AFGEHOUDEN DOOR SNUFFELHOND [11(11 E SER VICE KNMI Einde woningnood Yersekenaar in zicht Ontwerper bloembakken 'vangt' via rechter 3800,- van Goes almanak 'SI BANDENSERVICE Slavenkas van Zierikzee is nog 'springlevend' 'Geen opslag radio-actief afval in Sloe Vlissingen' olitieman ebeten bij anhouding MIDDELBURG PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEMEENTE TREKT AAN KORTSTE EIND INSTELLING 250 JAAR Strategie ZEEUWSE WICHEL/W MX i®?er snel h;;i Wedstrijd Jongeren COMMISSIE RUIMTELIJKE ORDENING: PAGINA 11 f|: Dieren (2) Beter rijden kan stukken goedkoper! De band v°or top- lïïCTADicrtiir ZEELAND' DONDERDAG 11 APRIL 1985 Een hond van de Goese gemeentepolitie heeft woensdag om 14.30 uur IAanhouding van twee Goesenaren mogelijk gemaakt. De verdachten. E. E. nP.J. H. K. (beiden 18 jaar), hielden zich opvallend op bij een aantal auto's het Binnenhof in Goes. i buurtbewoonster belde de politie die vervolgens drie man sterk plus een hond een onderzoek begon. De jongeren, die uiteindelijk werden aangehouden op grond van poging tot inbraak in een auto, waren echter bij aankomst van de politie in geen velden of wegen te bekennen. De snuffelhond bood uitkomst. Hij ontdekte V. en K. Zij lagen op hun buik onder één van de geparkeerde voertuigen. Saterdag begin regionaal elefonisch weerbericht ERIKZEE - Met ingang van komende zaterdag breidt het KNMI in Zierikzee de mstverlening uit met een regionaal weerbericht voor het Deltagebied. Dit bericht is voor t publiek opvraagbaar via een telefoon-beantwoorder met voorlopig twee uitgaande tien. Dit telefoonnummer is 01110-7058. Het regionale weerbericht is op alle dagen van de •ek beschikbaar. Het eerste is te beluisteren om 8.00 uur 's morgens, om 12.00 uur wordt het trverst', gevolgd door 17.00 en 22.00 uur. Dit laatste weerbericht is tot 01.00 uur te luisteren. weerbericht bevat de volgende aan de weersbegeleiding van de Del- waterrecreanten. Mede daarom is lerdelen: een beknopte uitleg van tawerken. Het weerstation wordt de men ertoe over gegaan om een nieuwe weersituatie en de verwachting laatste tijd al veelvuldig gebeld door vorm van publieksvoorlichting te be- ir de dag, wind- en zichtverwach- en eventuele waarschuwingen, |httemperatuur (ook aan het nd) als er belangrijke verschillen en de temperatuur van het kust- ter. Voorts verschaft het nieuwe ■icht informatie voor de watersport de scheepvaart, zoals tijdsaandui- ,gen van hoog en laag water en de ntuele afwijkingen in de water- nden, de golfhoogte in de Ooster- Westerschelde en enkele kilome- buitengaats. Tenslotte worden de ruitzichten tot de avond van de [gende dag gegeven, met een opga van de verwachte temperaturen, snelle en belangrijke weersveran- ingen wordt een tussentijds aange- t bericht ingesproken. Het KNMI feierikzee besteedt nu nog veel werk ginnen. De weerdienst verwacht dat het telefonisch weerbericht in deze behoefte zal voorzien. Alle aanvragen worden automatisch geteld. Het is voor het KNMI belang rijk om te weten of het bericht daad werkelijk in een behoefte voorziet. Als dat zo blijkt te zijn, wordt het aantal uitgaande lijnen uitgebreid. Onder zocht wordt hoe het in de toekomst mogelijk kan worden gemaakt om ook 's nachts voor weerbewaking en uitgifte van telefonische weerberich ten te zorgen. ISSINGEN De Vlissingse politie ft woensdagmorgen vroeg na een de achtervolging door een groot 1 van de stad een 24-jarige auto- ibilist aangehouden. Zijn uiteinde- e aanhouding ging gepaard met woeste vechtpartij, waarbij de in, W. J. uit Vlissingen, één van de itiemannen in een arm en een nbeet. Nadat de man tenslotte de dboeien was omgedaan, zag de ten zijn zinnen geraakte man nog ■is de achterruit van een politieau- o in te slaan. Volgens de politie e keerde J. onder invloed van alco- achtervolging begon even na vijf in de morgen, nadat J. in zijn auto stopteken negeerde en met hoge 'lheid er van door ging, richting sident Rooseveltlaan. Na een wil- rit door de bloemenbuurt, ging het ting Van Dishoeckstraat. De be urder, die niet in het bezit bleek een rijbewijs, negeerde daarbij schillende stoplichten en kwam indelijk op het trottoir in de Ver- Quakkelaarstraat tot stilstand, ar zette hij zich in de auto op de ats naast de bestuurdersplaats en klaarde zelf niet te hebben gere- Hij weigerde alle medewerking con slechts na zwaar verzet worden gehouden. J. werd de bloedproef nomen. YERSEKE - „De ge meente Reimerswaal heeft mijn auto niet weggesleept omdat om wonenden bezwaar maakten, maar omdat ze niet graag aan haar feilen herinnerd wil worden". Willem Rid derhof, die sinds 1983 in een bestelauto woont in Yerseke, weet zeker dat de bewoners van de Ou de Boogaert rondom het parkeerterreintje waar op zijn auto sinds 1982 geparkeerd stond, nooit overlast van hem heb ben ondervonden. „Ze staan, net als ik, op het standpunt dat ieder mens een huis moet hebben, dat het niet mo gelijk moet zijn dat mensen in een auto trekken omdat ze an ders geen dak boven hun hoofd hebben". Zoals gemeld leeft Rid- (Slot pag. 17 kol. 6) Willem Ridderhof bij de bestelauto waarin hij sinds 1983 in Yerseke bivakkeert. Het Zeeuwse weerbericht past in een nieuwe strategie van het KNMI om vanuit de regio zoveel mogelijk toe gesneden publieksvoorlichting te verzorgen. Men streeft ernaar om in de toekomst met de bestaande mid delen deze vorm van service verder uit te bouwen. Zeeland heeft min of meer het voortouw genomen van het landelijke KNMI om in vier of vijf regio's speciale telefoonnummers in het leven te roepen, die gedetailleer de informatie geven over het weer in de directe omgeving. Alleen in Zes tienhoven bestaat er sinds kort een gelijksoortige dienst, bestemd voor het Rijnmondgebied. De landelijke plannen zijn een gevolg van de grote populariteit van particuliere weer mannen als Pelleboer en De Jong. Het Zeeuwse KNMI had het telefoni sche weerbericht al graag vroeger in het voorjaar beschikbaar willen stel len, maar moest wachten op techni sche realisatie door de PTT. Hoofd meteorologische dienst Zierikzee W. Donker had half maart nog de voor zichtige hoop dat Zeeland de landelij ke primeur zou beleven, maar Zestien hoven is net iets eerder 'in de lucht gekomen'. De KNMI-service is niet gratis. De PTT legt een extra bedrag op de normale gesprekskosten, dat vervol gens wordt afgedragen aan het KNMI. Hans van 't Leven: A genoegdoening.. GOES - De gemeente Goes moet 3800 gulden aan Hans van 't Leven uit Vlake betalen voor het ontwerp van een aantal bloembakken annex fiet senrekken/zitbanken. Van 't Leven heeft die bakken ontworpen toen hij in 1977 stage liep bij de stedebouw- kundige afdeling van de gemeente Goes. In dat jaar zijn er 20 van die bakken bij een bedrijf in Deil ver vaardigd. Deze zijn onder andere langs de Grote Markt in Goes ge plaatst. Later liet de gemeente er nog eens 20 bij de sociale werkplaats De Betho vervaardigen. Naar aanleiding van de eerste serie van 20 schreef Van 't Leven de fabri kant in Deil aan, maar daar keeg hij nooit een reactie op. Toen Goes er nog eens 20 liet maken, ging er een brief in de richting van de gemeente waarin (Advertentie) I In dat Rillandse gezin met I Daniella van 7, Annemiek van 15 en Karin van 2 heerst een I s/eer van verdelende I rechtvaardigheid. I Toen er indertijd een hondje I aan de familie werd toege- I voegd, nam Daniella dat on- I der haar hoede. Het poesje, I dat een tijdje later kwam, I kreeg de jongste als eigenares- I se. ^us vond Annemiek van 5 dat I 'ij langzamerhand aan bod I was. Dat vonden haar ouders I ook. Ma ar Annemiek bliefde een I rood katertje - en rode kater- I tjes liggen niet voor het op- I scheppen. E Dat was dus geduld oefenen voor Annemiek. Onlangs zat de familie aan Wel en bij die gelegenheid kwam het schoolleven ter I sprake. „Er heerst rode hond °P de kleuterschool"zei moe- E der. „ik hoop maar dat de I meisjes het ook krijgen, want I d'jn zijn we er maar vanaf." daarop Annemiek spontaan |j w schreien uitbarstte. Wat er nou toch aan scheelde, I wilde vader weten. Annemiek, snikkend: „Ik wil helemaal geen rode hond, maar een rode poes". Prestaties 'nd. Until;,,,,, cnlijfy hij 8000 gulden vergoeding eiste voor het ontwerp. Aangezien de gemeente Goes niet op die eis wilde ingaan, schakelde de geestelijk vader van de bakken een advocaat in en kwam de zaak voor de Middelburgse rechter. Deze besliste woensdagmiddag dat Van 't Leven inderdaad een genoeg doening krijgt, maar niet zoveel als hij gewild had. De gemeente Goes moet tevens de proceskosten betalen. In een reactie op het vonnis sprak Van 't Leven zijn tevredenheid uit, ook al had hij meer geëist. Hij liet weten dat het een normale zaak is dat voor een ontwerp, dat ten behoeve van bijvoor beeld een gemeente wordt gemaakt, een honorarium wordt betaald. Ir. J. E. Swemmer van de stedebouwkundi- ge afdeling van de gemeente Goes was eveneens niet ontevreden met de uit spraak van de rechter en sprak van een redelijk bedrag. Hij bleef echter van mening dat de gemeente Goes eigenlijk niet zou moeten betalen. Hij vond het vreemd dat iemand die in dienst van de gemeente is een bijzon dere beloning krijgt voor een ontwerp. „Ik maak ook wel eens een ontwerpje voor de gemeente maar daar vraag ik ook niet apart geld voor", wierp Swemmer tegen. STER Grenadierweg 7a (Ind. terrein Arnestein). Tel. 01180-28355. De ijzeren, uit de 18e eeuw daterende geldkist van de Slavenkas van Zierikzee. Het attribuut staat momenteel te kijk in het maritiem museum, gevestigd in het Gravensteen. ZIERIKZEE Een Zierikzeese verschijning, waarvan in Nederland en daarbuiten geen vergelijkbare voorbeelden (meer) bekend zijn, bestaat 250 jaar. „De Slavenkas van Zierikzee is dit jubileumjaar zelfs springle vend en het volkomen waard om te behouden", aldus de president commissaris, R. van Ommeren. De Slavenkas werd op 10 maart 1735 in het Oosterscheldestadje op gericht, toen tengevolge van de achteruitgang van de visserij veel vissers op de koopvaardij gingen varen en in handen vielen van de barbarijse zeerovers, Noordafri- kaanse piraten. Gevangen genomen vissers werden vrijgekocht met géi den uit de Slavenkas, waarvoor zeelui jaarlijks een bijdrage afston den. Na 1800 werden uit de kas pensioenen uitbetaald. „Behalve een zeldzame verschijning binnen de vaderlandse grenzen is de Sla- venbeurs ook binnen de Zierikzeese gemeenschap steeds een uitermate karakteristieke instelling geweest", noteert oud-streekarchivaris W. H. Keikes in een historische inleiding over het fonds. En hij tekent aan: „De commissarissen timmerden doorgaans weinig aan de weg. In de beginperiode van de kas behoefde slechts zeer incidenteel activiteit aan de dag te worden gelegd, met name wanneer een stadgenoot in barbarijse handen was gevallen en middelen tot (ver)lossing moesten worden gezocht. Maar ook in een later stadium, in de tweede helft van de achttiende eeuw, toen daar naast sociale doelstellingen werden nagestreefd, richtten de commissa rissen zich sterk op de bescherming en de belangen van een beperkte groep het varend volk". Sinds 1973 wordt een andere koers nagestreefd, in de richting van so ciaal-culturele en maritieme doel einden, maakt voorzitter Van Om meren van het college van commis sarissen duidelijk. Diekoerswijzi ging was overigens in feite al eerder in gang gezet maar werd dat jaar gelegaliseerd met een door de ge meenteraad vastgesteld aanvullend reglement. Historisch gezien nog niet zo erg lang geleden verleende de Slavenkas van Zierikzee onder meer financiële steun aan de tot standkoming van twee kleuterscho len en een speeltuin, en in 1973 werden tegen lage rente gelden ver strekt ter bevordering van de reali sering van het huidige maritiem museum. En ook verstrekte de Sla venkas de stichting Onderdak een goedkope geldlening voor de bouw van het tegenwoordige gelijknami ge sportcentrum. President-commissaris Van Omme ren wijst er op dat voor geldelijke ondersteuning uit de Slavenkas uit sluitend in Zierikzee gevestigde en werkzame instellingen met een ma ritiem cultureel, sociaal, opvoed kundig doel of 'soortgelijke doel stellingen ten algemene nutte' de voorkeur hebben. Voorts bepalen de reglementen dat baten van ver strekte goedkope leningen onder meer kunnen worden besteed voor de bestrijding van kosten van stu dieopdrachten op het terrein van de historie van Zierikzeese koopvaar dij, visserij en overige maritieme aangelegenheiden. Ook kosten van aankoop van naar het oordeel van de commissarissen historisch waar devolle voorwerpen en geschriften met betrekking tot deze onderwer pen komen in aanmerking voor een bijdrage uit de Slavenkas. En plaat selijke instellingen van algemeen nut kunnen subsidie krijgen. „We hebben dan ook beslist geen moeite om aanvragen te krijgen", onder streept de heer Van Ommeren. Jaarlijks wordt tevens een bedrag tot 1500 gulden beschikbaar ge steld om Zierikzeese jongeren van 16 tot 26 jaar daadwerkelijk kennis met zeezeilen te kunnen laten ma ken, tijdens een vaartocht met het zeilend zeeschip, de topgaffelschoe- ner Eendracht. De gelukkige wordt uitgeloot uit de gegadigden die zich hiervoor aanmelden. De trek king van de verloting van de gratis kooi aan boord van de Eendracht valt dit jaar op 13 mei en wordt verricht door de burgemeester. De mogelijkheid van adspirant zeezei lers om zich hiervoor aan te mel den staat nog open tot 1 mei, bij de secretaris-boekhouder van de Sla- venbeurs, de heer J. C. van Beve- ren. De president-commissaris legt uit dat de zittende commissarissen van de Slavenkas een voordracht van twee personen opmaken. Een nieu we commissaris wordt vervolgens uit die voordracht benoemd door het college van burgemeester en wethouders. Van Ommeren: „Bij een benoeming wordt onder meer gekeken naar de mogelijkheid een Zierikzeeenaar aan te trekken uit koopvaardij- of visserijkringen. Daarnaast wordt ook de historische belangstelling van de kandidaat in aanmerking genomen en rekening gehouden met de poltieke en le vensbeschouwelijke opvattingen in Zierikzee, zonder daar weer direct de maatlat naast te leggen. Want de Slavankas-commissarissen vormen geen levensbeschouwelijk of poli tiek college. Met de plaatselijke stromingen wordt bij een benoe ming echter zoveel mogelijk reke ning gehouden. De Slavenkas Zie rikzee is een historische instelling en het is dan ook de bedoeling mede de historie in stand te houden. Daardoor wekt de kas wellicht de indruk een wat oligargisch gere geerd instituut te zijn, maar dat neemt niet weg dat bij een benoe ming toch ook gedegen naar de verhoudingen binnen de gemeen schap wordt gekeken'. De president-commissaris geeft nog aan dat waarschijnlijk in juni of juli publiekelijk stilgestaan zal worden bij het 250-jarig van de Slavenkas van Zierikzee. Nadere bijzonderheden daarover wenst hij overigens (nog) niet prijs te geven. „In elk geval is het de bedoeling van de commissarissen om de Zie rikzeese gemeenschap goed duide lijk te maken dat de Slavenkas nog steeds bestaat en springlevend is". Uit de woorden van Swemmer bleek dat Van 't Leven op zijn eigen ver zoek, zonder dat daar een salaris tegenover stond, stage liep bij de gemeente. Op zeker moment werd besloten bloembakken in de Goese binnenstad te plaatsen. Aan verschil lende medewerkers bij de betreffen de afdeling werd gevraagd een plan netje te maken. Dat alles in het kader van een soort interne wedstrijd om het beste ontwerp. Van 't Leven won die wedstrijd onder de collega's toen en kreeg daar nog een fles wijn voor. Tot grote verrassing van de gemeente kwam echter na een jaar de rekening. Wat Swemmer betreft is de zaak afge daan. „Ik vind het wel jammer dat hij het zo gespeeld heeft. De gemeente wordt nu heel voorzichtig met het inschakelen van stagiaires op deze manier. Zo heeft Van 't Leven eigen lijk andere studenten die ook stage willen lopen gedupeerd want voor de gemeente hoeft het zo niet meer", aldus Swemmer. VLISSINGEN - Het gebied Vlissin- gen-Oost moet worden voorbehouden aan de industrie. Een mogelijkheid voor opslag van radio-actief afval mag daarom niet worden geschapen. Dat is de mening van de meerderheid van de commissie ruimtelijke orde ning van de gemeente Vlissingen. De commissie stemde daarmee in met het ontwerp-raadsvoorstel van b en w om een voorbereidingsbesluit voor Vlissingen-Oost te treffen, waarmee de bouw van een opslagfaciliteit pla nologisch tot de onmogelijkheden be hoort. De WD'er V. J. A. Wilkens wilde die mogelijkheid niet helemaal uitsluiten. „Dat gaat nu wat te ver. Laat eerst de minister maar beslissen over de loka- tie voor opslag, dan kunnen we altijd nog zien". Hij kon zich echter wel vinden in de uitleg van voorzitter A. Hoefkens (CDA), wethouder van ruim telijke ordening, die betoogde dat het Sloegebied de 'meest domme plaats' zou zijn voor opslag van radio-actief afval. „Een gebied waar met zoveel geld een industriegebied tot ontwik keling is gebracht, kan onder geen voorwaarde voor iets als opslag wor den bestemd. Wij willen met dit be sluit aangeven wat de waarde van het Sloegebied is". Ook de CDA'er B. Koole wilde geen dertig hectare Sloegebied beschik baar stellen voor opslag. „Als de mo gelijkheid voor opslag van radio-ac tief afval bestaat, zal dat de groei- impulsen eerder tegenhouden dan sti muleren" zo zei hij. Voor de PvdA'er Th. Post betekende de mogelijkheid dat Vlissingen als opslaglokatie wordt aangewezen de 'eerste weeën van ver keerde beslissingen in het verleden'. „Als in het verleden niet zo opportu- Wethouder A. Hoefkens nistisch was gehandeld ten aanzien van kernenergie, zaten we nu niet in deze situatie", aldus Post. Hij gaf aan het adres van Wilkens te kennen dat als opslag wordt toegestaan de weg naar uitbreiding van de kernenergie centrales openligt. Een ontwikkeling die zijns inziens niet zo positief is voor de werkgelegenheid, maar die Wil kens niet wilde uitsluiten, zo bleek uit diens woorden. De WD'er adviseerde uiteindelijk evenals de overige com missieleden positief op het voorstel van b en w. Mevrouw F. A. Suwijn (Progressief Vlissingen) noemde het gezien de economische recessie voor een ge meente verleidelijk om opslag toe te staan. „Maar dan sluit je wel een pact met de duivel, in dit geval de minis ter". Ook zij sprak de vrees uit dat nieuwe bedrijven zich terughoudend zullen opstellen als in het Sloegebied opslagfaciliteit wordt gecreëerd. J. Schaap (D'66) vroeg opheldering over de bemoeienissen van de gemeente met een brief die de directeur van het Havenschap Vlissingen, J. van Konij nenburg, in 1982 aan de minister zou hebben gestuurd en waarin deze te kennen gaf dat vanuit het Haven schap zou worden meegewerkt aan interimopslag. „Dat is dan eigen ini tiatief geweest van de directeur", aldus voorzitter Hoefkens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 11