IN DE VRUDAGKRANT: UBBERS: BEVRIEZING KAN POSITIEF ZIJN Dochter Carter gearresteerd KLIMLES Omroepraad kraakt mediawet Brinkman JDDJ-Jmil) ndaag piet klerkx 01PITOL 10 11 12 aprif april april april van 10-10 uur. Morgen actie Ns-machinisten Amsterdam 3 Kom naar Waalwijk Moskous aanbod lustig weer 28e jaargang no. 84 Kensdag 10 april 1985 Hoogbouw in Laagland vrijdagkrant |(SHINGTON/DEN HAAG (REUTER AFP/GPD) - De Amerikaanse regering heeft dinsdag bericht van de Washington Post bevestigd, dat de Sowjet-Uunie begonnen is met itvluchten van een meer accurate versie van de SS-20 raketten. De woordvoerder van het Ipentagon, Michael Burch, sprak tegen dat de raket de naam SS-x-28 zou dragen. Burch zei der dat „de bouw van bases (van SS-20) doorgaat". Hij zei niet te weten of de Russen daar ^-20s, een gewijzigde versie van de SS-20 of nieuwe raketten willen plaatsen. De ordvoerder van het State Department verklaarde dat de wijze van constructie van de i-20 erop wijst dat nog meer exemplaren van dit type kunnen worden geplaatst, mier Lubbers gelooft dat een be- Het „1-juni-besluit" komt erop neer die er op 1 juni stonden opgesteld. [oelichting Japan Project Uniek Selectie Tegenvoorstel ONTWERP ONBRUIKBAAR9 WASHINGTON (UPI-RTR) - De nu 17-jarige dochter van ex-president Jimmy Carter Amy is maandag gearresteerd demonstratie bij de Zuidafri VOORBEREIDINGEN ACTIES IN METAAL kaanse ambassade in Was hington. Driedeling tot 10 uur tot 10 uur 3 bedrijven samen goed voor m2 woonplezier Metaal CNV Wolkenvelden afgewisseld met zonni- perioden, kleine kans op een bui, óverwegend matige wind uit westelij- tff richting, middagtemperatuur 11 mraden. Elke vrijdag ander nieuws.. k HAAG (GPD) - Het personeel bij |o en televisie bereidt acties voor In het cao-beleid van de ministers likman (welzijn, volksgezondheid ■cultuur) en De Koning (sociale tn en werkgelegenheid). Bij de Tes zullen de kijkers en luisteraars leel mogelijk worden gespaard. Ige week werden uitzendingen al 1 minuten opgeschort. De Dienstenbonden van FNV en CNV hebben dinsdag voorbesprekingen ge had voor ledenvergaderingen die vrij dag zullen worden gehouden. In die bijeenkomsten zal worden beslist over de vorm waarin de acties zullen wor den gegoten. Volgens de voorzitter van de CNV- bond, Nico van der Stel, is de actiebe reidheid groot. Men wil echter voorko men dat men het publiek tegen zich in het harnas zou jagen door zo harde acties te voeren dat kijkers en luiste raars er al te zeer de dupe van zouden worden. Ondertussen bereiden de omroep- werkgevers (NOS en omroepvereni gingen) juridische stappen tegen de ministers voor. Die zullen waarschijn lijk uitmonden in een kort geding tegen de Staat der Nederlanden. Het omroeppersoneel protesteert, om dat de twee ministers vorige week het cao-akkoord dat in de omroepwereld is bereikt, afkeurden. De bewindslie den vinden onder meer dat bij de omroep te weinig wordt ingeleverd voor de arbeidstijdverkorting die is overeengekomen. ussen moderniseren olgens VS de SS-20 dat Nederland op 1 november de 48 Amerikaanse kruisvluchtraketten op de luchtmachtbasis Woensdrecht zal plaatsen, als de Russen meer SS-20- raketten geplaatst hebben dan de 378 bzing van het aantal SS-20-raket- jin Europa tot 1 november, zoals is ploten door Sowjet-leider Gorbats- positieve invloed kan hebben op |dff onderhandelingen over wapenbe- ^rsing in Genève. let kan een rustpunt zijn dat het Igelijk maakt om aan de onderhan- lingstafel in Genève tot verder fde vermindering te komen van aantal raketten in de Sowj et-Unie Europa, zo verklaarde premier Ibbers dinsdag voor de KRO-radio. Op de vraag of Lubbers een verband ziet tussen het tijdstip van 1 novem ber waarop Nederland het plaatsings- besluit zal nemen en het voorstel van Gorbatsjov om tot 1 november geen premier verklaarde verder dat het zoek van minister van buitenland zaken Van den Broek vandaag aan tskou bedoeld is om het „1-juni- luit" toe te lichten voor zijn Sow- •collega Gromyko, die het nogal ewikkeld vond. PZC De Japanse regering wil haar markt toegankelijker maken voor buitenlandse produkten. PAGINA 5 Het werkeiland Neeltje Jans kan gebruikt worden als plaats voor een project van internationale allure. PAGINA 9 Het Middelburgs Mannenkoor en De Zeeuwse Theaterorgel Stichting geven een uniek ge zamenlijk concert in Middel burg. PAGINA 11 De Zeeuwse voetbal selectie bestaat uit een kern van spe lers uit Oostkapelle en Vlissin- gen. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie: 4 Beurs en financiën: 7 Provincie: 9, 11, 12 en 13 Sport: 15 AMSTERDAM (ANP) - NS-machinis- ten in de regio Amsterdam willen donderdagochtend van rond vijf tot acht uur het treinverkeer vanuit de hoofdstad enkele uren stilleggen. Het gaat volgens een woordvoerder van de Amsterdamse machinisten om een spontane actie, die is bedoeld als protest tegen de omstreden plannen van de NS-directie om bij wijze van proef in de regio Amsterdam vanaf 1986 machinisten nog slechts op re gionale vaste trajecten in te zetten. Tot nu toe doen veel machinisten op verschillende lijnen in het hele land dienst maar de NS wil de machinisten meer regionaal op kortere vaste tra jecten inzetten omdat dan de dienst regeling minder kwetsbaar zou wor den. SS-20-raketten meer te plaatsen, ver klaarde Lubbers dat in het 1-juni- besluit de mogelijkheid ligt opgeslo ten om „een pas op de plaats te maken". De premier doelde daarmee op de mogelijkheid dat de onderhandelin gen in Genève tot een akkoord leiden, waarvan Nederland bijvoorbeeld deel uitmaakt met een aantal kruisvlucht- wapens dat ligt onder de nu geplande 48. Bij zijn aankomst op het vliegveld van Moskou werd minister Van den Broek gisteravond verwelkomd door Anato- ly Kovalev, een onder-minister van buitenlandse zaken. Minister Gromy ko was verhinderd omdat hij gesprek ken voerde met een delegatie van het Amerikaanse Congres die op het ogenblik op bezoek is in Moskou. De Italiaanse premier Bettino Craxi heeft dinsdag in Madrid verklaard dat de verklaring van de Sowjet- leider Gorbatsjov het aantal SS-20 raketten te bevriezen een „tegen voorstel" van het westen waard is. Craxi verblijft in Spanje voor het congres van de federatie van socialis tische partijen in Europa. i m m ii- De aanhouding van Amy Carter. THOIRY Een moeder-beer in de Parijse Thoiry-dierentuin geeft haar kroost de eerste lessen in boompjeklimmen. Een voor een proberen de twee maanden oude bruine Baribal-beertjes hoe ver ze komen; onder het toeziend oog van moeder. voor de Zuidafrikaanse ambassade plaats. Ruim 1800 mensen zijn ingere kend wegens overtreding van een wet die demonstraties binnen een afstand van 165 meter van een ambassade verbiedt. Geen van hen is vervolgd. DEN HAAG (GPD) - Het wetsvoor stel voor een Mediawet van minister Brinkman van welzijn, volksgezond heid en cultuur (WVC) is onbruik baar. Het is onvoldoende doordacht, onvolledig en bevat tal van tegen strijdigheden. Tot deze vernietigen de conclusie komt de Omroepraad, het belangrijkste adviescollege inza ke radio- en televisiezaken, in zijn advies over het wetsvoorstel in fe bruari door de bewindsman bij de Tweede Kamer is ingediend. Al eerder is de ontwerp-Mediawet onderhevig geweest aan scherpe kri tiek. Zo hebben de dagbladuitgevers, de landelijke, regionale en lokale om roep, het Bedrijfsfonds voor de Pers en een deel van de Tweede Kamer zich in eerste reacties negatief over het ontwerp uitgelaten. De omroep is onmiddellijk na het verschijnen ervan uit het overleg met de minister over de uitvoering van de wet weggelopen. De Omroepraad, onder voorzitter schap van dr. H.J.Roethof, laat in zijn vandaag verschenen advies, dat al leen ingaat op de hoofdpunten van de concept-wet, vrijwel niets heel van de inhoud van het wetsontwerp. Een van de belangrijkste punten van kritiek is dat er naar het oordeel van de Omroepraad in de nieuwe wet helemaal geen sprake is van een „geintegreerd mediabeleid". Het over grote deel ervan heeft betrekking op de omroep; de pers neemt slechts een bescheiden plaats in. Daarom hoeft er geen nieuwe Mediawet te komen. Een B WÊÊHÊÊtÊtÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊOÊIÊÊÊKM Voordat de politie haar in de boeien sloeg en wegvoerde zei ze dat ze toestemming van haar ouders had om mee te doen aan de demonstratie. Sinds november vorig jaar vinden gewijzigde Omroepwet voldoet. De positie van de pers kan - blijvend - apart worden geregeld. Het uitgangspunt van minister Brink man dat de Mediawet „de overheid op afstand" houdt, wordt niet waar ge maakt. Het Commissariaat voor de Media (toezicht op naleving wet, toe wijzing van zendtijd, en dergelijke) gaat de rol van de overheid in feite overnemen en de minister krijgt op velerlei gebied toch het laatste woord. Bovendien leidt het Commissariaat alleen maar tot bureaucratie en geld verspilling. Het kan volgens het ad vies verdwijnen. Voorts wordt de positie van de publie ke omroep in het wetsvoorstel ernstig ondergraven, vindt de Omroepraad. Verpletterende kritiek heeft de Om roepraad op de voorgestelde 3-deling van de NOS. Dat de omroeporganisa ties in het bestuur van de NOS- nieuwe-stijl (Nederlandse Omroep programma Stichting) de meerder heid krijgen, bevordert niet bepaald het gezamenlijke belang van de om roep. De nieuwe NOS zou „restpost" worden en en nog slechts een taak krijgen waar de andere zendgemach tigden tekort schieten. De huidige taken van de NOS moeten gehand haafd blijven. Ook heeft de raad veel kritiek op de regeling en financiering van de loka le en provinciale omroep. Cao-akkoord Philips rond «-■ (Advertentie) I? voor het allernieuwste op meubelgebied 'n modern en klassiek. Zanddonk Waalwijk, hartje Brabant, Belegen aan de weg Waalwijk-Tilburg. EINDHOVEN (GPD) - Bij Philips is vannacht overeenstemming bereikt over een nieuwe cao. De vakbewe ging heeft daarin haar belangrijkste doelstelling, uiterlijk aan het eind van volgend jaar een 36-urige werk week, niet weten te bereiken. Wel werd afgesproken dat dit jaar een studie zal worden uitgevoerd, op ba sis waarvan volgend jaar zal worden bekeken hoe tot een verdere verkor ting van de werktijd kan worden gekomen. De Philips-cao geldt voor 70.000 werknemers van het concern. Bij Philips zijn naast de afspraak over de studie de volgende zaken gedaan: De cao geldt voor één jaar; de vut- leeftijd gaat van 61 naar 60 jaar; het ziekengeld wordt blijvend aangevuld tot het normale netto-loon; per 1 april 1985 worden de lonen met 1 procent verhoogd; eind mei wordt een uitke ring verstrekt van 1,5 procent (met een minimum van 450 gulden); men sen in vijf-ploegendiensten krijgen per 1 april een toeslag van 1,5 procent. In de metaal-industrie (de 'groot-me taal', met een kwart miljoen werkne mers de belangrijkste cao) wordt nog deze week een reactie van de werkge vers verwacht op de inmiddels ver streken ultimatums van de Industrie bonden van FNV en CNV. Het is niet duidelijk in hoeverre de werkgevers organisatie in deze bedrijfstak, de FME, het resultaat bij Philips heeft willen afwachten. De Industriebond FNV is ondertussen al wel begonnen met het voorbereiden van stakingen. Die zouden maandag ochtend moeten beginnen. De stakingen beginnen bij Pannevis in Utrecht. De volgende ochtend wordt de 'estafette-stok' overgedra gen aan de werknemers bij SKF in Veenendeel. Bij een groeiend aantal bedrijven zullen telkens stakingen van 24 uur worden gevoerd. Het elektro-technische concern Ho- lec (3100 mensen) zal van acties ge vrijwaard blijven. Dat heeft te ma ken met de brief waarin Holec zich bereid heeft verklaard te praten over invoering van een 36-urige werkweek zonder dat daar wezenlijk voor hoeft te worden ingeleverd. Voorwaarde is wel dat van het personeel bereid is om per dag in twee ploegen en ook op zaterdag te werken. De vakbeweging beschouwt de opstelling van Holec als een doorbraak in het werkgevers front. Acties worden ook voorbereid in de metaal-nijverheid (de 'klein-metaal', waarin iets meer dan 200.000 mensen werken). Deze bedrijfstak omvat een grote verscheidenheid aan onderne mingen. Onder meer horen er garages en fietsherstellers bij maar ook cen- trale-verwarmingsbedrijven. Dinsdag liep in de 'klein-metaal' een tweede termijn af waarbinnen de vak beweging wilde horen of de werkge vers bereid waren alsnog serieus over de vakbondseisen te praten. De FWM (de ondernemersfederatie in de be drijfstak) het gistermiddag weten de vakbonden op 18 april te willen spre ken. De vakbeweging beschouwt dat als een vertragingstaktiek, waartegen over zij zelf acties wil stellen. De voorzitter van het Christelijk Na tionaal Vakverbond (CNV), Harm van der Meulen, toonde zich dinsdag avond optimistisch over de afloop van de cao-onderhandelingen in de ver schillende bedrijfstakken. „We heb ben de indruk dat de werkgevers bezig zijn over de brug te komen hoewel er nog genoeg obstakels zijn die nog genomen moeten worden". Het aanbod van de nieu we Sowjet-Russische partijleider Michail Gor batsjov tot 1 november aan staande geen SS-20-raket- ten in Europa bij te plaatsen is voor verschillende uitleg vatbaar. Een po sitieve uitleg is dat de nieuwe Russi sche machthebber eraan hecht zijn goede wil te tonen tegenover het Westen. Als geen ander weet hij dat de kwestie van de plaatsing van raketten voor de middellange afstand in Euro pa - SS-20's in de Sowjet-Unie en in de satellietlanden en kruisraketten en Pershings in de Europese Navolanden - het hete hangijzer van de laatste jaren is in de relatie tussen de beide supermachten. Op dat terrein iets ondernemen, spreekt de gemiddelde Europeaan aan. Daarom kiest de Rus sische partijleider voor bevriezing van het aantal SS-20-raketten. Deze theo rie valt zonder moeite in te passen in de huidige strategie van Moskou, zo als die sinds het aantreden van Gor batsjov de Oost-Westbetrekkingen bepaalt. De hoogste baas in het Kremlin toonde zich al eerder positief over een gesprek met de Amerikaanse president Ronald Reagan. Kortom, de eenzijdige stap van de Russen is - alweer volgens de positieve benade ring - geen loos gebaar. De bedoeling is oprecht; de spanning tussen de VS en de Sowjet-Unie verminderen en een begin maken met ontwapening. Daar staat een andere uitleg tegen over die nogal wat aanhangers heeft onder de landen van het weste lijk kamp. Er wordt gewezen op vier elementen, die duidelijk moeten ma ken dat de Sowjet-Unie weer eens op zijn bekende wijze bezig is verwarring te zaaien. Er zijn inmiddels al meer dan vierhonderd SS-20's geplaatst, genoeg om alle doelen in West-Europa te raken als dat nodig zou zijn. Met andere woorden: de Sowjets hebben geen behoefte aan nog méér raketten van dit type. Bevriezing op het huidi ge niveau, zo luidt de theorie, bete kent geen enkel offer. Het zou derhal ve verkeerd zijn in dit geval van 'een gebaar' te spreken. Tegelijkertijd wordt er op gewezen, dat Gorbatsjov niets nieuws voorstelt: Brezjnev deed enkele jaren geleden hetzelfde voor stel. De inhoud is dezelfde gebleven, alleen de verpakking is veranderd. De 'afzender' heet nu niet Brezjnev, maar Gorbatsjov. Een ander argument is dit: Waarom legt de Russische leider zijn voorstel niet in Genève op tafel. Daar hoort het, sinds Russen en Ame rikanen weer over wederzijdse ontwa pening praten, immers thuis. In de negatieve benadering van het Russi sche voorstel wordt tenslotte nog ge wezen op de gebruikelijke trucs van de Russen in dit soort zaken. Zij zullen altijd weer proberen West-Eu ropa van de VS los te weken. Dat is nu eenmaal hun belang. Gorbatsjovs aanbod en de over het geheel genomen negatieve reac tie van de westelijke regeringsleiders, bepalen de wereld er weer eens bij dat het vrijwel onmogelijk is een zinvolle relatie tussen Oost en West op te bouwen. Het vertrouwen is ver te zoeken. Wantrouwen overheerst elke gedachte ten opzichte van elkaar. Tekenend is in dit verband de uit spraak van een hoge Russische func tionaris tegenover de Nederlandse journalist Max Snijders van het Utrechts Nieuwsblad, onlangs op re portage in de Sowjet-Unie. Op de vraag van de Nederlandse journalist waarom de Sowjet-Unie niet eens een keer een eerste stap doet tot de de-escalatie, ontspanning, zei de Rus: „Als er een Kennedy in het Witte Huis zat zou ik daar vertrouwen in hebben, maar niet met mensen als Reagan en Weinberger". Het sleutelwoord is ver trouwen. Het is zeer de vraag of de afwijzende houding van het Westen als een verstandige zet kan worden beschouwd. De westelijke reacties blinken niet uit door originaliteit en getuigen evenmin van een grondige bestudering van het aanbod. Erg di plomatiek was het allemaal niet. De westelijke regeringen houden er te weinig rekening mee, dat zij door hun manier van antwoorden mede de mas sa in de Sowjet-Unie en de Oosteuro- pese satellietlanden kunnen beïnvloe den. In het Oostblok wordt het Russi sche voorstel als een genereus aanbod 'verkocht' aan het grote publiek. De westelijke antwoorden zullen vele ge wone Russen en burgers van de ande re Oosteuropese landen sterken in hun overtuiging dat het revanchisti sche Westen dus toch geen vrede wil. Het blijft intussen interessant van daag of morgen van minister Van den Broek van buitenlandse zaken te vernemen hoe de zaken er in Moskou precies voorstaan. De Nederlandse bewindsman is, zoals bekend, naar Moskou gereisd om het 1-juni-besluit van de Nederlandse regering toe te lichten. Op 1 juni vorig jaar werd besloten per 1 november aanstaande een beslissing te nemen over de plaat sing van 48 kruisraketten op Neder lands grondgebied. Nederland gaat tot plaatsing over als de Russen op die datum méér dan 378 SS-20-raket- ten hebben opgesteld. Het Russische bevriezingsvoorstel geldt uitgerekend óók tot 1 november, maar het zou van hoogmoed aan Nederlandse kant ge tuigen als hier zonder meer werd aangenomen, dat het Russische ge baar speciaal op Nederland is gericht. Zó bedrijven de Russen echt geen politiek. Zij zijn uit op groter wild. Van den Broeks gesprekspartners in Moskou zullen hem er hooguit op wijzen dat de Nederlandse ontwape- ningsbijdrage in geen enkele verhou ding staat tot het Russische aanbod. Veel meer dan een uitwisseling van standpunten is niet te verwachten. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1