COPPENBERG PZC/ week-in 33 Bet peloton zal hem beschouwen als de Markies Sade van de moderne elersport, zijn vrienden rkneukelen zich aan het zeer jzondere feest dat hij jaarlijks eft en de organisatoren van de inde van Vlaanderen zien in m de redder van een zieltogende edstrijd. Paul Hoffmann is zijn iam, 37 jaar en van beroep elfstandig fiscaal raadgever met iste kliënteel", ofwel lastingconsulent. Doodgewoon enlijk, ware het niet dat een cennium geleden op zijn lorspraak de omstreden oppenberg aan het parkoers van belangrijkste Vlaamse ielerklassieker werd egevoegd. flis op de top \ief feestje effect peter de jonge JERDAG 6 APRIL 1985 iet uit sadisme, eerder als dvermaak...dat de grote vedetten, die ljoenen verdienen, hier te voet moeten an. Want het is net zwemmen in een bad t langzaam leegloopt. Ik hou van ippen", zegt hij. „Toen koning Boudewijn is een studenten-onderkomen in Gent am openen en hij daarvoor met de lift ar de veertiende verdieping moest, ben ik lak voordat hij er instapte - de lift ;eglipt en heb met mijn arm alle veertien opjes ingedrukt. Daardoor stopte de ning op elke verdieping een keer", n grapjas dus, die onder profwielrenners iter niet zo getapt is. Als zondag de lerelite tegen die steile (18 procent niddeld, 25 pet maximaal) met iderkopjes belegde bult optornt, wat ils altijd zal ontaarden in een kluwen llende, vloekende, scheldende en esende fietsatleten, zal de meerderheid man verwensen die deze vertoning op a geweten heeft. Bernard Hinault laat de inde van Vlaanderen om die reden al 'en links liggen en het legioen 'slaggevers dat het circus komt verslaan opt de pen nogmaals in de gal om lande te spreken van zo'n hindernis in i wielerwedstrijd. Franse wielerscribent Pierre Chany lichtte in het tijdschrift Vélo de lonsters van de wielersport". Hij noemde Sormano, een helling als een muur die het parkoers van de Ronde van mbardije is geschrapt, het bos van Hers in Parijs-Roubaix en de ppenberg. „Een immens geval van echtvaardigheid", betitelde hij die klim. iffmann werkt zich handenwrijvend lor de grote stapels knipsels. Twee tpuilende plastic draagtassen staan last de oranje bank in de woonkamer van |t huis op de top van de Koppenberg, har hij tien jaar geleden zijn intrek nam. I" ik heb nog een paar dozen vol", zegt hij t een grijns. Het is dinsdag en vijf dagen lor de Ronde van Vlaanderen. Zijn vrouw los heeft de gordijnen gewassen, want I' huis moet proper zijn als zondag de jeehonderd genodigden en de tientallen irnalisten, fotografen, cameralieden en ihnici zijn pand zullen bestormen, hsschien kunnen we de gordijnen beter zondag wassen, want er zijn elk jaar insen die kans zien hun mond of hun 'oenen eraan af te vegen", lacht iffmann. zit midden in de voorbereiding op die 'ie dag. Heeft een week vakantie in het •aanse Marbella achter de rug „om irgie op te doen" en zijn handen vol aan wat uit de hand gelopen hobby, die zo schuldig begon. „Ik had dit huis gekocht het werd verbouwd. Het was op een [toloze zondag, die er toen waren in mand met de petroleumcrisis. Met een [ar kameraden ben ik naar boven gefietst ais grap zei ik toen: volgend jaar passeert •r de Ronde van Vlaanderen". b schreef een brief, die niet op een beter "'ment had kunnen komen. Sinds de [«winning van Kees Bal in 1974 piekerde f'n z'ch suf hoe zulke toevalstreffers prkomen konden worden. „Met alle respect voor Bal, maar ze vonden het geen naam voor op de erelijst van de Ronde. Net als vorig jaar Johan Lammerts trouwens, waardoor ze dit jaar weer het parkoers ondersteboven hebben gegooid. Ik kreeg toen in elk geval reactie. Ze wilden de berg er wel in hebben", herinnert Hoffmann zich. Die steenpuist van 77,5 meter hoog en 400 meter lang werd gezichtsbepalend voor de wedstrijd. Een trekpleister voor het publiek, vooral nadat renners en ploegleiders op hun eerste verkenning van de nieuwe bult vol afgrijzen boze commentaren spuwden in de kranten. „Het was een chaos, de eerste keer. De ene zei dat Paul Hoffmann foto piet mijzen zwemmen in een bad dat langzaam leegloopt. er niemand fietsend de top zou halen. Anderen beweerden dat elke geoefende wielertoerist naar boven zou kunnen rijden. Maar een heel peloton beroepsrenners, met motoren en volgwagens ertussen is wel wat anders. Ik had de chaos verwacht, want er waren maar drie gendarmes voor vijfduizend mensen". Die hadden het gevoel alsof ze in het land van Suske en Wiske met de tijdmachine naar een ver verleden waren gestuurd. De combinatie van gevierde vedetten op superlichte fietsen en het onbegaanbaar steile kasseipad leverde een onwezenlijk beeld op. En één indruk werkte het langst door: Eddy Merckx - weliswaar als kannibaal in zijn nadagen - moest er van de fiets. „Dat heeft de Koppenberg meteen beroemd gemaakt", weet Hoffmann. Een jaar later was het spektakel nog groter, ondanks de maatregelen die er •genomen waren om de chaotische taferelen van het openingsjaar te voorkomen. „Ze hadden alleen ploegleiderswagens toestemming gegeven over de Koppenberg te volgen. Voor de andere volgwagens was een omleiding voorzien. Ik heb deze week net de film teruggehad die een vriend van mij daarover heeft gemaakt. Eddy Merckx had een voorsprong en kwam naar boven. In die goot stond een cameraman van de Franse televisie met zo'n groot spul op zijn schouders te filmen. Merckx reed ook in de goot en je zag hem kijken... of die cameraman opzij zou gaan. Dat deed-ie niet en toen moest Merckx de kasseien op. Dan zie je dat zijn wiel niet meer pakt, gelijk hij in de boter rijdt. Robert Lelanque was zijn sportdirecteur en die zet zijn auto stil om Merckx, die in de berm was gevallen, overeind te helpen. Maar daarna krijgt hij zijn auto niet meer in gang". De verwarring is compleet. Het peloton, voorafgegaan door de „zwaantjes" - gemotoriseerde gendarmes - zit al op de bumper van de ploegleiderswagen. De zware motoren slippen weg op de spekgladde kasseien, die door een regenbuitje tien minuten voor de doorkomst spekglad zijn geworden. Renners hijsen zich moeizaam naar boven, komen noodgedwongen tot stilstand en vallen vervolgens om als boeken op een boekenplank. „Op die film zie je de motor van radioverslaggever Jan Wauters onderuitgaan. Wauters ligt er met één been onder, maar praat gewoon door. En een zwaantje probeert de hele film door zijn motor weer in gang te krijgen. Hij staat maar te pompen, met z'n voet, maar de motor slaat niet aan". Acht jaar zwierf die film door België, en op sportavonden in muffe parochiezaaltjes en supporterslokalen werd smakelijk gelachen om die vertoning. „Er is dat jaar niet ene naar boven gefietst. Merckx was gevallen en werd geduwd. Freddy Maertens wisselde beneden van fiets en werd ook helemaal naar boven geduwd. Ze hebben hem daarvoor gediskwalificeerd. Het had dat jaar geregend, kort voordat de koers voorbij kwam. Dat was de laatste keer dat ik dat heb meegemaakt". „Van mij zou het wel weer eens een petsende regen mogen zijn". Om er zelf een zeephelling van te maken gaat Hoffmann te ver. Hij probeert zelfs met spa en bezem te voorkomen dat het rioolwater uit zijn huis, dat via een goot naar een gracht 'in het dal' loopt, op het pad komt. „Ik heb een zogenaamde sterfput bij het huis, waar het rioolwater inzakt. Een put vol steengruis, waarvan het water overloopt in de betonnen goot. Dat gebeurt als er te veel water gelijk inkomt en dat is op de dag van de Ronde van Vlaanderen het geval, want er zijn veel mensen in huis en de schotelmachine draait". „Ik zorg ervoor dat de goot schoon is, want als het water tussen de steentjes loopt zal de grond wegspoelen en krijg je een bos van Wallers op de Koppenberg. Je moet wel weten hoe ver ge kunt gaan. Het spektakel zoals het nu is, is al mooi". Het zou nog „schoner" kunnen zijn als gemeentewerklieden van de stad Oudenaarde in 1978 iets minder ijverig waren geweest toen ze op verzoek van de organisatie over een lengte van 20 meter aan de zijkant van het pad wat asfalt kwamen opbrengen. „Ik was jammer genoeg niet thuis, anders was het niet gebeurd. Maar toen ik kwam bleek dat ze een hele camion asfalt hadden uitgestort. Over 120 meter. Ik ben er blij om dat het meeste al weer wat afgesleten is". Morgen (zondag) wordt de klas sieke wegwedstrijd Ronde van Vlaanderen verreden. Met een enigszins gewijzigd parkoers, waarin de hellingen in laatste tachtig kilometer zijn gestopt. Maar het karakter van de koers is niet aangetast, zodat voor de tiende maal ook de Koppenberg wordt aangedaan. Een attractie in het wielercircus, waar de ontdekker van die bult jaarlijks een vrolijk feestje rondbouwt. inviteert hij vrienden en relaties („Ja, de hoofdinspecteur van de belastingdienst in Oudenaarde, de stad waar ik de meeste cliënten heb, komt ook", grinnikt hij) voor een party met als hoogtepunt de krappe tien minuten waarin het kruim en de stumperds van het internationale wielerpeloton over de helling kruipen. Onder de genodigden dit jaar zijn premier Wilfried Martens, Minister Herman de Croo van „bruggen en wegen", ex-Anderlecht trainer Urbain Braems („die zichzelf heeft geinviteerd") en oud-wielrenner Rik van Steenbergen. Ze worden gefêteerd met spijs en drank in de woonkamer, de bar in het sousterrain en een flinke tent op het grasveld naast zijn woning. „Ik heb geprobeerd de wijn te krijgen, met het etiket van Moser erop. Die wordt door hem en zijn broer Diego op de narkt gebracht. Teroldego Rotaliano heet iet. Dat zou leuk geweest zijn, want hij is lier twee keer als eerste boven gekomen. Ik ïad er 120 flessen van besteld, maar ik kon ;e niet op tijd hier krijgen". Nu staan er 48 lessen Beaujolais Villages van George du ioeuff gereed, plus vier dozijn flessen Cote le Provence les maitres vignerons de iaint-Tropez en 50 liter aperitief, met me ver en apricot als belangrijkste bestanddelen. In reserve heeft hij 24 flessen Kir. De brouwerij Primus Haacht heeft inmiddels een commercieel nut gezien in de bijeenkomst en leverde vorig jaar een complete biertapinstallatie en twee man personeel af, die 300 liter schuimend nat uit de kraan lieten stromen. Een klant die een visrokerij heeft zorgt voor de sprot, makreel en heilbot. Als tegenprestatie zorgt Hoffmann ervoor dat een van de zoons van de vishandelaar die dag mag meerijden in de karavaan en aan de zoon van een ex-cliënt (groothandelaar in vleeswaren, goed voor smakelijke lappen parmahesp en geurige paté's) levert hij een perskaartje, waarmee hij op de Koppenberg tussen de beroepsfotografen mag staan. Maar ondanks die regelingen kost het feest natuurlijk toch een slordige duit. „Ach", zegt hij, „anderen nodigen iedere week mensen uit. Ik maar een keer per jaar. En het is toch een schitterende gelegenheid om dat temidden van de televisiecamera's te doen". Tegen het onreglementair gebruik van de perskaarten van Hoffmann wordt geen bezwaar gemaakt, want hij zorgt goed voor de mediaHij maakt met een spa speciale opstapjes in de berm, zodat de fotografen hun werk kunnen doen. Vorig jaar schilderde hij zelfs kleine naamplaatjes: Bernard Chalet van France Soir had er een en de Nederlander Cor Vos. foto roei custers Want Hoffmann wil wel dat de doorkomst van de Ronde van Vlaanderen op de Koppenberg een bizar feestje blijft. Een evenement waar hij en zijn honderden gasten - net als de gewone toeschouwers en de televisiekijkers - van kunnen genieten. „Dat feest is belangrijk. Want eigenlijk ben ik helemaal geen wielergek. Toen Milaan-San Remo op televisie was, ben ik m'n twee uurtjes gaan tennissen". Voor de Vlaamse klassieker blijft hij wel thuis. Dan Trouwens, de stad Oudenaarde kan zich nauwelijks een betere publiciteitsman voorstellen. De afgelopen twee jaar stuurde hij stencils naar kranten in alle wielerlanden. „Ter gelegenheid van het 10-jarig jubileum houd ik eraan U allen oprecht te danken voor de veelvuldige, weliswaar meestal negatieve commentaren dewelke U over de Koppenberg geschreven of uitgesproken hebt. Dankzij uw bereidwillige medewerking is de Koppenberg zowat de meest roemruchte helling uit het wielercircus geworden", liet hij de media dit jaar weten. Met het beoogde effect, want als vliegen op de strooppot zijn de verslaggevers uit alle windstreken richting Koppenberg nummer 12 in de voormalige gemeente Melden getrokken. „Dat is een enorme persoonlijke genoegdoening, dat de Koppenberg internationaal een naam is geworden als de Poggio van Milaan-San Remo. Twee jaar geleden had ik een heel leuke ervaring. Ik was op vakantie geweest naar Marbella en kocht op de vlieghaven een krant: France Soir, een van de Parijse kranten met de grootste oplage. Op de frontpagina staan twee grote foto's van mij en links bovenin een heel kleintje van JR van Dallas. Binnenin stond een verhaal van Jean Perez over mij'De man die het schandaal van de Koppenberg op zijn geweten heeft...' Schitterend, vond ik dat".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 33