Maandag is geen baaidag Schepen van HAL goed bezet Forse stijging aantal vroeggeboorten Bophal Bouw blijft in zorgen ondanks licht herstel Verontruste CNV'ers ook niet bij hel EVP Patiënten vermagerd door gehakt Samenhang beleid gezondheidszorg komt in gevaar REACTIE OP VOORSTELLEN MINISTERS Stichting Vrijwillige Euthanasie opgeheven Meer keus in de Meerkoet: Braziliaanse president nog zwak na operatie Japan stopt in '88 commerciële walvisvangst Snel voorstel wijziging fiscale 'Antillen-route' WEER MINDER VERGUNNINGEN AFGEGEVEN Opnieuw twee zwarten gedood in Zuid-Afrika PZC/ binnen-buiten land 2 DEN HAAG (ANP) - Het Coördinerend Politie Beraad, een samenwerkingsverband van alle politiechefs in Nederland, wil, net als de verantwoordelijke ministers, geen voortslepende discussie over het politiebestel meer, omdat die haar dagelijks functioneren overschaduwt.. HOTEL DREYEROORD OOSTERBEEK 085-333169 ZATERDAG 6 APRIL 1985 DEN HAAG (ANP) - Werknemers zijn op maandag niet vaker ziek dan op andere dagen van de week. Het aantal ziekmeldingen op maandag is zelfs lager dan op andere dagen en het aantal meldingen van herstel hoger dan verwacht zou mogen worden. Dat blijkt uit een vrijdag verschenen onderzoek van de Stichting CCOZ, die de relatie tussen werk en gezondheid onderzoekt. Volgens onderzoeker drs B.J. Vrijhof wordt het grote aantal ziekmeldingen op maandag ten onrechte soms opgevat als een teken van een lage arbeidsmo raal. De maandag heeft ook niet het karakter van een baaidag, meent hij. Vrijhof onderzocht de verzuimgegevens van 20.000 werknemers. Politie wil geen slepende discussie nieuw bestel Dat schrijft het beraad vrijdag in een reactie op het verzoek van de vaste Kamercommissie voor politie om te reageren op de voorstellen van de ministers Korthals Altes (Justitie) en Rietkerk (Binnenlandse Zaken). Doordat de oorspronkelijke reorgani satie-voorstellen (om te komen tot de vorming van provinciale politie) niet doorgaan, dreigt een ernstige belem mering van de noodzakelijke ontwik keling van de politie, aldus het Be raad. De politiechefs (korpschefs van de SAO PAULO (UPI/AFP) - De al gerui me tijd in het ziekenhuis verblijven de gekozen president Neves van Bra zilië is niet in onmiddellijk levensge vaar, maar zijn gezondheid is nog uiterst zwak. De Braziliaanse president onderging afgelopen donderdag zijn vijfde darm operatie sinds 15 maart. Na die opera tie kreeg hij hartproblemen. Volgens een medisch commmuniqué van vrij dagmiddag vertoont de gezond heidstoestand van de Braziliaanse president „zekere positieve ontwikke lingen". De behandelende arts, Walter Pinotti, heeft tegen waarnemend pre sident José Sarney gezegd dat „Neves het haalt". Neves heeft geen beademingsappara tuur meer nodig, aldus de presidentië le woordvoerder. Een infectie die en kele dagen geleden ontdekt werd, is teruggedrongen. De eerste darmope ratie onderging de 75-jarige Neves enkele uren voor hij beëdigd zou worden als president. ROTTERDAM (ANP) De vooruit zichten voor het cruisebedrijf van de Holland Amerika Lijn (HAL) zijn veelbelovend. De boekingen ontwik kelen zich tot dusver goed. Wel zullen de prijzen door de grote concurrentie onder druk blijven staan, maar de stijging van het aantal passagiers zal hiervoor compensatie moeten bieden. Hierdoor zal de verbe terde winstgevendheid in de divisie toerisme kunnen worden behouden. Dit schrijft de raad van bestuur van de HAL in het jaarverslag. Verwacht wordt dat in 1985 ten min ste het winstniveau van 1984 zal kun nen worden gehandhaafd. Vorig jaar boekte de maatschappij een netto winst van 11,6 miljoen dollar. De resultaten van het cruisebedrijf konden vorig jaar sterk verbeteren na ernstige verliezen in 1983 toen deze sector zwaar gedupeerd werd door de te late oplevering van de Nieuw Am sterdam. De cruisemarkt in Noord- Amerika wordt gekenmerkt door een overcapaciteit, in het bijzonder in de luxe sector waartoe de schepen van de HAL behoren. Ondanks de daaruit voortvloeiende prijsdalingen kon de omzet stijgen. Dit was mogelijk door de vergrote vlootcapaciteit en een hogere bezet tingsgraad. De schepen waren voor 90 procent bezet tegen 80 procent in 1984. (Advertentie) Via een fraaie hal komt u Hotel Dreyeroord binnen. Het beschikt over 25 komfortabele kamers met bad of douche en toilet. De sfeervolle eetzaal en livingroom bieden uitzicht op de grote tuin met eeuwen oude bomen. Het charmante parkdorp Oos terbeek is zowel met de auto als met de trein gemakkelijk bereikbaar. Hotel Dreyeroord is niet ver van het NS station Ooster beek gelegen. Dicht bij ons hotel kunt u op de bus stappen die u binnen 20 min. naar het centrum van Arnhem brengt. Aan de verzorging en bedie ning van onze gasten wordt veel aandacht besteed. Hotel Dreyeroord staat be kend om zijn gastvrijheid en gezellige huiselijke sfeer. Reserveer uw vakantie in het hotel waar mevrouw zich uit en mijnheer zich thuis voelt. Fam. van der Straaten. gemeentepolitie en districtscomman danten van de rijkspolitie) zijn daar om van mening dat voor de middel lange termijn de oplossing gezocht moet worden in een intensievere sa menwerking van rijkspolitie en ge meentepolitie, zoals ook al vorig jaar werd voorgesteld door de politie, de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten en Openbaar Ministerie. De samenwerking tussen gemeente en rijkspolitie moet voornamelijk op regionaal niveau tot stand komen. Ook op het gebied van het gezag moet volgens de politiechefs uitgegaan wor den van het lokale driehoeksoverleg tussen burgemeester, officier van jus titie en commissaris van politie. Het zelfde geldt voor een groep van de rijkspolitie, ook als die meerdere ge meenten omvat. Ten aanzien van de verantwoordelijkheden moeten de po sitie van korpschef en districtscom mandant volgens de Politiewet dezelf de worden. De politiechefs zijn het eens met de stelling dat er twee ministers verant- Advertentie woordelijk moeten zijn voor de ver schillende politie-onderdelen (Jusitie voor de rijkspolitie en Binnenlandse Zaken voor de gemeentepolitie) maar zij vinden wel dat er één begroting moet komen voor de politie. Voor de samenwerking tussen rijks- en gemeentepolitie is integratie van werving, selectie en opleiding van politiepersoneel nodig. Uiteindelijk wil het beraad dat er een fundamentele studie verricht wordt naar de maatschappelijke functie van de politie en haar positie binnen het openbaar bestuur zoals dat er in de toekomst uit moet zien. tel. 01189-1900. b.g.g. 1965. Reserveringen: diners - partijen - koffietafels a la carte vlees- en visspecialiteit BHOPAL (UPI) - Zie kenhuizen in Bhopal hebben een plotselinge stijging geconstateerd van het aantal vroegge boorten bij vrouwen uit gebieden die te lijden hebben gehad onder de giframp die zich in de cember in Bhopal heeft voorgedaan. Veel van de te vroeg geboren baby's zijn bin nen twee dagen na de geboorte overleden. Dit heeft een arts; van een staatsziekenhuis meege deeld. Volgens dokter Bhandari van het Hami- da-ziekenhuis is het nog te vroeg om te kunnen concluderen dat het gro te aantal vroeggeboor ten veroorzaakt is door de giframp. In december kwam in de chemische fabriek van Union Car bide in Bhopal een gifti ge gaswolk vrij, die zich over een gebied van 40 tot 65 vierkante kilome ter verspreidde. De gif ramp eiste het leven van 2.500 mensen en meer dan 200.000 mensen raakten gewond. Sinds de ramp kwam bijna 32 procent van de baby's van vrouwen die in de buurt van de che mische fabriek wonen te vroeg ter wereld. Het normale aantal vroegge boorten ligt in Bhopal rond de 5 procent. Ook het gewicht van pasgeboren baby's ligt ver onder het normale gewicht, aldus dokter Bhandari. Veel baby's wogen nog geen 2,5 pond. Normaalgespro ken ligt het gemiddelde geboortegewicht in Bho pal op 5 pond. TOKIO (RTR) - Japan beëindigt in 1988 de commerciële walvisvangst, vooropgesteld dat het tot die tijd beperkte aantallen kan vangen zon der de dreiging van Amerikaanse sancties. Dat heeft een woordvoerder van het Japanse ministerie van bui tenlandse zaken vrijdag meegedeeld. De Internationale Commissie voor de Walvisvangst (IWC) heeft in 1982 be paald dat na het vangstseizoen van dit jaar alle commerciële walvis vangst moet worden stopgezet. Wan neer Japan zijn commerciële walvis vangst in 1988 stopzet is dat drie jaar te laat. Zo heeft de milieu-organisatie Greenpeace vrijdag gereageerd op de mededeling van Japan. De Ameri kaanse wetgeving voorziet in vermin dering van de vangstcontingenten in Amerikaanse wateren voor landen die zich niet aan de regels van de IWC houden. De VS hebben er in november vorig jaar mee ingestemd dat Japan zonder sancties potvissen blijft vangen. Daarna moet het zich aan de regels van de IWC houden. De vorige maand deed een Amerikaanse rechter echter de uitspraak dat intrekking van de sancties in strijd is met de wet. WASHINGTON (RTR) - De Nicaraguaanse minister van buitenlandse zaken, Miguel D'Escoto, ziet niets in het vredesplan van de Amerikaanse president Reagan. Het zogenaamde vredesvoorstel dat donderdag gepresenteerd werd - lijkt veel meer op een oorlogs verklaring, zo zei hij donderdag voor de Amerikaanse tv. Volgens de minister is het een poging van Reagan om het Congres op de valreep te bewegen de gevraagde 14 miljoen dollar steun aan de Nicaraguaanse opstande lingen tegen de Sandinistische regering te geven. Foto: In het naburige Honduras van waaruit de rebellen opereren worden deze maand oefeningen gehouden waarbij ook ongeveer 400 Amerikaanse reserve-militairen betrokken zijn. Dat ook moderne militaire voertuigen zich aan de omstandigheden in Honduras moeten aanpassen bleek toen een tank tot stoppen gedwongen werd door wat vijandig reagerend vee. De stier links op de foto leek zelfs even van plan de tank aan te vallen. Zover kwam het echter niet. PEKING (AP) Op uitnodiging van China is het Britse pop-duo Wham naar het land gereisd voor een concert in de hoofdstad Peking. George Michael en Andrew Ridgeley zijn zeer populair in de volksrepubliek en hun concert is volledig uitverkocht. Zondag speelt Wham voor een publiek van 12.000 fans. vrijdag namen de popsterren een kijkje op de bekende Chinese muur, waar ze poseerden Michaellinks en Ridgeley, rechtsmet een wat onwennig kijkend hummeltje. DEN HAAG (ANP) - De in 1973 cr richte Stichting Vrijwillige Euthan sie (SVE) heeft zichzelf opgeheva Het bestuur van de stichting a vrijdag dit besluit te hebben men omdat de voornaamste tl zijn bereikt, of ook zonder verdei inzet van de stichting door ander instanties en organisaties kunne worden bereikt. Sociale aanvaarding van vrijwillig euthanasie blijkt volgens het besta inmiddels bij een duidelijke meerdei heid van de bevolking te bestaai Rechtspraak en vervolgingsbelei maken het mogelijk dat een an onder bepaalde exacte voorwaarde openlijk en straffeloos mag helpend dood te doen intreden als een patiét dat in zijn eigen belang nodig vindte daarom vraagt, aldus het stichting bestuur. WILLEMSTAD (ANP) - De wijzigii gen in de belastingregeling voorla koninkrijk (BRK) zullen vermoed lijk eind mei of begin juni in i Tweede Kamer behandeld kunne worden. Dat bleek vrijdag aan het eind vanhi bezoek van staatssecretaris vanfina ciën, mr. H.E. Koning, deze week aa de Nederlandse Antillen. De bela tingregeling, die dateert uit 1964, z zodanig worden gewijzigd dat „oneigenlijke gebruik" er van won ingedamd. De regeling, die bedoeld is om ti heffen van dubbele belasting te voo komen, werd op grote schaal gebruil voor het ontlopen van belastingen a dividenden, die vanuit Nederlan worden uitbetaald op de Antillei DEN HAAG (ANP) - Hoewel 1984 voor de bouw over het geheel genomen geen slecht jaar is geweest, is er geen sprake van een positieve ontwikke ling. Er zijn weer minder bouwver gunningen afgegeven en de werk- voorraad loopt gemiddeld terug, waardoor 1985 een nog moeilijker jaar voor de bouw wordt. Dat staat in het jongste Kwartaalbericht Bouw nijverheid dat minister Winsemius (Volkshuisvesting) naar de Kamer heeft gezonden en dat vrijdag is gepubliceerd. De wat gunstiger werkloosheidssitua tie (een daling met 17.000) in de bouw, komt vrijwel geheel voor rekening van het verdwijnen van de registratie plicht voor 57,5-jarigen en de dalende toestroom van (jonge) bouwvakkers. Een lichte toeneming van de bouw- produktie had slechts een gering posi tief effect op de werkloosheid, die vorig jaar gemiddeld 111.000 bedroeg, van wie gemiddeld 60 procent langer dan een jaar buitenspel stond. De produktie van de burgerlijke en utiliteitsbouw steeg met 3 procent tot 18,5 miljard gulden. Alleen in de sec- JOHANNESBURG (AP/REUTER/ UPI) - Een nieuwe uitbarsting in zwarte woonwijken bij Port Eliza beth en Uitenhage heeft vrijdag op nieuw twee zwarten het leven gekost. Een woordvoerder van de politie in Pretoria meldde dat de politie bij Port Elizabeth op een menigte stenengooi ende zwarten heeft geschoten, waarbij één zwarte werd gedood. Bij Uitenha ge, 20 kilometer verder, werd het verminkte lijk van een zwarte gevon den die zou hebben gecollaboreerd met het blanke bewind. Sinds september vinden vrijwel dage lijks gewelddadige confrontaties tus sen politie en zwarten plaats. Het geweld heeft dit jaar al aan zeker 104 mensen het leven gekost. Blank en zwart verenigde zich vrijdag in Durban voor een vreedzame de monstratieve optocht uit protest te gen de arrestatie van 16 leden van de anti-apartheidsorganisatie Verenigd Democratisch Front (UDF). De UDF- leden werd vorige maand hoogver raad ten laste gelegd. Op 20 mei begint hun proces dat naar verwach ting wel twee jaar kan duren. Al die tijd blijven de 16 anti-apartheidsstrij ders zeker in de gevangenis. toren gezondheidszorg, onderwijs en bijzondere gebouwen daalde de pro duktie. De nieuwbouwproduktie van woningen steeg met vijf procent tot 10,4 miljard. De gesubsidieerde wo ningmarkt kalfde verder af, terwijl de (goedkopere) vrije sector fors opleef de. Voorzitter F.A.M. de Vilder van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf bouwwerkgevers) heeft minister Dee man van Onderwijs en Wetenscha pen gewezen op de voor de fnuikende ingreep in de bouwteer ting en de meerjarenraming van ra name het voortgezet onderwijs. Di blijkt uit een vrijdag gepubliceen brief van De Vilder aan Deetman, (Advertentie) bruiloften recepties partijen feestavonden familiediners koud buffet en koffietafels Café-Restaurant PAVILJOEN „DE MEERKOET" Schelphoek 3 Wolphaartsdijk, tel. 01198-1795. Tijdens de paasdagen geopend. DEN HAAG (ANP) - De groep verontruste CNV'ers is niet langer van plan samen met het EVP een nieuwe partij te vormen. Dit maakte D. van Commenée, voorzitter van de Hout en Bouwbond CNV, vrijdag bekend na een gesprek met een gedeel te van het bestuur van de EVP donderdag avond. Eerder deze week maakte J.N. Scholten al bekend niet meer met deze partij in zee te zullen gaan. Volgens Van Commenée voelen de verontruste CNV'ers niets voor een eventuele samenwer king met klein links. De EVP onderzoekt of er contact mogelijk is met klein links na een uit spraak van het congres vorige week zaterdag. Ook de vorming van een nieuwe partij met groep Scholten is nil mogelijk want Scholte heeft al aangekondig contact te zullen zoeke met de PvdA. „Dat geen betrouwbare sprekspartner", al Van Commenée. Den» gelijkheden voor hetoi richten van een nieuwe partij zijn tt ner geworden, mee Van Commenée. NOORDWIJK (GPD) - Ruim 100 pa tiënten van de Dr. Mr.Willem van den Bergh-Stichting in Noordwijk zijn de afgelopen maanden aanzienlijk ver magerd als gevolg van het eten van gemalen vlees. Sinds afgelopen dins dag is het gehakt van het menu afgevoerd. Het gehakt wordt, evenals alle andere voedingsmiddelen, regelmatig door de Keuringsdienst van Waren gecon troleerd. Van ondeugdelijk of bedor ven grondstoffen is geen sprake. Ge hakt bevat in vele gevallen schildklierweefsel. Veelvuldige con sumptie veroorzaakt een verhoging van het schildklierhormoon. Gewich- tafname, gespannenheid, verhoogde polsslag en transpiratie zijn hiervan het gevolg. Geneesheer-drecteur T. Pouwels van de Noordwijkse stichting verzekert dat de patiënten geen blijvende nade lige gevolgen zullen hebben van de gewichtsafname. „Het menselijk li chaam breekt het schildklierhormoon af. Nu de patiënten geen gehakt meer krijgen zal binnen enkele weken de hormoonspiegel weer normaal zijn", aldus Pouwels. Rond Kerstmis vorig jaar werd bij enkele patiënten een onverklaarbare gewichtafname geconstateerd. Er werd gezocht naar een verband met de hoeveelheid voedsel, maar dit kon niet worden vastgesteld. Begin dit jaar vermagerden steeds meer pa tiënten. Opvallend was dat alleen diegenen die gemalen vlees kregen de verschijnselen vertoonden. Patiën ten die moeilijk kauwden of zwaar geestelijk gehandicapt zijn kregen gemalen eten. In februari besloot de directie een kleine groep patiënten nader te laten onderzoeken door de artsen van de stichting onder leiding van dr. B. M. Goslings, internist-endocrinoloog van het Academisch Ziekenhuis in Lei den. Uit het onderzoek bleek dat de pa tiënten geen vergrote schildklier hadden, één van de symptomen van een schildklierontsteking. Daarop werd opnieuw de relatie met het voedsel gelegd. Het gehakt bleek de uiteindelijke boosdoener te zijn. De inspecteur van de Volksgezond heid, de Veterinaire Inspectie en de Keuringsdienst van Waren hebben na onderzoek verklaard dat hier sprake is van een 'ongelukkige samenloop van omstandigheden'. UTRECHT (ANP) - Het is onjuist dat de bewindslieden van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) steeds vaker apart overleg voeren met verschillende groeperingen uit de gezond heidszorg. Zo dreigen zij het totaal van de gezondheidszorg uit het oog te ver liezen en kan een samenhangend beleid worden ondergraven. Die be risping is te vinden in het concept advies van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid (NRV) over het financieel overzicht van de gezond heidszorg 1986. Verder pleit de commissie die het advies heeft voorbereid met klem voor de versterking van de gezond heidszorg buiten de ziekenhuizen en instellingen. De honorering van de huisartsen moet zo snel mogelijk anders, zo meent de commissie. De honore ringsstructuur moet zo opgezet worden dat ze huisartsen stimu leert zo weinig mogelijk door te verwijzen naar specialisten en zo weinig mogelijk medicijnen voor te schrijven. Overigens heeft de 2,50 gulden eigen bijdrage op genees middelen volgens het concept-ad vies wel degelijk besparend ge werkt. In 1983 zou voor ongeveer 66 miljoen gulden minder aan medicij nen zijn voorgeschreven. Om de kosten van de specialisti sche hulp in de hand te kunnen houden zou deze moeten worden opgenomen in het ziekenhuisbud get, zo vindt dq NRV-commissie Ook de honorering van specialisten moet anders geregeld worden. De commissie is voor een sterkere controle van de ziekenfondsen op de besteding van geld in de ge zondheidszorg. De raad bespreekt het advies in zijn vergadering van 11 april.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 2