Ir Pi Actie Belgische en Britse douane •EEN 36 UUR VOOR IEDEREEN M/EEK-U \NEEK-IN Ook op 2e Paasdag voor meubels gezellig naar waalwijk Uren wachten door actie verkeersleiders Schiphol W piet klerkx. 0tpiiOL ïïMxmmiti GESPREK OVER PLAATSING KERNRAKETTEN OCCASION - LENTESHOW Pelgrims volgen ZIEKEN'NA MISLUKT LOONOVERLEG Israel en Libanon Wisselvallig 28e jaargang no. 82 sterdag 6 april 1985 t/m 15 april 1985. Keus uit inruilauto' s lijdensweg I JERUZALEM (AP) I- Vele christelijke Ipelgrims namen gis- ïteren, Goede Vrij- \dag, deel aan de Ifraditionele proces- Isie langs de Via Do lorosa in Jeruzalem. I De tocht wordt ge- Ihouden ter nage dachtenis van de lij densweg van Chris- \tus. JMUIDEN (GPD) - Hoogovens en de vakorganisaties hebben vrijdagavond even voor negen u een akkoord bereikt over een cao met een looptijd van twee jaar, ingaande 1 januari 1985. |og niet alle voorstellen van de bonden zijn volledig doorgesproken, maar partijen hebben Ikaar wel gevonden waar het gaat om arbeidsduurverkorting (adv), koopkracht en oorbetaling bij ziekte. I Te mager Uitkering Stage Mosselen Dinsdag 9, woensdag 10 en donderdag 11 april geopend van 10-10 uur. Vrijdag 12 april van 10-9 uur. Wubbo Ockels op 16 oktober de ruimte in Zanddonk Waalwijk Nederlands grootste meubelshow op 80.000 m2 POSTZEGEL TENTOONSTELLING Opklaringen afgewisseld door perio den met regen. Matige soms vrij krachtige wind uit het zuiden tot zuidwesten. Middagtemperatuur om streeks 12 graden. ANJELIERSTRAAT 5 7 Telefoon 01100 16810 MM PROVINCIALE BRUSSEL (RTR) - Hon derden reizigers naar en vanuit Groot-Brittan- nië hebben vrijdag in de Belgische haven Zee- brugge enige tijd in de rij moeten staan door een stiptheidsactie van de Belgische douane, die meer personeel eist voor het afhandelen van de reizigers van de veerboten over het Ka naal. De protestactie dreigt aan het eind van het drukke Paas-weekeinde aanzienlijke vertraging te veroorzaken in het verkeer tussen Enge land en het continent, aldus een politiewoord voerder. Het is nog niet bekend wanneer de ac tie wordt beëindigd. Ook de Britse douane is in actie, maar bij de tocht over het Kanaal waren er vrijdag weinig gevolgen voor de Brit ten die naar het conti nent reisden. Voor vrachtwagens trad eni ge vertraging op. Verte genwoordigers van de Britse vakbond van douane-funtionarissen verklaarden dat de ge volgen van hun actie veel groter zullen zijn aan het eind van het lange weekeinde. De Britse douane heeft strengere controle van de bagage aangekon digd om de eisen voor een loonsverhoging van 15 procent kracht bij te zetten. oogovens en onden akkoord let totale actieve personeelsbestand In ongeveer 18.000 mensen dat valt Ider de Hoogovens-cao krijgt voor kt betreft de arbeidsduurverkorting In tweeledige regeling. De kleine |00 mensen die werken in vol-conti- krijgen midden 1986 stapsgewijs In gecombineerde vier-vijfploegen- lenst. De gemiddelde werktijd zal .irir.ee op 36 uur per week komen. Jet gaat om 37 weken met vijf ploe- In en 15 weken met vier ploegen. Het trsoneel behoeft van de bestaande |oegentoeslag, die kan oplopen tot procent, niets in te leveren. Met de Ivoering van de nieuwe vorm van loegendienst zal overigens ongeveer lee jaar zijn gemoeid. Ie kleine tienduizend mensen bij |oogovens, Mekog en Cemij in twee- drie-ploegendienst, de dag- en kan- lordienst werken nu nog 38,7 uur en pan volgend jaar gemiddeld 38 uur Honderd patiënten van een Noordwijks ziekenhuis zijn ernstig vermagerd door het eten van gehakt. PAGINA 2 FNV en CNV wijzen de kabi netsplannen voor herziening van de werkloosheidsuitkerin gen af. PAGINA 3 De 'De Ruyterschool' in Vlis- singen neemt de stagebegelei ding van drie sluitende zee vaartscholen over. PAGINA 9 De 'opruiming' van de fonds- mosselen is succesvol verlo pen: er kwam een gemiddelde prijs van 14 gulden per ton uit de bus. PAGINA 11 Toon Hermans, zonnige clown, terug van weggeweest; letters en letteren: werk van Hellema en Mary Dorna, nogmaals Breytenbach en Zuid-Afrika; de Komeet van Halley laat rich (straks) weer (even) zien en de radio- en tv-progratn- ma's voor het paasweekeinde. PAGINA 19, 20, 21, 22, 23, en 25 Het lot van de thuiswerker <m/v): wat houdt men er aan over; Is er een toekomst voor de Scheldewerf?Kernstop in Borssele; de vele zorgen van de Oorlogsgravenstichting en de 'Beul van de Koppenberg', een moeilijk mannetje voor wielrenners. PAGINA 27, 28, 29, 31 en 33. per week aan de slag. Volgens Hoogo vens-directeur Scholten was een gro tere stap voor deze categorie perso neel te kostbaar. Bovendien zouden grote organisatorische problemen ontstaan. De bonden zijn zeer tevreden met het bereikte cao-resultaat bij Hoogo vens. Het is het eerste belangrijke cao-akkoord wat de industriebonden hebben afgesloten bij de speerpunt- bedrijven. Eerder deze week liepen de onderhan delingen in de metaal en bij Akzo vast op de verdere arbeidstijdverkorting. Volgende week dinsdag vindt het be slissende gesprek plaats bij Philips. Volgens de industriebonden van FNV en CNV kan het akkoord bij Hoogo vens als een doorbraak in het werk geverskamp worden beschouwd. FNV-bestuurder Peperkamp:,, Hoog ovens was aanvankelijk niet bereid om over verdere arbeidsduurverkor ting voor het hele personeel te praten. Er is weliswaar nog geen 36-urige werkweek bereikt voor de mensen die niet in de vol-continu zitten, maar Hoogovens liep wat de arbeidsduur verkorting betreft ook achter bij de rest van de industrie. Volgens de vakbonden betekent de invoering van de vier-vijfploegen- dienst een winst van 700 banen. De Hoogovens-onderhandelaar drukte zich op dat punt voorzichtiger uit, onder meer omdat het bedrijf ook de komende jaren nogal wat huidig per soneel zal omscholen voor andere functies. Hun banen verdwijnen bij voorbeeld vanwege technologische vernieuwing. Hoogovens heeft zich akkoord ver klaard met het volledig doorbetalen van het salaris bij ziekte, dus inclusief compensatie voor de korting van 5 procent die per 1 mei van kracht Advertentie wordt. Maandag nog wilde Hoogovens dat de werknemers een kwart van die korting voor hun rekening zouden nemen. Zie ook pagina 3) CAPE CANAVERAL (APIANP) - De Nederlandse ruimtevaarder Wubbo Ockels zal op 16 oktober een vlucht van het Amerikaanse ruimteveer meemaken, in het ge zelschap van twee Westduitsers en vijf Amerikanen. Voor juli 1986 zullen verder nog g ast-astronauten uit Saoedi- Arabie, Frankrijk, Mexico, Indo nesië, Groot-Brittannie, India en Canada met de shuttle meegaan. Dat is vrijdag door de NASA bekendgemaakt. Bij latere vluchten zullen een Japanner en een Chinees worden meegeno men. Tot het einde van 1987 staan er in totaal 41 vluchten op het programma. Als alles goed gaat, zal in januari 1986 een onderwij zer als eerste burger meevliegen met het ruimteveer Challenger. Tijdens de lange wachttijden gisteren op Schiphol probeerden velen het zich zo gemakkelijk mogelijk te maken. Vaak was dat door een dutje te doen. SCHIPHOL (GPD) - Het vliegverkeer op de luchthaven Schiphol heeft gisteren forse vertragingen ondervonden door een actie van verkeerslei ders. Bijna de helft van de ochtend- en middagploeg van de verkeerslei ders van de Algemene Verkeersleiding meldde zich ziek nadat loonon derhandelingen donderdag waren mislukt. Duizenden passagiers, onder wie veel vakantiegangers, moesten soms uren wachten voordat zij konden vertrekken. De vertragingen liepen vrijdagmid dag op tot gemiddeld drie tot vijf uur voor vertrekkende vliegtuigen. De binnenkomende toestellen had den minder vertraging. Ongeveer twintig vluchten moesten worden geannuleerd. Om de vertragingen wat in te lopen, werd gisteravond de beperking van het nachtvliegen opgeheven. Ver wacht wordt dat de vertragingen nog zullen doorwerken in het vlieg verkeer van vandaag. Gisteravond was het nog onduide lijk of de verkeersleiders hun acties dit paasweekeinde zullen voortzet ten. De acties vallen in een zeer drukke periode van de luchthaven wegens de vakantieuittocht voor de paas dagen. Er waren achttien extra vluchten ingezet naar zonnige oor den. Een passagiersstroom van in totaal enige tienduizenden mensen werd door de acties getroffen. Volgens een woordvoerder van de Luchthaven Schiphol is het in de geschiedenis van de luchthaven nog nooit voorgekomen dat alle uit gaande vluchten langer dan een uur werden vertraagd. Er werken op Schiphol 64 verkeers leiders, die een forse loonsverhoging van 1500 gulden willen. Aan die eisen is gisteren na een overleg met de leiding van de Rijksluchtvaart dienst niet tegemoetgekomen. Op 3 mei volgt nieuw overleg. Door een onderbezetting bij de ver keersleiding op Schiphol hebben de verkeersleiders gemiddeld 40 vakantiedagen, die niet kunnen worden opgenomen. De RLD wil deze dagen gaan uitbetalen. Om aan het tekort van tien mensen iets te doen, heeft de RLD inmid dels een „noodplan" opgesteld. Er waren vrijdag geen ziekmeldin gen van verkeersleiders op de Rot terdamse luchthaven Zestienhoven, maar toch ondervond het vliegver keer er vertraging of hinder van de actie op Schiphol. Dat werd veroor zaakt door het uitblijven van infor matie van de verkeersleiding op Schiphol, waarvan Zestienhoven mede afhankelijk is. Zo moesten twee toestellen met in totaal 160 Engelse „bloembollentoeristen" uitwijken naar het Belgische Oos tende. Een woordvoerder van Verkeer en Waterstaat liet weten dat er tegen de ziekmeldingen geen actie kan worden ondernomen. Van den Broek naar Moskou is gelegen aan de weg Waalwijk-Tilburg. DEN HAAG (GPD) - Minister Van den Broek van buitenlandse zaken brengt van 9 tot 10 april een bezoek aan Moskou. Hij zal daar met zijn Sowjet-collega Gromyko praten over de plaatsing van de Amerikaanse kruisvluchtraketten in Nederland, zo is vrijdag door de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken verklaard. Minister Van den Broek is voor deze besprekingen uit genodigd door de Russische regering. Het voorstel dat de Sowjet-Unie via de Amsterdamse zakenman Ernst van Eeghen zou hebben doorgeven aan de Nederlandse regering, zal niet ter sprake komen, zo verklaarde de woordvoerder. Van Eeghen heeft en kele weken terug verklaard dat de Sowjet-Unie bereid was om controle op het aantal op Sowjet-grond ge plaatste SS-20-raketten toe te staan door Nederlandse waarnemers. In politiek-Den Haag werd van Eeg hen, die in Moskou gesproken zou hebben met hoge Russische autoritei ten, niet serieus genomen. Minister Van den Broek verklaarde, toen hem om commentaar gevraagd over de eenmansactie van de Amsterdamse zakenman, dat de contacten met Mos kou via de officiële kanalen - Neder landse ambassade in Moskou - gaan. Van den Broek had al in het voorjaar van 1984 de Tweede Kamer toegezegd dat hij met de Sowjet-regering zal praten over het zogenaamde ,juni- besluit". Dat besluit houdt in dat de Nederlandse regering op 1 november een besluit moet nemen over de plaat sing van 48 van deze raketten. Als de Sowjet-Unie op die datum meer dan 378 SS-20-raketten heeft staan, zal Nederland alle 48 kruisvluchtwapens Advertentie stationeren. Staan er 378 of minder, dan wordt niet geplaatst. Is er in de tussentijd een ontwapeningsakkoord gesloten tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten dat voorziet in een kleiner aantal euroraketten aan beide zijden, dan zal Nederland een evenre dig aandeel nemen daarin en minder dan 48 raketten opstellen. Volgens het communiqué dat de NA- VO-ministers van defensie vorige week na een vergadering in Luxem burg uitgaven, staan er op dit mo ment 414 SS-20's in de Sowjet-Unie. Van den Broek heeft Gromyko eerder uitgenodigd voor een bezoek aan Ne derland. Maar de Russische minister had daar geen tijd voor. Daarom heeft hij nu zijn Nederlandse collega gevraagd om naar Moskou te komen, zo verklaarde de woordvoerder. Op zijn weg terug naar huis uit het 'moeras'- Libanon is het Israëlische leger in het zuiden van dat land op een nieuwe vijand gestoten. Vormden bijna drie jaar geleden de strijdkrachten van Arafat, verenigd in de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO) de tegenstan der, thans maken sji'ietische guerril lastrijders het de Israëli's erg moeilijk. De door een heilig-oorlog-idee gedre ven aanhangers van de fundamenta listische Iraanse leider Khomeiny zijn letterlijk ontwaakt op politiek en maatschappelijk gebied. Tot voor kort waren zij de onderlaag van de Libanese samenleving, zelden betrok ken bij het machtsspel dat het christelijk-mohammedaanse Libanon gespleten houdt. Toen de Israëlische troepen zomer 1982 Zuid-Libanon bin nenvielen, begroette de arme sji'ieti sche bevolking hen als bevrijders. Israël voerde de actie 'Vrede voor Galilea' immers uit om de Palestijnen uit dit gebied te verdrijven, van waar uit zij Noord-Israël met raketten be stookten. De Libanese sji'ieten had den het niet zo begrepen op de aan hangers van Arafat, die hen duidelijk lieten voelen dat zij - de Palestijnen - het voor het zeggen hadden in Zuid- Libanon. In drie jaar tijd heeft de politieke kaart zich volledig gewijzigd. De Israëliërs worden niet langer meer beschouwd als bevrijders, maar als bezetters, voor wie een rechtgeaarde Libanees geen enkele sympathie mag hebben. Zo althans stellen de sji'ieten zich op. Steunend op hun godsdienst, zijn zij zich politiek en maatschappe lijk sterk bewust geworden. Voorbij is de tijd dat de sji'ietische bevolking zich liet onderdrukken en uitbuiten. De sympathie die de Israëliërs zich ooit verwierven is omgeslagen in bit tere haat en afwijzing. Israël kent momenteel geen fanatieker vijand dan de sji'ieten, die niets liever willen dan hun leven geven in de strijd tegen de bezetter. Israël wordt, op het mo ment dat zijn troepen bezig zijn zich uit Libanon terug te trekken, gecon fronteerd met een vorm van terroris me, die nauwelijks te bestrijden is. Het leger is intussen overgegaan op wat heet 'ijzeren-vuist'-politiek in Zuid-Libanon, maar daardoor is de strijd alleen maar verscherpt. Israël dreigt nu de gevangene te worden van zijn eigen politiek. Enerzijds willen regering en volk van Israël niets liever dan de kostbare, omstreden en niet te winnen oorlog in Libanon beëindigen, anderzijds is het nauwelijks te dulden dat een kleine groep fanatici het leger met zo'n uitzonderlijke staat van dienst voortdurend afbreuk doet en zelfs moreel doet afglijden. Wat nog nooit is voorgekomen bin nen het leger is thans aan de gang: jonge officieren en manschap pen dreigen onder de toenemende spanning moreel te ontsporen. Het antwoord op de sji'ietische terreur is contraterreur, al spreekt Jeruzalem eufemistisch over 'veiligheidsopera ties'. Een dergelijke vorm van oorlog voering pleegt een aanslag op het moreel van de soldaten. Ook velen in Israël zijn het niet eens met de wraak acties, die worden gezien als een uit ing van onmacht, frustratie en opge kropte woede. Begrijpelijk misschien tegen de achtergrond van alles wat zich in Zuid-Libanon afspeelt, maar daarom niet goed te praten. Terreur en contraterreur houden geen reke ning met morele normen. De waarden vervagen. Respect voor een mensenle ven bestaat niet meer. De Israëlische troepen beginnen zich af te vragen wat hun toekomst is in dit verscheur de en voor hen bedreigende Libanon. Iedereen wordt het steeds duidelijker dat Israël niets te zoeken heeft in Libanon. De winst, die de operatie Vrede voor Galilea in eerste instantie opleverde, is allang verdwenen. Israël manoeuvreert zich steeds diep er in het Libanese moeras, waar het niet meer zonder kleerscheuren uit kan komen. De 'geestelijke schade', waarover in de Israëlische kranten openlijk wordt geschreven, is nog te herstellen, maar dan is het wel nood zakelijk dat Israël op korte termijn Libanon overlaat aan de Libanezen. Ondanks alle negatieve kanten van het Libanese avontuur, heeft Is raël het afgelopen halfjaar aan aan zien gewonnen in de wereld. Dat is vooral te danken aan de wat stugge eerste minister Peres, die zich in te genstelling tot zijn beide Likoed-voor- gangers als een stabiele factor heeft doen kennen, zowel in eigen land als in het buitenland. Er heerst rond de premier een sfeer van ontspanning die nauwelijks voor mogelijk was geacht toen hij zeven maanden geleden aan trad als hoofd van de regering van nationale eenheid. Dagelijks wint Pe res aan populariteit. In eerste instan tie oogstte hij veel succes met zijn plan voor terugtrekking in fasen uit Libanon. Nog wordt het de premier niet aangerekend dat Zuid-Libanon het Waterloo van het Israëlische leger lijkt te worden. Nog is het vertrouwen groot, dat hij er in zal slagen de soldaten veilig naar Israël terug te laten keren. Als het iemand mogelijk is dat voor elkaar te krijgen is het de flegmatieke Peres. Vrede voor Galilea krijgt pas dan inhoud als Israël voor goed afstand heeft genomen van het Libanese avontuur. Dim Hoek Rijksweg-Ringbaan West. Telefoon 01100-14560-11440. Advertentie Ook op de show: Grote kampeerauto's (te huur/te koop) voortenten vanaf 399,— Alpen Kreuzers (vanaf. 4.575,uit voorraad duizende accessoires en onder- 2 stuks ■,-m 98 AKTJE„ 'MüS 75; 6, 7 en 8 april Scheldekwartier, v. Dishoeckstraat, Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1