Bodemverontreiniging Sas van Gent schaadt volksgezondheid niet De Waarheid wil onderzoek naar 'mishandeling' fotografe 0 6 jaar vast. Legt u geen windeieren. HERENSOCIËTEIT 'De Vergenoeging' weert vrouwen niet w Landbouwbestemming nieuw land Krammer en Volkerak PZC/ provincie ^MIDDELDE PRIJS 14 GULDEN PER MOSS EL TON Herdenking nationale bevrijding verenigde spaarbank erneuzenaar letrapt bij stelen koffie Zand Zagercontainer in Bruinisse moet snel weg GEWOND TIJDENS DEMONSTRATIE IN MIDDELBURG Oneens 11 Staatssecretaris \n Middelburg over \chelpdierenteelt De minimale inleg is f 100,- en de rente wordt jaarlijks overgemaakt. Deze aktie geldt t/m 12 april 1985. Bij aankoop van een eigen huis kunt u, zonder kosten, direct over uw spaargeld beschikken. We zijn tenslotte /y de makkelijke bank in de buurt. INLICHTINGEN: DISTRICTSKANTOREN GOES GROTE MARKT 40, TEL.: 01100-30870. MIDDELBURG LANGE DELFT 36, TEL.:01180-287 51. KANTOORTHOLEN HOOGSTRAAT 28. TEL: 01660-23 38. HOORT. ZIET Jw PLEIDOOI LANDBOUWSCHAP: [ATERDAG 6 APRIL 1985 oge opbrengsten bij de erkoop uit mosselfonds jERSEKE - De mosselen die (edurende het afgelopen sei- oen in het zogenaamde mos- elfonds zijn gestort hebben Vrijdagmorgen in totaal (22.739,62 gulden opgebracht, jat was een hoge opbrengst [oor het geringe aantal mos- leien dat zich in het fonds [evond. lp de in totaal 8 percelen lagen 22.345 hosselton van 100 kilogram. Dat zijn hosselen die dit seizoen op de veiling minimumprijs niet hebben gehaald daarom op percelen van het pro- luktschap voor vis en visprodukten het zogenaamde mosselfonds) wer- gestort. Aan het eind van het MIDDELBURG - Staatssecretaris lan landbouw en visserij A. Ploeg is litgenodigd om het woord te voeren ijdens een informatiebijeenkomst in Middelburg. Deze wordt vrijdag 19 lpril vanaf 10.00 uur gehouden naar [anleiding van het rapport, dat de Irojectgroep Marios uitbracht over le mogelijkheden voor de teelt van Inder meer visschelpdieren en in de bosterscheldemonding. De bewindsman is gevraagd het rijks- leleid ten opzichte van deze kwestie liteen te zetten. Mocht hij onver hoopt niet aanwezig zijn, dan spreekt i zijn plaats mr Van de Meer, Direc- eur der Visserijen van het ministerie, jedeputeerde drs R. C. E. Barbé van Iconomische aangelegenheden zal in- laan op de stimuleringsmogelijkhe- ten vanuit het provinciaal beleid. Verschillende betrokkenen bij de sa- nenstelling van het rapport zullen [raten over de diverse mogelijkheden [oor de Oosterscheldemonding. Aan Be orde komen de technische en eco nomische aspecten van de visteelt, de langende oestercultures en andere loorten en de mogelijkheid voor de [week van zeeaas. Een vertegenwoor diger van de firma Schot zal inzicht [even in de ervaringen met hangende lestercultures. de inleidingen kunnen vijf belang hebbende organisaties reageren. Dat lijn het Nederlands Genootschap van jlquacultuur, Vereniging Aquacul- luur, Stichting TMO, Vereniging van [losselhandelaren en Comité Visserij- belangen Neeltje Jans. Vervolgens zal [en forumdiscussie worden gehouden, [aaraan alle bezoekers van de bijeen komst deel kunnen nemen. Plaats van lamenkomst is dentine van de Delta dienst van Rijkswaterstaat aan de ïrenadiersweg 31 in Middelburg. 'ERNEUZEN De Terneuzenaar J. e B. is donderdagmiddag om één uur ip heterdaad betrapt toen hij in een iupermarkt aan de Axelsestraat in fijn woonplaats zestien pakken koffie 'ilde stelen. De B. werd opgepakt oor de politie. seizoen, dat was afgelopen vrijdag, worden die mosselen verkocht. Omdat er het afgelopen seizoen wei nig aanvoer is geweest bevonden zich ook niet zo veel mosselen in het fonds. In verband daarmee werden er vrij dagmorgen dan ook goede prijzen betaald. De reden voor die beperkte aanvoer was het feit dat stormen een groot deel van de mosselen van de MIDDELBURG - De bodemverontreiniging op het terrein van de voormalige textielfabriek in Sas van Gent (in de omgeving van de Vlaanderenhal) is niet zo ernstig dat er gevaar bestaat voor de volksgezondheid of het milieu. Nader onderzoek heeft dat uitgewezen, zo staat in een vrijdag verschenen persbericht van de provincie Zeeland. Op enkele plaatsen is sprake van een verhoogd mangaan-gehalte. Vermoed wordt dat vroeger, het betreffende bedrijf is al vijftien jaar weg, mangaanverbindingen zijn ge bruikt voor het bedrukken van katoenen stoffen. Op het noord westelijk deel van het terrein zijn verhoogde concentraties cyanide gevonden, waarvan de herkomst niet bekend is. In een gedempte sloot zijn hoge concentraties sul faat (waarschijnlijk gips) aangetrof fen. Dit witte goedje is ook in het grondwater gesignaleerd. De con centraties zijn volgens de provincie niet zo hoog dat ze schadelijk zijn voor milieu of volksgezondheid. Het bureau dat het onderzoek uit voerde adviseert, in verband met de aanwezigheid van cyanide, een bodemafsluiting aan te brengen in de op het terrein te bouwen huizen. Verder is het gewenst dat het aan getroffen witte materiaal verwij derd wordt. Het kan naar een stort plaats worden afgevoerd. Gedeputeerde staten hebben het gemeentebestuur van Sas van Gent verzocht deze aanbevelingen na te kompn, indien er op het terrein wordt gebouwd. De kosten ervan moeten volgens het provin ciebestuur ten laste komen van het bouwrijp maken van het terrein, omdat de bouw van de woningen de enige reden is om maatregelen te nemen. De gemeente kan geen beroep doen op de Interimwet Bo demsanering. percelen hebben laten verdwijnen. De opbrengst was zodanig dat een gemid delde prijs van ongeveer 14 gulden per mosselton werd bereikt. Dat is vol gens J. Kosten van het produktschap in Yerseke een ongekend hoge prijs. Meestal leveren de mosseltonnen bij de verkoop van de fondsmosselen slechts zo'n 4 gulden op. In verband met het geringe aantal kavels werd de verkoop in de mosselmijn te Yerseke gehouden. Ongeveer 80 kwekers be zochten de verkoop. De kwekers die de fondsmosselen kopen, zaaien die weer op hun percelen uit en dit zee banket zal in het volgend seizoen weer aan de consument verkocht worden. Overigens veranderden vrijdagmor gen niet alleen de mosselen op de fondspercelen van eigenaar. Ook de vissersvereniging Yerseke verkocht 4 kavels. Daarbij ging het om mosse len die op een zandbank voor de haven van Yerseke zijn uitgezaaid. Dat is gedaan omdat de vissers veel last hebben van het zand dat van die bank spoelt. Om dat zand een beetje vast te houden is er mosselzaad op de bank uitgezaaid. Als het nodig is zal die operatie in augustus van het volgend jaar her haald worden. De mosselen van de vissersvereniging brachten 37.000 gul den op. Het mosselseizoen sluit dit jaar op 20 april. Na die datum zijn er geen verse mosselen meer in de handel te krijgen. Het nieuwe mosselseizoen begint weer op 5 juli. Vanaf dat moment zijn er weer verse mosselen te krijgen. Ongeveer twee weken voor die datum worden de eerste mosselen in Yerseke weer aangevoerd. BRUINISSE - De container aan het Zijpe te Bruinisse, waarin op experimentele wijze zagers worden gekweekt moet binnen een maand verwijderd zijn. Is dat niet het geval, dan wordt de container onder politiedwang van zijn plaats gehaald. Dat besluit nam het college van bur gemeester en wethouders van de gemeente Bruinisse, naar aanleiding van een bezwaar schrift van de consultgroep 82 die de container in eigendom heeft. B en w van Bruinisse hebben al eerder besloten dat de container verwijderd moest worden, maar tegen dat besluit ging de con sultgroep in beroep. Ondanks allerlei argumenten in dat be zwaarschrift blijven b en w van mening dat voor een dergelijke container een bouwvergunning nodig is. Die vergunning heeft de consultgroep niet en daarom moet het bouwwerk verdwijnen. B en w zien het ook niet zitten alsnog een bouwvergunning te verlenen. In het antwoord van b en w van Bruinisse wordt overi gens wel verwondering uitge sproken over het feit dat rijkswa terstaat toestemming heeft ver leend voor het gebruik van de grond aan het Zijpe, zonder dat er op gewezen is dat de consult groep een bouwvergunning no dig heeft. Het argument dat het om een experiment gaat is vol gens b en geen reden om de container toch toe te laten. Niet alleen op grond van de wet kan de gemeente dat niet toestaan, maar ook ten opzichte van ande re ondernemers is dat niet eer lijk, stelt het college. Dat zou ook tot precedenten kunnen 'ei- den. Wel zijn b en w bereid de grootst mogelijke medewerking te verlenen aan plaatsing van de container op een locatie in de gemeente waar het bestem mingsplan voorziet in wormen- kweek-activiteiten. MIDDELBURG De hoofdredacteur C. Vecht van het dagblad De Waar heid C. Vecht wil dat de burgemees ter van Middelburg een 'gedegen on derzoek' laat instellen naar de mis handeling van een fotografe van die krant door politiemannen. De foto grafe, A. Vaillant, werd donderdag tijdens een demonstratie van bij standsvrouwen in Middelburg ge wond, toen ze door enkele agenten tegen de grond werd gegooid. In een brief aan burgemeester drs P. A. Wolters noemt de hoofdredacteur het 'buitengewoon kwalijk' dat juist een persfotografe die haar werk deed en zich 'buiten het krijgsgewoel' be vond, zo is behandeld. Volgens de lezing van de heer Vecht werd me vrouw Vaillant door een politieman geduwd, waarop zij de agent haar politieperskaart liet zien. De agent zou, met nog een tweede politieman, haar toen nogmaals heb ben geduwd, waarbij de fotografe viel en verwondingen opliep aan haar pols, knie, voorhoofd en elleboog. Te vens werd haar fototoestel bescha digd en liep ze een gat in haar broek op. Getuigen kunnen bevestigen dat zij gewond is geraakt door toedoen van de agenten, aldus de hoofdredac teur. De fotografe heeft van het inci dent inmiddels aangifte gedaan. „Wanneer het onderzoek de lezing van de fotografe en de getuigen be vestigt, zou de krant excuses en een schadeloosheidsstelling zeer op prijs stellen", zo schrijft hoofdredacteur Vecht. Anne Vaillant, journaliste van het dagblad De Waarheid, zwaaiend met haar perskaart tijdens de blokkade door bijstandsvrouwen donderdag in Middelburg Advertentie MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zeeland houden maandag 29 april een bijeen komst, die in het teken zal staan van de herdenking van de natio nale bevrijding in 1945. Dit ge beurt in de Statenzaal aan Ab dij 11 in Middelburg, aanvang 15.00 uur. Drs E. G. Groeneveld, bibliothe caris van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie in Am sterdam (RIOD) zal een inlei ding houden over het onderwerp 'Hoe lang herdenken wij nog?'. Tijdens de bijeenkomst wordt het boekje 'Zeeland in de oorlog 1940-1945 gepresenteerd', dat door Tine en Ad Visser werd geschreven. De eerste exempla ren worden in ontvangst geno men door commissaris van de koningin dr C. Boertien en de heer Groeneveld. Muzikale me dewerking wordt verleend door de heer A. Lichtendahl. Na afloop van de bijeenkomst in de Statenzaal wordt een bezoek gebracht aan de tentoonstellin gen 'Zeeland 1940-1945' en 'Recht op vrijheid'. Deze zijn op verzoek van de gezamenlijke provincies samengesteld door de Anne Frank Stichting in Am sterdam. De tentoonstellingen worden gehouden in het voorma lige gebouw waar voorheen de Provinciale Bibliotheek was ge huisvest, aan Abdijplein 9. Bestuursleden van de herensociëteit 'De Vergenoeging' voor Le Baron Chassé. Van links naar rechts secretaris M. Sanderse en de bestuursleden A. Lichtendahl, P. Vergouwe en Th. Louisse. Er staat een groot aantal beetje ouderwetse fauteuils, die heerlijk zitten. Er is een biljartkamer en de tuinkamer wordt gebruikt om een kaartje te leggen, te bridgen en te schaken. Daar bevindt zich ook de gloednieuwe bar. Kortom, het is de gezelligheid waar het om draait bij de Herensociëteit 'De Vergenoeging' in Middelburg. De 'heren', op het ogenblik honderd en zeven in getal, nemen zaterdag 20 april om drie uur hun nieuwe onderkomen officieel in gebruik. Dat bevindt zich in het monumentale patriciërshuis 'Le Baron Chassé' aan de Middelburgse Gortstraat. Toen de soos werd opgericht in 1795 ging het er wel eventjes anders aan toe. Toen was er juist geen sprake van die gezelligheid en was de soos meer een politiek getinte organisa tie, opgericht door de patriotten. Zij noemden het eerst de 'Volkssocië teit', maar al spoedig daarna werd die naam veranderd in 'De Vader- landsche Sociëteit' De wieg van deze sociëteit stond in het 'Middelburgsche Logement' aan de Balans en op 13 maart 1795, sprak de eerste president, dominee Teissèdre l'Ange, in zijn openingsre de, de volgende historische woor den: „De oogmerken van ons ge nootschap zijn hoofdzakelijk de her stelling en handhaving der Vrijheid, der Gelijkheid en der Broeder schap. Wij komen hier niet tezamen om een pijp te roken, een teug te drinken of te babbelen. Neen, arm en rijk, beschaafden en onbeschaaf- den verenigen zich hier. Als het maar die welmenende burgers zijn, die zich vóór en na 1787 getoond hebben als voorstanders der wijs heid en haters der dwingelandij en plundering". De dominee met de mooie naam bedoelde daarmee de periode dat de voorloper van de sociëteit werd op gericht door eveneens de patriot ten. In 1787 veroorzaakten de prins- gezinden in Middelburg 'hevige troebelen' en zij keerden zich tégen die patriotten van wie de huizen werden geplunderd. Er werd ook geschoten en op de hoek van de Sint Antheunisstraat zijn nog steeds de kogelgaten uit die tijd zichtbaar. In 1802 gooide de sociëteit de poli tiek overboord en in 1804 ontstond de huidige naam 'De Vergenoeging'. Pas 46 jaar daarna werd door dertig leden het verzoek ingediend om tot het tappen van bier te mogen over gaan en dat mocht. In die beginperiode kwam ook regelmatig de kwestie aan de orde of 'dames in de sociëteit moch ten worden toegelaten'. In 1797 werd in verband met een feest bepaald dat 'elke burger eene bur geres vermoogt mede te brengen'. En op 28 juli 1804 werd het volgende voorstel van het bestuur aangeno men: 'De lokalen worden 's avonds en bij nagte opengesteld voor leden met vrouwen en kinderen geduren de de kermis. Maar het verdient aanbeveling om wat het aantal be treft met kieschheid en bescheiden heid te werk te gaan, zoodanig dat niemand daardoor stoornis wordt toegebracht'. Dat leek allemaal heel progressief, maar in de praktijk kwam er niet veel van terecht. Bij de viering van het honderdjarig bestaan bijvoor beeld werd er twee dagen gefeest. De eerste dag, 12 maart 1895 was er een feestelijke bijeenkomst waarop ook de dames mochten komen, maar wel op vertoon van een 'toe gangsbewijs voor eene dame'. De tweede avond was alleen voor de heren. Dat betekende het aanschui N. ven aan een groot diner, ten bedra ge van drie gulden per couvert. De 'heren' kregen daarvoor een os- sestaartsoep, zalm in peterselie saus, rundvlees, kalfsvlees, asper ges, Brussels lof, salade met kreeft mayonaise. een nagerecht met per ziken, een puddinkje met rum, klei ne gebakjes, ijs en fruit. De wijn moesten ze apart betalen, maar de duurste fles een champagnewijn 'Heidsieck Monopole sec' kosste kostte hen 6,50. De Herensociëteit zat zoals gezegd eerst op de Balans, enkele maanden later verhuisde men naar 'Het Groot Huys' in de Lange Noord straat (waar nu het belastingkan toor is gevestigd). Op 1 april 1964 ging het gezelschap naar een pand op de Markt, in 1964 werd het pand op Dam nummer tien betrokken. Van daaruit is 'De Vergenoeging' overgestapt naar 'Le Baron Chassé'. En tijdens die verhuizing is er in de kelder van het gebouw aan de Dam een kist gevonden met daarin stuk ken uit de laatste jaren van de negentiende eeuw. De huidige se cretaris van de Herensociëteit, Ri- nus Sanderse: „Dat kistje werd bij toeval ontdekt, niemand van het bestuur kende het bestaan van die stukken. Het grootste deel van ons archief is verloren gegaan bij een grote brand in ons pand aan de Markt in 1930". Ondanks het feit dat in de aller eerste beginjaren door de eer ste president zowel 'beschaafde als onbeschaafde burgers' werden toe gelaten tot de sociëteit, is dat daar na toch weer veranderd. Sanderse: „Het is altijd een vrij deftige instel ling geweest met elitair gezel schap. Alleen de gegoede burgers konden lid worden en dat is'zo gebleven tot de Tweede Wereldoor log. Daarna is dat echt wel gewij zigd". Er is wel een ballotagecommissie, maar volgens de secretaris is het nog nooit voorgekomen dat iemand als lid werd afgewezen. Sanderse: „In principe kan iedereen lid wor den. We kijken niet naar beroep, politieke kleur of godsdienst. Nieu welingen moeten wel altijd worden voorgedragen door iemand die al lid is. Ook leeftijd speelt geen rol". Wat dat laatste betreft onthult de secretaris dat er enkele jaren gele den nog wel werd gevreesd voor het voortbestaan van 'De Vergenoe ging'. „Toen was het echt een oude heren-gezelschap geworden. Tien jaar geleden was de gemiddelde leeftijd rond de zestig. Maar nu hebben we gelukkig ook weer leden van begin de dertig". Feit blijft echter, dat 'De Vergenoe ging' nog steeds geen vrouwen in haar gelederen heeft. Rinus Sander se: Soms worden echtgenotes of vriendinnen meegenomen om een borreltje te drinken. Persoonlijk zou ik het erg leuk vinden als ook vrouwen lid zouden worden van onze sociëteit. Maar ja aande ande re kant zie je ook weer dat er bijzonder veel vrouwenverenigin gen bestaan en hebben toch ook geen mannelijke leden. Ik denk ei genlijk dat het historisch zo ge groeid is. Eén ding staat echter vast: wij houden de vrouwen beslist niet tegen". Ingrid Russel Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG- Het Landbouwschap in Den Haag heeft er bij de rijksover heid voor gepleit om de in de Kram mer en het Volkerak droogvallende gronden gedeeltelijk een landbouw kundige bestemming te geven. Door de aanleg van de Philipsdam in de Oosterschelde komt in de Krammer/ Volkerak 1.700. a 1.800 hectare grond boven water. Daarvan is 500 hectare geschikt voor akkerbouw of weide- bouw en 400 hectare uitsluitend voor weidebouw. Bij het opstellen van beheers- en inrichtingsplannen voor het betreffen de gebied is met een landbouwkundi ge bestemming totnutoe geen reke ning gehouden, zo is het Landbouw schap inmiddels duidelijk geworden. Als mogelijke bestemming wordt vooral gedacht aan natuur- en recrea tiegebied en als bergingsplaats voor. baggerspecie. Een eventuele aanwijzing tot land bouwgrond is totnutoe buiten be schouwing gebleven, omdat dit niet zou passen in de bestaande beleids-, streek- en bestemmingsplannen van rijk en provincie. Een ambtelijke pro jectgroep heeft zich voorts op het standpunt gesteld dat er nationaal- economisch gezien geen behoefte be staat aan nieuwe landbouwgrond. Het Landbouwschap is het met deze conclusie echter oneens. Het schap wijst er wat dit betreft op dat be schikbare nieuwe gronden in ons land al tientallen jaren worden ge bruikt om knelpunten van ruimtelij ke aard elders op te kunnen lossen. Per 100 hectare nieuw uit te geven gebied kan op deze manier op andere plaatsen zeker 500 hectare doelmati ger worden ingericht. De stelling, dat er in Nederland aan de uitbreiding van het landbouwareaal geen behoefte bestaat, acht het Land bouwschap „niet relevant". „Door stadsuitbreidingen en de aanleg van wegen, industrieterreinen en recrea tiegebieden neemt de oppervlakte aan landbouwgrond ieder jaar met 5.000 tot 6.000 hectare af', aldus het schap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 11