ABP vordert extra pensioen terug Rapport pleit voor grotere mobiliteit overheidspersoneel Minister: discriminerend gedrag snel behandelen ZONDER VERGUNNING GEEN SINAASAPPELEN BIJ BOER Jeugdwerkplan voor de gezondheidszorg Ontvoerders Heineken veroordeeld ÏÏLJARD TEKORTOP MILJOENENNOTA Vrijspraak zaak nota Centrumpartij INSTRUCTIE OFFICIEREN JUSTITIE lelastingvoordeel schone auto's )innenkort bekend 7ranse belangstelling mor Goalkeeper Bezwaarschrift ex-ABP-topman verworpen autn adria I/RIJDAG 5 APRIL 1985 PZC/ binnen-buiten land pEN HAAG (ANP) - De belastingopbrengsten van het Rijk bedroegen vorig jaar bijna 94 niljard gulden. Dat is ruim 1,9 miljard meer dan in 1983, maar ongeveer 1 miljard minder dan In de Miljoenennota 1985 was geraamd. Dat staat in een overzicht van de belastingontvang sten van het Rijk, dat donderdag door het ministerie van financiën is gepubliceerd. I ccijns Straf na kermisongeval De Koerden Een commando van Koerdische guerrillastrijders heeft in de nacht van woensdag op donderdag vijf mensen om het leven gebracht bij een aanval in de Turkse plaats Sir- nak. Dit heeft het semi-officiële Ana- tolische persagentschap gemeld. Auto Adria heeft ze in huis. Ze staan er. Al die mooie, degelijke, uitgekiende, vooruitstrevende modellen van Ford. Die zijn met uit de lucht gegrepen, maar grondig geconstrueerd voor eindeloos rijden. Zonder zorgen. Kilometer na kilometer. Als het moet tot aan het einde van de wereld. En weer terug. Ook niet uit de lucht gegrepen zijn de lage prijzen, die Auto Adria van 22 maart tot en met 6 april rekent. En dan te bedenken dat de mensen van Adria uitgerekend in die weken extra hoge inruilprijzen in hun hoofd hebben. Dat is niet zomaar uit de lucht gegrepen, maar een grondig argu ment om tijdens de voorjaars show van Ford naar Auto Adria te gaan. Afkoopsom giframp Bhopal Menten Het Amsterdamse veiling huis Sotheby Mak van Waay en de Bondsrepubliek Duitsland hebben een kort geding aangespannen tegen Pieter Menten en zijn ex-vrouw Meta Pauw. Zij hebben 1,4 miljoen gulden tegoed van Menten en willen dat die schuld nu eindelijk eens wordt vol daan. MN HAAG (ANP) - Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) zal de Lnsioenen over de maand april verhogen ter compensatie van de lagere lOW-uitkeringen die het gevolg zijn de gelijke behandeling van man en trouw in de AOW. «et ambtenarenpensioenfonds moet de gepensioneerden echter laten weten lat dit bedrag moet worden terugbetaald. Dat heeft een woordvoerster van let ministerie van Binnenlandse Zaken donderdag meegedeeld. Lensdag vroeg Rietkerk het ABP de pensioenaanvullingen niet te betalen, maar daar zag het ABP geen kans toe. Dat zou hebben geleid tot een aanzienlijke vertraging van de pensioenbetaling. De ABP-wet verplicht het fonds de AOW-uitkering voor mannen, die als gevolg van de gelijke behandeling gelijk over man en vrouw wordt verdeeld, aan te vullen tot 70 procent van het laatst verdiende inkomen. Die aanvulling ligt gemiddeld rond de 500 gulden. Het voorstel om de ABP-wet zo te wijzigen dat die aanvulling niet langer verplicht is (en dat donderdag naar de Kamer is gegaan), houdt in dat de aanvulling met terugwerkende kracht tot 1 april niet mag worden uitgekeerd. elastingopbrengst 1984 lijft achter bij raming he kostprijsverhogende belastingen ■eten een forse stijging zien (plus 3 Triljard), terwijl de belastingen op Inkomen, winst en vermogen ten op- Ichte van 1983 daalden (1,2 miljard), peze verschuiving deed zich voor de weede achtereenvolgende maal voor. be grootste stijging in de kasontvang sten ten opzichte van 1983 deed zich loor bij de BTW, die ruim 1,9 miljard jneer in het laatje bracht. Voorname lijk dank zij de tariefstijging per 1 lanuari 1984, wat 1,6 miljard extra jpleverde. be stijging van de accijnsopbrengst lnet 507 miljoen gulden werd even lens grotendeels door tariefsstijgin- len veroorzaakt, al was er 815 mil joen geraamd. Vooral de hogere ta baksaccijns zorgde voor een vermin- Berd tabaksgebruik, pok de alcoholverkoop werd door de )EN HAAG (ANP) - Plaatsvervan gend directeur-generaal mr F. Evers ran het ministerie van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieu taken heeft donderdag aangekondigd lat minister Winsemius op 15 april de afgeronde plannen voor belasting- aaatregelen voor schonere auto's be kend zal maken. Jaarover is nu nog overleg gaande iet zijn collega Ruding van finan ciën, de olieraffinaderijen en de benzi nedistributeurs. linnen de Europese Gemeenschap is fgesproken dat de lidstaten belas tingvoordeel voor auto's met reinigen de katalysators zullen invoeren en de verkoop van loodvrije benzine moge- pijk zullen maken. Doelstelling is op deze wijze een deel van de uitstoot van verzurende afvalgassen te ver minderen. |Directeur-generaal Evers maakte de ze datum bekend tijdens de overhan diging van het boekje „Zure regen. |Zelf schade herkennen aan bomen" door een zestiental natuur- en milieu organisaties. ■Het boekje „Zure regen" is uitgegeven Iter gelegenheid van een grote landelij ke manifestatie op zondag 14 april. Ontsnapte gevangene De Am sterdamse politie heeft woensdagmid- in een hotel aan het Damrak in de lioofdstad de 26-jarige R. van A. uit 'rnhem aangehouden. De man was net de al eerder gepakte 27-jarige P.S. luit Almere afgelopen maandag ont snapt uit het Pieter Baancentrum in Utrecht. Beide mannen worden verdacht van |ernstige geweldsmisdrijven. pEN HAAG (GPD) - De Franse mari ne heeft grote belangstelling voor het Nederlandse Goalkeepergeschut. Cir- |a 15 Franse fregatten zouden kun- fcen worden uitgerust met dit snel- fuurkanon, dat wordt gezien als het laatste verdedigingssysteem van pchepen tegen inkomende vijandelij ke projectielen of vliegtuigen. HSA- hengelo produceert de vuurleiding; fiet kanon zelf is van Amerikaanse nakelij. pén en ander is gebleken tijdens het bezoek, woensdag en donderdag, van pe Franse staatssecretaris van defen ce, Emile Blanc, aan Den Haag. van Houwelingen bereikte vorig jaar Pen overeenkomst met de Britten per aanschaf van zes Goalkeepers. Net wapen, waarvan een prototype wordt getest op het fregat Callen- burgh, zal ook worden geplaatst op de «-fregatten die bij De Schelde in 'lissingen worden gebouwd. hogere accijns afgeremd. Door de aan houdend forse groei van de invoer stegen de invoerrechten met 365 mil joen gulden. Bij de directe belastingen lag voor de zes achtereenvolgende keer de op brengst van de inkomstenbelasting lager dan in het jaar daarvoor. Vol gens het ministerie is de snellere verwerking van de teruggaven mede oorzaak van de per saldo ruim 400 miljoen lagere ontvangst. Voorts la- DEN HAAG (GPD) - Er moeten wettige regels komen die het overplaatsen van ambtenaren gemakkelijker maken. Bevordering van de mobiliteit van ambtenaren zou in het ambtenarenreglement uitdrukkelijk als dienstbelang moeten worden vermeld. Overplaatsing kan nu alleen als het dienstbelang dat vordert. Dit staat in een studierapport over de regelingen van ontslag, her- en over plaatsing van ambtenaren, dat is op gesteld onder voorzitterschap van prof. dr. E.P. de Jong van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Het rap port is aan minister Rietkerk van binnenlandse zaken aangeboden. De minister zal binnenkort het kabinet voorstellen over het rapport een prin cipe-uitspraak te doen. De bestaande regelingen richten zich volgens het rapport nu te sterk op rechtstzekerheid en rechtsbescher ming van de ambtenaar en te weinig op de mogelijkheden van vergroting van de inzetbaarheid van het perso neel, flexibiliteit en mobiliteit. Leidinggevenden zouden meer aan dacht moeten besteden aan het vast leggen van gegevens over het feite lijk funktioneren van hun medewer kers. Door het ontbreken van die gegevens worden ontslagzaken door de over heid nogal eens verloren. Overigens kan ontslag soms worden voorkomen door vroegtijdig overleg met en stimu lering van een ambtenaar die onvol doende funktioneert. In de akte van aanstelling zou niet langer de betrekking van de ambte naar moeten worden vermeld. Door de band tussen de aanstelling en funktie losser te maken wordt de fexibiliteit vergroot. Ook meent de commissie dat in het ambtelijk ontslagrecht een procedure moet worden ingevoerd, waarbij op korte termijn zekerheid kan worden verkregen over de toelaatbaarheid van het ontslag en de financiële gevol gen daarvan. Als een ontslagprocedu re te lang duurt, wordt ontslag vaak vermeden. Ook moet de mogelijkheid worden geopend het dienstverband met we derzijds goedvinden te beëindigen. In het rapport worden maar weinig suggesties aangedragen voor een mo dern en doelmatig personeelsbeleid bij de overheid, vindt de Centrale van middelbare en hogere ambtenaren (CMHA). Een positief element is volgens de CMHA dat de directe chefs meer invloed zullen krijgen op het perso neelsbeleid. Wijziging van de ontslagregels voor ambtenaren, zoals voorgesteld door de commissie betekent een onvermin derde voortzetting van de afbraak van de ambtelijke rechtspositie, schrijft de centrale van overheidspersoneel Het Ambtenarencentrum (120.000 le den) in een reactie. I Amst erdamse rechtbank heeft don- perdag de 29-jarige kermisexploitant F B. uit Zeist veroordeeld tot een boete van f 10.000,-. B. is eigenaar van de Hully Gully, waarmee vorig jaar september op de Volendamse kermis een dodelijk ongeval gebeurde. De 16-jarige Theo Bond kwam om het 'even, toen één van de gondels uit de draaimolen losschoot. De rechtbank acht dood door schuld bewezen. Verzekeringen discrimineren vrouwen Veel particuliere verze keringen tegen arbeidsongeschikt heid discrimineren vrouwen. De vrou wen betalen jarenlang meestal hogere premies en hebben in geval van ziekte pf ongeval minder vaak recht op een uitkering dan mannen. Tot deze slotsom komt de Afdeling Vrouwenstudies van de Faculteit der Economische Wetenschappen aan de Universiteit van Amsterdam in een onderzoek dat voor de Emancipatie- raad is verricht. Rocard, zijn opvolger Naliet en president Mitterand tijdens een bijeen komst die enige tijd geleden in Parijs gehouden werd. PARIJS (AFP-REUTER) - De Franse minister van landbouw Michel Rocard heeft in de nacht van woensdag zijn ontslag aangeboden omdat hij het niet eens is met het besluit van het kabinet, vanaf volgend jaar een stelsel van evenredige vertegenwoordiging toe te passen bij de nationale verkiezingen. Het opstappen van de populaire 54-jarige Rocard komt op een erg ongelegen tijdstip in verband met de problemen over de EG-land- bouwprijzen. In de socialistische partij is men teleurgesteld door het vertrek van Rocard. Waarnemers beschouwen het opstappen van de man die geldt als exponent van de rechter vleugel van de socialisten als een eerste stap op weg naar een kandi datuur voor het presidentschap. Het mandaat van het huidige staatshoofd, de 68-jarige Francois Mitterrand, loopt in 1988 af. Hij heeft al eerder meegedongen naar het presidentschap. Henri Naliet is donderdag tot mi nister van landbouw van Frankrijk benoemd als opvolger van Rocard. Naliet (46) was tot nu toe technisch adviseur voor landbouwzaken van het staatshoofd. gen de oninbare en kwijtgescholden bedragen in 1984 hoger. Er kwam 527 miljoen minder loonbe lasting binnen. Deze geringe wijziging is nauwelijks verwonderlijk, gezien de inkomensmatiging, aldus Financiën. De 620 miljoen lagere opbrengst aan vennootschapsbelasting wordt door het ministerie geen tegenvaller ge noemd. De lastenverlichting voor het bedrijfsleven, die de afgelopen jaren in de vennootschapsbelasting is ge geven, heeft over 1984 een verlagend effect gehad van zo'n 600 miljoen. DEN HAAG (ANP) - De Hoge Raad heeft dezer dagen het bezwaarschrift verworpen waarmee mr drs. A.J.M. M., de gewezen directeur beleggingen van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds, zijn berechting tracht te dwarsbomen. Daarmee is het „inleidende steek spel" tot de strafrechtelijke afhande ling van de AB P-affaire afgesloten. Formeel is nu de weg vrij om de strafzaak tegen M. op een terechtzit ting te behandelen, maar de Maas trichtse officier van justitie mr J. van Opstal ziet daartoe voorlopig geen kans, omdat het gerechtelijk vooron derzoek nog niet is afgerond. Eerst moeten op het kanaaleiland Jersey twee getuigen worden verhoord, die nauw bij de zaak betrokken zijn. De twee fungeerden als beheerders van een tweetal scherts-BVs op Jer sey, die vermoedelijk zijn gebruikt om steekpenningen door te sluizen naar M.s geheime Duitse bankrekening. HOORN (ANP) Een technicus van het 'Museum Stoomtram Hoorn-Medemblik' neemt wat kolen op zijn schop voor het opwarmen van de stoomketel van 'Bello'. De beroemde stoomlocomotief NS 7742 'Bello' bekend van de spoorlijn Alkmaar-Bergen aan Zee, gaat geheel gereviseerd in augustus weer rijden op het toeristisch llijntje Hoorn-Medemblik. De vernieuwde stoomketel wordt nu proefgestookt en later samengevoegd met het onderstel van de bejaarde loc. DEN HAAG (ANP) - Minister Kort hals Altes (justitie) meent dat de politie aangiften van discriminatie met grote zorgvuldigheid en voortva rendheid zal moeten behandelen. Dat blijkt uit een niet gepubliceerde na dere instructie aan onder meer de officieren van justitie. In de notitie beklemtoont de minister dat in het bijzonder bij de zogenoem- de horeca-discriminatie „dadelijk en in elk geval zo spoedig mogelijk" ter plaatse poolshoogte moet worden ge nomen. Naam en andere gegevens van de verantwoordelijke personeelsleden van die inrichtingen moeten worden genoteerd en een kort verhoor is noodzakelijk. Bij de aangifte van de verspreiding van discriminerende pamfletten is het zaak zo spoedig mogelijk te trachten de herkomst van die pamfletten te achterhalen, zo zegt de bewindsman. De nieuwe richtlijnen bevatten ook regels voor het behandelen van klach- tèn tegen politie-optreden jegens min derheden. Klachten tegen een bij een opsporingsonderzoek betrokken poli tieman mogen niet door dezelfde ambtenaar worden behandeld. Hier mee wil Korthals Altes voorkomen, dat van de politie-ambtenaar wordt verlangd, dat deze een aangifte tegen zichzelf opneemt en dat de gang van het onderzoek tegen de aangever wordt opgehouden. DEN HAAG (ANP) boerderij wordt De verkoop van produkten vanaf de aan banden gelegd. Boeren zonder detailhandelsvergunning zullen alleen nog maar produk ten mogen verkopen die hij zelf kan hebben geteeld of geproduceerd. Staatsecretaris Van Zeil van Economi sche Zaken heeft dat donderdag aan de Tweede Kamer laten weten. Zonder vergunning mogen dus geen produk ten worden verkocht die in Nederland niet geteeld kunnen worden, zoals sinaasappels. Volgens de bewindsman betekent zijn al eerder aangekon digde maatregel dat het assortiment dat boeren mogen aanbieden in de praktijk aanzienlijk beperkter zal worden. Daarom is wetswijziging die een eind maakt aan de situatie dat boeren voor de verkoop vanaf de boerderij geen vergunning hoeven te hebben overbodig. Van Zeil wil ook de controle op de verkoop versterken. Dat kan door de controlediensten meer te laten samenwerken. Landelijk wordt volgens de betreffende produktschappen van de totale gezinsaankopen aan kaas 1 procent via de boerderij verkocht (in 1982), aan verse groenten 3 procent (in 1984), aan melk 4 procent in 1984), aan vers fruit 7 procent (in 1984, excl import 17 procent), aan eieren 13 procent (in 1980) en aan aardappelen 27 procent (in 1978). Overigens is uit onderzoek gebleken, dat het overgrote deel van de directe verkoop vanuit boerderijen uit eigen produkten bestaat. Op sommige plaatsen zouden de boeren echter verder gaan. De staatssecretaris zei eind vorige maand dat de handel vanuit boerderijen de mid denstand per jaar 600 miljoen gulden scheelt en kondigde maatregelen aan. Wanneer de maatregelen van kracht worden staat niet in de brief aan de Kamer. Het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond (KNOV) is blij met de maatregelen van Van Zeil. AMSTERDAM (ANP) - De kanton rechter in Amsterdam heeft het we tenschappelijk bureau van de Cen trumpartij (CP) en de voorzitter daarvan dr. W.J. Bruyn donderdag vrijgesproken van „deelname aan ac tiviteiten die gericht zijn op het discrimineren van mensen wegens hun ras" in de nota „Nederland voor de Nederlanders". De officier van justitie had tegen Bruyn een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee weken en een boete van 2500 gulden geëist en ook het wetenschappelijk bureau wilde hij eenzelfde geldboete opgelegd zien. De kantonrechter is echter op puur juridische gronden van mening dat Bruyn niet aan dergelijke activiteiten heeft deelgenomen. Over de nota is vorig jaar veel op-' schudding ontstaan. De Bruyn schrijft onder meer dat geweld van Nederlanders tegen buitenlanders on der bepaalde omstandigheden als noodweer gekenmerkt kan worden. Advertentie westhavendijk 150 goes 01100 20440 India heeft een aanbod afgewezen van het Amerikaanse chemische concern Union Carbide om de schade te ver goeden die is geleden door de giframp in Bhopal waaraan in december vorig jaar zeker 2.500 mensen overleden. Dit heeft de Indische premier Gandhi, donderdag gezegd. AMSTERDAM (ANP) - Het hof in Amsterdam heeft donderdag de Hei- neken-ontvoerders Jan B. (35) en Mar tin E. (21) uit Amsterdam veroor deeld tot gevangenisstraffen van twaalf en acht jaar wegens afpersing en wederrechtelijke vrijheidsbero ving. Tegen de twee waren straffen van respectievelijk zestien en tien jaar geëist. De rechtbank had beiden vorig jaar in eerste instantie tot twaalf en negen jaar veroordeeld. In hoger beroep, door zowel het Openbaar Ministerie als de verdachten aangetekend, kreeg alleen Martin E. een jaar minder ge vangenisstraf. In haar overwegingen zei het Hof onder meer rekening te hebben ge houden met het feit dat het hier gaat om zeer ernstige, lang te voren vak kundig voorbereide en koelbloedig uitgevoerde misdrijven. Het Hof vond verder belangrijk dat een groot gedeelte van het losgeld (ongeveer acht miljoen gulden) nog niet door de daders is teruggegeven. Martin E. kreeg een jaar minder ge vangenisstraf opgelegd dan de recht bank, omdat hij volgens het hof slechts medeplichtig was (geen volle dig daderschap) aan de afpersing. DEN HAAG (ANP) - De ministerraad heeft vrijdag besloten met de sociale partners in het ziekenhuiswezen om de tafel te gaan zitten over een voorstel voor een jeugdwerkplan in de gezondheidsdzorg voor overheid en particulie re instellingen zoals ziekenhuizen. Dit is donderdag na afloop van het kabinetbe- raad meegedeeld. Het plan, oorspronkelijk ontwikkeld vanuit de vakbonden in de gezondheidszorg, heeft als belangrijkste elementen een verkorting van de werkweek voor (nieuwe) leerlingen, wijziging van opleiding tot verpleegkundigen en zieken verzorgenden in ziekenhuizen, alsmede een structurele toeneming van de werkgelegenheid van ongeveer 7.000 mensjaren. Het plan van ABVA/KABO, CFO en Het Beter schap is onder auspiciën van het departement van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur in overleg met andere betrokken ministeries aan gepast opdat het spoort met het kabinetsbeleid op het gebied van de strijd tegen de jeugdwerk loosheid. Het overleg over invoering van de plannen met de centrales van overheidspersoneel en de CAO- partijen in de particuliere sector wordt zo spoedig mogelijk gestart. Daartoe heeft het Amsterdamse vei linghuis al in 1976 beslag laten leggen op een kunstverzameling van Menten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 5