EXPOSITIE SieMatic keuken gabriëlse woonvisie problemen dubbelglas PZC/ vrijdagkrant Wie installeert 'n komplete meubelatelier Caravanhandel Stelleplas PAASSHOW woonerf flatwijken Speciale show van LEO LUX met Ploeg gordijnstoffen ook de geheel nieuwe keukenkollektie van SIEMATIC vloer- en wandtegels en open haarden. Middelburg SieMatic Keukens afbraak A. de Klerk Zn. Voor al uw verlichting en elektrische installaties een begrip voor een vertrouwde keus DE JONGE HOEK VAN DUKE „DE ZAAGSTOEL" Ambachtstraat 1, 4356 BW Oostkapelle, tel. 01188-2137 Installatie Bedrijf Goes REKREATIEPARK CARAVANHANDEL STELLEPLAS VRIJDAG 5 APRIL 1985 Natuurlijk worden f r kinderen overal wel groot. Maar in de ene woonomgeving gaat dat wel een stuk leuker dan de andere".' Karei Mulderij en Hans Bleeker, wetenschappelijk medewerkers van de Rijksuniversiteit Leiden, weten als geen ander hoe spelende kinderen hun woonomgeving zien. Ze hebben samen met kinderen verstoppertje gespeeld, gevoetbald, watergevechten geleverd en zijn mee over schuttingen geklommen. Ze kennen de saaiheid van een stoeploze straat en ze hebben ouders ondergevraagd over de leeftijd waarop ze hun kind alleen de straat op laten gaan. Hun onderzoek heeft geleid tot een tentoonstelling van de Stichting Wonen en de Stichting Ruimte over kinderen en hun woonomgeving in het Rotterdamse Bouwcentrum. Grote verrassing: de stad is voor kinderen veel minder erg dan veel ouders denken. Er is veel meer te beleven dan tussen de hoogbouwflats en in de keurige straatjes van de meeste nieuwbouwwijken. Karei Mulderij: „Dat heeft ons zelf verbaasd, want we zijn boordevol vooroordelen over de stad aan het onderzoek begonnen". In de stad is wat te doen. Je kunt er, heel dapper, in het winkeltje op de hoek zelf voor het eerst boodschappen doen. Je kunt in de garage verderop geinteresserd naar het gesleutel kijken. Je komt er rare mensen tegen, je kunt griezelen in hoge portieken en steegjes, over schuttingen op binnenplaatsen komen, in bouwvallen oude troep vinden en de groenteman helpen in ruil voor een appeltje. Voor kleine kinderen is de stad (natuurlijk niet ideaal, zeker als er geen tuin bij het huis is, maar voor oudere kinderen is de oude volkswijk een veel interessantere omgeving dan de nieuwbouwwijk. toe te rennen ais er schrik of verdriet getroost moeten worden. Ook voor oudere kinderen bieden de flatwijken niet veel bijzonders. Spelen met de lift mag niet, lawaai maken in de trappenhuizen ook niet en uit het groen voor de deur wordt je weggejaagd, want dat is alleen maar om te kijken. Nieuwbouwwijken met eensgezinswoningen zijn voor kleine kinderen een gebied waar ze prettig naar buiten kunnen. De ouders kunnen een oogje op hen houden, wat beide partijen prettig vinden. Er is de tuin, en als je iets groter bent, mag je binnendoor naar de buren aan de overkant. Als je nog groter heen mogelijkheden die de ontwerper nooit bedacht heeft". „Rolschaatsen gaat niet op klinkersteentjes, dat moet op asfalt. In veel nieuwbouwwijken is de enige asfaltweg de drukke toegangsweg, waar dan ook prompt op wordt gerolschaatst. Groen is voor hen niet om naar te kijken, maar om in te spelen. Een hellinkje is leuk om vanaf te I wonen bent, komen echter de problemen. De overal aanwezige speeltuinen met zandbak en wipeend zijn voor kinderen niet echt leuk en de overige speelmogelijkheden zijn heel beperkt. sleeën. Dus plant de gemeentelijke plantsoenendienst er prikkelige struiken, anders maken de kinderen alles stuk. Aan een brievenbus kun je hangen en erover fantaseren wat er voor eng beest in zit. Planners houden geen rekening met spelende kinderen. In onze maatschappij is alles erop gericht om hen te leren zich zo snel mogelijk als volwassenen te gedragen". Een ander nadeel aan nieuwbouwbuurten is de eenvormigheid van de wijk. Wonen en werken zijn er gescheiden. Boodschappen doen gebeurt in een ver winkelcentrum waar een kind niet alleen heen mag. Er gebeurt niet veel in de buurt en gekke mensen zie je er bijna r.iet. De meeste bewoners zijn keurige gezinnetjes met kinderen in dezelfde leeftijd. Het probleem dat Hans en Karei signaleren, is overigens niet nieuw. Twintig jaar geleden klaagden pedagogen er ook al over.- De oplossing is ook niet eenvoudig. Planners kunnen natuurlijk leren ermee rekening te houden dat kinderen geen volwassenen zijn. Maar de kinderen zelf vragen wat ze willen, blijkt geen oplossing te zijn. In Rotterdam is geprobeerd kinderen bij de aanleg van speeltuinen te betrekken. Daar ontstonden twee problemen: de hardste schreeuwers kwamen het meeste aan bod en de kinderen kwamen niet met orginele ideeën. Ze hadden al zo vaak een speeltuin gezien dat ze niet meer konden bedenken dat die er anders uit kan zien dan een terrein met een zandbak, Het minst aantrekkelijk zijn de flatwijken. Hans: „Ouders die op flats wonen, laten hun kinderen tot hun vijfde jaar niet naar buiten gaan. Zo'n kind is tot die leeftijd binnen of alleen maar buiten in gezelschap van vader of moeder. En die hebben lang niet altijd de tijd om met ze mee naar buiten te gaan". Kinderen hebben, zo blijkt uit hun onderzoek, een veel grotere behoefte aan veiligheid. Ze voelen zich ook niet prettig als ze op jonge leeftijd in een flatwijk alleen naar buiten mogen. De lift is eng, de trap moeilijk te beklimmen en de ouders te ver weg om snel naar Op het woonerf kun je bijna niet spelen, want als je op de plantebakken gaat zitten bij voetje van de vloer, schiet een boze buurman zijn huis uit. Bovendien zijn er geen stoepranden om de bal op te gooien en geen stoepen waar beslist geen auto's mogen komen. Uit het onderzoek blijkt, dat de meeste woonerven niet echt veilig zijn, omdat het verkeer toch nog vrij hard rijdt. Karei: „Kinderen bewegen zich op een hele andere manier door hun woonomgeving. Ze lopen niet netjes op de stoep en steken niet daar over waar een planner heeft bedacht dat ze over moeten steken. Ze lopen op een hele andere manier, zigzaggen naar alles toe wat hun belangstelling trekt, lopen nooit in een rechte lijn. En ze zien in voorwerpen en dingen om hen (En doet ook hak- breek- opruim- en schoonmaakwerk?) De man van SieMatic is een vakman. Binnen vijf dagen installeert hij bij u thuis een kookklare nieuwe keuken. Een échte SieMatic keuken met het unieke fluisterzachte sluitprofiel. Stap eens bij ons binnen. De koffie staat klaar. En vergeet niet het gratis superdikke SieMatic Keuken-ideeënboek mee te nemen. Tot ziens! langeviele 25-27 4331 Ir middelburg tel. 12893-13704 Een kop koffie of een aperitief met een hapje staat voor u klaar! (Woonvisie Zeeland B.V.) Geereplein, Middelburg Onder dak bij Gabriëlse Wonen Tel. 01180-13704. een glijbaan en een wipeend. Een voorbeeld hoe het wel kan, is te vinden in de Groningse nieuwbouwwijk Lewenborg. Daar is een groot stuk openbaar groen aangelegd door de landsschapsarchitect Le Roy. Die gaat uit van het idee dat degene die een stuk groen het beste aan kan leggen, de natuur zelf is. Het terrein is dan ook heerlijk verwilderd, met wat vijvers en moerassige stukjes, bosjes en met veelsoortig 'onkruid' overwoekerde stukjes. Niet alle buurtbewoners waren destijds even enthousiast (hoewel een deel het prachtig vond), maar de kinderen in de buurt kunnen zich er van harte uitleven. Niet alle ouders zullen de regelmatig terugkerende modderschoenen toejuichen, maar in de Le Roy tuin kan tenminste echt gespeeld worden. Er is ruimte voor hutten bouwen en verstoppertje spelen en niemand kijkt boos als een bal tussen de struiken door vliegt. Natuurlijk, zo geven Hans en Karei ook toe, ongevalvrij is zo'n gebied niet, maar rolschaatsen op de toegangsweg is veel gevaarlij ker. Zoiets is niet overal te verwezenlijken en zeker in de stad niet. Een groot gebrek aan de stad blijft het gebrek aan vrije ruimten en groen. Karei en Hans betreuren het dat er zo weinig ruimte is voor desnoods tijdelijke oplossingen. In renovatiebuurten worden regelmatig huizen afgebroken. Meestal gaat er dan een groot hek om het braakliggende terrein en dan ligt het er voor een hele tijd. Dat soort terreinen zouden in ieder geval tijdelijk een prima speelterrein kunnen zijn. In Utrecht hebben bewoners van de Tulpstraat een oplossing voor het autoprobleem gevonden. Met zijn allen kochten ze bedrijfspand met een binnenterrein dat als garage dienst doet. In het pand kunnen de bewoners elkaar ontmoeten en de straat zelf is tegenwoordig autovrij. Als stedeplanners in hun ideeën over de compacte stad ook met kinderen rekeing willen houden, zullen ze dat soort initiatieven in de toekomst niet alleen aan de bewoners over moeten laten. 'Kinderen wonen ook' is tot en met 18 april te zien in het Bouwcentrum in Rotterdam (tegenover het Centraal Station). Daarna gaat de tentoonstelling door het land RUNA HELLING A De plotseling ingetreden strenge kou van de afgelo pen winter (januari) blijkt ook gevolgen te hebben gehad voor een groot aantal dubbelglas- ramen. De binnenruit van ther- mopanebeglazing is daardoor vanuit de rand gebroken. Via die barst kan dan lucht toetre den tot de spouw tussen beide glasbladen, met gevolgen als condensproblemen en vermin derde isolatiewaarde. Waarschijnlijk zijn tot dusver nog niet alle 'winterbreuken' ontdekt. Een reden om eens inspectie te houden. Zo'n barst hoeft niet groot te zijn en kan dus onopgemerkt gebleven zijn. Haal er bij ontdekking de vak man (dubbelglas-leverancier) bij. Hij moet kunnen vaststellen of het inderdaad om een 'ther mische breuk' gaat, dus ont staan door een te groot tempe ratuurverschil tussen beide glasbladen. Misschien een aanleiding om eens in de garantiebepalingen te neuzen; zo'n mankement moet dan o.i. toch te wijten zijn aan een foutje bij de fabricage van het dubbelglasraam. Vol gens vakmensen kan zelfs een heel kleine beschadiging in de glasrand (bij het fabriceren van de ruit) van slechts een fractie van een millimeter van invloed zijn op de zgn. buigbreeksterkte van het glas. Als dan een groot temperatuurverschil tussen bei de glasplaten optreedt, kan het hierboven genoemde euvel zich voordoen. Advies aan alle dub- belbeglaasde lezers: even chec ken en zo nodig de man van het vak erbij halen! Nederstraat 29-31 Middelburg, tel. 13193 Elke meubelzaak verkoopt meu belen maar daarom hoeven alle winkels toch niet op elkaar te lijken. Voor hetzelfde geld, zelfs voor deliger, vindt U bij ons Uw keus. Bezoek daarom tijdens deze MEUBELSHOW onze zaak, waar het rond wandelen en uitzoeken een waar genoegen is. Tijdens de show voor iedere koper een leuke attentie. HEINKENSZAND STENEVATE 2 01106-1482 Bij ons kunt u naar eigen idee of ontwerp houten meubels, keukens inkl. inbouwapparatuur, wandbe- timmeringen, slaapkamerameublementen, huisbars enz. laten maken. Onze werkplaats bereikt u via het grote parkeerter rein aan de Domburgseweg. Telefoon 01100-31630 - Postbus 19, 4460 AA Goes Wij staan geheel voor u klaar voor uitbreiding, vernieuwing en onderhoud van: CENTRALE VERWARMING ELEKTRISCHE INSTALLATIES SANITAIRE INSTALLATIES DAKBEDEKKINGEN Dealer van: Munsterland en Dique caravans en Sunseeker stacaravans geeft u een grandioze van gebruikte vouwwagens o.a. Trigano, Scout enz. en natuurlijk onze accessoires Openingsdagen: vrijdag 5 april zaterdag 6 april zondag 7 april!! maandag 8 april!! Tot ziens op Stelleweg 1, Heinkenszand, tel. 01106-2260. Iedere dag geopend, ook 's zondags.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 44