de mensen blijven ons nogal trouw PZC/ vrijdagkrant handel en wandel MEUBEL- EN TAPIJTBOERDERIJ MINET HEEFT HET MINET \e fikser: „Die kast -/heette Blikvanger, en ongelooflijk lelijk Ing. Ha ha ha. Zo van: kts, heel die wand [eens kast. We kochten n wagentje vol, twaalf uks. Vooruit dan maar, ant we stonden er niet erkant achter. Maar ja, wikt en gewogen. Dat hg was een succes. Nou id je natuurlijk een pidelijk verschil in rijs. Normaal kostte die kst f 2895,- en wij oegen f1795,-, dat heelt elfhonderd plden. Via zo'n artikel eet je wat er onder de [ensen leeft. En dat zo'n ïvertentie wel degelijk ordt gelezen." n interieur omvat niet meer in twee jaar lagere technische pool en een Spartaanse voeding, die hij in [nkbaarheid gedenkt. Tien ar geleden bracht Aad roenendijk (33),directeur van n koopcentrum in Vlissingen, erkende meubelbranche in leland tot woede en wanhoop or met zijn prijzen tientallen loods studio weggetrapt Grenen en eiken meubelen, vinyl en kurkparket, vitrage en overgordijnen. U kunt ons vinden vanaf Middelburg richting Veere voor Zanddijk linksaf richting sportpark Bieweg Open: Maandag t/m zaterdag 9.00-18.00 uur. Donderdag koopavond. Dinsdag gesloten. Minet heeft het, een ongekend grote sortering verlichting in allerlei uitvoeringen, formaten en prijzen. Ook een grote sortering gloeilampen voor alle mogelijke toepassingen. NIEUW! NIEUW!! NIEUW!!! RIJDAG 5 APRIL 1985 ik hou het heft graag in eigen hand De specialist„Mooi blank hout hè? Dat is Deens. Van Möller. Kwaliteit. Zoiets zie je meteen. Degelijk vak werk." Evert van Dronkelaar van meubelhuis Even Kijken in Zuidzande en zijn vrouw Denise van Dronkelaar-Beg- heijn hebben een bijzondere relatie met meubels. Stoelen worden teder opgetild en gestreeld, een banale lat- tenbodem voor gezond slapen krijgt een bemoedigend klop je en voor hij goed en wel beseft wat hem overkomt, vindt de bezoeker zichzelf on vast terug op de Balans Varia ble, een van oorsprong Noors zitelement dat de rugspieren ontziet. Even Kijken omvat 3700 vierkante meter woon- cultuur langs de Zeeuws- Vlaamse route in een genre, dat het meer moet hebben van topmerken en vakman schap dan van de waan van de dag, al wordt in Zuidzande het 'jonge wonen' zeker niet vergeten. En als aangenaam pluspunt is er de service, die vroeger zo gewoon heette te zijn. Voorbeelden? De klant met vervoersproblemen wordt gehaald. Meestal van de veerboot in Breskens -op dit moment op zich al een barre onderneming, al heeft Van Dronkelaar wel eens ge dacht, dat de aangename kan ten van een overtocht per historische pont in de publici teit wat onderbelicht zijn ge bleven-, soms van verder. Aan de inrichting van woonkamer of huis gaan uitgebreide schetsen en plattegronden vooraf en het komt regelmatig voor dat meubilair 'op proef wordt meegegeven. De ex perts van Even Kijken weten uit ervaring hoe bedrieglijk de ruimtewerking van een toon zaal kan uitpakken. En ten slotte zijn er de twee old finis hed meubelmakers -Van Dronkelaar spreekt lyrisch van 'vier rechterhanden'- die een bepaalde aanschaf kun nen ver- of bijmaken, een vorm van maatconfectie, die in de branche zeldzaam is geworden. De Zuidzandenaar- :„We kunnen een huis inrich ten voor bedragen die varië ren van f 8000,- tot f 20.000,- In Nieuwvliet bijvoorbeeld staat een vakantiebungalow die voor 8 mille piekfijn is aange kleed. Veel wit grenen en zo. Het echtpaar Wan Dronkelaar-Begheijn ïen stoel is een stoel, een cast biedt zelden uitzicht op jeheimen en overal ter we- ■eld piepen de bedden hun entonig lied. Maar achter, eder meubelstuk zit een ver- laal. En een handelaar. De jrijdagkrant portretteert wee gave maar sterk ver skillende steunpilaren van iet vak. Aad Groenendijk lit Vlissingen bouwde met wee jaar technische school, >en onverzettelijke vader en >.en dosis handelsgeest een neubelbedrijf op, dat zich oelegt op stuntwerk met rijzen. Vandaag Bauhaus- ioelen. Morgen misschien •en bed. Of een kast. Type llikvanger. Evert van Dron- celaar en zijn vrouw Denise irijven meubelhuis Even Kijken in Zuidzande. Een legrip voor wie uit is op cwaliteit en vakmanschap. En service, die ouderwets mag heten. Zeg nu zelf: mar wordt een klant nog kt pont over de brug gehol penOp deze pagina vertel en de fikser en de specialist over hun gezamenlijke lief- Ie: meubelen. Aad Groenendijk fotografie: wim riemens Maar een belangrijk deel van onze klanten bestaat uit men sen van 30, 35 tot een jaar of 60, die hun brood verdienen in het bedrijfsleven, het onder wijs of de ambtenarij en be reid zijn om geld uit te trek ken voor kwaliteit. Het is niet hun stijl om iedere drie of vijf jaar een nieuw bankstel te kopen. Je zou kunnen zeggen dat we de mode volgen op afstand. Jongeren die met een klein budget iedere nieuwe trend bijhouden zul je hier niet vaak vinden. Al kunnen ze best terecht voor een goed koop kastje of een aardige tienerkamer." Van Dronkelaar en het betere binnenhuis. Het verhaal be gint met een omweg. In '48 treffen we senior in een loods in Zuidzande bezig met het repareren van meubelen en antiek. Na de oorlog was er nogal wat beschadigd. In Breskens specialiseert het bedrijfje zich in de fabricage van naaimachinekasten en winkelbetimmering. 'All over the world'. De handel krijgt doodklap met de komst van de electrische naaima chine. Evert (37): „Uiteinde lijk zijn we altijd meubelboe- ren geweest. Mijn vader had de academie in Arnhem ge daan en voelde zich met hart en ziel aangetrokken tot de detailhandel. Een echte wo ningadviseur - toen al." In '58 gaat in Zuidzande het meubelhuis van start. Mo menteel staan er 7 mensen op de loonlijst, inclusief het echt paar Van Dronkelaar. Hij zegt: „Het lijkt allemaal heel simpel, maar dat is het na tuurlijk niet. Je hebt in dit vak nogal wat concurrentie. konden pakken en opnieuw neerzetten, zou ik in Middel burg of Goes willen zitten. Want hoe vreemd het ook mag klinken voor een bedrijf uit West Zeeuwsch-Vlaande- ren: we hebben veel klanten op Walcheren en de Bevelan- den. Dat is zo gegroeid. Regel matig je gezicht laten zien op de woonbeurs in Goes en daar bekroond voor de best inge richte stand. En verder adver teren en mondreclame. De mensen blijven ons over het algemeen nogal trouw. Zijn ooit eens een keer goed gehol pen en zien niet de noodzaak om naar een ander te lopen." In een plaatselijk café raakt Evert van Dronkelaar in ge sprek met de jonge aannemer Piet Lohman, met een broer en een compagnon uit Sluiskil aan het hoofd van een bedrijf je met 11 bouwvakkers. Het is bijna te kleurrijk voor woor den maar onder een pint en zonder bemoeienis van amb telijke circuits besluit het duo tot en vorm van innovatie. Plaats van handeling: de mooiste maar tevens minst winstgevende etalage van de meubelfirma. „Mensen zitten nu eenmaal niet graag te kijk," weet Van Dronkelaar. In de ruimte werd een bouw en ontwerpstudio van Loh man ondergebracht met een assortiment keukens (Pog- genpohl, Nobilia), plavuizen, rolluiken en deuren. Even Kij ken haalde daarmee alles aan interieurverzorging in eigen huis, al opereren beide fir manten gescheiden. Van Dronkelaar, die voorrekent dat hij toch al gauw 70 tot 80 uur per week aan het werk is, vindt het achteraf "een goeie greep". „Je bent niet langer afhankelijk van derden. En je kunt nu eindelijk eens be hoorlijk laten zien wat je hebt." Een enkele keer ligt hij wakker van de concurrentie foto: camile schelstraete procenten onder de markt te duiken. Inmiddels is de storm wat gaan liggen en telt zijn zaak 8 werknemers en een uit no-nonsense opgetrokken verkoophal van 4000 vierkante meter. De bezoeker wordt er vergast op muzak en een slagveld van stijlen. Inclusief de allerlaatste Bauhausstoelen, restant van een handig ingekocht partijtje, dat tegen bedragen van f 19.75 tot f 298,- met gemiddeld 60 per dag de deur uitging. Groenendijk, daadkrachtig en goedlachs: „We proberen vier of vijf keer per jaar met iets te komen, waarvan we zeggen: dat is het helemaal. Van die Bauhausstoelen heb ik er 300 gekocht. Ze gaan weg voor minder dan de inkoopprijs. Het is wat de markt vraagt. Inspelen op watje te horen krijgt. We hebben het complete assortiment, maar we zijn toch...ja, jongens van de handel. Al hebben we in de loop der jaren natuurlijk wel ontzettend veel geleerd in het meubelvak. We bekijken iets en dan zeggen we: tsja...nou, dat zou het wezen. Dat is gevoel. Dat kan ik niet precies uitleggen hoor." Met die Bauhausstoelen stunt het Vlissingse koopcentrum nu voor de derde keer. Vertelt: „Vorig jaar zijn we begonnen. Aanvankelijk was het geen succes. Ach, ik probeer dat soort dingen vier of vijf keer in een jaar. Dan blijft het een En in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn we sterk afhankelijk van de revaluatie en devaluatie van frank en gulden. We heb ben ons filiaal in Terneuzen moeten sluiten. In die stad was met ons assortiment (be tere merken als Hülsta, Young International, Arco, Hatéma, Tredford, Gardisset- te) weinig te verdienen. En dat zou ook gelden voor een typische industrieplaats als Vlissingen. Nee, ik heb wel eens gezegd: als we de boel op Al die meubelgiganten op een smalle strook grond ten zuiden van de Westerschelde. Last en uitdaging tegelijk. „Maar dan zeg ik maar tegen mezelf: sommigen zijn groter, sommigen kleiner. Maar ik ben er ook." beetje nieuw hë. Volgende week komt er een man die zegt: ik heb een partijtje bedden voor je. Ik heb wel 's ontzettend grote problemen gehad met Auping. Bekend merk. Hebben we niet. Dat staat bij die en bij die en bij die. Maar toen kon ik daar mijn vingers tussenkrijgen in België en heb daar een partij gekocht. Nou jonge jonge jonge, dat heeft toestanden gegeven. Advocaten. Auping witheet. Nou, dan bel ik gewoon rechtstreeks naar het bedrijf. alleen maar om je mentaal te trainen. In het begin natuurlijk de grootste bonje gehad. Maar hij zei: jongen, het is de enige manier om het later te waarderen. Daar moet ik hem 100 procent gelijk in geven, 't Groeit. Elk jaar een stukkie. Al heeft het ook wel eens tegen gezeten." De komst van de prijsbreker werd niet met gejuich ontvangen. Aad Groenendijk: „Je komt in een gevestigd wereldje. Dat druipt er soms wanen Want ik hóef die juristen niet, die daar omheen zweven. Kom ik eruit hoor. Ja hoor." Over zijn jeugd: „Ik heb twee jaar technische school gehad. Werd eraf getrapt, want ik wou gewoon niet. Ik zat hele dagen op die stoel te wippen. Die voorbereidende klassen vond ik eigenlijk nog het mooiste, want dan kon je elk uur naar iets anders. Ik was bezig hë. Ik kon dat niet, dat stilzitten. Niks voor mij. Mijn vader, die de zaak heeft opgebouwd, een pure vechter, zei: dan ga je maar eens een halfjaar voor weinig werken. Dat weinig was 25 piek in de week. Dat was aan alle kanten af. Nee, ze vonden het maar niks in het begin. Een heleboel leveranciers hielden bewust de boot af. Maar ik geloofde er heilig in. Ik wist gewoon dat er een stuk markt lag in de sfeer van het prijsartikelWant dat gebeurde hier nooit. Ja, met rotzooi. Dat kan iedereen. Weet je, het is een sport. Ik vind het prachtig om iets in te kopen via twee, drie omwegen. Dat dan toch in je zaak te krijgen en de boel een beetje levendig te houden. Want daar gaat het om. En die boycot? De centen lagen altijd klaar en op den duur gaan ze je dan toch waarderen. Want daar draait het allemaal om. Kijk, als ik met een grote mond binnenkom en ik kan niks presteren, dan ben je gauw uitgepiest. Maar ja, waar niet?" Groenendijk beschouwt Zeeland als 'thuismarkt'. De directeur heeft niet de intentie om verder te gaan, al is hij wel eens aan het wikken en wegen. BOB LAGAAIJ „Ik had misschien wel tien winkeltjes kunnen hebben. Maar dan rijd je hele dagen door 't land. Je moet er achteraan. Die doet het niet goed, die doet het uitstekend. Waar ligt dat aan? Dan krijg je een heleboel andere problemen, waarvan je jezelf niet meer vrij kunt maken. Moetje ook een inkoper nemen. Zegje: die sufferd heeft verkeerd ingekocht. Nee hoor, ik hou het heft graag in eigen hand. Het is voor mij enorm belangrijk dat ik kan blijven overzien wat ik doe. Als ik dan op m'n bek val, heb ik het zelf gedaan. Wantje begeeft je toch op glad ijs hè. Maar me vergist -nee, nog nooit. Wel dat het wat langer duurde. Maar nooit dat we zeggen: jongens, daar moeten we het kanaal mee dempen." - Wat is zijn jaaromzet? Schaterend: „Dat kun je beter niet schrijven jongen. Dat kun je niet maken. Echt, dat kun je niet maken. Maar wel behoorlijk veel. Ha ha ha." BIEWEG 2 VEERE Voor uw complete woninginrichting RADIO-TV-ELEKTRO Segeersstraat 25J27, Middelburg, tel. 13060/28949 M' Verlichtingspecialist Middelburg, Lange Delft 127, tel. 33844 Vlissingen, Walstraat 84, tel. 19077

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 43