PZC/ binnen-buiten land hél weer Kabinet: loonmaatregel alleen in noodsituatie Gezicht op lijkwade GERBRANDY BEGON AAN MEMOIRES Nieuwe voorstellen Deetman over korter werken in onderwijs CHTSCHEIDINGSRECHT EENVOUDIGER INDEXCIJFER MAAKT FLINKE SPRONG het Turfschip in zeeland 'a*»»: Doden bij actie leger Israël Gifdampen op Duitse autoweg uit Nederlandse vrachtwagen Kabinet: Raad van Arbeid wordt V er zekeringsbank Mogelijk teveel betaald voor wapens uit VS Dollar duurder vrijdag 5 april 1985 Vandaag Nautisch bericht Vooruitzichten Hoog water Laag water Onder auspiciën van het Nederlands Antiquairs Genootschap Kabinet beperkt plicht limentatie te betalen (Van onze Haagse redactie "EN haag - De verplichting om alimentatie te betalen na een scheiding wordt beperkt tot vaalf jaar. Maar rechters kunnen in bijzondere omstandigheden een langere termijn aststellen. Bovendien kunnen beide (ex-)partners gezamenlijk aan de rechter verzoeken de erplichting langer te laten duren. at staat in een wetsontwerp van de windslieden van justitie, Korthals tes, en zijn staatssecretaris me- ouw Korte-van Hemel, waarover X kabinet donderdag overeenstem- iing bereikte. Het ontwerp zal nu aan Raad van State voor advies wor- n voorgelegd. n speciale bepaling is in het wets- twerp opgenomen voor korte huwe- Iken. Als er geen kinderen zijn en het Lwelijk heeft niet langer geduurd pn vijf jaar, dan kan alimentatie niet Inger duren dan het huwelijk heeft |and gehouden. Overigens laat het lOTTERDAM (ANP) - De prijzen van Wrbenzine en normale benzine an zaterdag bij de meeste benzine- aatschappijen en vrije pomphou- rs met twee cent omhoog. !an de zelftankpomp moet dan ge- iddeld 193,00 cent voor super- en 7,00 cent voor normale benzine wor- ien betaald. De prijsverhogingen zijn bt gevolg van ontwikkelingen op de ternationale produktenmarkt en iet weer oplopen van de dollarkoers. isteren kwam de temperatuur in 'ierikzee tot 20 graden. Dat is wel het laximum dat in deze tijd van het jaar ereikt kan worden. De wind is na de ontpassage van vannacht naar het uidwesten gedraaid. Nu wordt er oudere lucht aangevoerd. De tempe- atuur zal vandaag niet hoger wor- en dan een graad of 15. Hiervoor loeten er wel enkele opklaringen omen vanmiddag. Dat is zeker moge- ik want de bewolking trekt mee met et front, dat echter maar langzaam aar het oosten beweegt. Vanmorgen i er nog kans op een bui. Het circula- epatroon wordt nu al lange tijd epaald door een diepe depressie ten lesten van de Britse Eilanden. In eze toestand komt geen verandering. 1andstoringen die door de moederde- ressie naar ons land gestuurd wor- en bezorgen ons de komende dagen isselvallig weer. I'ind: zuid tot zuidwest 4 tot 5; zicht: verwegend goed; temperatuur kust- ater: 6 graden; afwijking waterstan en: geen afwijking van betekenis; mimumgolfhoogte monding Schei- es: omstreeks een halve meter. uur cm .Tijdag 5 april (v.m. 13.32) Wissingen 2.41 231 ferneuzen 3.03 251 ïierikzee 3.37 158 dansweert 3.55 260 Wemeldinge 4.29 187 Ischeldemond 2.50 165 Iruinisse 4.50 201 faterdag 6 april (Wissingen 3.22 250 Terneuzen 3.42 269 prikzee 4.16 168 Pansweert 4.37 276 IVemeldinge 5.12 201 Oscheldemond 3.30 179 Bruinisse 5.40 212 T'jdag 5 april Wissingen Terneuzen 'ierikzee lansweert 1 Vemeldinge 1 ischeldemond iruinisse 1 iaterdag 6 april Wissingen erneuzen 1 >rikzee i lansweert 1 'emeldinge 1 scheldemond 1 kuinisse 1 cm uur cm 230 21.28 213 242 22.01 225 186 22.01 161 260 22.24 246 205 22.23 185 167 21.30 138 220 22.55 189 237 22.11 220 249 22.44 232 185 22.42 166 267 23.06 251 206 23.04 187 172 22.10 140 224 23.35 191 wetsontwerp onverlet de verplichting om in de onderhoud van kinderen na scheiding te voorzien. Voor bestaande verplichting komt een overgangstermijn van drie jaar. Gedurende deze tijd kan aan de rech ter verlenging van alimentatie wor den gevraagd. Maar als iemand hier voor in aanmerking wil komen, zullen bijzondere omstandigheden moeten worden aangetoond. Het kabinet is donderdag ook ak koord gegaan met een wetsvoorstel van minister Korthals Altes om het echtscheidingsrecht te vereenvoudi gen. In simpele gevallen, waarbij partners het over de scheiding eens zijn, er geen minderjarige kinderen zijn en geen van beide vraagt om alimenta tie, wordt de verplichte bijstand door een advocaat afgeschaft. Andere wijziging in het wetsvoorstel, dat evenals het eerste wetsontwerp nu naar de Raad van State wordt gestuurd, is de afschaffing van beroep tegen voorlopige uitspraken van een rechter. Ten slotte verdwijnen de dag vaardingen en komt daarvoor een verzoekschriftprocedure in de plaats. Op stapel staat bij het kabinet nog een derde wijziging van het familie recht. Dit wetsontwerp betreft de re gelingen van het omgangsrecht na een scheiding. DEN HAAG (GPD)-Het kabinet wil de wet op de loonvorming wijzi gen. Daardoor wordt het moeilijker voor de overheid om in te grij pen in de lonen. Onder de nieuwe regeling kan pas worden ingegrepen bij een 'acute noodsi tuatie van de nationale economie'. Die situatie moet dan ook nog wor den veroorzaakt door een of meer schoksge wijze optredende facto ren. Een dergelijke loon maatregel mag niet lan ger dan een jaar van kracht zijn. Ook moet de regeling globaal van ka rakter zijn. Een wetsvoorstel van deze strekking heeft het kabinet op voordracht van minister de Koning (sociale zaken) voor ad vies naar de Raad van State gezonden. Het voorstel vloeit voort uit het rapport 'Deregule ring inkomensvorming en arbeidsmarkt' dat het kabinet eerder had laten opstellen. TEL AVIV (REUTER) - Het Israëli sche leger heeft donderdag acht ge wapende mannen doodgeschoten tij dens een actie in een dorp langs de frontlinie in Zuid-Libanon waar vooral sji'ieten wonen. Dit heeft een militaire woordvoerder in Tel Aviv bekendgemaakt. Israëlische militairen voerden een zoekactie naar guerrillastrijders uit en hielden inwoners aan in Kawtha- riyet as-Siyad, op 25 km ten zuidoos ten van de havenstad Sidon. (Advertentie) loor het weekeinde: legelmatig passeren er wolkengebie- len met buien of regen. Zaterdagmid dag brengt zo'n gebied enige regen. Zondagmiddag passeert er een actie ier regengebied. Mogelijk is er dan >ok veel wind. 'oor maandag en dinsdag: lans op regen en buien en nog lagere emperatuur. ZON EN MAAN katerdag 6 april wn op 07.03 onder 20.23 Maan op 22.05 onder 07.40 ROME (AP) Onderzoek met behulp van computers van de lijkwade van Turijn heeft deze afbeelding van een man opgeleverd. Het doek waarop het gezicht voorkomt zou de lijkwade van Christus na zijn kruisiging in Jeruzalem zijn geweest. Het laboratoriumonderzoek van het doodskleed in Turijn werd geleid door dr. Giovanni Tamburelli. DÜESSELDORF (DPA) - In een Ne derlandse vrachtauto is gisternacht op de autobahn tussen Keulen en Koblenz een vat met 200 liter gevaar lijke chemicaliën gebarsten. De vloeistof belandde op het wegdek en verspreidde daar giftige dampen. Ongeveer 25 automobilisten moesten zich wegens ademhalingsmoeilijkhe den onder doktersbehandeling stel len. De politie sloot uit veiligheids overwegingen de autobahn tussen Heimerzheim en Rheinbach tot don derdagochtend volledig af. De autoriteiten van Noordrijn-Westfa- len deelden donderdag mee dat het vat met de chemische stof Lupranat t 80, dat bij de produktie van onder meer piepschuim wordt gebruikt, door nog onopgehelderde oorzaak tij dens het vervoer was gebarsten. De Nederlandse chauffeur, die 200 vaten Lupranat naar Turkije moest bren gen, had er niets van gemerkt en was doorgereden. Hij werd pas 200 kilome ter verderop aangehouden. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft donderdag de Sociaal-Economi sche Raad om advies gevraagd over de de opheffing van de 22 autonome Raden van Arbeid. In navolging van een voorstel van staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) vindt het kabi net dat de Raden van Arbeid omge vormd moeten worden tot districts kantoren van de Sociale Verzeke ringsbank. De bewindsman heeft het kabinet erop gewezen dat door automatise ring en vermindering van taken een groot aantal banen bij de Raden van Arbeid op de tocht staat. De Graaf wijst erop dat hij van plan is de uitbetaling van de kinderbijslag te automatiseren en dat door de afschaf fing van de kinderbijslag voor kinde ren vanaf 18 jaar het aantal taken is verminderd. DEN HAAG (GPD) - Het is niet uitgesloten dat Nederland in het verleden teveel heeft betaald voor Amerikaanse wapens. Zowel bij het ministerie van defensie als in de Tweede Kamer zijn alarmbel len gaan rinkelen nu in Washington tijdens hoorzittingen van het Congres is gebleken dat de Amerikaanse de fensieindustrie in een aantal gevallen niet alleen ondeugdelijke waar lever de, maar het Pentagon ook teveel liet betalen voor produkten. CDA-defensiespecialist Ton Frinking zal staatssecretaris Van Houwelingen (defensie, materieelzaken) schriftelijk vragen opheldering te verschaffen over de contracten die Nederland in het verleden met de Amerikanen heeft gesloten. Nederland koopt ge middeld per jaar (gemeten over perio des van vijf jaar) voor ongeveer 1 miljard gulden aan wapens in de VS. 15.03 245 15.24 264 16.49 171 16.16 274 16.49 205 15.10 194 17.20 234 15.43 252 16.03 271 17.27 172 NUKERK (ANP) - De algemene vergadering van de CFO, de CNV-bond van ambtenaren en trendvolgers, wil vooralsnog het voornemen tot het oprichten van een politieke partij niet in stemming brengen. Tijdens de vergadering donderdag in Nijkerk bleek dat het voorne men van de CFO-afdeling Geleen tot het oprichten van een politieke partij niet op voldoende steun kon rekenen. Ook het hoofdbestuur verzet zich krachtig tegen het plan. Het agendapunt is aangehouden tot 1 augustus. Vrijwel elke woordvoerder van een afdeling of kiesdistrict veroordeelde het huidige regeringsbeleid en velen zeiden zich niet meer te herkennen in het beleid van het CDA. De woordvoerders wezen er echter op dat het oprichten van HAMBURG iDPA- Met een enorme hoeveelheid materieel heeft de brandweer van Hamburg donder dagmorgen een zeer grote brand in de haven na een hele nacht blussen bedwongen. Bijna 400 brandweer lieden uit Hamburg en plaatsen in de omgeving hadden de handen vol om het vuur, waarvan de vlammen soms tot 60 meter hoogte reikten, onder controle te krijgen. De brand was uitgebroken in een pakhuis, waar onder meer chemicaliën waren opgesla gen. Toen deze door het vuur werden aangetast deden zich verscheidene zware explosies voor, maar er vielen geen slachtoffers. Het pakhuis en zijn inhoud gingen totaal verloren. De schade wordt op enkele miljoenen marken geraamd. Prijzen hoger door kou en dure dollar DEN HAAG (GPD) - De grillige dollar, de koude winter en de „opruiming" hebben hun stempel gedrukt op de kosten van levensonderhoud. Daardoor kwam in het eerste kwartaal van dit jaar een stijging van 0,9 procent in het prijsindexcijfer voor de gezinsconsumptie tot stand. Een flinke ruk als men bedenkt dat de verwachtingen voor het hele jaar op 2 tot 2,5 procent uitkomen. Toch is het nog te vroeg, meent het ministerie van economische zaken, om nu al conclusies te trekken uit deze ontwikkeling. Maar feit is wel, zo wordt erkend, dat hier enkele zichzelf versterkende factoren zijn opgetre den: gemiddeld een duurder worden de dollar en verder oplopende prijzen van groenten die door de kou. Ook was er het „opruimingseffect". Uitverkoop bestaat wettelijk niet meer, maar wel worden in de eerste DEN HAAG (ANP) - Prof. mr. P.S.Gerbran- dy, eerste minister van de Nederlandse rege ring in Londen tijdens de tweede wereldoorlog heeft een begin gemaakt met het schrijven van zijn memoires. Gerbran- dy die 16 april honderd jaar geleden werd gebo ren, overleed in 1961. „Herinneringen uit mijn tijd en mijn leven 1885- 1960", zo luide de werktitel van zijn ge denkschriften. Slechts deel 1 kwam in concept gereed: 150 pagina' s ge typte tekst, thans onder gebracht in het Alge meen Rijksarchief in Den Haag. Het boek werk zou, volgens een inhouds-opgaaf zes hoofdstukken bevatten, te weten Jeugd, De Uni versiteit, In het openba re leven, Opnieuw de universiteit, Londen, Oorlog en Verzet 1940- 1945 en De zogenaamde bouw van een nieuwe wereld. Het voornemen van de oorlogs-premier om zijn belevenissen aan het pa pier toe te vertrouwen werd bekend gemaakt tijdens de aanbieding aan Kamervoorzitter dr. D.Dolman van een boekwerk over Ger- brandy, vervaardigd in opdracht van het Histo risch Comité Christen- Democratie. maanden van het jaar artikelen opge ruimd uit de oude collecties. Tussen half februari en half maart stegen de kosten van levensonder houd met 0,7 procent. Duurder wer den kleding, schoeisel, benzine, auto- gas en diesel, ziekenhuistarieven, ver se groenten en vers fruit, elektrici teitstarieven. Wat prijsdalingen be treft, het CBS noteerde geen „uit schieters". Het prijspeil van maart was 2,4 procent hoger dan een jaar geleden; de inflatiegraad is nu 3 pro cent (een maand eerder 3,2 procent). AMSTERDAM (ANP/DPA) - Het ver loop van de koers van de Amerikaan se dollar blijft uiterst grillig. Moest de koers woensdag behoorlijk terug, donderdag werd weer een flinke winst geboekt. Op de wisselmarkt in Amsterdam werd een officiële mid denkoers vastgesteld van 3,5610 gul den, bijna vijf cent meer dan de 3,5140 gulden van woensdag. ZOETERMEER (ANP) - Minister Deetman (Onderwijs) heeft donderdag nieuwe voorstellen gedaan over de invulling van de arbeidstijdverkorting in het basisonderwijs en voortgezet onderwijs met ingang van 1 augustus 1986. Eerdere voorstellen werden door de onderwijspersoneelsorganisaties afge wezen. een tweede christelijke politieke partij vanuit het CFO een scheuring teweeg kon brengen binnen de bond. Het onafhankelijk Kamerlid Jan Nico Scholten gaat niet in zee met de Evangelische Volkspartij (EVP) en ziet definitief af van partijvorming met de EVP. Hij heeft dat donderdagavond tegenover het ANP verklaard. Sinds 8 december 1983 vormt Schol ten, samen met de ook uit het CDA getreden Dijkman, een fractie in de Tweede Kamer. Hij is de oprichter van de Basisbeweging voor Vrede en Solidariteit (BVS) en ijvert voor een bundeling van onder meer verontruste CDA-kiezer. Naar het oordeel van Scholten is op het vorige week in Amersfoort gehouden EVP-congres gebleken dat die partij fundamenteel verdeeld is over de te volgen koers. Deetman stelt voor een taakvermin dering van twintig procent voor leer krachten van 55 jaar en ouder ofwel acht uur op een 40-urige werkweek en voor het voortgezet onderwijs zes les sen op een weektaak van 29 lessen. De bewindsman wil voor wat betreft de omvang van de arbeidstijdverkorting grote prioriteit geven aan ouder on derwijspersoneel wegens de zware taakbelasting voor deze leerkrachten. Voorts komt Deetman met het voor stel voor 40-jarigen en ouder in het basisonderwijs en voor 47-jarigen en ouder in het voortgezet onderwijs de arbeidstijd te verkorten met drie uur bij een 40-urige werkweek en in het voortgezet onderwijs met drie lessen. Nieuw in zijn pakket is ook het voor stel 32-jarigen en ouder in het basison derwijs en 34-jarigen en ouder in het voortgezet onderwijs de werktijd te verkorten met twee uren op een 40- urige werkweek (een les in het voort gezet onderwijs). Dit alles met behoud van salaris. Volgende week worden de nieuwe voorstellen met de onderwijsorgani saties besproken. Advertentie Bouw praat verder over cao DEN HAAG (GPD) Het derde ge sprek dat gisteren werd gevoerd over een nieuwe cao voor de 250.000 werk nemers in het bouwbedrijf, wordt volgende week donderdag voortge zet. Bonden en werkgevers hebben ge sproken over een arbeidstijdverkor ting van 7,5 procent in het nieuwe contractjaar mei 1985 tot mei '86. Over de vorm van deze arbeidstijdver korting is men het echter nog niet eens. In de metaal- en elektrotechnische industrie hebben de tegenstellingen zich verscherpt na het woensdag vast gelopen cao-overleg. De Industrie bond FNV heeft het overkoepelend orgaan van de werkgevers (FME) tot Tweede Paasdag 12 uur 's middags de tijd gegeven om te reageren op de eis van de bond de arbeidstijd verder te verkorten. Gaan de werkgevers niet op dit ultimatum in, dan zullen er vanaf 15 april verspreid over het land stakingen worden uitgeroepen. Ook de Industrie- en Voedingsbond van het CNV heeft een ultimatum gesteld, dat dinsdag 9 april 's avonds om 12 uur afloopt. Wanneer de werkgevers niet reageren, zal ook het CNV over gaan tot actie, waaronder stakingen. De FME wil pas verder praten na een studie over korter werken. De acties in de vleesindustrie zijn na de vastgelopen onderhandelingen op nieuw verder uitgebreid. Bij elf be drijven werden gisteren stakingsac ties gehouden, waarbij in totaal 3500 werknemers waren betrokken. De werkgevers in de vleeswarenindus- trie hebben de situatie gisteren be sproken, maar blijven bij hun stand punt dat de eisen van de bonden (aanvulling ziektewet- en wao-uitke- ringen, handhaving prijscompensatie en 36-urige werkweek) een te hoge last op de bedrijfstak zouden leggen. Bij de stakers van het slacht- en vleesverwerkend bedrijf Coveco in Borculo zijn gisteren grote spannin gen ontstaan omdat de directie te aanvoer van levende varkens en ande re grondstoffen voor de fabriek niet wil stoppen. De stakers hebben gister avond laten weten dat zodra er een vrachtwagen met varkens het terrein oprijdt, zij niet meer zullen toestaan dat wagens met bederfelijk waar het complex verlaten. 30 maart t/m 8 april van 14 tot 22 uur. Zondag, goede vrijdag, paas zaterdag en beide paasdagen van 11 tot 18 uur. Expositie: 4000 jaar sloten, sleutels en veiligheid. Chasséveld, Breda, Holland Tel. 076-222888. PZCfi Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. KANTOREN Vlissingen: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Opening kantoren Van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 08.00 tot 10.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01194) 511. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. Redactie (01184) 14796. Overlijdens advertenties maandag- t/'m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 65,40; franco per post f 77,50; per maand 22,50; jaarabonn. 250,-; jaarabonn. fran co per post 300,-; losse nummers 1,- (alie bedragen inclusief 5 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 129 cent per mm; minimumprijs per advertentie 19,35; ingezonden mededelingen 2Vz x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 3