ls ik net op de fiets zit eb ik een beetje hoogtevrees Adrie Thijs: Topbiljarten is een volwaardige sport Grote belangstelling voor de strijd om Wim Hendrikstrofee Touwtrekken is meer dan elkaar met een touw over de streep trekken PZC/ Streek rRIA THL ON-A TLEET JAN DE JONGE: Zws-Vlaamse wielerclub naar semi-klassieker Handicap ENGELSE PLOEG NAAR KOEWACHT TWEE ZEEUWS-VLAAMSE CLUBS NAAR NK Derde plaats voor Danny Goossens rERNEUZEN - Vastberadenheid kan Jan de Jonge niet ontzegt worden. De triathlon-atleet lit Terneuzen nam zich vijftien jaar geleden voor om minimaal twee keer per week aan sport (e doen. De keren dat het hem niet lukte zijn op twee handen te tellen. Bovendien heeft hij een Iroertje dood aan zwemmen. Desondanks trekt Jan de Jonge - zij het met frisse tegenzin - [egelmatig zijn baantjes om nog iets van zijn beste tijd af te knabbelen. Schietingen Jlitslag: hoge vogel J. Bolleman, Axel; lerste zijvogel F. Martens, Koewacht; twee- pe zijvogel L. Ferket, Koewacht; grootste pantal kleine vogels (4) D. de Nul, Lokeren. Uitslag: hoge vogel J. Bolleman, Axel; perste zij vogel en tweede zij vogel J. Baijens, pokeren; grootste aantal kleine vogels (4) (t de Bock, Koewacht. kaartcompetitie )uderen in Zaamslag afgesloten raaibolling Kaartingen RIJDAG 5 APRIL 1985 De 39-jarige Terneuzenaar behoort tot je betere triathlon-atleten in Jeeuwsch-Vlaanderen en dat is eigen- ijk een tikje verwonderlijk. Hij komt Ier week tot een maximale trainings- Irberid van zeven uur en dat is opmer kelijk weinig voor de krachtenslopen- Ie driekamp. „Maar meer zit er ge hoon niet in", legt hij uit. „Ik ben voor nijn werk toch minimaal vijftig uur fier week in touw. Dan blijft er dus al janmerkelijk minder vrije tijd over. laar het is juist daarom wel lekker |m te trainen. De zakenwereld is hard naar in de trainingen kan ik me bitleven. [an de Jonge legt zich sinds de op komst van de triathlon toe op het Iportieve drieluik. Daarvoor wa£ zijn Sportbeoefening gebonden aan de sei- loenen: in de zomer fietsen en in de Tdnter lopen. „Al een jaar of zeven pets ik als figurant mee in de Tour du Jlic en al heel lang probeer ik de |rimlopen hier in de buurt niet te nissen. Wat dat betreft ben ik blij dat Koewacht De schutterssociëteit 3e Blaauwe Hoek' hield een schie- Jing in café de Oude Molen, waaraan 15 schutters deelnamen. Jritslag: hoge vogel E. Luijkx, Hulst; eerste (ijvogel P. de Waal, Kloosterzande; tweede Ijvogel C. van Gassen, Hulst; grootste lantal kleine vogels (5) mevrouw Luijkx, Buist. koOFDPLAAT In café 'De Vriend- jchap' werd een schieting gehouden jraaraan 53 schutters deelnamen. Jlitslag: hoge vogel R. Crane, Eeklo; eerste Ijvogel M. Lijman, Boschaate; tweede zij- logel E. Kersbulke, Hoofdplaat; grootste lantal kleine vogels (4) M. Lijman, Bochau- HULST De schutterssociëteit OZO bield een schieting in de kantine op de DZO-velden waaraan 45 schutters Beelnamen. Jlitslag: hoge vogel P. Pauwels, Klooster- lande; eerste zij vogel J. Dobbelaer, Bosch- lapelle; tweede zijvogel H. Schreurs, Ter- leuzen: grootste aantal kleine vogels (5) J. Ie Rijk, Graauw en C. Verschuren, I.ams- Vaarde. IULST In het bejaardencentrum De Blauwe Hoeve' werd een bejaar- jienschieting gehouden waaraan 47 Ichutters deelnamen, uitslag: hoge vogel A. van de Branden, feint-Jansteen; eerste zij vogel C. de Moor, feint-Jansteen; tweede zij vogel R. Verschu- |en, Hulst; grootste aantal kleine vogels (5) de Guijtenare, Vogelwaarde. BUIDDORPE De schutterssocië teit Sint Sebastiaan hield een schie- ling op de staande wippen waaraan 68 Ichutters deelnamen, jlitslag wip 1: eerste hoge vogel G. Suij, Buiddorpe; tweede hoge vogel A. de Meij, Buiddorpe; eerste zijvogel J. Weemaes, flulst; tweede zijvogel C. van Daume, yachtebeke; derde zijvogel M. de Cock, Buiddorpe; vierde zijvogel J. Roeland, Buiddorpe. Uitslag wip 2: eerste hoge vogel j. Suy, Zuiddorpe; tweede hoge vogel H. de hondt, Zuiddorpe; eerste zijvogel H. van jlaelst, Zuiddorpe; tweede zij vogel H. Plas- |chaert, Zuiddorpe; derde zij vogel A. Bare- nan, Zuiddorpe; vierde zijvogel A. Marti net, Koewacht. BOSCHKAPELLE In café J. van Bchaick werd een bejaardenschieting behouden waaraan 16 schutters deel namen. Jlitslag: hoge vogel J. Burm, Kloosterzan- Be; eerste zij vogel F. Reunis, Sint-Jansteen; |weede zijvogel P. Hallaert, Boschkapelle; jrootste aantal kleine vogels (6) J. van Dijk, [Vogelwaarde. KOEWACHT De schutterssociëteit [Thuisweg hield een schieting in café van Rumste waaraan 63 schutters Beelnamen. jlitslag: hoge vogel G. van Damme, Koe- pacht; eerste zijvogel F. Breijaert, Koe- pacht; tweede zijvogel R. de Smet, Koe- pacht; grootste aantal kleine vogels (4) C. pieters, Sint-Jansteen. KOEWACHT De schutterssociëteit Villem Teil hield een schieting in café van de Steene waaraan 35 schut ters deelnamen. KLOOSTERZANDE In café 'De Seizende Man' werd een schieting behouden waaraan 29 schutters deel namen. Jlitslag: hoge vogel Fr. van Swaal, Hulst; [erste zijvogel J. Crombeen, Kloosterzan- pe; tweede zij vogel B. Visser, Boschkapelle; irootste aantal kleine vogels (4) P. Pauwels, Kloosterzande. KOEWACHT De schutterssociëteit Thuis Weg hield een schieting in café van Rumste waaraan 71 schutters peelnamen. BAAMSLAG De Stichting Welzijn poor Ouderen in Zaamslag heeft haar jaarlijkse kaartcompetitie afgesloten. Voorzitter J. w. Kusee reikte de prij- |en uit aan de drie hoogst geklasseer- Ten: l j. Lensen (beker vrijwilligster), F Goossen (wandbord ANBO), 3 A. pan Doorn (beker kaartclub). Tot slot pankte de heer Kusee de deelnemers fn oompetitieleider L. Willemsen voor pun inzet. jAMSWAARDE In café Sport werd pn gaaibolling gehouden waaraan 15 personen deelnamen. [J'tslag: hoge vogel E. van Waterschoot; nker zijvogel J. Dutree; rechterzijvogel E. fan Laere; grootste aantal kleine vogels (7) van Laere. Remy Mangnus zulke geweldige initi- tiatieven ontplooit. Tot zes jaar gele den waren er hier in Zeeuwsch-Vlaan- deren maar drie loopwedstrijden: De Braakmancross, de Braakman-uur loop en de cross in Heikant. Tegen woordig echter is het veel aantrekke lijker". Het moet gezegd dat Jan de Jonge die mogelijkheden zo veel mogelijk be nut. Hij heeft inmiddels vier mara thons gelopen en zaterdag was hij bijvoorbeeld nog met SV Aloy in de City-Pier-City-loop. Maandagavond pakte hij in de Oude Vaartloop 10.200 (Advertentie) meter en dinsdag stond het fietsen centraal. Tussendoor zocht hij zo vlak voor de eerste triathlon van het seizoen (die morgen in Terneuzen gehouden wordt) nog naar mogelijk heden om de laatste hand aan het zwemmen te leggen. „Maar dat blijft mijn handicap", bekent hij. „We heb ben met de vereniging nu drie keer specifiek getraind op de techniek van de borstcrawl, maar het wil niet lukken. Ik heb natuurlijk wel een beetje voordeel gehad van de trainin gen en de opzet was beslist goed. Maar je lacht je rot. We pakken dan met de hele groep het zwembad in de breedte en moeten peddelen met de voeten. Als iedereen al lang aan de overkant is dan dobber ik nog in het midden. Dat ligt aan mijn motoriek. Die is blijkbaar niet zo geweldig. Daarom ook moet ik me tevreden stellen met de schoolslag. Desondanks heeft de Terneuzense vertegenwoordiger zijn tijd op dui zend meter zwemmen met zeven mi nuten verbeterd: van 30 naar 25 minu ten. Die prognose stoelt vooral op de toegenomen kracht en conditie. „Maar het werpt me toch direct een eind achteruit", heeft hij ervaren. Vo rig jaar in Kamperland waren er bij voorbeeld 350 deelnemers. Ik kwam ergens tussen de tweehonderd vijftig ste en driehonderdste uit het water. Ik ben er daarna zeker honderdvijftig voorbij gefietst, terwijl ik zelf slechts door een deelnemer werd ingehaald. Ook met het lopen ben ik toen nog een heleboel plaatsen opgeklommen. Dat tekent mijn kracht in feite. Ik moet het hebben van fietsen en lo pen". Het is bekend dat de combinatie van zwemmen, fietsen en lopen voor het spierenstelsel niet ideaal is. Vooral de overgangen vergen een aanpas singsperiode waarin kostbare tijd kan worden verloren. De onnatuurlij ke bewegingen merkte Jan de Jonge in het verleden steeds weer op als hij uit het water op de fiets stapte. „Ik moet het hebben van de schoolslag en dat is helemaal tegenstrijdig met de beweging van het fietsen. Daarnaast heb ik altijd een beetje hoogtevrees als ik net op de fiets zit. Het lijkt dan net alsof je drie meter boven de grond zit". Jan de Jonge heeft in de voorbije weken wel geprobeerd de combinaties te trainen. „Omdat ik me in de winter toeleg op het lopen leek het me ideaal om op zolder een home-trainer te zetten. Ik liep dan eerst een aantal kilometers en ging gelijk daarna door op de rollen. Het viel niet mee", geeft hij toe. „Na een kwartier fietsen in zo'n kleine ruimte stond er een plasje water onder me". Voor zaterdag maakt hij zich geen illusies over de eindzege. Vorig jaar zag het er heel even naar uit dat hij winnaar Mario Willems nog serieus kon bedreigen, „maar ik had te laat in de gaten dat ik hem naderde. Zaterdag is de bezet ting beter dan de vorige uitgave en Mario Willems schijnt in een uitste kende vorm te verkeren. Jan van de Linde is voor mij ook een van de favorieten en Hans Cornelis is een grillige jongen. Voor mij is er deze keer geen ereplaats weggelegd, maar dat is niet erg. De triathlon is op de eerste plaats een prettige vorm van afreageren". De triathlon begint zaterdag om 11.00 uur met het zwemmen in het over dekte zwembad De Honte. Triathlon-atleet Jan de Jonge met zijn twee kinderen. Advertentie Adrie Thijs, al tweemaal eerder Zeeuws kampioen 'topbiljarten', is ook nu weer favoriet voor de titel. SINT-JANSTEEN - Het 'topbiljarten', een biljartspel dat z'n oorsprong in Rusland schijnt te vinden, wordt in Zeeuwsch-Vlaanderen, en dan voornamelijk in de grensstreek, druk beoefend. Ongeveer 25 jaar geleden waaide deze sport van de 'zuiderburen' over naar Zeeuwsch-Vlaanderen, waar de grenskanters zich gretig op dit 'nieuw' fenomeen stortten, met als gevolg, dt alleen al in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen nu 17 verenigingen actief zijn. Al jaren worden er competities en prijskampen gespeeld, en sinds 1979 wordt ook ieder jaar een Zeeuws kampioenschap gehouden, waar van vandaag (vrijdag) de voorron des beginnen in café de Sport in Sint-Jansteen. Heikantenaar Adrie Thijs, in het dagelijks leven mon teur, verdedigt de titel die hij twee maal achtereen wist te winnen. Thijs, die tien jaar geleden voor het eerst de keu ter hand nam wat betreft het 'topbiljart', ziet deze vorm van het biljartspel wel dege lijk als een volwaardige sport, die door de met rubber beklede 'top pen' die in het midden van het biljart in de lei zijn geschroefd, en op de beide korte banden de sco- ringsgaten flankeren, een extra handicap met zich mee brengen. „Een vergelijking met het grote biljart is moeilijk te trekken", meent Thijs. „Je kunt wel stellen, dat 'topbiljart' meer een gezel schapsspel is, terwijl het grote bil jarten meer een competitiegebeu- ren is. Niet, dat het er bij ons minder serieus aan toe zou gaan, want tijdens het Zeeuws kampioenschap bijvoorbeeld is de spanning vaak te snijden". De heersend kampioen heeft zich voor de komende strijd dan ook degelijk voorbereid. Hoewel de trai- ningsarbeid niet die intensieve vor men aanneemt als bij het gewone biljarten, staat Thijs toch ettelijke uren per week aan de 'tafel' om de geijkte patronen door te nemen te perfectioneren. Gezien het grote aantal wedstrij den die gedurende het wintersei zoen worden gespeeld, kan met enkele uren per week worden vol staan. „Ik train ongevèef twee uur per week echt gericht, terwijl ik daarnaast vaak met vrienden een partijtje speel. In de zomer beperk ik het trainen tot gezellig een on derlinge partij te spelen, waarbij de inzet een 'pintje' is. Puur voor de gezelligheid dus". Zijn kansen voor een derde Zeeuwse titel schat Thijs in als redelijk. Er zijn 78 inschrijvingen, die na de voorronden 12 finalisten opleveren aangevuld met de titelhouder van vorig jaar, die vrijgesteld is van het spelen van die voorronden. „Het heelhuids door de shiftingswedstrij- den komen, is wel het meest moeilij ke van dit kampioenschap. Laat je een steek vallen, dan is zoiets bijna niet meer te herstellen. In de finale ronde heb je wat meer ruimte", meent Thijs. Zowel de voorronden als de finales worden gespeeld in café de Sport in Sint-Jansteen. De voorronden vin den plaats op vrijdag 5 april, vrijdag 12 april, zaterdag 13 april en zater dag 20 april, terwijl de finalepartijen worden gespeeld op zaterdag 27 april. De wedstrijden beginnen steeds om 14.00 uur. KOEWACHT De belangstelling qua aantal deelnemers voor de eerste wielerwedstrijden in Zeeland was ongekend hoog. Voor het eerst had de organisatie van de Omloop van de Braakman geen enkel probleem om het maximale aantal ploegen op de deelnemerslijst te krijgen, terwijl het amateurcriterium in Graauw af gelopen zondag eveneens over be langstelling niet te klagen had. Ruim negentig vertrekkers waren daar. En zoals het er nu uit ziet, zal dit de eerstkomende wedstrijden zo blijven ook. De B-klassieker Wim Hendriks trofee voor amateurs, die op zondag 28 april met start en finish in Koe wacht zal worden gehouden, heeft bijvoorbeeld nu reeds de aanmelding van een zeventiental ploegen, terwijl het maximum twintig bedraagt. Bo vendien krijgt deze strijd ter nage dachtenis aan de enkele jaren gele den bekende speaker Wim Hendriks een buitenlands tintje door de deel name van een Engelse ploeg. „De belangstelling is dit jaar inder daad erg groot voor de verschillende wedstrijden. Aan de ene kant natuur lijk omdat er in het begin van het seizoen weinig wedstrijden zijn en aan de andere kant omdat er dit jaar zoveel amateurs bij zijn gekomen door de maatregel van de KNWIJ om de renners, die gedurende het jaar negentien jaar worden, reeds vanaf het begin van het jaar amateur te laten worden. Er zijn momenteel in Nederland zo ongeveer 2000 ama teurs, een groot aantal uiteraard", aldus Walter van Acker, voorzitter van het district Zeeland, maar ook PAAL In het clubhuis van de watersportvereniging Saefthinge werd een kaarting gehouden ten bate van de club, waaraan 62 personen deelnamen. Uitslag: 1 M. Jonkheijm, Kloosterzande; 2 G. de Bakker, Graauw; 3 J. Guselle, Hulst; 4 mevrouw Kint, Kloosterzande; 5 J. de Boer, Graauw. NIEUW-NAMEN In café Thilleman werd een kaarting gehouden waaraan 74 personen deelnamen. Uitslag: 1 E. Prenen, Kieldrecht; 2 P. Va- lent, Heikant; 3 Fr. Segers, Sint-Jansteen; 4 mevrouw De Vos, Clinge; 5 J. de Burger, Clinge. De Hulster kaartclub 'Harten Aas' speeld in het kader van een winter competitie een wedstrijd in zaal R. de Vilder in Hulst. De uitslag: 1 P. van Kerckhoven, 2 me vrouw Roelands-Thijs, 3 mevrouw Buyze, 4 mevrouw Peeters, 5 mevrouw Van der Ha. Als afsluiting van het winterseizoen werd in zaal A. Bogaert in Heikant een kaarting gehouden waaraan 42 personen deelnamen. De uitslag: 1 Adrie Thijs uit Heikant, 2 Alex Thijs uit Sint-Jansteen, 3 mevrouw De Waal uit Kloosterzande, 4 Jan Martinet uit Kloosterzande, 5 P. Warrens uit Hulst. vice-voorzitter van het comité, dat de organisatie in handen heeft van de strijd om de Wim Hendrikstrofee. De deelname van een Engelse forma tie is een uitvloeisel van de uitnodi ging, die de wielervereniging Zeeuwsch-Vlaanderen vorig jaar kreeg van een club uit Colchester om daar een wedstrijd deel te komen nemen. „En dat heeft er weer toe geleid, dat deze club dit jaar zal deelnemen aan onze wedstrijd", ver duidelijkt Van Acker. De strijd om de Wim Hendrikstrofee belooft dit jaar nog iets zwaarder te worden, dan tijdens de voorgaande edities al het geval was. Met name de finale zal alles van de renners vergen, omdat de lastige kasseienstrook nabij het Belgische Moerbeke op het laatste nog een keer extra 'genomen' dienen te worden. De wedstrijd beslaat nu in totaal ruim 158 kilometer, verdeeld over zeven grote ronden van 21,6 kilometer en, als slot, nog een kleine lus van 7,6 kilometer met de beruchte kasseien als extra scherprechter. AXEL - De Koewachtse touwtrek vereniging Walhout de Visser en de Axelse vereniging Cambrinus nemen zondag deel aan de Nederlandse in- doortouwtrekkampioenschappen in Emmeloord. Coach Piet Dam van de Koewachtenaren is van mening dat men deze uitnodiging te danken heeft aan het feit dat beide verenigingen in deze sport 'aan de weg timmeren'. Wat Cambrinus betreft is dit al lan ger het geval, maar bij Walhout de Visser is men pas het laatste half jaar de zaken echt serieus gaan aanpak ken. Piet Dam hierover; „Je zou kunnen stellen wat vier jaar geleden bij een glas bier als een grapje begon, is nu een bloedserieuze zaak geworden. De jongens zijn nu echt met hun sport bezig en leven net als in iedere andere tak van sport naar een wedstrijd toe." Het wonderlijke bij de Koewachtena ren is, dat men pas toen het in de club dreigde mis te gaan echt met deze sport is begonnen. De club kwam alleen in wedstrijdjes uit op koningin nedagen en tijdens buurtfeesten, en het gebeurde dan nog al eens dat er iemand niet kwam opdagen. Op den duur haakte ook de eerste sponsor af en het einde van de Koewachtse touwtrekvereniging leek een feit. Toen echter beseften een aantal die op sportieve wijze hun krachten graag eens meten met anderen hoe men deze wedstrijdjes zou missen. Piet Dam: „We hebben toen de koppen bij elkaar gestoken met als resultaat een gezonde vereniging. Er wordt nu ook tweemaal in de week getraind, dins dag op kracht en zaterdag op conditie en dat werpt duidelijk vruchten af. De onderlinge band is hierdoor duidelijk beter geworden en ook de prestaties vertonen een stijgende lijn." Dat wat die prestaties betreft over drijft de Koewachtse coach beslist niet, dat werd nog pas bewezen tij dens de in Axel georganiseerde wed strijden om het Zeeuws-Vlaams in doorkampioenschap. Was voorheen Cambrinus altijd oppermachtig, nu moest men tegen Walhout de Visser alle zeilen bijzetten om te winnen. De coach hierover: „Wat kracht betreft moeten we nu zeker niet meer voor die vereniging onderdoen, maar op het technische vlak wel en dat koste dan ons ook de overwinning. Daarom is het ook leuk dat we nu naar die Nederlandse kampioenschappen kun nen. In dat soort wedstrijden leer je erg veel, daar komen duidelijk je tekortkomingen aan het licht. Veel mensen denken dat het touwtrekken niets meer is dan een aantal kracht patsers die elkaar met een touw over de streep proberen te trekken, maar dat ligt toch even anders. Om maar eens een onderdeel te noemen, de onderlinge afstand ten opzichte van elkaar aan het touw. Als die niet juist op de lengte van de deelnemers van een team is afgestemd kan je het al vergeten. En als de scheidsrechter eenmaal het sein 'trek' gegeven heeft moet je zoiets niet meer proberen te corrigeren, want dan is het te laat." De Koewachtenaren nemen met twee teams deel aan deze titelstrijd. Het basisteam in de categorie boven de 540 kilogram en de reserves in die beneden de 540 kilogram. Wat het inschatten van de kansen betreft houdt men zich duidelijk op de vlakte, door te stellen: „Wij weten weinig van onze tegenstanders af." Wat het basis team betreft, heeft coach Dam toch wel enige hoop dat men op een eervol le plaats terecht komt. Dit valt op te maken als hij tot besluit stelt: „De kracht bij deze jongens is duidelijk aanwezig en aan onze techniek hebben we de laatste tijd erg veel gedaan. Als we daarbij dan nog een beetje geluk hebben, wie weet wat er dan uit de bus komt." TERNEUZEN De wielervereniging Zeeuwse-Vlaanderen zal komende zondag (eerste paasdag) met een ama- teurploeg deelnemen aan de Belgi sche semie-klassieker Hekelghem-Af- fligem. Met de renners Eric Vereecken, Pa trick van Passel, Ab Verplanke, Adrie de Maesschalck, Karei van Goethem en Ceriel Hoefnagels heeft ploegleider, Denis Kramer ongetwijfeld de be-' schikking over een uitermate sterke informatie, die in staat moet worden geacht tot het spelen van een hoofdrol in deze Belgische wedstrijd. HULST Enkele Zeeuwsch-Vlaamse lopers hebben tijdens atletiekwed strijden in het Belgische Stabroek voor goede resultaten. Op de afstand 3000 meter ging Danny Goossens uit Nieuw-Namen als derde door de finish. Hij realiseerde daarbij een tijd van 10.40 minuten. Op deze afstand gingen 60 lopers van start. Hans Cornelis uit Groede werd zesde in de marathon. Zijn tijd bedroeg 2.56.07 uur. Mare Willaert uit Nieuw- Namen werd hier zevende in een tijd van 2.56.52 uur. Op de halve marathon eindigde Eddy Vink uit Westdorpe op een 24e plaats in een tijd van 1.22.42 uur. Hubert van Landegem uit Over slag werd hier 87e in een tijd vtm 1.33.29 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 35