'Door ons besparen de gemeenten tonnen 'Axel wakker schudden is de eerste opzet' PZC/ streek tijgende lijn Boerenbedrijf Uitstraling SCHILLEN oor vrouwenwerk niet in de wieg gelegd. Dat gevoel heeft ze altijd gehad. Ze is pas twintig en gaat met schillen op pad, zegt ze. Catharina van Hoeve wilde eigenlijk automonteuse' worden, maar daar lijkt het nu te laat voor. „Al verschillende keren bij het rbeidsbureau geweest. Maar ja, een goeie schriftelijke cursus schijnt er niet te zijn. Moet je eer een dagopleiding volgen en dat is ook moeilijk. Trouwens, hoe zou dat dan met de eesten moeten, die kun je toch niet laten verhongeren? Nee, ik doe nu werk dat plezierig is. n van opmerkingen die achter mijn rug worden gemaakt als ik op pad ben, trek ik me niks an, ik doe het immers voor de beesten". ,Zo is het kind, nu kom je alle dagen de buitenlucht", zegt moeder Marie an Hoeve, zich achter het toekomst- erspectief van haar dochter scha- end. Getuige een kleurenkiek die atherina op tafel legt, is het bestaan an de schillenboerin best comforta- el. Zie haar daar achter merrie 'Tilly' p de bok van de schillenwagen, ehuld in bloot t-shirt, met bronsge- ruinde armen en een wielrenner petje op. Toonbeeld van exotische oom- en zorgeloosheid. Folklore die n stand wordt gehouden door die ekelijkse hun zakje groente- en fruit- chillen aan het troittoir zetten. De 'an Hoeve's veestapel is er goed mee. uist op het nippertje kreeg Jan Louis an Hoeve (62) wegens 25-jarig trouw ienstverband de enveloppe met in- oud uitgereikt. Niet lang daarna reeg hij ontslag. „Waarom ga je geen chillen ophalen pa?" vroegen de kin eren, vrezend voor een permanent uimendraaien in de huiskamer. De eestapel, bestaande uit een stuk of even varkens, een paar koeien, kip- en ganzen en een paard, leek dat ook en goed idee. Van Hoeve vroeg in de emeenten Sas van Gent en Terneu- en vergunningen aan en begon met et ophalen van schillen in Sluiskil, e Zandstraat en Philippine. Het uurde even voordat de mensen ver- rouwd waren met deze nieuwe vorm an gemeentereiniging. „Dat die chillen er waren was duidelijk, prak- isch niemand houdt nog een varken chter in z'n tuin. Alleen gingen alle chillen gewoon met het andere vuil de vuilniszak. Drie weken lang ebben we aangebeld en gevraagd of en de schillen apart buiten wilde etten. Dat is gelukt". Vader en doch- er Van Hoeve hebben een dagtaak an hun schillen. Het schijn voor de ensen uiteindelijk geen probleem te schillen en ander afval apart te erpakken en bij de stoep te zetten, el worden produkten van uiteenlo- ende aard door de leek voor schillen angezien. Acahteraf betekent dat en uitzoekerij van jewelste. Cathari- a somt de bijprodukten op die er bij aar beesten niet ingaan: „Dopjes van ierflesjes, sigarettenpeuken, thee- akjes en spijkertjes en aardappel- chilmesjes." De Van Hoeve's halen ekelijks in Sluiskil 1000 kilo en in hilippine 700 kilo 'schillen' op. Na electie blijft daar netto 1500 kilo van "ver. Sinaasappel- en bananenschil- verdwijnen op de mesthoop. had om de kosten van zijn rijdend materieel, een tractor, te dekken. „Ik heb er niet zo'n punt van gemaakt. Ik zei: als jullie dat papier zo hard nodig hebben, neem het dan maar. Ik heb de gemeente niet nodig", loste hij het geschil op. Eerder had hij al met lichte tegenzin, maar naar zijn zeggen zon der morren, Philippine en omgeving afgestaan aan de familie Van Hoeve. Stal heeft het in Sas van Gent stilaan wel bekeken. Een maandagje schillen ophalen in Sas van Gent. Opbrengst: 300 kilo. Is de moeite niet, vindt Stal. Binnenkort gaat hij met de gemeente rond de tafel zitten. Zijn kritiek: „Er verdwijnen nog teveel schillen in de vuilniszak. Misschien kunnen ze eens een advertentie plaatsen met het ver zoek dat de mensen hun schillen „Wil je varkens aardappelschillen voeren, dan moet je die eerst ko ken. Het is niet goed om ze rauw te geven, omdat het zetmeel uitzet, daar krijgen die beesten last van", zegt Catharina van Hoeve uit Zandstraat bij Sluiskil. Haar big gen mogen blij zijn met zo'n diëtis te die ook nog eens hele dagen op pad is om de voedselvoorziening van de kleine veestapel zeker te stellen. Met haar vader haalt ze schillen op in Sluiskil, Philippine en de Zandstraat. Het schilienboe- renbestaan bevalt haar uitstekend. Ook voor Kees Stal uit Westdorpe is het ophalen van schillen een levensvervulling. „Want in het be drijfsleven kom je tegenwoordig toch niet meer aan de bak", luidt zijn overtuiging. Nuttig werk, dat vinden ook de gemeenten Sas van Gent en Terneuzen. Zij hoeven al die tonnen huisafval niet naar de startplaats te brengen en dat scheelt aardig in de portemonnee. e opbrengst is net voldoende om 11e dieren te voederen. Er zit nog een tijgende lijn in het schillenaanboed. atharina: „De mensen hebben echt ertrouwen in ons gekregen. Als we oorbij zijn, komen ze soms nog akken met schillen achteraan bren- en. Vorige week nog een wijffie in de ergaertstraat, dat kwam achter me aangehold". De Van Hoeve's hebben een vaste oute. Op maandag en donderdag alen ze schillen op in Sluiskil en op oensdag en vrijdag in Philippine. Vader en dochter Van Hoeve doen nu al twee jaar lang onafgebroken hun route. Als het mooi weer is, met paard an wagen en als het slecht weer is, met tractor. „Met die sneeuw, vorst en tost hebben we veel afgezien. Maar toch zijn we iedere keer gegaan. Je tont niet zomaar wegblijven, de men sen rekenen erop dat je komt", aldus Catharina. Ook bij vader Van Hoeve staat correct handelen voorop, zéker aaar de gemeenten toe. Zo heeft hij oehalve vergunningen voor het opha- en van schillen ook een hinderwet vergunning voor de opslag afval. Hij iraagt de verguningen keurig op zak. Veel moeite hoefde hij er niet voor te toen om ze te krijgen, al moest hij in "■as van Gent wel vijfentwintig gulden 'P tafel leggen. „Ach, die gemeenten ijn er toch maar goed mee dat wij dit 'oen. Zij moeten minder tonnen naar e vuilstortplaats brengen en dat cheelt ze in de portemonnee. Ik ben «n keer op een vergadering in Sas an Gent geweest. Daar weten ze heel 'recies wat ons werk hun bespaart, a, ze zitten daar echt op hun centen n Sas van Gent", aldus Van Hoeve, an Hoeve's collega Johannes Stal 59) in Westdorpe zegt precies hetzelf- e: „Wat wij wegrijden steekt de ge beente in haar zak". Het lijkt erop at hij dat de gemeente Terneuzen an harte gunt, maar Sas van Gent? ee, daar heeft Stal niet zo'n hoge pet sp op. En dat komt door die ene ethouder die ten behoeve van de laatselijke voetbalvereniging alle Pd papier voor StaI's neus wegkaap- Het papier dat hij zo hard nodig Schillenboeren. Kees {linksen Teun Stal: 'Terneuzen gebied uitbreiding'. buiten zetten. Met die drie kunstmest- baaltjes redden we het echt niet". Acht koeien, acht paarden en enkele varkens, dat is de veestapel van de familie Stal. Omdat het kopen van voedsel een onbetaalbare zaak werd, startte zoon Kees (22) zeven jaar gele den met een karretje achter zijn fiets het ophalen van schillen. Inmiddels wordt hij geassisteerd door zijn broer Teun (27). Vader Stal afkomstig uit Dordrecht had vroeger een boerenbedrijf met vijfhonderd varkens en meer dan dertig runderen. Wegens problemen met de varkens, stootte hij het af. Hij verhuisde met zijn gezin naar West dorpe en hield nog wat vee op een weiland in Brabant. Omdat het transport van de schillen naar Brabant te duur werd en er voortdurend dieren door allerlei vreemde oorzaken om het leven kwa men, zette hij het vee op een stuk grasland bij de brug van Westdorpe. Een kennis, waarvoor Stal eens een karweitje had gedaan, stelde het gra tis beschikbaar. De eigenares van het land was het daarmee achteraf echter niet eens. De omwonenden bleken last te hebben van de mestgeur. „Die vrouw verweet ons dat we daar zo maar op ons eigen houtje waren be gonnen en tja, wat die mestlucht betreft, dat was gewoon afgunst. Ze konden het niet verdragen dat wij mooie paarden en koeien hebben", luidt Stal's verklaring. „Het is onbegrijpelijk, doordat die beesten daar stonden knapte die wei zo op. In het begin stond het er vol brandnetels en stekels", voegt zoon Kees eraan toe. Inmiddels staan de dieren alweer een half jaar op stal in een weiland bij de Axelse Sassing. „Dat is grond van een groot bedrijf. Niemand mag er komen en we hebben alles zwart op wit", zegt Stal tevreden. Een nieuwe fase in het gevecht om het schillenboeren be staan is uitbreiding van het territo rium in Terneuzen. Kees: „Daar doen we nu de Bomen- en Bloemenbuurt en de Oranjebuurt. Op woensdag en za terdag gaan we de Zuidlandpolder erbij doen. We blijven voortaan op woensdag in Sas van Gent weg. Maan dag en vrijdag komen we in Westdor pe en Sas van Gent. Over die wijzigin gen krijgen de mensen nog een folder tje in de bus". Op de vraag of het de bedoeling is meer schillen op te halen dan de dieren kunnen consumeren, antwoordt vader Stal ontkennend. „Als dat echt regelmatig voor zou komen, dan zetten we er een magere koe of een paard bij. Maar je moet niet denken dat wij met die schillen een handeltje kunnen drijven. Daar zijn onze kosten veel te hoog voor. Ik geloof dat je voor een ton gedroogd voer nu zestig gulden betaalt. Nou, daar kunnen wij het nooit voor doen. Nee hoor, hoewel veel mensen het denken, doen wij dit niet uit winstbe jag. Ze vragen wel eens, waarom heb je zoveel paarden? Kijk maar in de kast, die lintjes heeft m'n zoon op concoursen gewonnen. Een enkele keer verkopen we eens een koe voor de slacht en uit de opbrengst kunnen we dan weer materiaal kopen. We worden met het schillen ophalen be slist geen kapitalist. Ik ben maar een arme man. Ik denk dat in de eerste plaats de gemeenten goed zijn met ons werk". Waldemar Ysebaert Jan Louis van Hoeve en dochter Catharina: „Je doet het voor de beesten' VRIJDAG 5 APRIL 1985 BEURS Bij de organisatie van de expo's in de jaren zeventig heeft Jaap Schie man de nodige ervaring opgedaan. Zegt: „Ik liep alweer enkele jaren rond met het plan opnieuw een beurs op te zetten. Maar het kwam er nooit van, totdat ik vorig jaar ontdekte dat het pand van de meu belzaak Pot in de Oranjestraat voor de organisatie van een expo zeer geschikt zou zijn. Dat pand stond toch al jaren leeg....". Schieman ging daarop bij onderne mers de animo peilen en conclu deerde dat een beurs kans van slagen had. Maar zijn plan de expo onder te brengen in het leegstaan de pand mislukte, omdat Pot er opnieuw een verkooppunt voor meeneem-meubelen begon. Schie man werd daarmee gedwongen tot de huur van een tentencomplex, „waardoor het financiële risico wel groten werd". Maar ook nadat b. en w. van Axel hem de benodigde vergunningen voor de huishoud- en hobbybeurs hadden verleend, bleven er proble men. Die problematiek had dan met name betrekking op zondag 7 april (eerste paasdag). Die dag zou de beurs tussen 13.00 en 17.00 uur zijn geopend, maar nauwelijks was dat in Axel bekend geworden of er kwam oppositie. Eerst tekenden de gezamenlijke christelijke kerken protest aan, eind januari stak er over datzelfde onderwerp in de Axelse raad een fikse storm op. De GPV-fractie kwam daarin met een motie de zondagrust te handha ven. Dat voorstel haalde het niet: de motie kreeg slechts de steun van drie CDA-leden. Het was in januari voor de GPV-fractie en de christen democraten aanleiding het onder linge vertrouwen in de. gemeente raad ter discussie te stellen. Ach tergrond daarvan: in een besloten raadsvergadering, twee jaar gele den, ondertekenden veertien van de vijftien huidige raadsleden een overeenkomst waarmee de zon- Alsof ze nooit weg zijn geweest: de immense tenthallen op het Szydlowskiplein in Axel. Tot halverwege de jaren zeventig stonden ze er elk jaar. Axel had destijds nog een naam op te houden wat betreft de organisatie van (huishoud)beurzen. Toen was dat nog nieuw, en Axel beet in de Zeeuws-Vlaamse regio het spits af. Voor ondernemers was het dringen er een plaatsje te bemachtigen: succes was eigenlijk bij voorbaat verzekerd. Negen expo's op rij waren er, maar problemen bij de organisatie ston den de tiende expo Axel in de weg. Een vervolg leek er nooit meer te zullen komen, óók als gevolg van de economische recessie die in Axel diepe sporen achterliet. Krantek nipsels van enkele jaren terug her inneren nog aan die rampspoed voor de plaatselijke middenstand. Twee achtereenvolgende devalua ties van de Belgische frank deden de kooplustige zuiderburen wegblij ven. En wie nog wel kwam, besteed de minder. In die jaren bleek hoe zeer het Axelse winkelapparaat afhankelijk was van buurman en buurvrouw Belg. Een fikse overbewinkeling dus, die met de economische reces sie al snel zijn tol eiste. Middenstan ders sloten voorgoed de deuren. Eind jaren zeventig, begin jaren tachtig bood de Noordstraatprome- nade, Axels belangrijkste winkel straat, een trieste aanblik. Negen dichte winkelpanden, witgeschil derde ramen of, ook al hielp dat niet veel, de etalage van het lege pand opgevuld met materiaal van een winkelier die zijn zaak nog wel in stand kon houden. Maar inmiddels zijn de tijden weer veranderd. Wie nu door de Noord- straatpromenade wandelt, of dook de aangrenzende passage en de Weststraat, ziet geen spoor meer van het leed van enkele jaren terug. De winkels zijn weer bevolkt, sinds enkele maanden is er in de Noord straat zelfs een ultramodern over dekt winkelcentrum: de Cité. Kort om: Axel heeft het dal verlaten en profiteert mee van het economisch herstel. En dat is ook te merken aan het toenemende bezoek aan de za terdagse weekmarkt. Het is in die entourage dat dan toch nog de tiende huishoudbeurs er is gekomen. Het is een initiatief van de Axelse winkelier Jaap Schieman. Hij heeft met de organisatie van de expo 'Huishoud en Hobby '85' de roos geraakt. Van zaterdag 6 tot en met woensdag 10 april presenteren 68 bedrijven zich in een tentencom plex van 2500 vierkante meter. Uit Axel zelf nemen 38 ondernemers, van klein tot groot, deel en uit de rest van Nederland komen dertig bedrijven. Schieman: „Ik heb met de opzet van deze beurs een risico genomen. Er gaat in zo'n organisa tie nogal wat geld om: alleen al de verwarmingskosten komen op on geveer tien mille. Maar goed, blijk baar heb ik een goede keus gedaan, anders krijg je niet zoveel deelne mers. In februari ben ik gestart met de werving, half maart was ik volge boekt. En daarna heb ik vele aan vragen moeten afwijzen....". Naast de expositieruimte staat er ook een amusementshal van 500 vierkante meter, waar tijdens de duur van de beurs een aantal be kende Nederlandse artiesten zullen optreden. Op de openingsdag, za terdag dus, komt de complete KRO play-backshow van presentator Henny Huisman. Die show begint om 20.00 uur en duurt tot midder nacht. Dinsdag 9 april (aanvang 21.30 uur) komt de Amsterdamse groep Drukwerk ('Je loog tegen mij alsof ik 'n kind was') en woensdag 10 april staan de Havenzangers in Axel op de bühne. Voor de kinderen is er woensdagmiddag een optreden van de televisieclown Flappie, voorts verzorgt de vrije radiozender Tijger vanaf de beurs uitzendingen en is er zondagmiddag een optreden van een dixielandband en maandag (tweede paasdag) een concert van de Zeeuws-Vlaamse John White's Big Band. De expo wordt tenslotte omlijst met een aantal kermisat tracties. dagsrust in de kern Axel onaan tastbaar zou zijn geworden. Met andere woorden: de meerderheid van de raad zou woordbreuk heb ben gepleegd. Inclusief de openstelling op eerste paasdag (Schieman: „In de wijde omgeving van Axel is dan alles gesloten") hoopt de organisatie op een toeloop van zeker 20.000 bezoe kers. „Het is onze bedoeling van de expo weer een jaarlijks terugke rend evenement te maken. Tenmin ste, als de beurs aanslaat. Want in dat geval zullen de ondernemers ook volgend jaar weer deelne men Overigens onderkennen ook b. en w. van Axel het belang van de expo en de uitstraling die het evenement op de Zeeuws-Vlaamse regio heeft. Het college ontvangt de deelne mers morgen om 13.30 uur op het gemeentehuis; een half uur later verricht burgemeester A. Hack de officiële opening. Op zijn beurt stelt Jaap Schieman vast: „Het was hard nodig dat Axel weer eens duidelijk in beeld kwam. Vroeger was de expo toch ook altijd een grandioos evenement. Axel moest wakker worden geschud: dat is eigenlijk de primaire opzet van de huishoudbeurs, zeker nu het Axel weer beter gaat. En vooral hoop ik ook te bewijzen dat het publiek ook op zondag in Axel kan komen. Want persoonlijk vind ik het heel jammer dat we tien of vijftien jaar geleden al niet zijn begonnen met de openstel ling van winkels op zondag. Het publiek heeft als gevolg daarvan de route verlegd naar plaatsen als Sluis en Hulst. En daarmee heeft Axel in economische zin een fikse tik gekregen". De beurs 'Huishoud en Hobby '85' is zaterdag geopend van 14.00 tot 18.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur. Zondag zijn de openingstijden: 13.00-18.00 uur, maandag 13.00-18.00 uur, dinsdag en woensdag van 14.00 tot 18.00 uur en van 19.00 uur tot 22.00 uur. De indeling op de expo is gerangschikt naar de verscheidene branches. Voorts is er een aparte modehoek, waar Axelse bedrijven gezamenlijk modeshows houden. Organisator Jaap Schieman: .Axel in beeld.... De Noordstraatpromenade tijdens de zaterdagse weekmarkt: toenemend aantal bezoekers

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 33