Eerste zwaluwen Mild weer trekt toeristenstroom aan Bij verkeerde uitslag breken we de tent af y Ni Raadslid bedenkt truc 'minimum-huiseigenaren' Terras-ras ontwaakt Brand blakert duinberm \ANGE NOORDSTRAA T MIDDELBURG VERSPERD I inde Auto in brand in Vlissingen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kabels gestolen Gesprek ACTIE INGETROKKEN UITKERING BIJSTANDSVROUW Afgewezen OPRICHTING WONINGBOUWVERENIGING PAGINA 13 lIDDELBURG De Middelburgse politie heeft donderdagmiddag met harde hand een einde ■tmaakt aan een blokkade in de Lange Noordstraat. Een groep van ongeveer zestig bi itandsvrouwen en andere activisten, waren op het wegdek gaan zitten. Buschauffeurs van dl ZWN begonnen met het 'schoonvegen' van de straat, door op de demonstranten in te rijden. k politie trok daarop de achterblijvers van de weg en maakte daarbij flink gebruik van de immiknuppel. Sluiting PZC kantoren GEEN TOP-WEEKEINDE VERWACHT Stroom I J zc r VRIJDAG 5 APRIL 1985 ZEELAND" VLISSINGEN - De eerste zwaluwen zijn deze week gesignaleerd in de provin- \cie. Dinsdag kwam er een melding uit Burgh van de vogelwerkgroep Schou- \wen-Duiveland en woens dag meldde men vanuit de veerhaven van Perkpolder \dat daar een boerenzwa luw was gezien. De vogels zijn dit jaar niet \extreem vroeg, wellicht te wijten aan het gure weer \tot nu toe. Met het ver plaatsen van de koude-zo- \ne verder naar het noor den komen de eerste zwa luwen nu ons land binnen. De hoofdmacht van de 'len teboden' zal nu deze maand wel volgen. Bijstandsvrouwen blokkeren de Lange Noordstraat in Middelburg op de weg gaan zitten. lokkade bijstandsvrouwen et harde hand beëindigd hun optreden kregen de politie- innen hulp van omstanders die tievoerders het trottoir op trokken [>f sloegen. Verder weerklonken van- het publiek aanmoedigingskreten. blokkade was het einde van een tie van het Landelijk Steunpunt [imitees Vrouwen in de Bijstand, steund door de Vrouwenvakbond, jze actie was vooral gericht tegen de ik tij ken van de rechercheurs bij de biale diensten en trok gisteren on teer 250 deelnemers uit alle delen het land. Middelburg was als eiwit gekozen, omdat de plaatselij- sociale dienst de uitkering van ^vrouw Els Legrand heeft stopgezet, grond van het vermoeden dat zij tteen vriend samenleeft. De betrok- (ne ontkent dat ten stelligste. blokkade werd tegen de zin van de ac leiding gevormd. Aan het begin wan, omstreeks drie uur, herinnerde Je ne van de Heuvel (lid landelijk Bunpunt) eraan dat er vreedzaam Htie gevoerd zou wor.den. De demon- Banten bleven echter zitten waar ze jen. Martha Reening, eveneens lid In het landelijk steunpunt, keurde I blokkade af en sprak van een Bloos optreden. Nadat de afsluiting van de Lange N'lordstraat ongeveer twintig minu- geduurd had, werd het einde eluid door één van de wachtende chauffeurs. Deze begon langzaam de zittende demonstranten in te en en zijn collega volgde aan de irkant het voorbeeld, meeste actievoerders besloten op op te staan en een veilig nkomen te zoeken. De rest werd >r de toeschietende politiemensen I wij der d. Enkele demonstranten I chtten tevergeefs de bussen tegen td houden, door tegen de voorzijde II te duwen, of zich vast te klampen I a de portierklinken aan de zijkant. I istreeks half vier kwam het tot een I ident bij het bordes aan de voorzij- I van het stadhuis. Daar arriveerde 0j dat moment een bruidspaar met olg. Aanwezige actievoerders ver hinderden het nemen van foto's voor het bordes. Door hun optreden eerder had het bruidspaar nauwelijks uit de auto kunnen stappen. Bruiloftsgast Rinie Vaane probeerde de actievoer ders van het paar vandaan te duwen. Daarop werd hij door drie demon stranten ruggelings de trappen van het stadhuisbordes gegooid. Naar aanleiding van het optreden van de politie is donderdag één gan- klacht ingediend. Die was afkomstig van Anne Vaillant, verslaggeefster voor De Waarheid. Zij bevond zich achter de optredende agenten. Eén hunner draaide zich om en gooide haar op het trottoir. Anne hield daaraan een kleine wond aan haar hand en een gat in haar broek aan over. Zij neemt het de politie vooral kwalijk dat zij hardhan dig verwijderd werd, terwijl ze duide lijk zichtbaar met haar politiepers- kaart stond te zwaaien. De actievoerders waren onder andere afkomstig uit Leeuwarden, Dor drecht, Hellevoetsluis, Apeldoorn, Arnhem, Amsterdam en De Meern. Zij waren met bussen naar Middelburg gekomen. Er werd geparkeerd aan de Loskade, waarna men te voet, via de Lange Delft, naar het stadhuis trok. De komst van de groep was echter al op het stadhuis bekend. Met het oog op de actie had het gemeentebestuur al besloten alle rondleidingen voor donderdagmiddag af te gelasten. De ingang van het stadhuis aan de Lange Noordstraat werd gesloten, ook voor het overig publiek. De PZC-kantoren in Middel burg, Vlissingen, Goes, Terneu- zen en Hulst sluiten vandaag, Goede Vrijdag, om 16.00 uur. VLISSINGEN Het gunstige weer van de laatste dagen begint de recreatie-industrie in Zeeland aardig in de kaart te spelen. Aangemoe digd door de milde temperaturen hebben behalve caravanbezitters ook nogal wat echte kampeerders zich van een plekje op een camping verzekerd. Men neemt het daarbij graag voor lief dat nog lang niet overal de drainage zo goed is dat er op een droge ondergrond kan worden gebivakkeerd. Tot de paasvakantie-vierders in Zeeland behoren zoals gebruikelijk weer heel wat Oosterburen. In be paalde delen van West-Duitsland zijn de vakanties vorige week al begonnen. Dat was meteen duide lijk merkbaar aan de kust en in de winkelcentra. Gisteren, donderdag begon de opmars van recreanten uit het Ruhr-gebied. „Als het weer zo blijft, zullen we nog op een redelijke bezetting kun nen rekenen", zo is de algemene verwachting van de nieuwe Re- cron-secretaris Gertjan Brinkman van camping 'De Paardekreek' bij Kortgene. Maar dat worden toch geen beelden als met pasen vorig jaar. Toen vielen de feestdagen later en liepen de campings aardig vol. Met pasen was het vorig jaar zelfs beduidend drukker dan met pinksteren toen de weersomstan digheden danig tegen vielen. Het gunstige weerbeeld is nog ech ter van te recente datum om thans te kunnen spreken van een grote toeloop. Daarvoor zijn de boekin gen te laat op gang gekomen. „Een top-weekeinde zit er dan ook niet in", zo luidt de prognose van Mattie de Muynck-Hovestadt, adjunct-di rectrice van de provinciale WV Zeeland. Dat heeft te maken met die vroege pasen, voorafgegaan door een koude periode. „Als we een paar weken stralend weer had den gehad hadden we daar met de logiesbezetting echt profijt van kunnen hebben. We hebben nu alleen het vaste percentage voor- uitboekers voor vakantiewoningen en hotels. Daar is een behoorlijke bezetting maar in geen enkele plaats is sprake van een vol huis". Wanneer de omstandigheden blij ven uitnodigen om zich buitens huis te begeven kan het waar schijnlijk met de paasdagen met name nog flink druk worden met dagjesmensen. Want het voorjaar lokt en de natuur lonkt! De initiatiefnemers van de actie ei sten een gesprek met directeur L. A. Vorthoren van de gemeentelijke so ciale dienst, wethouder van sociale zaken M. Vinke en burgemeester drs P. A. Wolters. Dat werd eerst niet toegestaan. De actievoerders trokken daarop naar de sociale dienst, waar de deur even eens op slot was. „Kantoor gesloten, kas open van 4 tot 5 uur", zo viel er op een aangeplakte mededeling te lezen. Na bemiddeling van de heer G. Baij- ens van het gemeentelijk bureau voor lichting werd alsnog ingestemd met een gesprek. Daaraan namen deel zes van de actievoerende vrouwen, wet houder M. Vinke, gemeentesecretaris mr A. Kerkhove en adjunct-directeur sociale dienst C. J. M. Lambermont. Tegen het einde van het daarop vol gende verhitte debat kwam ook direc teur Vorthoren binnen. VLISSINGEN Het motorcomparti ment van de auto van J. C. H. uit Hellevoetsluis is donderdagmiddag rond half zes op de oprit van de Sloebrug in Vlissingen uitgebrand. De schade wordt geschat op enkele duizenden guldens. H. stond in de file toen hij rook uit zijn motorkap zag komen. Hij stuurde zijn auto in de berm, waar net een ex brandweerman voorbij kwam. Deze waarschuwde de Vlissingse brand weer die binnen enkele minuten ter plaatse was. De brand werd geblust met een poederblusser en één straal hoge druk. De vermoedelijke oorzaak van de brand is een lekke benzinelei ding. MIDDELBURG - De landelijke organisatie voor vrouwen in de bijstand heeft het Middelburgse gemeentebestuur met een massale actie ge dreigd, indien b en w dinsdag niet terugkomen op de maatregelen, die ze namen tegen bijstandsmoeder Els Legrand. „Bij een verkeerde uitslag breken we de tent af', aldus Sabien de Jager, woordvoerdster van het landelijk steunpunt 'Komitees vrouwen in de bijstand'. Het dreigement werd geuit aan het eind van een meer dan een uur durend twistgesprek tussen zes ver tegenwoordigers van de organisa ties voor bijstandsvrouwen en drie vertegenwoordigers van de gemeen te Middelburg. Dat waren wethou der van sociale zaken M. Vinke, gemeentesecretaris mr A. Kerkhove en de heer C. J. M. Lambermont, adjunct-directeur van de gemeente lijke sociale dienst. Aan het slot was ook directeur L. A. Vorthoren aan wezig. De discussie draaide om de maatre gelen die het gemeentebestuur verleden jaar oktober nam tegen Els Legrand. Haar uitkering werd stopgezet, op grond van het ver moeden dat zij een economische eenheid vormde met een vriend. Het gemeentebestuur verlangt van haar bovendien dat ze 48.120,84 betaalt, het bedrag dat Els ten onrechte aan uitkering zou hebben ontvangen. De betrokkene ontkent met de vriend te hebben samenge leefd. Ongeveer 250 bijstandsvrou wen, uit verschillende delen van het land, namen het gisteren voor haar op door in Middelburg actie te voeren. De vrouwen oefenden zware kritiek uit op de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur. Els Legrand begreep niet, hoe de sociale recher cheur kon vaststellen dat zij al twee jaar met een vriend zou hebben samengewoond. Ze wees erop dat de rechercheur 1 augustus vorig jaar werd benoemd. Uit het verweer van gemeentezijde werd duidelijk dat de sociale dienst gebruik maakt van allerlei tips vanuit devolking. Ook anonieme brieven worden daarbij benut. Volgens wethouder Vinke is dat een legale zaak. Els Legrand beschuldigde de socia le dienst ervan dat zij gedwongen was de relatie met haar vriend te verbreken, wilde zij een aanvraag voor een nieuwe uitkering in kun nen dienen. Adjunct-directeur Lambermont zei dat nooit de eis wordt gesteld vriendschappen af te breken. Hij verwees echter naar de wetgeving. Daarin staat onder meer dat een uitkering gestopt kan worden, wanneer een uitkeringsge rechtigde en een partner als econo mische eenheid naar buiten treden. Vinke en Lambermont verdedigden zich steeds door te wijzen op de druk vanuit Den Haag. Wanneer een sociale dienst de regels niet goed uitvoert legt de rijksoverheid al snel kortingen op. Beiden waren van mening weinig beleidsruimte te hebben. Dat wekte de woede van de aanwe zige vrouwen. Zij vonden dat een gemeente wel de ruimte wordt gela ten om een niet mee te werken aan, zoals zij dat noemden, een heksen jacht op bijstandsvrouwen. „Ik eis nu het recht op een privéle- ven. Daarbij wil ik niet langer lastig gevallen en bespioneerd worden. Daarom verlang ik van u de toezegging dat u alle brieven die over mij binnenkomen, vanaf he den vernietigt", aldus Els. Wethou der Vinke deed daarop de toezeg ging dat brieven vernietigd zullen worden, die in de nabije toekomst binnenkomen. Over welke termijn dit zich uitstrekt, liet hij zich niet uit. Ontstemd waren de vrouwen onder meer over ze ook op het feit dat het omgaan met één relatie tot proble men leidt met uitkeringen en dat dat niet het geval is wanneer er contacten met verschillende rela ties zijn. „Moet je nagaan welke mentaliteit jullie bijstandsvrouwen aanpraten", aldus Plonie Sneep, woordvoerdster van het landelijke steunpunt. Haar collega Sabien de Jager vond de situatie bijzonder discriminerend omdat deze proble men volgens haar bij samenwonen de mannen- en vrouwenparen niet spelen. „Je moet dus lesbisch wor den", zo concludeerde ze. ÜIW Mevrouw Els Legrand. Wethouder Vinke bleef de eis om af te zien van de vordering van 48.000 gulden afwijzen. Hij voerde daar voor aan dat het om een beslissing van b en w ging. Vinke beloofde alleen de zaak nog eens aan te kaarten tijdens de collegevergade ring van volgende week dinsdag. De aanwezige vrouwen weigerden daarop de kamer waarin het ge sprek gevoerd werd, die van ge meentesecretaris Kerkhove te ver laten. Na vijf keer door Kerkhove gemaand te zijn gingen ze toch naar buiten. Met, zoals gezegd, het drei gement dat er volgende week nog meer actie volgt, wanneer b en w niet op hun besluit terugkomen. HULST Het Hulster raadslid Benno Martens heeft een unieke constructie bedacht voor huiseigenaren, die door overmacht genoodzaakt zijn hun eigen huis 'op te teren'. Martens zelfheeft de proef op de som genomen en een eigen woningbouwvereniging ('Schuddebeurs') opgericht. En met succes. Het PvdA-raadslid: „Mensen in per spectiefloze situaties en dan denk ik aan de echte minima moeten in mijn ogen veel meer zoeken naar wegen om uit hun benarde financiële situatie te komen". Eén van die wegen is de oprichting van een 'eigen' wo ningbouwvereniging. Het raadslid heeft zich de afgelopen maanden uitputtend verdiept in het gemeentelijk beleid ten aanzien van de 'minima'. Volgens hem scheppen de gemeenten in het algemeen te weinig mogelijkheden voor deze groep mensen om de touwtjes aan elkaar te knopen. Maar dat ligt, volgens Mar tens, ook aan 'de minima' zelf. Als voorbeeld noemt hij huiseigenaren met een minimum-inkomen. „Die moeten hun huis opteren. Die constructie is bij sommige uitkerin gen vooral bij de bijstandwet gebruikelijk. De mensen die daarmee te maken krijgen zouden kunnen den ken aan de oprichting van een eigen woningbouwvereniging of—stichting. Het huis wordt dan aan de stichting of vereniging verkocht en in plaats van huiseigenaar wordt de oorspronkelij ke bezitter van het huis, die zelf natuurlijk deel uitmaakt van de ver eniging, gewoon huurder", aldus Mar tens. Maar Martens heeft en daarin vindt hij de FNV aan zijn zijde meer constructies ontdekt, waarmee de 'minima' hun voordeel kunnen doen. Het raadslid: „In de sfeer van de AOW kennen we bijvoorbeeld het onge huwd samenwonen en verder moet natuurlijk het hele zwarte circuit niet worden uitgevlakt". Ook de beleg gingsmethoden, onlangs gelanceerd door de FNV en rechtstreeks belas tingvoordeel opleverend, hebben de sympathie van het PvdA-raadslid. Volgens Martens en hij betreurt dat ten zeerste weten mensen met een minimum-inkomen vaak erg slecht de weg in 'subsidieland'. Aan de hand van zijn ervaringen met de eigen woningbouwvereniging maakt hij duidelijk: „Veel mensen, die krachtens hun inkomen recht hebben op een huursubsidie weten soms niet eens van het bestaan van zo'n rege ling af'. Toen onlangs de directeur van het Zeeuwse energiebedrijf af scheid nam, was er op de I receptie een man uit Borssele. Een kleine kern-Zeeuw dus. Bij gaf hoog op over zijn dorp. ■Je woont nergen zo fijn", meldde hij. En: „ik denk dat niet veel mensen weten, dat iedere Borsselaar die dat wil, geheel gratis elektrische stroom kan krijgen". Er werden wat wenkbrauwen opgetrokken. •Wij stappen dan op de fiets en zetten de dynamo aan", ver klaarde de man. I VLISSINGEN - In gure winterse tijden roert het volkje zich nau welijks, maar zodra het kwik gaat stijgen, begint het bloed te kriebelen en wordt elke gelegen heid aangegrepen om een drankje te nuttigen in de open lucht: het terras-ras. Dit ras ken merkt zich door een verhoogde pigmentvorming, die zich reeds in het vroege voorjaar manifes teert. Verder zijn de vertegen woordigers van dit ras behept met de zogenaamde 'glashand', waarvan pink, duim en ringvin ger gekromd zijn en wijs- en middelvinger gerecht zijn om een sigaret te kunnen vastklem men. Het terras-ras geeft de voorkeur aan een zittende hou ding en op zonnige momenten kan het achterover gebogen hoofd langdurig de ogen geslo ten houden. Dat heet het zomers laapje, in tegenstelling tot de winterslaap, die nu eindelijk achter de rug lijkt. De Vlissingse boulevard is voorbereid op de invasie. Volgens het raadslid ligt er op dat gebied een duidelijke taak voor de gemeenten. „Die zouden een veel ac tiever voorlichtingsbeleid moeten voeren", vindt hij. Martens verzamelde alle mogelijke maatregelen in de nota 'De gemeente Hulst en de lage inkomens', die een paar dagen geleden verscheen. Hij pleit daarin voor het heffen van inko mensafhankelijke gemeentelijke be lastingheffingen en het toepassen van vrijstellingsregelingen, bijvoorbeeld waar het gaat om de heffing onroe- rend-goedbelasting voor eigenaren van kleine woningen of woningen met een geringe waarde. Ook moet er volgens hem een sociale kredietinstelling in het leven worden geroepen die hulp kan verlenen aan mensen met acute geldproblemen. „Maar dan moet zo'n instelling na tuurlijk niet een beleid gaan voeren als de gewone banken. Want dan schiet je er nog niks mee op", aldus het raadslid. De nota van Martens en zijn 'achter ban' is inmiddels aan de raad aange boden, terwijl b en w een initiatief voorstel hebben ontvangen. Martens: „Ik zeg niet dat ik alle oplossingen heb. Ik geef hooguit een aantal goeie suggesties, die door de gemeentebestuurders puntsgewijs kunnen worden nagelopen en bestu deerd". Maar het PvdA-raadslid vindt ook dat 'de minima' zelf naar mogelijkheden om hun positie te ver beteren moeten blijven zoeken. „Met mijn suggesties wil ik alleen probe ren ze wat te helpen...". Het Hulster raadslid Benno Mariens. ZIERIKZEE Honderd opgerolde stukken kabel zijn in de nacht van woensdag op donderdag ontvreemd van het PZEM-opslagterrein aan de Groeneweg in Zierikzee. De gestolen goederen vertegenwoor digen een waarde van 350 gulden en wegen tezamen in totaal 1000 kilo. De daders verschaften zich toegang tot het PZEM-terrein door een gat in de afrastering te knippen. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. OOSTKAPELLE Bij een duinbrand in de Duinweg in het Water- linggebied achter de mini-golf bij Oostkapel- le is donderdagavond rond acht uur 5000 vier kante meter gras en duinberm zwart ge brand. De brandweer van Oost- kapelle was om 8.10 uur ter plaatse, even later was de Domburgse brandweer er ook. De brand werd met drie stralen hoge druk ge blust. Rond half tien kon het sein brand meester gegeven wor den. De rijkspolitie van Kortgene was ook op ter plaatse. De oorzaak van de brand was gisteravond nog niet bekend, mede omdat dit gebied niet toegankelijk is voor het publiek. De rijkspolitie en de brandweer hebben een onderzoek inge steld. ■■BBHHHBI

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 13