Long Ryders naar Goes LOCHEMS POPFESTIVAL KRIJGT TOCH VERVOLG PZC/ kunst/cultuur 9 mmm Films Westvlaams orkest Nieuwkomer gaat zijn eigen weg met blues Flip met de groene vingers Te laat geboren Avondconcert Gitaarconcert at ik doe heeft niets te maken met wat 'in de mode' is. Ik doe het omdat ik het wil en als ik er succes mee heb ben ik blij. Uiteindelijk geloof ik dat het wel succes op zal weren als ik het maar lang genoeg volhoudt". Robert Cray fronst even de wenkbrauwen en jkt zijn woorden nog eens te overdenken. Tot vorig jaar had vrijwel niemand in Nederland an deze 31-jarige zwarte bluesmuzikant uit Georgia gehoord. Zijn eerste optreden in ons jnd werd echter door veel liefhebbers 'de ontdekking' van het North Sea Jazz-festival van 984 genoemd Het vorig jaar ter ziele gegane Lochemse Popfestival krijgt alsnog een vervolg. Traditiegetrouw is er ook dit jaar op Hemelvaartsdag (16 mei) een grote manifesta tie in en rond het plaatselijk openluchttheater. Naast muziek wordt dan echter ook ruimte gemaakt voor sport, entertainment en cultuur. Een drie uur durende Japanse opera, hardloopwedstrij den, Afrikaanse muziek en hoogstwaarschijnlijk een op treden van de Engelse formatie The Boomtown Rats moeten het bonte karakter illustreren van het evenement Lochem 7000, zoals de organisatoren Joost Carlier en Frank van Hoorn hun jongste geesteskind noemen. Lochem krijgt op een voetbalveld naast het openlucht theater de beschikking over de enorme circustent, die in het winterseizoen dienst deed voor VARA's Sterrenslag. Deze accommodatie moet het altijd regengevoelige festi val meer faciliteiten bieden en minder afhankelijk maken van de weersgoden. „Een heel nieuw evenement", meent organisator Joost Carlier, die vorig jaar na de 16e editie van het Lochem- festival liet weten te stoppen met deze jaarlijkse jongeren meeting. Toen al werd het vermoeden uitgesproken dat het (laatste festival) wel weer een vervolg zou krijgen. „Voor minimaal tien jaar", voegt Carlier daar nu aan toe. Dat het accent voor een niet onbelangrijk deel toch op popmuziek ligt, beargumenteert Carlier met de medede ling dat het festijn een „brugfunctie" moet krijgen tussen de voorgaande popfestivals en het nieuwe evenement Lochem, zoals hem dat nu voor ogen staat. In het jongerencentrum 't Beest in Goes speelt zaterdagavond de Amerikaanse band Long Ryders. Deze groep is dit weekeinde maar drie maal in Nederland te zien en maakt momenteel nogal furore als een van de opkomende bands uit Amerika. De muziek van Long Ryders is gevarieerd en kan beschreven wor den als country-rock, met invloe den van garage-rock en folk. Long Ryders bestaat uit Sid Griffin (gi taar,zang), Tom Stevens (bas), Greg Sowders (drums) en Stephen McCarthy (steelgitaar). De groep komt uit Los Angeles en heeft één elpee gemaakt. Het gaat de Long Ryders vooral om originele muziek te maken. Mede om die reden speelt de band net zo gemakkelijk enkele akoestische nummers van bijvoorbeeld Roger McGuin en T- Bone Burnett, als steviger country- rock-werk. Het optreden van Long Ryders in Goes begint om 22.00 uur. In het voorprogramma staat de Nederlandse band Fatal Flo wers. ONDERDAG 4 APRIL 1985 Robert Cray de muziek waarop gedanst werd. Mijn vader had een grote collectie. Zo ontdekte ik Miles Davis, maar ook Muddy Waters en Buddy Guy". Tot zijn twaalfde speelde de jonge Robert echter piano. Als zijn vriendjes onder invloed van de Beatles-rage om gi taartjes zeuren wordt dat hoofdstuk afgesloten. Van moeder Cray krijgt Robert zijn eerste gitaar, die hem echter in problemen met de dominee dreigt te brengen. „Ik heb wel eens gehad dat ik hem nog net in een hoekje kon verstoppen terwijl de dominee al het pad op kwam. Als hij ontdekt had dat ik gitaar speelde had ik ook in de kerk moeten spelen en dat wilde ik niet". Meezingen met platen was het enige dat hem restte. Desondanks heeft zijn stem de lenigheid van die van een gospelzanger. Of Cray liever zingt dan gitaar speelt kan hij niet zeggen. „Beide doe ik graag. Ik probeer het te combineren, maar als je echt uithaalt is het moeilijk. Soms moet je je op één van de twee concentreren en het andere even loslaten". Omdat Cray alle gitaarpartijen speelt én zingt kan de bezetting van de band sober blij ven. Drummer Davis Olson en Peter Boe, die Hammond-orgel speelt - zijn de twee blanke leden van de groep. Daarnaast is er Richard Cousins die al jaren met Cray optrekt. Zijn bas- spel is een van de redenen dat de band zo 'funky' klinkt. Tussen 1976 en 1978 speelden Cousins en Cray in de begeleidingsgroep van de Texaanse zanger/gitarist Albert Collins. 'Albert speelde ook op ons eindexamenfeestje", vertelt Robert Cray. Hij maakt duidelijk dat Collins - die in ons land enige tijd met de groep Barrelhouse werkte - een belangrijke invloed gitaarspel heeft gehad. Hal verwege komt de jonge bluesmuzi kant ook in aanraking met John Be- lushi en Dan Aykroyd, later bekend als The Bluesbrothers. In hun film 'Animal house' duikt Cray zelfs nog even op als de bassist van de verzon nen groep Otis Day the Knights. In 1978 wordt voor het eerst een lp opgenomen als de Robert Cray band. 'Who's been talking' komt echter pas in 1980 op de markt, een halfjaar later is het platenlabel failliet en kort daar op is Cray's eersteling al bijna niet meer te krijgen. Manager Alby Allen vertelt dat de plaat waarschijnlijk opnieuw uitgebracht wordt zo gauw een rechtzaak over de eigendomsrech ten gewonnen is. Een derde lp is ook onderweg. Na afloop van de tournee gaat de groep terug naar de Verenigde Staten om er de laatste hand aan te leggen. „Hij is ongeveer voor drie kwart af', aldus Allen. „Mogelijk komt hij nog deze zomer hier uit". Met enige tevredenheid stelt Allen vast dat platenbazen die eerst weinig trek in de distributie van Cray's werk hadden nu wel ineens belangstelling tonen. Of dat uiteindelijk uitmondt in succes op grote schaal zal binnenkort al te beoordelen zijn, want de Robert Cray band is over enkele maanden al weer terug in Nederland. Waarschijn lijk is dan de Meervaart al te klein. In de Cavern te Middelburg treed vandaag, donderdag, de Zeeuwse for matie Feed-Back op. Het funkzestal speelt in een nieuwe bezetting en hun repertoire heeft een 'muzikale facelift' ondergaan. Het voorprogramma wordt verzorgd door de groep Sunle- vel. Het concert begint om 21.00 uur. Vermeldenswaard is verder dat zon dag 21 april de Britse rhythm bluesgroep Dr. Feelgood naar de Ca vern komt Een krachtige mix van soul en calyp so - bekend als soca - is vrijdag te horen in de Piek te Vlissingen. Daar treedt het uit het Caribische gebied afkomstige gezelschap Jab Jab om 21.30 uur op. Jab Jab beperkt zich echter niet tot soca, maar gebruikt ook invloeden uit de reggae, funk en salsa. In Groot-Brittanië heeft de groep gefungeerd als voorprogram ma bij The Jam, Dire Straits en Steel Pulse, maar daarna heeft Jab Jab ook als hoofdact de mensen aan het dan sen weten te krijgen. De popgroep Steile Wand geeft vrij dag een concert in het jongerencen trum de Klomp in Ovezande. De band brengt Nederlandstalige rockmuziek over alledaagse onderwerpen. Recen telijk is een single uitgebracht met als titel 'Debora'. De groep bestaat uit zanger Bob Fosko, gitarist!componist Thijs van Gelder, drummer Anthony Del Monte Lyon, bassist Wally Lang don, toetseniste Monica Wolters en zanger M. J. H. Brandt. Het optreden in Ovezande begint om 21.30 uur: Een optreden van de Amerikaanse formatie Al Rapone the Zydeco Express is vrijdag zeker een uitstapje naar Brabant waard. Deze groep uit Louisiana - bakermat van de zydeco- muziek - speelde recentelijk nog op het bluesfestival in Amsterdam. Al Rapone en zijn groep brengen aan de folk verwante rhythm <fe blues die door de Franse inslag 'zydeco' ge noemd wordt. Feestmuziek, waarin de accordeon van Al Rapone als smaak maker fungeert. Al is de broer van zydeco-ster Queen Ida en hij schreej ook het nummer 'Mazurka' dat door een uitvoering van Mink Deville be kendheid kreeg. Het optreden vindt plaats in Cafe Oncle Jean Breda en begint om 21.30. Maandag speelt de Belgische hard- rockformatie Ostrogoth in de Middel burgse Cavern (aanvang 15.30 uur). De groep schuwt het 'beukende' noch het melodieuze werk. De nummers zijn veelal gemaakt door de groep zelf, maar Ostrogoth neemt een voor beeld aan veel 'groten' in de hard- rockwereld (Judas Priest, Rainbow, Iron Maiden, Saxon om enkelen te noemenDe band heeft tot nu toe twee Ip's uitgebracht. Edda Barends De film 'Gebroken Spiegels' van Marleen Gorris is deze en begin volgende week vele malen te zien in Zeeland: vanavond, donderdag, 21.00 uur: 't Beest Goes; zondag, 20.30 uur: De Klomp, Ovezande: vrijdag, 22.00 uur; zaterdag 22.00 uur; dinsdag, 20.30 uur: Filmtheater Meccano in Middelburg. 'Gebroken Spie gels is de tweede speelfilm van Marleen Gorris. Het verhaal speelt zich af in een Hollands bordeel en stelt vrouwen en hun onderlinge relaties centraal. Hoofdrol spelers zijn Lineke Rijxman, Henriette Tol en Edda Barends. De Hulster Filmclub Cine '83 vertoont vanavond in bioscoop De Koning van Engeland de film 'Under the vulcano' van John Huston (20.00 uur). De film gaat over een ex-consul die aan zijn alcoholverslaving ten onder gaat. Het Filmhuis Zuidland vertoont vanavond in het Zuidlandtheater te Terneuzen de film 'A nos amours' van Maurice Pialat (20.00 uur). De film is in feite een soort zedenschets. De vijftienjarige Suzanne zoekt op een tegendraadse manier haar grenzen. Hoofdrolspe lers zijn Sandrine Bonnaire, Maurice Pialat en Evelyne Ker. Het Filmtheater Meccano heeft behalve 'Gebroken Spiegels' van Marleen Gorris nog twee films voor volwassenen op het programma staan en een aantal kinderfilms: vanavond, 20.30 uur, vrijdag, 20.00 uur; zaterdag, 20.00 uur; zondag 20.30 uur; maandag, 20.30 uur: 'Broadway Danny Rose' van Woody Allen. Woody Allen is in de film te zien als een wat typische manager van (mislukte) variété-artiesten. 3»* Mastroianni Woensdag, 20.30 uur: 'Otto en Mezzo' van Federico Fellini met Marcello Mastroianni en Sandra Milo. Tijdens een kuur in een oord met minerale bronnen probeert een groot regisseur op krachten te komen, maar intussen staat het decor voor een nieuwe film al weer gereed. Voor de kinderen staan verschillende Meccanootjes op het programma: zaterdag, 15.00 uur: 'Blinko Chico' van Vera Plivova Simkova voor kinderen van 8 tot 12 jaar over een eenzaam tienjarig jongetje dat probeert contact te krijgen met leeftijdgenootjes. Maartdag, 15.00 uur: 'De dwergexpress', een familiefilm van Robert Stevenson. Deze Walt Disney-film gaat over opa Mulroony die samen met zijn kleinkinderen tijdens een tochtje in het bos twee 'gnomen' ontmoe ten. Dinsdag, 15.00 uur: Kinderscala: voor kinderen van 4 tot 8 jaar worden verschillende films gedraaid, zoals: 'David', 'Treinhuisjes', 'Caroussel', 'Het verhaal van kleine yoghurt', 'De Stuiter' en 'Zandkasteel'. De ZVU vertoont woensdagavond in het Alhambra- theater in Vlissingen 'L'Etoile du Nord' van Pierre Granier 20.00 uur) de film, met Simone Signoret en Philippe Noiret, gaat over een pensionhoudster, die genegenheid opvat voor een nieuwe commensaal, die echter een misdaad blijkt te verbergen. Het Westvlaams Orkest geeft woensdagavond in de Concertzaal van Zierikzee een concert onder leiding van Dirk Varendonck (20.00 uur). Solist zal zijn Edmond Carlier op cello. Het orkest zal de volgende werken ten gehore brengen: Honegger: Pastorale d'été; Saint-Saëns: concerto voor cello en orkest nr. 1 opus 33; Mozart-Haffner; Symfonie nr. 35; Brahms: Liebeslieder, Walzer. and in de loop van de avond in de leervaart om de eerste avond van het itverkochte festival af te sluiten. )an blijkt dat velen speciaal voor Iray gekomen zijn. 'erwijl nog maar weinig van zijn eneratiegenoten hun brood met de lues verdienen gaat de nog betrek- elijke nieuwkomer in het vak zijn igen gang. Zonder moeite wordt het ubliek tot groot enthousiasme ge- racht met doortimmerde eigen ummers en - als het zo uitkomt - en 'cover' van iemand als Johnny luitar' Watson. n Cray's stem weerklinkt de blues an Bobby Bland, die hij vorig jaar in )en Haag verving, en de 'soul' van en Otis Redding of Al Green. Door en uniek mengsel van bekende in- loeden ontstaat muziek die ver- :ouwd in de oren klinkt, maar deson- anks blijft verrassen. Die verrassing t lange tijd niet bepaald het handels- lerk van de blues geweest. Robert Iray is niet bang dat zijn muziek zich teeds meer verwijderd van moderner, laar het blijft blues'. Zichtbaar ver- loeid nipt hij na het zeer geslaagde ptreden aan een glas cognac. Op een toeltje in de kleine kleedkamer pro- eert hij zo goed mogelijk nog wat ragen te beantwoorden. Als Cray chter over zijn muziek praat lijkt hij 11e vermoeidheid voor een moment af t schudden. „Vroeger, als we een ummer van Muddy Waters speelden, 'robeerden we ook als Muddy te linken. Als we nu nog een nummer an hem spelen klinkt het anders. Ik In het Zuidlandtheater in Terneuzen is woensdagmid dag voor kinderen van 6-12 jaar 'Flip met de groene vingers' te zien, kindertoneel van Mies Bouhuis (15.00 uur). 'Flip met de groene vingers' is het verhaal van een man misschien zelfs wel een tovenaar volgens de kinde ren van het dorp die op één van de laatste 'groene eilandjes' woont, temidden van de oprukkende wereld van beton en staal. Rond het kleine boerenhuisje van Flip leven bloemen, planten en dieren in goede harmo nie. Iedereen is welkom, van buurmeisje tot 'verre vriend'. Maar als op een dag wordt besloten dat dwars door het 'groene eilandje' een grote nieuwe weg moet worden aangelegd gaan Flip en z'n vriendjes terug vechten. Vanavond, donderdag, geven Pleuni Touw, Hugo Metsers, Pieter Lutz en Truus Dekker in de Prins van Oranje in Goes de laatste Zeeuwse voorstelling van 'Te laat geboren', een komedie van A. R. Gurny (20.00 uur). Het stuk speelt zich af tussen 1945 en 1984. Plaats van handeling is de trofeeënkamer van een exclusieve herenclub in een Amerikaanse stad. Het spel begint op de dag van de begrafenis van de vader, respectievelijk schoonvader van de twee hoofdpersonen: Barney en Eleanor. Barney is een wat lichtzinnige man, die verliefd is op Eleanor, de vrouw van zijn burgerlijke broer Billy. In de trofeeënkamer halen ze herinnerin gen op.... Pieter Lutz, Pleuni Touw, Truus Dekker en Hugo Metsers in 'Te laat geboren'. Woensdagavond geven Han de Vries, George Pieter- son, Joep Terwey, Vicente Zarzo en Stanley Hoogland in het Zuidlandtheater in Terneuzen een avondcon cert van kwintetten van Ludwig von Beethoven, Louis Spohr en Wolfgang Amadeus Mozart (20.00 uur). De hoboïst Han de Vries die studeerde bij onder anderen Jaap Stotijn, won verschillende onderschei dingen. Hij was jarenlang als eerste hoboïst verbonden aan het Concertgebouworkest en verschillende andere bekende ensembles. Naast zijn vele concertreizen legt hij zich toe op het vinden van nieuw repertoire en tal van hedendaagse componisten hebben werken aan hem opgedragen. De klarinettist George Pieterson ontving zijn opleiding aan het Amsterdams Muzieklyceum bij Jos D'hondt. Hij maakte deel uit van verschillende orkesten en verwierf daarnaast bekendheid als solist en kamermu ziekspelers. Joep Terwey studeerde aanvankelijk viool voor hij zich ging toeleggen op de fagot. Sinds 1964 is Terwey solo-fagottist van het concertgebouworkest. Verder maakt hij deel uit van het Nederlands Blazers Ensem ble. Vincente Zarza studeerde hoorn aan het Concervato- rium in zijn geboortestad Valencia. Nadat hij zijn opleiding met een bijzondere onderscheiding had afgerond, voltooide hij zijn studie bij Hans Noeth. Hij maakte deel uit van verschillende grote orkesten en ontving hoge onderscheidingen voor zijn muziek. Mo menteel is hij docent aan verschillende conservatoria in Nederland en solo-hoornist bij het Residentie Or kest. De pianist Stanley Hoogland studeerde in Amsterdam bij Jaap Spaanderdam, in Engeland bij Maria Curcio en in Amerika bij Menachem Pressler. Hij treedt regelmatig op als solist en kamermuziekspeler in binnen- en en buitenland en is gespecialiseerd in het bespelen van authentieke hammerklavieren. (vlnr) Het git'aartrio André de Borst, Yvette van Leerdam en Robert Versnel Traditiegetrouw wordt in hotel Britannia in Vlissin gen op maandag, tweede paasdag, een gitaarconcert gegeven (16.00 uur). Een gitaartrio uit Utrecht, Yvette van Leerdam, Andre de Borst en Robert Versnel en de Amsterdamse jazzgitarist Wiek Hijmans zullen een aantal gitaarstij len de revue laten passeren. Yvette van Leerdam brengt werken van Bach, Brouwer en Walton. Met haar trio speelt zij bewerkingen van Dick Visser en flamenco muziek. Wiek Hijman speelt bewerkte jazzmuziekstuk ken voor sologitaar van onder andere Chick Chorea en Charles Mingus. Naast een aantal vrije improvisaties speelt Hijmans rock en funk op de elektrische gitaar. vind het belangrijk dat je kunt horen dat we jong zijn. Als je jong bent voel je je anders". De platencollectie van vader Cray - een beroepsmilitair - blijkt in be langrijke mate bijgedragen te heb ben tot Robert's muzikale vorming. „Mijn ouders hebben een tijdlang in Duitsland gewoond en omdat ik er de televisie niet kon volgen luisterde ik platen. Als ze thuis een feestje had den luisterde ik in mijn bed nog naar inds dat optreden zijn er enkele uizenden exemplaren van de lp 'Bad ïfluence' verkocht. Dat is niet slecht oor een eigentijdse bluesplaat die Men op de radio gedraaid wordt. De ■olgens de geldende normen vrij jon- e Amerikaan bewees afgelopen eekeinde tijdens het jaarlijkse blues- stival in de Amsterdamse Meervaart ihter dat zijn aanhang zich niet eperkt tot een select gezelschap van luesfanaten'. De Robert Cray band ;rovert het publiek op de klassieke ijze: met spraakmakende optredens veral ter wereld. We zijn nu al een paar weken aan het oeren door Europa", vertelt bassist lichard Cousins nog voor Cray zelf earriveerd is. „Robert is doodop". De eis van Bremen naar Amsterdam eeft door een aaneenschakeling van les zes-eri-half uur in plaats van drie mr geduurd, 's Middags is er niet eens ijd meer voor een 'sound check' om e apparatuur af te stellen. Na even itgeblazen te hebben arriveert de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 9