Kommentaar yerbodig Meer buitenlandse werknemers terug naar vaderland Korthals Altes pleit voor lokale aanpak vandalisme Ziektekostenstelsel pas in 1986 gewijzigd Bevrijdingsraad: in Suriname dertig militairen opgepakt YSTEEM EVENREDIGE VERTEGENWOORDIGING RVD; opinie voortaan via computer meten Wiskunde in Nederland op hoog peil Zestienjarige eraamde moord il week tevoren OOK BURGERS MOETEN STEENTJE BIJDRAGEN Op i'n paasbest galde eb gaan. Eea beis vol leoteoiobe Arrestaties na hormonenzwendel met vee in België Kleine partijen De PZC met een steenredacteur voor een boterzachte relatie. ONDERDAG 4 APRIL 1985 PZC/ binnen-buiten land MSTELVEEN (ANP) - Slechts 31 procent van de openbare toiletten is echt acteriologisch schoon. Bij 33 procent bestaat er gevaar voor besmetting. Dit lijkt uit een onderzoek dat is uitgevoerd door medewerkers van het blad Bedrijfshuishouding", het vakblad voor interne en civiele diensten. i totaal blijkt 73 procent van de toiletten micro-biologisch verontreinigd te ijn. Als de zichtbare vervuiling ook wordt meegeteld, blijkt dat slechts 23 rocent van de onderzochte toiletten in een goede hygiënische staat verkeert. Idus de redactie van het blad. Er werden 100 openbare toiletten onderzocht in de sectoren bedrijven, vervoer, gezondheidszorg, horeca, warenhuizen, ge meente-instellingen en sportaccommodaties. Uit het onderzoek bleek dat in bedrijven 54 procent van de toiletten schoon waren. Deze sector was daarmee het meest hygiënisch. Tweede was de sector vervoer met 42 procent. Onderaan de lijst staan de toiletten in de warenhui zen: maar 18 procent was schoon. Opvallend hierbij was dat in vaak de knop van de kraan veel viezer was dan de toiletbril. ,.Je kunt dus beter de kraan met een papieren handdoekje dichtdraaien", aldus D. van Zomeren die mede het onderzoek uitvoerde. rans kabinet besluit tot ijziging van kiesstelsel ARIJS (AFP-DPA) - Het kiesstelsel in Frankrijk wordt gewijzigd van een meerderheidssys- eem in een stelsel van evenredige vertegenwoordiging. De toedeling van de zetels in het ationale parlement heeft plaats naar de 100 departementen waarin het land bestuurlijk is pgedeeld. Om te verhinderen dat kleine partijen te veel invloed in het nationale parlement rijgen, wordt een kiesdrempel van 5 procent ingevoerd, zoals in West-Duitsland bestaat. )it besluit heeft het kabinet onder oorzitterschap van president Fran- ois Mitterrand woensdag genomen. Js de staatsraad geen strijdigheid tiet de grondwet aanwezig acht, komt et voorstel nog in de voorjaarszitting i stemming in de Nationale Vergade- ing, waar de regerende socialisten ver de absolute meerderheid be- ihikken. Het is de bedoeling dat het ysteem al wordt toegepast bij de erstvolgende verkiezingen voor het larlement, die voor 1986 op de agenda taan. let de wijziging van het kiesstelsel INDHOVEN (ANP) - De 16-jarige mgen uit Den Bosch die het afgelo- en weekeinde in Eindhoven pro eerde een van zijn leraren te ver worden heeft daartoe al een week evoren plan beraamd. Om zijn plan lit te voeren had hij samen met een 8-jarige vriend tal van voorberei- ingen getroffen. Dat heeft een woordvoerder van de Eindhovense olitie woensdagmiddag meege- eeld. )e 16-jarige wilde het slachtoffer, een 2-jarige Eindhovenaar, om het leven rengen omdat hij bang was van ihool te worden gestuurd. De ver achte bezocht in Eindhoven een :hool voor lager beroepsonderwijs, olgens de politiewoordvoerder was e angst weggestuurd te worden vol trekt ongegrond. De betrokken le- aar zou daar eventueel ook niets mee e maken hebben. )e verdachten hebben de leraar ge- Jagen, geschopt en gestoken. Daarbij ep de man onder meer een snijwond p van oor tot oor. Hij is inmiddels uiten levensgevaar. Advertentie Dixons kleinbeeldkleurenfilm 100 asa 24 kleinbeeld- of pocket- camera-opn. DEN HAAG GPD) - Het wiskun- de-onderwijs in Nederland staat op een zeer hoog peil in vergelij king met het buitenland. Van de middelbare schoolleerlingen uit twintig landen die een toets heb ben gemaakt, behoorde de score van de Nederlanders tot de hoogste ter wereld. Alleen de Japanse schoolkinderen zijn be ter. Dat staat in het april-num- mer van het onderwijs blad Didaktief. Het verhaal gaat over een onderzoek van twee onder wijskundigen van de TH Twente. In Nederland hebben 5500 leer lingen uit de tweede klas van het Havo, Vwo, Mavo en Lbo en 236 docenten meegedaan. In verge lijking met andere landen wor den in Nederland bij het wiskun- de-onderwijs veel onderwerpen behandeld. Alleen in Japan en de Verenigde Staten wordt meer aandacht aan de statistiek gege ven. In Nederland ligt de nadruk op algebra en meetkunde. lost Mitterrand een belofte in, die hij gedaan had in de campagne voor de presidentsverkiezingen in 1981. Maar de centrum-rechtse oppositie verwijt hem, dat hij dit voornemen zo kort voor de komende verkiezingen ten uitvoer brengt. Het aantal afgevaardigden in de Na tionale Vergadering, nu 491, wordt met 97 verhoogd tot 588. Minister van binnenlandse zaken Pierre Joxe zei na de vergadering van het kabinet dat de regering een „gelijk, rechtvaardig en eenvoudig" systeem wil invoeren. Hij DEN HAAG (ANP) - In 1983 vertrokken meer mensen uit landen rond de Middellandse Zee, de zogenaamde wervings- landen, uit ons land dan er binnenkwamen. De terugkeer naar het va derland is evenwel niet meer zo groot dan enige jaren geleden. Het tota le aantal vreemdelin gen in ons land groeide evenwel met 8.900 tot 555.400. Ook het aantal Nederlanders dat in het buitenland woont, neemt voortdurende toe. Dit waren er in 1982 in het geheel 586.500. Dat blijkt uit het rap port, dat Nederland aan de VN-organisatie voor economische samenwer king en ontwikkeling, de Unesco in Parijs, heeft gestuurd. Het is ge maakt door R. Penninx van het ministerie van Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur en Ph. Muus van het Instituut voor Sociale Geografie van de Universiteit van Amsterdam. Het aantal vreemdelin gen dat al in ons land was, groeide in 1983 door natuurlijke aanwas met 11.800: er werden er 13.300 geboren en 1.500 stierven hier. In vergelij king met 1982 is deze aanwas stabiel en met 1981 en 1980 lager. Opvallend is, dat in 1983 het aantal naturalisa ties 7.300 bedroeg, ter wijl het jaar ervoor nog bijna 15.000 vreemdelin gen Nederlander wer den. Wordt voor de aan tallen vreemdelingen niet het criterium natio naliteit gehanteerd, dan waren het er op 1 januari 1984 ingedeeld naar de doelgroepen die in de Minderhedennota staan omschreven 645.500. Ze zijn te verdelen in: 331.532 personen uit wervingslanden, 192.000 van Surinaamse etni sche origine, 43.500 van Antilliaanse etnische oorsprong, 44.000 Mo- lukkers, 3.500 zigeuners, 20.000 woonwagenbewo ners en 11.000 vluchte lingen. DEN HAAG (ANP) - De Rijksvoorlichtingsdient (RVD) wil de computer inschakelen bij het vastleggen van de publieke opinie, voor zover deze in artikelen en tijdschriften gestalte krijgt. De vakgroep communicatiewetenschappen van de Vrije Universiteit in Amsterdam heeft opdracht ont vangen voor het in kaart brengen van de mogelijkhe den om de beoordeling van het beleid in computer techniek vast te leggen. Tot dusver werd vrijwel uitsluitend gebruik gemaakt van knipselkranten en het vastleggen van actualiteiten op radio en televisie. Men wil nu, als de mogelijkheden daartoe in staat stellen, overgaan naar inhouds-analyse-technieken. De Raad voor de Bevrijding van Suriname gaf woensdag in het Makmur-gebouw in Rotterdam een persconferentie. Op de foto v.l.n.r. Paul Somohaojo, Glenn Tjon Akiet, voorzitter Chin A Sen en M. Masrullah. wees er op dat onder het huidige stelsel in kleinere districten soms minder dan 30.000 stemmen voldoen de zijn voor het verkrijgen van een zetel in de Nationale Vergadering, maar dat in grotere districten een kandidaat meer dan 125.000 stemmen nodig heeft voor een zetel. Deze prak tijk staat op gespannen voet met de gelijkheid van stemmen, waar de grondwet van spreekt, aldus Joxe. Door het systeem van evenredige vertegenwoordiging te koppelen aan de indeling van het land in departe menten wordt een toevloed van klei ne partijen naar de Nationale Verga dering bemoeilijkt. Een tweede rem op de toevloed van kleine partijen is het besluit, bij de toewijzing van de zetels te kijken naar de grootste gemiddelden en niet naar de grootste overschotten. Dit systeem werkt in de praktijk in het voordeel uit van de partijen die in een departe ment al minstens één volle zetel heb ben veroverd. Het nieuwe systeem zal er vermoede lijk toe leiden dat de communisten bij de verkiezingen van volgend jaar een flink aantal volksvertegenwoordigers in het nationale parlement krijgen. Dit geldt zeker ook voor het extreem rechtse Nationale Front van Jean- Marie le Pen. Met de overgang naar een (genuan ceerd) stelsel van evenredige verte genwoordiging schaart Frankrijk zich in de gelederen van vrijwel alle andere Westerse landen. Binnen de Europese Gemeenschap is Groot- Brittannié nog het enige land, waar een absoluut districtenstelsel geldt. LUGANO (AP) Wat een routinecontrole voor hardrijders had moeten worden liep voor de politie in de Zwitserse stad Lugano onlangs op een grote verrassing uit. Een vrij 'onschuldig' ogend bromfietsje bleek op de testbank maar liefst een snelheid van 139 kilometer per uur te kunnen halen. De vijftienjarige Fabrizio Bralla (inzet) bleek wat aan zijn vervoermiddel gesleuteld te hebben, waardoor het een soort 'super-bromfiets' geworden was. De wijziging bleek wat ingrijpender dan alleen een lik verf. In Lugano mogen brommers niet harder dan 30 km per uur rijden. Nieuwe kernproef De Verenigde Staten hebben dinsdag in de staat Nevada een ondergrondse kernproef gedaan. Volgens het ministerie van energie had de explosie een kracht van minder dan 150 kiloton. Het was de derde aangekondigde proef van dit jaar. ROTTERDAM (ANP) - De bestrijding van vandalisme moet op lokaal ni veau worden aangepakt, waarbij nauw wordt samengewerkt door po litie, gemeentelijke overheid en ar rondissementsparket. Bovendien moeten ook de burgers - ouders van de vandalen en overige opvoeders - hun steentje bijdragen in de strijd iegen de vele vernielingen van het openbaar en particuliere goed. Minister Korthals Altes van justitie zei dit woensdag tijdens een inleiding over vandalisme op een congres over dit onderwerp in Rotterdam. Hij wees erop dat de hoeksteen van elk plan ter bestrijding van vandalisme echter wordt gevormd door de Justitiële stok achter de deur". Op de groep daders die niet op andere wijze van hun criminele daden zijn af te brengen moet een strafrechtelijke correctie worden toegepast. In het geval van schoonmaken of repareren van het jeugdige vandalen is het nuttig als er kapotgemaakte goed of betalen van eerst alternatieve straffen - het schadevergoeding - worden gegeven. MELBOURNE (Reuter) - In Australië is de eerste reageerbuisbaby geboren die werd verwekt door op kunstmati ge manier sperma te nemen van een gesteriliseerde man. De zeven pond wegende zuigeling Joseph kwam vori ge week donderdag ter wereld in de Queen Victoria-kliniek in Melbourne. De geboorte is tot woensdag geheim gehouden. De vader van Joseph had al twee kinderen, maar hij liet zich later steriliseren en dat kon niet meer ongedaan worden gemaakt. Toen hij voor de tweede maal was getrouwd wilde het paar een kind. Artsen van de kliniek in Melbourne zogen met een holle naald zaadcellen uit de testikels van de gesteriliseerde man. Zij deden de zaadcellen samen met eicellen van de vrouw in een reageerbuis. Toen bevruchting had plaatsgevonden en een embryo was ontstaan werd deze in de baarmoeder van de vrouw gebracht, waar het zich verder ontwikkelde. Advertentie Alle veranderingen voor Pasen klaar UTRECHT (ANP) - De heidszorg, die jaarlijks tekort van ruim twee BRUSSEL (REUTER) - De Belgische politie heeft zeker tien arrestaties verricht in verband met het illegaal gebruik van hormonen om vee vet te mesten. Onder de arrestanten zijn boeren, veeartsen en verkopers van veevoe der. Dit heeft de officier van justitie van Gent, Jean Devriese, woensdag meegedeeld. Ruim 300 stuks vee die met hormonen behandeld zijn, zijn in beslag geno men en worden vernietigd. Devriese verklaarde dat hij tot een onderzoek was overgaan nadat hij een anonieme tip had ontvangen. wijziging van het stel sel van ziektekosten verzekeringen kan waarschijnlijk pas per 1 januari 1986 worden doorgevoerd. De aan vankelijk genoemde da ta, 1 januari en 1 april 1985 en later 1 juli 1985 blijken niet haalbaar, omdat staatssecretaris Van der Reijden (WVC) nog wacht op een ad vies van de Raad van State. Hij hoopt zijn - eventu eel bijgestelde - plannen nog voor het zomerreces naar de Tweede Kamer te sturen, maar de be handeling ervan zal dan uiteraard ook nog tijd vergen. Volgens een woordvoerder van de staatssecretaris bereikt Van der Reijden desal niettemin dit jaar al de in het regeerakkoord voor 1986 voorziene „nulgroei" in de gezond- 33 miljard gulden kost. Dat is onder meer te danken aan de budget tering van de ziekenhui zen en bezuinigingen op de bouw in de gezond heidszorg. Bij de stelselwijziging gaat het om opheffing van de ziekenfondsver zekering voor bejaarden en de vrijwillige zieken fondsverzekering. De werkelijke kosten dalen daardoor niet, maar de „collectieve" lasten wel, omdat een groter deel ervan wordt overgehe veld naar particuliere verzekeraars. Mede met het oog daar op heeft de staatssecre taris de ziekenfondspre mie voor 1985 eind vorig jaar lager vastgesteld dan de Ziekenfondsraad had geadviseerd. In fe bruari verwachtte de Ziekenfondsraad voor eind 1985 een dekkings miljard gulden voor de ziekenfondsen en de AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziektekos ten). Een deel ervan hing samen met het al dan niet heffen van pre mies over het zieken geld, de (loondervings- )uitkering bij ziekte. Die premieheffing gaat ook later door dan aanvan kelijk was voorzien, na melijk op 1 mei. De Zie kenfondsraad heeft al aangekondigd, dat een tussentijdse premiever hoging dit jaar niet is uitgesloten. In de reactie op een - ongevraagd - advies van Het College voor Ziekenhuisvoorzienin gen waarin meer bouw in de gezondheidszorg bepleit wordt stelt de woordvoerder dat het advies betrekking heeft op de tijd na de huidige kabinetsperiode. advertentie ROTTERDAM (ANP) - In Suriname zijn sinds 25 februari (de vijfde ver jaardag van de coup) dertig militai ren gearresteerd. Een aantal van hen is inmiddels vrijgelaten. Dat heeft de voorzitter van de Raad voor de Be vrijding van Suriname, ex-president Chin a Sen, woensdag verklaard tij dens een persconferentie in Rotter dam. Volgens Chin a Sen zijn onder de gearresteerde militairen personen die zich kritisch over het regime hebben uitgelaten. Chin a Sen zei dat de vier militairen van wie afgelopen maand in Paramaribo bekend is gemaakt dat zij zelfmoord hadden gepleegd, zijn doodgeschoten. Amnesty International heeft inmid dels een onderzoek ingesteld naar de dood van de militairen. Het Bevrijdingsraadslid Tjon Akiet noemde het „opvallend" dat bij de recente moord op drie musisi in Rijs wijk en ook bij eerdere aanslagen op Surinamers door de Nederlandse jus titie nog nooit een dader is gepakt. „Men krijgt het gevoel dat men de zaak politiek wil dekken". De Surinaamse ex-president zei dat zijn Bevrijdingsraad steeds vaker wordt bedreigd. Hij waarschuwde dat het steeds moeilijker wordt militan ten in eigen kring in toom te houden. Volgens Chin a Sen heeft het bewind Bouterse „aansluiting gevonden bij het internationale terrorisme". Hij wees op een gesprek dat ex-ambassa- deur Herrenberg en stafchef Graan oogst in januari hadden met de PLO en op de contacten met Libië. De Bevrijdingsraad is inmiddels „om vei ligheidsredenen" verhuisd van Rijs wijk naar Rotterdam. Het Ministerie van Verkeer en Water staat heeft de Surinaamse autoritei ten per brief laten weten dat de KLM het vliegen op Suriname onmogelijk wordt gemaakt door de beperkingen die Suriname heeft uitgevaardigd. De maatregel van Suriname houdt in dat KLM niet meer dan 162 van de 238 stoelen van de DC-10 toestellen mag vullen. KLM kan hierdoor de lijn dienst op Paramaribo niet rendabel exploiteren. Hij kent de milde spot ter zetterij over de heertjes van het geschreven woord. Op de kunstredacteur, die zich bezighoudt met Godards esthetiek, op de sportredacteur die de geheimen ontsluiert van de strafschop, op de sociaal-economisch redacteur en de waarde van het priemgetal voor de journalistiek. Maar het moet wel allemaal in de krant. De steenredacteur begeleidt de stroom nieuws van de redactietafel naar de opmaaktafels ter zetterij. Hij is de trait d'union tussen het denken, het schrijven en het denken en het doen. Een helse klus, helser naarmate de tijd vordert. Hij regelt, bedisselt, rommelt, bemiddelt en bedoet. Hij kent de noden van de technici en hij kent ze uiteraard van zijn eigen club, de redactie. Plaats van samenkomst voor de dagelijkse rituelen: het steen, hoewel in de praktijk het lidwoord wegvalt. Een redacteur staat aan steen en niet aan het steen. Het is nog een woord van vroeger, zei de chef binnen buitenland, een wat oudere collega en hij keek er nostalgisch bij. Neem ook een abonnement op de PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT en u ontvangt de krant 2 weken gratis. NAAM ADRES WOONPLAATS POSTCODE GIRO/BANKREK NR Ik wil de krant daarna voor 65.40 per kwartaal In enveloppe doen, zonder postzegel verzenden aan Administratie PZC, Antwoordnr 2, 4330 VB Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 5