het weer jjg|pM FNV klaagt bij ILO na afkeuren van omroep-cao Staking in Denemarken verloopt FME wil pas na studie verder praten over 36-urige werkweek Zuid-Afrika: relschoppers met brandbommen mogen 'geëlimineerd' worden Vliegverbod in Limburg tijdens het pausbezoek PZCÊ SOG STEEDS IMPASSE OVER PRESIDENT Deel Libanese gevangenen naar Israël overgebracht Dollarkoers gedaald WERKGEVERS HOUDEN VAST AAN EIS Nederlander bij Britse hasjvangst gearresteerd VEILIGHEID KOST POLITIE PZC/ binnen-buitenland Vandaag Vooruitzichten Hoog water Laag water Nautisch bericht ONDERDAG 4 APRIL 1985 Premier Griekenland wil vervroegde verkiezingen THENE (RTR/DPA/AP) - De Griekse premier Andreas Papandreou zal om de ontbinding van et parlement vragen zodra dit de voorgestelde grondwetswijzigingen heeft goedkeurd ten inde vervroegde verkiezingen te kunnen houden. Dat heeft een regeringswoordvoerder oensdag bekendgemaakt. De parlementaire behandeling zal een maand vergen, zodat na ventuele goedkeuring het parlement begin mei ontbonden zou kunnen worden. De erkiezingen zouden dan begin juni kunnen plaatsvinden, aldus waarnemers. olgens Papandreou zijn er serieuze ;denen om nationale verkiezingen it te schrijven. Die redenen houden aar zijn zeggen verband met de westie-Cyprus. Eerder werd ook al especuleerd over vervroegde verkie- ingen omdat een politiek geschil ntstaan is over de benoeming van en nieuwe president, ie premier zal vandaag een bezoek rengen aan de onlangs gekozen pre- ident Christos Sartzetakis en hem ragen de volksvertegenwoordiging ontbinden na de parlementaire oedkeuring van de voorgestelde rondwetsherziening. De behandeling iervan begint volgende week. )e regeerperiode van het soeialisti- che kabinet loopt in oktober af. oseph Mengele De Westduitse egering heeft woensdag verklaard at zij niet weet waar dokter Joseph ongele is. Zij gaf dit als antwoord op en vraag in de Bondsdag door een gevaardigde van de Groenen, e regering zei ook dat zij niet be- chikt over aanwijzingen dat de kam- larts uit Auschwitz in 1959 in het eheim uit Latijns-Amerika terug eerde naar de Bondsrepubliek om de iegrafenis bij te wonen van zijn vader, Carl Mengele, en dat hij zich toen chuilhield in een katholieke meisjes- chool in zijn geboortestad in Beieren. uur cm uur cm Donderdag 4 april Vlissingen 2.02 198 14.26 225 Terneuzen 2.25 219 14.47 246- Zierikzee 2.58 139 16.02 162 Hansweert 3.12 232 15.36 259 Wemeldinge 3.47 166 16.07 194 O.scheldemond 2.15 146 14.35 181 Bruinisse 4.05 185 16.35 224, Vrijdag 5 april (v.m. 13.32) Vlissingen 2.41 231 15.03 245 Terneuzen 3.03 251 15.24 264 Zierikzee 3.37 158 16.49 171 Hansweert 3.55 260 16.16 274 Wemeldinge 4.29 187 16.49 205 Oscheldemond 2.50 165 15.10 194 Bruinisse 4.50 201 17.20 234 uur cm uur cm Donderdag 4 april vlissingen 8.33 216 20.47 199 Terneuzen 9.07 227 21.21 212 Zierikzee 9.09 180 21.23 156 Hansweert 9.30 247 21.44 231 Wemeldinge 9.22 199 21.43 176 O.scheldemond 8.35 158 20.50 133 Bruinisse 9.45 211 22.10 186 Vrijdag 5 april Vlissingen 9.15 230 21.28 213 Terneuzen 9.49 242 22.01 225 Zierikzee 9.49 186 22.01 161 Hansweert 10.13 260 22.24 246 Wemeldinge 10.05 205 22.23 185 O.scheldemond 9.15 167 21.30 138 Bruinisse 10.30 220 22.55 189 Maar de conservatieve oppositie ei ste woensdag dat er zo spoedig moge lijk algemene verkiezingen worden gehouden om een einde te maken aan de impasse die is ontstaan na haar weigering Sartzetakis als president te erkennen. De nacht tevoren was een motie van wantrouwen tegen de regering verworpen. De Griekse politiek is hevig in beroe ring sinds 9 maart, toen de socialisti sche partij van Papandreou onver wachts besloot Sartzetakis voor te dragen voor het ambt van president in plaats van de zittende president Constantin Karamanlis te steunen. Tegelijkertijd stelde Papandreou voor de grondwet zodanig aan te passen dat de presidentiële bevoegdheid om verkiezingen uit te schrijven en de premier te benoemen wordt beknot. De conservatieve Karamanlis trad 10 maart af en het parlement koos vorige week Sartzetakis als zijn opvolger. De conservatieve oppositie weigert hem te erkennen omdat de beslissende stem afkomstig was van de voorzitter van het parlement die volgens de oppositie niet gerechtigd was te stem men. Griekenland wordt op het moment overigens ook getroffen door een reeks van stakingen. Bovendien wa ren woensdag alle rechtbanken in het land gesloten uit protest tegen de recente moord op een officier van justitie door onbekende terroristen. EPE/DEN HAAG (GPD) - FNV-voorzitter Wim Kok wil zich sterk ma ken voor internationale juridische stappen te gen de weigering van minister Brinkman om akkoord te gaan met de nieuwe omroep-cao. Volgens Kok heeft de Internationale Arbeids Organisatie (ILO) in Ge- nève de Nederlandse re gering ,,al eerder aan de schandpaal genageld" en is het nu zaak „de procedure tegen het in lijven van de omroepme dewerkers bij de ambte naren en trendvolgers in Genève aan te scher pen". Tijdens een persconfe rentie in het Gelderse Epe zei Kok de beslis sing van minister Brink man (welzijn, volksge zondheid en cultuur) „onbegrijpelijk" te vin den. „Brinkman haalt het rode potlood door de collectieve arbeidsover eenkomst nu hij bij de omroep voor financiële problemen staat. Het is mij ook een raadsel hoe het kabinet wel voor de invoering van de 36-uri- ge werkweek kan zijn en dat nu juist bij de om roepen afwijst". Kok zal vanmiddag een van de sprekers zijn op een protestbijeenkomst die door het omroepper- soneel op het binnen plein van het NOS-om- roepkwartier wordt ge houden. Een depressie ten westen van de Britse Eilanden veroorzaakt een zuidelijke luchtstroming, die vrij war me lucht vanuit Frankrijk aanvoert. De fronten die in deze stroming voor komen, zorgen echter voor veel bewol king. Vanmorgen kan de passage van een zwak koufront op enkele plaatsen nog wat regen brengen. Vanmiddag opklaringen en maar een kleine kans op een bui. Door de hoge temperatuur en de matige zuidenwind doet het weer ondanks het ontbreken van veel zonneschijn toch zomers aan. De tem peratuur in de middag wordt op veel plaatsen 17 graden. Wind: zuid 4 tot 5 Bft.; zicht: matig, in de ochtend tijdelijk slecht; tempera tuur kustwater: 6 graden; afwijking waterstanden: geen afwijking van be tekenis; maximale golfhoogte mon ding Scheldes: iets minder dan een halve meter. Voor morgen: Nog steeds is er aanvoer van warme tucht. De kans op buien vooral in de ochtend is wat groter. Matige zuidenwind. Voor zaterdag tot en met maandag: Een Pasen met verrassingen. Het wordt een graad of vier kouder. Er zijn wel perioden met zon, maar die worden afgewisseld door enkele Men. ZON EN MAAN vrijdag 5 april Volle maan 12.32. Zon op 07.06 onder 20.21 Maan op 20.32 onder 07.29 NMAIRIYEH RTRIUPI- Israël heeft woensdag de laatste van 752 gevangenen uit het kamp Al Ansar in zuid-Libanon op vrije voeten gesteld en is begonnen met het ontmantelen van het kamp. Een deel van de gevangenen is eerder echter al naar Israël overgebracht. Een Israëlische legerwoordvoerder verklaarde dat de vrijgelaten Liba- nezen - voornamelijk sji'itische moslims - een brief meekregen waarin staat dat zij een kans krij gen in vrede te leven, maar dat het leger ze zal straffen als zij moeilijk heden veroorzaken. Israël pakte de Libanezen op omdat ze verdacht werden van betrokkenheid bij 'ter roristische acties'. Het Internationale Rode Kruis deelde woensdag in Genève mee dat rond 1.000 gevangenen uit Al Ansar zijn overgebracht naar Is raël. Volgens het Rode Kruis schendt Israël daarmee de conven tie van Genève, die deportatie van burgers uit bezet gebied naar het grondgebied van de bezettende mo gendheid, verbiedt. De mensenrechtorganisatie Am nesty International en het Ameri kaanse ministerie van buitenland se zaken lieten zich in soortgelijke bewoordingen uit. Israël zou woensdag opnieuw 300 mensen in zuid-Libanon opgepakt hebben voor ondervraging. De gevangenen van het kamp Al Ansar (foto) riepen bij hun vrijla ting anti-Israëlische leuzen. Zij werden in vrachtwagens overge bracht naar steden in het midden en zuiden van Libanon, waar ze door de bevolking juichend ontvan gen werden. Enkelen hadden kort na hun vrijlating al weer wapens weten te bemachtigen. Adviezendienst De Federatie van Kunstenaarsverenigingen wil dat adviesorganen beter worden betaald. Leden van colleges als de Raad voor de Kunst, provinciale culturele raden en fondsbesturen zouden 55 gulden per uur moeten ontvangen. Nu is de uurprijs gemiddeld twintig gulden. Dit is de belangrijkste conclusie uit de notitie „Goede raad is duurder", die de federatie heeft uitgebracht. AMSTERDAM (ANP) - De koers van de Amerikaanse dollar is woensdag gedaald. Op de wisselmarkt in Am sterdam werd een officiële midden koers vastgesteld van 3,5140 gulden, 3,5 cent minder dan de 3,5490 gulden van dinsdag. De banken vragen van daag 3,56 gulden voor een dollar en betalen er 3,44 gulden voor. Deze tarieven zijn drie cent lager dan die van woensdag. BENNEBROEK (ANP) Staatssecretaris Scherpenhuizen van Verkeer en Waterstaat was woensdag in Bennebroek in het kinderspeeloord Linnaeushof aanwezig bij de opening van een opvoedkundig ingerichte verkeersbaan voor zeer jonge kinderen. Hoewel dit meisje de bocht niet echt snel lijkt te nemén, houdt de bewindsman hier zijn evenwicht door een vangrail vast te pakken. De Raad voor Verkeersveiligheid vindt dat verkeersopvoeding bij de allerkleinsten moet beginnen. KOPENHAGEN (REUTER/ AFP/UPI/DPA) - Een groot aantal stakers is woensdag in Denemarken weer aan het werk gegaan. Volgens de werkgeversfederatie staak ten nog ongeveer 30.000 werk nemers van het particuliere bedrijfsleven. Maandag wa ren dat er nog 250.000 en dins dag nog 100.000. Ook in de publieke sector waren er woensdag nog wilde stakingen, maar ook hier was het aantal stakers veel minder dan de voorgaande dagen. De gevolgen van de wilde acties wa ren echter nog duidelijk merkbaar. In Kopenhagen en andere grote steden lag het openbaar vervoer woensdag nog stil en in de Deense hoofdstad werd ook woensdag geen huisvuil opgehaald. Het ziekenhuispersoneel voerde alleen het hoogstnoodzakelij ke werk uit. De treinen reden met grote vertragingen en het luchtver keer was ernstig ontwricht. Ook bij de post werd nog gestaakt. De wilde stakingen zijn gericht tegen de loonmaatregel, die de regering af gelopen weekeinde afkondigde om een einde te maken aan de massale staking van werknemers in het parti culiere bedrijfsleven. Hoofddirecteur KNMI Dr. H M. Fijnaut (43) is per 1 april benoemd tot hoofddirecteur van het KNMI, zo heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat woensdag bekendge maakt. Hij volgt in die functie dr.J. Dr.van Tiel op, die per 1 oktober 1984 benoemd werd tot directeur-generaal voor Scheepvaart en Maritieme zaken van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. DEN HAAG (GPD) de 'grootmetaal' (tegen de 1300 bedrijven met bij elkaar ruim 200.000 werknemers) neDuen ut werkgevers woensdag vastgehouden aan hun eis dat eerst de resultaten worden bestudeerd van de eerste fase van werktijdverkorting voor gesproken kan worden over een 36-urige werkweek. Sinds kort geldt in de bedrijfstak een gemiddelde werkweek van 38 uur. De studie moet volgens de werkge versorganisatie FME uitmaken „in welke mate, in welke vorm en op welk tijdstip de verdere arbeidsduurver korting tot stand kan komen". Voor de Industriebonden van FNV en CNV is dat standpunt onaanvaardbaar. De Unie BLHP zal eerst haar achter ban raadplegen. „Het is niet aan een bestuur alleen om een oordeel te vellen", aldus Unie-bestuurder Hen- nie Becking. Voor de zusterorganisa tie van de Unie in de Vakcentrale MHP, de MHP Metalektro (het hogere personeel), bevat het werkgeversvoor- stel nu al voldoende elementen om door te praten. In het bijzonder gold als overweging dat de werkgevers de studie wilden koppelen aan een één jarige cao in plaats van haar als convenant op te nemen in een tweeja rige cao. De andere voorstellen die de metaal werkgevers gisteren deden, werden door de vakbeweging ook afgewezen. Ze gingen iets verder dan die van ruim een maand geleden, toen de onderhandelingen ook al werden af gebroken. De FME bood compensatie aan voor het inkomensverlies dat voortvloeit uit de verlaging van het ziekengeld per 1 mei. Voorts werd een winstuitkering van één project toegezegd „tenzij het be drijfsresultaat het niet toelaat". De bonden wensen een royalere uitkering ter handhaving van de koopkracht. De FME handhaafde haar voorstel om aan 60- en 61-jarigen nog eens de gelegenheid te bieden gebruik te ma ken van een mogelijkheid om 'ver vroegd uit te treden'. FME-onderhandelaar Van Ruiten waarschuwde dat de werkgelegenheid Grote cocaïnevangst In woes tijngebied in Californië is dinsdag een verlaten, in Mexico geregistreerd, vliegtuig gevonden met 205 kg cocaï ne. De marktwaarde daarvan ligt op 25 miljoen dollar (88,75 miljoen gul den), zo deelde de Amerikaanse drug bestrijdingsdienst (DEA) woensdag mee. eerder gevaar loopt dan dat ze wordt vergroot, wanneer de vakbonden on verkort vasthouden aan hun 36-uren eis. Meer of minder noodgedwongen zullen ondernemers versneld gaan LONDEN (ANP/DPA) - De Britse douane heeft dinsdagavond in het zuiden van Londen een lading hasjisj onderschept ter waarde van drie mil joen pond sterling (circa 13 miljoen gulden). Daarbij zijn vijf mensen aan gehouden, onder wie één Nederlan der. Zijn identiteit is nog niet be kend. Behalve de Nederlander werden drie Britten en één Italiaan aangehouden. De hasj zat verborgen in een Neder landse vrachtwagen. De Britse politie meent met de actie een „belangrijk" verspreidingskanaal van drugs te hebben opgerold. mechaniseren en automatiseren, ook al zijn het dure investeringen, zo zei hij. In de vleesindustrie zit het overleg „bomvast", zoals een onderhandelaar van de Voedingsbond FNV het uit drukte. Ernstig geschilpunt in deze sector is het ziekengeld. Aanvulling van de straks verlaagde ziektewet-uitkering tot het normale loon is in de vlees-industrie een dure zaak als gevolg van het grote ziekte verzuim. Bij V&D, waar al een principe-af spraak bestond om naar een 36-urige werkweek toe te werken, wordt de arbeidstijdverkorting op 1 augustus volgend jaar een feit. Bovendien wordt per 1 februari 1985 en 1986 één procent loonsverhoging betaald. Ziekengeld blijft aangevuld worden tot het normale netto-loon, ook als de uitkering op grond van de Ziektewet op 1 mei (en nog eens per 1 januari 1986) wordt verlaagd. In de cao van Vroom Dreesmann is een regeling opgenomen ter bestrij ding van ongewenste intimiteiten in het bedrijf. De vier ambtenarencentrales zullen hun meningsverschil over de uitwer king van de arbeidstijdverkorting (atv) met minister Rietkerk (binnen landse zaken) voor het eerst voorleg gen aan de onlangs ingestelde geschil len- en arbitragecommissie. De cen trales stellen zich op het standpunt dat de verkorting van de werkweek per 1 augustus van 40 naar 38 uur de ambtenaren dertien vrije dagen ople vert. De minister hanteert een andere berekeningswijze en komt op 11,5 dag. De bonden en de minister konden hét woensdag tijdens overleg in Den Haag niet eens worden. JOHANNESBURG (REUTER) - De Zuid- afrikaanse politie heeft opdracht gekregen rel schoppers die gebruik maken van brandbom men „te elimineren". Die opdracht werd ge geven twee dagen voor dat de politie in Uiten- hage zeker 19 zwarten doodschoot. Dit heeft een kolonel van de Zuidafrikaanse politie woensdag verklaard te genover een onder zoekscommissie. Kolonel Adolf van Rooyen, die tot taak heeft de oproerpolitie uit te rusten, verklaarde dat de opdracht op 19 maart werd gegeven in een telexboodschap van het hoofdkantoor van politie in Pretoria aan alle politiebureaus. Twee officieren van poli tie die het bevel voerden over de patrouille bij Ui- tenhage hebben echter verklaard niet te hebben gezien dat er brandbom men werden gegooid. Bisschop Desmond Tu tu heeft woensdag een protestmars geleid naar het hoofdkwartier van de veiligheidspolitie in Johannesburg. Hij ne geerde daarmee het in Zuid-Afrika geldende samenscholingsverbod. De zwarte Anglicaanse bisschop van Johannes burg liep voorop in een stoet van ongeveer vijf tig mensen, voor het me rendeel zwarten. Zij pro testeerden tegen het vasthouden van mensen zonder proces en met name tegen de arresta tie van de Anglicaanse priester Geoff Moselane, die sinds oktober wordt vastgehouden. Volgens ooggetuigen leek de politie overrom peld door de betoging. Tutu en zijn gevolg kon den ongehinderd door het centrum van de stad lopen. Terwijl tientallen leden van de oproerpolitie de ingang van het gebouw omsingelden, overhan digde Tutu een petitie. Bij nieuwe ongeregeld heden in het zwarte woonoord Motherwell is woensdag een zwarte vrouw doodgeschoten en een jongere gewond. BEEK/MAASTRICHT (GPD) - Om paus Johannes Paulus II voor moge lijk onheil vanuit de lucht te bescher men, zal tijdens diens bezoek aan Maastricht en Beek op dinsdag 14 mei een vliegverbod in het Limburg se luchtruim gelden. Het vliegverbod gaat in om zeven uur 's morgens en duurt tot half vijf in de middag. De dienst luchtvaart van de rijkspolitie zal vanaf dat moment met vliegtuigen en helikopters het lucht ruim bewaken. De zestien kilomter lange autosnel weg van Maastricht naar Heerlen wordt in beide richtingen voor alle verkeer afgesloten. De snelweg zal dan dienst doen als parkeerterrein tijdens de pausmis, die op het vlieg veld Beek wordt opgedragen. Er is plaats voor 25.000 auto's. De veiligheid van de paus kost heel wat kopzorg. Een groep van 50, uit verschillende arrestatieteams van de rijkspolitie gerecruteerde manschap pen zal de paus tijdens diens hele bezoek aan Nederland bescherming moeten bieden. Uit Rome brengt de paus zelf ook een kleine staf veilig heidsagenten mee. „Maar wij blijven verantwoordelijk voor de veiligheid van de paus", zegt commissaris N. Gij ben van de Maastrichtse gemeen tepolitie. In Zuid-Limburg zijn op de 14e mei enkele duizenden politiemensen in het geweer om openbare orde en veiligheid - ook op de wegen - zoveel mogelijk te garanderen. Op de lucht haven in Beek worden 1400 politie mensen ingezet. De kosten van de gigantische organisatie worden goed deels uit de rijkskas betaald. In Limburg dreigt - in tegenstelling tot de rest van het land - geen geharrewar rond de aanwezigheid van andere kerkgenootschappen bij de eucharistieviering met de paus. Alle kerkgenootschappen zijn uitgenodigd een vertegenwoordiging te sturen. Van geen van de uitgenodigde kerk is tot nu een afwijzing ontvangen. ROTTERDAM iGPD) - Uit het Rotterdamse olieveld in de deelgemeente Charlois is woensdagmiddag de eerst olie naar boven gehaald. Een proefboringvorig jaar september had de aanwezigheid aangetoond van het olieveld op de grens van een woonwijk en het 'oude Rotterdamse havengebied'Toen werd de winbare olievoorraad in Rotterdam geschat op 5 miljoen kubieke meter. Hiermee werd Charlois onmiddellijk koploper van de olieveldjes in het westen van ons land. De olie, die door de aanwezige natuurlijke druk vanzelf naar de oppervlakte vloeit, wordt voorlopig met tankauto's afgevoerd. Later dit jaar zal een pijpleiding worden gelegd naar de Sheli-raffinaderij in Pernis. Vlak bij deze raffinaderij heeft de Nederlandse Aardolie Maat schappij kort geleden gas en olie aangeboord. Een tweede boring in september zal moeten uitwijzen of het om een economisch aantrekkelijk veld gaat. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. KANTOREN Vlissingen: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Opening kantoren Van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 08.00 tot 10.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01194) 511. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. Redactie (01184) 14796. Overlijdens advertenties maandag- t/'m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 65,40; franco per post 77,50; per maand 22,50; jaarabonn. 250,-; jaarabonn. fran co per post 300,-; losse nummers 1,- (alle bedragen inclusief 5 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 129 cent per mm; minimumprijs per advertentie 19,35; ingezonden mededelingen 2Vi x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 3