FEESTBUNDEL TER ERE VAN PLANTKUNDIGE A. DE VISSER leuterleidsters komen op voor ans als directeur basisschool POSTGESCHIEDENIS DE HUISHOUDBEURS: 'N HELE DAG IN EEN ANDERE WERELD. Brievencampagne tegen kerncentrales LM- VOORZITTER A. J. G. DOELEMAN: 'geschenk met allure bij veertigjarig bestaan Philatelica X HOORT. MET Jjfö 11 t|m 21 APRIL enAMSTERDAM RAI NQUETE: TEGENWERKING DOOR STAF OF BESTUUR im Kok spreekt oor FNV in Goes Laat -$ PZC/provincie 17 Kustafslag Wadden wordt mogelijk veroorzaakt door de Deltawerken ONDERDAG 4 APRIL 1985 MSTERDAM (ANP) - De vereniging Milieudefensie is een brievencampagne estart tegen de plannen voor nieuwe kerncentrales. Tot de kamerbeslissing ver de kerncentrales eind mei dit jaar valt, zal deze campagne een elangrijk onderdeel vormen van het verzet tegen kernenergie, zo heeft de lereniging woensdag bekendgemaakt. ilieudefensie heeft alle gemeenteraden in Nederland in een brief gevraagd ich uit te spreken tegen de komst van nieuwe kerncentrales. Begin mei hoopt 'e vereniging een overzicht te hebben over de raadsuitspraken. erder zal aan CDA-kringen gevraagd worden zich ook tegen kernenergie uit i spreken en worden elektriciteitscentrales benaderd met het verzoek zich ook in de strijd te werpen vóór investeringen in kleinschalige en locale electriciteitsopwekking. De vereniging Milieudefensie is van mening dat de risico's van kernenergie, de uitkomst van de brede maatschappelijke discussie èn het achterwege blijven van investeringen voor opwekking op lokaal niveau, voldoende argumenten zijn om ^e raden om een uitspraak te vragen. Speciaal voor de campagne is er een actiehandleiding opgesteld, waarvan er tot nu toe al circa honderd besteld zijn door plaatselijke actiegroepen, aldus de vereniging. Men hoopt door middel van deze brievencampagne de politiek op verschillende niveau's te beïnvloeden. G-steun aan individuele oerenbedrijven onterecht OES - Voorzitter A. J. G. Doeleman van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) vindt et onbegrijpelijk dat de Europese Commissie opnieuw heeft gekozen voor stimulering van ndividuele landbouwbedrijven. Het verleden heeft geleerd, zo betoogde Doeleman deze eek tijdens de hoofdbestuursvergadering van de ZLM, dat de tegenstellingen daardoor Heen maar groter worden. ij zei te verwachten dat dit, zeker nu panje en Portugal tot de Europese -emeenschap zijn toegelaten, niet zal 'erminderen. n Nederland zal krachtiger moeten 'orden nagegaan, betoogde de ZLM- 'oorzitter, wat de mogelijkheden zijn 'an het nu van kracht geworden tructuurbeleid voor de land- en tuin- ouw. Vooral de rente- en/of startsub- idie bij bedrijfsovername verdient olgens hem extra aandacht. Het ligt n de bedoeling hierover in de landelij ke raad voor de bedrijfsontwikkeling ■an gedachten te wisselen, e ZLM ervaart het ook als een ijzonder slechte zaak dat er nog teeds onvoldoende duidelijkheid is ver de manier waarop het onderzoek aar de mestproblematiek zal worden itgevoerd. De problemen kunnen, zo nderstreepte Doeleman, kunnen al- een worden opgelost door een gron- onderzoek naar aangepaste drijf- estsystemen op de bedrijven, naar et verwerken van de mest en naar verantwoorde verlaging van fosfor en koper in het mengvoer. Door de produktiebeperkende melk- heffing dreigen enkele honderden melkveehouders in Zeeland en Bra bant in moeilijkheden te komen. Het hoofdbestuur bleek de zorg van de voorzitter van de ZLM over de melk en mestproblematiek voor veel indi viduele veehouders dan ook te delen. Doeleman liet zich kritisch uit over het, zoals hij het noemde, 'gebrek aan visie' als het gaat om het landbouw- structuurbeleid in Nederland. Teveel wordt uitgegaan van de problemen met de overschotten. Onvoldoende rekening wordt naar zijn smaak ge houden met het feit dat de land- en tuinbouw en de werkgelegenheid in deze economische sector voor een belangrijk deel afhankelijk zijn van efficiënte bedrijfsvoering. UTRECHT Het is niet denk beeldig dat de kustafslag op de Waddeneilanden en vooral op Texel het gevolg is van de Del tawerken in Zeeland. Dat be toogde TNO-onderzoeker C. Kwakernaak van het studie- en informatiecentrum voor milieu onderzoek woensdag op een stu diedag van de werkgemeen schap landschapsecologisch on derzoek in Utrecht. Kwakernaak stelde dat de erosie van de bodem door water en wind steeds grotere vormen aan neemt, waardoor vele miljoenen guldens schade wordt geleden. Alleen door beperking van de schaalvergroting in de landbouw in de landbouw, de verstedelij king, scheepvaart en andere menselijke activiteiten kan de toenemende erosie worden afge remd. Oeverafslag, veroorzaakt door de binnenscheepvaart, neemt nu volgens Kwakernaak ernstige proporties, zoals in de Haring vliet en de Oosterschelde. Ook de erosie van de duinen baart de TNO-onderzoeker zorgen. Uit een onderzoek is volgens hem gebleken dat deze het afgelopen jaar met zes procent is toegeno men. Drs J. Mennema links) overhandigt de heer Ade Vissers symbolisch het eerste exemplaar van het tijdschrift Gorteria. MIDDELBURG De Middelburgse plantkundige A. de Visser heeft woensdagmorgen tot zijn eigen verrassing symbolisch het eerste exemplaar gekregen van een feestbundel, die ter ere van hem wordt uitgegeven. Het 'exemplaar' werd hem uitgereikt door drs J. Mennema, hoofd afdeling Nederlandse flora van het Rijksherba rium in Leiden. Het gaat om het komende nummer van het tijdschrift Gorteria, waarin een tiental auteurs uiteenlopende artike len schrijft over de Zeeuwse flora. De heer Mennema ging in op de grote kennis van De Visser over de wilde planten in de provincie. De plantkundige, die woensdag zijn zevenentachtigste verjaardag vierde, heeft honderden publicaties op zijn naam staan. Behalve in Gorteria, publiceerde hij regelmatig in de PZC, 'De Levende Natuur', en in 'Acta Botanica Neerlandica' (orgaan van de Koninklijke Nederlandse Botanische Vereniging). Menne ma wees erop dat hij wegens deze activiteiten ook genoemd wordt in de Zeeuwse Encyclopedie. De Visser werd in 's Heer-Arendskerke geboren en werd na het vervullen van de dienstplicht beroepsmilitair. Tot de Tweede Wereldoorlog was hij actief bij de vliegbasis Soesterberg, onder andere als commandant van het, bewakingsdetachement. In 1941 keerde hij naar Zeeland terug, waar hij in dienstrad bij de Rijksverkeersinspectie. In 1963 ging hij daar als hoofd van de afdeling controle met pensioen. „Dit vertrek is al zo lang geleden dat het geen wonder is dat u feitelijk alleen als plantkundige brede bekendheid geniet", aldus de heer Mennema. Hij vertelde dat de heer De Visser vooral in de jaren vijftig en zestig grote activiteit ontwikkelde op floristisch gebied. De Middelburger was in die tijd de enige die het Rijksher barium in Leiden regelmatig van informatie voorzag over het voorkomen en de verspreiding van wilde planten in Zeeland. Het is daarbij verschillende malen gebeurd dat De Visser planten ontdekte, die niet eerder in Nederland waren gesignaleerd. Mennema is de plantkundige ook dankbaar dat deze zijn herbarium aan 'Leiden' heeft geschonken, waarin zich veel waardevol materiaal be vindt. OES - Zeeuwse kleuterleidsters ebben wel degelijk belangstelling oor het directeurschap van een ba- isschool. De hoofdonderwijzer van en lagere school krijgt echter bijna utomatisch die functie. In Zeeland voorzover bekend, slechts één leuterleidster benoemd tot direc- ur van een toekomstige basis- chool. Twee vrouwen maken vanaf 1 ugustus 1985, wanneer de gecombi- eerde kleuter- en lagere school er OES - Het district Zeeland van de ederatie Nederlandse Vakbeweging 'NV) houdt zaterdag 27 april de oorjaarsvergadering in de Prins van ranje in Goes. De aanwezigen zullen 'orden toegesproken door Wim Kok, ie dan wellicht voor het laatst Zee- nd bezoekt in zijn functie van FNV- oorzitter. De vergadering begint om 0.15 uur en wordt om 12.30 uur nderbroken voor een gezamenlijke offietafel. an de toespraak van Wim Kok gaat en huishoudelijk gedeelte van de ergadering vooraf, met onder meer erkiezingen voor het districtsbe- tuur, behandeling van de door de NV-afdelingen ingediende voorstel en en behandeling en vaststelling an het districtswerkplan. Tenslotte 'ordt het FNV-programma 1986-1990 ter discussie gelegd, waaraan ook oorzitter Kok zijn bijdrage zal leve- en. moet zijn, deel uit van een tweehoof dige leiding. Een aantal kleuterleid sters kwam woensdagmiddag in het Goese vrouwenontmoetingscentrum 'Jet' om over deze, weinig bevredi gende situatie te praten. De bijeenkomst in Goes was een initiatief van het project 'Vrouw en Arbeid' in Middelburg. De medewerk sters van deze club hebben ook een enquête verzonden aan alle kleuter leidsters in Zeeland. Tot nu toe rea geerden er 41 van de 240. Een groot aantal van hen - 32 - had belangstel ling voor de directeursfunctie. Tien van die belangstellenden namen ech ter niet eens de moeite om te sollicite ren. De redenen die zij daarvoor onder meer gaven, waren: geen goede sa menwerking, gebrek aan eigen kwali teiten en tegenwerking door staf van de lagere school of school- en gemeen tebestuur. Het laatste punt kwam ook woensdag in Goes naar voren. Medewerkster I. Bogers van het project 'Vrouw en Arbeid' vond het opvallend dat de vrouwelijke sollicitanten vaak geïnti mideerd werden. „Met name in de dorpen is dat het geval geweest", verklaarde zij. „Daar zijn de scholen en de staf kleiner. Een conflict ver dwijnt ook niet zo maar achter de horizon". Een verschil in behandeling van solliciterende kleuterleidsters tussen openbare en christelijke scho len heeft Bogers niet kunnen ontdek ken. De vrouwelijke onderwijskrachten wijzen overigens niet alleen met de beschuldigdende vinger naar hun ei gen besturen. Het ministerie van on derwijs heeft, volgens hen, de hele operatie op dit punt slecht voorbe reid. „Minister Deetman heeft bij voorbeeld erg laat toestemming ge geven voor een tweehoofdige lei ding", gaf A. de Beaumont-Ausems van 'Vrouw en Arbeid' aan. „De trein stond toen op veel plaatsen al op de rails". Veel benoemingen zijn nu al achter de rug. Toch wilden de naar Goes geko men kleuterleidsters nog niet bij de pakken neerzitten. Bogers vertelde dat druk uitgeoefend zal worden op scholen die nog geen directeur heb ben, om een solliciterende kleuterjuf aan te nemen. Voorts zal verzocht worden of de schoolbesturen hun pro cedure willen herzien in verband met het laat genomen besluit over de tweehoofdige leiding. „De minister heeft expliciet die mogelijkheid open gelaten", verduidelijkt de projectme dewerkster. Overigens verschilt de situatie in Zee land niet veel van de landelijke. Uit een onderzoek van het ministerie van onderwijs is gebleken dat 90 procent van de basisschooldirecteuren van het mannelijk geslacht zal zijn. „Zee land loopt dan", zegt mevrouw De Beaumont aan, „zoals gewoonlijk nog verder achter". Een ander en beter beleid had gevoerd kunnen worden, stelden de kleuterleidsters in Goes. Meervoudige leiding had, aldus de aanwezigen, voor een bepaalde perio de verplicht moeten worden gesteld bij wet. De positie van het kleuteron derwijs zou dan zeker gewaarborgd zijn. Bovendien had dat een blijk van waardering geweest voor het vrijwel uitsluitend door vrouwen uitgeoefen de beroep van kleuterleidster. Voorzitter Hintzen van de jubilerende vereniging Philatelica temidden van zijn verzameling poststukken. Het verhaal gaat voor veel Filatelisten op. Andere hobbies dan het postzegelverzamelen vinden hun weerslag in de filatelie, temeer tiaar het inmiddels onmogelijk is geworden een wereldverzameling bij te houden". Aan het woord is de heer J. Hintzen, voorzitter van de Internationale Vereniging Philatelica afdeling Vlissingen. De hobby die in zijn zegelverzameling 'doorklinkt' is de lokale geschiedenis van Vlissingen. Omdat hij daar inmiddels al zo'n twintig jaar mee bezig is en omdat de vereniging dit jaar haar veertigjarig bestaan viert en in dat verband zocht naar een 'geschenk met enige allure' voor de leden, stelde de heer Hintzen een boekje samen met de titel 'De Postgeschiedenis van Vlissingen'. De uitgave van zo'n werk is zeld zaam in Nederland, aldus Hintzen. „Vlissingen is de tweede plaats in Nederland waar dat gebeurt. Hoek van Holland is ons zes jaar geleden daarin voor gegaan". Het is ook geen eenvoudig karwei, zo blijkt uit zijn woorden. „Er moeten nogal wat werken worden geraadpleegd", zegt hij en de afst and die hij ter illustra tie met zijn handen aangeeft over schrijdt al gauw de anderhalve me ter. Postgeschiedenis heeft, al doet het woord misschien anders vermoe den, niets te maken met historische gegevens over postkantoren, bestel lingen en bestellers en dergelijke, maar alles met de postmerken. „De bedoeling van de stempels, de ken merken, was dat kon worden nage gaan welke route een poststuk heeft doorlopen. Verder geven de stem pels de tarieven aan en voor welke doeleinden bepaalde tarieven gol den", aldus Hintzen. Het idee voor het boekje ontstond drie jaar geleden. Voorzitter Hint zen hoefde niet bij het nulpunt te beginnen, de basis lag er al. „Ik ben al zo'n twintig jaar geïnteresseerd in oud-Vlissingen en de lokale historie. Ik heb dat gecombineerd met mijn postzegelverzameling en ik heb bij voorbeeld al eens een lezing over dit onderwerp gehouden. Dan wordt het makkelijker om iets dergelijks tot stand te brengen". Bij jubilea van verenigingen van postzegelver zamelaars worden nogal eens spe ciale enveloppen met speciale stem pels uitgegeven. „Dat gebeurt tien tallen keren per jaar. Wij hebben het nog gedaan bij ons zilveren jubileum. Wij vonden dit eigenlijk interessanter. Hier doe je de meeste filatelisten een groot plezier mee". Het boekje geeft een beeld van de poststempels die in Zeeland, maar Vlissingen in het bijzonder, werden gebruikt. Het bevat een groot aan tal afbeeldingen, alle van stukken uit de verzameling van Hintzen. Dat is er ook de oorzaak van dat het oudste stempel van Vlissingen - daterend uit 1782 - niet is opgeno men. „Die heb ik niet in mijn bezit en het Postmuseum geeft die stuk ken niet uit handen". Het boekje bevat, zo geeft Hintzen in het voor woord aan, veel eerder gepubliceer de gegevens. „Maar hiermee is alle informatie bij elkaar gebracht. Daarnaast bevat het veel niet eer der gepubliceerde gegevens en bo vendien zijn bepaalde lacunes in de bestaande informatie opgevuld". I ly Maar niet allemaal, zo laat hij blijken. „Ik hoop dat er naar aanleiding van deze publicatie nog meer gegevens boven water ko men". Een van de zaken waar hij op doelt is het zogenaamde Z-stempel. Dat dateert uit de Eerste Wereld oorlog en komt voor op poststuk ken die vanuit Nederland naar het buitenland werden verstuurd. Om dat Nederland neutraal was en de post voor oorlogvoerende landen was bestemd, werd er censuur toe gepast In het boekje spreekt Hint zen het vermoeden uit dat het Z-stempel bestemd was voor cen- suurgebruik. Hoewel hieruit mak kelijk zou kunnen worden gecon cludeerd dat het stempel uitslui tend in Zeeland in gebruik was, is volgens Hintzen het tegendeel waar. „Het Z-stempel komt ook voor op post uit bijvoorbeeld Gro ningen. Waarschijnlijk was het stempel ook in Roosendaal in ge bruik. Ik hoop dat we door dit boek op 't juiste spoor terecht komen. Er is nog veel sluimerende kennis", zo zegt hij. Het verzamelen van postmerken neemt volgens de samensteller van 'Postgeschiedenis van Vlissingen' de laatste tien jaar sterk toe. Hij verklaart die toenemende belang stelling als volgt: „De filatelie wordt overspoeld met zegels, vooral uit landen die daarmee hun deviezen- kas willen spekken. Een deel van de verzamelaars heeft daarom gezegd: die kant moet het niet op. Daar naast moet je bedenken dat postze gels wel interessant, maar slechts de helft van het postale gebeuren zijn. Een zegel heeft een doel. Dat moet worden aangetoond. Sinds het eind van de jaren zeventig is die voorwaarde ook opgenomen in de internationale juryvoorschriften, waarin wordt gesteld dat een verza meling niet compleet is als het doel van het gebruik van de zegels er niet uit blijkt. En dat levert auto matisch brieven met stempels op". De uitgave van 'De Postgeschiede nis van Vlissingen' (het boekje wordt gratis aan de leden aangebo den en is verder verkrijgbaar bij de vereniging en via de boekhandel) is slechts een (klein) onderdeel van de jubileumviering van Philatelica. Het zwaartepunt ligt op de tentoon stelling in het Scheldekwartier in Vlissingen. Die wordt zaterdag om 10.00 uur geopend door burgemees ter drs Th. J. Westerhout. Van 11.00 tot 22.00 uur kan het publiek de tentoongestelde verzamelingen be zichtigen. Bovendien vindt op de eerste tentoonstellingsdag in de Glaszaal van het Scheldekwartier de Benelux Luchtpostdag plaats (van 11.00 tot 18.00 uur) „We zijn er erg trots op dat die nu - het is de zesde - in Vlissingen wordt gehou den", aldus Hintzen. Zondag 7 april is de tentoonstelling van 10.00 tot 17.00 uur geopend. Om drie uur 's middags wordt de jury uitslag bekend gemaakt en om half vier volgt de jurybespreking. „Dat is voor de filatelisten het hoogte punt van de drie dagen jubileumvie ring. Zij kunnen dan met de jury van gedachten wisselen over hun verzameling en je ziet dan veel gezichten - die na de uitslag wat teleurgesteld stonden - weer opkla ren. Ze hebben dan hun ei kunnen leggen". De laatste dag, maandag, is de tentoonstelling tot 16.30 uur voor het publiek geopend. Van half twee tot half vier wordt er een veiling gehouden voor de leden van de jubilerende vereniging. Hans Verbeek Advertentie De 40e Internationale Huishoudbeurs wordt dit jaar een spektakel. Opperste verbazing gaat hand in hand met vertrouwde gezelligheid. China als gastland De Volksrepubliek China presen teert zich met haar cultuur en een keur van produkten. Wij noemen kunstnijverheids- en huishoudelijke artikelen, porcelein en aardewerk, kleden, zijde en natuurlijk levensmiddelen en wijnen. De badkamer- en de keukenshow Nog nooit zag u zoveel inspire rende combinaties en verrassende nouveauté's bij elkaar. Modetheater Een overweldigende modeshow van grote modemerken in ons land. Het Karweihuis Een huis vol van alles waar de doe- het-zelver mee te maken heeft Leerzame demonstraties en toepas singen van de nieuwste produkten. Toerisme Vakantievoorpret op zm best door een uitgebreide presentatie van toerisme en produkten uit zowel bin nen-als buitenland. o hallen vol rai##85 met "designmeubelen als middelpunt Voordelige Trein-Toegang-biljetten verkrijgbaar bij vele NS-stations.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 33