'm Rijkswaterstaat moet aantal 'veren-claims' toch overwegen Mozaïek van Walcheren in de Tweede Wereldoorlog re 'AN DE SCHEUR KONDIGT NOTITIE AAN IeRGEN OP ZOOM - Roxy I, 20 uur: l'anny Alexander, 16 jr.; 14 uur: ineeuwwitje en de 7 dwergen, a.l.; loxy II, 14 en 19 uur: The woman in ed, a.l.; 21.30 uur: Bachelor party, 16 Lassers Militair, bestuurlijk, menselijk PZEM-KANT0REN OP VRIJDAG 5 APRIL GESLOTEN j V Stankoverlast in Sluiskil Middelburgse bij val van paard gewond geraakt Grote controle op autotransport bij Kruiningen \ismijn Colijnsplaat r; I TERNEUZEN - Luxor, 20 uur: The finja mission, 12 jr.; 20 uur: Electric Buitenlanders n.v. provinciale zeeuwse energie-maatschappij PZEM INDERDAG 4 APRIL 1985 bva/Kabo bezint zich op erdere invoering ATV IDDELBURG - De Abva/Kabo komt volgend jaar met een notitie waarin de voor- en delen van atv (arbeidstijdsverkorting) op een rij worden gezet en tegen elkaar worden 'gewogen. Dat kondigde bondsvoorzitter Jaap van de Scheur woensdagavond aan tijdens n vergadering voor Zeeuwse kaderleden in Middelburg. in de Scheur vond de tijd nog niet p om als bond niet langer medewer- ng te geven, aan het invoeren van beidstijdverkorting. Aan de andere jit was hij ongelukkig met de wijze |aarop de overheid veelal met de atv ispringt. De bondsvoorzitter wees het vaak geringe aantal arbeids- aatsen dat voor de ingeleverde ar- idstijd en voor het afgestane loon irijscompensatie) wordt geschapen. 3 suggereerde daarbij dat het geld t de atv oplevert nogal eens wordt ■bruikt voor het doorvoeren van de >zuinigingsoperaties van de rege- mische groei van drie procent of meer, zo dacht Van de Scheur: „Het is zeker dat we eisen zullen stellen aan verdere medewerking aan het proces van atv. Dat kan beteke nen dat we looneisen gaan stellen",al dus de voorzitter van Abva/Kabo. Hij wees erop dat het gros van de werknemers een salaris verdient, dat tussen de 1600 en iets meer dan 2000 gulden ligt. Juist voor deze groep is »e vakbondsleider liet weten voor een loeilijke keuze te staan. Aan de ene hnt staat het leger werklozen. Velen [ïder hen zijn bereid voor een lage üariëring morgen nog aan de slag te ban Aan de andere kant staan de fensen die werken, voor de atv inle- tren en tegelijkertijd zien dat dat feinig werkgelegenheid oplevert. |olgens de Abva/Kabo-voorzitter is atv slechts 'een middeltje' in de Irijd voor behoud en uitbreiding van |e werkgelegenheid. Voor een flinke laling van de werkloosheid is echter leer nodig, in ieder geval een econo- 3LIJNSPLAAT Bij het gemeentelijk Ismijnbedrijf in Colijnsplaat werden in de lek van 24 tot en met 30 maart de hderstaande hoeveelheden vis en garna- gn (in kilogrammen) aangevoerd, waarvoor navolgende gemiddelde prijs werd be- bngen: export garnalen 4320 12,21, tong f,41, schol 3,69, schar 2,56, bot 0,83, tarbot 21,56, griet 10,86, kabeljauw 4,72, wijting I43. zeebaars 12,76, paling 16,94, kuit 5,51, Heenbolk 3,47, schelvis 4,27, diversen -. TERNEUZEN De gemeentepolitie van Terneuzen is woensdagmorgen 'overspoeld' met enkele tientallen klachten van bewoners van Sluiskil- Oost over stankoverlast. De afdeling milieu van de gemeente Terneuzen stelde daarop een onderzoek in naar de oorzaak van de klachten. Het spoor leidde naar de voormalige groenvoerdrogerij Zeeuwsch-Vlaan- deren op het kanaaleiland bij Sluis kil. Daar experimenteerde een Belgisch bedrijf met nieuwe processen, waarbij afval van een koffiefabriek moest wor den opgewerkt tot veevoeder. Dat proces veroorzaakte een enorme stank. De gemeente Terneuzen heeft gisteren nog de provincie en de ge meente Sas van Gent gevraagd er voor te zorgen dat het proces werd gestaakt. In de loop van woensdag is dat ook gebeurd. flOES - Prins van Oranje, 20 uur: 'Te aat geboren', komedie met Pleuni fouw, Hugo Metsers en Pieter Lutz. MIDDELBURG - Molenwater, 9.30-17 lur: Miniatuur Walcheren. linem'Actueel I, 20 uur: The Beverly Jills cop, a.l.; linem'Actueel II, 14, 19 en 21.15 uur: I The Beverly Hills cop, a.l.; hinem'Actueel III, 20 uur: Paris, Te- |:as, 16 jr. lloes - Grand, 20 uur: Missing in liction, 16 jr. llULST - De Koning van Engeland, 4.30 en 21 uur: A girls best friend, 18 r.; 19 uur: The never ending story, a.l.; 0 uur: Hot Bubblegum dikke liefde, 2 jr.; 20 uur: The terminator, 16 jr.; 20 lur: Under the volcano, 16 jr. rllDDELBURG - Meccano, 20.30 uur: Iroadway Danny Rose. oogaloo, a.l.; i 'uidlandtheater, 20 uur: A nos Jmours. LISSINGEN - Alhambra I, 20 uur: Rmadeus, a.l.; luhambra II, 20 uur: The terminator, 6 jr. AARDAPPELTERMIJNMARKT STERDAM AMSTERDAM - In Bintje 50 mm werden 184 contracten verhandeld voor levering april oogst 1984 bij een prijs van f 19,30 tot f 18,10 per 100 kg, voor levering mei oogst 1984 200 contracten tegen f 19,00 tot f 17,50, alsmede 87 contracten voor levering april oogst 1985 tegen f 29,20 tot f 29,00. De stemming was voor april en mei oogst 1984 prijshoudend op lager niveau en voor april oogst 1985 nauwelijks prijshoudend. Veiling Bergen op Zoom Woensdag 3 april. Late aardappelen 9-21; Golden Delicious 36-1,25; Goudreinetten 40-51; Jonagold 40-1,36; Winston 37-70; Con ference 83-1,38; asperges per ons 31-1,06; koolraap 8-12; kroten per kilogram 30-39; uien ongeschoond 2-28; uien geschoond 28-46; rode uien 18-25; witlof 1,20-3,40; rode kool 43-63; witte kool 41-58; breekpeen 48-50; prei 2,00-3,30; bos prei 1,70; rabarber 2,00-2,30; radijs 84; raapstelen 44-56; bossel- der 44-50; knolselder per kilo 82; knolselder per stuk 5-86; glas-41a 33-67; spinazie 1,10- 1,90; tomaten 15.00-26,90. AM- Groenteveiling Barendrecht, 3 april 1985 Aardappelen: bintje 12-18, eigenheimer 10- 16, irene 9-16, amsoi 30-70, andijvie A 86-1,35, B 61-1,04, bloemkool 1,20-4,40, bos- peen 3,10-3,30, Chinese kool 1,30-1,70, kaisoi 20-30, knolselderij 47-1,40, koolrapen 35-51, witte kool 33-51, rode kool 40-60, gele kool 25-47, kroten 27-36, oesterzwammen 1,80- 2,10, paksoi 1,10-1,60, paprika groen 4,~ -7,50, peterselie 1,07-1,62, prei 3 2,50-3,50, raapstelen 39-45, selderij 13-59, snijbonen 9,50-10,60, spinazie 1,13-1,94, spitskool 3,10, spruiten 3 2,80, tuinkers 44-52, uien bonken 20-25, grof 16-23, middel 11-21, drieling 7-13, geschoond 21-39, winterpeen: grof 74-89, middel 60-88, fijn 40-55, witlof: kort 1 3,30- 4,40, kort 2 1,60-3,50, lang 2 1,30-2.60, 3 60-2,20. EIERVEILING EIVEBA BV BARNEVELD - Aanvoer 1.840.500 stuks, stemming matig. Prijzen in gulden per 100 stuks: eieren van 50-51 gram 13,55, 55-56 gram 14,00-14,80, 60-61 gram 14,85-15,00, 65-66 gram 16,00- 15,45. Een overzicht van de fototentoonstelling in de bibliotheek Tentoonstellingen jixel - Galerie Slijkdreef, 10-18 uur: I rekeningen voor kinderen van Gitte ipee. IERGEN OP ZOOM - Markiezenhof, |4-17 uur: Werken Marinus Schipper t/m 1/9), schilderijen van nieuwe rea- isten, (t/m 15/5) 10MBURG - Zeeuws Biologisch Mu- I ;eum. 10-17 uur: 'Fossiele schelpen |:oeken.. en vinden in Zeeland'. 1EILLE Landbouwmuseum, 10-12 Ji 13-17 uur: oude landbouwwerktui- ten. IATS - Galerie Zwaluwenhof, 14-18 I iur: Werken van Piet van 't Hageland. 1 MIDDELBURG - Zeeuws Museum, |0-17 uur: 'Piranesi en Rome', stads- ezichten. Jalerie Montparnasse, 14-18 uur: Col- ectie grafische werken diverse kun stenaars. |3alerie 'De Wijnstock', 14-17 uur: Versierde eieren' (tot 13/4). kunstuitleen (Kuiperspoort), 13.30-17 liur: Keramiek van Vincent Damen. ]Z>e Vleeshal, 13-17 uur: Urbain Mui ters, installatie Wocks. kloostergang Abdij, 9.30-17 uur: '75 aren Scouting'. pOST-SOUBURG - Bibliotheek, 3 30-17.30 en 18-20 uur: Fototentoon- telling. LISSINGEN - Reptielenzoo 'Igua- a'. 14-17.30 uur: Expositie levende eptielen, amfibieën en insekten. (JZENDIJKE - Museum, 10-12 en 3.30-17 uur: 'Het waterschap over de renzen heen'. OOST-SOUBURG - Burgemeester drs. Th.J. Westerhout van Vlissin- gen heeft woensdagavond de foto tentoonstelling van de Bond van Amateur Fotografen van het rayon Zeeland in de openbare biblio theek aan de Kanaalstraat te Oost- Souburg geopend. De expositie is te bezichtigen van vandaag don derdag tot en met zaterdag 27 april. In zijn openingsredevoering zei de burgemeester dat de tentoonstel ling een mijlpaal voor de bond van amateurfotografen is omdat dit de eerste onder auspiciën is van het rayon Zeeland. „Er zijn twee ver schillende soorten amateur foto grafen, bij het ene soort ligt de nadruk op het eerste woord, maar het werk dat hier is te zien is dat van het andere soort, waarbij de nadruk ligt op het woord foto graaf', aldus de burgemeester. Ver volgens ging hij over tot het uitrei ken van de prijzen voor de best beoordeelde foto's. De eerste prijs ging naar de heer N. Schout, de tweede naar de heer K. Jongepier, beiden lid van de fotoclub Valke- nisse. De heer G. Polderman van f.c. de Flitsparaplu kreeg de derde prijs. Vier fotografen ontvingen uit handen van de burgemeester een oorkonde met eervolle vermelding voor hun werk. De f.c. Valkenisse kreeg een eerste prijs en f.c. De Schelde een tweede voor het beste clubresultaat. Het bestuur heeft de winnende foto bestemd voor burge meester Westerhout, als dank voor het openen van de expositie. handhaving van de koopkracht een vereiste. Gaan de betreffende werk nemers arbeidstijd inleveren èn in komen, dan hakt dat hard in het inkomen van deze groep. „Het zal erop neer komen dat een groot aantal van onze leden in dat geval in de bijstandsnormen terecht gaan komen en daar pas ik voor". Van de Scheur wees in dat verband ook op de koppeling van de uitkeringen met de salariëring van ambtenaren en trendvolgers. Aantasting van de koopkracht van de minder betaalde ambtenaren zal ook een korting op de uitkeringen inhouden. „We willen doorgaan met medewerken aan de atv maar zullen tegelijkertijd de koop kracht van de werknemers in de gaten houden". Van de Scheur zei woensdag dat zijn bond zich volgend jaar over al dan niet verder gaan met atv uit zal spreken na een grondige raadpleging van de achterban. Uit de vele reacties van kaderleden en anderen had hij geproefd dat velen twijfelen aan het nut van doorgaan. De bondsvoorzitter hechtte voor het uiteindelijke oordeel groot belang aan het standpunt van zijn achter ban. „We zouden puur achterlijk zijn, wanneer we op puur theoretische gronden verder gaan, terwijl we niet letten of we het vertrouwen nog wel hebben van afdelingsbesturen, ka derleden en leden", aldus de Abva/ Kabo-voorzitter. MIDDELBURG - De dertigjarige me vrouw L. C. L. uit Middelburg is woensdagavond om tien over acht met onbekende verwondingen over gebracht naar het Gasthuis, nadat zij van haar paard was gevallen. L. reed met nog drie andere ruiters in een groep en op de kruising van de Over- 'loper met de Torenweg schrok één van de paarden. Waarvan is niet bekend. De berijder viel op de grond, maar mankeerde niets. Twee andere paar den schrokken daar weer van. Me vrouw L. kwam ten val. Terwijl de andere paardrijders zich over haar ontfermden, sloegen de vier paarden op hol. Het viertal rijhtte verder geen schade aan en rende rechtsreeks naar 'huis', dat wil zeggen manege De Gouden Draak aan de Nieuwlandseweg. (Slot van pagina 13) ingeschreven. De meesten van hen hebben positief gereageerd op een oproep om getest te worden op lasvaardigheid. De uitslag daarvan is bepalend voor de duur van de oplei ding die de betrokkenen kunnen vol gen. De groep met het hoogste niveau krijgt een scholing van een maand. Een middengroep zal gedurende drie tot vier maanden de cursus kunnen volgen. De lassers met de laagste niveaus worden in de gelegenheid gesteld de gangbare lascursussen te volgen. Hoeveel mensen er na het volgen van de scholing op korte ter mijn als hoogwaardig lasser de ar beidsmarkt op kunnen, kon de heer G. den Dekker (directeur van het opleidingscentrum) woensdag nog niet zeggen. De onderzoeken naar de vakbekwaamheid van de lassers zijn nog in volle gang. Begin maart bleek uit een publicatie van de Zeeuwse Raad voor de Ar beidsmarkt dat het bedrijfsleven in de provincie op flinke schaal gebruik maakt van lassers uit België, Groot- Brittannië en de Bondsrepubliek. De heer Asselbergs voorspelde woens dag dat deze uitwijkmogelijkheid binnenkort tot het verleden zal beho ren. In die landen is eveneens sprake van een groeiende vraag naar lassers. Dat naar mensen op een steeds hoger niveau wordt gevraagd ligt aan de houding van de verzekeringsmaat schappijen. Deze verlangen, bijvoor beeld bij de bouw van booreilanden, naar steeds hogere kwaliteit, alvorens ze tot verzekeren willen overgaan. Tenslotte signaleerde de heer Assel bergs ook een toenemende vraag naar technisch personeel op ander gebied. Het gaat vooral om onderhoudsbank- werkers, isolatieplaatwerkers, en in strumenten- en pijpfitters. Hulpcentra I Voord- en Midden-Zeeland Goes, tel. )1100-14444 (ook voor milieuklachten). 1 |'e1e"wsch-Vlaanderen Alarmnummer 16150-12200 (brandweer en ambulance). 1 En 0 Te,ef°n'sche Hulpdienst Zeeland, tel. 1180-15551, dag en nacht bereikbaar, hr. hulpdienst Zeeland voor mensen in '°od, tel. 01180-36251, van 10.00-24.00 uur yeekends van 20.00-24.00 uur. '''^ting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 1184-14645, dag en nacht bereikbaar, 'hchting 'Vrouwen bellen vrouwen', tel 6100-32233. ('tl0dAer- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. Ho0-38080, dag. van 16-20 uur. (Slot van pagina 13 woordelijke overheid,' die rijkswater staat in dit geval is. Om het zware verkeer toch over te laten gaan moest je denken aan de aanleg van een extra weg, het baggeren van een geul, en ga zo maar door. Die afweging ligt op het bordje van het rijk. Als je tegen die extra voorzieningen nee zegt, dan blokkeer je de gebruiksmogelijkheid voor vrachtwagens en bussen. En dan ben je er nu natuurlijk niet mee door te zeggen: en we betalen ook niet de omrij-schade van de geregelde gebrui kers, geheel of gedeeltelijk". De Voogd gelooft niet dat er in alle gevallen meteen aan een geldelijke tegemoetkoming moet worden ge dacht. Als voorbeeld noemt hij een denkbeeldige drankhandel op Wal cheren, die dagelijks de café's in West- Zeeuwsch-Vlaanderen bevoorraadt. In een dergelijk geval zou er in zijn ogen gedacht kunnen worden aan de mogelijkheid om de drank in hanteer bare containers over te zetten. Zelfs zou het tot de mogelijkheden moeten behoren om een groter aantal bedrij ven te helpen door een extra vracht boot tussen Breskens en Vlissingen in te zetten. „Ik vraag mij gewoon af: rijkswaterstaat, hebt gij dat soort alternatieven onderzocht? Ik vind ook dat de vervoerders zich als bur gers op het rijk kunnen beroepen met de vraag: rijkswaterstaat, hebt gij wel voldoende mogelijkheden onderzocht om mij alternatieven te bieden? Alter natieven, waar die dienst toch mede de verantwoordelijkheid voor draagt", aldus de gedeputeerde. De provincie moet volgens De Voogd uitdrukkelijk buiten schot worden gelaten in deze discussie. In de ver- voersvoorwaarden van de PSD is opgenomen dat de provincie niet aansprakelijk kan worden gesteld voor de gevolgen van stremming. „Daarom zeggen wij dus: we betalen die claims niet en verwijzen door naar rijkswaterstaat". Inwoners van Serooskerke in de rij bij de slager, oktober '44. Aan het slot van 'Worsteling om Walcheren' overziet auteur Hen Bollen de geschiedenis van de tweede wereldoorlog in het gebied en blijft hij zitten „met een aantal vraagstukken, waarvan de oplossing niet altijd voor de hand ligt". Hij signaleert er drie in het bijzonder: de „ten ene male onvoldoende bereidheid" bij onze strijdkrachten in de meida gen van '40 om Zeeland te verdedigen, de geallieerde blunderom in september '44, na de verovering van de Antwerpse haven, niet „krach tig" door te stoten; beide militaire vraagstukken; en de vraag waarom Walcheren niet met man en macht Westkapelle te hulp kwam, na het bombardement van 3 oktober '44. Bollen ontkomt, de balans opma kend over de meidagen '40 als ande ren niet aan gevoelens van wrevel en teleurstelling". Dat tal van Ne derlandse onderdelen zich vooral in Zuid-Beveland zonder slag of stoot overgaven of smadelijk vluchtten, is - zegt hij - „bepaald niet zonder invloed op de defensie van Walche ren gebleven". Zijn wrevel wordt ook gevoed door de „ten ene male onvoldoende leiding en bezieling", die hij signaleert bij het Commando Zeeland, door de handelswijze van schout-bij-nacht Van der Stad, diens vertrek en zijn „dubieuze Be kendmakingen" over de capitulatie. De gebeurtenissen rond de inunda tie, de misrekening rond Arnhem en het onvoldoende oog van de geal lieerden voor de waarde van Ant werpen roepen bij Bollen „een bit ter gevoel op". Hij noteert: „Als gevolg van kortzichtigheid is de oorlog in Zuidwest-Nederland onno dig verlengd, zijn duizenden militai ren onnodig gesneuveld en heeft de bevolking in dit gebied zwaarder geleden dan mogelijk het geval zou zijn geweest wanneer de geallieer den direct na 4 september de Duit sers in het zuiden van ons land hadden achtervolgd. Het is zeer de vraag of men in deze gewesten Montgomery kan eren als de kundi ge strateeg van El Alamein en Nor- mandië. Op zijn rekening staat im mers behalve Antwerpen, ook in rode letters die andere, in dezelfde periode mislukte operatie, hier kortheidshalve aangeduid met 'Arnhem'. Anders dan het geval is met de Britse veldmaarschalk draagt de bevolking terecht de be vrijders, Commando's, Canadezen en Schotten, een warm hart toe". Zijn derde - onopgehelderde - vraag geldt het bombardement op West kapelle. „Een van de mysteries is en blijft," noteert hij in zijn als samen vatting geschreven nawoord, „waarom Walcheren niet met man en macht naar Westkapelle trok, toen deze gemeente op 3 oktober 1944 door een zwaar geallieerd bom bardement was geteisterd. Overal in Walcheren was dit bombarde ment toch waargenomen?" Bollen ziet er een schril contrast in met de eensgezinde (brandweer)hulp na de catastrofe van 17 mei '40 in Middel burg. Hij waardeert de hulp bij het onderbrengen van geëvacueerde Westkappelaars in andere gemeen ten, maar zet vraagtekens bij de handelswijze van (overheids) in stanties na het bombardement. Bollen: „Toen Westkapelle nage noeg van de aardbodem werd weg gevaagd, bleef de hulpverlening vrijwel beperkt tot particuliere ac ties. Men is geneigd zich af te vra gen of er bij de overheid - provincie, gemeenten, brandweer - en Rode Kruis sprake was van gebrek aan visie. Een afdoende verklaring voor het ontbreken van grootscheepse hulp op de dagen, volgend op de catastrofe, heeft niemand tot dus ver kunnen bedenken" De hierboven gegeven aandui ding over de kanttekeningen van de auteur bij met name de militaire operaties zou de indruk kunnen vestigen, dat 'Worsteling om Walcheren' vooral over deze kant van Walcheren in oorlogstijd handelt. Dat is niet het geval. Inte gendeel: een van de aantrekkelijke kanten van het boek is juist, dat niet alleen militaire en bestuurlij ke aspecten, maar met name ook de menselijke kant zulke royale aan dacht krijgt. In dit opzicht dient nadrukkelijk de naam van mevrouw Jan tien Kui per-Abee te worden genoemd: zij verrichtte voor auteur Bollen veld werk op Walcheren en sprak met het overgrote deel van de honderd mense inwoners, wier ervaringen en belevenissen in oorlogstijd in de uitgave zijn verwerkt. Aldus ontstond een zéér leesbaar mozaiek over Walcheren in oorlogs tijd: de auteurs hebben kans gezien die mengeling van zaken - militair, bestuurlijk, menselijk - voortreffe lijk te ordenen en de persoonlijke relazen passend in te bedden in het geheel van de gebeurtenissen. „Wij zijn" zei auteur Bollen eerder deze week bij de presentatie van het werk, „niet zo aanmatigend te me nen dat Worsteling om Walcheren een wetenschappelijk werk is ge worden". Juist. Zijn streven echter een 'historisch verantwoord boek zonder romantische franje' te ver vaardigen lijkt me echter zonder twijfel gehaald en als „een redelijke bijdrage tot de hedendaagse ge schiedschrijving van de streek" lijkt de uitgave mij ook geslaagd. In leesbaarheid doet het boek nau welijks onder voor het eerste deel van de officiële Zeeuwse geschied schrijving over de tweede wereld oorlog, van de hand van wijlen L.W. de Bree. Met succes hebben de auteurs gepoogd de stof handzaam te ordenen, de situering van afzon derlijke al dan niet anecdotische elementen op talrijke pagina's ver hogen de levendigheid en zinvol is ook het aanhangsel met de opgave van strijdkrachtonderdelen en ope raties op Walcheren gedurende de oorlog. De auteurs konden beschikken over een overvloed aan bronnen. Veel van wat in 'Worsteling om Walche ren' is opgenomen, kon men - zij het zeer verspreid - in talrijke geschrif ten, boekjes en notities tegenko men. Kon: de meeste van die bron nen zijn - behalve in documentatie centra en bibliotheken - nauwelijks meer toegankelijk of verkrijgbaar. Een deel echter van hun materiaal - ter beschikking gekomen via onder meer de documentatiegroep Wal cheren 1939-1945 bevat nauwelijks bekende elementen en dat geldt ook voor een deel van de vele illustraties: een aantal is nog niet eerder gepubliceerd. Tot de aantrekkelijke kanten van 'Worsteling om Walcheren' hoort, dat het de geschiedenis van het schiereiland bevat gedurende de héle oorlog. Om er een indruk van te geven: van de - wat P.G. van den Bosse in zijn voorwoord noemt - „schanddaad van het bombarde ment op Middelburg, met geen oog merk uitgevoerd dan de laatste weerstand van Nederlanders en Fransen te breken" tot de droogma king van Walcheren en bijvoorbeeld het bezoek, op 9 maart 1945, van Clement Attlee in Vlissingen, waar over déze aardige anecdotische ver telling is opgenomen: ,J,oco-burge- meester J.L. Verhagen, die hem rondleidde, vertelt dat Attlee hem vroeg hoeveel huizen in Vlissingen beschadigd waren. 'Ik wist het niet precies, ik dacht dat het er 5400 waren, maar zei: 'Twintigduizend, excellentie'. Daarvan was hij ken nelijk niet bijzonder onder de in druk getuige zijn reactie: 'Ik heb zojuist, alleen in Londen, 700.000 huizen gerepareerd. Ik zal u wel wat schepen met hout en glas stu ren'. En inderdaad, enige tijd later kwamen er Liberty-schepen met hout en glas'." Er zit, door die beschrijving van Walcheren gedurende de hele oor logsperiode, nog een kant aan het boek. die de aandacht waard is. Het kruist namelijk het pad van de officiële Zeeuwse geschiedschrij ving '40-'45, die - door het overlijden van de auteurs De Bree en Taal - nog niet verder is voltooid dan het voorjaar '43. Het particulier initia tief heeft, op dit stuk van zaken, het van overheidswege aangehouden tempo bij de geschiedschrijving, in gehaald. Waar 'Worsteling om Walcheren' enerzijds informatie bevat, die ook bij De Bree te vinden is, bevat het anderzijds gegevens over de afloop van de oorlog, op Walcheren al thans, en de gevolgen voor sommige bestuurders, waar de nieuwe Zee land-auteur, drs. G. van der Ham op zijn beurt niet omheen zal kunnen. Het bezoek van de Zeeuwen, begin '45, aan Londen is er een voorbeeld van. Het geldt ook voor - uiteraard - de bombardementen, de inundatie en de bevrijding. En het geldt voor de uitspraken van de Bijzonders Strafkamer van de Arrondisse mentsrechtbank Middelburg over het gedrag van de Schelde-directeu- ren ir. H.C. Hesseling (boete 10 mille subs. 4 maanden) en ir H.W. van Tijen (boete 5 mille subs. 2 maan den); evenzeer geldt hel voor de uitspraak van het Tribunaal te Mid delburg, dat „een van de meest omstreden figuren in de bezettings tijd", waarnemend-commissaris mr. P. Dieleman uit het recht ontzette nog openbare ambten te bekleden. Kees Cijsouw Worsteling om Walcheren, 1939- 1945' door Hen Bollen en Jantien Kuiper-Abee. Een uitgave van uit geverij Terra te Zutphen. Prijs 49 gulden.) I Advertentie i In verband met de viering van de Goede Vrijdag zullen de PZEM-kantoren in de gehele provincie op vrijdag, 5 april, gesloten zijn voor het publiek. Storingen in de levering van gas en elektriciteit kunnen worden gemeld aan het provinciaal storingsnummer: 01180-38888. Directie nv PZEM KRUININGEN De verkeersgroep van de rijkspolitie heeft woensdag morgen een autotransportcontrole gehouden op de rijksweg A 58 ter hoogte van Kruiningen. Deze controle werd uitgevoerd omdat het volgens de heer Aaldersberg, woordvoerder van de rijkspolitie in Middelburg, ongeveer één keer per maand voorkomt dat er of een gloed nieuwe auto, of een metalen stootblok van de combinatie op de rijbaan te recht komt. Volgens hem vormen vooral deze stootblokken een groot gevaar voor de weggebruikers. Er werden vijfentwintig combinaties gecontroleerd, waarvan er vier een proces-verbaal kregen wegens diverse technische mankementen. Tien chauffeurs kregen een waarschuwing. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 29