IN DE VRIJDAGKRANT: m UW GIFGASALARM NA BOTSING OP AUTOWEG BIJ FREIBURG Staking dreigt na mislukt overleg in metaalsector Qhago ANWB: rustig paasverkeer EERSTE GROEP NAAR APELDOORN vandaag Winnaar Als't schoon moet bel dan 045-7194 66. De schoon makets van Nederland. in Middelburg op de Markt 45 Schadelijk een veer laten Zacht maar bewolkt }28e jaargang no. 80 )onderdag 4 april 1985 vrijdagkrant FREIBURG (DPA/AFP) - Bij ten kettingbotsing op de Sheintal-autobahn zuidelijk l-an Freiburg zijn in de nacht an woensdag op donderdag biftige dampen vrijgekomen tit een vrachtauto. De bot- ling kostte aan drie mensen jiet leven. Twee anderen wer- Ben gewond. Kiesstelsel Dupe Garage EG-steun Spektakel ^^1 DEN HAAG (ANP) De beschikbare verblijfscentra in Apeldoorn en Arnhem staan open voor uit Sri Lanka gevluchte Tamils uit de Sleep-In in Amsterdam. Vanaf 10 april zijn er echter ook centra beschikbaar voor wie die dag of later in ons land aankomen. In fasen worden vanaf 10 april de overige al in ons land verblijvende Tamils in deze centra ondergebracht. Volgende week krijgen de gemeenten bericht hoe ze moeten handelen. met voor de kinderen een leuke verrassing en voor u ongekend voordelige openings aanbiedingen als voorbeeldje wit leder trim/vrijetijdsschoen met sterke profielzooi. Maten 35 - 42 Winkelprijs 39.95 Als openingsaanbieding nü minder dan de helft als u op de achterpagina van deze krant kijkt ziet u onze andere denderende, ongekende openings-aanbiedingen Matige zuidelijke wind. In de ochtend kans op wat regen. Vanmiddag enke le opklaringen. Maximumtempera tuur rond 17 graden. Hoe snel is uw gas en licht afgesloten? Elke vrijdag ander nieuws... PROVINCIALE Bij de botsing tussen verscheidene jvagens bijNeuenburg raakte een met jhemicalieri geladen vrachtauto in Irand. Het gevolg was een gifgaswolk boven de plaats van het ongeluk. De autoriteiten in het gebied sloegen alarm, waardoor in omliggende dorp jes een lichte paniek ontstond. Bewo ners in de buurt werden aangeraden deuren en ramen gesloten te houden uit vrees voor de dampen. Ongeveer 100 personen, waaronder automobilisten, meldden zich bij de universiteitskliniek in Freiburg voor onderzoek. Sommigen van hen had den last van geïrriteerde longen. De brand kon pas woensdagmiddag door de brandweer worden bedwongen. Politie en brandweer in Freiburg heb ben nog niet kunnen vaststellen om wat voor gas het ging omdat de beladingspapieren waren verbrand. Een deel van de lading zou afkomstig zijn uit een fabriek van Hoechst in Frankfort. Volgens Hoechst bestond de lading uit twee of drie „relatief ongevaarlijke" stoffen. Nog niet dui delijk is of de wagen nog andere chemicaliën vervoerde. Het verkeer op de Rheintal-autobahn was meer dan acht uur in beide richtingen gestremd en werd omge leid. Brandweerlieden in speciale pakken, die hen tegen de werking van het gif moeten beschermen, lossen vaten met chemicaliën van een aangereden vrachtauto op de Rheintal-autobah. Tamils geleidelijk in centra ondergebracht PZC Het Franse kabinet heeft be sloten bij de eerstvolgende verkiezingen een systeem van evenredige vertegenwoordi ging te hanteren. PAGINA 5 De Belgische regering verbiedt het vervoer van kunstmest over water: Nederlandse bin nenschippers en de NSM drei gen de dupe van de maatregel te worden. PAGINA 13 Toekomstige automonteurs krijgen de kans praktijk op te doen in een 'scholingsgarage' in Middelburg, een uniek ini tiatief van de Streekschool en de Bovag Zeeland. PAGINA 15 ZLM-voorzitter Doeleman laakt de voortzetting van de EG-steun aan individuele boe renbedrijven. PAGINA 17 PSV en MVV zorgden gister avond met negen doelpunten voor spektakel in het beker voetbal. PAGINA 21 Radio, tv en kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Financiën, economie: 7. Kunst en cultuur: 9. Provincie: 13, 15, 17 en 19. Sport: 21. L -* Dit heeft het ministerie van Weizijn, Volksgezondheid en Cultuur ook me de namens het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid woensdag meegedeeld. De regeling Verzorgd Verblijf Tamils is vanaf dinsdag van kracht. Ze verschijnt nog deze week in de Staatscourant, aldus WVC. Waar de centra komen, maakt het ministerie van WVC eerst aan de betreffende gemeentebesturen be kend als met de eigenaar van zo'n centrum een contract is afgesloten. Dat is tot nog toe behalve in Apel doorn en Arnhem het geval in Oud- Gastel. Een groep van rond 125 Tamils, die sinds maandag in de Sint-Nicolaas- kerk in Amsterdam verbleven, heb ben er woensdag onder protest inge stemd om het gebouw te verlaten. Van deze groep zijn gisteravond onge veer 85 Tamils per bus overgebracht naar een pension in Apeldoorn. De veertig overige Tamils zijn "onder gedoken": deze groep heeft althans de kerk verlaten en heeft sindsdien niet meer van zich laten horen of zien, aldus de pastor van de kerk en de Sri Lanka Werkgroep uit Arnhem. De Tamils waren maandag door de gemeente uit de Sleep-in aan de Mau- ritskade gehaald. Dit gebouw doet vanaf Pasen weer dienst als goedkoop hotel voor toeristen. De Tamils (vluchtelingen uit Sri Lanka) verble ven eerst in brandgevaarlijke en dure pensions in de hoofdstad. Het was de bedoeling dat de groep Tamils dinsdag al zou doorreizen naar pensions in Apeldoorn en Arnhem, maar zij weigerden. De regeling waar mee het rijk met ingang van dinsdag de groep van de gemeente overnam, beviel hen niet. Zij eisten vooral ook als politiek vluchteling te worden behandeld. Aan hun eisen is woensdag nauwelijks tegemoet gekomen. Wel is toegezegd dat in Apeldoorn zoveel mogelijk te gemoet wordt gekomen aan hun eet gewoonten. De Tamils krijgen verder kleedgeld en vertrouwenspersonen zorgen voor overleg met de betrokken overheden. De door het ministerie van WVC opge legde rijksregeling waar de Tamils bezwaar tegen hadden kwam in hoofdzaak neer op een zakgeldrege ling op "het niveau van de bijdstands- norm": 95,65 gulden per maand. De noodzakelijke levenbehoeften (huis vesting, kleding, voedsel etecetera) worden door het rijk betaald. De Tamils zijn in Apeldoorn aan huisre gels gebonden. De Sri Lanka werkgroep, die evenals de Vereniging Vluchtelingenwerk Ne derland veel bemiddelde, pleitte er woensdag in een verklaring voor de Tamils niet langer dan drie maanden in de Apeldoornse "kampen" te laten wonen. Alles moet worden gedaan, vindt de werkgroep, om een integratie in de Nederlandse samenleving te bevorderen, ook al gaat het slechts om de periode dat nog over het lot van de Tamils wordt gesproken. De Sri Lanka werkgroep betreurt de hele gang van zaken met de groep Tamils in Amsterdam, waar in totaal zeker 2.000 van deze vluchtelingen uit het noorden van Sri Lanka wo nen. LONG BEACH (AP) Lelijk zijn en toch de hoogste eer behalen. Het viel Twiggy - een hond van een Chinees ras - ten deel tijdens verkiezingen die voor de verandering eens niet bedoeld waren om de mooiste hond te eren. Twiggy werd met vlag en wimpel geko zen tot de 'Lelijkste hond' tij dens een tentoonstelling in het Amerikaanse Long Beach. (Advertentie) AMSTERDAM Tamils in de pastorie van de Sint-Nicolaaskerk in Amster dam, wachtend op de beslissing over de overbrenging naar Apeldoorn. REIMS (REUTER) - In Frankrijk is woensdag een automobiliste om het leven gekomen toen een Mirage van de Franse luchtmacht neerstortte. Wrakstuk ken van het toestel raakten haar auto. Twee kinderen die in de auto zaten liepen verwondingen op. De piloot van de Mirage F-l redde zich met zijn schietstoel, maar raakte wel gewond. Het ongeluk gebeurde bij Coucy-les Effes, 40 kilometer van Reims. (Van onze Haagse redactie DEN HAAG - In de grote metaalin dustrie dreigen stakingen en andere acties na het mislukken, gisteravond, van het overleg over een nieuwe cao. De Industriebonden van FNV en CNV hebben de werkgeversorganisatie FME een ultimatum gesteld dat dins dagmiddag, de dag na Pasen, afloopt. Als de werkgevers dan niet op de eisen van de bonden zijn ingegaan, zullen acties onvermijdelijk zijn, al dus FNV-onderhandelaar Rijkse. Terwijl bij het warenhuisconcern V&D een akkoord werd bereikt, lie pen de onderhandelingen in de me taal opnieuw vast op de eis van de vakbeweging tot invoering, in 1986, van een 36-urige werkweek. In de vleesindustrie, waarin al enige dagen achtereen wordt gestaakt, liep een nieuwe poging om het over een nieu we cao eens te worden, vast. In de bedrijven waar al acties werden ge voerd, worden die vandaag voortge zet. Het personeel van andere onder nemingen zal het werk mogelijk ook vandaag neerleggen. De vakbeweging is op het punt van de 36-urige werkweek aan de winnen de hand bij Douwe Egberts (3700 werknemers). Het cao-overleg werd er echter afgebroken, omdat men het niet eens kon worden over een aantal andere punten. Belangrijkste punt daarbij was dat de bonden •uitbetaling van telkens an derhalf procent prijscompensatie wil len per 1 januari 1985 en 1 januari 1986. Douwe Egberts biedt per 1 ja nuari van zowel 1985,1986 als 1987 een uitkering van telkens een half pro cent. Bij het bedrijf kunnen door de arbeidstijdverkorting 190 banen be houden blijven die anders in een reorganisatie verloren zouden gaan. Het overleg in de bakkers- en suiker werkindustrie verloopt voorspoedig. In beide sectoren is de 36-urige week bespreekbaar. Het overleg wordt later deze maand voortgezet. Aanvulling WÊtÊÊÊÊÊÊÊÊKÊfÊBÊÊÊÊm van het ziekengeld is in principe gere geld. Ten aanzien van de 36-urige werk week struikelde men gisteren tijdens de onderhandelingen over een nieuwe cao voor het 1000 koppen tellende personeel van Naarden Chemie. Bij de container-overslagbedrijven ECT en Unitcenter in de Rotterdamse haven toonden de directies zich bereid te praten over de invoering van een 36-urige werkweek voor personeel dat niet in de vol-continudienst werkt. Het gaat daarbij om 600 mensen. In de continudienst wordt al 32,5 uur ge werkt. {Zie ook pagina 3). Advertentie Hago Nederland B V Vestigingen te Amsterdam-Rotterdam Groningen - Almelo - Apeldoorn Roosendaal - Eindhoven - Maastricht Heerlen BÉqsmL DEN HAAG (ANP) - Hoewel velen er tijdens de paasdagen weer op uit zullen trekken, verwacht de ANWB geen noemenswaardige problemen op de Nederlandse wegen. De toeristenbond heeft dit woensdag meegedeeld. Verwacht wordt dat de meeste vakantiegangers de provincie Zeeland en de Veluwe zullen bezoeken. Evenementen tijdens het paasweekeinde, zoals de traditionele paasraces op het circuit van Zandvoort, kunnen enige drukte op de Nederlandse wegen veroorzaken, aldus de ANWB. Dit jaar zullen naar verwachting minder toeristen ons land bezoeken, zo heeft het Nederlands Bureau voor Toerisme vorige week gemeld, 600.000 tegen 800.000 vorig jaar. Het vakantieverkeer uit West-Duitsland komt vooral vandaag op gang. De terugreis wordt naar verwachting op maandag en dinsdag ingezet. De treinen rijden in het paasweekeinde volgens een aangepaste dienstrege ling, zo heeft NS laten weten. Morgen, (Goede Vrijdag), rijden de toegevoegde „vrijdagse" treinen niet en zullen ook een aantal forensentreinen uitvallen. Op zondag 7 april, eerste paasdag, rijden de treinen als op zondag met beperkingen. Wel rijdt overal minstens eenmaal per uur een trein. Op maandag 8 april, tweede paasdag rijden de treinen een zondagdienst, terwijl de treinen de dag na Pasen, op dinsdag 9 april, als op maandag rijden. Voetnoten in het spoorboekje en de vertrekstaten op de stations geven aan welke treinen uitvallen. De economische schade als gevolg van de strem ming en de stagnaties op de veerdienst Vlissingen-Bres- kens begint beduidende vor men aan te nemen. Eerder deze week werd duidelijk dat een aantal Zeeuw se transportbedrijven bij rijkswater staat en de provincie Zeeland schade claims hebben ingediend voor de ex tra kosten die zij moeten maken om dat op dit veertraject zwaar vracht vervoer niet mogelijk is. Nu staat het paasweekeinde voor de deur en begint de aanloop naar de vakantieperiode op gang te komen. En dat betekent dat de nadelen van de gehandicapte veerdienst ook merkbaar worden in een bedrijfstak die tot nog toe wat buiten schot is gebleven: recreatie en toerisme. Voorgevoelens over tegen vallend bezoek aan toeristische at tracties waren vorige week merkbaar bij de opening van het vernieuwde Miniatuur Walcheren in Middelburg. 'Miniatuur' moet het vooral hebben van dagjesbezoek uit Zeeuwsch- Vlaanderen, België en Noord-Frank rijk dat doorgaans per bus in Middel burg arriveert via het veer Breskens- Vlissingen. En dat zal dus de eerstko mende zes weken niet mogelijk zijn. Ook de Zeeuwse horeca heeft al aan de alarmbel getrokken. Daar wordt de tijdelijke inzet van 'oud en onbe trouwbaar materieel op de veerdienst een regelrechte ramp voor hotels en restaurants' genoemd. Het ziet ernaar uit dat de klachten, ongerustheid en nadelige gevolgen in de komende tijd alleen nog maar zullen toenemen. Het kustgebied van Zeeland aan weerskanten van de Westerschel- de zit weer eens goed in de boot. Hoe kwetsbaar de veerverbindingen onder 'normale' omstandigheden zijn kun nen regelmatige gebruikers keer op keer vaststellen. Wanneer het gaat om langdurige en ingrijpende ontregelin gen als waarvan de laatste maanden sprake is, wordt pas in volle omvang duidelijk welke economische beper kingen er eigenlijk door worden gedic teerd. Natuurlijk, er is bij de voorbe reiding van het grootscheepse karwei om de veerhavens van Vlissingen en Breskens geschikt te maken voor de ontvangst van een dubbeldeksveer boot gezocht naar een periode met de minst mogelijke consequenties. Er is lang en uitvoerig overlegd met het provinciaal bestuur en met het Zeeuwse bedrijfsleven. Stremming van de veerdienst voor zwaar vracht verkeer en voor bussen kon niet in de top van het vakantieseizoen en kon (bijvoorbeeld) ook niet tijdens de bie tencampagne. Er is gekeken naar een vergaande vervangende oplossing tij dens de ruim drie maanden waarin de veerdienst niet normaal zou kunnen functioneren. Maar verder dan de nu voor een deel van het bedrijfsleven gebrekkige inzet van veerboten is kennelijk niets mogelijk gebleken. De consequenties ervan worden thans duidelijk. De vraag naar de verantwoordelijk heid en aansprakelijkheid voor de veroorzaakte economische schade dient zich nadrukkelijk aan. De pro vincie Zeeland - exploitante van de veerdiensten over de Westerschelde - heeft alle schadeclaims doorverwezen naar de uitvoerende instantie van de werken en de eigenaresse van de aanleginrichtingen in Vlissingen en Breskens, de rijksoverheid. En daar volgde een al even laconieke reactie: een onmiddellijke afwijzing van de eisen. Rijkswaterstaat hanteert in schadeclaims als deze het standaard motief: er is sprake van een aanvaard baar maatschappelijk risico en dat moeten betrokkenen zelf maar dra gen. Maar deze redenering is toch wat al te gemakkelijk opgebouwd. Ze doet geen enkel recht aan het gewicht en de omvang van de schade die de economische bedrijvigheid in weste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen en op Wal cheren lijden door dit langdurig en ingrijpend hiaat in een verkeersver binding, waarvoor geen redelijk alter natief is. Een verbinding bovendien die voor datzelfde bedrijfsleven onder normale condities toch al als een verzwarende kostenpost geldt. De gang van zaken bij de verbete ring van de accommodatie en de capaciteit op de veerdienst Vlissin- gen-Breskens is van de rijksoverheid uit de laatste jaren bepaald geen schoolvoorbeeld van beleid geweest, waaruit begrip viel af te leiden voor de economische positie van dit deel van Zeeland. Nu er dan eindelijk een po ging wordt ondernomen om de opge lopen achterstand in te halen mag bij de rijksoverheid op zijn minst een soepeler en genuanceerder houding worden verwacht wanneer er (als ge volg van nogal drastische beperkende maatregelen) economische proble men van betekenis ontstaan. Tenslot te is het niet fair wanneer steeds op dezelfde plaatsen een veer moet wor den gelaten. vdM. Mars en Venus De Sowjetunie gaat over drie jaar bij onderzoekingen in ons zonnestelsel voor het eerst gebruik maken van een robotsonde die de planeet Mars tot op dichte afstand zal naderen. De sonde zal laserstralen op een maan van Mars afvuren om materie te verpulveren, waarna deze door speciale apparatuur geanalyseerd zal worden. Leo Riemens In Maastricht is in de nacht van dinsdag op woensdag plotseling de 74-jarige journalist en operakenner Leo Riemens overleden. Riemens verwierf in de jaren vijftig bekendheid met zijn radioprogram ma's over zangkunst en heeft talloze artikelen en plaatrecensies op zijn naam staan. t

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1