Onderzoek iloed op intistoffen egen AIDS ANWB-technostation gaat naar Vlissingen Veel werk blijft liggen voor vrijwilligers met uitkering Twee Zeeuwse onderzoeken in 'Opsporing Verzocht' PZC/ provincie SAMENWERKING STREEKSCHOOL EN BOVAG uito vernield bij otsing Breskens lermbrandje snel blust in Kapelle jfaderige kabel in enesse gestolen IDDELBURG - Staatssecretaris drs N. J. Ginjaar-Maas van onderwijs opent vrijdag 24 mei 'scholingsgarage' van de Streekschool Zeeland in Middelburg. Deze garage is onderge- racht in het pand aan de Arnesteinweg in Middelburg, dat nog enkele dagen wordt gebruikt technocentrum van de ANWB. De 'scholingsgarage' is de enige in haar soort in Nederland, erschillende categorieën jongeren die een opleiding volgen om automonteur te worden, unnen daar praktijkervaring opdoen. Collecte Kosten Belemmering GEDEPUTEERDE MR J. P. BOERSMA: Democratie Atlas van de Nederlandse marktsteden 39,90 (na 15.06.85 49,90). Paastafellaken en servetten3*5C 2,95. (Geidigt/mio.o4.85). Elke week iets nieuws. I_£ anleiding voor pogingen een 'scho- jgsgarage' op te zetten was het koord, dat werkgevers en werkne- ers in de auto- en motorbranche iRBSKENS De personenauto van V. uit Sas van Gent is bij een anrijding op de kruising Rofack te ,reskens woensdagmiddag om- treeks kwart over een onherstelbaar eschadigd, V., komend vanuit choondijke, kreeg op de kruising een voorrang van een personenauto, estuurd door de Belg I. L. uit Aalst. )eze man kwam vanaf de provinciale uit de richting Groede. APELLE De vrijwillige brand eer van Kapelle werd woensdagmid- ag om ongeveer half vier gealar- eerd voor een bermbrand aan de ude Rijksweg ter hoogte van de hoorse Bredeweg in Kapelle. De andweer is ongeveer een half uur et twee vuurzwepen en één hoge- rukspuit bezig geweest om de zaak blussen. Er was geen schade van itekenis. ERIKZEE - In het weekeinde tus- vrijdag 29 maart en maandag 1 pril is van een bouwterrein aan de oom in Renesse een elektriciteitska- el gestolen. Het gaat om een vijfade- kabel van ongeveer 25 meter lang iet aan de beide uiteinden stekkers. draad had een waarde van 1500 tilden. De gedupeerde is aanne- lingsbedrijf Van de N. uit Stellen- am. OES - De 22 Nederlandse bloedban en beginnen half mei gezamenlijk jet een test van donorbloed op antis- offen tegen de ziekte AIDS. De Fede- atie van Nederlandse Rode Kruis lloedbanken en de Centrale Bloed- tansfusie-commissie hebben dit be- end gemaakt. Ook de bloedbank die eeland onder zijn hoede heeft, de lloedbank Zuidwest-Nederland in lordrecht, zal hieraan meedoen, litvoering van het voornemen zal, zo erklaart adjunct-directeur J. L. El- lendorp van de Dordtse instelling, heel wat voeten in de aarde ebben. De controle die de bloedban en gaan uitoefenen, richt zich op het Idan niet aanwezig zijn van antistof- in tegen het AIDS-virus in het bloed. )e instellingen zullen dit zelf ter hand iemen, zoals zij dit nu ook doen met e opsporing van syfilus en hepatitis Elmendorp vertelt dat na een posi- ieve uitslag het bloed waarschijnlijk erzonden zal worden naar een cen- raal, landelijk referentie-punt. De weede, zogenaamde bevestigingstest wet in dat laboratorium verricht orden. De vraag welke proef daar- oor gebruikt kan worden, is nog niet fdoende beantwoord. Verschillende «drijven in de Verenigde Staten zijn laar momenteel nog mee bezig, ■en ander probleem betreft de manier aarop de donor op de hoogte wordt ïsteld van een positieve testuitslag, 'ecretaris C. Dudok-de Wit van de tentrale Medische Bloedtransfusie- ommissie vindt dat een erg moeilijk raagstuk omdat er nog geen kruid egen AIDS is gewassen. „Met syfilus nhepatitis B ligt dat anders", legt hij at. „Mensen kunnen daarvan gene- en". Kern van het probleem is het ijdstip waarop aan de donor het één n ander wordt meegedeeld, 'e bloedbanken willen met een mede ding wachten tot de tweede test is itgevoerd. Vanwege de ernst van de lakte wordt voor dit uitstel gekozen, lansen moeten niet voor niets onge- hst gemaakt worden. De afwezigheid an antistoffen AIDS hoeft namelijk to te betekenen dat de donor de iekte onder zijn leden heeft of zal rijgen. „Voorzichtigheid is geboden", Jdus adjunct-directeur Elmendorp an de Dordtse bloedbank. „Hier ligt verigens naar mijn mening een taak oor hulpverleners. Zij zouden de pa- enten op moeten vangen", loedontvangers zijn door transfusie "Nederland nog niet besmet met het IDS-virus. „Gevallen zoals de he- netting van vier baby's in Austra- hebben zich hier", zegt secretaris udok-de Wit, „gelukkig nog niet "orgedaan". Bloedbanken vragen verigens al sinds anderhalf jaar aan "e donoren of zij zichzelf rekenen een AIDS-risicogroep. De invoe- lnê van de nieuwe tests zal een lehoorlijk hoeveelheid geld gaan °sten. Het ministerie van volksge- ondheid wil daarin een belangrijke 'ijdrage leveren. afsloten om méér werkloze jongeren aan de slag te helpen. Het akkoord bestond hieruit, dat jongeren die een baan krijgen in een autobedrijf, daar twintig uur per week werken. Zestien uur per week krijgen die jongeren dan een gericht leerprogramma aan de Streekschool. Voor de overige vier uur per week -in de praktijk één dag in twee weken- kunnen deze jongeren terecht in de 'scholingsgarage', waar ze worden begeleid door leermeesters, die worden 'gerecruteerd' uit mon teurs die bij garagebedrijven werk zaam zijn. De garagebedrijven krijgen daarvoor een financiële compensatie van het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Het jeugdplan van de Bovag (werkge vers) en Industriebond CNV en FNV (werknemers) geldt voor het hele land. Zeeland is echter de enige provincie met een 'scholingsgarage'; in andere provincies worden de jongeren in een roulatiesysteem één dag per twee we- TERNEUZEN De collecte voor het Nationaal Reumafonds in Terneuzen heeft ruim tienduizend gulden opge bracht. MIDDELBURG - De ANWB verlaat maandag 15 april zijn technostation aan de Arnesteinweg op het gelijknamige industrieterrein in Middel burg. Het gebouw is verkocht aan de Streekschool Zeeland, die er leerlingen praktijkervaring wil laten opdoen op het gebiedvan motorvoertuigen techniek wil bijbrengen. De ANWB begint zeer binnenkort met de bouw van een nieuw techno- en informatiestation aan de Hermesweg in de wijk Baskensburg in Vlissingen. Dat nieuwe centrum, waar veel meer het accent zal komen te liggen op voorlichting en dienstverlening, kan -als alles mee zit- medio juli in gebruik worden genomen. Het technostation in Middelburg werd in 1975 geopend. De groot schalige opzet was ingegeven door de toenmalige plannen voor een verplichte autokeuring. Hoewel de toenmalige bewindsman de ANWB de garantie had gegeven, dat deze organisatie de verplichte keurin gen zou mogen uitvoeren, stak de tweede kamer daar een stokje voor. Het wetsontwerp belandde zelfs in de prullebak. Al die jaren was het technostation Middelburg dus veel te groot, en daardoor veel te duur. „We moesten geleidelijk naar iets anders gaan zoeken", zegt de heer J. D. Plaisier, regiomanager Zuid- West-Nederland van de ANWB. Juist op dit moment is opnieuw sprake van de invoering van een verplichte autokeuring. Dit heeft de ANWB echter niet op zijn besluit doen terugkomen. De autokeuring zal namelijk niet alleen door de ANWB, maar ook door autobedrij ven mogen worden uitgevoerd. Ook in deze nieuwe opzet zal de ANWB veel minder autokeuringen uitvoe ren, dan in 1975 de bedoeling was. Omdat de kosten van het techno station veel hoger waren dan de baten, werd al in 1982 besloten tot sluiting van het station in Middel burg. Het vinden van een koper voor het bedrijfsgebouw op Arne- stein verliep aanvankelijk zeer moeizaam. „Het is nu eenmaal een heel specifiek gebouw, dat eigenlijk maar voor één activiteit geschikt is. Autobedrijven wilden het niet hebben, omdat ze er wel konden repareren, maar geen auto's kon den showen. De Streekschool Zee land was precies een gegadigde die we nodig hadden", zegt de heer Plaisier. Het technostation in Vlissingen zal op een nieuwe leest worden ge schoeid. Veel meer dan in Middel burg het geval was, kan het publiek in Vlissingen terecht met Allerlei vragen over auto's, caravans en dergelijke. Op de Hermesweg wor den adviezen gegeven en is infor matiemateriaal voorhanden. De heer Plaisier is erg blij met de lokatie in Vlissingen. „De Hermes weg ligt vlakbij een winkelcen trum, is vanaf de uitvalswegen goed te zien en te bereiken, ligt vlakbij een groot aantal autobedrij ven, is niet ver verwijderd van woongebieden en kan per openbaar vervoer makkelijk worden be reikt". In de periode dat het Middelburgse technostation is gesloten en het Vlissingse nog niet gereed is, kun nen auto's worden gekeurd in het Wegenwachtstation in Kapelle. De verhuizing van Middelburg naar Vlissingen heeft geen gevolgen voor de werkgelegenheid bij de ANWB. Ook aan de Hermesweg zal een ploeg van twee monteurs werk zaam zijn, onder leiding van chef J. D. Koning. ken opgevangen in bestaande auto mobielbedrijven. Bestuurslid D. Rijk van Bovag Zeeland en eigenaar van een autobedrijf in Vlissingen legt uit dat een scholingsgarage veel voorde len heeft boven de opvang in steeds een andere garage: „Elk garagebedrijf gebruikt andere apparatuur. In de praktijk zal aan die jongeren dan grotendeels worden uitgelegd hoe zo'n apparaat werkt. Dat is erg tijdro vend. In de scholingsgarage wordt steeds dezelfde apparatuur gebruikt. De jongeren hebben daarom veel meer tijd om veel dieper op de prak tijk in te gaan. Voor de garagebedrij ven heeft dat als voordeel, dat deze jongeren veel geschoolder zijn dan anderen die onder het jeugdplan val len". De jongeren om wie het in dit verband gaat, zijn doorgaans afgestudeerde LTS'ers. De scholingsgarage zal ech ter ook worden bezocht door leerlin gen die motorvoertuigentechniek vol gen aan de Streekschool. Deze kun nen worden verdeeld in hen die vallen onder het leerlingenwezen en in KMBO'ers. Die afkorting staat voor Kort Middelbaar Beroeps Onderwijs. In het leerlingenwezen werkt iemand drie of vier dagen -afhankelijk van zijn leeftijd- bij een werkgever, terwijl hij één of twee dagen theorie volgt aan de Streekschool. Omdat zij op de Streek school alleen theoretische vakken vol gen en genoeg praktijkervaring kun nen opdoen tijdens hun baan, gaat de scholingsgarage aan hun neus voor bij. De KMBO'ers volgen de hele week dagonderwijs aan de Streekschool. Het praktijkgedeelte wordt nu nog gegeven in de Vlissingse Swanenburg- school, maar zal binnenkort te volgen zijn in de scholingsgarage op Arne- stein. De plannen voor het opzetten van een scholingsgarage onstonden vorig jaar. Sinds die tijd hebben verschillende gesprekken plaatsgevonden tussen vertegenwoordigers van de Streek school en de Bovag Zeeland aan de ene, en topambtenaren van het minis terie aan de andere kant. Vooral de financiering van het geheel vormde lange tijd een obstakel. Uiteindelijk gaf mevrouw Ginjaar-Maas het groe ne licht. Het project kost al met al ongeveer één miljoen gulden. Doordat in de scholingsgarage meer jongeren met de praktijk bezig kunnen zijn dan in de situatie waarbij jongeren per ga ragebedrijf rouleren, ontstaat op lan gere termijn toch een besparing. Dat geld wordt weer gestoken in investe ringen, waardoor steeds de nieuwste apparatuur kan worden aangeschaft. „Daarmee gopen we een eind te ma ken aan de veel gehoorde opmerking, dat het onderwijs altijd achter de ontwikkelingen in het bedrijfsleven aanloppt", zegt B. Buijs, directeur van de Streekschool Zeeland. De jongeren die onder het leerplan vallen, maken momnteel al gebruik van de scholingsgarage. Vanaf hun komst is het gebouw broederlijk ge deeld met de ANWB. De KMBO'ers van de Streekschool kunnen in het pand terecht vanaf het moment dat mevrouw Ginjaar de scholingsgarage heeft geopend. Waaruit de officiële openingshandeling bestaat, moet vol gens de heer Buijs nog een verrassing blijven. De bestelauto, die al jaren de woon- en verblijfplaats is van de 41-jarige W. Ridderhof. YERSEKE - In Yerseke, op het parkeerterrein aan de Oude Boogert, vlakbij de openbare lagere school Prinses Beatrix, woont al sinds 1982 een man in een auto. De 41-jarige W. Ridderhof werd in maart 1982 wegens huurschuld uit zijn woning aan de Oude Boogert in Yerseke gezet. De woningbouwvereniging Reimerswaal noteerde toen een huur schuld van rond de 4000 gulden. Na een korte omzw erving langs tehuizen en familie vestigde Ridderhof zich in het najaar van 1982 in zijn bestelauto en daar leeft hij nu nog. „Dat mag best een wonder heten", vertelt zijn broer P. Ridderhof. „Af gelopen winter doorstond hij in zijn auto temperaturen van 13 tot 15 graden onder nul met geen enkel uitzicht op een woning. De gemeen te schiet volgens mij, en volgens veel meer mensen die in de buurt wonen, schromelijk tekort. Nooit is iemand wat wijzer geworden van telefoontjes naar de gemeente of de woningbouwvereniging. De een geeft de ander de schuld en ander som". Dat de tragische situatie in Yerseke nog steeds voortduurt is volgens de woningbouwvereniging Reimers waal te wijten aan het late ingrijpen van de gemeente. Woordvoerder G. van den Borgt: „Wij hebben als beleidslijn dat nimmer iemand een woning toegewezen krijgt, die bij ons nog huurschuld heeft. Dat kan niet anders, want we beheren het geld van onze leden. Die beleidslij nen moeten we volgen. Aanvanke lijk is door de gemeente niet anders gedaan dan aangedrongen op toe wijzing van een woning. De aan vraag kwam dus bij de gemeente vandaan en niet bij de huurder. Wij hebben de gemeente laten weten dat we aan het verzoek niet konden voldoen zolang de huurschuld en de invorderingskosten niet waren be taald. In het najaar van 1983 heeft de gemeente Reimerswaal de huur schuld betaald. Pas in februari van dit jaar werden de invorderingskos ten voldaan". Volgens een woordvoerder van de gemeente ligt de verantwoordelijk heid voor de lange duur van Rid- derhofs woningnood met name bij de woningstichting. „De gemeente was niet op de hoogte van het feit dat de niet betaalde invorderings kosten een belemmering vormden voor toewijzing van een woning. Toen we daar achterkwamen heb ben we die betaald". Waarom het meer dan twee jaar heeft moeten duren voordat ge meente en woningbouwstichting hadden uitgeknobbeld wat er moest gebeuren om Ridderhof aan een woning te helpen, kunnen bei de instanties niet vertellen. P. Ridderhof heeft wel een idee: „Ze spelen elkaar liever de zwarte piet toe dan dat ze werkelijk wat doen aan een onhoudbare situatie. Het gaat niet alleen om mijn broer, die een groot alcoholprobleem heeft en va^i wie je je kunt afvragen of hij tegen zichzelf beschermd moet wor den, maar vooral ook om de woon omgeving. Zo vlak bij een school is een dergelijke vertoning niet te tole reren". Het ziet ernaar uit dat met de vereffening van alle schulden in februari, de woningstichting kan gaan omzien naar een huis voor Ridderhof. „Hij is daar overigens pas vorige week om komen vragen. Wellicht met de wetenschap dat hij bij ons niet meer in het krijt staat. Nu dat niet meer zo is zoeken we naar een passende woning. Binnen nu en afzienbare tijd kan hij zijn huidige 'behuizing' verlaten", meldt Van den Borgt. MIDDELBURG -„Er ligt nog een enorm stuk werk in de samenleving dat door particuliere organisaties ter hand zou moeten worden genomen en dat zou kunnen worden uitgevoerd door vrijwilligers met behoud van uitkering. Sterker nog, met iets extra's daarbij zoals bijvoorbeeld een onkostenvergoe ding. Dat zou de gemeenschap alleen al aan motivatie goud kunnen opleveren. Maar daarvoor moet creatief gedacht worden en dat ontbreekt er nogal eens aan bij Sociale Zaken". gerswerk natuurlijk alleen daar kan worden uitgevoerd, waar door bezui nigingen arbeidsplaatsen zijn wegge vallen. „Ik bedoel niet dat een vrijwil liger een bestaande arbeidsplaats Gedeputeerde mr. J. P. Boersma zei dat woensdagavond als gastspreker op een bijeenkomst in Middelburg van Humanitas gewest Zeeland. Boersma benadrukte dat dat vrijwilli- Leerlingen van de Streekschool Zeeland doen praktijkervaring op in de 'scholingsgarage' in Middelburg. VLISSINGEN - In het AVRO-televisiepro- gramma 'Opsporing Verzocht' wordt van avond (donderdag) on der meer aandacht be steed aan twee Zeeuwse politie-onderzoeken. Het gaat om de recente overval op het grens wisselkantoor in Sluis en de ravage die bij een inbraak werd aange richt in een Vlissings garagebedrijf. Het pro gramma wordt van avond uitgezonden via Nederland II en begint om 21.15 uur. De overval in Sluis werd zaterdag 23 februari ge pleegd. De rijkspolitie in Zeeland wil via het pro gramma informatie over het signalement van de overvallers, over een in België gestolen Citroën CX, die nog steeds niet is teruggevonden en mo gelijk bij de overval werd gebruikt, over de herkomst van een bij het pand achtergelaten ladder en twee porto foons waarvan de ver pakking later in Bergen op Zoom werd aange troffen. In dezelfde stad werden trouwens ook wat wikkels, afkomstig uit het Grenswisselkan toor, gevonden. De Vlissingse politie schakelt voor de tweede maal het AVRO- pro gramma in. De vorige keer had betrekking op de moordzaak op de pompbediende Jan Kloet. Die oproep had toen echter geen resul taat. Nu hoopt de ge meentepolitie de iden- tit-eit te achterhalen van de daders van de inbraak en de vernielin gen bij garage Auto Poppe bv in Vlissingen, in de nacht van zaterdag 2 op zondag 3 maart. Onbekenden drongen toen binnen bij het be drijf aan de Gildeweg en richtten een ware rava ge aan door met de au to's te proberen om dwars door de glazen wand naar buiten te rij den. In totaal werden vijftien auto's bescha digd. De schade beliep toen een half miljoen gulden. Naspeuringen naar de daders, die uit eindelijk met een - later leeg teruggevonden - au to aan de haal gingen, bleven tot nu toe zonder resultaat. moet innemen, maar dat begrijpt u wel", hield hij de 22 aanwezigen voor. De gedeputeerde ging verder in op de relatie tussen overheid en particulier initiatief (p.i.). „Als het doel dat het p.i. nastreeft de moeite waard is, dan kan het op financiële steun van de overheid rekenen, mits er aan diverse criteria wordt voldaan. De particulie re initiatief-organisaties moeten dan wel hun werk kunnen doen in vol strekte vrijheid, èn het gemeen schapsgeld moet goed besteed wor den". Boersma zei zich verder te kunnen voorstellen dat er ook taken die nu door het p.i. worden verricht, door de overheid worden overgenomen. „Ik denk bijvoorbeeld aan verpleeghui zen. Het zou helemaal niet zo gek zijn als de overheid zo'n huis zou runnen. Maar dat is maar een idee van mij, want ik denk niet dat dat door de overheid zal worden gerealiseerd". iAdvertentie Brunaisvanalk marktien thuisp Ik denk dat de toekomst van het p.i. voorlopig ongewijzigd zal blijven. Er zijn particuliere instituten, die een hele grote macht hebben en zelfs ondemocratisch werken. Daartegen zou de overheid zich wel moeten verzetten en moeten proberen een stukje democratisering daarvoor in de plaats te creeëren". De gedeputeerde doelde hierbij op de Stichting Verpleegen Rusthuizen. Het bestuur van de SVRZ bestaat uit 23 mensen, van wie er twaalf door kerke lijke organisaties zijn aangewezen. Daarop haakte ook Ger Wolters in. Hij is voorzitter van Humanitas Zee land. „Als we zien hoe het in Neder land, en met name in Zeeland, is gesteld met de bestuurssamenstelling van voorzieningen op het gebied van maatschappelijke dienstverlening, gezondheidszorg en geestelijke ge zondheidszorg, dan kunnen we niet anders constateren dat daarin de on- kerkelijken, de humanisten, zeer zwaar zijn ondervertegenwoordigd. De meeste van die instellingen dragen een confessioneel stempel". Wolters zei verder dat Humanitas zeker initiatieven in de 'bestuursrich ting' zou nemen als het goed is voor het evenwicht in het voorzieningen pakket. „Op zich is het ook een prima gedachte om 'in te breken' in die instellingen en voorzieningen met een confessioneel karakter. Ze worden vaak met gemeenschaps geld gefinancierd en bekleden dik wijls een monopolie-positie. Waarom is er in dergelijke besturen geen plaats ingeruimd voor Humanitas, het Humanistisch Verbond of een andere buitenkerkelijke organisatie? Wij willen graag medeverantwoorde lijkheid kunnen dragen voor instel lingen die gefinancierd worden met gemeenschapsgeld en die juist door hun monopolie-positie bedoeld zijn voor de hele gemeenschap", aldus de gewestelijk voorzitter van Humani tas. ONDERDAG 4 APRIL 1985 i nieke scholingsgarage foor automonteurs-in-spe i V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 15