I Nieuwe dubbeldekker heet Prinses Juliana Rijkswaterstaat moet claims toch overwegen SCHIPPERS EN BEDRIJF VOOR TONNEN GEDUPEERD Dubbeldeksbrug steekt vandaag Schelde over START HOGEOPLEIDING PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT wee vrouwen dupe m tasjesroof Twee maal geld bij tandarts gestolen PAGINA 13 UISKIL Er dreigt een internationaal conflict rond de afvoer van amoniumnitraat van de [ederlandse Stikstof Maatschappij (NSM) in Sluiskil richting Frankrijk. Door een vervoers- ïaatregel van de Belgische regering zien tientallen Nederlandse binnenschippers zich het ervoer van minstens 100.000 ton van dat kunstmestprodukt door de neus geboord. De Inafhankelijke Nederlandse Schippersbond (ONS) heeft inmiddels de Europese zusterorga- isaties ingeschakeld. De NSM die plotseling wordt geconfronteerd met een verlies op de ransportkosten van vele tonnen heeft de ministeries van economische zaken en verkeer en waterstaat op de hoogte gebracht. Sluiting PZC-kantoren KOMENDE NACHT MONTAGE BRESKENS Kosten VLOOT-GEDEPUTEERDE DE VOOGD Beoordeling J zc ZEELAND" DONDERDAG 4 APRIL 1985 IDDELBURG De nieuwe dubbeldeks-veerboot, die vanaf begin 1986 de enst tussen Vlissingen en Breskens moet gaan onderhouden, wordt naar rinses Juliana vernoemd. De prinses heeft toestemming gegeven om haar nam aan de boot te verbinden. Dat maakte gedeputeerde J. de Voogd oensdag bekend. ij was erg ingenomen met de toestemming van de voormalige vorstin, omdat )ie traditie van 'Oranje-veerboten' in stand kan worden gehouden. De naam m één van de vele prinsen is niet echt in overweging genomen. „Al die rinsen, dat zijn er nogal wat. Als we die allemaal moeten afwerken, daar zijn «woon geen dubbeldekkers voor aan te slepen", aldus de gedeputeerde. prinses Juliana zal bovendien precies op het moment in de vaart komen olie oude veerboot Koningin Juliana uit bedrijf wordt genomen. Momenteel oet die boot samen met de Prins Bernhard nog dienst op de verbinding Breskens-Vlissingen, omdat de grotere prinsesse-boten vanwege de aanpas- singswerken aan de fuiken niet kunnen worden ingezet. Het is de bedoeling dat de nieuwe dubbeldekker begin september wordt gedoopt. Dan wordt het schip op de werf De Merwede in Hardinxveld- Giessendam te water gelaten. Of de voormalige koningin daadwerkelijk de doop zal verrichten is nog niet zeker. De proefvaarten zullen plaatsvinden voor de kust van Hoek van Holland. Op het moment dat de boot in Zeeland aankomt is hij meteen inzetbaar. De provinciale commissie verkeer en waterstaat brengt 12 juni een bezoek aan de scheepswerf. Overigens vlotten de werkzaamheden niet helemaal naar wens. De bouw ligt vier weken achter op schema. Gedeputeerde De Voogd heeft echter nog hoop dat die achterstand kan worden ingelopen. Hij wil in elk geval vasthouden aan het contractsche ma, waarin vastgesteld is dat de dubbeldekker begin januari in de vaart moet worden genomen. Internationaal conflict afvoer kunstmest NSM verigens werd de maatregel voor He betrokken partijen volkomen on- erwacht al in september van het orig jaar uitgevaardigd. Waarom de elgische regering besloot het ver- oer over water (dus per binnenschip) an amoniumnitraat te verbieden is oor de schippersorganisaties, maar ok voor de NSM zelf een volkomen ladsel. en woordvoerder van de ONS in otterdam: „TNO in Delft heeft het ul onderzocht en daarbij vastge- eld dat het absoluut niet explosief Maar in België denken ze daar nnelijk anders over. Een vreemde ak, want in alle andere landen geldt t vervoersverbod over water niet. (ij begrijpen er dan ook helemaal iets van. Van de ene op de andere ag werd het vervoer per schip verbo- en; sindsdien wordt de kunstmest er as vrachtwagens en goederen- einen afgevoerd". >e Europese Schippers Organisatie SO) heeft inmiddels de Belgische ïinister van economische zaken Eys- ens om opheldering gevraagd. De (APELLE Twee vrouwen zijn dinsdagavond rond kwart voor elf in (apelle het slachtoffer gewworden an tasjesroof. De buit bedraagt en- ele honderden guldens en Duitse larken. >e dader rukte het bij een Duitse rouw, die hij op het Kerkplein in .apelle voorbij fietste, van de schou- er. Bij het volgende slachtoffer werd e tas van de bagedrager van haar ets in de Vroomlandseweg getrok- en. Getuigen wordt verzocht contact p te nemen met de rijkspolitie in apelle, tel. 01102-1600. De PZC-kantoren in Middel burg, Vlissingen, Goes, Terneu- zen en Hulst zullen morgen, Goede Vrijdag, vanaf 16.00 uur gesloten zijn. Er wordt van provinciewege, zo blijkt uit advertenties, die de afgelopen tijd in verschil lende bladen verschenen, nij ver gezocht naar een hoofd van het bureau voorlichting, die de huidige functionaris moet opvolgen als die ver vroegd uittreedt. Eerlijk gezegd hebben we een beetje fronsend zitten kijken naar wat in die advertenties werd gesteld onder het kopje 'Functie-eisen'. Daar stond: „Het passend uitoefenen is in het algemeen slechts denk baar op basis van een voltooi de op de functie gerichte uni versitaire studie of een daar mee vergelijkbaar werk- en denkniveau" Verder wordt van de nieuwe functionaris verlangd: „Actie ve beheersing van de Neder landse taal". Natuurlijk. Om te verhinde ren, dat in advertenties zulke zinnen worden opgenomen over wat in het algemeen slechts denkbaar is. ESO vindt dat de schippers alsnog een vervoersvergunning moeten krij gen. Volgens de ESO gaat het om minstens driehonderd 'reisjes' per jaar. Een aantal schippers heeft zich al rechtstreeks tot de Belgische over heid gericht met het verzoek een ontheffing te verlenen. Het gaat daar bij vooral om schippers die, speciaal met het oog op het vervoer van amo niumnitraat, duizenden guldens heb ben gespendeerd aan aanpassingen van hun schip. De ONS-woordvoerder woensdag: „Komt die ontheffing er niet, dan overwegen de schippers naar de rechter te stappen". VLISSINGEN-BRESKENS De nieuwe dubbeldeksbrug, die komende nacht in de veerhaven van Breskens wordt gemonteerd, is woensdag in Zeeland gearriveerd. Vandaag, donderdag, waagt het gevaarte de oversteek naar Breskens. Rijkswaterstaat maakt de bootreizigers erop attent, dat bij een normaal verloop van de werkzaamheden de veerdienst vrijdagochtend tot zes uur is gestremd. Zaterdagochtend, als de tweede brug in Vlissingen wordt ingevaren, zal de veerboot op zijn vroegst om 06.30 uur worden ingezet. De invaar-operatie is van cruciaal belang voor de duur van de strem mingsperiode voor zwaar verkeer. Gaat het eind deze week of begin volgende week mis, dan zal de strem ming met twee tot vier weken na 15 mei worden verlengd. De weersom standigheden hebben volgens rijks waterstaat een alles bepalende in vloed op het verloop van de werken. Donderdagnacht wordt om 01.45 uur de operatie gestart, precies op het moment dat het water een hoogte van 2,15 meter plus NAP bereikt. De brug wordt dan over de hefinstallatie tus sen de twee.heftorens, de zogenaamde hijsligger, naar het landhoofd gescho ven. Het kritieke punt is het passeren van de heftorens: aan beide zijden van de achttien meter brede brug rest er dan slechts vijf centimeter speelruim te. Als het water tot een hoogte van 1,10 meter is gezakt moet het brugdek op de hijsligger rusten. Wanneer het tij nog eens 60 centimeter is terugge lopen kan het drijvend ponton onder de brug worden weggesleept. Tijdens het invaren wordt alle scheepvaart in de buurt van de fuiken stilgelegd, omdat elke onnodige waterberoering moet worden voorkomen. Rijkswaterstaat heeft in verband met de tij-hoogte verschillende alternatie ven achter de hand. Voor de veer dienst zou dat een volledige strem ming betekenen op vrijdag van 14.00 tot 18.00 uur en zaterdag van 14.30 tot 19.00 uur. De laatste uitwijkmogelijk heid is dinsdag 9 april voor 08.30 uur of van 16.45 tot 21.00 uur. Van de alternatieven moet alleen gebruik worden gemaakt als er donderdagof vrijdagnacht door bijvoorbeeld een te hoge zeegang of oostenwind niet kan worden gewerkt. Mocht het weer het hele paasweek einde spelbreker zijn, dan moet de operatie minstens twee weken wor den uitgesteld. Zoals gemeld heeft gedeputeerde J. de Voogd een voorlo pig rampenplan opgesteld om ge strande reizigers toch over de Wes- terschelde te kunnen zetten. De NSM in Sluiskil voelt zich ernstig gedupeerd door de Belgische maatre gel. Een woordvoerder: „Er zijn voor ons grote economische belangen mee gemoeid. Zowel in Frankrijk als in Sluiskil hebben we in het verleden flink geïnvesteerd in alle mogelijke voorzieningen kaden en dergelijke gebaseerd op het vervoer per schip. De meerkosten waarmee we nu, bij de afvoer per wagon en vrachtwagen worden geconfron teerd, lopen in de honderdduizenden guldens". Bij de NSM. waar over de zaak infor meel contact wordt onderhouden met de schippersorganisaties, vraagt men zich af of er geen sprake is van een belemmering van 'het vrije verkeer in Europa'. Ook van NSM-zijde werd woensdag gewezen op de resultaten van het onderzoek van TNO. „De stof is niet explosief', aldus de woordvoer der. In Brussel blijken verschillende mi nisteries op de hoogte van de zaak. De Dienst van het Mijnwezen van het ministerie van economische zaken heeft de zaak in behandeling, maar veel zal dat niet opleveren. Volgens de deskundigen van die dienst namelijk zijn er in het verleden gewezen wordt op een geval in '74 in Texas wel degelijk ongelukken gebeurd met het vervoer van amoniumnitraat. „Proeven hebben uitgewezen dat de kunstmest in bepaalde omstandighe den wel degelijk gevaar kan opleve ren, zeker als er contact is met water", aldus een woordvoerder. Het Belgi sche vervoersverbod lijkt overigens 'afgekeken' van Frankrijk. Daar geldt een verbod voor de aanvoer van amo niumnitraat via de havens. Dat verbod geldt echter niet voor de binnenwateren. Gevolg: de NSM ver voert de kunstmest eerst per as naar de Belgisch-Franse grens, waar het amoniumnitraat vervolgens wordt overgeladen in binnenschepen, die het spul naar de plaats van bestem ming brengen. GOES - Uit de praktijkruimte van tandarts R. L. L. aan de Voorstad in Goes is tweemaal geld gestolen. De eerste keer ging het om een bedrag van 200 gulden en de tweede maal om 60 gulden. De tandarts weet niet hoe men de praktijkruimte is binnengeko men. Het geld zat in een geldkist die in een bureau in de praktijkruimte stond. VLISSINGEN - De reptielenzoo Iguana van de familie Bom aan het Bellamypark in Vlissingen heeft er een nieuwe, bijzondere bewoner bij, die met ingang van vandaag wordt 'toegevoegd' aan de permanente tentoonstelling. Het gaat om een reuzenpad (Bufo Marinus), afkomstig uit het noorden van Zuid-Amerika, maar dan wel om een exemplaar van de zeldzaam voorkomende grote variant van deze paddensoort: een zwaargewicht van bijna twee kilo. Zijn maten: 23 centimeter lang en 15 centimeter breed. Een 'reus onder de reuzen' dus. De meer voorkomende kleine variant van de reuzenpad - afkomstig uit dezelfde streken in Zuid-Amerika - wordt niet langer dan 15 centimeter en weegt niet zwaarder dan twee a drie ons. Deze soort is volgens Ad Bom over de hele wereld, onder meer in Australië, succesvol uitge zet als insectenverdelger, waarbij de amfibieën zich echter zo snel voortplanten dat hier en daar van een ware plaag wordt gesproken. De familie Bom heeft het zeldzame reuzenexemplaar - betrokken van een gespecialiseerde Nederlandse handelaar - al een aantal weken in huis. Die periode is benut om de klimatologische omstandigheden waaraan het dier gewend is zo goed mogelijk na te bootsen en te onder zoeken of het om een gezond exem plaar gaat. Alles wijst daarop: het dier (dat zich voedt met ratten en muizen) is in die tijd al ruim een pond aangekomen. Over de grote variant is, vanwege zijn zeldzaamheid, erg weinig be kend. Bom weet uit de literatuur wel het nodige over de kleine va riant. Het is echter maar de vraag in hoeverre op die bekende eigen schappen een vermenigvuldigings factor toepasbaar is om 'grote broer' te leren kennen. De reuzenpad mag in elk geval, met enige taalkundige vrijheid, gerust een 'gifkikker' wordt genoemd: „Achter de ogen bevinden zich gro te gifklieren van waaruit via po riën gif kan worden gespoten, soms tot 30 centimeter ver", aldus Bom, die verder weet te melden dat de vrouwtjes in één legsel 20.000 a 30.000 - ook al zeer giftige - eitjes afscheiden. Een zeer kenmerkende eigenschap is verder dat de reuzen pad, als hij wordt opgepakt, van schrik krachtig urineert, tot ruim één meter ver. De bijzondere gast is dus vanaf vandaag voor het publiek te bezich tigen in zijn terrarium. Daartoe heb ben wel zes 'kleine reuzenpadden', die de zoo al in bezit had, het veld moeten ruimen. Maar daar hoeven deze geen spijt van te hebben. Bom: „We gaan van de zomer proberen om ze te kweken in een deel van onze tuin, afgesloten voor het pu bliek, zodat we kunnen kijken of ze in alle rust en in volop daglicht tot nakweek kunnen komen". Bedrijven zitten te springen om lassers MIDDELBURG - Het bedrijfsleven in Zeeland heeft op het ogenblik groot gebrek aan hoogwaardige lassers. Om aan de groeiende vraag te voldoen hebben de arbeidsbureaus in Goes en Middelburg besloten maandag 15 april een lassersopleiding (op hoog niveau) te beginnen. Deze wordt gegeven in het Centrum voor Vakopleiding in Middelburg. van de hydrocracker voor Total bij Nieuwdorp en de verhoogde activiteit bij het offshore-bedrijf Heerema/THC in Vlissingen-Oost. Volgens de heer J. P. M. Asselbergs, inspecteur voor de arbeidsvoorzie ning in Zeeland, is de vraag naar hoogwaardige lassers vooral het afge lopen halfjaar sterk toegenomen. Dat komt in de eerste plaats door de groeiende activiteit bij de petroche mische industrie in het Rijnmondge bied. Investeringen van een deel van de aardgaswinsten hebben inmiddels veel, werkloze hoogwaardige lassers aan het werk geholpen, onderwie wie een aantal uit Zeeland afkomstig is. De werkgelegenheid is verder toege nomen doordat verschillende petro chemische bedrijven tegelijkertijd aan een grote onderhoudsbeurt toe zijn. Kort nadat de vraag in het Rijnmond gebied ging toenemen gebeurde het zelfde in Zeeland. In de provincie werden vrijwel tegelijkertijd verschil lende projecten gestart van grote om vang. Asselbergs wees woensdag op de ombouw van de conventionele PZEM-centrale in Borssele, de bouw De kosten van de lassersopleiding worden gedragen door de arbeidsbu reaus. Er is een bedrag van zeventig duizend gulden mee gemoeid. Met behulp van dat geld wordt de de capaciteit aan lascurssussen bij het Middelburgse opleidingscentrum op gevoerd. Bij de bureaus in Goes en Middelburg staan ongeveer zestig werkloze lassers (Slot zie pagina 19 kol. 4) MIDDELBURG Rijkswaterstaat mag de schadeclaims van Zeeuwse transportondernemingen niet zonder meer naast zich neerleggen. De extra onkosten voor de bedrijven in verband met de stremming voor zwaar verkeer van de veerdienst Breskens-Vlissingen zouden in principe voor een (gedeeltelijke) tegemoetkoming van het rijk in aanmerking moeten kunnen komen. Er moet in elk geval goed bekeken worden of de geregelde gebruikers van de veerdienst op één of andere manier een helpende hand kan worden geboden. Dat stelt vloot-gedeputeerde J. de Voogd naar aanleiding van scha declaims van Zeeuwse transpor teurs, die door de stremming tot 15 mei met extra omrij-kosten en wachttijden worden geconfron teerd. Volgens rijkswaterstaat zijn er vier tot vijf claims ingediend. Het totaal bedrag aan eisen valt niet vast te stellen omdat niet alle bedrijven bedragen hebben ge noemd. Wel is zeker dat er sprake is van meer dan één miljoen gul den. Rijkswaterstaat heeft alle aanvragen afgewezen, vooral om dat stremming van de veerdienst in het kader van een 'normaal maatschappelijk risico' zou vallen. Hoewel hij begrip zegt te hebben voor de problematiek waar rijks waterstaat mee heeft te maken vindt gedeputeerde De Voogd die bruuske afwijzing niet juist. Hij zegt: „Natuurlijk, de aanleg-inrich- tingen moeten worden omge bouwd en dat brengt stremming met zich mee. Maar toch: dat wast het water van de zee niet af. Er De nieuwe dubbeldeksbrug op weg naar Vlissingen. Hier de passage door de sluis van Veere moet worden vastgesteld dat er aanwijsbare schade is voor gere gelde gebruikers van de veerboot, die hun trafiek, hun handel over de veerdienst hebben lopen. Rijkswa terstaat moet minimaal bekijken of er een mogelijkheid is om die claims enigszins te honoreren". De gedeputeerde vraagt zich af of rijkswaterstaat wel een afdoende afweging heeft gemaakt. Hij be perkt zich daarbij niet enkel tot de schadeclaims. Volgens hem moeten ook de beslissingen die voorafgaand aan de stremming zijn genomen in de beoordeling worden betrokken. „Voor we in februari begonnen is er breed overlegd. Ervanuitgaande dat er weinig alternatieven waren moest je toen zeggen: ja, die strem ming, die kan niet anders voorko men worden dan met zeer grote extra uitgaven voor de verant- (Slot zie pagina 19 kol. 2)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 13