het weer Gorbatsjov positief over top met Reagan LIKC WENER Spoedig nieuw EG-gesprek over landbouwprijzen EG-commissie komt met nieuw begrotingsvoorstel PZC/ binnen-buiten land OGELIJK SNEL ANTWOORD OPSTARWARS Itaag water Israël laat 'honderden' sji'iten vrij 'COMPROMIS IN DE MAAK' VierIraanse slachtoffers gifgas dood f Gratis aardbeienplantjes Loonverlies dreigt voor Deense stakers Vijf maal levenslang voor twee RAF-leiders Opschorting van Britse poststaking ASHINGTON (DPA-AFP) - De kwaliteit van de Russische bewapening heeft het afgelopen ar zo'n hoog niveau bereikt, dat de Sowjet-Unie zich op de meeste gebieden met het westen an meten. Dit zei een hoge Amerikaanse militair dinsdag bij de presentatie van het vierde aarrapport „Militaire macht van de Sowjet-Unie" in Washington. De bewapeningsdeskundi- e toonde zich met name ongerust over de groeiende vloot van onderzeebotèn en het ussische arsenaal kernraketten voor de lange afstand. Ook werd gesteld dat Moskou ogelijk al betrekkelijk snel een antwoord heeft op het Amerikaanse Strategische Defensie nitatief, ook wel 'Starwars' genoemd. Vandaag Nautisch bericht Vooruitzichten Hoog water Suggesties Gratis bij Mona: zaadjes om zelf aard beien, bosbessen of weidebloemen te kweken. Voor buiten, binnen of op het balkon. U vindt ze op elke V2 liter beker Mona fruityoghurt. BRUSSEL (DPA/RTR) - De Europese Commissie heeft dinsdag een nieuw begro tingsvoorstel voor de Europe se Gemeenschap voor 1985 in gediend dat voorziet in uitga ven tot een recordbedrag van 28,7 miljard ecu (72,4 miljard gulden). (/OENSDAG 3 APRIL 1985 S: Sowjet-bewapening terk verbeterd in 1984 be publikatie van het Pentagon-rap- bort valt evenals voorgaande jaren tarnen met het debat in het Ameri kaanse Congres over de defensiebe- ;roting. President Reagan heeft voor inclusief langlopende projecten, Jl3 miljard dollar (ongeveer 1100 mil jard gulden) gevraagd voor defensie, yeel afgevaardigden willen echter dat bet ministerie van defensie beduidend ninder geld krijgt toegewezen, gezien bet miljardentekort op de Amerikaan begroting, let 143-pagina's tellende rapport boemt een groot aantal gebieden vaarop de Sowjet-Unie in 1984 haar nilitaire macht heeft uitgebreid. heeft de Sowjet-Unie gedurende bet afgelopen jaar volgens de publika- Itie vele proeven genomen met inter continentale kernraketten van het ty- SS-24 en SS-25. De SS-24 is met naximaal tien kernkoppen uitgerust, |terwijl de SS-25 - die mogelijkerwijze nobiel is - één kernkop meedraagt, let Pentagon gaat ervan uit dat in i een begin wordt gemaakt met de Stationering van de SS-25, terwijl de SS-24 een jaar later operationeel zal vorden. De Amerikaanse regering ziet isteren stroomde er met een westelij- e wind koele lucht ons land binnen, •at was toen nog een Scandinavisch age-drukgebied het voor het zeggen ad. Vandaag echter wordt de lucht- troming geheel bepaald door een 'iepe depressie op de oceaan. Het |toarmtefront ervan is vannacht reeds epasseerd. Het koufront laat op zich vachten en komt morgenochtend pas ver. Tot die tijd houden we een uidenwind die een warme maar ook lochtige lucht aanvoert. Vanmorgen :roeg is er nog een kans dat er mist ptreedt. Overigens is er veel bewol king maar vanmiddag kunnen er op klaringen voorkomen. De tempera tuur zal dan net als maandag oplopen lot ongeveer 17 graden. Wind: zuid, 2 tot 3, vanmiddag 3 tot 4 Beaufort; zicht: in de ochtend mist, overigens matig; temperatuur kust water: 5 graden; afwijking waterstan- ten: geen afwijking van betekenis; maximale golfhoogte monding Schel- ies: minder dan 40 centimeter. Voor morgen: Vrij veel bewolking maar in de mid dag ook opklaringen. Matige zuidenwind. Geen neerslag van bete kenis. Temperatuur iets lager, onge veer 15 graden. Voor vrijdag tot en met zondag: Vrijdagochtend enkele buien. Daarna ruime opklaringen. Later af en toe regen. Middagtemperatuur 15 gra den. ZON EN*MAAN donderdag 4 april Zon op 07.08 onder 20.19 Maan op 19.00 onder 07.09 1 uur cm uur cm Woensdag 3 april vlissingen 1.16 162 13.44 197 Terneuzen 1.39 183 14.06 218 1 Zierikzee 2.18 117 15.07 148 I Hansweert 2.21 198 14.50 234 I Wemeldinge 2.53 141 15.18 176 O.scheldemond 1.35 125 13.55 161 Bruinisse 3.15 163 15.50 206 I Donderdag 4 april Vlissingen 2.02 198 14.26 225 1 Terneuzen 2.25 219 14.47 246 1 Zierikzee 2.58 139 16.02 162 1 Hansweert 3.12 232 15.36 259 I' Wemeldinge 3.47 166 16.07 194 O.scheldemond 2.15 146 14.35 181 1 Bruinisse 4.05 185 16.35 224 1 uur cm uur cm 1 Woensdag 3 april E vlissingen 7.46 195 20.04 180 I Terneuzen 8.16 208 20.36 193 Zierikzee 8.20 172 20.43 148 El Hansweert 8.41 226 20.59 212 1 Wemeldinge 8.32 188 21.03 166 I O.scheldemond 7.55 145 20.10 127 1 Bruinisse 9.00 198 21.25 180 1 Donderdag 4 april Vlissingen 8.33 216 20.47 199 Terneuzen 9.07 227 21.21 212 Zierikzee 9.09 180 21.23 156 Hansweert 9.30 247 21.44 231 Wemeldinge 9.22 199 21.43 176 O.scheldemond 8.35 158 20.50 133 j Bruinisse 9.45 211 22.10 186 dit als een schending van het nooit getekende maar wel gerespecteerde SALT-II-akkoord. Het rapport bericht verder over de ingebruikneming van drie nieuwe on derzeeboten die met lange-afstands- JERUZALEM (AFP) - Het Israëlische leger heeft „honderden" sji'itische gevangenen uit het kamp Al Ansar in zuid-Libanon op vrije voeten gesteld. Volgens een Israëlische legerwoord- voerder gaat het om een „gebaar van goede wil" teneinde de betrekkingen met de sji'itische gemeenschap in zuid-Libanon te verbeteren. KOPENHAGEN (RTR) - Zoals maan dag hebben ook dinsdag onofficiële stakingen voor algemene ontwrich ting van het openbare leven in Dene marken gezorgd. Werknemers bleven weigeren een bevel van de regering op te volgen om weer aan het werk te gaan. Als ze vandaag doorgaan met hun actie zullen de actievoerders dat voelen in hun portemonnee. Door loonverlies en het niet ontvangen van vakantietoeslagen in verband met Pasen. Het openbare vervoer, de postbezor ging en de vuilophaal werden dinsdag ernstig getroffen. De stakingen zijn een protest tegen de regeling die de regering heeft opge legd na een loonconflict van een week waarbij 300.000 werknemers in de pri- vésector betrokken waren. De rege ling bepaalt de loonsverhoging op 2 procent voor twee jaar, onder het huidige inflatiepercentage van ruim 5. raketten kunnen worden uitgerust. Volgens het Pentagon ontwikkelt de Sowjet-Unie ook een nieuw type nu cleaire aanvalsonderzeeër. Het militaire ruimtevaartprogram ma van de Sowjet-Unie heeft een uitzonderlijk hoge prioriteit, aldus de publikatie. Ook is Moskou bezig met een onderzoeksprogramma voor een afweersysteem tegen satellieten en raketten, waarbij gebruik wordt gemaakt van op aarde en in de ruim te gestationeerde laserwapens. Vol gens het rapport zou Moskou binnen tien jaar al in staat zijn deze Russi sche uitvoering van het door presi dent Reagan gelanceerde 'Starwars- plan' in gebruik te stellen. Volgens een woordvoerder in Washington zou het Sowjet-plan zelfs al verder zijn dat het Amerikaanse. De Sowjet-Unie voert tevens een mo derniseringsprogramma uit voor het ABM-systeem (verdediging tegen bal listische raketten) rondom de hoofd stad Moskou. Het Amerikaanse ministerie van de fensie schrijft dat in de Sowjet-Unie momenteel meer dan 400 SS-20-raket- ten voor de middellange afstand staan opgesteld. Ook worden nieuwe korte-afstandsraketten in de DDR en Tsjechoslowakije geplaatst. In de pu blikatie staat verder dat Moskou voortgaat met het beproeven van een supersonische bommenwerper. De militaire aanwezigheid van Russi sche troepen en adviseurs buiten de landsgrenzen is volgens het Pentagon de afgelopen jaren sterk gestegen. Het document maakt een balans op van de militaire krachtsverhouding tussen oost en west. In 1984 beschikte de Sowjet-Unie over bijna 1400 raket ten met in totaal 6000 kernkoppen, terwijl de Verenigde Staten ruim 1000 raketten hadden met ongeveer 2100 kernkoppen. Het overwicht van de Verenigde Staten op het gebied van op onderzeeërs gestationeerde kern koppen bedroeg in dat jaar 6000 tegen 2500 gevechtskoppen aan Russische zijde. De verhoudingen op het gebied van de conventionele bewapening zijn vol gens het Pentagon duidelijk in het nadeel van de NAVO. Het Sowjet-persbureau Tass noemde het rapport dinsdag 'kwaadaardige laster'. WASHINGTON (UPI) - De Amerikaanse presi dent Reagan heeft van de nieuwe Sowjetleider Michaïl Gorbatsjov ant woord ontvangen op zijn voorstel voor een topontmoeting tussen beide leiders. Medewer kers hebben tegenover het dagblad „Washing ton Post" verklaard dat het antwoord „positief is". Mark Weinberg, een woordvoerder van het Witte Huis, zei maandag dat Reagan een ant woord van Gorbatsjov heeft ontvangen, maar wilde geen mededelin gen doen over de in houd. Volgens de woord voerder heeft Reagan de Washington Post in een vraaggesprek van de ontwikkeling op de hoogte gesteld. De uitnodiging voor een topontmoeting werd vo rige maand door vice- president George Bush gedaan toen deze in Moskou aanwezig was voor de begrafenis van Gorbatsjovs voorgan ger, Konstantin Tsjer- nenko. Reagan heeft op 21 maart tijdens een persconferentie gezegd dat het de „hoogste tijd" was voor een topbijeen komst tussen de super machten. In de uitnodi ging had Reagan voor gesteld de ontmoeting te laten plaatsvinden in de Verenigde Staten. Vorige week stelde hij voor om, samenvallend met de opening van de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties, in september in New York bijeen te ko men. Brigitte Mohnhaupt 135) Christian Klar (32) STUTTGART (AFP) - Een recht bank in Stuttgart-Stammheim heeft dinsdag twee leiders van de Rote Armee Fraktion (RAF) in West-Duitsland, Christian Klar en Brigitte Mohnhaupt, veroordeeld tot elk vijf maal levenslange gevangenisstraf plus 15 jaar hechtenis. De twee terroristen werden schuldig verklaard aan negen moorden, waaronder op de fede rale procureur Siegfried Bubak, de bankier Jürgen Ponto en de voorzitter van het werkgevers verbond, Hanns-Martin Schleyer. De openbare aanklager had te gen Klar 8 maal en tegen Mohn haupt 6 maal levenslang geëist. Het proces heeft 14 maanden geduurd. Met de veroordeling van Klar en Mohnhaupt zijn praktisch alle processen tegen de bekendste terroristen uit de jaren 70 in de Bondsrepubliek met veroorde lingen tot levenslange opsluiting afgesloten. m vni 1 AMSTERDAM (ANP) - De Mobiele Eenheid van de politie in Amsterdam hanteerde dinsdag de blikopener in de strijd tegen verdovende middelen. Op het terrein van de vuilverbranding aan de Papaverweg werd een begin gemaakt met het openen van zesduizend blikken druiven waarvan de politie het vermoeden had dat er heroïne in kon zitten. De blikken zijn volgens een woordvoerder begin maart met een schip uit Bangkok in Rotterdam aangekomen. Een container met blikken werd naar het westelijk havengebied in Amsterdam vervoerd, waar die enige tijd bleef staan. De douane vertrouwde de zaak niet en tipte de politie. Die heeft bij de container gepost. Op een bepaald moment kwamen er twee mannen die er enkele dozen uithaalden en in een autobusje zetten. Zij reden daar mee weg, gevolgd door de politie. Even buiten Amsterdam stopten de mannen en verdwenen. De auto werd achterlaten. De politie nam de dozen mee en kwam tot de ontdekking dat er blikken druiven in zaten. De keuringsdienst van waren heeft die onderzocht en constateerde dat de druiven van zeer slechte kwaliteit zijn. In de tot nu toe geopende blikken is geen heroine gevonden. Foto: Veel ME'ers vonden dat het werken met een bijltje sneller ging dan met een blikopener. UTRECHT (ANP) - De politie heeft dinsdag ochtend vroeg de 27-ja- rige P.S. uit Almere aangehouden, die sa men met een andere man maandagavond uit het Pieter Baan Cen trum, de psychiatrische observatiekliniek van justitie, in Utrecht ont snapte. S, die in een woning in Almere werd aangehou den verzette zich niet bij zijn arrestatie, aldus een woordvoerder van de Utrechtse politie. Over de aanhouding van S. wilde de politie geen na dere bijzonderheden kwijt. De andere gedeti neerde, een 26-jarige man uit Arnhem, was dinsdag nog voortvluch tig, aldus de politie woordvoerder. S. is opgesloten in het Utrechtse hoofdbureau van politie. LUXEMBURG (ANP) - De ministers van landbouw van de Europese Gemeenschap hebben dinsdag afgesproken dat zij op 22 april verder praten over de landbouwprijzen. De Italiaanse voorzitter van de Landbouwraad, Pandolfi, heeft toegezegd met een ontwerp te zullen komen voor een „globaal compromis" om uit de onderhandelingen te kunnen komen. Minister Braks van Landbouw en Visserij toonde zich dinsdagavond opgelucht dat er een eerste poging tot een compromis op tafel ligt. De ministers hebben besloten voor vier produktgroepen (melk, rund- en schapevlees en gedroogde voeders) het prijsjaar dat op 1 april afliep, te verlengen tot 28 april. Vorige week hadden zij in Brussel al besloten het prijsjaar voor deze produktgroepen te verlengen tot 15 april. Tijdens overleg met Pandolfi had Braks zich dinsdagmiddag fel uitge sproken tegen een verdere verlenging zoals een aantal andere landen wilde. Braks wil deze maand de onderhande lingen afronden, desnoods door stem mingen. De Nederlandse bewindsman heeft Pandolfi een aantal suggesties ge daan om uit de huidige impasse te komen. Na afloop van het gesprek verklaarde hij dat de Nederlandse suggesties geen extra uitgaven ver gen. Hij meent dat de Europese Commissie haar pakket voorstellen moet aanpas sen. Eén van Braks suggesties is het minder drastisch aanpassen van de garantieprijzen voor graan aan de wereldmarktprijzen. Volgens Braks kunnen de Westduitsers die zich fel verzetten tegen de voorgestelde prijs daling dan geen veto over het voorstel uitspreken. Braks heeft gezegd deze maand een beslissing te zullen nemen over de korting op de melkproduktie. Het afgelopen landbouwjaar moesten de Nederlandse melkveehouders op straffe van de 'superheffing' gemid deld met hun produktie 8,65 procent terug in vergelijking met 1983. Volgens Braks zouden de melkvee houders thans een korting van ge middeld ongeveer 11,5 procent moe ten krijgen, om te zorgen dat de melkproduktie niet wordt overschre den. Dat zou nog hoger kunnen uit vallen als er voor jonge boeren pro- duktieruimte moet worden gereser veerd. Braks noemde drie elementen die ertoe kunnen leiden dat de korting minder hoog uitvalt. West-Duitsland wil de eerder afgesproken extra kor ting van één procent een jaar uitstel len. Ten slotte denkt de bewindsman nog ongeveer één procent te vinden in LONDEN (DPA/REUTER) - De werk nemers in het grootste postkantoor van Groot-Brittannië zijn dinsdag middag na een staking van een dag weer aan het werk gegaan. Hun vak bond organiseert vandaag of morgen een stemming over het voorzetten van de staking. Maandag legden de werknemers van het postkantoor in Londen, waar een groot deel van alle Britse post wordt verwerkt, het werk neer. De rechter had de staking verboden omdat de betrokken vakbond geen stemming onder haar leden had gehouden. De bond gaat nu wel de mening van haar leden peilen en vakbondsleiders ver wachten dat er voor voortzetting van de staking gestemd zal worden. Aanleiding tot de staking is zoals gemeld de ingebruikneming van een elektronische sorteermachine, die op het Londens postkantoor al enige tijd op proef was. De staking brak maan dag uit toen vier werknemers, die niet met de nieuwe sorteermachine wilden werken, ontslagen werden. Een twee de geschilpunt is het voornemen van de posterijen een groot aantal deel- tijdkrachten aan te trekken om het aantal overuren te beperken. de zogenoemde onderschrijding. Dat betekent dat hij kan schuiven met melk van melkveehouders die hun toegestane hoeveelheid niet hebben geproduceerd. De Europese Commis sie zal vermoedelijk geen bezwaar maken tegen dit verschuiven. De Nederlandse boer heeft zijn inko men vorig jaar zien stijgen met reëel 9,7 procent, zo heeft de Europese Commissie dinsdag in Brussel laten weten. Gemiddeld steeg het inkomen van de acht miljoen Europese boeren met 4,3 procent, nadat het in 1983 met 13,5 procent was gedaald. WENEN (Reuter) - In een ziekenhuis in Wenen zijn vier Iraanse soldaten overleden die in de oorlog met Irak vermoedelijk met mosterdgas in aan raking waren geweest. Zij waren twee weken geleden in het zieken huis opgenomen. De Iraanse ambassade, die dit dins dag meedeelde, zei dat de behande lende artsen de diagnose hadden ge steld dat de verwondingen van de slachtoffers door mosterdgas waren veroorzaakt. Advertentie (Advertentie) Aangezien de gebruikelijke contribu tie van de lidstaten, één procent van hun btw-inkomsten, niet toereikend is om deze uitgaven te dekken zullen de tien EG-landen volgens het voorstel samen nog een extra bedrag van 2.3 miljard ecu (5,8 miljard gulden) moe ten opbrengen, zo is dinsdag meege deeld door EG-functionarissen. Het Europese Parlement wees op 13 december een eerste begrotingsont- werp ten bedrage van 58,5 miljard ecu van de ministerraad van de EG af omdat het voorstel slechts betrekking had op de eerste tien maanden van dit jaar en het tekort niet op bindende wijze was gedekt. De Europese Com missie reageert met haar nieuwe voor stel op een op 21 maart door de ministerraad génomen besluit waarin de regeringen van de lidstaten zich bereid verklaren hun contributie met ingang van 1986 te verhogen van één procent van de btw-inkomsten tot 1,4 procent. Het tussentijds optredende tekort zou volgens dat besluit worden gecompenseerd via een akkoord tus sen de regeringen. De ministerraad moet nu weer een begrotingsontwerp naar het Europese Parlement sturen. Verwacht wordt dat de ministers evenals de vorige keer zullen afdingen op het door de commissie voorgestelde uitgavenni veau. De commissie raamde het begro tingstekort eerder op 1,3 miljard ecu. Als oorzaken daarvan worden de extra hoge kosten van het landbouw beleid, marktschommelingen, tegen vallers in de inkomsten in 1984 en extra uitgaven voor voedselhulp aan de Derde Wereld genoemd. pzc£) Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. KANTOREN Vlissingen: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Opening kantoren Van maandag t m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 08.00 tot 10.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01194) 511. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. Redactie (01184) 14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 65,40; franco per post 77,50; per maand 22,50; jaarabonn. 250,-; jaarabonn. fran co per post 300,-; losse nummers 1,- (alle bedragen inclusief 5 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 129 cent per mm; minimumprijs per advertentie 19,35; ingezonden mededelingen 2Vi x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 3