Vervroegde sluiting rayonkantoor PZEM op donderdag 4 april Maas zwaait na halve eeuw f als vakbondsbestuurder CNV VERKENNERS padvindersidealen in halve eeuw behouden Maand gevangenis wegens heling PZC/ provincie m v MODE JUURGROEP: TE ZWARE BELASTING OOSTERSCHELDE Lepra-expositie Vlissings museum met Pasen open 'OORZITTER ZEEUWSE DIENSTENBOND Geheugen Discriminatie HOORT. ZIE TJ$ s n.v. provinciale zeeuwse energie-maatschappij PZEM [oENSDAG 3 APRIL 1985 13 holen grijpt te hoog met lannen voor dagrecreatie NT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen verschilt van mening met het dagelijks :stuur van de stuurgroep Oosterschelde. Inzet is de Thoolse notitie dagrecreatieve voorzieningen. Daarin worden de plannen met de recreatieve ontwikkelingen op dat eiland Ischetst. De stuurgroep laat in een brief weten dat het gemeentebestuur nogal hoog grijpt Bet die plannen. Vooral het aantal toeristen dat zich op Tholen en de aangrenzende iosterschelde moet gaan verpozen is volgens de stuurgroep veel te groot en zal een zware belasting vormen voor de Oosterschelde. Daarbij kan schade aan visserij-en natuurbelangen oitstaan, blijkt uit een brief van de stuurgroep aan het college van burgemeester en wethouders van Tholen. B,en w van Tholen zijn het volstrekt niet met die zienswijze eens. Volgens C Nuyten, ambtenaar bij de afdeling ruimtelijke ordening van de gemeente Tholen, is er een gesprek geweest tussen vertegenwoordigers van de ge meente, de stuurgroep en het ministe rs van landbouw en visserij. In dat g >sprek werd duidelijk dat de Thoolse p annen niet zo veel bezwaren bij de uurgroep opriepen. Uit de brief die diarna is verzonden blijkt evenwel iets heel anders. Overigens komt vol gens Nuyten de Thoolse notitie toch in een vreemd licht te staan, omdat h ;t stuk is opgesteld op verzoek van d: subsidiegevers. Maar onlangs is bïkend geworden dat er voor recrea tieve voorzieningen in Zeeland nau welijks geld beschikbaar is, omdat de eeste subsidie naar de gebieden om i: randstad gaat. Dat betekent dat h >t maar de vraag is of de voorzienin- g:n die in de nota van de gemeente Tholen staan wel uitgevoerd zullen worden, tenzij de gemeente alles zelf fil betalen, n van de bezwaren van de stuur- oep behelst het aantal dagrecrean- n waarop de gewenst geachte voor gingen langs de oever van Tholen in gebaseerd. In de brief staat dat t door Tholen genoemde aantal van 15.000 op een zomerse dag onwaar schijnlijk hoog lijkt. „Er mag worden aangenomen dat indien deze cijfers worden bewaarheid de druk op de Oosterschelde navenant zal toene men, hetgeen wel eens op gespannen voet zou kunnen komen te staan met het uitgestippelde beleid voor de Oos terschelde", schrijft het dagelijks be stuur van de stuurgroep aan b en w van Tholen. Nuyten is nogal verbaasd over die uitspraak, want de cijfers van de aantallen dagrecreanten zijn vol gens hem juist afkomstig van inventa risaties van de stuurgroep zelf en ze komen overeen met de situatie van dit moment. Nuyten vindt het dan ook raar dat die cijfers aangevochten worden. Verder vraagt hij zich af wanneer er sprake is van overmatige (Advertentie) VLISSINGEN - De tentoonstel ling 'De klepper klept niet meer' (lepra door de eeuwen heen) in het Stedelijk Museum in Vlis- singen is ook tijdens het paas weekeinde met - uitzondering van eerste paasdag - toeganke lijk voor het publiek. De ten toonstelling wordt, zoals ge meld, donderdag 4 april ge opend door commissaris van de koningin dr C. Boertien. In tegenstelling tot voorgaande jaren is het museum nu ook geopend op Goede Vrijdag (van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur), de zaterdag voor Pasen (van 13.00 tot 17.00 uur) en op Tweede Paasdag (van 13.00 tot 17.00 uur). 'De klepper klept niet meer' is te zien tot en met 1 juni. Het museum is verder dage lijks geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Op zaterdag is het museum van 13.00 tot 17.00 uur toegankelijk. In verband met een afscheidsreceptie is het rayonkan toor van de PZEM aan het Molenwater 97 in Middel burg op donderdag 4 april a.s. om 15.30 uur gesloten. Directie NV PZEM betreding en verstoring. Dat is vol gens hem een zeer subjectieve vraag. De stuurgroep maakte ook bezwaar tegen de plannen van de gemeente om verschillende kleine strandjes aan te leggen. De stuurgroep ziet liever wat minder, maar dan eventueel wat gro tere strandjes aan de Thoolse kust. En dan spreekt de stuurgroep alleen nog maar voor een beperkt deel van die kust om zo weinig mogelijk verstoring te veroorzaken. Overigens blijkt de stuurgroep niet goed genoeg op de hoogte van de Thoolse situatie want er wordt bezwaar gemaakt tegen de aanleg van een strandje bij Strijen- ham. Dat strandje ligt er echter al lang. Een belangrijke rol in de brief van de stuurgroep nemen de plannen voor de aanleg van een slechtweervoorzie- ning met een zomerwoningencom plex bij Gorishoek in. In de brie! wordt gesteld dat de opzet die de gemeente Tholen voor ogen heeft te groot is. Maar er is begrip voor de economische factor die bepaalt dat er nu eenmaal een minimum aantal verblijfseenheden nodig is om het complex rendabel te maken. Dat eco nomisch minimum is 225 verblijf seenheden, maar de stuurgroep wil dat meteen als maximum aanhouden. Nuyten merkt daarover op dat de provinciale planologische commissie minder strenge eisen stelt dan de stuurgroep Oosterschelde. Deze commissie stelt alleen als voor waarde dat de slechtweervoorziening gelijktijdig met de zomerwoningen aangelegd moet worden. Uit de woor den van de heer Nuyten blijkt dat de gemeente Tholen zich niet neer zal leggen bij de bri«f van de stuurgroep. Allereerst zal de commissie ruimtelij ke ordening van de gemeente zich over deze materie buigen. Het zit er wel in dat er ook een schriftelijke reactie van b en w komt. Dijkrecreatie op Tholen langs de Oosterschelde. let lerold 1IDDELBURG - De 74-jarige Middel- urger A. Maas legt dinsdag 16 april voorzitterschap van de kring Zee- nd van de Dienstenbond CNV neer. it is de laatste van een niet op twee anden te tellen aantal vakbonds acties die hij de afgelopen halve euw heeft vervuld. Het afscheid idt echter geen periode van be- ituurlijke rust in. Sinds 1981 is Maas de wereld van de ouderen bonden waarbinnen hij plaatselijke, egionale en landelijk bestuurszetels ezet. I heer Maas werd geboren in Koude- lerke en deed zijn eerste bestuurlijke Irvaring op de in de plaatselijke jon- lelingsvereniging van de gereformeer- |e kerk, waar hij het al snel tot loorzitter bracht. September 1927 werd hij ingeschre ven als 'jonglid' van de afdeling Mid- lelburg van de Vereniging van Ihristelijke handelskantoorbedien- len en in 1937 werd hij secretaris van let afdelingsbestuur. Tot heden heeft lij sindsdien onafgebroken (afgezien jan de oorlogsjaren waarin het CNV fin activiteiten stopte) bestuursfunc- bekleed. Pe voedingsbron voor deze lange vak- Jondsloopbaan werd in Maas' geboor- |edorp Koudekerke aangeboord. In i jongensjaren stond daar ds A. C. [ley, die als de rode dominee van Walcheren werd aangeduid. „Hij was Jelemaal niet rood, maar een verte genwoordiger van de christelijke so- Jiale beweging van die tijd", aldus faas dinsdag in een vraaggesprek. Ds ley adviseerde hem te gaan lezen in pe publicaties van ds Talma, de politi- |us en godgeleerde Slotemaker de pniïne, ds C. Smink en andere voor- nannen van de christelijke sociale Peweging. Maas volgde dit advies op In bleef zijn verdere leven lezen en Onderzoeken. Hij noemt zichzelf een lutodidact (iemand die door zelfstu die kennis vergaart). De heer Maas I olgde na de lagere school de handels avondschool. D de al genoemde zelf- Itudie bekwaamde hij zich in het Ondernemings-, arbeids-, erf-, huur- en lociale verzekeringsrecht. Hij wilde deze kennis niet voor zichzelf houden en geef tot heden (kader-)cursussen voor CNV-leden op deze wetsgebie- den. De heer Maas weet zich feilloos aller lei bijzonderheden (tot de voorletters van reeds lang overleden personen toe) te herinneren. Zo ook anecdotes, bijvoorbeeld over de al genoemde ds Heij, die in de jaren twintig in Kou dekerke stond. „Op een gegeven moment was er een hete droge zomer en een van de ouderlingen, zelf boer, vroeg de predi kant om de volgende zondag om regen te bidden. De dinsdag daarna begon het te plenzen. Ds Heij besloot daarop eens een kijkje te gaan nemen bij de aanvrager van het gebed. Op de oprijlaan van diens erf kwam hij de knechten tegen. In die tijd waren er in de agrarische sector nog geen arbeids overeenkomsten. De boer had zijn De heer A. Maas neemt afscheid als voorzitter van de kring Zeeland van de Dienstenbond CNV. werkvolk naar huis gestuurd, omdat er door de regen niet op het land gewerkt kon worden. De dominee vroeg de arbeiders even te wachten. Hij ging naar de boer en maakte hem duidelijk dat het brodeloos maken van de knechten wel een ondankbare reactie was op de gebedsverhoring. De agrariër was daar gevoelig voor. Slot van 't liedje was dat de arbeiders in de schuur werk mochten verrich ten, zodat ze geen verdiensten mislie pen". De scheidende voorzitter van de kring Zeeland van de Diensten bond CNV heeft zich op velerlei terrein ingezet. Zo was hij ook vijfjaar ouderling van de gereformeerde kerk (Stromenwijk- 't Zand in Middelburg). Dat Maas een brede interesse heeft blijkt verder uit zijn huidige bestuursfuncties in het Bedrijfsschap Groothandel Aardap pelen en de landelijke Stichting Ont wikkeling en Sanering Midden- en Kleinbe drijf. Lange tijd is hij alge meen bestuurslid en vice-voorzitter van de Raad van Arbeid in Middel burg geweest. Door een toeval kwam hij vier jaar geleden in de oprichtingsvergadering van de afdeling Middelburg van de PCOB (Protestants Christelijke Ou deren Bond) terecht. Daar werd hij dezelfde avond als voorzitter aange wezen. Momenteel is hij onder meer bestuurslid van de Zeeuwse Raad Ouderen en adviseur van Cosbo (lan delijk samenwerkingsorgaan van de Ouderenbonden PCO, KBO en AN- BO). Maas heeft zich inmiddels de vraag stukken van de ouderen geheel eigen gemaakt. „Veel ouderen brengen zich in een toestand van verdoving door alleen nog maar met elkaar te sjoelen en te dammen. Bij het van de grond komen van de PCOB in Middelburg en in andere plaatsen in Zeeland heb ik steeds een pleidoovgehouden voor bezinning. Di spelletjes mogen best, want ieder mens heeft behoefte aan ontspanning. Maar de ouderen moe ten er tegelijkertijd van bewust wor den gemaakt dat ze gediscrimineerd worden. Bijvoorbeeld door politieke partijen en vakbonden. Ouderen mogen daar van tot hun dood lid blijven. Aan functies zijn echter leeftijdsgrenzen gesteld en dat is verwerpelijk. De jongeren moeten volop de kans krij gen en overheersing door de ouderen is ook verkeerd. Maar de ouderen hebben wel de nodige ervaring en wijsheid. Waarom zou deze leeftijds groep dan niet in staat gesteld mogen worden deze bagage bestuurlijk te benutten?", zo vraagt de heer Maas zich af. Hij laat doorschemeren dat zijn ver trek als Zeeuws voorzitter van de dienstenbond CNV ook te maken heeft met de opstelling van zijn bond tegenover ouderen. „Maar ik ga oude ren niet oproepen de werknemersor ganisaties de rug toe te keren, inte gendeel. Een vakbondslidmaatschap biedt meer positieve dan negatieve kanten. Het ledenverlies bij de bon den heeft overigens mijns inziens nog geen catastrofale vormen aangeno men. Blijft het doorgaan dan is een versnelde afbraak van de sociale voor zieningen het gevolg. Met weinig le den kan je onmogelijk een stevige vuist maken tegenover regering en werkgeversorganisaties", zo is Maas van mening. De vertrekkende CNV-bestuurder had overigens naast zijn bestuurlijk werk ook nog een drukke baan. Vanaf 1927 tot aan zijn pensionering werkte hij bij ijzerhandel De Jager in Middel burg. Achtereenvolgens als facturist, chef afdeling butagas en als vertegen woordiger. Ondanks zijn druk be staan zegt hij toch over voldoende vrije tijd te hebben beschikt, door een zo goed mogelijke tijdsindeling. Dat neemt niet weg dat hij meer avonden buiten, dan in zijn woning heeft door gebracht. Maas is dankbaar dat zijn echtgenote zich daarvoor opofferin gen wilde getroosten, omdat zij het nut ervan inzag. Niettemin vindt de heer Maas dat hij nu wel rustiger aan mag gaan doen en dat de avondverga deringen tot het verleden moeten gaan behoren. Jan van Loo en Albert Goeman (rechts). Padvinder..„ligt er in dit woord niet iets wat iedere jongen de oren doet spitsen? Heeft dit woord voor een jongen niet een betoveren de, aantrekkelijke klank? Er ligt iets in van romantiek, avontuur, en moed". De eerste zinnen van het logboek 1935-1945 van de Ridder Boudewijngroep 'der Nederlandsche Padvinders' in Yerseke doen voor waar denken aan enkel heroïek en opofferingsgezindheid. Het karakter van de padvindersorganisatie bestaat echter niet alleen uit dergelijke superlatieven. „Probeer de wereld in ieder geval wat mooier achter te laten dan dat je erop gekomen bent", luidt anno 1985 de meer bescheiden karakterisering van de heren A. Goeman en J. van Loo uit Yerseke, die over ëën maand precies vijftig jaar lid zijn van de Ridder Boudewijn groep in het vissersdorp. Ze kennen elkaar al van de bewaar school. Beiden zijn 64, en beiden hebben zich op 20 april 1935 tijdens een informatie-avond van de pad vinderij in Goes aangemeld als lid van de op te richten Ridder Boude wijngroep. Na het ondertekenen van de padvindersbelofte - de plicht te doen tegenover God en vader land, iedereen te helpen waar je kan en de padvinderswet te gehoorza men - werden de twee officieel geïn stalleerd. Met hopman H. ten Bok- kel Huinink - destijds hoofdinge nieur bij Rijkswaterstaat - als enige in uniform, deed de Boudewijn groep in 1935 tijdens een kamp op het landgoed Utrecht de eerste goe de daad: het meehelpen blussen van een flinke bosbrand. „Ons eer ste ongelukje gebeurde daar ook. Een groepslid sloeg met de bijl inplaats van op een boom, in zijn eigen voet", vertelt Goeman. Tijdens de oorlogsjaren lag de Bou dewijngroep vrijwel stil. Alleen op de tiende mei van 1940 moest ze in actie komen. Na het bericht dat de oorlog was uitgebroken werd de groep opgeroepen door de toenmali ge burgemeester van Yerseke mr. M. Vlaming om orders in ontvangst te nemen. „Wij moesten evacuatie papieren rondbrengen aan de dor pelingen die achter de Molendijk naar Yerseke - een gevechtslinie - woonden", betoogt Van Loo. Het logboek vermeldt over deze opera tie: „Na deze plicht, die bijna de gehele dag in beslag neemt, helpen we meubels en huisraad opladen. Dan nemen we afscheid van elkaar en iecfer gaat naar huis om ook daar alles gereed te maken voor het vertrek". De dagen na de inval van de Ooster buren verliepen vrij rustig. Het clubgebouw van de padvinders had de beschietingen overleefd. Helaas betekende dit gelukkige voorval niet dat de Ridder Boudewijngroep haar onderkomen mocht behouden. „Op 4 april 1941 werd de groep door de bezetter verboden. Twee Gesta- po-agenten, vergezeld van twee WA- mannen verschenen die dag aan onze deur en eisten de sleutels van het clubgebouw", zegt Goeman. Zo wel Van Loo als Goeman gaven de sleutels niet af met het gevolg dat het gebouw aan de Molendijk bruusk werd opengebroken. Goe man in het logboek: „Doch zij kun nen ons boycotten en ons dwingen het uniform af te leggen, maar.... eens padvinder, blijft padvinder en ons grote ideaal kunnen zij nimmer uit onze harten branden". Na de oorlog herrees ook de Ridder Boudewijngroep in Yerseke. Nieuwe leden meldden zich massaal aan. Vele jeugdige padvinders kwamen echter met an dere bedoelingen de groep binnen dan die welke het padvinderschap uiteindelijk voorstond. Van Loo: „Vele leden die zich toentertijd aanmeldden hadden het idee dat padvinder zijn niets anders was dan soldaatje spelen. Een nog im mer geldende misvatting. Veelal gingen deze lieden na verloop van tijd ook uit de groep". Goeman schrijft daarover in het logboek uit 1945: „Vele mensen den ken nog dat de padvinderij een verkapte militaire organisatie is en tot doel heeft om soldaten te kwe ken. Ik vestig er de nadruk op dat dit absoluut onwaar is. Wij zijn geen oorlogsverkenners, wij zijn vredes- verkenners met het doel om de mensheid vreedzamer en gelukki ger te maken dan ze thans is. Er wordt tegenwoordig veel gesproken over saamhorigheid, eenheid en naastenliefde. Wel, als alle mensen padvinders waren, kwamen wij een stuk dichter bij dat doel". De Ridder Boudewijngroep verhuis de na 1945 met het oude gebouw naar een stuk land van de vader van Albert Goeman. De beide padvin ders hebben daar ook hun 25-jarig jubileum gevierd. De inmiddels tot hopmannen gepromoveerde groepsleden kregen voor hun trou we dienst aan de Ridder Boudewijn groep een gouden Jacobsstaf, een onderscheiding van de Nederland sche padvindersvereniging, onder tekend door Prins Bernhard zelve. Dit hoogtepunt in de carriere van Van Loo en Goeman werd twee jaar nadien gevolgd door een minder plezierige gebeurtenis. De Yersekse groep diende hun onderkomen op het land van vader Goeman te verlaten. Het perceel werd geëgali seerd. Na zes jaren in verschillende gebouwen te hebben gebivak keerd kreeg de Ridder Boudewijn groep uiteindelijk een eigen club gebouw. Bovendien had de groep enige veranderingen ondergaan. Goeman: „Al in '62 kregen wij van verschillende kanten te horen dat er behoefte was aan een zeeverken- nersgroep. We zijn toen overstag gegaan en na het doorlopen van verschillende nautische cursussen werd Van Loo stuurman en ik schipper.". De overgang vergde nogal wat van de leidinggevende figuren in de groep. Met name vanwege de grotere gevaren op zee, dienden de groepsleden volgens Van Loo een nauwgezette discipli ne te betrachten. Het jaar 1975 staat bij de heren Goeman en Van Loo als minder plezierig in het geheugen geregi streerd. Het 40-jarig bestaan werd toen met de welpen en verkenners uitbundig gevierd en er waren zelfs lokale gezagsdragers aanwezig. Op een gegeven moment moest de heer Jan van Loo naar voren komen. Tot zijn grote verbazing werd hij door de toenmalige burgemeester mr. C. Pijl Hogeweg met koninklijk zilver onderscheiden tot Ridder in de Or de van Oranje Nassau. „Niet vanwe ge de onderscheiding op zich, maar het was voor mij wrang te moeten ervaren dat degene die de onder scheiding heeft aangedragen, Goe man was vergeten", aldus Van Loo. „Goeman en ik waren immers altijd samen. Het feit dat hij minder 'bui ten' werkte dan ik heeft echter tot een totaal verkeerde conclusie ge leid". Nu, terugkijkend op 50 jaar padvin derschap kan Goeman er niet meer rauwig om zijn. „Natuurlijk is het leuk om zo'n onderscheiding te ont vangen. Maar de kern van het pad- vinderverhaal zit hem niet in plak ken of medailles", stelt hij. De ex- hopman benadrukt dat de wil om iets te doen met jongeren veel be langrijker is. „Mensen moeten zich bewust zijn van de bescheiden rol die zij kunnen vervullen in de maat schappij". Het spontaan en eerlijk omgaan met in zijn geval jeugdige groepen acht hij dan ook een van de belangrijkste kenmerken die een leider moet hebben. Goeman heeft om die reden ook weinig op met de bemoeienis van allerlei gogen en sofen - na de fusie van de drie landelijke padvinderorganisaties tot Scouting Nederland - bij de aanstelling van een groepsleider. „De wetenschap komt hier op een verkeerde manier aan het woord. Te meer daar de gewone man, met zijn motivatie en inzet, de leiderstaak op zich moet nemen", aldus Goe man. De heren Jan van Loo en Albert Goeman nemen 11 mei officieel af scheid van de Ridder Boudewijn groep Zuid-Beveland in Yerseke. Tegelijkertijd wordt dan het 50- jarig bestaan van de organisatie gevierd. Ewit Roos MIDDELBURG Een inwoner van Vlissingen is dinsdag voor heling door de politierechter veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaarde lijk met twee jaar proeftijd. Dat betekent dus, dat hij één maand naar de gevangenis moet. De officier van justitie had tegen de zestigjarige J. D. eveneens vier maanden geëist, waar van echter maar twee maanden voor waardelijk. Vorig jaar had de man meermalen goederen gekocht die van diefstal afkomstig waren zoals video-recor ders, huiscomputers, fototoestellen, radio's en gouden sieraden. Sommige van deze spullen zaten nog in de oorspronkelijke en nog niet verbroken verpakking van het Trefcenter in Mid delburg en die werden bij D. afgele verd door mensen uit de Vlissingse drugsscene, zo moest officier van jus titie mr Stein vaststellen en de officier vond ook dat er daarom sprake was geweest van opzetheling. Een jongeman uit Souburg mocht officier van justitie mr Stein en poli tierechter mr G. H. Nomes dankbaar zijn voor de milde eis en het milde vonnis. December vorig jaar had hij een meisje de keel dichtgeknepen en dat was weer het gevolg van een stukgelopen relatie. Het gebeurde 's morgens om half acht in de binnen stad van Middelburg. De officier wilde alle achtergronden laten meewegen en volstond met een eis van vijfhon derd gulden boete en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Het laatste nam de politierechter over, maar de boete bracht hij terug tot driehonderdvijftig gulden. Een inwoner van Serooskerke P. C. werd voor heling van een racefléts die van diefstal afkomstig was, conform de eis veroordeeld tot een boete van vij honderd gulden en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Hij had de fiets gekocht van een zekere S. een notoire fietsendief. C. verklaarde op dat moment geloof te hebben gehecht aan het verhaal van S. die zei dat de fiets afkomstig was van een broer in Goes die in fietsen handelde. (Advertentie DE WERELD VAN DE vindt u bij ons. Dichtbij en vertrouwd. Lange Delft 111 Middelburg l I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 23