Een dure aprilgrap Montage dubbeldeks bruggen veerhavens eind deze week Koningin opent pijierdam op 4 oktober 1986 PL A A TSELIJKE POLITIEK 'WEL WILLEND PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Granaat gevonden NA OPHEFFING BESCHERMING BEVOLKING Taken Collectief Vlissingse fluitist in finale concours amateurmusici PAGINA 9 HULST De gemeente Hulst heeft een nieuwe burgemeester. Bij koninklijk besluit van 29 maart is mr. F. A. W. Jacobs benoemd tot burgemeester van de Reynaertstad. De benoeming gaat in per 16 april. Jacobs (46) is sinds september 1974 eerste burger van de Limburgse dubbelgemeen^e Kessel en Neer. In politiek Hulst is welwillend op zijn benoeming gereageerd. VLISSINGEN - Het algemeen bestuur van de Regionale Brandweerkring Noord en Midden Zeeland heeft zich maandag uitgesproken voor vestiging van de brandweer kring 'nieuwe stijl' in Vlissin gen. Datum r ZEELAND DINSDAG 2 APRIL 1985 OOES - Koningin Beatrix zal zaterdag 4 oktober 1986 de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde officieel in gebruik stellen. Deze datum is in de koninklijke ogenda voorlopig in ieder geval gereserveerd voor de oplevering van het sluitstuk van de Deltawerken. Hoewel het tijdschema voor de werkzaamheden aan de pijierdam krap is, wordt er nog steeds van uitgegaan dat 'ie kering vóór het stormseizoen 1986187 gebruiksklaar is. Een feit dat niet beter kan worden onderstreept dan de koningin uit te nodigen een lint door te komen knippen oj oen eigentijdsere opening handeling te verrichten. De vorstin zal oktober volgend jaar evenwel nog geen glimmend opgepoetste stormvloedkering en een keurig aangeharkt werkeiland Neeltje Jans aantreffen. De pijler- dam is in het najaar van 1986 weliswaar operationeel maar nog niet voltooid. Het is waarschijnlijk dat de aanstortingen met betonblokken en zware stenen tegen de dorpelbalken dan nog niet voltooid zijn. Ook kan de kering dan nog niet voor het wegverkeer worden geopend. Het werk aan de zogenaamde uitkragingen van de verkeerskokers om een voldoende brede weg te krijgen, is dan nog in volle gang. Trouwens andere onderdelen van de Oosterscheldewerken zijn evenmin gereed. De sluiting van de Oester dam staat voor oktober 1986 op het programma; de Philipsdam gaat in het voorjaar van 1987 dicht. De verbetering van het kanaal door Zuid-Beveland zal ook pas na 1986 gereed zijn. Mr F. A. W. Jacobs burgemeester Hulst De onherstelbaar beschadigde auto Jacobs volgt oud-burgemeester P. J. G. Molthoff op, die met ingang van dit jaar gebruik maakte van de VUT- regeling. Evenals zijn voorganger is de nieuwe burgemeester katholiek en lid van het CDA. Ook door zijn leeftijd voldoet Jacobs, gehuwd en vader van twee jongens en een meisje, aan het profiel dat de gemeenteraad van Hulst maanden geleden schetste. Na het verschijnen van de vacature vorig jaar oktober in de Staatscou rant bracht Jacobs een bezoekje aan Hulst. Daarvoor kende hij de plaats, zo zei hij gistermiddag in een reactie op zijn benoeming, 'enkel uit de ge schiedenis- en aardrijkskundeboek- es'. Hij is inmiddels op de hoogte van enkele problemen die in de Reynaert stad spelen, waaronder met name de ziekenhuiskwestie. De nieuwe burgemeester: „Hulst wordt voor mij en mijn gezin een geheel nieuwe omgeving. In vergelij king met Limburg een totaal ander cultuurgebied. Maar juist die aspec ten hebben voor mij charme: een verfrissende vernieuwing. Zeeland is een aantrekkelijke provincie; Hulst is daarin erg mooi gelegen en de plaats heeft bovendien een centrumfunctie in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen". Ja cobs werd geboren in Sittard, maar groeide op in Bussum. Daar voltooide hij ook zijn gymnasiumopleiding, waarna hij in Hilversum ging stude ren aan de politie-academie. In augus tus 1961 ging hij als adjunct-inspec teur aan de slag bij de politie in Breda. Hij klom er op tot hoofdinspec teur en was tussen '69 en '74 chef van de recherche en de kinder- en zeden politie. In 1969 behaalde Jacobs aan de katholieke hogeschool in Tilburg cum laude zijn doctoraal Nederlands recht. Per 1 september 1974 wordt hij benoemd tot burgemeester van Kes sel en Neer, een dubbelgemeente met ongeveer 9.000 inwoners. Wat dat be treft maakt Jacobs met zijn benoe ming in Hulst een flinke promotie: de Reynaertstad telt een kleine 18.000 inwoners. De nieuwe burgemeester komt don derdag op bezoek in Hulst. Hij zal er een onderhoud hebben met het colle ge van b en w, waarbij onder meer de datum van zijn installatie zal worden vastgesteld. Hoewel hij in politiek Hulst een volslagen onbekende is, zal hij volgens loco-burgemeester G. van de Voorde met open armen worden begroet. We hebben de beste verwachtingen en hopen dat hij snel zal zijn inge werkt. Hij heeft een mooie staat van dienst en gezien de leeftijd kan hij nog veel voor Hulst doen". In dezelfde trant reageren ook andere raadsleden. CDA-fractievoorzitter P. Blommaert stelt met voldoening vast dat Jacobs aan het profiel beant woord. Hij wijst er eveneens op dat Jacobs de 'eerste academisch gevorm de burgemeester van Hulst is'. Blom maert: „Dat is zeker geen nadeel, ook al had dat van mij niet gehoeven". Wethouder W. Kayser stelt vast dat 'de vertrouwenscommissie uit de raad zijn werk goed heeft gedaan'. Hij gaat er vanuit dat Jacobs een goede keus is. Dat doet tenslotte ook wethouder mr. E. de Rechter. De beide wethouders stellen overigens onafhankelijk van elkaar vast dat de nieuwe burgemeester voor hen een ongeschreven boek is. De Rechter: „Jacobs komt naar Hulst en we zul len met hem moeten samenwerken". KOEWACHT Bij een ongeluk op de Emmabaan bij Koewacht is in de nacht van zondag op maandag rond half twee de dienstplichtige militair F. M. A. van H. uit Koewacht zwaargewond geraakt. Zijn auto is onherstelbaar beschadigd. Van H. reed op de Emmabaan in de richting van Heikant en raakte op nog onverklaarbare wijze een lantaarnpaal. Honderdvijfenzeventig meter verder kwam de auto tegen een huis tot stilstand. De brandweer van Hulst moest er aan te pas komen om het slachtoffer uit de auto te halen. Van H. is overgebracht naar het Sint-Liduinazieken- huis in Hulst met een gebroken linkerbovenbeen en licht hersenletsel. De Koninklijke Marechaussee heeft in samenwerking met de rijkspolitie Axel een onder zoek in gesteld. Vlissingen vestigingsplaats regio-brandweer nieuwe stijl KRUISINGEN' - De ruim twintig leerlingen uit klas 3b van de LHNO-school 'Prinses Beatrix' in Kruiningen zullen het wellicht de komende tijd zonder zakgeld moeten stel len. Dat is dan het gevolg van een maandag in klassikaal verband bedachte en spon taan uitgevoerde 1 aprilgrap, die bestond uit een vals tele fonisch brandalarm. De leer lingen kunnen nu een reke ning van de gemeente Rei- merswaal tegemoet zien van een aantal honderden gul dens, waarvoor ze gezamen lijk zullen moeten opdraaien. Het idee kwam maandag plot seling op tijdens de les maat schappijleer. De leerlingen hadden hun leraar met een 'smoes' ('de directrice wil u even spreken') de klas uitge lokt om een aprilgrap voor te bereiden. Nadat de keus was gevallen op 'een grap met de brandweer', belde één van de klasgenoten aan het begin van de middag de brandweer. Toen die met loeiende sirenes bij de school arriveerde, sloeg de leerlingen de schrik om het hart en werd snel uitgelegd hoe de vork in de steel zat. Maar toen was het al te laat. De plaatselijke brandweer was uitgerukt met twee wagens en een kleine twintig manschap pen, die van hun werk waren weggeroepen. Enkele van hen, die in continudienst werken, waren zelfs uit bed gehaald, vertelde brandweercomman dant A. Dek. Hoe hoog precies de rekening van de gemeente zal uitvallen, wordt pas vandaag duidelijk. Commandant Dek legde uit dat de vergoeding voor een van zijn werk weggeroepen brandweerman 22,- per uur bedraagt. De gemeente kan bovendien per brandweerauto een bedrag per uur in rekening brengen. „Maar of dat in dit geval ge beurt, weet ik niet", aldus de heer Dek. Mr F. AW. Jacobs die oud-burgemees ter P. J. G. Molthoff van Hulst opvolgt. Een grote meerderheid bleek van me ning dat 'nu de knoop doorgehakt moest worden' en een nieuwe herover weging van de plaats van vestiging uit den boze was. Het algemeen bestuur kon zich ook vinden in de door de begeleidingscommissie Regionale Brandweer/Bescherming Bevolking in een rapport voorgestelde structuur van de nieuwe organisatie. Die moet per 1 januari aan het werk kunnen, 's Maandagsmorgens, goede lezer, hebben wij altijd een beetje moeite om op gang te komen. We zitten het eerste uur altijd een beetje monke lend achter ons bureau en laten onze weekeindegeneurie onderwijl langzaam overgaan in het lied van de arbeid. Maar gisteren ging het anders. Bij het openmaken van de post troffen we eerst een bericht van de Gezamenlijke Boeren op Walcheren, die in het park Toorenvliet te Middelburg een eierzoekwedstrijd voor huis vrouwen wilden organiseren. Vervolgens kwamen we een melding tegen van de wandel sportvereniging „De Vrolijke Tippelaars" uit Vlissingen die bij gelegenheid van het tienja rig bestaan van het vereni gingsorgaan „De Kuierbode" een receptie organiseerde in de kantine van de gemeente politie. Kijk, dat zijn nu berichten waarvoor we graag eens ach ter onze machine kruipen. Wij formuleerden er opgewekt op los, maakten bijpassende kopjes en werden pas wakker, toen we in onze eigen courant de datum zagen. BRESKENS/VLISSINGEN De nieuwe dubbeldeks- bruggen voor de aanleginrichting van de veerboten in Breskens en Vlissingen worden eind deze week ge monteerd. Het invaren van de bruggen zal donderdag nacht in Breskens en vrijdagnacht in Vlissingen plaatsvinden. De aanpassingswerken aan de veerhavens, die ge schikt worden gemaakt voor dubbeldeksveerboten, liggen daarmee op schema. Rijkswaterstaat verwacht dan ook dat 15 mei als einddatum van de stremmings periode nog steeds gehaald kan worden. Een woord voerder zei dinsdag dat er op details enige achterstand is opgelopen, maar dat dat geen beduidende vertraging met zich mee zal brengen. Hij noemde alle geruchten daarover loos. Vandaag, dinsdag, worden de 234 ton wegende brugdekken vanuit Nieuwlekkerland, waar ze door de firma Bailey zijn geconstrueerd, naar Zeeland verscheept. Donderdag- en vrijdagnacht - het loopt dan tegen springtij aan - zou de waterstand precies ae hoogte bereiken die nodig is om de gevaarten zonder problemen in te varen. Omdat de werkzaamheden 's nachts worden uitgevoerd wordt er geen stremming van de veerdiensten verwacht. Een woordvoerder van Bailey sprak de hoop uit dat het grootste deel van het karwei geklaard zal zijn voor de eerste veerboot om 5 uur uit Vlissingen vertrekt. Pas als de operatie 's nachts niet lukt kan dat gevolgen hebben voor de veerdiensten. Dan wordt namelijk in de loop van vrijdag een nieuwe poging ondernomen. Een eventuele vertraging in Breskens kan ook gevolgen hebben voor het invaren in Vlissingen. Mocht werkelijk alles tegen zitten dan kan er na de paasdagen een laatste poging worden gewaagd om de bruggen op de plaats van bestemming te krijgen. Lukt ook dat niet, dan moet de hele operatie een maand worden uitgesteld en zal de stremmingsperiode voor het zware verkeer vrijwel zeker moeten worden verlengd. omdat op die datum de BB ophoudt te bestaan. Voor wat betreft de vestigingsplaats speelden in de discussie alleen Vlis singen en Goes een rol. Burgemeester W. Blanken van Goes trachtte de vergadering ervan te weerhouden nu een keuze te maken. „Dat is nu niet aan de orde. Eerst moet de overtui ging groeien dat nu een goede beslis sing wordt genomen. Er moet een goede opening van zaken komen en er moet worden gezorgd voor een even wichtige presentatie van cijfers", al dus Blanken, die beklemtoonde dat Goes vergeefs om een programma van eisen voor de vestigingsplaats heeft gevraagd, zodat een aanbod van Goes nog niet gemaakt kon worden. Die oproep vond geen gehoor bij de voorzitter van de vergadering, de Vlis- singse burgemeester drs Th. J. Wes terhout. „Het heeft geen zin het alle maal nog eens uit te rekenen voor een aparte gemeente", zo zei hij, „Het is best mogelijk dat een andere gemeen te met een beter of een gelijk aanbod kan komen, maar we weten dan wel dat de consequentie zal zijn dat de bijdrage van 2,5 ton van Vlissingen verloren gaat", aldus Westerhout. Die Vlissingse bijdrage berust op een overeenkomst tussen deze gemeente en de huidige regionale brandweer en wordt aangemerkt als een vestigings premie. De vergadering ging uiteinde lijk akkoord met de aanwijzing van Vlissingen als vestigingsplaats. Bur gemeester Blanken stemde daar te gen, omdat hij op basis van vergelijk bare cijfers tot een unanieme keuze wilde komen. De Middelburgse burge meester drs P. A. Wolters kon wel akkoord gaan met het voorstel, maar hij zei het te betreuren dat de lijnen tussen de begeleidingscommissie en de gemeente Goes niet duidelijker zijn geweest. „Dan was Goes ook in de gelegenheid geweest met cijfers op tafel te komen", zo zei hij. Bij de totstandkoming van de regio nale brandweer 'nieuwe stijl' wordt een groot aantal taken overgenomen van de Bescherming Bevolking, die per 1 januari van het volgend jaar ophoudt te bestaan. Eén van de taken die niet worden overgenomen is die van de Milieudienst. Dat feit was voor Wolters en Blanken aanleiding niet volledig in te stemmen met de voorgestane organisatiestructuur. „Die taken kunnen mijns inziens niet (Slot zie pagina 13 kol. 7) De klas werd na het gebeuren duchtig onderhouden door waarnemend directrice me vrouw N. Bos en een politie man van het korps Reimers- waal. Daarbij werd de naam van de klasgenoot die het tele foontje had gepleegd niet prijsgegeven en nam de klas collectief de schuld op zich. Daarom werd afgezien van het opmaken van proces-verbaal. „Dat de klas zich collectief verantwoordelijk stelde vond ik ook eigenlijk al mooi ge noeg", aldus de politiewoord voerder. Maar dat de uit de hand gelo pen aprilgrap voor de leerlin gen een financieel staartje zal krijgen, staat voor voor de waarnemend directrice vast. Ze wilde verder niet op de zaak ingaan, „omdat we hadden af gesproken wat we het intern zouden regelen". WjmL Maurice Heugen Strijd om vergoeding oogoperatie SINT-MAARTENSDIJK Mevrouw S. van Harlingen uit Sint-Maartens dijk is boos op de Maatschappij Zie kenfonds Bergen op Zoom (MZB). Het ziekenfonds, dat behalve West- Brabant ook het eiland Tholen als verzorgingsgebied heeft, weigert een oogoperatie te vergoeden, waarmee haar zesjarige zoontje Joeri zou kun nen worden geholpen. De jongen heeft door een ongeval vorig jaar het lensje in zijn linkeroog verloren, waardoor hij alleen nog maar licht van donker kan onderscheiden. De oplossing voor Joeri zou zijn, aldus zijn moeder, dat hij een nieuw soort oogoperatie ondergaat, die ook voor veel andere mensen uitkomst kan bieden. Het betreft hier een uit Amerika af komstige techniek, die bedoeld is om mensen met een hoge brilsterkte te laten zien zonder bril of hoogstens met een hele zwakke. De ingreep wordt op dit moment in Nederland nog alleen uitgevoerd in het zieken huis Lievensberg in Bergen op Zoom door de specialist O. Lopes Cardozo. Volgens directeur A. Takx van de MZB vergoedt het ziekenfonds de operatie niet, omdat, zoals de zieken fondswet voorschrijft, alleen die ingre pen betaald mogen worden die onder beroepsgenoten gebruikelijk zijn. Dit betekent dat de collega's van dokter Lopes Cardozo, oogartsen en hoogle raren, de technieken als gewoon moe ten accepteren, zegt Takx. „Er zijn verschillende meningen over de ope ratie, met name de risico's worden nogal anders beoordeeld", vertelt de directeur van de MZB. Hij voegt daar aan toe dat, als de oogartsen het landelijk eens worden, hun specialis tenvereniging kan gaan onderhande len met de Vereniging van Nederland se Ziekenfondsen over opname van de operatie in het vergoedingenpakket. Takx verwacht dat het ook wel zover zal komen, al kan dat nog jaren duren. risico. Gemiddeld verliest hij één of twee keer per week een lens, wat neerkomt op vierhonderd of vijfhon derd gulden per maand". Dat is toch niet te betalen op den duur", betoogt mevrouw Van Harlingen. Zij zegt geen verschil te zien tussen iemand die een arm of been verliest en een prothese krijgt wat wel door het ziekenfonds wordt vergoed en ie mand die door een ongeval of ziekte een ooglens kwijtraakt. „Ik vraag me af waar het ziekenfonds het recht vandaan haalt om het leven van een kind zo te beïnvloeden. Als hij er geestelijk wat door oploopt, blijft hij De ingreep vormt een alternatief voor mensen die brillen moeten dragen met hele dikke glazen of contactlen zen. Mevrouw Van Harlingen: „Dat is toch niets voor kinderen. Met zo'n bril word je getreiterd bij het leven. En het nadeel van lenzen is dat die dingen gemakkelijk verloren gaan". Om de kosten daarvan te dekken, heeft zij een verzekering afgesloten. „Maar dan is nog de helft voor eigen daar zijn hele leven mee zitten", aldus mevrouw Van Harlingen. Voor de operatie (epikeratofakie) ge bruik Lopes Cardozo een stukje do norhoornvlies, dat in Amerika in diep gevroren toestand tot een contactlens is geslepen. Na aankomst in Neder land wordt er weer zacht weefsel van gemaakt door het lensje in een vloei stof te leggen. Vervolgens wordt het vastgehecht met minuscuul kleine draadjes. Die kunnen er na twee maanden weer uit. De ingreep ge schiedt poliklinisch en onder plaatse- Ui ke verdoving. Uit informatie van dokter Lopes Car dozo blijkt dat de methode in de Verenigde Staten de afgelopen vier jaar uitermate veilig en succesvol is gebleken. De procedure om van de Amerikaanse overheid toestemming te krijgen voor de produktie van het lensje en de algemene toepassing ervan, is dan ook in volle gang. Doordat die goedkeuring nog ont breekt, zal het aantal chirurgen dat de ingreep uitvoert tot 1986 beperkt blij ven tot enkelen, die daarvoor een speciale opleiding hebben gekregen van de fabrikant van de lensjes. Pa tiënten dienen een verklaring te on dertekenen, waarin zij stellen op de hoogte te zijn van mogelijke compli caties, eer Lopes Cardozo overgaat tot de ingreep. De operatie kost ongeveer 5200 gulden per oog. Volgens mevrouw Van Harlingen is het een trieste zaak dat alleen mensen met voldoende geld de ingreep kun nen laten verrichten. „Gezondheid is in Nederland kennelijk nog steeds afhankelijk van iemands financiële status", stelt zij. Zij heeft inmiddels een advocaat in de arm genomen om alsnog gedaan te krijgen dat de MZB de operatie vergoedt. Mevrouw S. van Harlingen. VLISSINGEN De jeugdige Vlis singse dwarsfluitist Maurice Heugen (15) is doorgedrongen tot de finale van het AVRO-concours voor ama teurmusici, dat dit jaar open stond voor piano, zang en fluit. Van de 230 deelnemers aan het concours (onder wie dertig fluitisten) werden er via voorronden tien geselecteerd voor de halve finale, die zaterdag werd ge houden in de kleine zaal van het Concertgebouw in Amsterdam. Liet Maurice zich in de voorronde uitsluitend van zijn solistische kant zien, voor de halve finale had hij zich van de medewerking verzekerd van zijn plaatsgenote Marianne Boer (16), die vorig jaar aan hetzelfde concours deelnam als pianiste en uiteindelijk op de vierde plaats eindigde. In de halve finale van zaterdag speel de Maurice eerst een solo-stuk, 'In cantation' van Jolivet, gevolgd door een Sonatina voor fluit en piano van J. Geraedts, samen met Marianne Boer. Het resultaat was van dien aard, dat ze deze composities komende woensdagavond wederom ten gehore mogen brengen tijdens de finale. Mau rice Heugen werd hiervoor als enige fluitist uitverkoren, naast drie pianis ten, een sopraan en een counter-tenor. De zes finalisten treden weer op in de kleine zaal van het Concertgebouw in Amsterdam. Woensdagavond laat wordt de uitslag van het concours verwacht. Van de finale worden radio opnamen gemaakt, die woensdag avond 10 april zijn te beluisteren op Hilversum 4 (20.00 uur). CADZAND-BAD Een Belgische toerist heeft maandagmiddag een handgranaat gevonden aan de Vla mingpolderweg in Cadzand-Bad. De explosieven opruimingsdienst zal de granaat deze week ruimen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 9