Oproep Dienstweigeraars aan Willem Alexander Kom naar Rabobank en wij maken van uw rijksdaalder direct een tientje. Soedan door droogte aan rand van afgrond Van der Louw voorstander van provincie Rijnmond Zuiveringen in Sowjet-Unie DRASTISCHE HERZIENING BELEID NODIG Rabobank S FAO: TOEVLOED VAN VLUCHTELINGEN Britten ruilden Duitsers tegen joden kampen verzet in Cambodja Vietnam meldt verovering PZC/binnen-buitenland 5 UTRECHT (ANP) - Het be drag van ongeveer 1,4 miljard gulden aan investeringen per jaar dat staatssecretaris Van der Reijden (WVC) voor de periode 1987 tot en met 1990 ter beschikking heeft voor de bouw en inrichting van zie kenhuizen, verpleeghuizen, zwakzinnigeninrichtingen en dergelijke, is volstrekt ontoe reikend. Japan elektronica Japan heeft in het afgelopen jaar voor 16,8 miljard yen, ongeveer 230 miljard gulden, elektronica geproduceerd. Het bedrag is 31,5 procent hoger dan dat van 1983. De toeneming is de grootste van de afgelopen acht jaar, zo is maandag in Tokio bekendgemaakt. Genadeslag zeehondenjacht f 7.50 Spaarpremie voor iedereen*. Elke nieuwe Spaarder die vóór 1 mei een spaarrekening opent en daarop minstens f 2,50 stort, krijgt van de Rabobank direct f 7,50 spaarpremie. Ook voor Rabobank-spaarders. De f 7,50 spaarpremie geldt ook voor Rabobank-spaarders, die automatisch gaan sparen èn voor automatische spaarders die hun spaarbedrag met minimaal vijfentwintig gulden verhogen. De premie wordt altijd direct op de spaarrekening bijgeschreven, ledereen kan éénmalig profiteren. FEL VERZET TEGEN OPHEFFING Advies: controle op klinieken reageerbuis bevruchting WASHINGTON (UPI) - Het heetste water dat men op ooit op Aarde heeft gevonden bevindt zich in de bodem van de Stille Oceaan voor de noordwestkust van de Verenigde Staten. Ondanks een temperatuur van 400 graden Celcius bevat het primitief leven. Het gloeiend hete water ontspringt uit een bron in een rotsformatie. De hoge temperatuur wordt veroorzaakt door de hitte in het binnenste van de aardbol. De ontdekking werd onlangs gedaan door een groep Amerikaanse oceanogra fen en biologen, die in een duikboot de zeebodem bestudeerden. Professor Jack Dymond, hoogleraar aan de universiteit van Oregon, zei dat een bepaalde soort kleine wormen en bacteriën zich wonderwel in het hete water op hun gemak bleken te voelen. Een algemeen aanvaarde biologische theorie is dat leven in temperaturen boven het kookpunt niet mogelijk is. Volgens Dymond is nu gebleken dat men deze theorie en die over de mogelijkheid van buitenaards leven zal moeten herzien. Veel te weinig geld voor bouw gezondheidszorg Dit constateert het College voor Zie kenhuisvoorzieningen in een (onge vraagd) advies over het bouwbeleid in de intramurale gezondheidszorg. Het college bepleit een drastische herziening van het bouwbeleid in de komende jaren en een verhoging van de voor 1987 tot en met 1990 toegesta ne investeringen. Bijna het hele bedrag van 1,4 miljard is volgens het college alleen al nodig voor de instandhouding van de be staande gebouwen. Daardoor is er in deze periode nauwelijks financiële ruimte voor andere bouwplannen. Aan de sector verpleeghuizen is toege zegd dat er 5.000 bedden bij mogen komen. Maar het college vreest dat deze voor demente bejaarden noodza kelijke uitbreiding in het gedrang zal komen. Het college pleit er ook voor orde op zaken te stellen ten aanzien van de bouwbeslissingen in de gezondheids zorg. Zowel de beddenvermindering in ziekenhuizen van oud-minister Gardeniers als de „heroverweging" van de huidige staatssecretaris moet nog worden afgerond. Ook moet de planning door de provin cies op basis van de huidige Wet Ziekenhuisvoorzieningen eindelij k van de grond komen, aldus het colle ge. I Met het oog op dit alles vindt het het weinig zinvol nu al voor de periode 1987-1990 een definitief prioriteiten overzicht vast te stellen voor bouw plannen van instellingen voor gezond- TEL AVIV (DPA) - De nazi's hebben in de tweede wereldoorlog in een trans actie met Groot-Brittannië ongeveer 1.000 in het toenmalige Palestina wonende Duitsers geruild tegen 550 joden. Dit is maandag meegedeeld op een symposium in Tel Aviv. De Duit sers waren leden van de Orde van de Tempeliers. Op het symposium berichtte de woordvoerder van het Israëlische mi nisterie van buitenlandse zaken, Avi Pasner, dat het huis van zijn vader in Zwitserland indertijd diende als „hoofdkwartier" van de Britten. Pro fessor Chaim Pasner was in de tweede wereldoorlog vertegenwoordiger van „Sochnut" (het Joodse persagent schap") in Zwitserland en werkte aan de reddingsactie van duizenden joden mee. EN HAAG (ANP) - Het invoer verbod voor huiden en produk- ten van jonge zeehonden in de Europese Gemeenschap heeft de commerciële jacht op zeehon den een genadeslag toege bracht. Hoewel de Canadese re gering de jagers vergunning had gegeven maximaal 186.000 zee honden te vangen zijn er in de huidige jachtperiode slechts 5.000 jonge dieren om hun pels afgeslacht. Naar de milieu-organisatie Greenpeace maandag meedeel de heeft de jacht in de afgelopen weken slechts op lokale schaal plaatsgevonden. De grote sche pen in Halifax en op de Magdale- na-eilanden zijn wegens de slechte marktsituatie niet uitge varen. Naar de mening van Greenpeace is aan de commerciële jacht op zeehonden nu definitief een ein de gekomen. Zij dringt er bij de EG-ministerraad op aan zo spoe dig mogelijk het huidige invoer verbod te verlengen om te voor komen dat de jacht weer zal toenemen. Het invoerverbod zou aanvankelijk in oktober a.s. aflo pen, maar het Europese Parle ment heeft vorige maand op ver lenging aangedrongen. heidszorg. Definitieve beslissingen daarover zouden pas in 1986 moeten worden genomen. Het college voegt hier aan toe dat overigens niet hoeft te worden ge vreesd dat het bouwplafond (het ma ximum investeringsbedrag) dan niet zou kunnen worden „opgemaakt" AMSTERDAM (ANP) - De Vereniging Dienst weigeraars (VD) heeft prins Willem Alexander in een brief opgeroepen te weigeren in militaire dienst te gaan. „De dienstplicht is zelfs voor een kroonprins geen onontkoombare zaak", aldus de brief. De VD schrijft dat zij vermoedt dat de prins „voorbestemd" is om opperbevelhebber van het Nederlandse leger te worden. „Doe het niet. Ga in alle eerlijk heid bij jezelf na of je wel aan zoiets misda digs als het militarisme je medewerking kan verlenen", aldus de brief. doordat er in 1987 onvoldoende plan nen ver genoeg zouden zijn om met de bouw te kunnen beginnen: de vóór 19Ö7 geplande en gestarte bouwpro jecten zullen al een aanzienlijk beslag leggen op de voor de jaren daarna gereserveerde middelen. Zonodig kan ook worden geput uit bouwplannen waarvan de voorbereiding praktisch is afgerond. Het college adviseert de staatssecre taris daarom een zekere bouwklare voorraad aan plannen op te stellen waaruit direct zou kunnen worden geput wanneer daarvoor in 1987 nog ruimte is. Het raadt hem ook aan op korte termijn een studie te verrichten naar de bouwbehoefte in het land. De uitkomsten ervan kunnen zowel wor den gebruikt voor het vaststellen van de hoogte van het bouwplafond als voor de regionale verdeling daarvan. AMSTERDAM (ANP) - Ongeveer dertig politiemensen „met de platte pet" hebben maandagmorgen het kraakpand „Het Arsenaal" aan het Waterlooplein in Amsterdam ontruimd. De krakers - ongeveer 20 men sen - boden volgens een woordvoerder van de politie geen enkel verzet. Het pand is eigendom van de gemeente Amsterdam. Eind 1982 werd het gekraakt. Een deel van het gebouw wordt gebruikt door kunstenaars van de Stichting De Pleinwerker en verder wonen er ongeveer tien mensen. Eind vorig jaar verloren de krakers een kort geding tegen de gemeente Amsterdam. De rechter gaf toestem ming om te ontruimen. De gekraakte panden zullen in de toekomst in gebruik worden genomen door de Academie van Bouwkunst en het Joods Historisch Museum. Foto: Met hun kunst verlaten de krakers het pand. (Advertentie) geld en goede raad Geldt niet voor de Zilvervlootiekening. FORT LAUDERDALE (AP) Voor de kust van Florida is een gestrand vrachtschip op zeer radicale wijze gesloopt. Ruim honderd dagen lag de Mercedes I al voor de kust van het mondaine Palm Beach, waar veel rijke Amerikanen van het strand genieten. Om het 'hinderlijke obstakel' op te ruimen toen bleek dat het schip niet vlot te krijgen was werd besloten het met explosieven op te blazen. Onder het oog van vele belangstellen den verdween de Mercedes zo met een imposante ontploffing in de golven. BANGKOK (RTR) - Het jongste Viet namese offensief langs de grens tus sen Cambodja en Thailand heeft aan 7.000 Cambodjaanse verzetsstrijders het leven gekost. Dit heeft de Vietna mese staatsradio maandag gemeld. Het verzet gaf zelf het verlies van 'een paar honderd' mensenlevens toe. De Vietnamese verliezen zouden zelfs tien keer zo groot zijn. Radio-Hanoi meldde de verovering van „veel verzetskampen" en de ver- nieiging van tonnen wapens en muni tie. Bekend is dat het Cambodjaanse verzet al zijn kampen langs de grens met Thailand moest prijsgeven. Bij een van die kampen zijn maandag vijf strijders van het Nationale Bevrij dingsfront van het Khmer-volk (KPNLF) gedood en tien gewond, al dus KPNLF-commandant Chea Chuut. Zij maken deel uit van de 800 tot 1.000 man sterke KPNLF-strijdmacht die nog rond de basis Nong Chan gelegerd is. Volgens Chea Chuut en Thaise waarnemers bereidt het Vietnamese leger zuiveringsacties in het grensge bied voor. Hij zei dat de meeste van de 15.000 KPNLF-strijders verder Cam bodja zijn ingetrokken om de aan voerlijnen en bases van het Vietname se leger aan te vallen. Het KPNLF maakt deel uit van een regeringscoalitie, samen met de com munistische Rode Khmer en de bewe ging va* het voormalige Cambod jaanse staatshoofd prins Norodom Si hanouk. Deze leidt de coalitie die door de VN als de enige wettige regering van Cambodja wordt erkend in plaats van het pro-Vietnamese bewind van Heng Samrin. NAIROBI/MOGADISCIO (Reuter/DPA) - Drie seizoenen met een rampzalige droogte en een massale toevloed van vluchtelingen uit naburige landen die eveneens door de droogte zijn getroffen hebben Soedan aan de rand van de afgrond gebracht. Een maandag gepubliceerd rapport graanprodukt sorghumgierst, ook wel van de Voedsel- en Landbouworgani- kafferkoren genoemd, vorig jaar met satie der Verenigde Naties (FAO) zegt 39 procent is gedaald. Daardoor is een dat de produktie van het belangrijke tekort van minstens een miljoen ton DEN HAAG (GPD) - In ongemeen felle bewoor dingen heeft Rijnmond voorzitter André van der Louw de plannen van minister Rietkerk gekraakt om het Open baar Lichaam Rijn mond in bestuurlijke zin op te heffen. Van der Louw is voor stander van een provin cie Rijnmond. Op een inderhaast belegde pers conferentie in Nieuws poort in Den Haag rea geerde Van der Louw op de notitie van Rietkerk van eind vorige week. Daarin herhaalde de mi nister zijn standpunt dat de provincie Zuid- Holland en de gemeen ten de taken van het Openbaar Lichaam ge makkelijk kunnen over nemen. In zijn krachtige verzet tegen de opheffingsplan nen kreeg Van der Louw de volledige steun van de aanwezige WD-bur- gemeester Loewi van Leeuwen van Capelle aan de IJssel (één van de 15 Rijnmond-gemeen ten), de vice-voorzitter van de Kamer van Koophandel en de twee vakcentrales FNV en CNV. Volgens Van der Louw is de enige interesse van Rietkerk de vraag of Rijnmond, een gebied in en rond Rotterdam met iets meer dan één mil joen mensen, technisch kan worden opgeheven. „Technisch kan veel", aldus Van der Louw. „Technisch kan Neder land ook vanuit Brussel of Straatsburg worden bestuurd. Technisch kun je alle provincies opheffen of de noordelij ke drie samenvoegen", zo vervolgde hij. De kwestie komt bin nenkort in de Tweede Kamer aan de orde.'Het is allerminst zeker of er een meerderheid is te vinden voor de plannen van de minister. Die liet ruim een jaar geleden nog weten opheffing van het Openbaar Li chaam Rijnmond niet realistisch te achten. ontstaan, dat met spoed door donor landen moet worden opgevuld om een hongersnood te voorkomen. De situatie is nog slechter geworden door de toevloed van ongeveer 300.000 vluchtelingen uit Ethiopië en Tsjaad, die in de afgelopen maanden naar Soedan zijn uitgeweken voor de droogte en de honger in eigen land. Soedan heeft nu ongeveer een miljoen vluchtelingen binnen zijn grenzen, de grootste concentratie van heel Afrika. Vijf tot zeven miljoen mensen, op een bevolking van meer dan 20 miljoen, lopen het gevaar de hongerdood te sterven. USAID schat dat de helft van de Soedanese behoefte aan voedingsgra- nen voor 1985, circa 1,9 miljoen ton, door het buitenland moet worden aangevoerd. In vluchtelingenkampen in het noor den van Somalië zijn de afgelopen dagen 314 door cholera mensen omge komen. Nog eens 400 tot 500 vluchte lingen lijden aan de ziekte. Dit heeft de Somalische minister van voorlich ting kolonel Mohammed Omar Jess maandag bekendgemaakt. Vorige week woensdag brak de chole ra uit in een vrij nieuw kamp aan de rand van Hargeisa. In deze provincie hoofdstad en omgeving zijn quaran tainemaatregelen genomen en alle in komende en vertrekkende vluchten in het gebied zijn afgelast, aldus Jess. Het uitbreken van de ziekte is volgens hem veroorzaakt door gebrek aan schoon water. Van der Louw MOSKOU (DPA-AFP-RTR) - In het kader van de zuiveringscampagne die op last van partijleider Michail Gorbatsjov is begonnen, zijn in verscheidene Sowjet-republieken opnieuw een aantal partij- en regeringsfunctionarissen aan de kant gezet. De Pravda en enkele andere partij-organen maakten maandag melding van de ontslagen die verband houden met zwendel en corruptie op hoog niveau. Tijdens een bijeenkomst van het cen trale partijcomité in de Centraalazia- tische republiek Oezbekistan zijn „ernstige economische tekortkomin gen" aan het licht gekomen. Als ge volg daarvan zijn „een aantal dis tricts-, regionale en stedelijke secreta rissen en hoofden van ministeries en hoge ambtenaren ontslagen", zo schreef de Pravda zonder namen te noemen. In verband met de campagne zijn politie en justitie uitgebreid met ruim 9.000 man. Volgens de Pravda be treurde het centrale partijcomité in Oezbekistan het dat er nog steeds topfunctionarissen zijn die uitvoering van het (economisch) plan niet kun nen garanderen. In Oezbekistan werden vorig jaar ruim 100 partij- en regeringsfunctio narissen de laan uitgestuurd wegens het aannemen van steekpenningen, diefstal en het verdraaien van produk- tiecijfers. De Pravda haalde het voorbeeld aan van een directeur van de katoenfa- briek Koegajski, A. Tadjiev, die zijn baan behield ondanks het feit dat via boekhoudkundige verschrijvingen ca. 210.000 roebel (bijna 800.000 gulden) „verdween". Het Oekrainse partijblad Pravda Oe- kraini maakte melding van partij functionarissen die er niet in slagen de economie aan te zwengelen. Partij leider Vladimir Stsjtsjerbizki stelde dat het noodzakelijk is om partij en regering door te lichten. Bij zijn ambtsaanvaarding op 11 maart zei Gorbatsjov dat partijlei ders in hun districten orde op zaken dienen te stellen. Zijn huidige cam pagne, voor zover daarvan kan wor den gesproken, wordt mede in ver band gebracht met het komende 27ste partijcongres. Gorbatsjov zou met het oog daarop zich willen verze keren van een brede machtsbasis. UTRECHT (ANP) Om een on gecontroleerde uitbreiding van het aantal klinieken voor rea geerbuisbevruchting (IVF) te gen te gaan, heeft het College voor Ziekenhuisvoorzieningen staatssecretaris Van der Reij den (WVC) maandag geadvi seerd, deze behandeling te rege len via een stelsel van vergun ningen op basis van de Wet Ziekenhuisvoorzieningen. Over de wenselijke spreiding en over aantallen heeft het college nog geen uitspraak gedaan. Het merkt op, dat het denkbaar is dat met de reageerbuisbe vruchting in de nabije toekomst ook andere doeleinden zullen worden nagestreefd dan behan deling van onvruchtbaarheid. Als voorbeeld noemt het geneti sche kunstgrepen met betrek king tot de keuze van het nage slacht. Een oordeel daarover spreekt het niet uit. Het college heeft ook geadvi seerd over de revalidatiecentra. Deze centra voor patiënten die door een ongeval of ziekte lang durig gehandicapt dreigen te worden zijn slecht over ons land gespreid. Het college bepleit dat patiënten die een dagbehande ling krijgen ten hoogste 30 kilo meter hoeven te rijden. v f

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 5