het weer Zuidafrikaans onderzoek: na één steen al schietbevel bij Langa Bonn: deelname aan Starwars hangt niet af van bondgenoten Duarte wil weer gesprek met guerrillabeweging TWEE-SUPER-LAGEDAGEN Vers en Prima Kwaliteit, Extra laag geprijsd. NA VERMOEDEN MIL JOENENFRAUDE Vertraging bij Britse post door staking in Londens sorteercentrum 'Rood' staan goedkoper Burgers gedood bij bomaanval op Teheran Dood militair reden voor VS om herdenking af te zeggen NA VERKIEZINGSO VER WINNING Paniek in Bhopal PZC/ binnen-buiten land VOORBURG - Ongeveer 150 politiemensen, vergezeld van rechter-commissarissen en officieren van justitie, hebben gistermorgen op dertig plaatsen in ons land huiszoekingen erricht bij olieverwerkende bedrijven en handelaren. Vandaag 5* Nautisch bericht Vooruitzichten Hoog water Laag water TWEE SUPER- LAGE DAGEN DINSDAG 2 APRIL 1985 Huiszoekingen bij dertig olieverwerkende bedrijven (Van onze Haagse redactie) Bij de actie werden diverse admini- tfaties in beslag genomen en werden monsters getrokken uit olietanks. Het aat hier om een landelijk onderzoek naar grootscheepse fraude en het op illegale wijze wegwerken van che misch afval. De aanleiding voor dit onderzoek, waarbij alle vier districten van de rijkspolitie te water, de rivierpolitie Rotterdam en diverse gemeentelijke politiekorpsen zijn betrokken, is een aantal incidenten en klachten van and vorig jaar. Daarbij werd, aldus een woordvoerder van de rijkspolitie in Voorburg, melding gemaakt van bijvoorbeeld het onwel worden van mensen en het plotseling in het onge rede raken van motoren en machines. De voorlichter was 'in het belang van tiet onderzoek' niet bereid namen of plaatsen waar een inval werd gedaan bekend te maken. Een voorbereidend onderzoek bracht aan het licht dat aan diverse soorten bunker-, stook- en huisbrandolie niet toelaatbare hoeveelheden chemische afvalstoffen waren toegevoegd. Bij controlerende ambtenaren van het ministerie van volksgezondheid, ruimtelijke ordening en milieubeheer, rees toen al snel het vermoeden dat er in ons land bedrijven zijn die uit winstoogmerk chemisch afval men gen met reguliere minerale oliën. De bedrijven hebben daarvoor geen ver gunning. Tot de verboden stoffen die tijdens controles zijn aangetroffen, behoren de zeer schadelijke polychloorbifeny- len (pcb's) en andere schadelijke chloorhoudende verbindingen. Het vermoeden bestaat dat er sprake is van een fraude van vele miljoenen guldens. Chemisch afval moet name lijk worden bewerkt of vernietigd bij daartoe bevoegde bedrijven. Boven- Een depressie boven de Noordzee trekt vandaag oostwaarts richting Zweden. De afgelopen nacht is hier van een actieve randstoring met re gen en wind gepasseerd. Maar van daag gaat het weer geleidelijk op knappen. Boven de Britse Eilanden stijgen de barometers. De invloed hiervan zal vooral vanmiddag op het weer merkbaar worden. Er komen dan flinke opklaringen voor en de wind neemt daarbij af tot matig. Door het koude zeewater komt de tempera tuur niet zo hoog als gisteren, toen het in Zierikzee toch nog 18 graden werd. Vanmiddag blijft de temperatuur bij 13 graden steken, maar dat is toch nog iets meer dan de normale waarde voor begin april. fVan onze correspondent) LONDEN - Een staking die gistermiddag is uitgebroken bij een van de grootste centra voor het sorteren van post in Engeland, het kantoor Mount Pleasant in Londen, zal voor grote vertragingen van het postverkeer in en naar Engeland zorgen, en mogelijk uitgroeien tot een landelijke poststaking. De staking begon nadat vier sor teerders gisteren weigerden ge bruik te maken van nieuwe elektro nische sorteermachines. Toen zij door de directie van het postbedrijf werden geschorst, legden alle 700 werknemers van het kantoor hun werk neer. Daarmee is een belangrijke poot van de Britse postdienst verlamd geraakt. Via Mount Pleasant gaat onder meer alle post vanuit cen- traal-Londen naar de provincie, al le brieven die via de vliegvelden Gatwick en Heathrow het land binnenkomen, en alle post die be stemd is voor midden-Engeland, samen 18 miljoen poststukken per week. De Britse PTT, de Post Office, kan nu proberen deze post via andere sorteercentra te laten lopen, maar dat zou vrijwel zeker tot verdere stakingen leiden omdat het onder liggende conflict er een van lande lijke aard is. De Post Office probeert al maan denlang met de vakbond van het personeel, de 120.000 leden tellende Union of Communication Workers (UCW) tot overeenstemming te ko men over een pakket maatregelen ter verbetering van de produktivi- teit. Die onderhandelingen zijn steeds op niets uitgelopen. Het voornaamste breekpunt is de eis van de Britse PTT om het aantal part-time krachten uit te breiden van 8000 naar 20.000. Daar mee wil het postbedrijf het gemid deld zeer hoge aantal overuren van de vaste werknemers zien terug te brengen. De bond is daar fel op tegen en heeft geweigerd andere eisen tot verbetering van de produktiviteit, zoals de introductie van de nieuwe sorteermachines, in te willigen zo lang het postbedrijf blijft vasthou den aan de uitbreiding van het aantal part-timers. dien moet hiervan melding worden gemaakt bij het ministerie van VROM", aldus politiewoordvoerder Geelof. ,,In deze zaak is het chemisch afval echter gemengd met reguliere minerale oliën, waardoor er voor de betrokken olieverwerkende bedrijven en -nandelaren financieel gewin ont stond". Aan het landelijk gecoördineerde on derzoek nemen ook het milieubij standsteam van het ministerie van VROM en de Rijksaccountantsdienst deel. AMSTERDAM (ANP) - Het „rood" staan bij de banken wordt voor be drijven en particulieren goedkoper. De Nederlandse Middenstandsbank en de Rabo hebben laten weten, dat de opslagrente wordt gehalveerd tot een half procent. Dit houdt verband met de de afgelopen tijd dalende rente In ons land. BAGDAD (UPI) - Iraakse oorlogs vliegtuigen hebben maandag woon wijken in de Iraanse hoofdstad Tehe ran gebombardeerd. Daarbij zouden 22 burgers zijn gedood. Iran vernie tigde bij wijze van vergelding „vele huizen" door beschietingen van de zuid-Iraakse havenstad Basra en an dere doelwitten. Een Iraakse militaire woordvoerder bevestigde de luchtaanval op Tehe ran en zei dat Iraakse vliegtuigen ook een „groot zeedoel" in de Golf in de buurt van het Iraanse olieterminal op het eiland Kharg hadden getroffen. Inwoners van Teheran die vanuit Athene werden opgebeld zeiden dat het aantal doden veel hoger lag dan uit de officiële cijfers bleek. Zondagavond werd via Radio Tehe ran gezegd, dat Iran het bestoken van civiele doelen alleen uitvoerde bij wijze van vergelding voor Iraakse aanvallen op woongebieden in Iran. ROTTERDAM (ANP) De Rotterdamse politie heeft maandag als eerste korps in Nederland elektronische apparatuur in gebruik genomen om het rijden onder invloed van alcohol te controleren. Met ingang van 5 april zal de Rotterdamse politie geen gebruik meer maken van het vertrouwde blaaspijpje, waarvan al jaren vaststaat dat het onvoldoende betrouwbaar is. Volgens de Rotterdamse politie is het wachten nu nog op de vervanging van de bloedproef door de ademanalyse. Verwacht wordt dat dit jaar nog met een proef kan worden gestart, waarna de ademanalyse volgend jaar definitief kan worden ingevoerd. WASHINGTON (AP) - Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft maandag verklaard dat het geen militaire vertegenwoordi gers zal sturen naar een herdenkings ceremonie van Amerikaanse en Rus sische veteranen uit de Tweede We reldoorlog op 25 april in Duitsland. Volgens woordvoerder Bernard Kalb; is hiertoe besloten nadat dat vorige week een Amerikaanse majoor door. een Russische wachtpost in Oost-; Duitsland werd doodgeschoten. Kalb zei niet te weten of de Amerikaanse regering van plan is wel burgers af te vaardigen naar de ceremonie. Op 2a april zal worden herdacht dat Ameri kaanse en Russische troepen elkaar 40 jaar geleden ontmoetten aan de rivier de Elbe, twee weken voor de oorlog in Europa officieel werd beën- digd met de overgave van de Duit-i sers. BHOPAL (UPI) - Honderden inwo ners van Bhopal zijn maandag ge vlucht uit hun krotten rondom de pesticidenfabriek van Union Carbide nadat een zuurlek was ontstaan waardoor zeven mensen werden ge wond. De burgers keerden later naar hun woningen terug nadat de firma en de overheid van de deelstaat Madhya Pradesh de verzekering hadden gege ven dat de onder inwerking van regen ontstane chloordampen zich hadden opgelost en niet .giftig waren. Het incident had plaats vier maanden na de ramp met het methyl-isocya- naat-lek dat aan meer dan 2.500 men sen het leven kostte. UITENHAGE (REUTER/UPI/AFP) - De politiepatrouille, die op 21 maart het vuur opende op eenzwarte begrafenisstoet in Langa, bij Uitenhage, kreeg het bevel te schieten, nadat één vrouw een steen had gegooid naar twee gepantserde politievoertuigen. ms®* Dit heeft de officier die het bevel gaf maandag verklaard. Hij weersprak daarmee de versie die de minister van recht en orde, Louis le Grange, had gegeven van de gebeurtenissen die leidden tot de dood van zeker 19 zwarten. Luitenant John Fouche legde maan dag een verklaring af voor rechter Donald Kannemeyer, die belast is met het onderzoek naar de schietpar tij en een advocaat die de familie van enkele van de slachtoffers vertegen woordigt nam hem een kruisverhoor af. Naar Fouche verklaarde klopte het niet dat de naar schatting 4.000 zwar ten, die onderweg waren naar een begrafenis, brandbommen bij zich hadden en de voertuigen van de poli tie hadden omsingeld, zoals Le Gran ge kort na de gebeurtenissen had verklaard. Ook sprak Fouche tegen dat een regen van stokken en stenen op zijn mannen was neergekomen voor hij het bevel had gegeven te schieten. „De eerste steen werd gegooid voor het schieten en toen schoot ik een man neer die op het punt stond een steen te gooien en daarna werden er veel stenen naar ons gegooid", aldus Fouche. „Ik dacht dat mijn mannen en ik onder de voet gelopen en gedood zouden worden als ik niet het bevel tot schieten zou geven". „Ik had de indruk dat de menigte op weg was naar de blanke wijk van Uitenhage. Ze waren op weg om blanke mensen te doden", zo verklaarde Fouche. De politie bevestigde maandag dat in het weekeinde een zwarte man is gedood in een zwarte woonwijk bij Port Elizabeth na de begrafenis van vier slachtoffers die bij eerdere on lusten waren omgekomen. Maandag was het in de zwarte wijken rond Port Elizabeth en Uitenhage rustig. De experimentele 'elektrische muur' tussen Zuid-Afrika en Zimbabwe heeft zijn eerste slachtoffer geëist. Zaterdagochtend werd het dode li chaam van een zwarte man langs het hek aangetroffen. Blijkbaar had de man geprobeerd illegaal Zuid-Afrika binnen te komen. Naast hem werd de draadtang gevonden, waarmee hij ge-, probeerd heeft het draad door te- knippen. Sinds 1 maart is over een lengte van; 15 kilometer een elektische muur in werking, die moet voorkomen dat. mensen illegaal de grens oversteken. Goedingelichte bronnen beweren dat er een voltage van 20.000 volt op het draad staat. Wind: aanvankelijk west 7 tot 6 afne mend 5, vanmiddag west tot zuidwest verder afnemend 4; zicht: goed, meer dan 15 kilometer; temperatuur kust water: 5 graden: afwijking waterstan den: een geringe verhoging van enke le decimetersmaximale golfhoogte monding Scheldes: tijdens het hoog water vanmiddag driekwart meter deining. Voor morgen: Boven Europa zullen de barometers verder stijgen en er vormt zich een hoge-drukgebied in de buurt van Zwitserland. De wind wordt opnieuw zuidelijk en voert warme lucht aan waarin de temperatuur tot 18 graden kan oplopen. Naast wolkenvelden ko men ook opklaringen voor. schijnlijk aanhouden. Er kan soms wel wat regen vallen, maar grote hoeveelheden worden niet verwacht. Door de zuidelijke wind blijven de temperaturen hoog voor de tijd van het jaar. BONN/WASHINGTON (Reuter/AFP) - De Westduitse beslissing over het al dan niet deelnemen in het Amerikaanse onderzoeksprogramma voor ruimte wapens (SDI of .starwars') zal niet afhangen van de houding van de Europese bondgenoten. Dat heeft de Westduitse regeringswoordvoerder. Peter Boe- nisch, maandag tijdens een persconferentie in Bonn verklaard. SAN SALVADOR (AFP) Een inwoner van een voorstad van San Salvador brengt zijn stem uit. Op de wand achter zijn de initialen geschilderd van het bevrijdingsfront, dat deze verkiezingen boycot. ZON EN MAAN woensdag 3 april Zon op 07.10 onder 20.18 Maan op 17.29 onder 06.53 Toen Washington vorige week de bondgenoten opriep binnen 60 dagen te reageren op het aanbod deel te nemen in het onderzoek, liet Bonn weten eerst meer bijzonderheden te willen. Boenisch zei dat Bonn nog steeds de voorkeur geeft aan een gezamenlijke Europese benadering van SDI (Stra tegisch Defensie Initiatief). De West duitse regeringswoordvoerder zei dat bondskanselier Kohl op de Europese top vorige week in Brussel heeft dui delijk gemaakt dat hij zijn besluit onafhankelijk zal nemen, indien er uur cm uur cm Dinsdag 2 april Vlissingen 12.52 169 Terneuzen 13.12 190 Zierikzee 1.07 94 14.02 133 Hansweert 1.10 165 13.50 208 Wemeldinge 1.35 115 14.15 159 O.scheldemond 13.10 137 Bruinisse 2.05 135 14.50 178 Woensdag 3 april Vlissingen 1.16 162 13.44 197 Terneuzen 1.39 183 14.06 218 Zierikzee 2.18 117 15.07 148 Hansweert 2.21 198 14.50 234 Wemeldinge 2.53 141 15.18 176 O.scheldemond 1.35 125 13.55 161 Bruinisse 3.15 163 15.50 206 uur cm uur cm Dinsdag 2 april Vlissingen 6.40 180 19.10 159 Terneuzen 7.07 193 19.36 173 Zierikzee 7.14 167 19.56 140 Hansweert 7.29 210 19.56 191 Wemeldinge 7.28 183 20.08 155 O.scheldemond 7.00 128 19.25 119 Bruinisse 7.55 177 20.30 171 Woensdag 3 april Vlissingen 7.46 195 20.04 180 Terneuzen 8.16 208 20.36 193 Zierikzee 8.20 172 20.43 148 Hansweert 8.41 226 20.59 212 Wemeldinge 8.32 188 21.03 166 O.scheldemond 7.55 145 20.10 127 Bruinisse 9.00 198 21.25 180 SAN SALVADOR (RTR/DPA/UPI/ AFP) - De Christendemocratische Partij (PDC) van president Napoleon Duarte heeft zich maandag overwin naar verklaard van de parlements- en burgemeestersverkiezingen in El Salvador. Na telling van 85 procent van de stemmen kan de PDC volgens eigen berekeningen rekenen op een absolu te meerderheid van 33 (van de 60) zetels in het parlement. President Duarte kondigde maandag aan dat zijn eerste stap zal zijn de heropening van de eind vorig jaar afgebroken besprekingen met de guerrillabewe ging. Ook volgens onafhankelijke opinie peilingen van televisiestations bij de uitgang van stembureaus kunnen de christen-democraten rekenen op een absolute meerderheid in het parle ment. Zelfs voor de christen-democra ten, die nu 24 van de 60 zetels bezet ten, komt de uitslag als een verras sing. Men had op niet meer dan enkele zetels winst gerekend. De officiële uitslag zal waarschijnlijk morgen, woensdag, bekend zijn. De coalitie van de ultra-rechtse ARE NA van Roberto D'Aubuisson en de rechtse Nationale Verzoeningspartij zou op 25 zetels uitkomen. De rechtse PAISA-partij en de liberale Democra tische Actie zouden elk e e n zetel krijgen. De linkse oppositie en guerril labeweging hebben de verkiezingen net als bij eerdere gelegenheden ge boycot. De gevreesde verstoringen door de guerrillabeweging bleven grotendeels uit. De opkomst was volgens waarne mers lager dan bij eerdere verkiezin gen. Volgens een schatting van de PDC heeft minder dan de helft van de kiezers gestemd. Dat Werd onder meer toegeschreven aan het dreigement van de guerrillabeweging het vervoer te verstoren. Waarnemers verwachten dat de oppo sitie de PDC van fraude zullen be schuldigen, zoals zij ook bij eerdere verkiezingen deden. Waarnemers noemen de verwachte verkiezingsuitslag ook een persoon lijk succes voor president Duarte, die sinds tien maanden in functie is. Hij was niet in staat sociaal-ecnomische en landhervormingen door te voeren en de dialoog met de guerrillabewe ging voort te zetten vanwege de rechtse meerderheid in de Grondwet gevende Vergadering, die nu door een parlement wordt vervangen. Een meerderheid voor de PDC zou Duarte de komende drie jaar meer manoeu vreerruimte kunnen verschaffen. Duarte verklaarde maandag in een commentaar: „Ik geloof dat dit een stem is van vertrouwen van de Sal mans ter van buitenlandse zaken, Genscher, die maandag tijdens een bijeenkomst van zijn liberale partij, FDP, een gezamenlijke Europese be nadering van SDI vitaal noemde. Genscher toonde zich eerder al terug houdend over het onderzoek naar ruimtewapens. De Amerikaanse president Reagan heeft maandag gezegd dat ruimtewa pens ook Europa zouden kunnen be sehermen tegen Russische SS-20 ra ketten. De woorden van Reagan in een Italiaans blad waren er vooral op gericht om de vrees bij de bondgeno ten weg te nemen dat de invoering geen gezamenlijke beleidslijn is. van ruimtewapens zou betekenen dat vadoraanse bevolking in de pogingen De uitlatingen van Boenisch zijn in de verdediging van de VS losgekop- die we doen om vrede te bereiken en tegenspraak met opmerkingen van peld wordt van die van Europa, de economie te reactiveren". Advertentie Geldig op dinsdag 2 en woensdag 3aprila.s. Alléén verkrijgbaar in filialen meteengroente-en/ofvleesafdeling. PZCfi Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. KANTOREN Vlissingen: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Opening kantoren Van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 08.00 tot 10.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie: (01194) 511. Advertentie-afdeling: (01186) 1584. Redactie (01184) 14796. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 65,40; franco per post 77,50; per maand 22,50; jaarabonn. 250,-; jaarabonn. fran co per post 300,-; losse nummers 1,- (alle bedragen inclusief 5 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 129 cent per mm; minimumprijs per advertentie 19,35; ingezonden mededelingen 2'/rx tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 3