Records sneuvelen aan de lopende band in Terneuzen POLONA 50 JAAR van textielfabriek naar theaterfabriek imM VT7\ PZC/ provincie AANDACHT VOOR VERRUIGI BITTERE NASMAAK HOORZITTING: Extra leraren voor begeleiden kinderen uit minderheidsgroepen Centrum HOORT. 12 De PZC, nog altijd met de hand bezorgd Daar moet u eens over nadenkenZangkorenfestival JAARLIJKSE RECORDDAGEN LEVENSSCHOOL DINSDAG 2 APRIL 1985 9f Zeeuwse werkgroep van 'Duinbehoud' opgericht MIDDELBURG - De stichting Duinbehoud in Leiden heeft een Zeeuwse werkgroep opgericht. Ook in Zeeland wil 'Duinbehoud' zich inzetten voor het behoud van de nog resterende natuur in de Nederlandse duinen. Verder wil de stichting zich sterk maken voor herstel van de verloren gegane duinvegetatie. Om dit doel te verwezenlijken worden alternatieven aangedragen voor geplande ingrepen in het duinmilieu, die schade zouden kunnen veroorzaken. Onder de paraplu van de stichting Duinbehoud zijn verschillende regionale werkgroepen werkzaam. Problemen in verband met de afslag van duinen, de verruiging van het duinterrein Oranjezon en de ontwate ring in de vroongebieden van Dishoek zijn de drie belangrijkste aandachts punten van de Zeeuwse werkgroep van de stichting Duinbehoud. Door middel van constructief overleg met eigenaren, plaatselijke overheden en beherende instanties van duinen en daaraan grenzende bosterreinen en vronen wil de werkgroep een bijdrage leveren aan de instandhouding of ver betering van deze gebieden. De Zeeuwse werkgroep, die haar werkzaamheden voorlopig beperkt tot Midden-Zeeland, wordt geleid door voorzitter R. Struyck uit Oostka- pelle, oud-biologieconsulent te En schede. Als eerste secretaris treedt de heer H. G. Mandemaker uit Middel burg op. Hij is voorzitter van de afdeling Walcheren van de Koninklij- TERNEUZEN Extra leer krachten in het onderwijs voor het begeleiden van kinderen uit minderheidsgroeperingen en het creëren van werkverrui- mende maatregelen voor min derheden. Daarmee kan het ach terstandsprobleem waarmee onder andere Surinamers en Antillianen kampen voor een belangrijk deel worden opge lost. Die suggesties kwamen maan dagavond van de Stichting Wel zijnswerk Antillianen Surina mers Middelburg, tijdens de ze vende en tevens laatste hoorzit ting over de ontwerp-minderhe- dennota in het Terneuzense stadhuis. Zowel secretaris H. Merce van de stichting (ook voorzitter van de werkgroep Ter- neuzenaars Antillianen Surina mers TAS) als beroepskracht C. Romney van de stichting stel den vast dat kinderen van min derheidsgroeperingen wat al te makkelijk in een achterstands positie worden gemanoeuvreerd, door ze te verwijzen naar het LBO (Lager Beroeps Onderwijs). Een onderwijsrichting die door Romney als 'afvalhoop' werd ge typeerd. Door het inzetten van extra leerkrachten is er wel de gelijk iets aan de achterstandssi tuatie te doen, meende hij. Zijn kritiek spitste zich met name toe op het overheidsbeleid ,,Het rijk telt alleen koppen" en op die manier komen minderheden nauwelijks of niet voor extra voorzieningen in aanmerking. Hetzelfde geldt voor de werkge legenheid. Werkverruimende maatregelen zijn niet van toe passing op leden van minderhe den, stelde Merce vast. Wethou der J. van Rooyen had een gewil lig oor voor de geschetste proble matiek, maar zei moeilijk te kun nen tornen aan de getalscriteria van het ministerie. Ten aanzien van de arbeidsmarkt wees hij op de rol van het Gewestelijk Ar beidsbureau en het bedrijfsleven die in de nota is geschetst. „De gemeente is ten aanzien van deze problemen geen directe partij, maar zal met de betrok ken instanties natuurlijk wel nauwe contacten onderhouden", aldus de wethouder. Volgens Merce is er in Zeeuwsch-VIaanderen dringend behoefte aan een eigen Centrum voor Beroepsoriëntatie en Be- roepsbeoefening, desnoods een dependance van het centrum in Middelburg. Romney wilde met de gemeente graag de mogelijk heden bekijken en opnieuw een zogenaamde huiswerkklas voor Antiliaanse en Surinaamse kin deren beginnen. Door gebrek aan (vrijwillige) leerkrachten moest de eerder opgezette huis werkklas in 1983 worden opge heven. Van Rooyen nam de wen sen graag in de notulen op. Uitgebreid werd stilgestaan bij de behoefte aan een ontmoe tingsruimte voor Antillianen en Surinamers. Op dit moment wordt één dag per week - ebruik gemaakt van een ruimte van de Centrale Stichting. De stichting vertegenwoordigers pleitten voor een permanente eigen ruimte, die enkele dagen per week te gebruiken is. Dat zo'n ruimte door de gemeente gefi nancierd zou moeten worden, zag Van Rooyen niet zo zitten. „Het is niet zo dat we voor elk probleem de portemonnee open trekken. Achterstand wegwer ken met financiële middelen is niet de hoofddoelstelling van een minderhedenbeleid. De ge meente heeft onvoldoende mid delen om zo'n ruimte te financie ren. De realisatie ervan zal voor een belangrijk deel afhangen van eigen werkzaamheid en ei gen bijdragen", aldus wethouder Van Rooyen. ke Nederlandse Natuurvrienden Ver eniging KNNV. De jurist A. de Lange uit Serooskerke (W) is gekozen tot tweede secretaris en de penningmees ter is de oud-directeur van Gemeente bedrijven Middelburg, ir D. N. Alleijn in Middelburg. De dierecoloog drs j. van der Meer uit Middelburg, tech nisch assistent biologie-onderwijs G. P. Geerse uit Middelburg en de vege- tatiekundige dra A. Ras-Willems zijn de overige leden van het bestuur. iadvertentiei Hij is de laatste schakel. Wat de redactie ook aan fraais presteert, wat de techniek ook in dat eeuwig moordende tempo voor onmogelijks verricht, wat de machtige drukpersen ook aan produktie spuwen, als de bezorgershand het wil slaat gans het raderwerk stil en is alles voor niks geweeBt. Men kan het ook zo zeggen: elke schakel is even belangrijk in het lange proces waarin de krant tot stand komt. De ene schakel kan niet zonder de andere. In dit verband gaat de uitspraak 'elke ketting is even sterk als zijn zwakste schakel' helemaal op. U moet voor de aardigheid eens 's morgens vroeg uit het raam kijken: dan ziet u onze laatste schakel, die er dagelijks voor zorgt dat de krant zachtjes bij u op de deurmat ploft. Ook als het sneeuwt, hagelt, regent, stormt of als er een hittegolf is. Tien jaar geleden richtten studenten en medewerkenden van de Leidse universiteit de werkgroep waterwin ning op uit bezorgdheid over de plan nen om de duinwaterwinning in Zuid-Holland drastisch uit te brei den. In datzelfde jaar begon de werk- groep-Berkheide haar onderzoek naar plantengroei en vogelstand in het duingebied tussen Katwijk en Wassenaar. Uit een fusie tussen beide werkgroe pen ontstond in 1977 de stichting Duinbehoud en Waterwinning. In de loop der jaren sloten vier andere werk groepen zich bij de stichting aan. Deze zijn de werkgroep Duin en Kust (Den Helder-IJmuiden), de werkgroep Zuid-Kennemerland, de stichting Na tuur en Landschap te Voorne-Putten en de werkgroep Meijndel. De activiteiten van 'Duinbehoud' om vatten onder andere het voeren van intensief overleg met beheersinstan ties, overheidsorganen en natuurbe schermingsorganisaties, het uitbren gen van nota's en adviezen en het deelnemen aan bezwaarschriftenpro cedures, hoorzittingen en vergaderin gen. Verder onderhoudt de stichting con tacten met verschillende duinbeheer ders. Ook worden themastudiedagen georganiseerd, waarop eerder onder werpen als 'Het beheer van kalkarme duinen', 'faunabeheer' en 'kustafslag' aan de orde kwamen. Het werk van de stichting wordt verricht door enkele betaalde medewerkers en door vrijwil ligers in de regio's. De stichting 'Duinbehoud' geeft het kwartaalblad 'Duin' uit, dat dienst doet als contactblad. Het blad bevat actueel nieuws over de duinen en geeft tevens achtergrondinformatie. Neem ook een abonnement op de provinciale zeeuwse courant en u ontvangt de krant 2 weken gratis NAAM ADRES WOONPLAATS POSTCODE GIROBANKREK NR. Ik wil de krant daarna voor 65.40 per kwartaal In enveloppe doen. zonder postzegel verzenden aan Administratie PZC Antwoordnr 2. 4330 VB Middelburg SINT-JANSTEEN Zaterdag 13 april zal voor de derde maal het korenfestival worden gehouden in het gemeenschapscentrum de Waran de in Sint-Jansteen. Daaraan zal worden deelgenomen door het jongerenkoor uit Hulst, het r-k gemengd koor uit Westdorpe, het kamerkoor Vocalitas uit Terneuzen, het gemengd koor van De Blauwe Hoeve uit Hulst het Hulster gemengd koor en het koor Maria kantorij uit Sint-Jansteen. TERNEUZEN Pinda's pellen, hoe la-hoepen en krantenknippen, maar ook traplopen, stokhangen en dam stenen stapelen. Het kon maandag allemaal op het Terneuzense vor mingsinstituut 'De Levensschool' waar de leerlingen van het instituut konden meedoen aan de jaarlijkse recorddagen. Tijdens deze dagen wordt evenals vorig jaar getracht records te vestigen in sportieve, maar ook kolderieke vaardigheden. Een leerling van de Levensschool doet een poging om het record loloballen te verbeteren. Een beetje onwennig begonnen de leerlingen in de lokalen van de school aan de 24 spelen. De competitiesfeer kreeg al snel de overhand en de jongeren verzuimden niet om elkaar te bekampen en de records die in 1984 werden gevestigd te doen sneuvelen. Na het middaguur bleek Jos Gom- mers de succesvolste deelnemer te zijn, maar in de loop van de middag sneuvelde het merendeel van zijn re cords. Alleen het record pinda pellen bleef in zijn handen. Hij wist namelijk binnen een minuut tijd 41 gram ont- pelde pinda's te verkrijgen. Willy Die trich blies zijn longen haast aan flar den tijdens het spel 'Bootje varen'. „Dat wordt niks", slaakte hij halver wege zijn mislukte recordpoging. In andere spelonderdelen was deze KMBO-leerling wel succesvol. Zo wist hij 27 keer een trap op en af te lopen, 36,5 meter krant te knippen uit één stuk en een shuttle 68 keer te bewegen op een badminton-racket. Opvallend was dat jojo-kampioen William Her man dit jaar het plastic schijfje slechts 17 minuten in beweging kon houden. In 1984 wist hij het record te brengen op maar liefst 37 minuten, en dit tot ergernis van zijn medeleerlin gen, die tijdens hun pogingen op grote afstand bleven steken. KMBO'er Pe ter van Driel, die in 1984 bleek te beschikken over de meest behendige heupen, zag zijn record 'hoela-hoepen' niet sneuvelen. De poging van Alice de Groen leverde het dag-record op van zes minuten en 45 seconden. Vandaag, dinsdag, en donderdag kun nen andere groepen die in het Terneu zense vormingscentrum hun oplei ding volgen, aan de slag. Docent creatieve vaardigheden Achiel Schel- leman verwacht dan ook dat de ko mende dagen flink wat records zullen sneuvelen. „Dit jaar hebben we name lijk heel wat kampioenen in huis", aldus Schelleman. Terwijl de vor mingsleider deze opmerking plaatst knalt achter hem de kauwgumbei van Connie van de Berge aan stukken. Niettemin heeft de deskundige jury kunnen constateren dat ze een bel van bijna 23 centimeter heeft weten te blazen. Alweer een hoogtepunt. VLISSINGEN Sleepboten van de Koninklijke Maat schappij 'De Schelde' en bergingsbedrijf v. d. Akker hebben maandagmorgen de bij de KMS gebouwde duik en demonteerschool 'Thetis' aan boord van het zware- lading-dokschip 'Doek Express 11' gesleept, voor vervoer naar Den Helder. In oktober 1982 werd bij de KMS een begin gemaakt met de bouw van het ponton 'Thetis' en juni 1984 ontving de KMS de officiële afbouwopdracht. De 'Thetis' is 68 meter lang, 12 meter breed en biedt plaats aan 106 bemanningsleden. Op 14 maart werd de 'Thetis' overgedragen aan de koninklijke marine. Na aankomst in Den Helder zal nog materiaal, dat afkomstig is van het oude opleidingsschip Hr. Ms. Soemba, aan boord worden geïnstalleerd, waarna in mei de officiële indienststelling kan plaatsvinden. In september zullen de eerste cursussen aan boord kunnen beginnen. Besloten werd om voor het transport van de 'Thetis' de 'Doek Express 11' in te schakelen, die speciaal is gebouwd voor de verscheping van grote eenheden, zoals complete schepen, containerkranen, pontons en fabrieksonderde- len. De 'Doek Express'-schepen kunnen enkele meters worden afgezonken, waarna via het achterschip het te vervoeren object kan worden ingevaren. Daarna wordt deze toegang gesloten en kan het water worden weggepompt. De 'Doek Express 11' is eigendom van de in Rotterdam gevestigde rederij Doek Express Shipping B.V. ■«I nr««| SIM mm'ijË mm Het gezamenlijk personeel van de NV Tricotagefabriek Polona in Hulst, gefotografeerd ter gelegenheid van het 12 V2-jarig bestaan, met op de eerste rij, derde van rechts, de oprichter-directeur Hugo Metsers sr. De twee jongetjes op de voorgrond zijn links Hugo en rechts Guido Metsers. In Zeeuwsch-VIaanderen zitten mijn wortels, daar kom je nooit van 7 los. Ik heb ervan gedroomd om later gewoon op een dijkje te wonen en uit te kijken over de Schelde. Dat is toch iets raars, dan denk ik, Huug, pas op, je wordt een ouwe lui. Maar als ik in Groede of Breskens op de dijk ga staan en uitkijk over het water, dan denk ik, ja, hier moet ik toch maar weer gaan zitten. Het zal er misschien nooit van komen, maar dat gevoel heb ik toch altijd. Dat eindeloos ver kijken, wat hier in Amsterdam nooit kan, want ik kijk altijd tegen muren en huizen op... Ik heb echter geen zin om mijn ouwe dag in Hulst te slijten, die binding is voor mij verwaterd". Aanleiding om met Hugo Metsers, de Nederlandse acteur met de Bel gische nationaliteit, te praten over zijn jeugd in zijn geboorteplaats Hulst is het 50-jarig bestaan van Polona. Sinds 1979 brengen Hugo en zijn echtgenote Pleuni Touw hun toneelstukken uit onder de noemer van BV Polona Producties. Hoezo 50 jaar, is dan de terechte vraag. Het antwoord is simpel: de NV Tricotagefabriek Polona werd in 1934 in Hulst opgericht door de vader van Hugo. Senior nam toen een bestaande fabriek over, stichtte zijn eigen NV, maar handhaafde de oorspronkelijke naam. „Het was eigenlijk helemaal niet de ambitie van mijn vader om een textielbedrijf te leiden, want oor spronkelijk was hij violist en kunst schilder. Toen hij ouder werd en zoveel inspiratie in zijn rugzak had, zat hij aardig met die fabriek in zijn maag, want geen van de kinderen wilde hem opvolgen. Op een gege ven moment heeft hij de fabriek gesloten, is terug achter zijn ezel gaan zitten en lekker gaan schilde ren". „De NV Polona sliep, was niet fail liet en er rustten geen schulden op. De aandelen hebben ze als grapje bij de dood van mijn vader in 1978 verdeeld over alle kinderen, als een soort aandenken. Wij hadden in middels een zaak met als directie Joop van de Ende, Phosphor BV. We kregen wat conflictstof en beslo ten op eigen benen verder te gaan. Maar om de zaken goed gescheiden te houden, was het beter een nieuwe rechtsvorm te kiezen. Ik heb toen mijn advocaat gebeld met de vraag of er nog iets te doen was met de NV Polona". Dat kon en Huugo wendde zich tot zijn broers en zusters: „Ze zijn anders verschrikkelijk nalatig, echt Vlamingen die niet kijken op een uurtje, weet je wel, maar in dit geval is er een wonder geschied, want binnen een paar dagen had ik al die aandelen het moesten getekende aandelen zijn in mijn bezit en kon ik de textielfabriek Polona ombouwen tot een theater- fabriek en van NV naar BV. Mijn broer Guido, kunstschilder in Zou- telande, was van plan om zijn wc ermee te behangen, dat leek hem wel een leuke grap, aandelen aan de muur geplakt. Maar ze zijn alle maal terechtgekomen". Volgens Guido zaten de waardepa pieren ook daadwerkelijk aan de wand van het toilet en heeft hij ze eraf moeten stomen. Overigens laat ook hij de naam van de fabriek voortleven door zijn schilderijen te ondertekenen met Metsers Polona, aanvankelijk om een duidelijk on derscheid aan te brengen met de werken van zijn vader, Hugo Met sers sr. Waar de naam vandaan komt, weet de jonge Hugo niet, maar zijn broer veronderstelt dat het Jiddisch is voor Polen, daar de vorige eigenaar een Poolse jood was, die nog op tijd naar Amerika heeft kunnen uitwijken. „Polona heeft onze jeugd wel be heerst", vertelt Hugo. „We hadden een huis aan de Bierkaaistraat in Hulst met een soort binnenplaats en dan kwam meteen de fabriek, waar we als kleine kinderen natuur lijk gingen spelen en we hadden onze favoriete werksters. Toen ik nog op de lagere school zat, ging ik ook wel eens mee werken in de nachtploeg en kreeg daar dan een zakcent voor. We deden dat voor de* lol en ook wel uit stoerdoenerij. Later hadden we ook een groothan del, Metex (Metsers textiel), met de alleenverkoop van Engelse truien, en een winkel, 't Voske. We waren ingekapseld door drie zaken". Mijn grootvader had een sok- kenfabriek, eerst in Sint- frlklaas en later in Hulst. Hij was een hele strenge man. Mijn vader moest bij hem in de fabriek werken en ik weet een verhaal dat de tijd en ook wel de Spartaanse opvoe ding tekent. In die sokkenfabriek mocht uiteraard niet gerookt wor den, maar mijn vader dacht zich dat als zoontje van de baas wel te kunnen permitteren. Iemand had dat doorgebriefd en toen heeft mijn grootvader mijn vader aan een hondeketting bij de uitgang van de fabriek gelegd, zijn zoon niet als voorbeeld dat werd voorgetrok ken". Over herinneringen uit zijn eigen jeugd zegt Hugo: „Hulst is niet meer het Hulst waar ik in opgevoed ben. Tot mijn tiende jaar ben ik er gebleven, lagere school en later nog een stukje middelbare school. De binding met Hulst is de herinnering aan toen, toen het nog niet zo overstelpt was met weekendtoeris- me en sexwinkels..". Daar kan hij als acteur in de ge ruchtmakende film 'Blue Movie' toch niet zoveel bezwaar tegen heb ben? „Ik ben daar geen voorstander van. Ik houd van een zeer vrijelijk leven en ben absoluut geen tegenstander van bloot, maar om sex tot een absoluut goedkoop verkoopmiddel te maken... Maar het beeld van Hulst is anders geworden. Je speel de op de wallen en elk jaar was er een wallencross met motoren. De dooie boom had je dan ook, daar vloog er af en toe eens eentje tegen, weet je wel. Het was dorpser, nu is het vercommercialiseerd op de een of andere manier. Ik mis wat, alsof ik niet loop door het plaatsje waar ik opgegroeid ben". „De Belgen kwamen toen al wel om boter en zo, maar dat bracht ik hen ook wel eens. Dat deden we nog met een Solex, in het klein. Ik zat een tijd in Sint-Niklaas op school en dan nam ik gewoon boter voor de leraren mee. Dat waren mijn goeie zakcenten elke week. Dan ging ik met de bus, met 20 a 30 kilo boter. Ik was geen Picavet natuurlijk, ik deed het niet in het groot". Hugo herinnert zich ook wat hij noemt cue geografische ellende' wanneer hij van kostschool in Bra bant voor het weekeinde naar huis ging met trein, bus en veerpont: „In Perkpolder was je elf kilometer van je ouderlijk huis en dan moest je nog anderhalf uur, want die bus stopte overal, bij een boerderij, bij een kerk, langs al die kleine dorpen, Groenendijk, Kloosterzande. De reis rond de wereld noemde ik dat. In de vakanties ging ik trouwens wel eens meevaren op de pont, de hele dag op en neer, als versteke ling". In zijn hele jonge jaren wilde Hugo net zoiets worden als Cat- toir, de beheerder van de bioscoop 'De Koning van Engeland' in Hulst: „Er waren twee dingen, ik hield als kind van lekker eten en was ook veel te dik en van gewoon op het gemakske en dan toch geld verdie nen. En ik dacht, Cattoir is wel wat, altijd bioscoop kunnen zien, aan de kassa brengen ze het geld naar je toe en je hoeft niks anders te doen dan een kaartje af te scheu ren. Dat leek mij wel wat en mijn tweede vak was kok, maar ik ben nooit verder gekomen dan chocola smelten met veel suiker". „Trouwens, dat was altijd een grap je van mijn vader. Dan belde hij op naar de bioscoop en dan zeiden ze: 'Ja, met de Koning van Engeland'. 'Sire,mag ik alsjeblieft twee kaar tjes..'. En dan werden ze kwaad. Op mij mogen ze overigens niet kwaad zijn, want Cattoir heeft zich suf verdiend aan 'Blue Movie'. Toen ben ik nog uitgenodigd om een glas champagne te drinken, maar dat is uiteindelijk bier geworden". „De mensen mogen niet boos zijn als ik Hulst niet meer het Hulst van vroeger vind. Ik ben nu 42 en als je 32 jaar weg bent, is het logisch dat je niet meer zegt van hoi Piet en dag Jan. Ik was eens in een café in Hulst, niet lang na de tv-serie 'Een mens van goede wil' waar ik de hoofdrol in speelde. Toen zei ie mand: goh, ik heb nog bij jou in de klas gezeten, bij broeder zus en zo. Oh ja, dat klopt. Ja, zegt-ie, we zaten in,dezelfde bank. Maar die dag ben ik er wel twintig tegengeko men die allemaal in dezelfde bank zaten. Dat moet wel een eindeloos lange bank geweest zijn", lacht Hu- go. „Dat is de straf van het bekende Nederlander zijn". Frans P. J. Doeleman De viering van het 50-jarig bestaan van de BV Polona Producties is minder feestelijk verlopen dan Hugo Metsers en Pleuni Touw zich hadden voorgesteld. Op het laatste moment moesten de voorbereidingen voor de musical 'De Goene Griezel Show' ('Little shop of horror'), waar op dat moment al enkele tonnen ingestoken waren, worden stopgezet, ?iadat 22 schouwburgdirecties van gedachten waren veranderd en de voorstel ling van hun programma schrapten. Er bleven er te weinig over voor een verantwoorde exploitatie. En dat terwijl deze musical inmiddels in zo'n twaalf landen een groot succes is. De klap kwam hard aan voor Polona, dat bijna het loodje moest leggen, maar gelukkig hebben Hugo en Pleuni meer pijlen op hun boog. Samen met Pieter Lutz en Trees van der Donck spelen ze momenteel 'Te laat geboren' van A. R. Gurney jr. In dit stuk zullen met name veertigers veel herkennen, zoals de Koreaanse oorlog, vrijheid van meningsuitingflower power, seksuele revolutie. Volgens Hugo zit er onderhuidse maatschappijkritiek in, maar kan er ook verschrikkelijk veel gelachen worden. Hij is van mening dat dit het leukste stuk is dat hij de laatste jaren gespeeld heeft. 'Te laat geboren' dat geregisseerd werd door John van de Rest, is woensdagavond te zien in de schouwburg in Middelburg en donderdag in de Prins van Oranje in Goes. De aanvang is in beide gevallen om 20.00 uur. SSÈ>- «t Bal m jfe V\ Hugo Metsers en Pleuni Touw

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 24