pWÉ PvdA is intern verdeeld over meer kernenergie Privé Eerste exemplaren nieuw boek over Walcheren in oorlogstijd Privé PZC/ provincie IN VERBAND MET STROOMSNELHEDEN ffQPPQnSnPW'fekdicht, anders veiknalje de show...Deze in weekbladf^RVÉ Aanhoudingen in Zierikzee Kla verj astoer nooi VOOR DR BOERTIEN EN MEVROUW DE CASEMBROOT RIJKSSUBSIDIE NOG NIET VERLEEND Stiefmoederlijk Winkeldiefstal in binnenstad Goes 11 DEZE WEEK Na 40 jaar doorbreekt helpster Miep Gies haar stilzwijgen: 'Hoe ik pro beerde Anne Frank bij de SD vrij te IN WEEKBLAD C. Spijkerboer: Waterschap moet zich meer presenteren als overheid MR TE VELDHUIS (VVD): DEZE WEEK Lees het geheim in Privé: Wat deed Prinses Caroline's man bij vrouwenarts in Aerden- hout? IN WEEKBLAD DEZE WEEK Mysterieuze vrouw terroriseert Dynasty's Krystle. Linda Evans' leven is in gevaar! IN WEEKBLAD DINSDAG 2 APRIL 1985 bij sluiting Philipsdam GOES - In tegenstelling tot wat vorig jaar - om bezuinigingsredenen - is besloten, zullen bij het dichten van het laatste sluitgat in Philipsdam waarschijnlijk toch stenen worden gebruikt. De vrees bestaat dat ondanks de sluiting van de stormvloedkering tij dens de afdamming van het Krammer te hoge stroomsnelheden blijven be staan om het karwei volledig met zand te kunnen klaren. Dat komt omdat de pijlerdam met neergelaten schuiven nog water doorlaat. Recente studies hebben te zien gegeven dat deze lekkages groter zullen zijn dan aanvankelijk was berekend. Te groot in ieder geval om bij manier waarop de afsluiting van het Krammer thans gepland is volkomen op een zandslui- ting te kunnen vertrouwen. Het is de bedoeling het Krammer in Advertentie IJZENDIJKE Het waterschap Het Vrije van Sluis moet zich duidelijker als overheidsinstel ling presenteren. In dat opzicht zou het waterschap moeten overwegen om belasting naar draagkracht te heffen. Momen teel worden de minder-draag- krachtigen in moeilijkheden ge bracht door de hoge water schapslasten. Dat zei burge meester C. Spijkerboer van Oostburg tijdens de opening van de tentoonstelling 'het wa terschap over de grenzen heen' in het streekmuseum van IJzen- dijke. De burgemeester noemt het wa terschap een 'lage overheid', te vergelijken met een gemeente. Net als de gemeentelijke over heid zou het waterschap volgens hem dan ook extra aandacht mogen besteden aan de positie van de minima. Het Vrije van Sluis spant met een verontreini gingsheffing van 86 gulden per vervuilingseenheid de kroon in Nederland. Ook in andere opzichten kan het schap zich in de ogen van Spij kerboer meer aan de burgers gelegen laten liggen. Hij vindt dat de openbaarheid bij het wa terschap nog zeker niet optimaal is. Tevens moet er volgens hem ruimer baan worden gegeven aan de politieke partijen, die zich in het bestuur vertegen woordigd willen zien. „Een poli tieke partij is een bundeling van gedachten van individuen. Zij vragen terecht om aandacht", aldus de burgemeester. Hij toonde zich overigens geen voorstander van verdere concen tratie van waterschappen. Het argument dat op die manier ge lijke heffingen kunnen worden ingevoerd was voor hem onvol doende reden om aan de huidige indeling te tornen. „Als je dat principe van gelijke heffingen hanteert, dan zou er ook slechts één gemeente in Nederland moe ten zijn. Met die concentratie plannen gaan we terug naar de tijd van Napoleon. Wordt er ver der samengevoegd, dan vind ik: maak er dan meteen maar pro vinciale districten van, dan komt ook de terminologie met de tijd van Napoleon overeen". De burgemeester vond in dijk graaf Th. Cambier een warm medestander. Zowel in Den Haag als in Middelburg lijken de gedachten zich steeds verder in de richting van een verder gaande concentratie van de Zeeuwse waterschappen te ont wikkelen. april 1987, evenals trouwens het Tho- lense Gat (Oesterdam) in oktober 1986, met de inzet van een forse capaciteit aan zandzuigers wordt dichtgespoten. Daarbij moet de stormvloedkering een handje helpen. De geleidelijke versmalling van het sluitgat levert steeds hogere stroom snelheden op. Die sterkere stroming kan met behulp van de pijlerdam worden opgevangen. Eerst met een gerekt getij (niet twee keer per 24 uur eb en vloed maar één keer), vervol gens met een gedempt getij en ten slotte met een afgesloten pijlerdam. Bij het bouwbureau compartimente- ringswerken van rijkswaterstaat wordt ervan uitgegaan dat deze stra tegie voor het dichten van het Tholen- se Gat nog wel zal kunnen worden uitgevoerd. Voor de sluiting van het Krammer wordt er evenwel rekening mee gehouden dat de stroomsnelhe den in de smalle opening die uiteinde lijk nog moet worden volgespoten te groot zullen zijn. Het water dat zich door het gat wringt, neemt dan teveel zand mee. Uiteindelijk is de dam dan nog wel dicht te krijgen, maar dat betekent dat de stormvloedkering langer gesloten moet blijven dan één, hooguit twee dagen. Want zo'n perio de is, vinden de milieukundigen van ZIERIKZEE Van de zes personen uit Zierikzee, die vorige week door de rijkspolitie van Schouwen-Duiveland zijn aangehouden, worden er twee C. C. B. (25) en I. van L. (26), van verdacht betrokken te zijn geweest bij enkele inbraken en poging tot in braak en handel in verdovende mid delen. De overige vier verdachten, A. H. K., P. van H., K. E. P. en J. J. F., werden aangehouden wegens het be kladden van muren van enkele gebou wen in Zierikzee. Zij hebben geen aandeel gehad in de inbraken, waar voor B. en Van L. werden aangehou den. Dit in tegenstelling tot een be richt in de PZC van vrijdag. MIDDELBURG - De VVD kijkt met spanning uit naar de strijd tussen de 'realisten' en de 'idealisten' binnen de Partij van de Arbeid. Dat het socialistische kamp verdeeld is over met name de uitbreiding van kernener gie in Nederland, is een constatering die het tweede kamerlid mr A. J. te Veldhuis (VV uit Middelburg maandagavond deed in een spreekbeurt in zijn woonplaats. „Het wordt tijd dat de PvdA in dit opzicht kleur bekent", zei hij tijdens een ledenvergadering in café-restaurant 'De Huifkar'. rijkswaterstaats Deltadienst, nog net aanvaardbaar. Aanvankelijk was ervan uitgegaan dat de pijlerdam met neergelaten schuiven voldoende water zou tegen houden. De lekken tussen de schuiven en de dorpelbalken (daar zit een ruim te tussen van ongeveer 20 cm) en door de nog niet dichtgeslibde breukste nen dammen onder de landhoofden leveren in het Krammer, zo is nu de verwachting op grond van nieuwe studies, toch nog stroomsnelheden op die in het laatste stadium van de sluiting meer dan 2 a 2.5 m per seconde zullen bedragen. En dan gaat dichtspuiten met zand niet snel ge noeg meer. Vandaar dat is besloten ervoor te zorgen dat voor de slotfase van de afdamming een voorraad stortsteen beschikbaar is. Nagegaan moet nog worden welke hoeveelheden nodig zullen zijn. De kosten van deze gedeel telijke steensluiting zullen, zo zei een woordvoerder van rijkswaterstaat te verwachten, enkele miljoenen bedra gen. Dat is binnen het bestaande budget voor de compartimenterings- werken op te vangen. De stortsteen kan, als er toch geen gebruik van hoeft te worden gemaakt, worden verkocht. Overigens zal de sluiting van het Tholense Gat veel ervaringen opleve ren die bij de werkzaamheden in het Krammer kunnen worden gebruikt. Na het dichtmaken van het laatste gat in de Oesterdam kan dan worden besloten het maar rustig aan te doen met het aanleggen van de stortsteen depóts of dat daarbij juist extra voortvarendheid aan de dag moet worden gelegd. Volgens Te Veldhuis zijn er PvdA'ers die kernenergie accepteren als een feit waar men niet meer omheen kan. „Anderen zeggen 'ja, mits' en weer anderen zijn falikant tegen". Vooral in Zeeland constateerde de liberaal bin nen de PvdA een grote aversie tegen uitbreiding van het aantal kerncen trales. „Maar als een kerncentrale in Moerdijk of in de Flevopolder wordt gebouwd, krijg je in Zeeland een uit tocht van deskundigheid. Bovendien mis je dan een toename van de werk gelegenheid en van de concurrentie positie van het bedrijfsleven. En ik vind, dat de PvdA in dit geval zichzelf ongeloofwaardig maakt als ze dat afwijst maar anderzijds bij het rijk wél voor andere werkgelegenheid in Zee land gaat pleiten". De heer Te Veldhuis herhaalde nog eens, dat in zijn ogen dat alle voor- en nadelen van verschillende vormen van energieopwekking in ogenschouw genomen uitbreiding van kernener gie geen slechte zaak is. Juist op dat moment bracht een onweersbui bo ven Middelburg een gigantische don derslag teweeg, wat voor Te Veldhuis aanleiding was te hopen 'dat deze niet symbolisch is...' De ongeveer twintig belangstellen den hoorden Te Veldhuis verder zeg gen, dat de VVD-fractie in de tweede kamer niet ten koste van alles zal vasthouden aan de opheffingsnorm voor scholen in het voortgezet onder wijs, die door staatssecretaris me vrouw Ginjaar-Maas op 60 is gesteld. Zoals bekend wil mevrouw Ginjaar, dat dergelijke scholen die minder dan 60 leerlingen per leerjaar tellen, wor den opgedoekt of zullen fuseren. Het kamerlid Te Veldhuis betoogde, dat elk geval op zichzelf zal moeten wor den bekeken. Hij riep het provinciebe stuur van Zeeland op om een inventa risatie te maken. Met de uitkomst hiervan in de hand garandeert de VVD dat 'alle vormen van voortgezet onderwijs op redelijke afstand bereik baar zullen blijven'. De WD doet het niet best in verkie- zingsonderzoeken. Volgens het jong ste onderzoek van Tros en Nipo zou de partij, als er nu verkiezingen zouden worden gehouden, terugvallen van 36 naar 26 zetels. Te Veldhuis riep zijn gehoor dan ook op, om 'de positieve resultaten van dit kabinetsbeleid uit te dragen'. Dat het beleid van de huidige CDA/VVD-coalitie in zijn ogen geslaagd kan worden genoemd, beargumenteerde hij met een aantal voorbeelden uit de macro-economi sche hoek. THOLEN In café De Tol in Tholen wordt vrijdag een open klaverjastoer- nooi gehouden. De wedstrijd begint om 20.00 uur. Advertentie Mevrouw De Casembroot-Van der Feltz, echtgenote van wijlen commissaris De Casembroot, bekijkt - geflankeerd door commissaris der koningin dr C. Boertien en samenstellers Henk Bollen en Jantien Kuiper-Abee - het boek Worsteling om Walcheren'. MIDDELBURG - Met de overhandiging van de eerste exemplaren aan commissaris der koningin dr. C. Boertien en mevrouw De Casembroot-Van der Feltz, echtgenote van wijlen commissaris De Casembroot, is maandag een nieuw boek over Walcheren in oorlogstijd gepresenteerd. Auteur is de heer Hen Bollen, die daarbij assistentie kreeg van mevrouw Jantien Kuiper-Abee uit Vlissingen. Het boek, 'Worsteling om Walcheren' werd uitgegeven door uitgeverij Terra te Zutphen. Dr. Boertien signaleerde, dat er in Nederland nauwelijks een regio is die - als Walcheren - tweemaal heeft geleden van het oorlogsgeweld. Hij stelde, in zijn dankwoord, vast, dat er de komende weken „zo'n massa boeken over de tweede wereldoor log zal verschijnen, dat het finan cieel weieens een puinhoop" zou kunnen worden voor de uitgevers. Als uitzondering noemde hij in dit opzicht de boeken, die regionale geschiedschrijving bevatten, zoals 'Worsteling om Walcheren'. Hij ver wachtte, dat deze uitgave zal aan slaan, zowel omdat in Zeeland „de regionale geschiedschrijving altijd al hoog genoteerd heeft gestaan," als door de aanpak: niet alleen de militaire operaties, maar ook de menselijke beleving van de oorlogs jaren op Walcheren krijgt veel aan dacht. Directeur dr. R. Demarée van Terra overhandigde de commis saris bij de presentatie een bijdrage voor de actie 'Zeeland helpt Nepal'; op zijn beurt kreeg de heer Demarée van mevrouw Kuiper-Abee het eer ste affiche voor deze actie. Auteur Bollen maakte, in zijn intro ductie, duidelijk, dat de uitgeverij hem om een nieuw thema voor een boek had gevraagd, toen hij een paar jaar geleden een uitgave over de Betuwe in oorlogstijd had afge rond. Daarbij viel de keuze op Wal cheren, dat - zo zei hij - „vanaf de eerste oorlogsdag verwikkeld was in een welhaast eindeloze rij gebeurte nissen, die diep ingrepen in het leven van de bevolking. Anders dan de Betuwe werd Walcheren een Duitse vesting, anders dan de Betu we was Walcheren de gehele oorlog door doelwit van geallieerde bom bardementen en de bezetting deed er zich veel nadrukkelijker gevoelen dan in het land tussen Waal en Rijn". Doordat Bollen de situatie op Wal cheren niet uit eigen ervaring ken de en in Molenhoek ver weg woon de, deed hij een beroep op de medewerking van velen. Mevrouw Kuiper-Abee zorgde voor het veld werk en voerde de meeste van de gesprekken met mensen, wier erva ringen in het boek zijn opgenomen. „Zonder haar lag Worsteling om Walcheren vandaag niet voor ons", zo zei hij. De auteur kon voorts te rade bij de heer P. G. van den Bosse te Axel, de heer A. Meijer te Mid delburg en de heren A. van Dijk en P. Eekman te Vlissingen J. Tuyn- man te Middelburg en J. C. van Winkelen te Serooskerke van de documentatiegroep Walcheren 1939-1945. Door die inbreng was het mogelijk in het boek gehéél Walcheren gedu rende de gehéle oorlog te bestrijken, zo zei hij. Bollen: „Voor ons is nog altijd het meest verheugende, dat zovele Walchenaren, die ons in het geheel niet kenden, hun huizen en archieven en heel vaak ook hun harten voor ons openden, zodat wij amper moeite hoefden te doen het menselijk aspect centraal in het boek te stellen". In het boek krijgen ook de oorlogsjaren in de kleinere Walcherse gemeenten ruim aan dacht. (Advertentie) Restauratie beelden stadhuis Middelburg Beeldhouwer Peter de Jong met de twee door hem geheel nieuw vervaardigde 'spuwers'. Deze zullen bij het begin van de eerste fase van de restauratie op hun plaats aan de voorgevel van het Middelburgse stadhuis worden teruggezet. MIDDELBURG - De gemeenteraad van Middelburg kan binnenkort een kredietaanvraag tegemoet zien voor de eerste fase van het restaureren van beelden en versieringen aan de voorgevel van het historische stad huis in de Zeeuwse hoofdstad. Voor dit jaar gaat het om veertigduizend gulden; over een reeks van jaren is een veel hoger bedrag met de op knapbeurt gemoeid. Voor '86 en '87 rekenen burgemeester en wethou ders van Middelburg jaarlijks op 35 mille. Middelburg zal opnieuw bij de Rijksdienst voor Monumentenzorg in Zeist aankloppen voor subsidie. Op een eerdere subsidieaanvraag - ruim een jaar geleden ingediend - heeft 'Zeist' nog steeds niet gereageerd. De voorgevel van het stadhuis ver keert, zoals gemeld, in slechte staat. Dat bleek al in 1982, toen een enkele kilo's wegend brokstuk naar beneden viel. Kort daarna werd een inspectie uitgevoerd. Beeldhouwer Peter de Jong uit Middelburg heeft toen alle stukken, die met de hand konden worden losgewrikt, verwijderd. Hier onder bevonden zich onder meer ro zetten, hogeltjes en zelfs een hand van één van de graven en gravinnen van Zeeland, die - 25 man en vrouw sterk - in steen aan de gevel present zijn. Na de inspectiebeurt was het gevaar voor 'vallend gesteente' geweken. Vorig jaar kreeg De Jong opdracht om twee 'spuwers' - langwerpige beelden met dierenkoppen - te vernieuwen. Dat karwei heeft hij inmiddels afge rond. De spuwers zijn vervaardigd uit vaurion, ofwel Franse kalksteen. „De originelen zijn gehakt uit ledesteen, maar dat is niet meer in de handel", aldus Peter de Jong. De Middelburgse beeldhouwer heeft inmiddels ook drie pinakels - kleine torentjes met gotische siermotieven - gerestaureerd. De pinakels en de spu wers zullen bij het begin van de eerste fase van de restauratie op hun plaats aan de voorgevel worden teruggezet. Zodra dit karwei een aanvang neemt, breekt voor De Jong in feite het derde hoofdstuk van zijn werk aan het stad huis aan. Na de spuwers en de pina kels is het nu de beurt aan de ruim dertig brokstukken, die in 1982 van de gevel zijn weggehaald. Onderdelen die niet meer kunnen worden gelijmd, worden vernieuwd. Dat gebeurt zoals gezegd in fasen, waarbij in elke fase een 'travee' wordt behandeld. Een travee is het gedeelte tussen twee beelden. De eerste travee zou dit jaar moeten worden gerestaureerd. De Jong krijgt daarbij de beschikking over een hoogwerker, zodat hij de hele travee van boven tot onder kan in specteren en waar nodig restaureren. Wanneer met dit werk kan worden begonnen is nog niet bekend. Dat is in de eerste plaats afhankelijk van de subsidieverlening door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Mocht die toezegging lang op zich laten wach ten, dan zouden b en w kunnen voor stellen om het benodigde geld 'voor te schieten'. De voorgevel van het door Kelder mans gebouwde stadhuis is in het verleden nogal stiefmoederlijk be handeld. Bij de restauratie na de tweede wereldoorlog is de voorzijde lang niet zo ingrijpend aangepakt als de rest van het stadhuis. De voorgevel is alleen geconserveerd na de verwoestingen in de oorlog; een grondige restauratie van de beelden en van de andere versieringen bleef achterwege. Bij de inspectie van drie jaar geleden werden scheuren zicht baar die door oorlogsgeweld in 1940 waren ontstaan. Ook werden nog spo ren van brand aangetroffen. Bij de algehele restauratie van het stadhuis is de voorgevel er verder bekaaid afgekomen, doordat de steigers in verband met- een koninklijk bezoek aan de Zeeuwse hoofdstad voortijdig werden afgebroken. De derde oorzaak van het verval van de beelden en ornamenten is de zure regen. De verzuring heeft een bijzon der slechte invloed op de kalkstenen constructies. Tenslotte werkt de dui- venpoep sterk in op de verfraaiingen aan de monumentale gevel. GOES - Bij de politie in Goes is maandag aangifte gedaan van een zaterdag aan het eind van de middag gepleegde winkeldiefstal in een da meskledingzaak in de binnenstad. Vermist worden twee lederen jasjes met een gezamenlijke waarde van 1200 gulden. De partij koffie en sigaretten, die zoals gemeld is gestolen bij een inbraak in een supermarkt in de Graaf Adolf- straat te Goes, blijkt een waarde te vertegenwoordigen van 15.000 gulden. Wellicht toch stortsteen 'i A rliipvf Piitip Kwlswlnnaargeeft auto terug!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 17