IN DE VRUDAGKRANT: CA O-O VERLEG HOOGO VENS HER VA T Parlement Denemarken na stakingsverbod bestormd Nederlandse jezuïet in Libanon vermoord WORTELTJES EN GEHAKT Twee gevangenen ontsnappen via gijzeling van personeel fl«p» MÊ\\\ vandaag Opschudding in CD A De Boer voor minder kernwapentaken Kabinet nog niet uit bezuiniging Koffie duurder nog slechts 2 dagen en dan is het zover Droog en opklaringen 228e jaargang no. 78 Dinsdag 2 april 1985 vrijdagkrant ■■aMMMMMNai Afvalfraude Vlissingen Burgemeester Kritiek bestraft KOPENHAGEN (DPA/UPI/ AP) Betogers in Kopenha gen hebben maandag na een bestorming vernielingen aan gericht in het Deens parle mentsgebouw. Ruiten sneu velden, er werd met flessen gegooid en politiemensen werden getrapt. De politie verweerde zich met de wa penstok. Vijftien mensen wer den gearresteerd en drie po litieagenten raakten gewond. Helmut Kohl op dieetvakantie Elke dinscjag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Geschrapte worteltjes, zak± 500 gram Gehakt half-om-half, 500 g 5^5 3.98 6.98 kilo 948' 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. in MIDDELBURG op de MARKT 43c als u donderdagmorgen in deze krant kijkt zult u zien dat Middelburg een sensatie rijker is Van het westen uit opklaringen. Eerst nog krachtige wind, vanmiddag afne mend. Middagtemperaturen 13 gra den. Nieuwe lijnen in het meubelvak Elke vrijdag ander nieuws.. PROVINCIAL HILVERSUM GPD- Honderden kinderen, en oude ren, hebben gisteravond gereageerd op een I-aprilgrap van de redactie van het Jeugdjournaal. Het journaal bracht als nieuwsitem de invoering van belasting voor kinderen, „omdat minister Ruding van financiën niet meer weet waar hij het geld vandaan moet halen". De belasting zou geheven worden op zakgeld dat kinderen krijgen of op geld dat zij verdienen door auto's schoon te maken en kranten rond te brengen. De kinderen zouden ongeveer een vierde van hun zakgeld of bijverdiensten aan de belasting moeten afdragen, zo wist het Jeugdjournaal te melden. Van de belastingdienst zoudên zij een speciaal K-formulier ontvangen, dat door een van de medewerkers van het Jeugdjournaal werd getoond. Gezien de problemen die volwassenen hebben bij het invullen van hun belasting formulier, werd er van 19.00 tot 21.00 uur een speciaal telefoonnummer opengesteld, waar kinderen informa tie konden vragen. Dat heeft de redactie van het Jeugdjournaal geweten. De 'kinderbelastingtelefoon' stond vrijwel direct roodgloeiend. Het nummer werd zo vaak gedraaid, dat de telefooncentrale het begaf en een uur buiten wer king moest worden gesteld. Aan het eind van het 8-uur-journaal vroeg nieuwslezer Fred Emmer het speciale nummer niet meer te draaien. De telefooncen trale was dolgedraaid. AMSTERDAM (ANP)*- Koffie wordt woensdag 3 april 15 tot 20 cent per halfpondspak duurder. Deze verhoging is voornamelijk het gevolg van de sterk gestegen dollar koers in de afgelopen maanden, die vertraagd tot uitdrukking komt in de verwerkte koffie. Het ministerie van economische zaken is van deze prijs wijziging op de hoogte gesteld, zo heeft de Vereniging van Nederlandse Koffiebranders en Theepakkers maandag meegedeeld. Secretaris mr. J.P.Chr. de Vries van de Vereniging zegt desgevraagd dat de prijsverhoging eigenlijk niet vol doende is. Reeks stakingen treft vleeswarenindustrie DEN HAAG (GFU) - In de Vleeswarenindustrie zijn gisteren op grote sehaal stakingen uitgebroken. Volgens de Voedingsbond FNV hebben 2800 mensen in acht vleeswarenfabrie- ken het werk neergelegd. De grootste staking was bij de Unilever-vleesgroep in Oss, waar van de 1100 produktiemedewerkers niemand aan het werk ging. Ook bij andere vleesverwerken de bedrijven in Gieten, Twello, Borculo, Waspik, Boxtel, Weert en Cuijk werden stakingsac ties gehouden. Met deze acties wil de Voedingsbond FNV de werkgevers dwingen een cao af te sluiten, waarin het ziekengeld volledig wordt doorbetaald, prijscom pensatie wordt gegeven en afspraken over korter werken worden gemaakt. Door de staking is de produktie in een aantal bedrijven, zoals Unilever in Oss, volledig stil komen te liggen. De werkgevers hebben gezegd wel het volledige ziekengeld te willen garan deren, maar uitvoering van alle eisen zou de concurrentiepositie van de vleeswarenindustrie ten opzichte van het buitenland benadelen. Eén vleesverwerkend bedrijf, Compa- Met een dertigtal huiszoekin gen is de politie gisteren een grootscheeps onderzoek be gonnen naar fraude bij de verwerking van chemisch af val. xo met vestigingen in Gouda en Zeve naar, heeft wel een akkoord bereikt waarin de belangrijkste eisen van de voedingsbond worden ingewilligd. De cao-besprekingen die gisteren met Hoogovens zijn gevoerd, hebben vol doende aanknopingspunten opgele verd om vrijdag verder te onderhan delen. De directie van Hoogovens verwacht dat het afsluitende overleg tot een akkoord zal leiden en dat de aange kondigde acties bij het staalconcern, waar 17.500 mensen werken, niet zul len doorgaan. De vakbonden hadden Hoogovens een ultimatum tot 1 april gesteld om het vastgelopen cao-over leg te heropenen. Bestuurder Peperkamp van de Indus triebond FNV verklaarde na afloop van het gesprek dat Hoogovens be reid is om volgend jaar als experiment een gecombineerde vier-vijfploegen dienst in te voeren voor de 7400 produktiewerknemers. Zij krijgen daarmee een gemiddelde werkweek van 36 uur. Over de datum van invoe ring wordt vrijdag nader gesproken. Verder heeft het staalconcern zich bereid verklaard drie kwart van de aanvulling van het ziekengeld (tot 100 procent van het nettoloon) te betalen. De vakbonden willen in een gesprek op 9 april duidelijkheid van de werk gevers in de kleinmetaal over een 36-urige werkweek, koopkrachthand- having en aanvulling van het zieken geld. Op die zaken liepen de cao onderhandelingen voor de 220.000 werknemers in de kleinmetaal eind februari vast. Voor de levensmiddelengroothandel lijkt een nieuwe cao in zicht. Volgens de vakbond Unie BLHP kunnen de besprekingen over een nieuwe cao voor de 12.000 werknemers in de le vensmiddelengroothandel deze maand met succes worden afgerond. Een woordvoerder van de Zeelieden- bond FWZ acht het niet uitgesloten dat de cao-onderhandelingen voor de grote handelsvaart donderdag weer op gang komen. De onderhandelingen met de werkgevers Nedlloyd, Shell- tankers en de Raad van Bestuur voor de Zeevaart, werden op 12 maart afgebroken. Het vierde CAO-overleg tussen de vakbonden en de directie van DSM- Limburg BV, waarbij bijna 11.000 mensen werkten, is maandagavond mislukt. De vakbonden gaan thans hun ach terban raadplegen en lichten over de resultaten daarvan op 12 april de directie van DSM-Limburg in. PAGINA 3 De strijd om de vestigings plaats van de regio-brand weer nieuwe stijl is beslecht: PAGINA 9 Mr F. A. W. Jacobs (46) uit de Limburgse dubbelgemeente Kessel en Meer wordt de nieu we burgemeester van Hulst: hij volgt de heer Molthoff op. PAGINA 9 De voetbaltrainer Eindhoven neemt de kritiek van trainer Ad Versluijs niet voor lief. De oefenmeester is op non-actief gezet. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Opinie en achtergrond: 4. Provincie: 9, 11, 12 en 13. Sport: 15. Stakers maandagochtend voor de ingang van het Unileverbedrijf Unox Zwan te Oss. DEN HAAG (GPD) - Binnen de CDA-fractie in de Tweede Kamer is grote opschudding ontstaan over de visie van buitenlandspecialist Joep de Boer, die vindt dat de zes kernwapentaken van de Neder landse krijgsmacht moeten worden teruggebracht tot twee, wanneer het kabinet-Lubbers op 1 novem ber besluit tot plaatsing van kruis raketten in Nederland. De Boer wordt door critici in de fractie verweten dat hij ,,voor de zoveelste keer voor zijn beurt heeft gepraat". Het kabinet-Lubbers heeft vorig jaar juni besloten de eventuele plaatsing van kruisraket ten in Nederland te koppelen aan een definitieve vaststelling van de Nederlandse kernwapentaken. Het CDA, anders dan coalitiepart ner WD intern nog zeer verdeeld over de kruisraketten, vindt met verwijzing naar het eigen verkie zingsprogram en het regeerak koord, dat de kernwapentaken van de Nederlandse krijgsmacht in elk geval moeten worden verminderd. Maar men heeft zich neergelegd bij het kabinetsbesluit pas op 1 novem ber een definitieve uitspraak zal komen. Handhaving van vier kernwapen taken én plaatsing van kruisraket ten is voor de CDA-fractie onaan vaardbaar. Waar De Boer echter zegt dat twee taken in dat geval voldoende is, wensen defensie-spe cialist Frinking en andere CDA'ers nog een slag om de arm te houden. BRIELLE (ANP) De traditionele viering van de inneming van DenBriel (nu Brielle gehetenop 1 april 1572 door de geuzen trok gisteren velen naar dit beroemde stadje uit onze vaderlandse geschiedenis. Op de foto de aankomst van 'De Prince Admirael', die met de watergeuzen aan boord naar de vaste wal vaart. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet is er ook maandag nog niet in geslaagd afspraken te maken over de extra bezuinigingen voor dit jaar en de begroting voor 1986. In de komende week zal minister Ruding (financiën) afzonderlijk met een aantal bewinds lieden overleggen. Inmiddels lijkt het vast te staan dat zowel de uitkeringen als de ambtena rensalarissen volgend jaar bevroren worden. Of het kabinet kan ontkomen aan een nieuwe korting op salarissen en uitkeringen, is nog niet duidelijk. Dat zal mogelijk pas in juli blijken, wanneer de afspraken die deze week gemaakt worden, nader moeten wor den ingevuld. Het is ook nog mogelijk dat dan besloten wordt om bijvoor beeld extra te korten op de kinderbij slag. Premier Lubbers zal tegelijkertijd overleggen met de ministers Schoo (ontwikkelingssamenwerking) en De Ruiter (defensie) over extra maatrege len. Als gevolg van de afspraken in het regeerakkoord hoefden deze ministers tot nu toe niet extra te bezuinigen. De ministerraad besprak maandag brieven van minister Ruding, waarin hij pleit voor extra bezuinigingen van 300 miljoen nog in de loop van dit jaar en een totaal van negen miljard in 1986. Voor minister Deetman (onder wijs) en staatssecretaris Brokx (volks huisvesting) waren de mededelingen van Ruding eerder voldoende om in het openbaar met hun protefeuillek te rammelen. De Rijksvoorlichtingsdienst gaat er nog steeds vanuit dat het kabinet donderdagavond de knopen weet door te hakken. Lukt dat niet, dan zal mogelijk dinsdag na Pasen het kabi net opnieuw bijeen komen. Dat is de laatste mogelijkheid om alsnog over eenstemming te bereiken, omdat mi nister Ruding vanaf woensdag een IMF-vergadering moet bijwonen, en premier Lubbers donderdag vertrekt voor een bezoek aan Zuid-Koreo en Japan. Minister van justitie Nin-Hansen ver klaarde dat de regering een herhaling van de bestorming onder geen beding zal toestaan. Het geweld in Denemarken leek een direct uitvloeisel van de maatregelen die de regering-Schlueter had geno men om de stakingen van vorige week te verbieden. Het parlement stemde BEIROET/NIJMEGEN (AFP/ANP) - De in Libanon ontvoerde Nederlandse pater Nicolaas Kluiters blijkt te zijn vermoord. Zijn stoffelijk overschot is maandag aangetroffen ongeveer twintig kilometer ten westen van Baalbek in de Beeka-vallei. Een bewoner van de streek vond zijn lichaam in een schacht en waarschuwde de politie. daar zaterdag mee in. Ook op andere plaatsen in Denemarken werd buiten gewoon fel actie gevoerd. De oproer politie had eerder op de dag ook al in actie moeten komen in Kopenhagen en de stad Odense. Uit onvrede met het regeringsingrij- pen in het loonconflict in Denemar ken werd in zeker vijf steden gede monstreerd. Vorige week dreigden stakingen en uitsluitingen van 300.000 werknemers het land lam te leggen. Maandag eisten 60.000 demonstran ten in Kopenhagen het aftreden van de regering. Meer dan een half miljoen mensen ging niet aan het werk on danks het feit dat de vakbonden verklaarden zich te zullen houden aan de beslissing van regering en parle ment. Wilde acties deden zich maan dag voor bij de posterijen, de ver voerssector en de media. Een woordvoerder van de werkgevers verklaarde dat in zeker 600 bedrijven de acties werden voortgezet. Hij zei echter te verwachten dat de acties binnen enkele dagen afgelopen zullen zijn. De 44-jarige jezuïet die afkomstig was uit Delft werd op 14 maart ontvoerd toen hij met zijn auto op weg was in de Beeka-vallei, waar hij twee parochies leidde en betrokken was bij ontwikke lingsprojecten. Zijn auto werd later aangetroffen met het opschrift „wraak". Kluiters zou ongeveer twee weken geleden gedood zijn. Geen en kele groepering heeft de verantwoor delijkheid opgeëist. De leider van dé kleine Joodse ge meenschap in Libanon, Isaac Sasson (65), is maandag door onbekenden ontvoerd toen hij op weg was van het vliegveld van Beiroet naar Zijn huis in het oostelijke stadsdeel, waar hoofd zakelijk christelijke Libanezen wo nen. In de afgelopen vier dagen zijn vol gens de politie minstens drie andere Libanese Joden ontvoerd. De gevechten rond de Zuidlibanese havenstad Sidon tussen christelijke en door Palestijnen gesteunde islami tische milities zijn maandagavond op nieuw opgelaaid. Naar uit politie- en ziekenhuisbronnen is vernomen zijn er maandag zeker acht doden geval len, onder wie drie burgers. De tien Unifil-landen - waaronder Nederland - hebben maandag in een brief aan de Verenigde Naties hun bezorgdheid over de toestand in Zuid-Libanon kenbaar gemaakt. De landen wijzen erop dat hun vredes troepen alleen effectief kunnen zijn in een ongedeeld gebied boven de grens tussen Libanon en Israël. In Tel Aviv lieten functionarissen maandag weten dat Israël tegen ver lening van het Unifil-mandaat is als de troepen in het grensgebied wor den gelegerd. BONN (RTR) - Bondskanselier Helmut Kohl van West-Duits- land heeft een vakantie van twee weken genomen waarin hij hoopt enigszins te verma geren. Volgens persberichten hoopt de bondskanselier, die woens dag 55 jaar wordt, een kilo per dag af te slanke?i op een dieet van yoghurt, zwarte koffie, fruit en af en toe een mootje gekookte vis. IAdvertentie Advertentie UTRECHT (GPD) - Uit de psychiatri sche observatiekliniek het Pieter Baan Centrum in Utrecht zijn maan dagavond even voor negen uur twee gedetineerden ontsnapt. Tijdens hun vlucht gijzelden een 27-jarige man uit Almere en een 26-jarige man uit Arnhem twee vrouwelijke groepslei ders, die later op de avond in Hilver sum ongedeerd werden vrijgelaten. De twee gedetineerden worden door de politie als gevaarlijk omschreven. De ontsnapping begon in een recrea tieruimte van het Pieter Baan Cen trum, waar op dat moment acht gede tineerden en vier vrouwelijke groeps leiders aanwezig waren. Een van de gevangenen wilde op een gegeven moment met een van de leidsters praten. Dat gebeurde in een afzonder lijke ruimte. Daar werd de leidster bedreigd door de man met een zelfge maakt mes. Kort daarop kwam de andere man, die eveneens een vrouw met een zelfgemaakt mes bedreigde, naar de aparte ruimte. Via de intercom lieten de mannen weten dat ze het gebouw zonder weer stand wilden verlaten. Door de drei gende situatie werden daarop de deu ren open gedaan. De twee gedetineer den vertrokken vervolgens met de auto van een van de gegijzelde vrou wen via Rijksweg 27 richting Hilver sum. De groepsleidster (32 en 33 jaar) werden in de buurt van het Hilver- sumse station met de auto achtergela ten. Daar kregen ze de opdracht nog even te blijven wachten. Na ongeveer tien minuten, het was toen omstreeks half tien, zijn ze teruggegaan naar het Pieter Baan Centrum aan de Utrecht se Gansstraat. De twee mannen worden verdacht van geweldsmisdrijven en waren in afwachting van hun rechtszaak in het centrum gedetineerd. Direct na het bekendworden van de ontsnap ping heeft de Utrechtse politie alle andere politiekorpsen in Nederland gewaarschuwd. Dat heeft tot nu toe geen resultaat opgeleverd. want donderdag 4 april is de opening van het 22e filiaal van de vermaarde schoenen- en sport/vrijetijdskledingzaak (hoek Gravenstraat - naast de NMB) Die opening gaat gepaard met nog nooit eerder vertoonde feestelijke aanbiedingen. •v

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1