DONKERE WOLK BO VEN EUROTOP de rX#V vandaag l/l/EEK-UIT \NEEK-IN Draaiboek voor actie bij 200 bedrijven Gewonden door bom in Parijse bioscoop O Prins Bernhard door griep niet op reis auto adria Reagan kijkt vooruit naar volgende eeuw Zomertijd: klok vooruit Ginjaar wordt voorzitter Gezondheidsraad Regenachtig 228e jaarcang no. 76 Zaterdag SO maart 1985 BRUSSEL - Griekenland heeft vrijdag op de EG-topconferentie in Brussel opnieuw gedreigd de toetreding van Spanje en Portugal tot de EG te zullen blokkeren als het niet meer geld uit de EG-pot krijgt. Het overleg over deze kwestie met de Grieken zat vrijdagavond echter muurvast. Bovendien bleken de negen andere EG-landen het onderling ook niet eens over de wijze waarop 'het Griekse probleem' moet worden aangepakt. EG Verbod Veiling Gooi ook uw oude CV-ketel eruit! RADSON Naar werkbaar korter werken Veel bewolking n regen, krachtige tot harde zuidwestelijke wind, mid- dagtemperatuuromstreeks 11 graden Celsius. westhavendi|k 150 goes 01100 20440 DROUWENERVEEN (ANP) - Uit protest tegen de superheffing op melk heeft de 45-jarige veehouder H. Kroezinga uit het Drenthse Drouwenerveen vrijdagmiddag drieduizend liter melk over zijn land laten weglopen. Hij heeft gezegd dat hij het volgende week nog eens doet. „Ik weiger om ook maar een cent aan die EG-maatregel te betalen", aldus de getergde boer. Afgelopen maandag bereikten de gebroeders Kroezinga de hen maximaal toegestane jaarproduktie aan melk van 200.000 liter. Op de teveel geleverde melk zouden zij een boete van 56 cent per liter moeten betalen. In december vorig jaar heeft het bedrijf zowel bij het landbouwschap als bij het ministerie van landbouw een schriftelijk verzoek om een extra quotum melk te mogen leveren ingediend. Tot op heden heeft het daar geen reactie op gehad. Volgens boer Kroezinga zijn het met name de middelgrote en kleine bedrijven die door het EG-beleid de nek wordt omgedraaid. „Er wordt niets teveel geproduceerd zolang twee derde van de wereld honger lijdt", aldus Kroezinga die zijn actie „met tranen in de ogen" heeft uitgevoerd. EG-overleg muurvast door Griekse eisen (Van onze correspondent De Griekse premier Papandreou zaken te komen", aldus een teleurge- steld voor Griekenland, Zuid-Italië en noemde op de topconferentie van de stelde Van den Broek. Een misluk- Zuid-Frankrijk, ter compensatie van regeringsleiders een bevredigende re geling van de financiële hulp voor de zwakke regio's aan de Middellandse Zee 'wezenlijk' voor de Griekse in stemming met de uitbreiding van de Gemeenschap. Nadat premier Lubbers vrijdagmid dag nog verklaarde de indruk te heb ben dat een oplossing mogelijk was, kwam minister van buitenlandse za ken Van den Broek na overleg met zijn EG-collega's 's avonds met een veel somberder verhaal. „De tijd is kennelijk niet rijp om tot De tien landen van de EG hebben een akkoord bereikt over de toetreding van Portu gal en Spanje tot de EG per 1 januari 1986. PAGINA 2 De Zuidafrikaanse regering heeft voor 29 anti-apartheids- groepen een vergaderverbod afgekondigd. PAGINA 3 Voor de toekomst van de Zeeuwse fruitteelt is de bouw van een allesomvattend vei lingcomplex de beste oplos sing. PAGINA 11 Het fladderend goud van het belastingparadijs Guernsey: vlinders voor tomaten; boe kenweek: het getuigenis van een NSB-kind, de Encyclope die van de Wereldliteratuur, nieuw werk van K. Schippers, een Nederduitse vertaling van Kavafïs, John Fuller de mid deleeuwen en de film, mis- daadboeken in herdruk; ra dio- en tv-programma's voor het weekeinde. PAGINA 19, 20, 21, 24 en 25 De Birmaspoorweg, één dode per biels; Putten wil het oor logsdossier open; Hoe Neder lands zijn de Antillen; Bodem- werk in de Oosterschelde; de vrachtwagen bedreigt de ver keersveiligheid; Diana Nie mandsverdriet en Piet de Vis ser sportportretten. PAGINA 27, 28, 29 en 31 Binnen- en buitenl.: 2 en 3 Financiën, economie: 5 Varia: 7 Provincie: 9,11,12,13 en 15 Sport: 17 king van de topconferentie, die zater dag zou worden voortgezet, zou een donkere wolk betekenen boven het vrijdagmorgen bereikte toetredings akkoord met Spanje en Portugal. De Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de EG, heeft totaal 17,5 miljard gulden aan steun voorge- DEN HAAG (GPD) - Prins BernharÜ heeft om gezondheidsredenen een reis naar het Verre Oosten moeten afzeggen. De Rijksvoorlichtings dienst (RVD) liet desgevraagd weten dat de prins aan een 'hardnekkige griep' lijdt. De 73-jarige prins houdt al geruime tijd het bed. Al eerder moest hij wegens griep zijn afspraken annule ren. Prins Bernhard zou gisteren in opdracht van het Wereld Natuur Fonds (WNF) vertrokken zijn voor een tiendaagse reis naar Thailand en Bir ma. de gevolgen van de Spaanse en Portu gese toetreding voor hun landbouw. Griekenland zou daarvan recht streeks 5 miljard gulden krijgen en meedelen in 6,25 miljard gulden aan langlopende leningen tegen lage rente en een zelfde bedrag uit de pot van het regionale sociale fonds ten behoeve van de landbouw. Dit voorstel is voor de Grieken echter onvoldoende. De regeringschefs bespraken ook de ontwikkeling van de dollarkoers. Volgens premier Lubbers heeft Euro pa belang bij een 'zachte val' van de dollar. „Welnu, de dollar zweeft om laag, dat is dus prima", aldus Lub bers. Gisteravond werd bij de Ierse ambas sade in Brussel een bom in een koffer gevonden en onschadelijk gemaakt. (Zie ook pagina 2) BRUSSEL In Brussel is vrijdagmiddag de EG-topconjerentie van regerings leiders begonnen. Links, de Britse minister van buitenlandse zaken Howe naast premier Lubbers. Naar het lijkt met de handen in het haar. EINDHOVEN (ANP) - De Industrie bond FNV heeft een draaiboek klaar liggen om vanaf 22 april acties te gaan voeren in tweehonderd Neder landse bedrijven. Dat heeft districts hoofd N. Broers vrijdag in Eindhoven bekendgemaakt op een persconferen tie. Volgens hem is het draaiboek opgesteld omdat het cao-overleg, dat bij sommige bedrijven in tweede instantie gevoerd wordt, niet tot re sultaat zal leiden. Het gaat om stakingen van één tot twee dagen, die in een periode van vier weken gehouden zullen worden. De leden van de Voedingsbond FNV bij de Unilever Vlees Groep in Oss (1.700 werknemers), UVG-dochter PARIJS (AFP) - Vrijdagavond is een bomaanslag gepleegd in de zaal van een bioscoop in Parijs waar om dat moment een „internationaal festival van de Joodse film" op het program ma stond. Een twintigtal mensen raakte gewond, van wie zes ernstig. Toen de bom ontplofte werd de film „Eichmann, de man van het Derde rijk" vertoond van de Westduitse ci neast Erwin Leiser. Het bioscoopge bouw Rivoli-Beaubourg, dat aan de Rue de Rivoli, bij de Joodse wijk staat, werd zwaar beschadigd. Vol- Discriminatie vrouwen De mi nisterraad heeft vrijdag goedkeuring gehecht aan een voorstel tot goedkeu ring van het internationale VN-ver- drag tot uitbanning van alle vormen van discriminatie van vrouwen. Het verdrag kwam in 1979 tot stand. gens de politie was de bom onder een stoel achterin de zaal gelegd. De meeste getroffenen hadden beenwon den. MIDDLETON ON SEA De Britse prins Charles heeft zich aan 'breakdancing' gewaagd tijdens een bezoek aan een disco in Middleton on Sea. De hoge danser mengde zich in het gewoel in het kader van een bezoek aan het project 'Jeugd ontmoet Industrie' voor jeugdige werklo zen. Op de foto probeert de prins de robotbewegingen na te doen van de meer gevorderde disco-gangers. WASHINGTON (UPI) - President Reagan heeft vrijdag een nationale commissie in het leven geroepen die de doelstellingen voor de niet-mili- taire ruimtevaartpolitiek in de vol gende eeuw zal definiëren. Voorzitter is Thomas Paine, voorma lig directeur van het bureau voor ruimtevaart (NASA). In de commissie hebben onder anderen de bij de Ver enigde Naties vertrekkende ambassa drice Jeane Kirkpatrick, Neil Arm strong, de eerste mens die de Maan betrad en Kathryn Sullivan, die als eerste Amerikaanse een wandeling in de ruimte maakte. Udema in Gieten (500 werknemers), Coveco Twello en bij Encebe in Box tel (600 werknemers) hebben besloten om maandag voor onbepaalde tijd in staking te gaan om de werkgevers in de vleeswarenindustrie (14.000 werk nemers) onder druk te zetten het cao-eisenpakket van de vakbonden te aanvaarden. De 113 werknemers van de vleeswa- renfabriek Th. van der Laan BV in Waspik zetten de donderdag begon nen stakingen voort. Shell Nederland wil met de vakbewe ging praten over arbeidstijdverkor ting maar dan uitsluitend op voor waarde dat er van een algemene ver korting van de werktijd geen sprake kan zijn. De directeur Personeel en Sociale Zaken van het bedrijf, drs. C.J. Meijers, schrijft dat in het volgen de week verschijnende nummer van Shell-Venster, het maandblad van de onderneming. De CAO-onderhandelingen in de groot-metaal worden woensdag her vat. De werkgeversorganisatie in de metaal- en elektrotechnische indus trie, de FME, heeft de vakbonden vrijdag laten weten bereid te zijn de gesprekken „zonder voorwaarden vooraf' te willen voortzetten. Neil Armstrong DEN HAAG (ANP) Morgen, zondag 31 maart, om 02.00 uur zal de zomertijd ingaan. Op dat tijdstip wordt de klok officieel één uur vooruitgezet naar 03.00 uur. De zomertijd zal gelden tot zondag 29 sep tember als om 03.00 uur de klok weer een uur wordt te ruggezet. Dat heeft het minis terie van binnenlandse zaken dinsdag meegedeeld. In de meeste andere Europese landen houdt men zich aan deze data. Afwijkende regelingen kennen het Verenigd Koninkrijk en Ierland, waar de zomertijd wel dit weekeinde begint, maar pas eindigt op 27 oktober. In Albanië geldt de zomertijd van 1 mei tot 29 september. IJs land heeft geen zomertijd. De zomertijd bestaat sinds 1977. Het idee achter de invoe ring was het bevorderen van de recreatie. De landen dach ten evenzeer aan energiebe sparing: door de klok een uur vooruit te zetten is het 's avonds langer licht en kan de straatverlichting langer uit blijven. Dit blijkt nauwelijks op te gaan. Het lijkt dat iedereen aan de zomertijd in Nederland is ge wend. Sinds vorig jaar is geen enkele klacht meer ontvan gen. Advertentie En pak de bliksems-zuinige ER-Electronic van Radson. Zónder waakvlam, waardoor weer zo'n 126,- gespaard. Kies de zuinigste konventionele CV-ketel, liefst 92,7% (o.w.) rendement. Vraag 'n folder bij: Radson, Antwoordnr. 67, 5960 WJ Panningen. (Geen postzegel.) Of bij: spaart uenenpe DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) heeft vrij dag laten weten twee moties van CDA en VVD niet te zullen uitvoeren. Het gaat hierbij om uitspraken van de Kamer, die gedaan werden tijdens het recente debat over het huurbe leid. De bewindsman maakt tegen beide uitspraken bezwaar om onder meer financiële redenen. Tijdens het huurdebat eiste de Kamer via een motie van het CDA dat de jaarlijkse verhoging van de aanvangs- huren de komende jaren beperkt moest blijven tot 0,15 procent, in plaats van de voorgenomen 0,25 pro cent. Op deze wijze wil de Kamer bereiken dat de gematigde stijging van de huren voor de bestaande wo ningen ook gevolgen krijgt voor de huren van nieuwbouwwoningen. Maar volgens Brokx kost een dergelij ke versoepeling het rijk in 1988 5,5 miljoen gulden en in 1989 negen mil joen. Daar staat een eenmalig voor deel van een half miljoen in 1986 tegenover. De bewindsman zegt in zijn brief aan de Kamer verder dat een beperking van het stijgingspercenta ge zal leiden tot een ernstige versto ring van het huurpatroon. De tweede motie die staatssecretaris Brokx weigert uit te voeren, betreft het laten vervallen van de overgangs regeling voor bewoners van huizen met een huur tussen 650 en 735 gul den. Tot 1 juli 1984 hadden bewoners van een huis met een huur van hoog stens 735 gulden recht op huursubsi die. Dat bedrag werd op die dag verlaagd tot 650 gulden, maar de staatssecretaris kwam met een over gangsmaatregel om de pijn te ver zachten. Hij wil deze regeling nu per 1 juli 1985 afschaffen. De Kamer, via een motie van de WD, vindt dat de regeling nog twee jaar van kracht moet blijven en pas op 1 juli 1987 moet vervallen. Staatssecretaris voert moties huurbeleid niet uit Met de datum van 1 april voor de deur begint het r'" CAO-overleg op scherp te staan. Een maand geleden ongeveer liepen de onder handelingen bij de 'grote jongens' in het bedrijfsleven - Philips, Akzo en de metaalindustrie - volledig vast. Over invoering van een werkweek van ge middeld 36 uur konden geen echte afspraken worden gemaakt. Voor de vakbeweging reden om het bijltje er bij neer te gooien. Arbeidstijdverkor ting is voor de werknemers niet langer zomaar een eis die tegen iets anders kan worden ingeruild, maar hoofd punt van de onderhandelingen gewor den. De bonden willen dat er in de komende jaren serieus werk wordt gemaakt van 'korter werken'. In de strijd tegen de hardnekkige en massa le werkloosheid beschouwen ze een betere verdeling van het beschikbare werk als een van de weinige doeltref fende wapens. Het gaat volgens de vakbeweging niet aan daarmee nog jaren zonder enig zichtbaar resultaat te treuzelen. FNV-voorzitter Wim Kok heeft het deze week nog eens vierkant geformuleerd: „Er is gekozen voor een 36-urige werkweek. Die moet er wor den uitgehaald in de onderhandelin gen. De werkgevers moeten met den ken dat ze dit principiële punt kunnen afkopen met poencontracten". Trou wens, de vakbeweging heeft de laatste tijd het gevoel dat ze zich in haar opstelling danig weet gesteund. Een enquête naar de stakingsbereidheid onder de FNV-leden, enkele weken terug uitgevoerd in opdracht van het weekblad 'De Tijd', wees bijvoorbeeld uit dat 56 procent van de ondervraag den 'korter werken' koos boven 'meer loon'. En een signaal uit het buiten land was afgelopen week de massale actie die Denemarken lamlegde, een actie waarbij arbeidstijdverkorting eveneens sterk in het geding was. Het ziet er dus naar uit dat in de tweede ronde van de CAO-onder handelingen de zaak scherp zal wor den gespeeld. In de vleeswarenindus trie zijn al stakingsacties aan de gang en lijkt begin volgende week een uitbreiding op komst. De Industrie bond FNV heeft gisteren aangekon digd dat er een draaiboek gereed ligt om met ingang van 22 april in twee honderd bedrijven acties te gaan voe ren. Verhoogde druk op de werkge vers om wat meer inschikkelijkheid te tonen aan de onderhandelingstafel. Toch is er ondanks bepaald niet hoge verwachtingen bij de bonden als het gaat om meer souplesse aan werkge verskant, inmiddels het nodige ge beurd. De afgelopen maand heeft in tweeërlei opzicht voor een betere startpositie van het overleg gezorgd. Om te beginnen is bijvoorbeeld een akkoord bereikt over een 'gemiddelde 36-uren-week' in de grafische indu strie. Het bewijs dat er overeenkom sten met de nodige zekerheden èn met oog voor bijzondere omstandigheden per bedrijfs(tak) te bereiken zijn, lijkt daarmee geleverd. Bovendien heeft de vakbeweging tegenover de hoofdbe zwaren van de werkgevers een stuk redelijkheid opgebracht die erop neer komt dat er valt te praten over vorm en tempo waarin arbeidstijdverkor ting in allerlei hoeken en gaten van het bedrijfsleven zou moeten worden toegepast. De discussie over korter werken, over het werkelijk effect ervan in de toekomst en over de stortvloed van organisatorische problemen die ze in het bedrijfsleven en bij de overheid met zich meesleept, lijkt daarmee iets meer kans te krijgen. Arbeidstijdver korting als middel tot bestrijding van werkloosheid is tot op heden nog nauwelijks uit de sfeer van het reken model gehaald. Voor een deel zal daaruit ook de teleurstelling te ver klaren zijn over het netto-resultaat van de eerste, aarzelende aanzet: veel minder banen dan menigeen had ge hoopt en verwacht. Waar het in de CAO-onderhandelingen in de komen de tijd op zal aankomen is een grondi ge bezinning op de nieuwe organisatie van de arbeid. En dat vergt vooral uithoudingsvermogen en geduld om juist werkbare en meetbare resultaten binnen te halen. vdM. DEN HAAG (ANP) - Oud-minister dr. L. Ginjaar wordt de nieuwe voorzit ter van de Gezondheidsraad. Ook wordt hij voorzitter van de Centrale Raad voor de Milieuhygiëne. Dit is vrijdag na afloop van het wekelijks kabinetsberaad meegedeeld. Advertentie Brokx Lange Delft 19 - 23 Goes Zuidvlietstraat 75 telefoon 01100-12420 Alleenvertegenwoordiging voor Z.W. Ned. Levering uitsluitend via de installateur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1