Friesland met Pasen in trek bij de Belgen GEEN TOEZEGGING DE KONING Irak dreigt met totale oorlog Uitbreiding van EG vrijwel rond BRISTOL Veilinghal Goes Marc Chagall overleden VOLKSPETITIONNEMENT IN SEPTEMBER Venezuela bereid tot overleg Shell-raffinaderij Curaqao wacht nog even met uw Paas-inkopen Zachter 228e jaargang no. 75 Vrijdag 29 maart 1985 Zaterdag 30 maart 225 kramen, open 9-17 uur. Jl3 AUTOMATERIALEN GEREEDSCHAPPEN Koningin Samenwerking Bettine TOETREDING SPANJE EN PORTUGAL Europa en de ruimte want donderdag 4 april is de opening van het 22e filiaal van de vermaarde schoenen- en sport/vrijetijdskleding2aak in MIDDELBURG op de MARKT 43c Die opening gaat gepaard met nog nooit eerder vertoonde feestelijke aanbiedingen. Bristol beloont de moeite van het wachten dubbel en dwars Wisselend, bewolkt en af en toe wat regen of motregen, maximum tempe ratuur rond 10 graden. De westen wind draait later naar zuidwest en is meest vrij krachtig. IE1DSCHENDAM (ANP) - Hoewel de paasvakantie pas volgende week vrijdag begint, zijn de Nederlandse hotelbedrijven nu al, door vooruitboekingen, goed tot zeer goed bezet. De Provinciale VVV's melden - naast het traditionele Vestduitse bezoek - meer toeristen dan voorheen uit Engeland en Frankrijk. Friesland is het opgevallen dat deze provincie zich dit jaar in een wel bijzonder grote belangstelling vanuit België mag verheugen. Woordvoerster A. Huininga van het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) heeft dit donderdag gezegd. Het NBT verwacht ongeveer 600.000 buitenlandse toeris ten, net zoveel als 1983.1984 was een topjaar, toen 800.000 toeristen onze grens overkwamen, maar in dat jaar viel Pasen later en het weer was zeer gunstig. Alleen Amsterdam zegt nu al eenzelfde drukte te ervaren als vorig jaar. In het grootste deel van het land zijn de middenklassehotels en de goedkopere hotels goed bezet, vooral in het westen. Daar is er in die klassen alleen nog ruimte voor enkele individuele gasten. De - vooral Nederlandse - belangstel ling voor met name luxe bungalows is groot en het zal volgens het NBT moeite kosten om nog te reserveren. Duurdere hotels, kamers bij particulieren, bungalows en kampeerterreinen hebben nog voldoende ruimte beschikbaar. Kabinet praat over uitkering aan minima DEN HAAG (GPD) - Het kabinet zal in de komende weken een besluit nemen over een voorstel om de 'echte minima' (huishoudens die moeten rondkomen van één minimuminko men) aan het eind van dit jaar opnieuw een eenmalige uitkering te geven. Bij het opstellen van het wetsvoorstel zal ook bekeken worden of rekening kan worden gehouden met de verwachte extra achteruitgang voor deze groepen. Dat komt doordat de inflatie naar verwachting met 0,5 tot 0,8 procent extra zal stijgen. Minister De Koning (sociale zaken) zei dit donderdag in de Tweede Kamer. Hij reageerde tijdens een spoeddebat dat was aangevraagd door de PvdA- fractie. Woordvoerder Buurmeijer ver weet het kabinet nog geen maatrege len te hebben getroffen om het koop krachtverlies van de echte minima te compenseren. Door PvdA en D'66 hierover ingediende moties kregen echter niet de steun van een van de twee regeringspartijen, zodat zij wer den verworpen. Tijdens de algemene beschouwingen van vorig jaar beloofde het kabinet nog dat de echte minima dit jaar niet in koopkracht achteruit zouden gaan, mits de inflatie beperkt bleef tot 1,5 SAINT-PAUL-de-VENCE (AFP)- In zijn woonplaats Saint-Paul-de-Vence is donderdagavond de schilder Mare Chagall overleden. Chagall is 97 jaar is geworden. Zijn gezondheidstoe stand liet al geruime tijd te wensen over. procent. Onder invloed van de hoge koers van de dollar, de koude winter en de groter dan voorspelde stijging van de arbeidskosten, lijkt de inflatie echter tussen 0,5 en 1 procent hoger uit te vallen, zoals premier Lubbers dinsdag in de Kamer toegaf. Met die uitspraak zaaide hij twijfel bij de betrokkenen, aldus Buurmeij er, die de verantwoordelijke minister daarover dan ook aan de tand wilde voelen. Hij gelooft dat de stijging inmiddels al zeker 0,8 procent be draagt. WILLEMSTAD/DEN HAAG (ANP) - Venezuela is bereid om op 15 april in Caracas overleg te plegen over de mogelijkheden om Shell Curacao open te houden. Dat heeft het consulaat van Venezuela don derdag in Willemstad bekendge maakt. In een persverklaring zegt de con sul-generaal van Venezuela, Luis Ochoa Teran, dat zijn minister van buitenlandse zaken, Simon Alber to Consalvi, akkoord gaat met het overleg tussen de vier betrokken partijen: Nederland, de Nederland se Antillen, Shell en Venezuela, „om de diverse alternatieven te bestuderen". Zie ook pag. 5) BAGDAD/TEHERAN (RTR/AFP) - Irak heeft Iran donderdag gedreigd met „totale oorlog" indien Teheran nog langer weigert in te gaan op internationale vredesoproepen. Bij Iraakse luchtaanvallen op Tehe ran en verscheidene andere steden in het midden en westen van Iran zijn meer dan 30 doden gevallen en zeker 200 mensen verwond. De Iraakse pre sident, Saddam Hussein, gaf voor het eerst toe dat Iraakse steden zijn ge troffen door Iraanse raketten, die vol gens hem zijn geleverd door „Arabi sche verraders". De Verenigde Staten hebben Irak donderdag in Genève formeel be schuldigd van het inzetten van chemi sche wapens in de oorlog met Iran. (Advertentie) mm 4461 HH Goes Marconistraat 14 Telefoon 01100-30892 4301 XD Zierikzee Schelphoekstraat 5-7 Telefoon 01110-6557 IRUN - Spaanse boeren liepen gisteren te hoop bij de grens met Frankrijk uit protest tegen het ontwerpverdrag dat de aansluiting van Spanje bij de EG regelt. Het verdrag is niet voordelig genoeg voor de Spaanse boeren, zo menen die. Intussen werd in Brussel over de uitbreiding van de EG vergaderd. Minister De Koning bestreed deze zienswijze. Volgens hem valt er nog geen oordeel te geven hoe de kop- pkracht van de minima zich dit jaar zal ontwikkelen. Vandaar dat hij geen enkele toezegging deed, maar slechts aankondigde dat het kabinet binnen kort een besluit zal nemen. Dat ge beurt in het kader van de besprekin gen rond de Voorjaarsnota, die don derdag moeten worden afgesloten. Over de sociale zekerheid zei me vrouw Kraaijeveld (CDA) dat forse extra bezuinigingen volgend jaar en in een nieuw kabinet zijn uitgesloten. „Als de herziening van het stelsel begin 1986 een feit is, heeft de sociale zekerheid meer dan genoeg voor de kiezen gehad. Volgens jaar kunnen niet opnieuw ingrijpende maatrege len worden genomen". Zij wil echter niet zover gaan dat het CDA een garantie geeft dat algemene kortin gen in 1986 zijn uitgesloten. MX-raket - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigder heeft donderdag zijn definitieve fiat gegeven aan het plan van president Reagan voor de bouw van nogeens 21 MX-raketten. Het Huis, waar de democraten de meerderheid hebben, schaarde zich met 217 tegen 210 stemmen achter het verzoek van de president om de finan ciële middelen, 1,5 miljard dollar, voor de produktie van deze intercontinen tale raketten beschikbaar te stellen. Samen met de paus bekijken koningin Beatrix en prins Claus het geschenk van het koninklijk paar, een Rembrandt-bijbel. De paus schonk de bezoekers een exemplaar van Dantes 'Divina Comedia'. ROME (GPD) - Koningin Beatrix en prins Claus hebben donderdag morgen een veertig minuten du rend onderhoud gehad met paus Johannes Paulus II. Het gesprek, waarbij niemand anders aanwezig mocht zijn, vond plaats in de pri- vé-biliotheek van de paus in het Vaticaan. Over de inhoud van het besprokene zijn geen mededelin gen gedaan. Minister Van den Broek besprak ondertussen elders in het Vaticaan met kardinaal Casaroli de komen de reis van de paus naar Nederland. Volgens een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst uitte de kardinaal in dit beraad de bezorgd heid van het Vaticaan over de situatie in ons land. Tegenover verslaggevers bena drukte mgr. J. van Lierden, de vicaris-generaal van de paus, nog maals de soberheid van het bezoek. „Het is geen staatsbezoek. Het on derhoud met de paus vormde de afsluiting van het staatsbezoek van koningin Beatrix en prins Claus aan Italië. 's-Middags vlogen zij terug naar Nederland. ders van de tien EG-landen, vandaag en morgen in Brussel, kan normaal doorgaan, zo was de verwachting. De regeringschefs zullen zich na een toe tredingsakkoord niet meer uitgebreid met de EG-uitbreiding hoeven bezig te houden en kunnen zich aan andere zaken wijden. Alleen Griekenland zou de toetreding nog - zij het op termijn - kunnen blokkeren als het blijft vasthouden aan de eis dat er meer geld voor de zwakke Griekse landbouw moet ko men. Het zag er gisteravond laat naar uit dat een akkoord over de toetreding er op dit moment niet door zou worden verhinderd. De belangrijkste problemen zijn de afgelopen dagen in bilateraal overleg opgelost. De Fransen gaven gisteren hun verzet tegen de visserij-voorstellen op. De Spanjaarden mogen na een overgang speriode van 10 jaar met 300 schepen in de EG-wateren vissen, waarvan er overigens nooit meer dan 150 tegelijk actief mogen zijn. De Fransen wilden een maximum van 225 schepen. Frankrijk kreeg goeddeels zijn zin op het punt van de wijn: de Spaanse produktie boven een totaal van 27,5 miljoen hectoliter wordt aan banden gelegd. Gisteravond laat restte als hoofdpro- (Advertentie) 'Kruisraketten Neebrengt 5,5 miljoen brieven rond AMSTERDAM (GPD) - Rond 5,5 mil joen brieven met tekst tegen de plaatsing van kruisraketten worden begin september huis-aan-huis in Ne derland bezorgd. Afzender: het Komi- tee Kruisraketten Nee, dat met deze grootschalige actie handtekeningen tegen de kruisraketten wil verzame len. Die zullen 26 oktober in Den Haag aan kabinet en Tweede Kamer worden aangeboden. De kosten van dit zgn. volkspetitionnement worden geschat op rond 1 miljoen gulden. In het Komitee Kruisraketten Nee werken politieke partijen (alle linkse en D'66), vredesbeweging (IKV. Stop de Neutronenbom en andere groepen) en het FNV samen. Het KKN wil proberen de kosten (drukwerk, bezor ging, etc.) te dekken door insluiting van een machtigingskaart. Mensen die hun handtekening onder de tekst zetten, kunnen wanneer zij dat wen sen, het KKN machtigen een bedrag van hun rekening af te schrijven. Het kabinet-Lubbers besluit 1 novem ber of kruisraketten in Nederland worden geplaatst. Het KKN wil het daarop volgende parlementaire debat beinvloeden door het inleveren van miljoenen handtekeningen op 26 ok tober. Binnen de vredesbeweging zijn er overigens velen die menen dat het volkspetionnement neerkomt op ver spilling van geld en mankracht. Over de te ondertekenen tekst is binnen het KKN lang gebakkeleid. Uiteindelijk kwam gisteravond na een Kommittee vergadering uit de bus: „Aan de regering, aan de Staten- Generaal. Ik keer mij tegen de kern bewapening. U zult rond 1 november een besluit nemen over plaatsing van kruisraketten op Nederlands grond gebied. Ik verzoek u dan nee tegen zeggen tegen plaatsing". Deze tekst moet overigens nog wordn goedge keurd door de respectieve achterban nen van het KKN. Op woensdag 24 april zal ko ningin Beatrix de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg offi cieel openen. PAGINA 13 De overheid, het bedrijfsleven en de middenstand gaan nauw samenwerken om het Veerse Meer-gebied in brede kring on der de aandacht van het pu bliek te brengen. PAGINA 15 De Chinese tafeltennissters zijn voor Bettine Vriesekoop tijdens het wereldkampioen schap niet te peilen. PAGINA 21 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie: 4 Beurs en financiën: 7 Provincie: 13, 15, 17 en 19 cport: 21 en 23 (Man onze correspondent) BRUSSEL - De onderhandelingen over de toetreding van Spanje en Portugal tot de Europese Gemeenschap per 1 januari 1986 naderden donderdagavond een akkoord. Op vrijwel alle hoofdpunten was door de ministers van buitenlandse zaken overeenstemming bereikt. Rond middernacht moesten nog een aantal kleinere kwesties worden geregeld. De topconferentie van de regeringslei- bleem de hoogte van de bijdrage die Spanje en Portugal moeten betalen aan de EG, en omgekeerd het finan ciële voordeel dat beide landen uit hun EG-lidmaatschap zullen ontvan gen. In Genève praten Russi sche en Amerikaanse on derhandelaars over weder zijdse ontwapening. Het ge sprek is enkele weken gele den op gang gekomen, nadat de kana len van het Oost-Westoverleg lange tijd verstopt waren geweest. Hoe de besprekingen verlopen, weet nie mand, uitgezonderd de onderhande laars en de regering van beide landen. Resultaten zijn eerder na jaren van onderhandelen dan na maanden tege moet te zien, was de pessimistische verwachting vooraf. Minder geheim zinnig gaat het intussen met de plan nen van de grootmachten voor ver dere bewapening. Reagan mag van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden een twintigtal zogeheten MX- raketten in produktie laten nemen, want het bezit van dit met tien kern koppen uitgeruste wapen kan wel eens handig zijn als straks in Genève wapens of wapensystemen tegen el kaar moeten worden ingeruild. Bij niet-produceren, zo was de overwe ging van de Amerikaanse president, zou de positie van de VS bij de Geneefse onderhandelingen duidelijk zijn verzwakt. Wie op de hoogte is met de onderhandelingstactiek van de Sowjets en hun respect voor machts vertoon, spreekt een dergelijke argu mentatie aan. Maar tegelijkertijd moet worden vastgesteld dat dit soort overwegingen in het verleden de be wapeningsspiraal juist tot grote hoog te heeft opgevoerd. Ook op het terrein van de Star Wars - het scenario voor een ruimteoorlog - zijn de Amerika nen actief. Washington heeft de bond genoten in de Navo, alsmede Israël, Japan en Australië uitgenodigd bin nen twee maanden antwoord te geven op de vraag of zij bereid zijn deel te nemen aan het SDI-onderzoek (strate gisch defensie initiatief), het befaam de Star Wars-programma of anders gezegd, een ruimteparaplu tegen vij andelijke raketten. Op dit terrein dreigt een controverse tussen de VS en West-Europa. Bij de Navopartners in Europa be staan heel wat twijfels over Rea- gans ambitieuze plan voor de ruimte. Het meest vreest Europa dat als het onderzoek eenmaal goed en wel op gang is gekomen - Reagan heeft het Amerikaanse Congres 100 miljard dol lar gevraagd - daadwerkelijke statio nering van een verdedigingssysteem in de ruimte min of meer automatisch en logisch is. Gewezen wordt voorts op de tegenstrijdigheid van het pro ject met de onderhandelingen in Ge nève, waar een ruimteverdediging tot één van de drie grote onderwerpen is gemaakt. Na een aanvankelijk erg positieve houding van Groot-Brittan- nië en de bondsrepubliek Duitsland op de SDI-plannen van Reagan, be ginnen deze twee landen zich meer en meer te realiseren, dat de kansen op een conventionele oorlog in Europa eerder toenemen dan verminderen bij uitvoering van dit soort science fic- tion-ideeën. Wordt bij dit alles opge teld dat een aantal Westeuropese lan den, waaronder met name West- Duitsland, de zestig-dagen-termijn als een ultimatum beschouwt dan is de verdeeldheid tussen de bondgenoten aan deze en gene zijde van de oceaan compleet. Op hun eigen typische wij ze zijn de Amerikanen weer eens de Westeuropese porseleinkast binnen gestapt. Politiek Amerika bezit de weinig benijdenswaardige gave zijn vrienden in Europa telkens weer voor het hoofd te stoten. Op een of andere manier hoort dat bij de openheid die de Amerikaanse samenleving ken merkt. Aan deze kant van de oceaan wordt de recht-voor-zijn-raap-metho- de van de Amerikanen niet altijd even goed gewaardeerd. De meeste landen in West-Europa zijn niet zonder meer tegen onderzoek, zoals nog deze week tijdens een bijeenkomst van de minis ters van defensie van de Navolanden bleek, maar zij vinden dat de VS te hard van stapel lopen en de bondge noten niet de gelegenheid geven alle voor- en tegenargumenten te wegen. Verleidelijk voor West-Europa is, dat de Amerikanen op het aspect werkgelegenheid inspelen. Deelne ming aan het onderzoek betekent automatisch dat een deel van de rijk gevulde koek in de vorm van harde dollars in Europa terecht komt. Los van alle problemen bij een uitwisse ling van hoogwaardige technologi sche gegevens, betekent 'ja' op het Amerikaanse voorstel tevens een poli tieke keus. Een land dat deelneemt aan het Star Wars-onderzoek zal in een later stadium niet snel geneigd zijn uit de combinatie te stappen als de beslissing valt dat er toch een ruimteparaplu moet komen. Elke vorm van meedoen wordt meteen in politieke termen vertaald: de Ameri kanen in eigen land, want het Star Wars-programma moet ook in de VS aan de kiezers worden verkocht en de Russen voor hun eigen (propaganda doeleinden. De leiders van de West europese landen zien haarscherp de vele voetangels en klemmen, maar het is zeer de vraag of zij in de korte termijn die hun is gegeven de Ameri kaanse druk kunnen weerstaan. Was hington is er kennelijk op uit snel en geruisloos een beslissing te forceren. Het heeft geleerd van de vele proble men die gepaard zijn gegaan en nog gaan met de stationering van kruis- vluchtwapens in West-Europa. Het valt echter te betwijfelen of dit soort 'overvallen' wel de juiste manier is om zaken met de Europese bondgenoten te doen. Dim (hoek Gravenstraat - naast de NMB)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1