IN DE VRUDAGKRANT: DE RUITER: 'NOG GEEN BESLUIT' vandaag Koninklijk paar op staatsbezoek in Italië Ruim 200 ontslagen bij Van Gend Loos Van der Graaf Gescheiden BETALINGSGEDRAG VAN VEEL BEDRIJVEN VERSLECHTERT NOG STEEDS Zuid-Afrika boycot Stevie Wonder l PROTESTDEMONSTRATIE IN KAAPSTAD Regenachtig 228e jaargang no. 73 Woensdag 27 maart 1985 vrijdagkrant INFORMATIE INCASSO Zekerheid in Zaken Ambtenaren AOW Kernenergie Maertens Nederland, Shell en de Antillen Wisselend, bewolkt en af en toe regen of een bui. Maximum temperatuur 6 graden. De matige noordelijke wind draait later naar noordwest en neemt tot krachtig toe. Visma '85 de voorjaarsbeurs voor de sportvisser. Elke vrijdag ander nieuws... LOS ANGELES (UPI) - Een laser, die zo krachtig is dat hij staal doorboort, maar tevens zo gevoelig dat hij een minuscul gaatje in papier kan maken zonder het te schroeien, zal vermoedelijk spoedig ingrijpende en kostbare hartoperaties overbodig maken. Onderzoekers van het Cedars Sinai Medical Centre in Los Angeles werken samen met ingenieurs van het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart NASA bij de ontwikkeling van dit op hoog technisch niveau staande alternatief voor de conventionele behandeling van 'dichtgeslibte' aderen. De techniek is oorspronkelijk ontworpen voor het militaire strategische defensieplan, bijge naamd 'star wars'. De nieuwe techniek zou de behandeling in een ziekenhuis van patiënten met atherosclerose, vernauwing van slagaders, tot niet meer dan twee dagen kunnen terugbrengen en de kosten met 75 procent doen dalen. Bij de nieuwe methode wordt een soepele buis in een beenslagader gebracht en vervolgens naar de plek geschoven waar de vernauwing zit. Vervolgens komt de laser in actie. Uitnodiging VS voor Star Wars-onder zoek LUXEMBURG (GPD) - De NAVO-ministers van defensie hebben zich gisteren 'unaniem' achter het Amerikaanse onderzoeksprogramma naar een systeem voor ruimtedefensie gesteld. Bovendien hebben de Amerikanen de bondgenoten uitgenodigd deel te nemen aan dat onderzoeksprogramma. Minister De Ruiter (defensie) zei na afloop van de eerste vergaderdag van de Nucleaire Plangroep van de NAVO in Luxemburg, dat er van zijn kant geen bezwaren zijn tegen het ruimte-defensieprogramma, wanneer de doelstelling van het onderzoek beperkt blijft tot verbetering en niet wijziging van het bestaande systeem van wederzijdse afschrikking. strategische kernraketten ook Euro pa bescherming zal bieden. Volgens minister De Ruiter hebben de Amerikanen nu de verzekering gege ven dat het programma zich zal rich ten op verbetering van de stabiliteit in de wereld. De Ruiter wilde gisteren niet zeggen of Nederland ook zal ingaan op de Amerikaanse uitnodiging om aan het onderzoeksprogramma deel te ne men. De Amerikaanse defensieminis ter Weinberger heeft de invitatie, die behalve aan de NAVO-bondgenoten ook is gericht aan Frankrijk (dat wel lid van de NAVO is maar buiten de militaire organisatie staat), Japan, Australië en Israël in Luxemburg aan zijn collega's uitgereikt. De brief werd ook meteen ter publikatie vrijgege ven. Het is de bedoeling dat de uitgenodig de landen binnen zestig dagen reage ren. De Ruiter: „Ik zie dat niet als pressie van de Amerikanen. Washing ton heeft er immers nooit twijfel over laten bestaan dat men toch zal door gaan met het onderzoeksprogram ma". Anderszijds zien de Verenigde Staten ook voordeel in deelneming van bui tenaf. Een hoge Amerikaanse defen siefunctionaris zei dinsdag: „Waarom zouden wij opnieuw gaan ontwikkelen wat andere landen reeds in hun bezit hebben". De deelnemende landen zouden an derzijds van de Verenigde Staten toe gang krijgen tot de hoogwaardige technologie die de basis zal vormen voor het ruimtesysteem. éi Advertentie) *PZC Uw afnemer betaalt niet. Wat doet u nu? Wacht niet te lang. Geef uw vordering in handen van Van der Graaf Incasso. Voor een vriende lijke of kordate aanpak. Tegen een geringe provisie. Meer weten? Een uitgebreide folder ligt voor u klaar. Bel even (020) 934 934. Sinds president Reagan zijn strate gisch defensie-initiatief (in de volks mond 'Starwars') aankondigde, heb ben vooral de Europese bondgenoten uiterst terughoudend gereageerd. De vrees is niet alleen dat er een nieuwe wapenwedloop' in de ruimte zal ont staan, maar ook wordt als risico ge zien dat het SDI de bestaande (nu cleaire) machtsverhoudingen op zijn kop zal zetten. Bovendien is men er in de verschillende hoofdsteden niet van overtuigd dat een Amerikaans defen siesysteem in de ruimte tegen vooral De Ruiter vond niet dat een eventueel 'ja' tegen deelneming aan het onder zoek neerkomt op instemming met een latere uitvoering van een ruimte- defensiesysteem. „Die zaken zijn hier strikt gescheiden; dat geldt ook voor mijn collega's. De bondgenoten hou den de mogelijkheid om zich na vol tooiing van het onderzoek terug te trekken", zo meende hij. Aan de andere kant gaf hij toe dat bij de beslissing over een Nederlandse deelname naast de behoefte van de Nederlandse industrie ook „een zeke re politieke stellingname over dit initiatief een rol zal spelen". (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - De Zuidafrikaanse radio en televisie - de door de regering-Botha gecon troleerde SABC - heeft dinsdagmiddag Stevie Wonder in de ban ge daan. Voortaan zal de populai re Amerikaanse soul zanger dus niet meer op de staatsradio of -televi sie te horen en te zien zijn. Deze beslissing werd genomen, omdat Stevie Wonder de uitrei king van een Oscar voor de beste filmsong ('I just called to say I love you' uit de film 'Woman in Red') accepteerde 'in de naam van Nelson Man dela'. De zwarte politi cus en ANC-leider Man dela zit al meer dan 22 jaar in Zuid-Afrika ge vangen op beschuldi ging van hoogverraad Het ministerie van financiën wil een half miljard extra op de ambtenaren bezuinigen. PAGINA 3 De Eerste Kamer heeft met 38 stemmen voor en 30 tegen het wetsontwerp AOW-nieuwe-stijl aangenomen. PAGINA 5 Het VNO-Zeeland wil het aan tal kerncentrales uitbreiden en kiest Borssele als vesti gingsplaats. PAGINA 9 De Belgische wielrenner Fred dy Maertens verdient het niet om nog een coureur te zijn, meent Lomme Driessens. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie: 4 Beurs en financiën: 6 Varia: 7 Provincie: 9, 10, 13 en 15 Sport: 17 AMSTERDAM - In het Amsterdamse Concertgebouw is dinsdagavond een veiling gehouden, waarvan de opbrengst zal worden gebruikt voor de renovatie van het gebouw. Een van de 'stukken' op de veiling was Jaap van Zweden, die maar liefst 13.000 gulden opbracht. Voor dit bedrag krijgt de koper een avondje 'Van Zweden privé'. Koningin Beatrix en haar gastheer tijdens hun eerste ontmoeting in het Quirinaal, het presidentiële paleis. ROME (GPD) - In een geheel in het Italiaans uitgesproken rede heeft koningin Beatrix zich gisteravond tijdens het staatsiebanket zeer persoonlijk gericht tot haar gastheer, president Sandro Pertini (88). Zij verklaarde verheugd nog tijdens Pertini's ambtsperiode dit officiële bezoek aan Italië te kunnen brengen. In haar tafelrede pleitte zij er bekeken beiden onder meer het voorts voor de belemmeringen aan de grenzen in het verkeer van per sonen en goederen te slechten. Op het vliegveld Ciampino werden Ko ningin en prins 's morgens verwel komd door minister Francesco For te (gemeenschapsbeleid). Ook wa ren daar twee vertegenwoordigers van het Vaticaan aanwezig. Het door strenge veiligheidsmaat regelen omgeven bezoek werd ver volgd op het presidentiële paleis van Pertini in Rome. 's Middags bezochten Beatrix en Claus het Instituto Centrale del Restauro. In deze „school voor restaurateurs" meer beroemde beeld van keizer Marcus Aurelius. Beatrix en Claus bewon derden voorts het werk van studen ten die nauwgezet bezig waren aan het herstel van schilderijen. Een Nederlands tintje had het be zoek van het koninklijk paar aan de Italiaanse Academie voor We tenschappen in de Villa Farnesina waar een expositie gehouden wordt van Hollandse aquarellen uit het Rijksmuseum. Het middagprogramma werd afge sloten met een receptie voor enkele honderden in Italië wonende Ne derlanders. (Advertentie) UTRECHT (ANP) - De directie van de NS-dochteronderneming Van Gend en Loos (VGL) wil tot eind 1986 in totaal 216 werknemers gedwongen ontslaan. De ontslagen betreffen in direct personeel dat bij het binnen landse vrachtvervoer is betrokken. Door de overgang van rail-wegvoer- voer naar volledig wegvervoer en door automatisering is een kwart van het indirecte personeel overbo dig geworden. Dit stelt de VGL-directie in het „Aan passingsplan vrachtvervoer", dat maandag aan vakbonden en centrale ondernemingsraad is gepresenteerd. Van de 216 ontslagen vallen er 80 op het hoofdkantoor in Utrecht en 110 onder het administratief en technisch personeel in de vestigingen. Het aan tal vestigingen moet terug van 50 naar 27 dépots. Bij de concernstaf (Slot zie pagina 5 kol. 7) Advertentie Beyers Naudé en Boesak enkele uren vastgehouden (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - Tweehonderd negenendertig mensen, onder wie de secretaris-generaal van de Zuidafri kaanse Raad van Kerken, dominee Beyers Naudé en de president van de Wereldraad van Hervormde Kerken, dominee Allan Boesak, zijn dinsdag middag in Kaapstad enige uren gear resteerd geweest. Hun arrestatie volgde, toen zij een demonstratieve rechtbank moeten verantwoorden, of uitvoerend lichaam van het Verenigd mars leidden in de richting van het parlementsgebouw, waar zij een lijst met eisen wilden overhandigen met betrekking tot de dood van 19 men sen, in Langa en Uitenhage, afgelo pen donderdag. 's Avonds werden de beide leiders weer vrijgelaten door de politie. Ze zullen zich een dezer dagen voor de anders beboet worden met 50 rand, circa 100 gulden. Eerder op de middag hadden de de monstranten een herdenkingsdienst gehouden in de Methodistenkerk aan de Buitenkant, precies tegenover het hoofdkwartier van de Zuidafrikaanse politie. Dominee Luckett, een lid van het Democratisch Front (UDF), las een lijst met eisen voor. De kerkgangers eisten onder meer dat de Zuidafri kaanse politie en het leger buiten zwarte woonwijken worden gehouden, met name tijdens begrafenissen en herdenkingsbijeenkomsten. Even- (Slot zie pagina 5 kol. 1) Op het ogenblik is een eensgezindheid uitstra lende delegatie van de Ne derlandse Antillen bezig in Den Haag politieke en finan ciële steun te mobiliseren voor een acuut en nogal dreigend sociaal-eco nomisch probleem op Curagao. Steun bij verwoede pogingen om te voorko men dat op zeer korte termijn de olieraffinaderij van Shell in Willem stad dichtgaat. Minister-president Maria Liberia-Peters en haar gezel schap zijn namelijk verstrikt geraakt in ernstige problemen nu Shell tijdens spijkerharde onderhandelingen heeft geëist dat de Antilliaanse overheid een tweederde meerderheid van het aandelenpakket in de (nu verliesge vende raffinaderij) overneemt. Wordt aan die voorwaarde vóór 31 maart (eind deze week dus) niet voldaan, dan gaat Shell onherroepelijk tot slui ting over. De olie-industrie was tot voor kort op de Nederlandse Antillen de sturende factor in de economie en bovendien de belangrijkste bron van overheidsinkomsten. En juist omdat deze bedrijfstak al ongeveer zestig jaar was geworteld en vergroeid met de eilanden hielden maar weinigen er rekening mee dat er zo snel en zo grondig de klad in zou kunnen komen. Toch is dat laatste tot grote schrik van iedereen ginds gebeurd. En 1985 dreigt nu voor de economie van de Nederlandse Antillen een rampjaar te worden. Ook al per 31 maart staakt op Aruba de olieraffinaderij van het Amerikaanse Exxon-concern (Esso) de produktie. Gevolgd dus door het dreigende vertrek van Shell op Cura gao. Het was eigenlijk al van het begin af duidelijk dat het Antilliaanse kabinet en het eilandsbestuur van Curagao het gevecht met Shell over het behoud van de raffinaderij niet op hun eentje zouden kunnen klaren. De Nederlands-Britse multinational heeft onomwonden laten weten dat de vestiging in Willemstad voor haar geen strategisch commercieel belang vertegenwoordigt. Bovendien is Shell sinds 1975 in een volstrekt afhankelij ke positie ten opzichte van de leveran cier van olie voor deze raffinaderij terechtgekomen: in dat jaar nationali seerde de overheid van Venezuela alle Shell-belangen in dat land. Als gevolg van weggevallen markten in de Ver enigde Staten en een beperking van de olie-aanvoer vanuit Venezuela raakte de Shell-vestiging op Curagao in de rode cijfers. Louter uit een oogpunt van werkgelegenheid is Shell bereid om de slecht renderende pro- diiktie in Willemstad voort te zetten, maar dan moet er wel een soort van vrijwillige nationalisatie tot stand ko men. Voor de Antilliaanse overheid een onmogelijke opgaaf. Om te begin nen is het geld voor de overname van het aandelenpakket er eenvoudig niet. Bovendien mist het Antilliaanse bestuursapparaat elke ervaring om op een zo moeilijk terrein als de wereldoliemarkt commercieel bezig te zijn. En dan is er nog het principiële punt dat afgedwongen overheidsdeel- name in een multinational, die vorige week nog meedeelde een record-winst van 15 miljard te hebben geboekt, nauwelijks te verdedigen valt. Nederland heeft zich aanvankelijk op flinke afstand van de Curagao- se problemen met de Shell-raffinade- rij opgesteld. Recente ervaringen met overheidsbemoeienis in een onover zichtelijk internationaal opererend bedrijfsleven (zoals de RSV-affaire) waren aan die houding niet vreemd. Vanuit de Antillen en vanuit de Twee de Kamer is - naarmate de perikelen ernstiger werden - sterke aandrang om steun op het kabinet-Lubbers uit geoefend. De overhaaste komst van de delegatie uit Curagao heeft nog eens aangetoond dat er echt wat moet gebeuren. Het is Shell kennelijk me nens. En voor de economie van de Nederlandse Antillen staat geweldig veel op het spel. Ruwe becijferingen hebben al aangegeven dat de werk loosheid op een Curagao-zonder-Shell met een schok zou kunnen oplopen tot boven de dertig procent. Ook in andere bedrijfstakken namelijk (het toerisme en het financiële centrum als belasting-vrijhaven) zijn de vooruit zichten vrij somber. Het zou daarom een goed ding zijn wanneer de Nederlandse regering in deze kwestie van economisch le vensbelang voor de Antillen overleg tot stand zou kunnen brengen met Shell en Venezuela. Venezuela is ten slotte op tweeërlei manier nauw be trokken bij de gang van zaken op de Nederlandse eilanden vlak voor de kust van dat land. Vertrek van de Shell-raffinaderij van Curagao zou op termijn zeker verstorend kunnen werken voor de oliebelangen van Ve nezuela. Bovendien is Venezuela ge baat bij politieke en economische stabiliteit op de eilanden. Waartoe een economische terugval en sociale onrust kunnen leiden in het interna tionaal zo ingewikkelde Caribische gebied hebben de gebeurtenissen op het kleine eiland Grenada laten zien. De Antilliaanse delegatie heeft de laatste dagen in Den Haag duidelijk gemaakt dat zij rekent op een sterke bemiddelende rol van Nederland. Het is op zich al een voordeel dat zowel aan Nederlandse als aan Antilliaanse kant in deze kwestie geen politieke meningsverschillen bestaan. Shell heeft in de afgelopen zestig jaar op Curagao verplichtingen gemaakt en Nederland zal er nog geruime tijd verplichtingen houden. Daarom moet het mogelijk zijn deze affaire zonder sociaal-economische ongelukken af te wikkelen. vdM.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1