0 Zakenman: Moskou wil gesprek met Den Haag over raketten Kabinet nog niet eens over Voorjaarsnota CFOhelft van banen Raden van Arbeid weg 1/1/E E K U IT \l EK- GEWONDEN IN EUROPA VERZORGD w, de PZC vandaag autn adria Aids rukt op in Europa Wij weten alles over keukens. Daarom adviseren wij Miele. 3Gévier CONTACTEN MET HOGE RUSSISCHE A UTORITEITEN Diesel goedkoper Proefballon Privatisering Dupe Recreatie Enkele buien 228e jaargang no. 70 Zaterdag 23 maart 1985 WENEN/TEHERAN/BAGDAD (UPI/RTR/AP) - Iran heeft vrij dag melding gemaakt van nieuwe gifgasaanvallen door Irak en dreigde deze met soortgelijke aanvallen te zullen vergel den, zo bleek uit een brief van de Iraanse VN-ambassadeur Said Rajaie-Khorassani Cuellar van de VN. aan secretaris-generaal Perez de DE NOBELAER MODE DEN HAAG - De Sowjet-Unie is bereid op korte termijn met de Nederlandse regering te praten over het aantal SS-20's dat op haar grondgebied staat opgesteld. De Russen willen daarbij ook praten over de controle van het aantal raketten. Dat verklaarde gistervond de Amsterdamse zakenman Ernst van Eeghen, die vrijdag is teruggekeerd van een vijfdaags bezoek aan Moskou. Politiegeweld in Zuid-Afrika r M L Opklaringen afgewisseld door buien. Matige zuidwesten wind. Middagtem- peratuur 7 graden. westhavendi|k 150 goes 01100 20440 ROVINCI MESSIN A (DPA) - Tonnen ruwe olie stromen sinds vrijdag onophoudelijk uit de Griekse tanker Patmos in de Straat nan Messina, tussen Sicilië en het Italiaanse vasteland. De tanker kwam donderdag in botsing met een Spaans vrachtschip. De Italiaanse staatsradio zei vrijdagavond dat een milieuramp dreigde. Door de als gevolg van storm woelige zee is men er tot dusver niet in geslaagd de twee lekken in de romp van de tanker te dichten. Een 100 meter brede en zeven kilometer lange olievlek drijft naar de kusten van Sicilië en en de Italiaanse provincie Calabrië, aldus de radio. Bij de aanvaring tussen de 52.000 ton metende tanker en de vrachtvaarder Castillo de Mont Aragon kwam een Griekse matroos om het leven. Twee andere bemannings leden worden vermist. Zes bemanningsleden zijn met verwondingen van boord gehaald. Kort na de botsing ontstond op de Patmos brand, die na 30 uur blussen bedwongen kon worden. Iran dreigt: gifgas als vergelding GENÈVE (Reuter) - De im- muunziekte aids is in West- Europa in opmars. In 1984 zijn bijna tweemaal zoveel geval len geregistreerd als het jaar tevoren. Dit staat in een vrij dag verschenen epidemiolo gisch overzicht van de We reldgezondheidsorganisatie, WHO. In 1984 werd bij 417 personen aids geconstateerd. In 1983 be droeg dit aantal 235. Zeven tien Europese landen stellen de WHO regelmatig op de hoogte van bij hen geconsta teerde gevallen van deze ziek te. Aids (acquired immune de ficiency syndrome), een ziekte die het natuurlijk afweerme chanisme van het lichaam te gen infecties vernietigt, werd voor het eerst in 1981 in de Verenigde Staten gesigna leerd. Volgens de WHO voert Frank rijk de trieste lijst aan met 80 nieuwe gevallen in de tweede helft van vorig jaar, gevolgd door West-Duitsland met 56, Engeland met 54, Nederland met 21 en Zwitserland met 13. Voor bijna de helft van alle aids-slachtoffers in Europa verliep de ziekte dodelijk. Er zijn 376 sterfgevallen gemeld. Heropening van op woensdag 27 maart. Ooststraat 8, Domburg. (Advertentie) Zuidvlietslraat 75, Goes, Tel. 01100-12420 Openingstijden toonzaal. werkdagen van 09 00- 12.00 u 13.00- 17 00 u donderdagavond van 19 00-21 00 u zaterdags van 09.30-12 30 u In West-Europa zijn inmiddels tiental len Iraanse soldaten aangekomen, die volgens Iran eind vorige week slacht offer werden van Iraakse aanvallen met chemische wapens. Zij gingen voor speciale medische behandeling naar Oostenrijk, de Bondsrepubliek Duitsland, België en Groot-Brittan- nië, terwijl ook Nederland weer vier of vijf slachtoffers wil opnemen Nog niet bekend is wanneer zij zullen arriveren. Ooggetuigen op de luchtha ven van Wenen zeiden dat de gewon den vreselijke pijnen leden. „Het was een schokkend gezicht," zo zei een van de ooggetuigen. Dertien van de gewonden worden verpleegd in gespecialiseerde zieken huizen in München en Recklinghau sen in de Bondsrepubliek. Drie zijn opgenomen in een ziekenhuis in Gent, terwijl er negen in Londen zijn aange komen. Een Oostenrijkse arts, die enkele van de gewonde Iraniërs heeft onderzocht die voor behandeling naar Europa zijn gezonden, heeft vrijdag gezegd dat zij zijn blootgesteld aan mosterdgas en niet nader genoemde 'andere gassen'. De arts, Gerhard Freilinger, zei dat velen van de slachtoffers leden aan 'eerste- en tweedegraads brandwon den en ernstige (chemische) verbran ding van het longweefsel'. Twee Ira niërs zouden er slecht aan toe zijn. Ongeveer een jaar geleden werd even eens een aantal Iraniërs in een soort gelijke operatie naar Europese zieken huizen vervoerd. Iran beschuldigde Irak destijds van het gebruik van chemische wapens. Uit weefselonder- (Slot zie pag. 3 kol. 7) i PARIJS (DPA) - Franse boeren hebben vrijdag ver spreid over het land snelwegen en spoorlijnen geblok keerd uit protest tegen de lage EG-landbouwprijzen en de voorgenomen toetreding van Spanje en Portugal tot de gemeenschap. De actievoerders zetten in de buurt van Maubeuge vlakbij de grens met België met landbouwtrekkers de autoweg en de spoorlijn tussen Parijs en Brussel af. Boeren blokkeerden verder de spoorlijn Parijs- Bor deaux en de snelwegen tussen Lille en Brussel, Lyon en Marseille en Lyon en Nimes bij Avignon. Foto: boze boeren spuiten hun mestkarren leeg in de straten van de Westfranse stad Niort. (Van onze Haagse redactie) ROTTERDAM (ANP) - Een liter die selolie wordt met ingang van maan dag drie cent goedkoper. De meest voorkomende prijs bij de zelftanksta- tions wordt met ingang van die dag 133,8 cent. De prijsverlaging is het gevolg van de ontwikkelingen op de internationale produktenmarkt. Advertentie Iraanse soldaten Frankfort. overdekt vliegveld van In Moskou, waar hij de gast was van de Russische regering, heeft van Eeg hen gesproken met Zamjatin, chef van het ministerie voor internationale informatie van het centrale comité, een naaste medewerker van wijlen Brezjnev en Andropov, en met andere topfunctionarissen. De Amsterdamse zakenman, die vaker reizen maakt naar Moskou, karakteriseerde Zamja tin als „een sterke man in het Krem lin". In een telefonisch gesprek zei van Eeghen dat de nieuwe Sowjet-ambas- sadeur, Blatov, die dezer dagen in Den Haag wordt verwacht, het Sow- j et-voorstel nader zal uitleggen aan de Nederlandse regegering. „Ik heb de vaste overtuiging dat het de Russen ernst is", zo verklaarde van Eeghen. De Russen willen over de controle van het aantal SS-20's op Sowjet-grondge- bied praten omdat de verificatie via foto's van Amerikaanse satellieten niet nauwkeurig zijn, verklaarde hij. Van Eeghen acht het mogelijk dat de Russen bereid zijn het tellen van de raketten ter plaatse te laten geschie den. Van Eeghen is van plan om maandag minister Lubbers te informeren over het voorstel van de Sowjet-Unie. De woordvoerder van de minister-presi dent bevestigde de afspraak die met van Eeghen is gemaakt, maar wilde geen commentaar geven op het ini tiatief van de Amsterdamse zaken man. Premier Lubbers verklaarde tijdens zijn wekelijkse persconferentie nog geen zinnig woord daarover te kunnen zeggen omdat hij nog niet op de hoogte was van de inhoud van het initiatief van de zakenman. De Amsterdamse zakenman ziet de Russische stap tegen de achtergrond van het juni-besluit dat er op neer komt dat als de Sowjet-unie op 1 november meer dan 378 SS-20-raket- ten heeft opgesteld Nederland zal overgaan tot plaatsing. Volgens de Amerikaanse gegevens is het aantal SS-20's nu 414. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft al eerder laten weten dat hij bereid is met zijn Russische colle ga Gromyko te praten over de wapen beheersing. Van den Broek verklaar de er prijs op te stellen de gesprekken die hij eerder met Gromyko in New York heeft gehad, voort te zetten. De Russische minister heeft toen belang stelling getoond voor een bezoek aan Nederland, maar de voorgestelde data kwamen hem niet uit, aldus Van den Broek. „Als hij niet naar Den Haag kan komen, ben ik eventueel bereid haar Moskou te gaan". Een woordvoerster van Buitenlandse Zaken verklaarde gisteravond desge vraagd dat het ministerie wel op de hoogte was van Van Eeghens reis naar Moskou, maar geen enkel contact met de zakenman had gehad. In politiek Den Haag werd gister avond sceptisch gereageerd op de verklaringen van Van Eeghen. PvdA- buitenlandspecialist Relus ter Beek achtte het zeer onwaarschijnlijk dat de Russen op deze manier met Neder land in gesprek zouden willen raken. Miele Keukens DEN HAAG (GPD) - De ministers zijn het vrijdag nog niet eens ge worden over de noodzakelijke ex tra bezuinigingen voor 1985. Na een zes uur durende vergadering werd besloten het beraad over de Voor jaarsnota over tien dagen voort te zetten. Tegelijkertijd zal het kabi net dan proberen het eens te wor den over de hoofdlijnen van de begroting voor volgend jaar. Premier Lubbers ontkende op zijn wekelijkse persconferentie dat som mige bewindslieden zouden hebben laten weten af te treden indien op hun begroting extra bezuinigd wordt. Zowel minister Deetman (on derwijs) als staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) zijn in de publici teit genoemd als bewindslieden die met hun portefeuille hebben ge dreigd. De minister-president zei verder dat er redenen zijn de behandeling van de Voorjaarsnota en de Kaderbrief van minister Ruding (financiën) te combineren. Hij wees er daarbij op dat door de meevallers het kabinet dit jaar nog maar weinig extra hoeft te bezuinigen. De financiële situatie in 1986 is echter veel somberder. Minister Ruding heeft het kabinet laten weten dat extra bezuinigingen van drie honderd miljoen voor 1985 nodig zijn om tegenvallers op de Europese begroting te compense ren. Deze bezuiniging wil hij in mindering brengen op zijn voorstel om in de begroting voor 1986 twee miljard om te buigen. De financiële problemen worden niet alleen veroorzaakt door de te genvaller op de Europese uitgaven. Lubbers zei dat ook de aardgasin komsten in 1986 waarschijnlijk la ger zullen uitkomen dan verwacht werd. Daarnaast blijken sommige departementen hun uitgaven niet voldoende in de hand te hebben gehouden. Het kabinet wil de beraadslagingen 'rond Pasen' afronden. Premier Lubbers DEN HAAG (ANP) - Door automatisering van de kinderbijslagad ministratie en het nieu we stelsel van studiefi nanciering zullen meer dan de helft van 2.700 ambtenaren die bij de Raden van Arbeid werken hun baan ver liezen. De overheid moet voor vervangende werkgelegenheid zor gen. Dit heeft de CFO, de CNV-bond voor ambte naren en trendvolgers, vrijdag de Tweede Ka mer laten weten. De CFO protesteert met klem tegen het volledig negeren van de persone le consequenties in de nota studiefinanciering. De ambtenarenbond geeft zelf aan waar die vervangend werkgele genheid vandaan kan komen: overdracht van taken door de Sociale De gebeurtenissen in de zwarte woonwijk Langa bij Port Elizabeth in Zuid- Afrika tonen aan dat er wei nig nodig is voor een plotse linge uitbarsting van geweld. Uitgere kend op de gedenkdag van het bloed bad in Sharpeville vijfentwintig jaar geleden, opende de politie in Langa het vuur op een begrafenisstoet, waar bij bijna twintig doden waren te be treuren. Het blanke minderheidsbe wind schuwt geen middel de politiek onmondig gehouden zwarten onder druk te zetten. Zwart is minderwaar dig in het voor vijftien procent blanke Zuid-Afrika. Op het moment dat de zwarten hun stem verheffen en politie ke rechten opeisen staat de politie gereed met traangas, knuppels en, vuurwapens om elke vorm van rebel lie tegen het wettige gezag in bloed te smoren. Langa is weer zo'n voorbeeld van zinloos en gewelddadig politie optreden. Er is nauwelijks een land in de wereld te noemen waar de politie zo gemakkelijk naar de wapens grijpt als Zuid-Afrika. Kenneüjk beseffen de blanken niet dat de voortdurende rellen in de zwarte woonwijken en het daarmee gepaard gaande geweld hun positie op termijn steeds meer ver zwakt. Het zwarte bewustwordings proces grijpt elke dag verder om zich heen. Weliswaar heeft de regering-Botha de afgelopen twee jaar maatrege len genomen om de scherpste kanten van de apartheid te slijpen, maar het politieke systeem is niet wezenlijk veranderd. De zwarten en in mindere mate de kleurlingen en Zuidafrikanen van Indische afkomst worden als tweederangs burgers behandeld. De 'heroriëntatie' van het huidige politie ke systeem heeft de kleurlingen en de Indiërs een eigen 'kamer van volks vertegenwoordiging' bezorgd, maar werkelijke macht hebben zij er niet door verkregen. De macht is en blijft bij de blanke minderheid, die politiek en economisch alle touwtjes in han den heeft. De 22 miljoen zwarten staan langs de zijlijn. Zij kunnen alleen maar dromen over politieke rechten. De gebeurtenissen van don derdag op de weg tussen de zwarte woonwijk Langa en de blanke wijk Uitenhage bepalen de wereld er bij dat in het denken van de blanke regering niets is veranderd. Betere woon-, werk- en leefomstandigheden voor de zwarten als daar al sprake van is vormen geen begin van een zo gewenste verandering in politieke zin. Hoeveel Sharpevilles en Langa's zullen er nog moeten volgen alvorens de blanke minderheid begrijpt dat zij op de verkeerde weg is? Dim De ambtenarenbond Abva/Ka- bo luidt de noodklok over de privatisering. PAGINA 2 Ter Beek sluit overigens niet uit dat de Sowjets een „proefballonnetje willen oplaten. „Het blijft natuurlijk politiek interessant voor hen een van de plaatsingslanden uit het gelid te krijgen", zo meent hij. Het WD-Tweede-Kamerlid Joris Voorhoeve reageerde in dezelfde zin als Ter Beek. „Als de Russen ons belangrijke boodschappen hebben door te geven, gebeurt dat via de diplomatieke kanalen", aldus Voor hoeve, die er tevens op wijst dat de door Van Eeghen genoemde Zamjatin geen enkele regeringsverantwoorde lijkheid heeft. Van Eeghen, van CD A-signatuur, or ganiseerde november vorig jaar een gesprek tussen een groep Nederland se oud-politici onder wie de voorma lige defensieminister Vredeling (PvdA) en Sowjet-functionarissen. Verzekeringsbank. Ook wordt bepleit dat de Raden AOW- en AWW-pensioenen gaan uitbetalen, dat ze wor den ingeschakeld bij in- komensonderzoeken voor de studiefinancie ring en het handhaven van kinderbijslag voor boven 18-jarigen die niet onder de studiefinancie ring vallen zoals „huis- houdkinderen" en werk loze schoolverlaters. De stremming van de veer diensten dupeert Miniatuur Walcheren: het bestuur over weegt bij Rijkswaterstaat een schadeclaim in te dienen. PAGINA 9 Gedeputeerde staten willen een miljoen gulden bijdragen aan het recreatieproject in Oostburg. PAGINA 11 Binnenen buitenland: 2 en 3 Financiën, economie: 5 Provincie: 9,11,12,13 en 15 Sport: 17 De burgemeester vertelt over jaren vol rumoer. Drs. W. L. A. Lockefeer neemt afscheid, maar is in voor een nieuwe uitdaging. Trouwe leveran ciers dragen de fondslijsten van de boekenuitgevers. De 'herauten van de jaren tach tig' ontbreken. Vrij worste len met tekenpen en papier. Peter van Straaten over strips: „Het is een hel". PAGINA 19, 20, 21 en 23 De vernieuwers van het onder wijs aan het woord: „De basis school wordt in een te krap jasje gestoken". De uit ver zet tegen kernenergie werk loos geworden Leen van Wens- veen spuwt zijn gal in tekenin gen. Veere dommelt in slaap, de leefbaarheid komt in gevaar. Viva Espana: de nieuwe liefde van voetbaloe- fenmeester Jo Jansen. Veer tig jaar na Operatie Manna. PAGINA 27, 28, 29, 31 en 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1