Ontvoerder Heineken krijgt twaalf jaar Ruding wil verlaging belastingvrije voet in studiefinanciering Dag van de Vluchteling Regering wil spreiding T amil-vluchtelingen KNVvL Ié 1 Netspanning mogelijk naar 230 volt DELEGATIE ANTILLEN NAAR NEDERLAND ITALIË NU ZONDER STAA TSGODSDIENST OPERA TIE VAN 20 JAAR auto adria Lubbers: discussie over rol overheid pas in eerste fase FIN ANCIEN BETAALT REGELING Tegenvallende groei VS: dollar opnieuw lager PZC/*>innen-buitenland Onderzoek: helft Nederlanders dupe van kleine zriminaliteit modehuis 1NGELIQUE Auto Adria heeft ze in huis. Ze staan er. Al die mooie, degelijke, uitgekiende, vooruitstrevende modellen van Ford. Die zijn niet uit de lucht gegrepen, maar grondig geconstrueerd voor eindeloos rijden. Zonder zorgen. Kilometer na kilometer. Als het moet tot aan het einde van de wereld. En weer terug. Ook niet uit de lucht gegrepen zijn de lage prijzen, die Auto Adria van 22 maart tot en met 6 april rekent. En dan te bedenken dat de mensen van Adria uitgerekend in die weken extra hoge inruilprijzen in hun hoofd hebben. Dat is niet zomaar uit de lucht gegrepen, maar een grondig argu ment om tijdens de voorjaars show van Ford naar Auto Adria te gaan. Geen bekeuring voor vergeten busabonnement VRIJDAG 22 MAART 1985 AMSTERDAM (ANP) - De 31-jarige ontsnapte Heineken-ontvoerder Frans M. is donderdag bij verstek door de rechtbank in Amsterdam veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf wegens afpersing en ontvoering. Tegen de man was vorig jaar zestien jaar gevangenisstraf geëist. Er volgde toen geen uitspraak omdat hij eerst psychiatrisch onderzocht moest worden in het Pieter Baan Centrum in Utrecht. Daar ontsnapte hij echter op nieuwjaarsdag dit jaar en is sindsdien spoorloos. PARIJS (DPA) - De rege ringen van Frankrijk en Groot-Brittannië wil len nog dit jaar een be sluit nemen over de Ka naalverbinding tussen hun landen. Donderdag is in Parijs officieel meegedeeld dat de be trokken ministeries van verkeer de technische. financiële en andere as pecten van de verbin ding hebben vastge legd. Geinteresseerden kun nen hun plannen tot eind oktober voorleg gen. Tot nu toe zijn er vijf manieren naar vo ren gebracht om de twee oevers van het Ka naal met elkaar te ver binden. Daarbij zijn een spoortunnel, een spoor brug en een verbinding die bestaat uit twee bruggen aan de uitein den met een tunnel in het midden voor auto- en treinverkeer. Spoedoverleg over open houden Shell-Curacao WILLEMSTAD (ANP) - Een Antilliaanse regeringsdelegatie is donderdag voor spoedoverleg naar Nederland vertrokken in verband met de situatie die is ontstaan nu de onderhandelin gen met Shell over het openhouden van de raffinaderij op Curasao zijn vastgelopen. De besprekingen met Shell werden woensdag afgebroken. De Antilliaanse premier mevrouw Liberia-Peters verklaarde voor haar vertrek dat vandaag - vrijdag - een vergadering met de Nederlandse regering plaats zal vinden. Gedeputeerde George Hueck zei dat de delegatie hulp van Nederland zal zoeken om uit de impasse te komen. „Wij zijn nog altijd deel van het koninkrijk. Nederland heeft ook zijn verantwoordelijkheid tegenover ons", aldus Hueck. Minister Chance (sociale zaken en arbeid) liet zich in soortgelijke be woordingen uit. Ex-premier Don Mar tina onderstreepte dat de delegatie ook de steun van de oppositie heeft. Shell heeft vier voorwaarden gesteld om open te blijven. Te weten: gega- ROTTERDAM (ANP) - De neerslag van de discussie over de rol van de overheid in de samenleving verkeert pas in eerste fase en is vooral afhan kelijk van een mentaliteitsverande ring. Premier Lubbers betoogde dat donderdag in een toespraak tot stu denten in de rechten aan de Rotter damse Erasmus Universiteit, waar een bijeenkomst werd gehouden met als thema "te veel overheid" Lubbers signaleerde dat de afgelopen vijfjaar een kentering in het denken is ingezet over aantal aspecten van de verzorgingsmaatschappij. Er is twijfel gerezen aan een veronderstelde auto matische relatie tussen grotere over heidsbudgetten en een evenredige toeneming van het welzijn. Meer art sen en welzijnswerkers maken ons niet gezonder of gelukkiger, consta teerde de premier. Verder is volgens Lubbers de bereid heid toegenomen om regels op hun effectiviteit te toetsen. De premier constateerde dat de op vatting dat de overheid „uitdeelt" diep genesteld is in de maatschappij, ook bij het bedrijfsleven. 'Als het beter gaat' moet ook kritische geke ken worden naar de nu bestaande lastenverlichting voor de bedrijven, aldus Lubbers. Regeringscommissaris Tjeenk Willink betoogde dat de terugdringing van de rol van de overheid vooral zal moeten worden ontstaan onder maatschappe lijke druk. AMSTERDAM (ANP) - De helft van alle Nederlanders is wel eens het ilachtoffer geworden van de zoge noemde kleine criminaliteit, zoals diefstal van autoradio's, fietsendief- ital, inbraak en zakkenrollerij. De slachtoffers zijn vaker mannen dan vrouwen, vaker jong dan oud, wonen voornamelijk in het westen van het land en vooral in de grote leden en hebben vaak een bovenmo- daal inkomen. Dit blijkt uit een recent onderzoek van het bureau Inter/View onder dui- 'nd mensen van 15 jaar en ouder. Absolute topper is de fietsendiefstal, at 35 procent van de ondervraagden i overkomen. Dat komt overeen met ïan kleine 3,8 miljoen Nederlanders. Op de vraag wat men daartegen heeft indernomen antwoordde vijf procent !en fiets teruggestolen te hebben, hveede op de lijst staat het vandalis me, waarmee 15 procent van de onder vraagden wel eens is geconfronteerd, levolgd door inbraak in huis. Dat is 14 'rocent ofwel bijna 1,5 miljoen Neder- anders wel eens overkomen. Iten zakkenrollerij blijkt negen pro ent van de ondervraagden wel eens iet slachtoffer te zijn geweest. Daarte- ien blijkt men relatief machteloos te itaan. Oe laatste categorie is diefstal van tutoradio's, wat ongeveer 800.000 Ne- lerlanders overkomen is (acht pro ent van de ondervraagden). (Advertentie) 't Wordt een stralend voorjaar, alléén al met onze nieuwe mode... (prachtige kwaliteit, toch 'n leuke prijs) ^NGEVIELE II. MIDDELBURG, TEL. 01180-38493 randeerde (goedkope) aanvoer van ruwe olie uit Venezuela, verlaging van de loonkosten (via salarisverlaging en afvloeiing van personeel), afschaffing van de minimum-belasting (ongeacht het bedrijfsresultaat) van 28 miljoen DEN HAAG (ANP) - In een poging de overschrijdingen op de onderwijsbegro ting een halt toe te roepen heeft minister Ruding (Financiën) het kabinet voorgesteld de bijdragevrije voet in de studiefinanciering met ingang van 1 augustus van dit jaar met 4.000 gulden te verlagen. De bijdragevrije voet bedraagt op het ogenblik 27.270 gulden, het jaarinko men waarbij ouders nog geen bijdrage hoeven te betalen. Ouders met een inkomen van 27.270 tot 37.000 gulden dragen zelf 20 procent bij, daarboven bedraagt de eigen bijdrage 30 procent. Het open-einde-karakter van het hui dige stelsel van studiefinanciering en de tegemoetkoming studiekosten is, zo schrijft Ruding in de vroege Voor jaarsnota aan het kabinet, mede ver antwoordelijk voor het herhaald op treden van overschrijdingen. De bij dragevrije voet komt, volgens de mi nister, na de verlaging met 4.000 gul den in het huidige stelsel dicht te liggen bij het minimumloon. Tegen een eerdere poging van minis ter Deetman (onderwijs) de belasting vrije voet fors te verlagen keerde zich eind vorig jaar een meerderheid van PvdA en CDA. PvdA-woordvoerder Vermeend kon digde donderdag aan deze zaak on middellijk in de Kamer aan de orde te zullen stellen indien het kabinet het voorstel van minister Ruding over neemt. De studie-achterstand van studenten in de tweefasen structuur is „veron- rustend hoog". De kwaliteit van het onderwijs en alles daar omheen is op tal van punten onvoldoende. Eén op de drie „tweefasen-studenten" is on tevreden. Dit blijkt uit een enquête onder ruim vierduizend studenten aan de Univer siteit van Amsterdam. De resultaten van dit onderzoek zijn donderdag bekend gemaakt. Het on derzoek werd gedaan door het onder zoekscentrum Cowo van de universi teit. Van de eerstejaars-studenten ant woordde 22 procent al een vertraging te hebben opgelopen van gemiddeld bijna vier maanden. Van de studenten in het tweede jaar gaf veertig procent op achterstand te hebben (gemiddeld ruim vijf maanden). Antilliaanse guldens per jaar, en een meerderheidsparticipatie van twee derde (245 miljoen Antilliaans) in het bedrijf. Volgens goed ingelichte kringen zou den Shell en de Antilliaanse onder handelingsdelegatie over de eerste drie punten in principe overeenstem ming hebben bereikt. Het laatste punt kwam woensdag aan de orde. De bijeenkomst duurde twintig minuten. Nadat ze de Antilliaanse delegatie uiteen had gezet dat een meerder heidsdeelname in Shell Curagao niet mogelijk was, besloot de Shell-afvaar- diging tot „onderbreking van de be sprekingen". Naar verluidt zou de Antilliaanse re gering bereid zijn om voor maximaal een derde deel in het bedrijf te partici peren. Desgevraagd zei de Curagaose gedeputeerde Diaz (economische planning) bij zijn vertrek dat een formule waarbij Shell, Curagao en Venezuela elk voor een derde in de raffinaderij participeren „zeker be spreekbaar is, indien Shell Venezuela hiervan kan overtuigen". Ook de president van Venezuela, Jai me Lusinchi, heeft aan premier Lub bers gevraagd, zijn "goede diensten" aan te bieden voor het openhouden van de olieraffinaderij van de Shell op Curagao. In een telegram waarvan de inhoud donderdag in Caracas werd gepubliceerd, spreekt Lusinchi de "zeer grote bezorgdheid" van zijn regering uit over de voorgenomen sluiting van de op verlies draaiende raffinaderij. Venezuela heeft al eer der steun beloofd aan Curagao. DEN HAAG (ANP) Donderdag, op de Nationale Dag van de Vluchtelingen, hebben leden van het West Papoea Volksfront - en andere organisaties die zich sollidair verklaren met de bedreigde Papoea-vluchtelingen - gedemonstreerd op het Binnenhof. Zij zijn verontrust over de 15.000 vluchtelingen die zich momenteel in Papoea New Guinea bevinden. DEN HAAG/AMS'l'EKÜAM (ANP) - De uit Sri Lanka gevluchte Tamils die voornamelijk in Amsterdam en Den Haag zijn neergestreken, worden met ingang van volgende maand ge spreid over het land. Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur draagt de verantwoordelijkheid voor dit opvangbeleid. Het ministe rie van financiën betaalt de regeling. Tot nu toe worden ze met geld van in hoofdzaak het ministerie van sociale zaken geholpen. Dit heeft het minis terie van WVC donderdag meege deeld. De Tamils kunnen geen recht doen gelden op een uitkering krachtens de Bijstandswet. Ze krijgen ook niet zon der meer de status van politiek vluch teling. Het ministerie van justitie moet daarover beslissen. Mogelijk worden ze teruggestuurd naar een land, waar ze vandaan komen, waar toe ook West-Duitsland behoort. Eventueel kunnen ze ook worden uit gewezen naar India, waar in een be- Kon .lijke Nederlandse Vereniging Voor UK* Tijdens de opening van de hobbybeurs Techniek en Vrije Tijd in de Utrechtse Jaarbeurs hanteert burgemeester Vos van de Domstad een modelvliegtuigje. UTRECHT (ANP) - Het vliegen met ultralichte toestelletjes (ULV-en), een liefhebberij die in de landen om ons heen steeds meer in trek raakt, zal in Nederland waarschijnlijk geen rage worden. Er is wel erg veel belangstelling voor deze nieuwe hobby, maar Nederland is eigenlijk te klein om de ULV-en op grote schaal toe te staan. Dat zei L. Lantwaard van de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor de Luchtvaart (KNVVL) don derdag in Utrecht op de eerste dag van de technische hobbybeurs Techniek in Vrije Tijd in de Jaar beurs. De Nederlandse overheid heeft nog geen definitief standpunt ingeno men over het toestaan van ultra- licht vliegen. Wel bestaat er sinds een kleine twee jaar een voorlopige regeling, die onder meer bepaalt dat de ULV-piloot een speciaal bre vet moet hebben en die een grens stelt aan de geluidshinder. Inmiddels gaat de technische ont wikkeling van het ultralicht vliegen door: op de beurs Techniek in Vrije Tijd, tot en met 24 maart in de Utrechtse Jaarbeurs, toont de KNWL onder meer een ultralicht watervliegtuigje, dat in Nederland nergens mag opstijgen. Emma Kinderziekenhuis Het Academisch Ziekenhuis van de Vrije Universiteit (AZVU) in Amsterdam denkt een flink deel van het te sluiten Emma Kinder Ziekenhuis (EKZ) in de hoofdstad te kunnen overnemen zon der gedwongen ontslagen. Dat blijkt uit een donderdag bekend gemaakt voorstel aan de ministeries van onder wijs en WVC (Volksgezondheid). De andere kandidaat voor overname van het Emma, het Academisch Me disch Centrum van de Universiteit van Amsterdam, komt volgens een woordvoerster pas maandag met een voorstel. In elk geval is nu al duidelijk dat overname bedden en arbeids plaatsen gaat kosten. Het rijk streeft de sluiting van het Emma na. Het ziekenhuis met circa 230 arbeids plaatsen wordt te duur geacht. ROME (Reuter) - De Ita liaanse Kamer van Af gevaardigden heeft het nieuwe concordaat met het Vaticaan geratifi ceerd. Het concordaat, dat de betrekkingen re gelt tussen kerk en staat, maakt een eind aan de status van het Roomskatholicisme als staatsgodsdienst. Het nieuwe concordaat behelst een wijziging van een deel van de ver dragen die het Vaticaan en het fascistische regi me van Mussolini in 1929 sloten. De nieuwe overeenkomst garan deert de godsdienstvrij heid voor niet-Katholie- ken. De Italiaanse pre mier Craxi sprak van de formele verwezenlijking van het betreffende grondwetsartikel uit 1948. Katholieke scholen be houden hun volledige vrijheid, maar godsdien stonderwijs op openbare scholen wordt faculta tief. Rome verliest de titel van „heilige stad", een titel die leidde tot het verbieden van to neelstukken, boeken en films die als beledigend voor het katholicisme of de paus worden be schouwd. Het nieuwe akkoord weerspiegelt de aanzien lijk verminderde invloed van de kerk op het Ita liaanse leven. Dit uitte zich reeds in de abortus- en echtscheidingswetge ving. paald gebied veel Tamils wonen. Op het eiland Sri Lanka vecht een Tamil- minderheid voor onafhankelijkheid. Die gevechten zijn voor veel Tamils reden om te vluchten. Het is volgens een WVC-woordvoerder nog niet bekend over welke gemeen ten de Tamils worden gespreid. Rond 1 april stuurt het ministerie hierover een notitie naar de Tweede Kamer. Volgens een globale schatting van het ministerie zijn er thans ongeveer 2200 Tamils in Nederland. Het vermoeden bestaat evenwel dat het er meer kun nen zijn omdat de illegaal in ons land verblijvende Tamils niet zijn meege teld. De Vereniging Vluchtelingenwerk Ne derland (WN) vindt dat het beleid van de overheid met betrekking tot de opvang van de vele Tamils die de laatste tijd ons land binnenkomen onduidelijk is. Daardoor worden volgens haar de initiatieven en de bereidheid tot in zetten van het particuliere vluchte lingenwerk al eerder door de ver eniging gepresenteerd doorkruist, terwijl de onmenselijke toestanden voor de Tamils in vooral Amsterdam en Den Haag toenemen. (Advertentie) ^esthavendijki50 goes 01100 20440 AMSTERDAM (ANP/DPA/UPI/RTR) - De koers van de Amerikaanse dollar is donderdag op de Europese valuta markten aan het eind van de middag fors gedaald. Moest de Amerikaanse munteenheid op de voorgaande dagen veel terrein prijsgeven door problemen bij banken in Ohio, deze keer lag de oorzaak bij de bekendmaking van teleurstellende cijfers over de groei van de Ameri kaanse economie in het eerste kwar taal van dit jaar. Op de wisselmarkt in Amsterdam wist de dollarkoers zich aanvankelijk goed te handhaven. Aan het begin van de middag werd een officiële middenkoers vastgesteld van 3,6840 gulden, nauwelijks minder dan de 3,6865 gulden van woensdag. Toen bekend werd dat de groei van de Amerikaanse economie in het eerste kwartaal volgens voorlopige cijfers slechts 2,1 procent op jaarbasis heeft bedragen ging het snel bergafwaarts. Bij het slot van de handel lag de koers rond 3,62 gulden. De andere Europese valutamarkten gaven eenzelfde beeld te zien. ARNHEM (ANP/GPD) - Er bestaan vergevorderde plannen om de net spanning van elektrische stroom in ons land, nu over het algemeen 220 Volt, de komende twintig jaar gelei delijk op te voeren tot 230 Volt. Dat gebeurt, indien ook andere Euro pese landen overschakelen en indien de financiële voordelen van een derge lijke ingrijpende operatie duidelijk opwegen tegen de kosten. Inmiddels vinden onderzoeken plaats naar de gevolgen van het opvoeren van de netspanning en wordt onder meer gewerkt aan de ontwikkeling van een gloeilamp, die geschikt is voor ge bruik bij 230 Volt. Dit heeft woordvoerder G. van Wijk van de Vereniging van Directeuren van Elektriciteitsbedrijven in Neder land (VDEN) donderdag meegedeeld. Op Europees niveau wordt al bijna dertig jaar lang gesproken over gelijk schakeling van de netspanning. Vol gens de VDEN-woordvoerder is het opheffen van verschillen in de net spanning, die ook op nationaal niveau nog bestaan, zowel in het voordeel van de industrie als van de consu ment. De Europese stroomproducenten zit ten inmiddels op één lijn, verklaarde Van Wijk. Een speciale werkgroep zal zich op korte termijn met de coördina tie van de spanningsverhoging bezig te gaan houden. Het opvoeren van de netspanning zal geleidelijk plaatsvinden om proble men bij de consument te voorkomen. De meeste op 220 Volt ingestelde elektrische apparaten zijn, volgens Van Wijk, niet al te geschikt voor gebruik bij hogere netspanningen. Dat zou in ieder geval leiden tot een verkorting van de levensduur van die apparaten en installaties. De KEMA. het onderzoeksinstituut van de Nederlandse stroomvoorzie ning, bestudeert inmiddels de concre te gevolgen van de spanningsverho ging. Op Europees niveau wordt mo gelijk al eind dit jaar een definitief besluit over de internationale span ningsverhoging wordt genomen. De Consumentenbond verwacht 'in beginsel geen echte schade' van een spanningsverhoging. Ook het be drijfsleven dat met krachtstroom werkt ziet in eerste instantie geen problemen. Bij de fabrikanten van lampen en apparatuur zijn gemengde reacties - vooral gezien de mogelijke kosten - te bespeuren. UTRECHT (ANP) - Busreizigers die hun jaarabonnement thuis hebben laten liggen, krijgen vanaf 1 april zeven dagen de tijd om hun abonnement alsnog aan het vervoerbedrijf te laten zien. Ze worden dan niet langer be schouwd als een reiziger zonder geldig vervoerbewijs, zo heeft de ESO, het samenwerkingsver band van de streekvervoerbe- drijven, donderdag meegedeeld. Stads- en streekvervoer hebben nu dezelfde regels voor het „toonrecht". Op 1 april gaan ook de tarieven in het streekvervoer omhoog. Niet met gemiddeld 10 procent, zoals minister Smit-Kroes eerst van plan was, maar met gemid deld 4,5 procent. De abonnemen ten en de 6- en 10-strippenkaar- ten worden 1,5 procent duurder en gaan respectievelijk 4,80 en 8,-- gulden kosten. De prijs van de 15-strippenkaart gaat met 6,5 procent omhoog tot 8,05 gulden (gereduceerd tarief 4,05 gulden).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 5