taart HORIZONTAAL VERTICAAL <2 PZC/ vrijdagkrant DE MUYNCK OPTIEK LWONINGINRICHTING j carlames TEXTIEL^ ^WOLMODE vakantie bella italia minestrone tonijn Inlichtingen: PZC-Vrijdagkrant, Walstraat 56, 4381 EG Vlissingen. ACNE... VRIJDAG 22 MAART 1985 lamsbout van eigen bodem "Ajog altijd krijgt J V lamsvlees in de Nederlandse keuken niet de aandacht die het verdient. Een beroemd kookboek van een halve eeuw geleden meldt het zelfs niet eens. Toch is er in onze polders en op de heidevelden al eeuwenlang sprake van een vrij intensieve schapenfokkerij. Veel mensen denken bij lamsvlees aan de Engelse keuken. En die is bij ons volgens traditie niet erg geliefd. De Franse keuken staat echter wel in hoog aanzien - en daar weet men toch wel hoe een lam moet worden bereid. Restaurants waar liefhebbers van de kookkunst te gast zijn, gingen dan ook lamsvlees importeren uit Frankrijk. Pas heel kort geleden ontdekten de Nederlandse keukenmeesters tot hun eigen grote verbazing dat in eigen land lamsvlees van voortreffelijke kwaliteit te koop wordt aangeboden. Sprookjesachtige verhalen deden de ronde over die wonderlijke agneaux de pré salé, lammeren van de zilte weide. Buitendijkse stukken grond dus, waar de schapen zich voeden met wat er maar wil groeien. De ziltheid van lucht en plantengroei deelt zich zo mee aan het vlees. Maar in feite leeft een groot deel van onze eigen Texelse schapen onder precies dezelfde condities. Langs onze Zeeuwse wateren worden nu trouwens echte pré salé-lammeren gefokt. Watje ver haalt is lekker. Tegen beter weten in geloven Nederlanders dat nog steeds. Het Franse agneau de Pauillac, vaak ook agnelet genoemd, is een in de winter geboren beestje dat meestal binnenshuis met melk en dergelijke wordt gevoed. Deze lammeren worden geslacht als ze twee tot drie maanden oud zijn en leveren dan blank, zacht en heel smakelijk vlees. Toprestaurants haalden ze dus uit Frankrijk. De realiteit is dat ook in eigen land al eeuwenlang vroeg in het voorjaar zuiglammeren worden geslacht. Daar zijn zelfs kinderversjes over, en het begrip „lammetjespap" kent ie dereen. hele Middellandse Zee geliefd. Tot Turkije aan toe werkt men ermee, en bakt men vanzelfsprekend met olijfolie. Het frisse zuur van citroensap contrasteert daar wonderwel mee. Niet het allerlekkerst, is diepgevroren lamsvlees uit Nieuw-Zeeland en Australië. De prijs daarvan is heel redelijk te noemen. Een voordeel is bovendien dat het het gehele jaar door verkrijgbaar is. De oude traditie om met Pasen lamsvlees te eten hoeft dus geen stand meer te houden. Wie lamsvlees wil roosteren kan het beste vlees van verse, jonge lammeren aanschaffen. De koteletten zijn dan natuurlijk het meest voor de hand liggend. De bout of de schouder levert voortreffelijk vlees om te braden, diepvriesvlees is daarvoor heel goed bruikbaar. Stoofpotten van lamsvlees schrijven vaak de hals of de borst voor. Dat vlees is wat lager van prijs en heeft ontegenzeggelijk meer smaak, als het volgens de regelen der kunst wordt toebereid. De Turkse, Arabische en Perzische keukens combineren dat vlees vaak met groenten, vruchten en ook wel noten. Doe het komende voorjaar dit stiefkind van onze keuken eens de eer aan die het verdient. k #t Iêê De Engelsen dus, en de Fransen .v.v. ■.v.w.wm vooral, maar zeker ook de (Advertentie) g: Italianen, kennen in hun xj keukens dan ook vele - mW* T geraffineerde bereidingen voor lamsvlees. Pas toen de Nederlander op vakantie ging naar mediterrane streken, en I f]j/j toen inwoners van die landen - zich hier vestigden, kwam er 1 Jjff wat meer belangstelling voor 3,w/' dergelijke gerechten. De jij Griekse en Turkse keuken jffefW rf x werken heel geraffineerd met jjj dit vlees. De klimatologische ML jij omstandigheden, en zeker ook jjj het geloof dat varkensvlees jjj verbiedt, hebben hierop hun j:j invloed. ■x Lamsvlees zonder meer heeft jjj! niet zoveel smaak van zichzelf. v Daar moet dus met kruiderij HEINKfNSZANO ,v )or jonot x- wat aan worden gedaan. De moot jiji Britten, en later de Amerikanen, houden het op het aroma van jjjj verse munt. Fransen uit het jjjj zuiden geven de voorkeur aan rosmarijn en natuurlijk de •x onvermijdelijke knoflook. Die aroma's zijn trouwens langs de Het is met de keuken als met de wijn, Frankrijk heeft de naam maar Italië doet er niet voor onder. Franse produkten worden - zeker wat de prijs betreft - nogal eens overgewaar deerd, terwijl de Italiaanse cui sine - ik bedoel de echte - sterk wordt onderschat. Dat komt waarschijnlijk door het pizza- en spaghetti-effect. De internatio nale diepvries-pizza heeft niets weg van de gelijknamige lekker nij uit het land van oorsprong. Evenmin als bami Chinees is lijkt de spaghetti zoals ze hier vaak wordt opgediend op het pastagerecht uit de ware Ita liaanse keuken. De eenvoud van het gerecht heeft het in handen doen vallen van de fast food- industrie en de manier waarop het in snelbuffets wordt geser veerd, geforceerd ontdooid en zwemmend in een eenheidsszus van tomaat en gehakt heeft de naam van de Italiaanse keuken geen goed gedaan. Toch is deze ouder dan de Franse en wordt ze door kenners als de beste be schouwd. Daarom hier twee gerechten met bekende namen, maar van gegarandeerd goede Italiaanse huize. Ingrediënten: 100 gram gerook te ham (Italiaanse prosciutto is het ware), 2 eetlepels gehakte ui, 2 eetlepels boter, 1 teentje (uit geknepen) knoflook, 2 fijngesne den tomaten, 4 aardappels, 1 stukje fijngesneden knolselde rij, 2 theelepels zout, een kwart theelepel gemalen peper, 2 liter water, 4 bouillonblokjes, 1 preitje (alleen het wit) fijngesne den, 2 gele papirka's in smalle strippen, halve savooiekooltje in stukjes gesneden, 1 theelepel basilicum, 1 kopje geraspte Par mezaanse kaas en ruim 1 kopje macaroni. Bereiding: Snij de ham in stuk jes en smoor die op een laag vuur in de boter bruin. Voeg ui en knoflook toe en voeg, wan neer deze glazig zijn, tomaten, prei, basilicum en kool toe. Smoor alles gedurende tien mi nuten met de deksel op de pan. Los de bouillonblokjes op in het water en voeg dat met zout, peper en selderij toe. Laat het geheel dan een half uur op laag vuur sudderen, controleer en corrigeer zonodig de smaak op hartigheid en doe er de aardap pels bij. Na nog eens tien minu ten sudderen doet u er de maca roni bij, weer tien minuten later de paprikastrips, waarna de mi nestrone na nog eens tien minu ten gereed is om geserveerd te worden. De geraspte kaas wordt apart geserveerd. De saus van deze spaghetti met tonijn is afgeleid van een toma tensaus (Salsa di Pomodoro) die in wat grotere hoeveelheden ge maakt, kan worden ingevroren, en als basis kan dienen voor verschillende spaghetti- of ma- caronisausen. Ingrediënten: Voor de tomaten saus: 2 eetlepels gehakte ui, 1 teentje knoflook, anderhalf pond tomaten of 1 blikje puree, 1 theelepel basilicum, 1 dessert lepel suiker, 4 takjes peterselie en 2 eetlepels olie. Verder: 2 blikjes tonijn in olie van 210 gram, 2 uien, 2 teentjes knoflook, 125 gram champig nons, een klein blikje ansjovisfi lets, halve liter van de hiervoor beschreven tomatensaus, kwart kop groene olijven (eventueel gevuld) en 3 eetlepels boter. Bereiding van de saus: Braad ui en knoflook in de (olijflolie tot het stadium van glazigheid, voeg de tomaten en de puree toe met de suiker en laat het geheel een minuut of twintig sudderen, voeg dan basilicum en fijnge hakte peterselie toe en laat nog een minuut of tien trekken. De saus kan eventueel met pe per en zout op smaak worden gebracht, maar beide kunnen ook worden toegevoegd bij het bereiden van de afgeleide spag- hettisaus. Bereiding spaghetti: Kook de spaghetti zoals op de verpak king staat aangegeven. Smelt de boter en fruit ui, knoflook en champignons. Prak tonijn en ansjovis fijn en voeg die met de fijngehakte olijven toe aan het mengsel van ui en champig nons. Twintig minuten laten pruttelen, met wat peper op smaak brengen, maar uitkijken met het zout, omdat de ansjovis al zout is van zichzelf. Deze saus apart serveren met de spaghetti en de Parmezaanse kaas. RIEN VAN REEMS De 72-jarige Amsterdamse 'koning van de accordeon' Johnny Meyer treedt dinsdag avond 26 maart op in Braaij- tapperij 'De Mug' aan de Vlas- markt in Middelburg. Johnny Meyer speelt, naast accordeon, ook piano. Hij brengt alle soor ten muziek op het amusements- vlak. Hij speelde in de jaren veertig en vijftig in diverse swingcombo's. Voorts nam hij na de tweede wereldoorlog pla ten op met de Dutch Swing Collegeband en met een eigen combo. De ras-Amsterdammer treedt dinsdag voor het eerst op in Zeeland. Hij zal dan alleen jazz-muziek spelen. Zijn optre den staat namelijk in het teken van de maandelijkse jazz-avond in 'De Mug'. Het optreden be gint rond 22.00 uur. Guys Dolls In het Vlissingse maritiem ho tel Britannia wordt zaterdag 30 april voor de tweede achtereen volgende keer een Lentefeest gehouden. Tijdens dit feest tre den in vijf zalen in het hotel non-stop artiesten op van half negen 's avonds tot drie uur 's nachts. De organisatie van het Lente feest is ook dit jaar in handen van de Lionsclub Vlissingen. De club kiest per feest een doel uit waar de opbrengst van het fes tijn naar toe gaat. Dit jaar wordt de gehandicapten-sportvereni ging 'De Vriendenkring' met het geld gesteund. De opbrengst is bestemd voor de aanschaf van rolstoelen voor het basketbal team en als bijdrage in de ex ploitatie van de vereniging. Tijdens het evenement wordt een fancy-fair met een loterij gehouden. Voor de feestgangers heeft hotel Britannia een spe ciaal arrangement aangeboden van 75 en 50 gulden voor respec tievelijk een twee- en eenper soonskamer. Op de lijst van optredende ar tiesten prijkt onder meer de naam van de Nederlandse caba retière en zangeres Marjol Flore. Deze veelzijdige theatervrouw staat overigens op de nominatie voor een Edison. Verder treden op de Guys Dolls, Ella-Rose Mitchell en het Seaport Quin tet, de Lou Nielsen Band, het Combo 2000 en de zangeres Jo sé. Daarnaast verleent de disco theek Fire Ball medewerking. Programma-overzicht: Grote zaal - 20.30 uur Lou Niel sen Band; - 22.00 uur José; - 22.30 uur Lou Nielsen Band; - 00.30 uur Guys Dolls; - 1.00 uur Lou Nielsen Band. Zaal II - 20.30 uur Seaport Quintet; - 21.30 uur Marjol Flo re; - 21.40 uur Ella-Rose Mit chell en Seaport Quintet; - 22.40 uur Marjol Flore; - 23.20 uur Ella-Rose Mitchell en Seaport Quintet. Zaal 5: - 20.30 uur Combo 2000 (tot 3.00 uur). Zaal 7: - 21.00 uur Fire Ball disco (tot 3.00 uur). Zaal 3: - 20.30 uur Fancy Fair. 1 bruin vlekje op de huid; 5 vrucht; 9 Europeaan; 12| paardeslee; 13 vlug; 14 vrouwelijk dier; 15 hoewel; 17| senior (afk.); 19 deel van de dag (afk.); 21 nest v. e, roofvogel; 24 metaal; 26 visuil; 29 onvergelijkelijk; 30 groep bijen; 32 uitheems gerecht; 33 ogenblik; 34 rivier in Italië; 35 oosterlengte (afk.); 37 zelfkant van linnen: 38 voorzetsel; 39 naarstigheid; 41 zeevis; 43 persoon-I lijk vnw.; 44 land in Azië; 46 zangstem; 48 bedenking: 50 vis; 51 groot en dik stuk; 54 benzinesoort; 56 deelv, e. fietswiel; 59 eerstvolgende (afk.); 60 op voorwaarde dat; 62 deel v. e. vliegtuig; 64 dwarshout aan een mast; 65 teken van de dierenriem; 67 uitroep; 69 vogelpro- dukt; 70 vreemde munt; 71 komische benaming voor regen; 73 Europeaan; 76 vulkaan op Sicilië; 77 kleine| groep van uitgelezenen; 79 schoenmakerspriem; kantig visbeen; 81 ingezonden mededeling (afk.); 831 lidwoord; 84 kledingstuk v. e. monnik; 85 voorliefde; 87 toewijding; 88 rund; 90 Aziaat; 92 evenmens; 93| uitgestrekte vlakte. 1 meelspijs in staafjes; 2 file; 3 gemeendheid; 4| omwenteling; 5 lichaamsdeel; 6 zin, lust; 7 voltooid;! vogel; 10 oude lengtemaat; 11 landbouwwerktuig; 161 kuur, nuk; 18 lot zonder prijs; 20 bezieldheid; 22 smaad, schande; 23 soortelijk gewicht (afk.); 24 te weten (afk.); 25 nummer (afk.); 27 laagtij; 28 laatste letter v. h. Griekse alfabet; 30 smaakgewaarwording; 31 zwart paard; 34 proces-verbaal (afk.); 36 laatstleden] (afk.); 39 merkteken in maten; 40 beeldraadsel; zuivelprodukt; 42 1000 meter (afk.); 45 behoeftig; 471 pluis op wollen stoffen; 49 bontgekleurde papegaai; 51 deel van de schedel; 52 eivormig; 53 per maand (afk.i;| 54 niet meegaand; 55 zwarte vogel; 56 niet parkeren (afk.); 57 strijdperk; 58 dweepzucht; 61 dieregeluid; 63 muzieknoot; 66 soort pantoffel; 68 boom; 70 dierenver blijf; 72 sint (afk.); 74 muzieknoot; 75 loofboom; 76 bijwoord; 78 belangrijke voedingsstof; 80 graangewas; 82 tijding; 83 poedelhond; 86 walkant; 87 persoonlijk| vnw.; 89 schuifbak; 91 voorzetsel. Welke 2 sleutelwoorden vormen de letters uit da vakjes: 13, 89,15,16, 68, 20, 9, 86, 29, 65 en 85, 88,18, lj 91, 84, 73, 12, 8, 80? Schrijf uitsluitend de twee sleutelwoorden op een briefkaart en zorg ervoor dat uw oplossing uiterlijkj woensdagmorgen in het bezit is van: PUZZELREDACTIE PZC-VRIJDAGKRANT, Postbus 466, 4380 AL Vlissingen. Vermeld uw naam, adres en woonplaats. Voor deze wekelijkse Vrijdagpuzzel stelt de PZC ditmaal de volgende prijzen beschikbaar: 3 exemplaren van het prachtboek 'De Zeeuwsvlaamse kustvlakte' (uitgave Den Boer/Lannoo), winkelwaarde 49,50. De oplossing en de namen van de prijswinnaars! vindt u in de PZC-Vrijdagkrant van volgende week IIL SANDER Brillen waarvan de kleuren zijn afgestemd op het modebeeld. Ganzepoortstraat 3 - Goes Telefoon 01100-15214 Ook maandagmiddag open van 13.00-17.00 uur. Schoonheidsinstituut Parfumshop ^/tarie-~France M. F. R. G. Bleijenbergh Kanaalstraat 77 Oost-Souburg Tel. 01184-70676 Kanaalstraat 40 Tel. 01184-61287 Oost-Souburg jac. altena scheldestraat 25 - 29 4381 rp vlissingen tel. (01184) 1 34 76 damplein 9 middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 50