,K Meer landelijke bekende groepen naar Hulst ROTERACT ZEEUWSCH-VLAANDEREN Pop concerten VROUWENLEERJAAR HULST PZC/streek RENAULT LENTEFESTIVAL RENOCA B.V. Succes Jongeren en muziek VRIJDAG 22 MAART 1985 'Ik heb geleerd voor mezelf op te komen' oekskes, ja wat moet je daarmee? Je hebt zoveel soorten...". Even lijkt begeleidster ^Am.Ria d'Hont van het vrouwenleerjaar in Hulst van haar stuk geraakt. De lerares de les gelezen. Dan herstelt ze zich. „Oké, we maken er speculaas van", probeert ze. De kritische vragenstelster, die met argusogen de boodschappenlijst op het schoolbord was nagegaan, is tevreden. Daar kan ik tenminste mee aan het werk, valt van haar gezicht af te lezen. Het eerste wat tijdens de bijeenkomst van de vrouwenklas opvalt, is de ongedwongen openheid. De pupillen zijn bepaald niet op hun mondje gevallen. Het is één van de resultaten van het leerjaar, zullen ze even later bevestigen. Donderdagmorgen, een bovenzaal De benzine kost 1,85 gulden per liter een van 't Houtenkwartier in Hulst. Een inhaalles voor de deelneemsters aan het leerjaar. Achter de in een kring geplaatste 'schoolbanken' zitten zes tien vrouwen, hun aandacht zonder uitzondering gericht op de oefening. Ze dienen de artikelen van een uitge breide boodschappenlijst zelf te spel len. Bovendien moeten ze de prijs inschatten. Een opdracht, die aan sluit bij het te behandelen thema 'bezuinigen'. Het is daarnaast een treffend voorbeeld van de onderwer pen, die tijdens het vrouwenleerjaar aan bod komen: zaken, die allemaal dicht bij de belevingswereld van de vrouwen zelf staan. Leer je wat, dan kun je wat. De deelneemsters aan het vrouwenleer jaar zijn er van overtuigd. De aanvan kelijke drempelvrees is verdwenen en geen van de aanwezigen piekert er over de bijeenkomsten - moeizaam verworven - op te geven. Het vrou wenleerjaar in Hulst, het eerste bo vendien in Zeeland, lijkt een succes. De cursus, die in november vorig jaar werd opgestart, heeft veel verwachtin gen overtroffen. Ook begeleidsters Ria d'Hondt en Annelies van Wees zijn meer dan tevreden. Inmiddels zijn ze al druk aan het bedenken hoe er een vervolg aan het leerjaar gegeven kan worden en op welke manier een nieuw vrouwenleerjaar opgezet kan worden. De aanwezige vrouwen hebben van hun lessen sinds növember vorig jaar behoorlijk wat opgestoken, beweren ze. ..Ik heb er veel van geleerd", zeg Christine. „Vroeger vulde ik bijvoor beeld nooit eens formulieren in. Nu wel. Ik lees nu ook wel eens een krant helemaal uit of een weekblad". Zulke praktische resultaten zijn bedoeld met het opzetten van het vrouwen leerjaar. Vrouwen, die lagere school en enkele jaren voortgezet onderwijs [hebben gevolgd, van alle leeftijden, 'kunnen er terecht. Ze leren er wat 'meer naar buiten te komen'. Bij alle vrouwen bleek bij de aan melding voor het leerjaar een ekere schroom te bestaan. Een Trempel, die met moeite is genomen. Vaak bezoeken vrouwen de cursus et een vriendin. Doorgaans wordt ij een leerjaar gedacht aan een ogal schoolse manier van lesgeven, lijkt bij navraag. „Maar dat is het elemaal niet", vertelt één van de ■rouwen resoluut. „Iedereen zegt ge- oon zijn mening. Het is gezellig", eerlinge Orflie: „Ik dacht eigenlijk at ik er te oud voor was. Maar nu ik egaan ben, heb ik er evengoed geen pijt van". Een ander: „Sommige ensen denken dat ze te dom zijn". ,Nou, dat heb ik niet gedacht", klinkt en antwoord. e groep vrouwen loop qua woon- laats en leeftijd uiteen. Volgens hen elf is dat een pluspunt. „Je krijgt veel ensenkennis", aldus een deelneem- ter. „Jong en oud mag hier komen. Er ijn een heleboel verschillende soor- en mensen en dat is heel goed", ellicht het belangrijkste dat de deel- eemsters - althans een belangrijk eel ervan - uit de cursus gehaald ebben, is zelfvertrouwen. De opgeda- e kennis geeft de vrouwen een rugge- teun in het dagelijks maatschappe- ijk verkeer. Een jonge vrouw, die - olgens zeggen - aan het begin van et leerjaar stil en teruggetrokken an de lessen deelnam, lucht nu moei- eloos haar hart: „Ik heb geleerd voor ezelf op te komen", vertelt ze. .Doordat je ook meer met andere "ensen omgaat, durf je ook meer. Je omt voor jezelf op en je gaat bewus- er denken". Een andere deelneem- ter herkent dat. „Vroeger als ik in en supermarkt stond en er was vol- ens mij een fout gemaakt, dan durfde er niets van te zeggen. Nu doe ik dat ewoon". et vrouwenleerjaar is wat algemener an de zogenaamde VOS-cursussen. e onderwerpen en lessen staan dich- er bij de belevingswereld van de eelneemsters. De te behandelen the- a's worden door de vrouwen zelf itgekozen. Zo gingen ze dit seizoen nder meer aan het werk met de ezondheidszorg en bezuinigen. De ursus is vooral praktisch gericht. De efenmgen, veelal door de begeleid- ters zelf samengesteld, hebben te aken met taal en rekenen. Het ge sel wordt op speelse wijze gebracht, en voorbeeld van een huiswerkre- ensom. „Je hebt 35 paar schoenen, 'aarvan je 18 schoenen weggooit, oor de helft van de overgebleven choenen heb je veters nodig. Hoeveel aar veters heb je nodig?". Of: „Wat etalen we aan benzine? De auto rijdt op 10. De afstand is 150 kilometer. (Advertentie) Ons grote wordt voortgezet t/m zaterdag 23 maart a.s. Autobedrijf Mr. F. J. Haarmanweg 58 Terneuzen, tel. 01150- 17751. Bij de taaloefeningen speelt spelling een belangrijke rol. evenals de beteke nis van woorden uit te zoeken. Wat doet een cardioloog, een radioloog, een logopedist? De vrouwen van het leerjaar weten het inmiddels. Regel matig worden gastdocenten uitgeno digd, die iets over hun beroep en hun werkwijze vertellen, zoals bijvoor beeld een notaris of een wijkverpleeg ster. Ook heeft na elke bijeenkomst ééen van de cursisten de taak een verslag ervan op te maken. „We den ken allemaal dat we zoiets nooit kun nen. Maar als we zover zijn, lukt het ons allemaal", zegt een cursiste daar over. De verslagen en oefeningen wor den zorgvuldig in mappen bewaard. Populair zijn de uitstapjes. De biblio theek is bezocht, een vegetarisch eet huis en binnenkort zal de groep vrou wen een raadsvergadering gaan bij wonen. Zaken, die de vrouwen nor maal niet zo snel zouden ondernemen. Christine verheugt zich al op 'het reizen'. „Ja, niet echt reizen hoor", maakt Annelies duidelijk. 'Nee', valt Christine bij. „Het gaat om het leren kaartlezen. We blijven hier in de buurt". Het vrouwenleerjaar mag een succes genoemd worden. Dat alle deelneem sters de bijeenkomsten sinds novem ber trouw bezoeken illustreert dat mede. Allen zijn ze vast van plan de lessen - tot in juni - trouw te blijven volgen. Ook van buiten de regio Oost-Zeeuws-viaanüeren hebben al mensen hun interesse getoond. De kans is groot dat het leerjaar navol ging krijgt elders in Zeeland. Ook zullen de begeleidsters proberen een vervolg en een nieuw beginleerjaar op te zetten. Verschillende cursisten van het leerjaar hebben in hun omge ving al gehoord dat er geïnteresseer de vrouwen zijn daarvoor. Al hebben ze - zoals zijzelf - misschien een klein zetje nodig. De les wordt afgesloten. De deelneem ster krijgen hun huiswerk mee. Het is een oefening, waarbij ze bewust de verschillende prijzen van de te kopen boodschappen in het oog moeten hou den. „En jullie krijgen ook een blaadje rekensommen mee", zegt Annelies. Gejoel. Nog even wordt duidelijk ge maakt aan Nelie, dat zij zich deze keer over het maken van een verslag zal moeten ontfermen. Dan verlaat de groep de zaal. En terwijl Annelies de koffiemokken opruimt zegt ze: „Dat vegetarisch eethuis. Dat was ook heel leuk. Al vond de helft het vies en de helft het lekker, ze durven er nu tenminste binnen te stappen...". René Groeneveld De popgroep Tent. Het Hulster open jongerencentrum OJC Kontrast gaat een nieuw muzikaal tijdperk tegemoet. Vanaf zater dag zullen in de podiumzaal van 't Houtenkwartier in Hulst maandelijks landelijk redelijk bekende pop groepen voor het voetlicht treden. Het initiatief moet een breder en groter publiek naar Hulst lokken. Het Haarlemse gezelschap Tent bijt zaterdag vanaf 22 uur het spits af. In tegenstelling tot andere jongerencentra in het Zeeuwse, mag het jongerencentrum in Hulst bepaald niet klagen over de belangstelling voor optredens. Onbekende gezelschappen uit de regio trokken bijna wekelijks 50 tot 70 bezoekers. De laatste maanden leken deze optredens de mensen toch minder te interesseren. Bovendien acht Kontrast het mogelijk een groter publiek binnen 't Houtenkwartier te krijgen. Onwaarschijnlijk lijkt het niet. Een optreden van de groep Duplex Johnson - met een inmiddels landelijke podiumreputatie - bracht ruim een maand geleden 120 mensen ertoe 't Houtenkwartier een bezoek te brengen. „Nieuwe gezichten in het centrum krijgen en daarnaast de continuïteit waarborgen", zo formuleert Erick Pee- ters van het OJC de doelstelling achter het initiatief. Met de optredens mikt Kontrast op publiek uit zowel Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen als daarbuiten. De zaterdag optredende groep Tent heeft inmiddels twee (mini) elpees uitgebracht. Het gezelschap geniet een redelijke bekendheid mede dank zij optredens voor de vaderlandse radio, het Amsterdamse Paradiso en het Pandora Music Box-festival. De muziek is swin gend waarbij een zwaar accent ligt op het ritme en de zang. Kontrast wil voorts binnenkort de Rotterdamse pop groep Kiem en de muziek-theatergroep Perpekt naar de podiumzaal halen de komende maanden. Ook muziekfilms zullen met een zekere regelmaat te zien zijn in het OJC. De deelneemsters aan het vrouwenleerjaar in Hulst aan de slag. BRUGGE Korrekelder: extra voorstellingen van het Amerikaanse blijspel 'Ook jij, Christophe!' dagelijks van 25 tot en met 30 maart, aanvang telkens om 20.30 uur. Stadsschouwburg: toneelstuk 'Glen garry Glen Ross' door KVB Brussel. Dinsdag 26 maart, aanvang 20.00 uur. Stadsschouwburg: concert door het Collegium Instrumantale Brugense o.l.v. Patrick Peire, werken van Mo zart, Bach, Elgar, Britten, Carren. Maandag 25 maart, aanvang 20.30 uur. Centrum St.-Anna: dia voordracht 'Kloosters en abdijen in de midde leeuwen te Brugge. Donderdag 28 maart, aanvang 20.00 uur. Kennedykinocomplex: film 'Parsival' van H. Syberberg. Donderdag 28 maart, aanvang 20.30 uur. 'We zijn absoluut geen elitair gezelschap We zijn absoluut geen elitair gezelschap", stelt Egon Beaart uit Hulst f met enige nadruk vast. „Veel mensen denken dat we een soort jonge versie van de Rotary vormen, maar dat is toch een verkeerd beeld. Natuurlijk bestaan er wel relaties met de 'volwassen' Rotary, maar de club functioneert als zodanig zelfstandig", vervolgt hij. De club waar de jonge Hulstenaar het over heeft bestaat officieel sinds april 1984 en gaat door het leven onder de naam 'Roteract Zeeuwsch-Vlaanderen'. Vanaf de oprichtings datum timmeren de 18 jeugdige leden, in leeftijd variërend van 18 tot en met 28 jaar, aan de weg. VandaagT vrijdag, wordt die stilte doorbroken met een muziekvoorstelling in het gemeenschapscentrum 'Den Dullaert' in Hulst. Voor de PZC een mooie gelegenheid om eens nader in te gaan op het reilen en zeilen van een jeugdige service-club. In de huiskamer waarin de Roteract- leden zijn neergestreken heerst ue sfeer van het gegoede leven. Achterin de ruimte staat een mooie vleugel en op de comfortabele zitbanken zitten vijf clubleden klaar om van wal te steken. Zojuist heeft de fotograaf hen op de gevoelige plaat vastgelegd, met z'n vijven voor het lijvige muziekin strument. Ze hebben er een beetje spijt van. „Tja kijk, zo'n plaat levert misschien weer een beeld op dat ver keerde indrukken bij de mensen kan opwekken. Zo van moet je ze daar weer eens zien zitten". Egon Beaart schudt ietwat meewarig zijn hoofd. De profilering van het gezelschap levert wat verbale problemen op, maar se cretaresse Hélène Niesten komt beter uit haar woorden dan de Hulstenaar. „We zijn een service-club van jonge ren die naast het uitvoeren van kleine sociale projecten zich ook toelegt op de zelfontplooiing van de leden en op het maken van contacten met andere clubs in binnen- en buitenland," ver telt ze. Zus Jeanine vult haar uit spraak aan met: „We organiseren ook feesten en weekends waarin het cultu rele gebeuren aan de orde komt". Terwijl de koffie wordt ingeschonken vertellen de Roteractleden om beur ten wat er door de prille vereniging zoal op touw is gezet in de afgelopen tijd. Beaart: „Toen we nog niet offi cieel ons charter hadden ontvangen waren we wel al actief. Om als club geïnstalleerd te worden moetje name lijk eerst bewezen hebben dat je iets kunt". „Zo hebben we in Terneuzen een vissteiger aangelegd voor invaliden", vertelt Ineke Cornips. „De gemeente leverde het bouwmateriaal en wij zorgden voor de tekening, de werktui gen en de arbeid. Verder hebben we in de buurt van Axel nog een heleboel wilgen geknot". Amper is Ineke uitgesproken of Egon 1 weet nog iets te melden: „In principe moeten we als Roteract-club eens per jaar een project op touw zetten en realiseren. Dat is één van de voor waarden. Wat voor een project dat is hangt helemaal van de situatie af. Het kan bijvoorbeeld ook een inzame lingsactie voor een goed doel zijn". Clublid Ineke: „Een tijd geleden heb ben we voor de Bressiaanse pastoor Omer Geilliet een Braziliaans feest georganiseerd. De opbrengsten van deze manifestatie gingen zondermeer naar een missiewerker in Brazilië". „Dan hebben we ook nog in het gezinsvervangend tehuis in Sint-Jan steen het sint-nicolaasfeest verzorgd", weet Hélène te herinneren. Het ge sprek stokt wat doordat de telefoon steeds van zich laat horen. Jeanine Niesten laat het even afweten. Enige tijd later nemen de clubleden het gesprek weer op. „Het organiseren van al die projecten kost natuurlijk geld", stelt Egon. „Maar om met geld te leren omgaan is ook niet slecht. Zo loop je bij het op touw zetten van evenementen altijd betaalde risico's, maar tot nu toe is alles nog goed verlopen. „De bekosti ging van de activiteiten die de Rote ract-club ontplooit wordt gedaan uit de clubkas. De leden betalen contri butie en halen zo nu en dan oud papier op zodat alles wat georgani seerd wordt ook betaald kan worden. „De mensen moeten dat niet zo licht opnemen, want komen we te kort, dan moeten we het wel uit eigen zak bijleggen", aldus Egon. Voor de mees te leden, ze studeren bijna allemaal nog, kan dat een forse aderlating betekenen. Hoewel de club het eerste bestaansjaar zonder kleerscheuren is doorgekomen kijkt het vijftal met enige schuchterheid de nabije toe komst tegemoet. De muziekvoorstel ling, daar hangt veel van af. „Toch vind ik het persoonlijk een mooi initiatief', vertelt Ineke. „Op deze manier combineren we de viering van het internationaal Jongerenjaar met het Muziekjaar. Het is een mooie gelegenheid om jonge musici op deze manier wat meer bekendheid te ge ven". Met enige trots vermelden de clubleden dat al zo'n tweehonderd kaarten de deur zijn uitgegaan. Ze zijn bij het opzetten van het muziekfestijn niet over één nacht ijs gegaan. Zo zijn er uitnodigingen verstuurd naar de omroepen AVRO en Veronica. AVRO- medewerker Cees van Drongelen die door zijn programma al heel wat jonge mensen op weg heeft geholpen naar de concertpodia heeft inmiddels laten weten niet tijdens de uitvoeringen aanwezig te kunnen zijn. Ook diverse muziekgezelschappen zijn uitgeno digd. „Kijk we hopen natuurlijk op een succesvol verloop van de avond, maar daarnaast hopen we ook dat jonge mensen eens komen luisteren". Jonge mensen kunnen nog altijd aan sluiting vinden bij de service-club. maar dat gaat niet zoals bij andere clubs of verenigingen. „Tja, onderne mende jongeren en mensen die initia tief tonen of willen tonen en die tussen de 18 en 28 jaar zijn kunnen we best gebruiken", legt Ineke uit, maar er zit een maar aan vast. „Je kunt pas lid worden als je door een ander lid bent voorgedragen, maar het is niet zo dat we iemands doopceel lichten, dat is geenszins de bedoeling". Egon: „Het hangt zuiver van de per soon af, naar achtergronden wordt niet gevraagd. Wat je bent en wat je doet, dat geeft niet. Zolang een nieuw lid maar enigszins tussen de overige leden inpasbaar is." „Zoeken jullie dan naar gelijkgestem- de geesten?" Een ontkenning in vijf voud volgt. „Kijk we zijn een vrien denclub", benadrukt de Hulstenaar, dat wil echter niet zeggen dat we zo nu en dan niet eens behoorlijk van mening kunnen verschillen. Dat ge beurt regelmatig, maar na zo'n me ningsverschil moetje wel weer samen op het gemak een pilsje kunnen drin ken". De gezusters Niesten, Egon Be aart en Ineke Cornips hebben nog geen idee wat het volgende project dat de jongerenclub gaat aanpakken zal zijn. Voorlopig spitsen ze zich nog toe op het muziekfestijn in 'Den Dul laert' in Hulst. Vanaf 20.30 uur zullen in de zaal van het Hulster cultureel centrum licht klassieke klanken klinken. De uit voeringen worden verzorgd door de Antwerpenaren Daniël Sadkowski, piano en Raphael Mijnsbergen, viool. Ook violiste en dwarsfluitiste Lies- beth Niesten uit Hulst zal een staaltje van haar kunnen ten beste geven. Verder treedt nog op de trompettist Huug Steketee. Op het programma staan werken van Haydn, Beethoven, Vieuxtemps, Chopin en Brahms. Conny van Gremberghe Theater de Kelk: toneel 'Iedereen is een vieze ouwe man' door Teater Poëzien. Donderdag 28 maart, aan vang 20.30 uur. De Zille: film 'Apocalypse now'. Vrij dag 29 maart, aanvang 20.00 uur. Stadspark Beisbroek: (St.-Andries) open dag Volkssterrenwacht. Vrijdag 29 maart, 17.00 tot 24.00 uur: zondag 31 maart, 14.00-24.00 uur. De Dijk: (cultureel centrum): toneel 'Merkwaardige Paren' door Blauwe Maandag. Zondag 31 maart, aanvang 20.30 uur. GENT Opera: II Barbiere di Siviglia van Rossini. Vrijdag 5 april, 19.30 uur première, zondag 7 april 15.00 uur, woensdag 10 april 15.00 uur en zater dag 13 april 19.30 uur. ANTWERPEN Opera: debat' over opera in film en televisie, met ondermeer opera regis seur Jo Dua, t.v.-realisator Eddy Stey- laerts en Dramaturg Mare Clémeur. Zondag 24 maart, aanvang 10.30 uur. Filharmonisch orkestgebouw, Vlaamse Kunstlaan: Treurmuziek voor een gestorven God door het Filharmonisch Orkest van Vlaande ren. Derde in de serie singelconcerten. Vrijdag 5 april, 20.00 uur. De Singel: (cultureel centrum): Nata- raja Jazz Dance. Zaterdag 23 maart 20.15 uur. De Singel: de muziekkapel van de zeemacht speelt werken van Grieg. Schumann en Haydn. Vrijdag 29 maart, 20.30 uur. Mark Liebrechtcentrum: toneel het Atelier door Toneelgroep Streven. Vrijdag 22 maart, 20.00 uur, zaterdag 23 maart 20.00 uur en zondag 24 maart, 15.00 uur. Stadsschouwburg: toneel Een vreemd koppel door het gezelschap van de K.N.S. Zaterdag 30 maart, 20.00 uur, zondag 31 maart, 15.00 uur. Merksems Kamertheater: toneel Da mes op Visite. Zaterdag 23 maart, zondag 24 maart, donderdag 28 maart, vrijdag 29 maart, zaterdag 30 maart en zondag 31 maart, telkens aanvang om 20.30 uur. Provinciaal Centrum Arenberg: Paul van Vliet in zijn show Wat gaan we doen? Maandag 25 maart, donderdag 28 maart, vrijdag 29 maart, zaterdag 30 maart en zondag 31 maart, aan vang telkens om 20.15 uur. Fakkeltheater: toneel Verkeerd van Martin Sherman over de vervolging van homofielen in Nazi-Duitsland. Za terdag 23 maart, zondag 24 maart, donderdag 28 maart, zaterdag 30 maart en zondag 31 maart, aanvang telkens om 20.30 uur. Op de foto van links naar rechts: Hélène Niesten, Jeanine Niesten, Ineke Cornips, Christiane Niesten en zittend Egon Beaart. Onze zuiderburen, in het bijzon der het organisatiebureau Kon- sertforum Deinze, halen de ko mende maanden een aantal boeiende popmuzikanten in huis. Zo zullen the Stranglers woensdag 27 maart optreden in de Brielpoort in Deinze, vanaf 20.00 uur. The Cocteau Twins bezoeken maandag 1 april zaal Vooruit in Gent. Dat optreden begint om 20.30 uur. Verder komt Howard Jones donderdag 11 april naar de Brielpoort. Aan vang: 20 uur. The Sisters of Mercy treden vrijdag 12 april op in zaal Vooruit, vanaf 20.30 uur. In mei volgen bovendien Chris Rea (Brielpoort, 1 mei vanaf 20 uur) en Richard Thompson (zaal Vooruit, vanaf 20.30 uur, 14 mei).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 31