WISSEL REVE Kleine raadsfracties krijgen assistent Nauwelijks belangstelling voor cursussen Mensen zonder Baan Goes-Borssele HOBBY ONTAARDDE IN VERSLAVING k-x> i RAAD STEMT IN MET VERKOOP AAN PAA UWE PZC/ provincie geld Raad Goes trekt uit voor kunstgrasveld RAAD GOES STEMT IN T. Strous spreekt op vergadering van FNV in Borsele Symposium over robleem zoetwater Mildere eis in ïoger beroep voor lealen softdrugs n Gestrand 15 HOORT. ZIET Onroerend goed te koop aangeboden Loowoude Bungalow Driehuizen Spanbroek Wie bezig is met een huis, kan op 200 postkantoren terecht voor een persoonlijk gesprek in een aparte ruimte met een des kundig hypotheekadviseur. Bovendien weet ook uw makelaar alles over de lage rente en lage afsluitprovisie van de RPS-hypotheken. Lees er over in onze folder 'Hypotheken', die op elk post kantoor ligt. Of die u thuisgestuurd krijgt via de coupon hiernaast of (op werkdagen tot 21.00 uur) een gratis telefoontje met 06 -0400. Hengelo Ruime eengezinswoning r Vf: postgiro rijkspostspaarbank! I VRIJDAG 22 MAART 1985 Kwestie rond Vendetgebouw Goes eindelijk opgelost GOES - Het laatste hoofdstuk in de lang slepende geschiedenis rond het betonnen Vendetgebied in het Goese winkelcentrum Schuttershof is ingeluid. De gemeenteraad van Goes besloot donderdagavond de overeenkomst met Vroom en Dreesmann over de verkoop van de grond in te trekken en het perceel te verkopen aan Paauwe's Woninginrichting BV, die in het al vier jaar onafgebouwd staande Vendetgebouw een meubelzaak wil beginnen. Over de aankoop van het skelet heeft Paauwe al overeenstemming met Vroom en Dreesmann. Hoewel niemand van oordeel was dat de Vendet-kwestie in een schitterend slottoneel is uitgemond, toonden alle raadsfracties zich toch tevreden met de vestiging van Paauwe. Een wo ninginrichtingzaak kan weliswaar niet worden beschouwd als dé grote GOES - De gemeenteraad van Goes heeft donderdagavond besloten ruim 450.000 gulden uit te trekken voor de aanleg van een kunstgrasveld (offi cieel een zandkunststofveld) op sportpark Het Schenge. Het is de bedoeling dat het veld na de zomer vakantie speelklaar is. Het kunst- grasveld is het eerste in Zeeland. De Goese hockeyclub gaat er wed strijden op spelen en voetbal- en rugbyclubs gaan het als trainingsac commodatie gebruiken. Als enige stemde de SGP-fractie tegen het voor stel. C. F. Möhlmann van deze fractie vond dat in Goes al teveel geld wordt uitgetrokken voor de sport. Boven dien had hij principiële bezwaren. De raad slaagde er donderdagavond niet in de agenda af te werken. Burge meester mr. W. Blanken schorste de vergadering even na middernacht tot 16.30 uur vanmiddag (vrijdag). publiekstrekker die het Schuttershof winkelcentrum zou moeten dragen, maar zoals drs. G. R. Heerebout het verwoordde: „Deze oplossing geeft grote opluchting". Alleen het SGP-raadslid C. F. Möhl mann stemde tegen. Hij bleek er niet volledig van overtuigd dat de gemeen te Goes alle juridische mogelijkheden heeft benut om het financiële nadeel van de stopgezette Vendet-bouw zo gering mogelijk te houden. Möhlmann becijferde dat nadeel zelf op ruim 500.000 gulden. Hij pleitte ervoor om de beslissing over de transactie met Paauwe op te schorten tot juridisch advies is ingewonnen over de moge lijkheid, bijvoorbeeld door middel van een kort geding, de schade die de gemeente heeft geleden bij het Vroom en Dreesmann te verhalen. Hij bleek er ook lang niet gerust op dat het grootwinkelconcern, dat zelf onge twijfeld ook een flinke veer moet laten, geen schadeclaim bij de ge meente zal indienen. Burgemeester mr W. Blanken en wet- 'S-HEERENHOEK - FNV-districtsbe- sCuurder T. Strous komt donderdag 28 maart naar verenigingsgebouw 'De Jeugdhoeve' in 's-Heerenhoek. De af deling Borsele van de Federatie Ne derlandse Vakbeweging houdt daar vanaf 19.30 uur haar jaarvergadering. Na afloop van de door de Zeeuwse vakbondsman gehouden inleiding kan met hem van gedachten gewis seld worden. MIDDELBURG - In de Schouwburg in Middelburg wordt donderdag 18 april een symposium gehouden over 'de zoetwatersituatie in het Zuid west-Deltagebied van Nederland'. Het symposium wordt georganiseerd door de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, departe- ent Zeeland. "ernpunt van het symposium vormt et zoetwatertekort in Zeeland en de oodzaak van zoetwatervoorzienin- en voor de agrarische sector. Inlei- ers zijn ir J.C. Janse namens Rijks waterstaat district Zuid-west van de irectie waterhuishouding en water eweging, ir W.L.A.G. Tacken, direc- eur landbouw en voedselvoorziening n Zeeland, ir A. de Best namens rovinciale waterstaat en mevrouw ir LJ. van der Weele-Minderhoud, lid 'an de Raad van de Waterstaat. Tot lot wordt een forumdiscussie gehou- en. In het forum zal ook dijkgraaf I. lage van het waterschap Tholen zit ing nemen. Het symposium duurt ran 14.00 tot 17.00 uur. >EN HAAG De procureur-generaal lij het Haagse gerechtshof heeft te en de 36-jarige Goesenaar M. P. S. 'ier weken voorwaardelijke gevan- enisstraf geëist wegen het in bezit lebben en de verkoop van softdrugs. >e politierechter in Middelburg had veroordeeld tot zes weken, waar fan drie voorwaardelijk, was in hoger beroep gegaan omdat ij huiverde van gevangenisstraf. Hij roeg of zijn 'zitweken' wellicht kon en worden omgezet in dienstverle- ing. S. staat terecht omdat hij in '82 ïeermalen hasj en hennep had ver- ocht. In november van dat jaar werd ij hem ruim 18 gram hasjies en 21,5 ram hennep in beslag genomen. De rocureur-generaal mr K. H. Meije- ng oordeelde dat de feiten inmiddels veeënhalf jaar oud zijn en de ver achte een 'rustig strafblad' heeft. De itspraak is woensdag 3 april. GOES De kleine raadsfracties in de gemeenteraad van Goes - met een tot twee zetels - mogen een fractieas sistent gaan aanstellen. Deze onbe zoldigde functionaris moet de eerst volgende op de kandidatenlijst zijn. De assistent mag meedoen met de openbare vergaderingen van de" raadscommissies en heeft, met de nodige beperkingen, toegang tot ge meentelijke informatiebronnen. Tij dens de donderdag gehouden raads vergadering stemden de vijf VVD-ers tegen. Zij vonden dat de kiezers bepalen welke ruimte een partij krijgt. Dr. J. Tromp noemde de argu menten om het assistentschap in te voeren 'erg zwak'. J. Laport (cda) zei dat zijn fractie als uitgangspunt om voor te stemmen had gekozen: elkaar ruimte gunnen om goed in de raad te kunnen functio neren. „Democratie is meer dan de helft plus één", meende hij. Laport hoopte dat door het assistentschap (en daardoor mogelijk meer en betere informatie voor de kleine fracties) de raadsvergaderingen bekort kunnen worden. D. van de Merwe (d'66) was blij met het voorstel. Hij stelde dat Goes hiermee in Zeeland een voor trekkersrol kan vervullen. De PvdA-er H. Hoogerland vond dat het assistentschap niet beperkt moet blijven tot de kleine fracties. Hij zag het als een goede voorbereiding voor raadsleden-in-spé. A. van Oosten van de PPR wees erop dat de voordelen van het assistentschap niet overdre ven moeten worden. „Er zijn duidelijk beperkingen". Dat beaamde ook bur gemeester mr. W. Blanken. Hij be klemtoonde dat het om een proef gaat tot aan de komende raadsverkiezin gen in 1986. „Daarna moeten we het opnieuw bekijken. Misschien zijn er dan geen kleine fracties meer". houder L. H. de Leeuw (ruimtelijke ontwikkeling) verwierpen beide ge dachten. De afgelopen jaren is het dagelijks bestuur van de gemeente er steeds meer van overtuigd geraakt dat het geen zin had Vroom en Drees- man voor de rechter te dagen. Beter was het samen met het concern naar een oplossing te zoeken. Burgemees ter Blanken vond het 'gênant' te veronderstellen dat Vroom en Drees mann na jarenlang samen met de gemeente Goes zoeken naar een uit weg in het probleem nu ineens met een schadeclaim op de proppen zou komen. Het SGP-voorstel kreeg dan ook geen bijval. Dat gebeurde evenmin met het voor stel van de VVD-fractie om voor de financiering van het parkeerterrein dat op de plaats van het huidige pand van Paauwe aan de Dam moet ko men, geen beroep te doen op het eenmalige overschot op het betaald parkeren. Mevrouw L. J. Mol-de Ja ger, voorzitter van de liberale raads fractie, stelde voor het benodigde geld uit de reserve op het Schutters- hofgebied te halen, in ieder geval totdat de raad zich heeft uitgespro ken over de besteding van het par- keeroverschot. De andere fracties meenden evenwel dat het geen onlogisc 'e zaak is om het batig saldo dat het betaald parkeren vorig jaar heeft opgeleverd in de aanleg van een nieuw parkeerterrein te steken. Op de plaats waar het bestaande pand van Paauwe ligt, kunnen veertig auto's worden geparkeerd. Nadat duidelijk was ge worden dat de VVD geen steun kreeg voor zijn bedenkingen tegen het ge bruik van de parkeergelden tekende de fractie aan tegen het dekkingsplan te zijn. Wethouder De Leeuw erkende dat het bedrijf van Paauwe inderdaad niet als de publiekstrekker die het gemeente bestuur in de jaren zeventig nog voor ogen stond, kan worden beschouwd. Maar hij wees erop dat de woningin richtingzaak wel een kwalitatief hoogwaardig winkelbedrijf is, dat ge combineerd met het nieuwe parkeerterrein op de Dam, het op korte termijn her in te richten Koe- poortgebied en de nieuwe bin nenstadsbushalte in de Van der Spie gelstraat een belangrijke functie in het Schuttershofgebied zal vervullen. De Leeuw toonde zich er optimistisch over dat de lege winkeleenheden in het winkelcentrum spoedig bezet zul len zijn. .Uiteindelijk hebben we zeker géén slechte zaak gedaan", stelde hij vast. GOES - De werkverslagen van de zes betaalde krachten van het Beveland- se project 'Mensen zonder Baan' over het laatste kwartaal van 1984 geven geen reden tot juichen. Een aantal activiteiten, zoals EHBO-cursus in Goes, Sport Overdag en de Baanlo- zenkrant, loopt goed, maar daar te genover staan vele cursussen die nauwelijks bij de doelgroep blijken aan te slaan. Een kookcursus voor mannen in Goes is bijvoorbeeld stopgezet in verband met ziekte van de docente en het geringe aantal deelnemers, slechts vijf personen. De Regionale Stuurgroep Werkloosheid, het project-bestuur, bespreekt donderdag vanaf 15.00 uur de rapporten in ontmoetingscentrum 'De Stenge' te Heinkenszand. De 'Mensen zonder Baan'-projectlei- ders geven een reeks minder geslaag de werkzaamheden aan. De baanlo- zenwerkgroep op Noord-Beveland lag eind 1984 zo goed als stil. Deze uit vijf mensen bestaande club vergaderde slechts een enkele keer. De electroni- cawerkplaats in Goes telde elf deelne mers, maar draaide ook niet naar wens. Projectleidster M. Bol geeft in haar verslag aan dat 'het hopelijk de komende maanden wat beter zal gaan'. De uitbreiding van het anti- vandalismeproject tot Goes-Noord, Hansweert en gemeente Borsele staat op losse schroeven. De vijf leden tel lende vrijwilligersgroep is uit elkaar gevallen. Twee van hen hebben werk gevonden en één wil ermee ophouden. De 'Mensen zonder Baan'-soos in Kruiningen werd slechts door vijf a acht werklozen bezocht. Pogingen om in Kapelle en Reimerswaal belan gengroepen van haanlozen op te rich ten zijn volledig gestrand. Eén suc cesvolle activiteit van het Beveland- se project is in november vorig jaar afgesloten: het fietsgraveerproject. De Regionale Stuurgroep Werkloos heid waarin onder meer vertegen woordigers van de zes Bevelandse gemeenten zitting hebben, buigt zich donderdag ook over de ontwerp-be- groting 1986 project 'Mensen zonder Baan'. Deze beloopt in totaal 794.945 gulden. Het ministerie van sociale zaken betaalt hiervan het merendeel op grond van de wet werkloosheids voorzieningen (WWV): 730.945 gulden. Baanlozen weer rijp maken voor de arbeidsmarkt door scholings- en an dere activiteiten staat Den Haag voor ogen. De gemeenten Goes, Borsele, Reimerswaal, Kapelle, Kortgene en Wissenkerke moeten, volgens de ont- werp-begroting, in 1986 64.000 gulden uittrekken voor het welzij nsproj eet. Bijna de helft hiervan komt uit de brede doeluitkering, te weten 30.000 gulden. De rest, bedoeld voor algeme ne beheerskosten, dienen zij zelf op te hoesten. 'Mensen zonder Baan' wil alle cursus sen die dit jaar worden gehouden, in 1986 continueren. Dit blijkt uit de ontwerp-begroting voor volgend jaar. Geen enkele nieuwe activiteit wordt erin aangekondigd. Het gaat om in totaal 30 cursussen en andere activi teiten. Om de doelgroep te kunnen bereiken, wenst het Bevelandse baan- lozenproject 30.000 gulden uit te ge ven aan publiciteit en werving. In de ontwerp-begroting is hiervoor stan daard per post 1000 gulden opgeno men. Drie vrijwilligers werken aan de locomotief. Liefhebberij is het woord niet. Verslaving komt er veel dichterbij. Want ondanks een reeks van tegenslagen, waarbij een doorsnee hobbyist allang het bijltje zou hebben neergegooid, poetsen, sleutelen en wrijven de mensen van de stichting Stoomtram Goes-Borssele nog steeds ieder vrij moment aan het materieel. Dat de trein al ruim anderhalf jaar stilstaat blijkt alleen een reden om locomotieven en rijtuigen met nog meer geestdrift op te kalefateren want niet rijden betekent meer tijd. Bovendien is het tij gekeerd en rijdt er komend seizoen weer een toeris tisch treintje door de Zak van Zuid- Beveland. Een elk-weervoorziening waarbij niet alleen de vrijwilligers van de stichting wel varen, zo is de stellige overtuiging van velen in Zuid-Beveland, maar die ook ten goede komt aan de hele Zeeuwse toeristische industrie. In 1972 begon een enthousiaste groep met het maken van oefen ritjes op het oude spoor door de gemeente Borsele. Met een oude stoomlocomotief lukte dat heel aar dig en al snel konden personen worden vervoerd, die geld in het laatje brachten. De loods en de lijn werden van de Nederlandse Spoor wegen gehuurd, die de lijn welis waar niet meer gebruikten maar nog wel beheerden. De NS-huren waren niet mals maar de stichting Stoomtram Goes-Borssele kon, met veel vrijwilligerswerk, de exploita tie aardig rond krijgen. Het treintje bedroop zichzelf en het wagenpark kon zelfs gaandeweg worden uitge breid. In het seizoen 1982-1983 kwam de eerste grote klap voor de stichting, die nooit een cent subsidie had ontvangen. De spoorwegen gingen alle onrendabele lijnen afstoten en Goes-Borssele was daar één van. Daarmee kwam het voortbestaan van het treintje in gevaar. Een roep om hulp bij de provincie Zeeland liep op niets uit. In alle toeristische folders wordt de stoomtram met foto en al afgedrukt maar de provin cie meende de voorziening niet op de subsidielijsten te moeten zetten. Tot grote woede overigens van het gemeentebestuur van Borsele, dat zich inmiddels met een ongekende eensgezindheid achter de stichting had geschaard. Na wat eerste hulp en een onder zoek naar de rendabiliteit van de lijn, nam de gemeente Borsele het voortouw. Langdurige onderhande lingen met de spoorwegen resulteer den in de aankoop van bijna de volledige lijn. Borsele moest hier voor zeseneenhalve ton uittrekken, die voor een groot deel terug zullen vloeien in de gemeentekas want Natuurmonumenten heeft belang stelling getoond voor verreweg het grootste deel van de lijn, die veel natuurwetenschappelijk heeft. waarde Een redding op het nippertje. Zonder het bezielend enthou siasme van de gemeente Borsele en met name van burgemeester drs. G. C. G. van den Heuvel, zou de lijn reddeloos verloren zijn geweest, terwijl toch sinds 1972 was bewe zen dat de zaak rendabel kon draai en. Als alle obstakels uit de weg zijn geruimd, kan de tram in mei weer rijden. (Advertentie) Geheel voorzien van c.v. dubb. begl. Vr. pr. f 139.500 lEvt. ook zonder garage. Tal s Irote fietsenberging (Z). Aparte garage KERKLAAN15 Eengezinswoning metaparte garage, met als bijz. een uitgebouwde keuken v.v. massief eiken keukenblok me woo hal 1e vej kap< en tuin (6x3). VRAAGPRIJS: f 145.000 k.k" (Excl. garage). te koopbijOosterplasPaters- wolde. Brieven onder nr. v.d. blad. El RuiBwoSh W uil badkVse toil., kid. thermop., tuin op Z. Vr.pr. f149.000 k.k. GRACHTENPAND Edam b.d. Dam, 20x6 j eigen grond, Part. bedr.r te, 1e en 2e etage 2 woningen, beide m. zeer gr. ningf1.700perjaar.Koop I Halfvrijstaand HERENHUIS, afzonderlijke tuinkamer, onderhouden, prima ng, ruime woonkamer, al 4 sl.k. stekende verbindingen, o.a. A'dam en omg. |T.k. royaal HUIS met o. keuk., o. haard, 4 si k., badk., dak terras, carport, tuin a d. zonk. pr. n.o.t.k. iftén rrffljde «akerp >4rcj£er in hfct*ntas|iE ;h mc W-pRrijs^eT^géBpp ;er sJpenyiirjprHafst en, a^feOTbbPrrCTi GrefhTOrn de fraai en deskundig ingerichte tuin is privacy volledig gegarandeerd. Het perceel is es/iep en hagen. Er is een zonn^ bijkeuk., studeerkam., sl.kam., hal en toil. Verd.: 3 sl.kam. badkam. C.v., smaakvolle betegeling/sanitair. Pr. onderhouden 6-kam.app. rdeelcMverle en 2e verd., uk. ine® pp., 5 sl.k., 2 badk. 2 toilf pr..f-'239.00(] LAUWCTfSfi Div. woningen en I v a. f45 000 tot f220.000. ouder midden leukeimialkeppla haarcJ^jSjerd' ruim^felaapkamers mo derne badkamer, vaste trap zoldeflhnet 4e slaap- 10 M - vrije vesti, Moderne HELPT IUBBEL R HELFT V. DUBBEL HEREN HUIS m. GARAGE, L-kamer, NIJKERK I (10 km v.a. Amersfoort). Woonhuizen, bungalowsenz. in alle prijsklassen. Vraag onze woninggids ii ve/®uw® rustig te SKrostafeeenJfcnet 4 slaapk. en vrij uitzicht pr f210.000 k.k. in Meppel. Bouwjaar 1976. apparatuur. 3 sl.kmrs en zol der met dqldjapel. Ruime tuin. Het geheel is uitstekend helft van twee onder één kap, met garage, voor- en achter- Stuurt u mij documentatie over de I RPS- hypotheek, plus de adressen van de postkantoren met een hypotheekadviseur j in mijn omgeving. Naam: Adres: I Postcode/Plaats: Iva? zc 1? Deze bon in een envelop zonder postzegel verzenden naar: Hypotheekbedrijf postgi ro/ri j ks posts paarban kA ntwoord - nummer 1000,1520 VB WORMERVEER. a I Reden voor het vrijwillige personeel van de stoomtram om het poetska toen, de oliespuiten en de koper poets eens extra intensief te gebrui ken. Als komend voorjaar de trein de eerste rit maakt in de nieuwe regeling, zullen zelfs de passagiers in de derde-klaswagons zich ko ninklijke reizigers wanen. Met man en macht proberen de vrijwilligers het wagenpark zo authentiek en zo chique mogelijk te maken. De hob by omgeslagen in bezielde versla ving. De vrijwilligers, die iedere zaterdag voor dag en dauw de sleutels pak ken, zijn allemaal deskundig gewor den in het opknappen en besturen van stoomlocomotieven. De mees ten hebben een jarenlange ervaring van miniatuurtreinen achter de rug en prijzen zich gelukkig tegen de Stoomtram Goes-Borssele te zijn opgelopen. Ton Rombauts, be stuurslid belast met de technische leiding, werkt al heel lang mee. Iedere week reist hij van Halsteren naar Goes om aan de locomotieven te werken. Hij spreekt met een zeker respect over het materieel, dat in de Goese loods oud en respec tabel staat te glimmen. De stichting heeft de beschikking over vier stoomlocomotieven, waar van er drie bedrijfsklaar zijn. De Wittouck, van het merk Orenstein en Koppel, is in 1921 in Berlijn gebouwd. Hij deed totdat de stich ting hem overnam, dienst bij de suikerfabriek in Breda. De Bison is een Lameuse uit 1928, die kolen heeft gereden bij de mijnen Oranje Nassau en Laura in Limburg. Bij de laatste mijn reed ook de locomotief Laura uit 1924, een Krupp, die pas het volgende seizoen ingezet zal kunnen worden. De laatste locomo tief, de jongste, is een oorlogsmachi ne. De Enter, van het merk Ameri can Davenport, is in 1943 gebouwd en in 1944 met de invasielegers aan land gekomen. De opknapbeurt, die de vrijwilligers de locomotief gaven betekende eigenlijk complete nieuwbouw, bijna alle onderdelen werden vervangen. De vrijwilligers komen soms van heinde en verre voor de trein. Arjen Huzen reisde lange tijd tussen Zwolle en Goes. Hij ging in 1975 op zoek naar een trein, een stoomtrein, waarbij hij zijn des kundigheid op het gebied van het trajectbeheer kon toepassen. Het werd Goes-Borssele, en om iedere zaterdag te kunnen werken ging er heel wat reistijd verloren. Sinds kort heeft Arjen Huzen een baan in Zeeland en kan hij zich nog meer inzetten voor de toeristenlijn. Niet aflatende inzet is de kurk waar op de stichting drijft. Alle vrijwilli gers hebben een taak, die stipt moet worden uitgevoerd. Er zijn stokers, machinisten, conducteurs, mate riaalbeheerders en allerlei soorten technici. Een ploeg is bezig met het opknappen van rijtuigen in de oor spronkelijke staat. Centimeter voor centimeter wordt het oude eiken hout ontdaan .van bekleding, stof en lijmlagen. Een schitterend, degelijk ogend rijtuig is het resultaat. Als in mei de manometers weer dienst gaan doen kunnen toeristen het Bevelandse landschap tot aan Oudelande weer eens van een ande re kant bekijken. Het feit dat de lijn dwars door het landschap loopt, loodrecht op wegen en dijken, maakt het gezichtspunt vanuit de trein ook voor Bevelanders interes sant. Om het allemaal nog leuker te maken overweegt de gemeente Bor sele een landbouwmuseum of een natuureducatief centrum te stich ten langs de lijn. Hoe attractief de stoomtram Goes-Borssele uiteinde lijk ook moge worden, de attractie zit hem voor de vrijwilligers in loco motieven, de rijtuigen, de manome ters en natuurlijk de stoomfluit. Pas als er nostalgisch stoom kan wor den afgeblazen zijn de werkers ge lukkig. Een liefhebberij die al lang tot een verslaving is geworden. Mieke van de Jagt Ton Rombauts, druk aan het sleutelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 23