IN DE VRUDAGKRANT: Apart overleg over drie soorten wapens in Genève POLITIE VUURT OP BEGRAFENISSTOET de PZC vandaag Scholten is weer vrij PEUGEOT 505 GR DIESEL BMW 518 Kernwapenkwestie draait voor Moskou niet meer om Nederlands besluit Af en toe regen 228e jaargang no. 69 Vrijdag 22 maart 1985 VV vrijdagkrant Derde net Libanon Netspanning Bouwnijverheid JOHANNESBURG - Gewelddadig politieoptreden heeft donderdag in Langa, een zwarte woonwijk nabije Port Elizabeth, aan zeker 17 mensen het leven gekost. Volgens de laatste cijfers van de politie raakten 39 mensen gewond. De toestand van een aantal van hen zou kritiek zijn. Vervuiling Automatisering Uiteen AUTOMATERIALEN GEREEDSCHAPPEN pta Begraafplaats Autogas goedkoper VOORAL DOOR EXTRA AARDGASINKOMSTEN over de 'kalender' waaraan de auto-industrie zich zal moeten houden. Veel bewolking. Vanmiddag enkele opklaringen. Zwakke zuidelijke wind. Middagtemperatuur 10 graden. Vandaag 16 pagina's boordevol informatie: een beste première! l\ Elke vrijdag onder nieuws... PROVINCIAL BRUSSEL (ANP) - De onderhandelingen in Brussel over toetreding van Spanje en Portugal zijn donderdagavond tegen middernacht afgebroken wegens moeilijkheden op het gebied van de visserij. Volgende week donderdag wordt verder gepraat. Binnen het overleg van de raad werden voorstellen geformuleerd om uit die moeilijkheden te komen, maar Frankrijk, noch Ierland ging daar mee akkoord. Ierland maakte bezwaar tegen de termijn waarop Spaanse visserschepen in de Ierse wateren worden toegelaten. Frankrijk was het niet eens met de voorgestelde aantallen Spaanse visserschepen die direct na toetreding tot de Gemeenschap in EG-viswateren zouden mogen gaan vissen. Doden op gedenkdag bloedbad Sharpeville Er bestaat maar weinig animo voor een derde net: slechts één op de vijf Nederlanders ziet er wat in. PAGINA 2 Het Israëlische leger heeft bij zoekacties in Zuid-Libanon 23 'terroristen' gedood. PAGINA 3 De directies van de Neder landse elektriciteitsbedrijven overwegen de netspanning te verhogen tot 230 Volt. PAGINA 5 De voorzitter van het Neder lands Christelijk Werkgevers verbond, S. van Eijkelenburg pleit voor overheidsopdrach ten voor een flink aantal klei ne bouwwerken in plaats van één groot project zoals de Mar kerwaard. PAGINA 7 IVan onze correspondent België wil de vervuiling van de Schelde aanpakken: er wordt een waterzuiveringsinstallatie voor Brussel gebouwd. PAGINA 11 Mechanisatie en automatise ring zijn ook op kleine boeren bedrijven haalbaar. PAGINA 13 Trainer Piet de Visser en AZ '67 gaan eind van dit voet balseizoen uiteen: beide partij en konden geen overeenstem ming over een nieuw contract bereiken. PAGINA 19 Radio, tv en kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Opinie en achtergrond: 4. Financiën, economie: 7. Varia: 9. Provincie: 11, 13, 15 en 17. Sport: 19. Advertentie) 4461 HH Goes Marconistraat 14 Telefoon 01100-30892 4301 XD Zierikzee Schelphoekstraat 5-7 Telefoon 01110-6557 (Advertentie) Uitvoering: 2500 cc, 5 versn.bak. Kleur: wit, bouwjaar: 1983. Km.st.: 52.000. Extra's: schuifdak. Bouwjaar: 1982, km.st. 50.000. Kleur: goudmetallic. Extra's: getint glas, schuif/kantel- dak. gaes Off. Peugeot/Talbot-dealer, West- havendijk 148, tel. 01100-20620. Ooggetuigen melden echter, dat er veel meer mensen om het leven moe ten zijn gekomen, waarbij zelfs een aantal van 43 doden en minstens 50 gewonden. Zelfs met een dodencijfer van 17 is dit het grootste aantal doden tijdens een enkele gewelddadige con frontatie tussen politie en ongewa pende demonstranten sinds Sharpe ville 1960. Juist donderdag werd her dacht, dat op 21 maart 1960 69 men sen gedood werden toen de politie het vuur opende op een menigte van 20.000 demonstanten. Op de hoofdweg van Langa naar Uitenhage verzamelde zich in de don derdagmorgen een menigte van rond de 4000 mensen. Hun doel was de begraafplaats te Kwanobuhle, waar een van de 15 slachtoffers van het geweld in Port Elizabeth en omgeving van het afgelopen weekend zou wor den begraven. De stoet werd tegengehouden door een twintigtal politieagenten. Volgens de politiewoordvoerder werd de men sen gezegd, dat ze zich moesten ver spreiden, omdat elke meeting of de monstratie verboden was. In het dis trict Port Elizabeth gold donderdag namelijk zo'n verbod vanwege de her denking van 25 jaar Sharpeville. Vol gens de politiewoordvoerder en later ook volgens de minister van Wet en Orde, Louis le Grange, zou de stoet geweigerd hebben terug te keren. De menigte zou daarentegen op weg zijn geweest naar een blanke woonwijk. Volgens Le Grange hadden de zwar ten stenen en molotovcocktails ge gooid waarna de politie uit zelfverde diging het vuur had geopend nadat eerst nog een waarschuwingssalvo was gegeven. De verklaring van een aantal oogge tuigen luidde echter anders. Er zou den geen waarschuwingsschoten zijn gegeven. De begrafenisstoet bevond zich op weg naar een blanke woon wijk, Uitenhage, omdat dat de enige weg was om in Kwanobuhle te komen. De schietpartij in Langa leidde on- middelliik tot een aantal reacties In een verklaring van het in Zuid- Afrika verboden ANC (African Natio nal Congress), die werd uitgegeven in Lusaka, wordt gezegd dat uit de dood van de 17 opnieuw blijkt, dat het ROTTERDAM (ANP) - Een liter auto- gas wordt met ingang van morgen, zaterdag, drie cent goedkoper. De prijs voor een liter LPG bedraagt vanaf die dag 84,5 cent. De prijsverla ging is het gevolg van de prijsdalingen op de internationale produkten- markt. ROTTERDAM (ANP) Gisteren werd in Diergaarde Blijdorp onder grote belangstelling het geheel gerenoveerde mensapenverblijf geopend. Voor de twee kleine gorilla's Xerna tl.) en Artis mbetekende dit de eerste kennismaking met hun nieuwe verblijf, nadat zij beiden geruime tijd gehuisvest waren geweest bij Truus Winterswijk. Voor haar kwam bij de vreugde van de opening het afscheid van haar twee 'pleegkinderen' waar ze maanden voor had gezorgd. Gezeten in de auto van zijn advocaat verlaat Pieter Menten de Scheveningse gevangenis apartheidsbewind in Pretoria niet van wijken weet. In de verklaring wordt een verband gelegd tussen Sharpevil le en de schietpartij van Langa. 'Een kwart eeuw na Sharpeville toont de situatie in ons land aan, dat het meer dan ooit noodzakelijk is, dat het moorddadige regime moet verdwij nen'. Nobelprijswinnaar, bisschop Des- mond Tutu, trok eveneens de vergelij king met Sharpeville: 'Men zou toch kunnen denken, dat de blanke autori teiten na 25 jaar hebben geleerd hoe ze moeten omgaan met onrust. Maar in plaats daarvan, lijkt de politie alleen maar schietgrager geworden'. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken George Shultz heeft het neerschieten van demonstrerende zwarten door de Zuidafrikaanse poli tie donderdag veroordeeld als een "afkeurenswaardige taktiek". De Amerikaanse regering is evenwel niet voornemens haar beleid inzake Zuid- Afrika te veranderen, zei hij. Het was overigens donderdag in meer plaatsen in Zuid-Afrika onrus tig. Zowel in Sharpeville, als in ande re zwarte woonwijken in de buurt van Vereeniging, zoals Sebokeng, kwam het tot confrontaties, maar er werden geen doden gemeld. In Kim- berley gebruikte de politie traangas om een groep van 800 jongeren te verspreiden. DEN HAAG (ANP) - De 85-jarige oorlogsmisdadiger Pieter Nicolaas Menten is vanmorgen vroeg, net na middernacht vrijgelaten uit de Scheveningse strafge vangenis. Hij vertrok in de auto van zijn advocaat mr. A. Oomen. Terwijl de auto het gevangenisterrein verliet, werd deze bestormd door een groot aantal fotografen die Menten in een zee van flitslicht zetten. Die liet dat rustig over zich heen komen. Pas na enkele minuten kwam de auto los uit de omringende kluwen mensen en reed weg. De Ierse regering heeft donderdag besloten dat Menten zich niet mag vestigen in Ierland waar hij een landhuis bezit. Volgens berichten in de Ierse en Nederlandse pers zou de voormalige SS-officier, die wegens de moord op 20 Polen werd veroordeeld, van plan zijn zijn laatste levensjaren in zijn huis in Lenybrien, in het graafschap Waterford, door te willen brengen. Hij kocht het huis 23 jaar geleden. De 2000 leden tellende joodse gemeenschap in Ierland is een campagne tegen de komst van Menten begon- A. Oomen, Mentens advocaat, verklaarde donderdag van zijn kant dat hij voor zijn cliënt op zoek is naar huisvesting in Den Haag. Ruding: meevaller van 1 miljard gulden DEN HAAG (GPD) - Minister Ruding (financiën) verwacht dit jaar aanzien lijk hogere meevallers dan eerder gedacht was. Vooral het aardgas lijkt dit jaar enkele miljarden meer op te brengen dan op Prinsjesdag was aangeno men. Meevallers zijn er ook bij de belastingen, de rentebetalingen door de rijksoverheid en de werkloosheidsuitkeringen. Dit blijkt uit de uitgelekte delen van Voorjaarsnota, waarover het kabinet vandaag, vrijdag, voor het eerst zal vergaderen. Maar tegenover ongeveer 3 miljard aan meevallers staan 2 mil jard aan tegenvallers, vooral door hogere uitgaven op de begrotingen van een aantal departementen. Ook de afdrachten aan de Europese Ge meenschap vallen tegen. Deze tegen valler van 300 miljoen wil Ruding compenseren met extra bezuinigin gen. De voornaamste meevaller vormt de post aardgasopbrengsten. Vooral als gevolg van de koude winter en de hoge koers van de Amerikaanse dollar lijkt de schatkist f 2 miljard meer via gasverkopen binnen te krijgen dan eerder werd verwacht. Ook de belas tingen (f 300 miljoen), de lager dan verwachte rentebetalingen (f 300 mil joen) en de daling van de werkloos heidsuitgaven (f 500 miljoen) vallen mee. Uit de concept-Voorjaarsnota blijkt dat deze meevallers zorgen voor een daling van het financieringstekort tot ongeveer 8,5 procent. Dat is een vol procent lager dan over 1984 is bereikt en ook een procent lager dan eerder voor 1985 werd verwacht. Maar Ruding wijst erop dat met name de meevaller op het aardgas een tijdelijke zaak is. Hij weigert dan ook de raming van de gasopbreng sten voor 1986 te verhogen. Vooralsnog blijven alleen politie, be lastingdienst, defensie en ontwikke lingssamenwerking buiten schot bij het verdelen van de Europese tegen valler. De minister van financiën pleit in zijn nota verder voor een gezamen lijke behandeling van de Voorjaarsno ta en de vorige week bekend gewor den kaderbrief Begroting 1986. Hij wijst er daarbij op dat de ontwikke ling van het overheidstekort in 1985 en in 1986 nauwe samenhang ver toont. Het lièfst zou hij zien dat het kabinet de komende weken niet al leen de nota vaststelt, maar eveneens vastlegt hoeveel er volgend jaar in totaal bezuinigd zal moeten worden. In de kaderbrief komt Ruding tot een de noodzaak van een aanvullende bezuiniging van totaal f 2 miljard. Dit bedrag zou vooral gevonden moe ten worden door op de begrotingen van de departementen extra te snoeien. Minister Deetman (onder wijs en wetenschappen) en staatsse cretaris Brokx (volkshuisvesting) hebben al gedreigd zonodig op te stappen als zij extra moeten inleve ren. GENEVE (RTR.DPA/ AFP) - In hun overleg over wapenverminde ring in Genève zullen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie volgende week beginnen met het apart onderhandelen over raketten voor de lange afstand, middel- lange-afstandsraketten en ruimtewapens. De aparte onderhande lingen beginnen dinsdag heeft de woordvoerder van de Amerikaanse de legatie donderdag ver klaard na afloop van de vierde voltallige bijeen komst van de delegaties van de beide supermo- gendheden, die twee uur duurde. Het wapenoverleg werd 12 maart hervat. Tot het afbreken van de bespre kingen eind 1983 voer den de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie alleen overleg over middellan ge- en lange afstandsra ketten. Voor Moskou kan alleen succes over de gehele linie een akkoord ople veren, Washington acht deel-akkoorden moge lijk. WASHINGTON (ANP) - Het Tweede-Kamerlid Jan Nico Scholten (groep Scholten/Dijk man) is donderdagmorgen vrij gelaten, nadat hij zich woens dag bij een demonstratie voor de ambassade van Zuid-Afrika had laten arresteren. Zoals ge bruikelijk bij arrestaties voor de Zuidafrikaanse ambassade is zijn zaak geseponeerd. Schone auto's vanaf eind 1988 (Van onze correspondent) BRUSSEL - Vanaf 1 oktober 1988 zullen geleidelijk aan alle nieuwe auto's voorzien moeten zijn van speciale ap paratuur die de uitstoot van schadelijke stoffen beperkt. De milieu-ministers van de tien EG-landen zijn het don derdagmorgen, na 17 uur vergaderen eens geworden Door schone uitlaatgassen wil men het verschijnsel van de 'zure regen' beperken. Overigens zorgt de auto slechts voor 30 procent van de zure regen, de industie is de grootste vervuiler. Het besluit van de EG-ministers be staat uit drie fasen: - Alle nieuwe modellen van auto's met een cilinderinhoud van meer dan 2000 cc zullen vanaf 1 oktober 1988 voorzien moeten zijn van een zogenaamde 'driewegkatalysator', een filter in de uitlaat. Voor alle nieuwe auto's van bestaande model len geldt die eis vanaf 1 oktober 1989. - Alle nieuwe modellen van auto's met een cilinderinhoud tussen 1400 cc en 2000 cc zullen op 1 oktober 1991 uitgerust moeten zijn met een zoge naamde 'zuinige verbrandingsmotor met oxydatie-katalysator'. Voor alle nieuwe auto's geldt dat weer vanaf een jaar later. Een dergelijke motor is wel in ontwikkeling maar nog nergens in produktie. - De nieuwe kleine auto's, tot 1400 cc, zullen in 1990 respectievelijk 1991, voor de helft moeten voldoen aan de nog op te stellen 'eisen'. Over twee jaar zal worden vastgesteld wanneer deze auto's geheel aan de normen moeten voldoen, maar dit zal niet later zijn dan in 1993. Alle EG-landen mogen de verkoop van schone auto's stimuleren door de koper financiële voordeeltjes te bieden, echter tot maximaal het bedrag dat inbouwen van speciale apparatuur extra kost. De bewindslieden zijn ook overeen gekomen dat de invoering van lood vrije benzine met ingang van 1 okto ber 1989 in alle lidstaten verplicht wordt gesteld. Tevens zullen dan ook alle nieuwe auto's zodanig uitgerust zijn dat zij op loodvrije benzine kun nen rijden. De Europese vereniging voor Milieuorganisaties noemde het ak koord donderdag 'te laat en te wei nig'. De milieubeschermers betreu ren dat de meeste auto's pas over vijf jaar aan de nieuwe normen hoeven te voldoen. De Nederlandse Stichting Natuur en Milieu reageer de 'verbijsterd' en sprak van een 'zege voor de belangen van de auto industrie'. DEN HAAG (ANP) - Een oplossing voor de kernwapenproblematiek in I de zin van het 1-juni-besluit van het g kabinet Lubbers is onmogelijk. Dit blijkt uit de woorden van Vladimir Lomejko, woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken van de Sowjet-Unie. In een vraaggesprek met het ANP stelt woordvoerder Lo mejko donderdag dat het in deze kwestie niet meer gaat om in Neder land te stationeren kruisvluchtwa- pens. „Het gaat om de wapens die in heel West-Europa staan". De betekenis van een gebaar van goede wil naar Nederland toe is weggevallen met het afbreken van de vorige Amerikaanse- Russische onderhandelingsronde in Genève, verduidelijkt Lomejko. De Sowjet-funtionaris is van mening regelingen tussen Nederland en de Sowjet-Unie niet meer tot werkelijke resultaten kunnen leiden, omdat nu in Genève in een volledig ander kader wordt onderhandeld, waarbij ook ruimtewapens betrokken zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1