Open school Vlissingen kan eind april beginnen Bestuurscommissie voor ouderenwerk niet zinvol Goes-Borssele HOBBY ONTAARDDE IN VERSLAVING PZC/ provincie EIS LAGER DAN LANDELIJKE RICHTLIJN Symposium over probleem zoetwater Mildere eis in hoger beroep voor dealen softdrugs Middelburg Weekeindeverbod WERKGROEP WELZIJN OUDEREN VLISSINGEN: Vrijwilligers Onroerend goed te koop aangeboden Loowoude Driehuizen Bungalow Wie bezig is met een huis, kan op 200 postkantoren terecht voor een persoonlijk gesprek in een aparte ruimte met een des kundig hypotheekadviseur. Bovendien weet ook uw makelaar alles over de lage rente en lage afsluitprovisie van de RPS-hypotheken. Lees er over in onze folder 'Hypotheken', die op elk post kantoor ligt. Of die u thuisgestuurd krijgt via de coupon hiernaast of (op werkdagen tot 21.00 uur) een gratis telefoontje met 06 -0400. Ruime eengezinswoning postgiro J rijkspostspaarbank! j VRIJDAG 22 MAART 1985 ^1 Vlissinger verkoopt zijn auto na 'drankrecord' MIDDELBURG - Rijden onder invloed stond weer eens centraal tijdens de donderdagmiddag gehouden zitting van politierechter mr G. Nomes in het gebouw van de arrondissements rechtbank in Middelburg. Recordhouder van die zitting werd de 55-jarige L. C. de J. uit Vlissingen. Hij werd in september vorig jaar in Kortgene aangehouden met een promillage van 2,60. Daarvoor had hij in Zierikzee een geparkeerde auto aangereden zonder 'zijn identiteit bekend te maken'. „We zijn hier heel wat gewend, maar 2,60 is wel heel erg hoog", zei mr Nomes. De J. was dat wel met hem eens. De Vlissinger zei zo onder de indruk te zijn van het gebeurde dat hij zijn auto heeft verkocht en de ge meentepolitie in zijn woonplaats een brief heeft geschreven waarin hij ver klaarde vrijwillig zijn rijbewijs te wil len inleveren. Tegen deze achtergrond week officier van justitie mr C. Nij- meijer van de landelijke richtlijn af en eiste géén onvoorwaardelijke gevan genisstraf. Het werd een geheel voor waardelijke gevangenisstraf van twee weken, een boete van 2000 gulden en een rijontzegging van 12 maanden. Mr Nomes deed in zijn vonnis nog eens 800 gulden van de boete af.* Geheel volgens de eis van de officier werden W. K. (21) uit Moerstraten en D. G. (54) uit Goes veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken, een boete van 1500 gul den en een rijontzegging van 9 maan den. G. had in augustus in Goes de bloedproef geweigerd. Hij verklaarde dat hij de politieman die zei hem daartoe opdracht had gegeven, pas vorige week voor het eerst te hebben gezien: reden voor G.'s raadsman mr Rijkse aan de politierechter te vragen om deze politieman als getuige op te roepen. Mr Nomes geloofde weinig van G.'s verhaal en wees dat verzoek af. MIDDELBURG - In de Schouwburg in Middelburg wordt donderdag 18 april een symposium gehouden over 'de zoetwatersituatie in het Zuid- I west-Deltagebied van Nederland'. Het symposium wordt georganiseerd door de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, departe ment Zeeland. Kernpunt van het symposium vormt het zoetwatertekort in Zeeland en de noodzaak van zoetwatervoorzienin- I gen voor de agrarische sector. Inlei- Iders zijn ir J.C. Janse namens Rijks- I waterstaat district Zuid-west van de I directie waterhuishouding en water- I beweging, ir W.L.A.G. Tacken, direc- I teur landbouw en voedselvoorziening I in Zeeland, ir A. de Best namens I provinciale waterstaat en mevrouw ir M.J. van der Weele-Minderhoud, lid I van de Raad van de Waterstaat. Tot I slot wordt een forumdiscussie gehou- I den. In het forum zal ook dijkgraaf I. I Hage van het waterschap Tholen zit- I ting nemen. Het symposium duurt Ivan 14.00 tot 17.00 uur. IDEN HAAG De procureur-generaal Ibij het Haagse gerechtshof heeft te- l&en de 36-jarige Goesenaar M. P. S. ■vier weken voorwaardelijke gevan genisstraf geëist wegen het in bezit Ihebben en de verkoop van softdrugs. |De politierechter in Middelburg had |S. veroordeeld tot zes weken, waar- jvan drie voorwaardelijk. Is. was in hoger beroep gegaan omdat Ihij huiverde van gevangenisstraf. Hij Ivroeg of zijn 'zitweken' wellicht kon- Iden worden omgezet in dienstverle ning. s. staat terecht omdat hij in '82 |meermalen hasj en hennep had ver kocht. In november van dat jaar werd |bij hem ruim 18 gram hasjies en 21,5 Tarn hennep in beslag genomen. De procureur-generaal mr K. H. Mete ring oordeelde dat de feiten inmiddels (tweeënhalf jaar oud zijn en de ver nachte een 'rustig strafblad' heeft. De pitspraak is woensdag 3 april. K. had volgens een getuige in septem ber op Tholen met zijn auto de gehele wegbreedte nodig. Het gevolg was dat een tegenligger moest uitwijken, in de berm terecht kwam en over de kop sloeg. K. reed door. Het verhaal van K.'s raadsman, die beweerde dat absoluut niet vaststond dat zijn cliënt schuld aan het ongeluk had, bracht mr Nomes niet op andere gedachten dan de officier van justi tie. „Dat is toch te gek voor iemand van 20 jaar" liet de politierechter zich ontvallen tijdens de behandeling van de zaak van N. B. uit Nieuwdorp. Twee keer binnen vijf maanden was B. aangehouden met alcoholpromilla ges van 1,28 en 1,35. „Van die eerste keer was u blijkbaar niet onder de VLISSINGEN Het Vormingswerk Jong Volwassenen (VJV) in Vlissingen begint eind april een 'open school project' op de dinsdag- en woensdagoch tend in het VJV-gebouw aan de Verkuyl Quakkelaarstraat. Het project is bedoeld voor mensen vanaf zeventien jaar die na de lagere school weinig of geen kans hebben gehad om voorgezet onderwijs te vol gen. De cursus gaat uit van de kennis die mensen al hebben en geeft hen de gelegenheid die kennis te vergroten in een tempo dat zij zelf bepalen. De twee ochtenden in de week worden gebruikt voor de twee delen waarin het cursusprogramma uiteen valt. Op de ene ochtend wordt aandacht be steed aan praktisch Nederlands, reke nen en -voor wie wil- Engels. De bijeenkomsten op de tweede ochtend behandelen onderwerpen die door de cursisten zelf worden aangedragen. Door de begeleiders van de open school cursus leren de cursisten bij voorbeeld hoe ze zelf zoveel mogelijk informatie over een onderwerp kun nen krijgen. Het is de bedoeling dat lessen en gekozen onderwerpen in samenhang met elkaar worden gege ven. Volgens cursusleidsters Riet Siero en Eline Droog kunnen de redenen om aan de open school mee te doen uiteenlopen: de een zal het doen om de kinderen bij het huiswerk te kun nen helpen, de ander om bij het solliciteren wat steviger in de schoe nen te staan. In Middelburg Is al een open school project aan de gang. Toen afgelopen maandag de samenwerking tussen de Zeeuwse dag- en avondscholenge meenschap (ZDASG) en de beide Wal- cherse VJV's werd bekrachtigd, en de Stuurgroep Open School Werkwijze officieel werd ingesteld, gaven ge meente Vlissingen en de provincie Zeeland de vereiste subsidie het groe ne licht, waardoor het Vlissingse pro ject van start kan. Wie meer over het open school pro ject wil weten, kan bij het VJV in Vlissingen een informatiefolder aan vragen. Er is plaats voor vijftien deelnemers en kinderopvang is mo gelijk. indruk", stelde mr Nijmeijer. die dan ook een voorwaardelijke gevangenis straf van twee weken, een boete van 1200 gulden en een rijontzegging van 9 maanden eiste. De boete werd door mr Nomes bepaald op 1000 gulden; de rest van de eis nam hij over. Mr E. Smit uit Middelburg zag kans om het vonnis dat tegen zijn cliënt F. van R. (44) uit Antwerpen werd uitge sproken iets milder te laten zijn dan de eis van de officier. Van R. reed op 23 september '84 slechts zeventig me ter van een café naar de haven van Colijnsplaat. Op dat korte stukje ver leende hij evenwel geen voorrang aan een politieauto. De bemanning daar van moest halsbrekende toeren uitha len om een aanrijding te voorkomen. Reden: Van R. had een alcoholpromil lage van 2,09. Officier en rechter wa ren het eens over de tweè weken voorwaardelijke gevangenisstraf en de boete van 1500 gulden; van de geëiste rijontzegging van negen maanden maakte mr Nomes negen maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. M. de R. (26) uit Zuiddorpe zou zijn baan verliezen als hem een rij-ont- zegging zou worden opgelegd. Zijn alcoholpromillage was 1,96 toen hij in augustus op de rijksweg in Terneu- zen werd aangehouden. „Ik geef u nog één kans, een unieke kans", zei mr Nomes. Aan de geëiste voorwaarde lijke gevangenisstraf van twee we ken en de boete van 1200 gulden kon De R. niet ontkomen, maar de ge vraagde rij-ontzegging van negen maanden werd omgezet in een week- eindrijverbod voor de duur van één jaar. Datzelfde had C. J. (20) uit Rilland- Bath graag gezien. Hij kwam er met de voorwaardelijke gevangenisstraf van 2 weken, een boete van 1000 gulden en een rij-onzegging van negen maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk vanaf. De eis hield een onvoorwaardelijk ontzegging in. J.'s promillage bedroeg in september in Goes 1,33; het gevolg van het drinken van een paar flesjes kriekbier. Tijdens de zitting legde hij de heren Nijmeyer en Nomes desgevraagd uit, dat dat een soort kersenbier is. De magistra ten kenden de drank niet, die volgens J.'s raadsvrouwe mevrouw A. van de Dries 'alleen voor fijnproevers is...' VLISSINGEN - Het is niet zinvol om een gemeentelijke commissie in het leven te roepen die de taken van de stichting welzijn voor ouderen Vlis singen (SWOV) gaat uitvoeren. Tot die conclusie komt een werkgroep uit de SWOV die de voors en tegens van de instelling van een zogenaamde commissie ex art 61 op een rij heeft gezet. Volgens de werkgroep kan be ter worden overwogen de stichting in tweeën te splitsen, waarbij prakti sche zaken zoals beheer van de centra en verhuur van kantoorruimten in handen worden gegeven van de dienst welzijnsvoorzieningen. Het rapport van de werkgroep wordt dinsdag 26 maart besproken tijdens de vergadering van het algemeen be stuur van de stichting Welzijn voor Ouderen in Vlissingen. Die vergade ring wordt gehouden in Bachten Ree- de en begint om 19.30 uur. De werkgroep is van mening dat de praktische zaken zoveel aandacht vragen, dat er weinig tijd overblijft voor echte aandacht voor het gecoör dineerd bejaardenwerk. De vorming van een commissie ex artikel 61 wijst de werkgroep onder meer af omdat het particulier initiatief daarmee wordt aangetast. Een ander bezwaar vormt het feit dat met een dergelijke commissie niet de doelgroep bepa lend is voor het beleid, maar de gemeenteraad. Verder vreest de werk groep dat een bestuurscommissie een te hoge drempel vormt voor de doel groep en bovendien is het niet duide lijk of de in de stichting deelnemende instellingen belang hechten aan deel name in een gemeentelijke commis sie. Het algemeen bestuur van de SWOV bespreekt verder het jaarverslag van de stichting over 1984. Daaruit blijkt onder meer dat het met name door de gemeentelijke bezuinigingen steeds moeilijker is geworden om de drie dienstencentra volledig te laten func tioneren. Dat leidde onder meer tot een toename van het vrijwilligers werk. De stichting constateert dat het streven er op gericht is vrijwilli gerswerk alleen dan toe te laten als het niet concurreert met beroepsar beid. „Het is echter de vraag hoe lang dit houdbaar is als bij een ongewijzigd ouderenbeleid de vraag naar hulp toeneemt", aldus het bestuur in het jaarverslag. De stichting stelt verder dat vrijwilligerswerk niet mag leiden tot een grotere afhanklijkheid van de ouderen en bepleit daarom stimule ring van vrijwilligerswerk door oude ren. Dankzij het vrijwilligerswerk is het in 1984 wel mogelijk geweest het dien stencentrum Bachten Reede geduren de de hele vakantieperiode open te laten blijven. De ervaringen kunnen volgens de stichting aanleiding zijn te bekijken of ook de centra Bachten Poorte en Bachten Komme in de vakantieperiode geopend kunnen worden. Het jaarverslag geeft verder een overzicht van de in het afgelopen jaar gehouden activiteiten zoals voorlichting, educatie, hulp- en dienstverlening, maaltijdvoorzie ning en sociaal-cultureel werk. Drie vrijwilligers werken aan de locomotief. Liefhebberij is het woord niet. Verslaving komt er veel dichterbij. Want ondanks een reeks van tegenslagen, waarbij een doorsnee hobbyist allang het bijltje zou hebben neergegooid, poetsen, sleutelen en wrijven de mensen van de stichting Stoomtram Goes-Borssele nog steeds ieder vrij moment aan het materieel. Dat de trein al ruim anderhalf jaar stilstaat blijkt alleen een reden om locomotieven en rijtuigen met nog meer geestdrift op te kalefateren want niet rijden betekent meer tijd. Bovendien is het tij gekeerd en rijdt er komend seizoen weer een toeris tisch treintje door de Zak van Zuid- Beveland. Een elk-weervoorziening waarbij niet alleen de vrijwilligers van de stichting wel varen, zo is de stellige overtuiging van velen in Zuid-Beveland, maar die ook ten goede komt aan de hele Zeeuwse toeristische industrie. In 1972 begon een enthousiaste groep met het maken van oefen ritjes op het oude spoor door de gemeente Borsele. Met een oude stoomlocomotief lukte dat heel aar dig en al snel konden personen worden vervoerd, die geld in het laatje brachten. De loods en de lijn werden van de Nederlandse Spoor wegen gehuurd, die de lijn welis waar niet meer gebruikten maar nog wel beheerden. De NS-huren waren niet mals maar de stichting Stoomtram Goes-Borssele kon, met veel vrijwilligerswerk, de exploita tie aardig rond krijgen. Het treintje bedroop zichzelf en het wagenpark kon zelfs gaandeweg worden uitge breid. In het seizoen 1982-1983 kwam de eerste grote klap voor de stichting, die nooit een cent subsidie had ontvangen. De spoorwegen gingen alle onrendabele lijnen afstoten en Goes-Borssele was daar één van. Daarmee kwam het voortbestaan van het treintje in gevaar. Een roep om hulp bij de provincie Zeeland liep op niets uit. In alle toeristische folders wordt de stoomtram met foto en al afgedrukt maar de provin cie meende de voorziening niet op de subsidielijsten te moeten zetten. Tot grote woede overigens van het gemeentebestuur van Borsele, dat zich inmiddels met een ongekende eensgezindheid achter de stichting had geschaard. Na wat eerste hulp en een onder zoek naar de rendabiliteit van de lijn, nam de gemeente Borsele het voortouw. Langdurige onderhande lingen met de spoorwegen resulteer den in de aankoop van bijna de volledige lijn. Borsele moest hier voor zeseneenhalve ton uittrekken, die voor een groot deel terug zullen vloeien in de gemeentekas want Natuurmonumenten heeft belang stelling getoond voor verreweg het grootste deel van de lijn, die veel natuurwetenschappelij k heeft. waarde Een redding op het nippertje. Zonder het bezielend enthou siasme van de gemeente Borsele en met name van burgemeester drs. G. C. G. van den Heuvel, zou de lijn reddeloos verloren zijn geweest, terwijl toch sinds 1972 was bewe zen dat de zaak rendabel kon draai en. Als alle obstakels uit de weg zijn geruimd, kan de tram in mei weer rijden. AdvertentieI KERKLAAN15 Eengezinswoning metaparte garage, met als bijz. een uitgebouwde keuken v.v. massief eiken keukenblok ap^^tyogj GRACHTENPAND Edam b.d. Dam, 20x6 eigen grond, Part. bedr.ri te, 1e en 2e etage 2 rrr woningen, beide m. zeer gr. Geheel voorzien van c.v. dubb begl. Vr. pr. f 139.500 -M^Evt. ook zonder garage. gehee }jfsp c.v. irde' ning f 1.700 per jaar. Koop Halfvrijstaand HERENHUIS, t afzonderlijke tuinkamer, gBd onderhouden, prima ligging, ruime woonkamer, tjtaal 4 sl.k. stekende verbindingen, o.a. A'dam en omg. T.k. royaal HUIS met o. keuk., o. haard, 4 sl.k., badk., dak terras, carport, tuin a d. zonk pr. n.o t.k. NIJKERK (10 km v a. Amersfoort). Woonhuizen, bungalows enz. in alle prijsklassen Vraag onze woninggids sITwmprsT rote fietsenberging en tuin (Z). Aparte garage (6x3). VRAAGPRIJS: f 145.000 k. (Excl. garage). te koop bij Oosterpias Paters- wolde. Brieven onder nr. v.d. blad. E| Ruffi woépn uti badl^2etoil„ kld. thermop., tuin op Z. Vr.pr. f149.000 k.k. [ndJ rijsse' en, creRfeembbew-en GMifDrn oor de fraai en deskundig ingerichte tuin is privacy volledig gegarandeerd. Het perceel is ronckim aangeplant met es/iep en hagen. Er is een zonng&eiawlferwd'entiiirvHd bijkeuk., studeerkam., sl.kam., hal en toil Verd.: 3 sl.kam., badkam. C.v., smaakvolle betegeling/sanitair. ver 1e en 2e verd., uk. incfi ipp., 5 sl.k., 2 badk. n 2 toil^_ OOtgkl L A U WWlS (vKrG* BI PP Div. woningen en Sndht v a. f45 000 tot f220.000. - vrije vestic Moderne HELFT RËWHUIS Sb UBBEL in Meppel. Bouwjaar 1976. apparatuur. 3 sl.kmrs en zol der met dakkapel Ruime tuin. Het gehee is uitstekend erj^ro4en |r>a»)soleerd. I0 k.k. HELFT V. DUBBEL HEREN HUIS m GARAGE, L-kamer, helft van twee onder één kap, met garage, voor- en achter- Stuurt u mij documentatie over de RPS- hypotheek, plus de adressen van de postkantoren met een hypotheekadviseur in mijn omgeving. Naam: Deze bon in een envelop zonder postzegel verzenden naar: Hypotheekbedrijf postgiro/rijkspostspaarbank, Antwoord nummer 1000,1520 VB WORMERVEER. 1 Adres: I Postcode/Plaats: I BZPZC 12 I I I J Reden voor het vrijwillige personeel van de stoomtram om het poetska toen, de oliespuiten en de koper poets eens extra intensief te gebrui ken. Als komend voorjaar de trein de eerste rit maakt in de nieuwe regeling, zullen zelfs de passagiers in de derde-klaswagons zich ko ninklijke reizigers wanen. Met man en macht proberen de vrijwilligers het wagenpark zo authentiek en zo chique mogelijk te maken. De hob by omgeslagen in bezielde versla ving. De vrijwilligers, die iedere zaterdag voor dag en dauw de sleutels pak ken, zijn allemaal deskundig gewor den in het opknappen en besturen van stoomlocomotieven. De mees ten hebben een jarenlange ervaring van miniatuurtreinen achter de rug en prijzen zich gelukkig tegen de Stoomtram Goes-Borssele te zijn opgelopen. Ton Rombauts, be stuurslid belast met de technische leiding, werkt al heel lang mee. Iedere week reist hij van Halsteren naar Goes om aan de locomotieven te werken. Hij spreekt met een zeker respect over het materieel, dat in de Goese loods oud en respec tabel staat te glimmen. De stichting heeft de beschikking over vier stoomlocomotieven, waar van er drie bedrijfsklaar zijn. De Wittouck, van het merk Orenstein en Koppel, is in 1921 in Berlijn gebouwd. Hij deed totdat de stich ting hem overnam, dienst bij de suikerfabriek in Breda. De Bison is een Lameuse uit 1928, die kolen heeft gereden bij de mijnen Oranje Nassau en Laura in Limburg. Bij de laatste mijn reed ook de locomotief Laura uit 1924, een Krupp, die pas het volgende seizoen ingezet zal kunnen worden. De laatste locomo tief, de jongste, is een oorlogsmachi ne. De Enter, van het merk Ameri can Davenport, is in 1943 gebouwd en in 1944 met de invasielegers aan land gekomen. De opknapbeurt, die de vrijwilligers de locomotief gaven betekende eigenlijk complete nieuwbouw, bijna alle onderdelen werden vervangen. De vrijwilligers komen soms van heinde en verre voor de trein. Arjen Huzen reisde lange tijd tussen Zwolle en Goes. Hij ging in 1975 op zoek naar een trein, een stoomtrein, waarbij hij zijn des kundigheid op het gebied van het trajectbeheer kon toepassen. Het werd Goes-Borssele, en om iedere zaterdag te kunnen werken ging er heel wat reistijd verloren. Sinds kort heeft Arjen Huzen een baan in Zeeland en kan hij zich nog meer inzetten voor de toeristenlijn. Niet aflatende inzet is de kurk waar op de stichting drijft. Alle vrijwilli gers hebben een taak, die stipt moet worden uitgevoerd. Er zijn stokers, machinisten, conducteurs, mate riaalbeheerders en allerlei soorten technici. Een ploeg is bezig met het opknappen van rijtuigen in de oor spronkelijke staat. Centimeter voor centimeter wordt het oude eiken hout ontdaan van bekleding, stof en lijmlagen. Een schitterend, degelijk ogend rijtuig is het resultaat. Als in mei de manometers weer dienst gaan doen kunnen toeristen het Bevelandse landschap tot aan Oudelande weer eens van een ande re kant bekijken. Het feit dat de lijn dwars door het landschap loopt, loodrecht op wegen en dijken, maakt het gezichtspunt vanuit de trein ook voor Bevelanders interes sant. Om het allemaal nog leuker te maken overweegt de gemeente Bor sele een landbouwmuseum of een natuureducatief centrum te stich ten langs de lijn. Hoe attractief de stoomtram Goes-Borssele uiteinde lijk ook moge worden, de attractie zit hem voor de vrijwilligers in loco motieven, de rijtuigen, de manome ters en natuurlijk de stoomfluit. Pas als er nostalgisch stoom kan wor den afgeblazen zijn de werkers ge lukkig. Een liefhebberij die al lang tot een verslaving is géworden. Mieke van de Jagt Ton Rombauts, druk aan het sleutelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 15