Oostburg kan vervuild terrein Cruson kopen Kwaliteit van grondwater in Gentse Kanaalzone is redelijk Dierlijke mest voor meer dan alleen de akkerbouw geschikt PZC/ provincie VOORZITTER KNBTB: POLITIEKE WIL NODIG TWEEDE HUIZEN GEEN BIJDRAGE LEEFBAARHEID Ontwapening niet ten koste van veiligheid in Liempde Revolutionair: B&O "Red Line"speakers Radio Ohms Revolutionair: B&O "Red Line"speakers Fa. Dert Video-HiFi Voorman Weigering Defensiebelasting spreekt in Goes ashondenshow in Bergen op Zoom KANAAL STERK VERVUILD Revolutionair: B&O "Red Line"speakers Van den Berge Revolutionair: B&O "Red Line"speakers Kramer HiFi IR HERKENS: KWALITEIT MOET VERBETERD Revolutionair: B&O "Red Line"speakers A. van Cadsand en Zn. Revolutionair: B&O "Red Line"speakers liSh De Lichtbron Zeeland nd B.V. VRIJDAG 22 MAART 1985 13 Manifestatie landbouwmachines ONDER BEPERKTE VRIJWARING Sloop Gezinsbedrijven Spoor Ds C. J. van Royen 50 jaar predikant Boringen OUD-MINISTER DE GEUS: Twijfels 'SF" Automatisering in kleine boerenbedrijven haalbaar LIEMPDE - De verdergaande mechanisatie en automatise ring hoeft niet alleen maar op grote land- en tuinbouwbe drijven rendabel te zijn. Maar de politieke wil moet er zijn om kleinere bedrijven van de voordelen te laten meeprofi teren. Het land- en tuinbouw kundig onderzoek moet zich hierop instellen. Drs. J. Schouten, voorzitter van de katholieke Nederlandse boeren- en tuindersbond (KNBTB), betoogde dit donderdag tijdens de presentatie van het programma voor de Werktuigen- dagen Liempde, die dit jaar op 13, 14 en 15 mei op het landgoed Velder in het Noordbrabantse Liempde worden gehouden. Het thema van de agrarische beurs is deze keer 'Mogelijkheden en grenzen voor land- en tuinbouw'. Schouten haakte daar met zijn inleiding op in. Hij wees erop dat veel boeren en tuinders zich afvragen of er nog ont wikkelingsmogelijkheden zijn voor hun bedrijf. Reden voor de KNBTB om er zijn discussie-onderwerp voor het seizoen 1984/85 van te maken. De voorzitter van de katholieke boeren- organisatie zei de indruk te hebben dat de grenzen van de mogelijkheden voor een groot deel worden bepaald door de ministers van financiën van de landen die de Europese Gemeen schap vormen. Zij zeggen hoe het EG-landbouwbeleid wordt uitge voerd. „Als de boerenorganisaties hiertegen bezwaar maken vanuit de invalshoek van de agrarische inko- mens en vanwege het gevaar dat nationaal beleid herleeft, dan worden ze niet gehoord", aldus Schouten. Hij waarschuwde voor verdeeldheid in het boerenkamp. De mestproble men, waarmee de intensieve veehou- Advertentie SLUIS Meerminnestraat 9, Tel. 01178-1474 MIDDELBURG - De tweede woningen vormen in het algemeen geen bijdrage tot de leefbaarheid van de dorpen in Zeeland. De gemeenten moeten daar bij het beheer van het woningbestand rekening mee houden. Dat concludeert de Provinciale Planologische Dienst in een notitie, die volgt op de nota 'Een dorp verder'. Vanuit de staten was door de PvdA om die notitie gevraagd. De PPD stelt, dat voor de gemeenten de gebruiksverordening van veel belang kan zijn en dat het beleid verder gericht kan worden op woningverbetering en verbetering van de woonomgeving. „Gemeenten kunnen ook zelf woningen aankopen en ze vervolgens - na opknappen - verkopen of verhuren of verkopen". In een slotsom stelt de PPD verder, dat de situatie op de woningmarkt de laatste jaren mogelijk enigszins is gewijzigd, maar dat dat geen aanleiding is het terughoudende beleid op het gebied van de tweede woningen te wijzigen. Advertentie VLISSINGEN Nieuwendijk 35-37, Tel. 01184-12209 LIEMPDE - Van maandag 13 tot woensdag 15 mei worden op het landgoed Velder in het Brabantse Liempde de Werktuigendagen Liempde gehouden. Deze tweejaar lijkse beurs, waar de mechanisatie in de land- en tuinbouw centraal staat, wordt voor de eenendertigste keer georganiseerd. De belangstelling voor de Werktui gendagen is de afgelopen jaren sterk toegenomen. In 1983 kwamen meer dan 100.000 bezoekers uit ruim twin tig landen kijken wat onder meer de exposerende fabrikanten, leveran ciers en voorlichtingsinstanties te bie den hadden. Het tentoonstellings complex is dit jaar weer vergroot om alle deelnemers en bezoekers te kun nen herbergen. De werktuigendagen onderscheiden zich van andere land- en tuinbouw- beurzen door de ruimte die is gescha pen voor allerlei demonstraties in de openlucht. Veel aandacht wordt on der meer besteed aan groententeelt in de volle grond, de verschillende fasen in de teelt van suikerbieten en aard appelen en de aanvoer, opslag en verwerking van mest. Ook de rol die de computer in land- en tuinbouw gaat spelen, wordt uitgebreid belicht. Ir. P. J. Lardinois, voorzitter van de hoofddirectie van de Rabobank Ne derland, verricht op 13 mei de officiële opening van de werktuigendagen. De agrarische beurs is gedurende de drie dagen van 8.30 tot 17.00 uur geopend. GOES - Landelijk coördinator Ignace de Haes van de Beweging Weigering Defensiebelasting (BWD) spreekt maandag vanaf 19.30 uur in 'De Veste' aan de Keizersdijk in Goes. Hij zal ingaan op de vragen waarom belas ting wordt geweigerd, of gebruik van zo'n zwaar middel gerechtvaardigd is en hoe zoiets in de praktijk ge beurt. De Zeeuwse BWD-afdeling richt haar actie op de PZEM, omdat 10 procent van de BTW op de gasrekening uitein delijk terecht komt bij het ministerie van defensie. Een bedrag van 5,72 gulden - symbolisch voor de 572 kern raketten die de NAVO in Europa wil plaatsen - wordt afgetrokken van de nota en later contant betaald. Inmid dels is de groepering ook bezig met een estafette-actie: elke maand weige ren weer één of twee andere BWD- leden daadwerkelijk 5,72 gulden over te maken aan het energiebedrijf. Dat geld wordt gestort in een landelijk vredesfonds. De rente hiervan komt ten goede aan vredesprojecten. Het nominale bedrag blijft beschikbaar voor het geval de weigeraars gedwon gen worden hun rekening aan de PZEM te voldoen. ERGEN OP ZOOM De KC Schel- ezoom houdt zondag 31 maart de evende regionale rashondententoon- telling in de evenementenhal De toelemat in Bergen op Zoom. Aan eze hondenshow nemen 248 rashon- en deel, verdeeld over 67 rassen. De curingen beginnen om 9.30 uur, ter- Ijl dan ook de hal voor bezoekers Pengaat. OOSTBURG Na maandenlange onderhandelingen is het er dan toch van gekomen: het Oostburgse college van b en w wil het bedrijfsterrein van de failliete firma Gebroeders Cruson in Breskens aankopen. Donderdag kreeg het college bericht van de curator dat het gedeelte van het terrein, dat in het faillissement valt, voor 25.000 gulden door de gemeente kan worden gekocht. Daarmee komt een einde aan de slepende onderhandelingen, die reeds in de zomer van 1984 werden begonnen. Begin dit jaar zag het er even naar uit dat de hele affaire af zou ketsen. Curator mr H. den Hollander stelde als voorwaarde dat saneringskosten van het ver vuilde terrein niet op de boedel verhaald mochten worden. De ge meente weigerde die voorwaarde te accepteren, zodat de tweede kandi daatkoper, het voormalige directie lid van het bedrijf P. Cruson sr., alsnog in aanmerking kwam. Na moeizame onderhandelingen zijn de gemeente en de curator toch nog tot een compromis gekomen. Overeengekomen is dat de boedel tot 1 september voor claims van de gemeente wordt gevrijwaard. Na die datum kan het college proberen eventuele saneringskosten te ver halen. Voor curator Den Hollander is die overbruggingsperiode vol doende om het faillissement af te handelen. Een belangrijk deel is al in handen van Cruson sr. De gebouwen, die op het aangekochte terrein staan, zul len worden gesloopt. Het perceel heeft voorlopig de bestemming groenvoorziening gekregen. Als de gemeente daadwerkelijk tot aan plant en sloop zal overgaan, raakt de kern Breskens een reeds vele jaren als 'puinhoop' beschouwde opstal kwijt. Momenteel wordt het terrein nog ontsierd door restanten van eerdere sloopactiviteiten. De overeenkomst met de curator werd donderdagavond in een korte mededeling aan de raad gepresen teerd. Pas volgende maand volgt het definitieve voorstel om aan te kopen. Tot nu toe heeft wethouder J. Thomaes zich als enige collegelid een pertinent tegenstander van de verwerving van het bedrijfsterrein getoond. Uit eerdere commissiever gaderingen is gebleken dat een meerderheid van de raad zich naar alle waarschijnlijkheid achter het meerderheidsvoorstel van het col lege zal scharen. De koop betreft slechts een beperkt gedeelte van het bedrijfsterrein. Een archieffoto van het terrein van het voormalige bedrijf Cruson in Breskens. derij kampt, dreigen bijvoorbeeld soms die verdeeldheid te veroorzaken. Veehouders die een bedrijf hebben dat zich nog in een ontwikkelingsfase bevindt, hebbeh de neiging zich af te zetten tegen collega's met grotere bedrijven onder het uiten van de beschuldiging dat die groteren ver antwoordelijk zijn geweest voor het ontstaan van het mestprobleem. En door de rem die op de groei van de intensieve veehouderij is gezet, voelen de beginners zich benadeeld. De KNBTB is en blijft, zo verzekerde Schouten, voorstander en voorvech ter van het gezinsbedrijf. „Onze orga nisatie vindt dat gezinsbedrijven - ook al zijn ze wat aan de kleine kant - best te verdedigen zijn voor de toe komst", sprak hij. „We zijn het be paald niet eens met het geluid dat de concurrentiekracht van de Neder landse agrarische sector vooral zou afhangen van de grootte van de boe- ren- en tuindersbedrijven". Schouten verwierp dan ook de opvatting dat de Nederlandse landbouw alleen te red den zou zijn door minder boeren. „Het gaat er bij mij en bij de KNBTB om zoveel mogelijk boeren en tuin ders in stand te houden op zelfstandi ge, gezonde gezinsbedrijven", be klemtoonde hij. „Dergelijke bedrij ven kunnen bijdragen aan de verster king van de Nederlandse agrarische sector en daarmee ook aan de natio nale economie". De voorzitter van centrale landbouw organisatie erkende overigens dat het geen zin heeft met kunst- en vliegwerk gezinsbedrijven in stand te houden die op zichzelf geen redelijke kansen hebben. Het deed Schouten plezier dat ver scheidene fabrikanten van agrarische apparatuur zich wel degelijk instellen op de kleinere bedrijven. „Zij begrij pen goed dat ook kleinere gezinsbe drijven bestaanskansen hebben. Kan sen die niet alleen zijn gebaseerd op hoge bedrijsinkomens maar ook op arbeidsvreugde en levensvervulling", aldus de KNBTB-voorman die zei te menen dat leveranciers meer gebaat zijn bij de verkoop van grote aantal len kleinere machines en apparaten dan bij de levering van veel minder grotere eenheden. f m T De kleuters amuseren zich goed tussen de schapen. HEINKENSZAND - Gedeputeerde J. B. Ventevogel heeft donderdag middag, bijgestaan door ruim 200 kleuters van de drie Heinkenszand- se kleuterscholen, een uitbreiding aan de schaapskooi van de Stich ting Zeeuwse Schaapskudde, offi cieel geopend. De kleuters konden zich een half uur extra met de 250 schapen en een groot aantal lam metjes verpozen want zolang liet de gedeputeerde op zich wachten. Met het doorknippen van een lint en het ophangen van door de kleu ters gemaakte collages, opende Ventevogel 250 vierkante meter nieuwe schaapskooi, die aan het oude gedeelte is gebouwd. De stichting Zeeuwse Schaapskud de viert dit jaar het eerste lustrum. Begonnen met 80 schapen in 1980, groeide de stichting snel in aantal begunstigers en vooral in het aantal schapen. „Zo'n kooi heeft echter niet de gewoonte om mee te groeien, of zoals schapen, regelma tig te jongen", zei burgemeester drs. G. C. G. van den Heuvel, voorzitter van de stichting. Hij overhandigde de gedeputeerde deel 1 van de boe kenserie Wilde Planten en stelde dat de provinciale bestuurder in de Bevelanden de twee volgende delen erbij kan verdienen met het openen van andere recreatieve voorzienin gen. Hij doelde hiermee op de Stoomtram Goes-Borssele die, zo als de burgemeester in het verleden herhaaldelijk heeft opgemerkt, door de provincie stiefmoederlijk is be handeld. Ventevogel ging echter niet in op Van den Heuvels uitdaging om toe zeggingen te doen omtrent de spoorlijn. Hij stelde wel op de hoog te te zijn met de schoonheid van het Bevelandse landschap en vond dat voorzieningen als de schaapskooi belangrijk zijn, ook als het gaat om het verlengen van het seizoen. Over de stoomtrein vertelde hij persoonlijk wel te willen meeden ken, bijvoorbeeld of de plannen die Borsele uitbroedt wel rendabel zijn. De gemeente heeft zonder pro vinciale subsidie zelf de spoorlijn gekocht en daarvoor 650.000 gulden uitgegeven. De poging van de bur gemeester om de gedeputeerde 'op het spoor te zetten' was met name in het financiële vlak bedoeld, de rendabiliteit heeft Borsele al laten uitzoeken door een onderzoeksbu reau. Ook het Wereld Natuur Fonds heeft in de uitbreiding van de schaaps kooi 10.000 gulden bijgedragen. Voorzitter J. D. Backer vond dat de schakel naar de toekomst door de komst van de kleuters uitstekend was uitgebeeld. „Zij zijn de mensen die moeten worden voorgelicht over het belang van een schone natuur, die we eerst voor hen moeten be werkstelligen". Backer vertelde dat zijn wereldorganisatie jaarlijks een half miljoen gulden investeert in Nederlandse projecten. „We krijgen weieens het verwijt een organisatie te vormen van olifanten en walvis sen maar ook in schapen zijn we bereid geld te steken", merkte de heer Backer op. De komende twee weekeinden houdt de stichting Zeeuwse Schaapskudde open dagen in de schaapskooi in Heinkenszand. Be langstellenden kunnen dan de hele dag terecht om de vele lammetjes te bekijken en zich te laten voor lichten over de streek en de activi teiten van de kudde en de vereni ging tot behoud van natuurmonu menten. GENT De kwaliteit van het grond water in de Gentse Kanaalzone is relatief goed. Dit blijkt uit een rap port dat is opgesteld door het Bel gisch studiecentrum voor water en lucht, in samenwerking met het geo logisch instituut van de Gentse uni versiteit. Het rapport bevat de resultaten van onderzoek van het oppervlaktewater en grondwater dat werd uitgevoerd in ZIERIKZEE Ds C. J. van Royen (78), vrijzinnig hervormd emeritus predikant in Veendam, herdenkt zon dag zijn 50-jarig ambtsjubileum. Ds Van Royen was predikant van de vrijzinnig hervormde gemeente in Zierikzee van 1952 tot 1958. Hij begon zijn ambt in 1935 in Witmar- sum en stond vervolgens in Water gang, Boxum, Oude Pekela en Amers foort. Na Zierikzee, was hij predikant in Scheemda en Oosterwolde. een gebied gevormd door een drie kilometer brede strook langs beide oevers van het zeekanaal tussen de Belgische-Nederlandse grens en het centrum van Gent. Uit het onderzoek van het oppervlaktewater blijkt dat de verzilting van het kanaal sterk seizoengebonden is en toeneemt in de richting van de Nederlandse grens. In drogere periodes dringt het zoute wa ter door tot in Gent. De ingebruikna me van de westsluis in Terneuzen had een duidelijke invloed op de verzil ting. Door een verhoogde aanvoer van zoet water kon de verzilting vanaf 1974 enigszins worden tegengegaan. Over de verontreiniging van het ka naalwater brengt het rapport weinig of geen nieuwe elementen aan. Het kanaalwater is sterk verontreinigd, vooral door hoge concentraties zware metalen. trie en sierplantenteelt tussen 1970 en 1982 met zo'n vijftig procent is toege nomen. Tot nog toe zonder veel kwa lijke gevolgen staat in het rapport, waarin verder wordt gemeld, dat be langrijke grondwaterwinningen plaat selijk de stroomrichtingen van het grondwater hebben gewijzigd. Op en kele plaatsen en afhankelijk van het seizoen stroomt daardoor vervuild ka naalwater in het grondwaterreservoir. Dit doet zich in hoofdzaak voor in de buurt van de' grens tussen Zelzate en Sas van Gent. Over het algemeen is de kwaliteit van het grondwater vrij goed, aldus het rapport. Advertentie GOES Lange Vorststraat 42-44, Tel. 01100-15616 Voor de studie van het grondwater werden in een periode van twee jaar 1750 boringen uitgevoerd. Het onderzoek wees uit dat het ver bruik van grondwater door de indus- rAdvertentie} TERNEUZEN Noordstraat 38, Tel. 01150-12581 GOES - Dierlijke mest mag in geen geval als afvalstof worden be schouwd. Niet alleen de akkerbouw kan zijn voordeel doen met de over tollige hoeveelheden die afkomstig zijn uit de intensieve veehouderij. Het spul kan ook verwerkt worden tot kalkmeststof en is dan geschikt voor export naar Afrika. Daarnaast kan de mest gebruikt worden om de Advertentie J®®.--' AXEL Stationsstraat 7, Tel. 01155-1530 visstand in zee op peil te houden. Deze optimistische geluiden zijn af komstig van dr ir Ch. H. Henkens van het consulentschap in algemene dienst voor bodemaangelegenheden in de landbouw. Toch toonde Henkens zich op een vergadering in Goes van de provincia le raad voor de landbouwbedrijfsont wikkeling niet geheel gerust op het gebruik van dierlijke mest. „De kwali teit moet verbeterd worden", stelde hij. „Het fosfaatgehalte zal met name naar beneden moeten. Waarschijnlijk zal dat aspect de norm voor de aan te wenden hoeveelheid mest bepalen". De consulent voegde hier nog aan toe dat de acceptatie van dierlijk mest in akkerbouwgebieden zeker een goede kwaliteitsbewaking vraagt. Twee wetten staan op stapel om het probleem van overbemesting in met name Noord-Brabant en Limburg te gen te gaan: de wet op de bodembe scherming en de meststoffenwet. De bodem en het grondwater zijn inmid dels op verschillende plaatsen in bei de zuidelijke provincies aangetast. Henkens gaf aan dat het hier eigenlijk om een 'normaal' verschijnsel gaat. Traditioneel wordt de (veelal kleine hoeveelheden) mest dichtbij het land bouwbedrijf uitgestrooid op het huis perceel. De intensieve veehouderij is echter niet meer gebonden aan de eigen voerproduktie, maar betrekt dat van elders. Expansie stuit niet direct af op een natuurlijke grens. Nederland is hierdoor, aldus de spre ker, de 'huiskavel van de wereld' geworden. Voorzichtigheid met het gebruik van dierlijk mest is, volgens de consu lent, geboden. „We moeten zuinig zijn op onze bodem", verklaarde hij, „want die is er ook voor de mensen die na ons komen". Henkens wees er echter wel op dat zich in dierlijk mest minder zware metalen bevin den dan in zuiveringsslib en kunst mest. Het laatste produkt bevat cad mium. Het zal sterk van de prijs van de verschillende mestsoorten afhan gen, zo bleek tijdens de vergadering van de provinciale raad, of akkerbou wers daadwerkelijk voor het gebruik van varkensmest kiezen. De afzet wordt in Zeeland op de middellange termijn geschat op een half miljoen kubieke meter per jaar. VLISSINGEN - Het belangrijkste principe waaraan bij ontwapening moet worden vastgehouden is dat het gevaar in de wereld niet mag toenemen. Nederland kan niet een zijdig gaan ontwapenen omdat de NAVO-partners binnen het bond genootschap samen verantwoor delijk zijn voor vrede en veilig heid in de westerse wereld. Dat betoogde dr P. B. R. de Geus, voormalig CDA-minister van de fensie, donderdag tijdens een bij eenkomst van de Vlissingse afde ling van het Interkerkelijk Comité Tweezijdige ontwapening (ICTO). Ook kan er volgens hem niet ge dacht worden aan een neutrale rol van Nederland, omdat de havens van Rotterdam en Antwerpen en het daartussen gelegen gebied een zodanig belangrijke functie voor het Europese goederenverkeer heb ben, dat ze ongetwijfeld direct als doelwit in aanmerking komen in geval van een gewapend conflict. De heer De Geus benadrukte dat de 'atoomparaplu' veertig jaar lang een derde wereldoorlog heeft voor komen. Maar ook het CDA staat op het standpunt dat de rol van de kernwapens bij de defensie moet worden teruggedrongen. Dat geldt met name voor die nucleaire wa pens die de atoomdrempel verla gen, zoals atoommijnen en neutro nengranaten. Voorzover deze nog niet verwijderd zijn gebeurt dat binnenkort en daar is volgens de oud-minister van harte door het CDA aan meegewerkt. „Het is onze taak een goede conventionele ver dediging op te zetten om niet als eerste nucleaire wapens te hoeven gebruiken", aldus de heer De Geus. Over de nieuwste ontwikkeling op bewapeningsgebied, het Strategie Defence Initiative, beter bekend als'Star Wars', had hij zijn twij fels. Het is volgens hem zeer de vraag of de VS zich afdoende tegen ballistische projectielen kunnen afschermen. Vast staat dat een verdedigingssys teem in de ruimte ingrijpende ge volgen zal hebben voor het macht sevenwicht in de wereld. Dr De Geus sprak de hoop uit dat de komst van de nieuwe man in het Kremlin en de toenemende eensge zindheid van de bondgenoten in Europa tot een lager niveau van de bewapening in oost en west zal leiden. Na de inleiding van de heer De Geus werd door de bezoekers van de bijeenkomst van de gelegenheid gebruik gemaakt op zijn standpun ten in te gaan. Er waren ongeveer dertig belangstellenden. iAdvertentie mm/ MIDDELBURG Lange Noordstr,>at 14, Tel. 0111 .01180-13373

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 13