Kinderdagverblijven boos op Brinkman almanak Veilig oversteken Discussie over ontvankelijkheid gs in kroonberoep basisschool Dure auto's gestolen in Goes Dinsdag beslissing in carillon-affaire Bezorgdheid over vrije wapenhandel in België WATERZUIVERING BRUSSEL PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZEEUWSE ICTO blij met aanbod gesprek raad van kerken tomen omgezaagd ïn Nieuwerkerk Tentoonstelling 75 jaar scouting in Middelburg Industrie GEDEPUTEERDE: BESLUIT TREFT BELANGEN POLITIERECHTER Zwaar gewonde bij ongeluk in Kapelle 1 Hij deed dat tijdens een academische zitting van de European Shipping I Press Association (ESPA) in het pro- Innciehuis te Antwerpen. De ESPA Ihield daar een themabijeenkomst lover de vervuiling van de rivier de I Schelde. Om aan het zuiveringsstre- Iven daadwerkelijk gestalte te geven Iheeft de Belgische maritieme journa listenvereniging onlangs het gebied Imet de bron van de Schelde gekocht. Lenssens vertelde dat er in België (momenteel in totaal 7,2 miljoen inwo- Iner equivalenten, ofwel vervuilings- leenheden, op de Schelde worden ge- lloosd. Dit betreft alleen huishoudelijk (afvalwater. Binnenkort wordt echter (begonnen met het beperken van de D'66-kamerlid wil opheldering over materiaalfouten schuiven Pijlerdam MIDDELBURG - De werkgemeenschap Kindercentra Ne derland (WKN) vindt de eigen bijdrage, die ouders moeten betalen voor kinderen die een kinderdagverblijf bezoeken, onaanvaardbaar hoog'. De WKN noemt stijgingen in de eigen bijdrage - opgelegd door minister Brinkman CD Al- van maar liefst 173 procent. Bij de WKN is ook de Stichting Overleg Kindercentra Zeeland aangesloten. „De minister gaat met de wijzigingen die hij nu doorvoert veel verder dan de oorspronkelijk met de tweede kamer I gemaakte afspraken. Nu al hebben ouders hun kinderen van het dagverblijf gehaald, omdat ze de kosten niet meer kunnen opbrengen". Grootste punt van kritiek van het WKN-bestuur is het loslaten van het tot nu toe gehanteer de draagkrachtprincipe. „Het gevolg van dit alles is dat vrouwen die willen of moeten werken, weer de dupe worden", meldt het WKN-bestuur. De WKN heeft inmiddels een beroep gedaan op de tweede kamer, op de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) en op verschillende adviesraden. (België wil vervuilde Schelde aanpakken (Van een onzer redacteuren) ANTWERPEN - De verontreiniging die wordt veroorzaakt door één van de grootste vervuilers van de Schelde, de stad Brussel, zal de komende jaren langzaam maar zeker afnemen. Momenteel wordt dagelijks nog 4 tot 5 ton vuil afvalwater afkomstig uit de I Belgische hoofdstad op de Schelde geloosd. Door de bouw van nieuwe waterzuiveringsinstal laties zal de vervuiling vanuit Brussel echter verminderen. Momenteel worden de scenario's op gesteld om die verontreiniging via de rivier de Zenne drastisch in te dam- Imen. Dat meldde donderdagmiddag 1 de Belgische gemeenschapsminister I van leefmilieu, waterbeleid en onder- I wijs, J. Lenssens. (MIDDELBURG - Het bestuur van (iCTO-Zeeland (Interkerkelijk Comi- Ité Tweezijdige Ontwapening) is ver heugd over het aanbod van de Pro- Jvinciale Raad van Kerken in Zeeland lom een gesprek aan te gaan. Dat ■schrijft het bestuur in een persbe richt. IHet comité vroeg in september vorig ■jaar om een ontmoeting met de raad. Iln eerste instantie besliste deze dat leen gesprek gevoerd zou kunnen wor- Iden met de werkgroep vredeswerk, in ^aanwezigheid van leden van de raad )van kerken. ICTO zou dan bovendien aioeten instemmen met de verklarin gen die de verschillende kerken over [vrede en oorlog hebben afgelegd. BCTO-Zeeland sprak van onaanvaard bare voorwaarden en wees dit af. Het fcomité had om een gesprek met leden pan de raad van kerken gevraagd en is plij dat dit nu doorgang kan vinden. De organisatie heeft veel aanhang bnder de leden van de Nederlandse hervormde, gereformeerde en rooms- ptholieke Kerk. Ze vindt dat ze op pond daarvan moet kunnen meewer ken en meedenken bij de activiteiten aie de raad van kerken ontwikkelt op [iet gebied van vredeswerk. hIEUWERKERK - Aan de Oude jheuwlandseweg bij Nieuwerkerk zijn |n de nacht van woensdag op donder dag tien populieren omgezaagd. De bomen waren ongeveer twintig jaar bud en daarmee zo langzamerhand faprijp. De nachtelijke houthakkers padden de bomen ontdaan van hun lakken en de stammen meegenomen. Geveld maar allerminst uit het veld geslagen lag-ie daar te bed: een tienjarig Middelburgs knaapje. Grieppatiënt nummer zoveel. Met rode wangetjes die van oor tot oor reikten. Koorts dus. En niet zo'n beetje, zoals de thermometer aangaf. Veel geluid kwam er dan ook niet uit het anders zo drukke baasje. Op dat zachte fluittoontje na. „Hoor mam, ik kook al bijna", lichtte het knaapje nader toe. En moeder glimlachte opge lucht. Want wie zo reageert is alweer een eind aan de beterende hand. huishoudelijke vervuiling vanuit de Zenne met 1,7 miljoen inwoner equi valenten. Daarnaast wordt ook in MIDDELBURG - Omdat Scou ting Nederland dit jaar haar 75-jarig jubileum viert, is de grote tentoonstelling '75 jaren scouting' die gedurende het jubileumjaar langs de verschil lende provincies trekt vanaf maandag in Middelburg te be zichtigen. Tot en met donderdag 11 april is de tentoonstelling opgesteld in de Kloostergangen van de Middelburgse Abdij. Commissaris van de koningin dr C. Boertien verricht zaterdag 23 maart de officiële opening, in het bijzijn van zo'n tweehonderd ge nodigden. Hierdoor draagt de opening tevens het karakter van een reünie. Ook de kring Middelburg van de Broederschap van Oud-Padvin ders presenteert zich met waar devol materiaal en oude foto's. De tentoonstelling is op werkda gen geopend van 9.30 tot 5.00 uur en op zaterdagen van 9.30 tot 15.00 ur. verschillende andere stroombekkens gewerkt aan het reinigen van het water. Dat houdt in dat er momenteel nog voor 1,7 miljoen aan vervuilings eenheden gezuiverd wordt, maar dat zal oplopen tot 2,5 miljoen. Ook de industrie heeft de laatste jaren het nodige gedaan aan de zuive ring van het afvalwater, liet de ge meenschapsminister weten. De in dustrie deed dat door de bouw van (Slot zie pagina 17 kol. 3) i Onder toezicht van agent B. Sinke steken Denny, Sara, Raphael, Kevin, Claudine. Junior, Erik, Ilona en Iris keurig de straat over. VLISSINGEN De kleuters van de openbare kleuter school 'De Vliedberg' in Vlissingen hebben in precies drie weken geleerd hoe ze zonder brokken te maken de straat over moeten steken. Hoofdagent B. Sinke van de Vlissingse verkeersdienst kwam donderdagochtend kijken of de kinderen hun kennis goed in de praktijk brachten. Volgens hoofdleidster J. Korteweg hebben de kleuters zich de afgelopen weken constant bezig gehouden met het door Veilig Verkeer Nederland samengestelde leerplan. Met stickers, posters en wandplaten is de kinderen geleerd hoe ze veilig een rustige straat oversteken, waar ze op moeten letten bij het oversteken tussen twee auto's door of op een kruispunt. Thuis moest samen met de ouders worden geoefend, en hierdoor leerden de ouders zelf ook weer eens hoe het oversteken moet gebeuren. „Kinderen wezen hun ou ders op fouten die bij het oversteken gemaakt worden", aldus de hoofdleidster, die erg blij is dat dit project van Veilig Verkeer Nederland met de kinderen is gedaan. Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Kan het college van gedeputeerde staten wor den ontvangen in zijn Kroon beroep tegen een besluit van staatssecretaris Van Leijen- horst (onderwijs) om een pro testants-christelijke basis school tot 1988 voorlopig voort te laten bestaan? Deze vraag stond donderdag cen traal tijdens een zitting van de geschillenafdeling van de Raad van State. AXEL In de ontvoeringszaak van het artiestenduo Black en Cristel uit Axel zijn donderdag opnieuw twee arrestaties verricht. Het gaat om de 41-jarige J. van O. en de 29-jarige I. G„ beiden uit het Utrechtse Maarssen. Het Axelse korps van de rijkspolitie heeft donderdag J. W. en N. O., eveneens uit Maarssen, verhoord. Die twee werden woensdag al aangehouden. Volgens een woord voerder van de rijkspolitie heeft het verhoor echter nauwelijks duidelijkheid in de ontvoeringszaak opgele verd. In overleg met de officier van justitie zijn W. en O. in de loop van donderdag weer vrijgelaten. Naast de verdachten die donderdag werden aangehouden, zullen er volgens de politie nog enkele mensen moeten worden verhoord, voordat er een duidelijk beeld van de ontvoering kan worden verkregen. Zoals gemeld werden Fred Irving en zijn vriendin Joyce Ramgatie maandag door zes mannen uit hun Axelse woning ontvoerd en uren later in de polder in Utrecht weer uit de auto gezet. Het paar werd daarbij van hun auto en geluidsinstallatie beroofd. De Kroon zal moeten beslissen of het juist is, dat gs, zoals gedeputeerde drs R. C. E. Barbé gisteren in Den Haag zei, rechtstreeks in hun belangen wor den getroffen door deze beslissing van de bewindsman. Van Leijenhorst be sloot op 16 augustus van het vorig jaar dat de school aan de Domburgse H. M. Kesteloostraat per 1 augustus aanstaande kan worden omgevormd tot een basisschool. Gs zijn echter tot de conclusie geko men, dat het schoolbestuur niet vol doende heeft kunnen aantonen, dat er een „levensvatbare" basisschool kan worden gevormd volgens de wettelij ke bepalingen en de zogenaamde vui stregels, omdat de school onvoldoen de leerlingen heeft. Duidelijk werd gisteren dat volgens de woordvoerder van de staatssecre taris, mr J. van de Ven, de provincie en het rijk wettelijk „niets met elkaar te maken hebben", zoals staatsraad M. Vrolijk het uitdrukte. Weliswaar NIEUWERKERK - De vereniging 'De Zeeuwse molen' gaat in Zee land een museum openen. De voor zitter van de vereniging, G. Huit- sing, deelde dit donderdag mee tijdens de overhandiging van een molenbuil aan het gemeentebe stuur van de gemeente Duiveland in de molen te Nieuwerkerk. De mogelijke plaats kon Huitsing nog niet noemen. Wel wist hij te vertel len dat er onderhandelingen gaan de waren over verschillende loka- ties. In zijn toespraak wees de voorzitter er op dat de vereniging, die dit jaar het 10-jarig bestaan viert, zich actief blijft inzetten voor het behoud en de kwaliteitsverbetering van de Zeeuwse molens. „De vandaag over gedragen buil draagt daar weer een belangrijke stap toe bij", aldus Huitsing. Door het aandrijfappa- raat van de molen te verbinden met de buil, zette de voorzitter de meel- sorteermachine in bedrijf. De burgemeester van Duiveland, J. van Bommel, was, evenals de mole naar D. Haak, zeer content met de buil. „Dit waardevolle onderdeel maakt dat wij als gemeente nog trotser worden op de molen in Nieu werkerk", betoogde Van Bommel. Voorzitter van de 'Zeeuwse Molen' G. Huitsing (links) en de burge meester van Duiveland, J. van Bom mel brengen de molen door het trekken aan een touw in beweging. ■'w mw /r Gedeputeerde drs R. C E. Barbé. stemmen die twee autoriteiten hun beleid voor de basisscholen op uit drukkelijk verzoek van de staatsse cretaris zoveel mogelijk op elkaar af, maar zij hebben daarnaast een eigen verantwoordelijkheid voor het open- (Slot zie pagina 12 kol. 5) GOES - Bij het automobielbedrijf Van Oeveren aan de Plesmanweg in Goes zijn in de nacht van woensdag op donderdag twee Mercedessen ge stolen. De waarde van de beide voer tuigen bedraagt 47.000 gulden (per stuk). In het bedrijf was ook ingebro ken. De daders hadden binnen een grote ravage aangericht, maar er bleek behalve de auto's niets te zijn gestolen. Kennelijk hebben de dieven eerst ingebroken in de nabij het automo bielbedrijf gelegen ondernemingen Weststra te en Groenleer. Van beide bedrijven werden in het garagecom plex gereedschappen aangetroffen. Bij Groenleer was een kluis openge maakt. Daar wordt 1000 gulden uit vermist. Ingebroken is in de nacht van woens dag op donderdag ook in de stations restauratie. Er is voor ruim 1500 gul den aan sigaretten, tabak en snoep gestolen.Uit de kantine van de veiling aan de Fruitlaan is bij een inbraak voor ruim 900 gulden aan rook- en snoepwaar gestolen. De aangerichte schade is nog aanzienlijker: die be loopt 1500 gulden. AARDENBURG De Aardenburgse gemeen teraad beslist volgende week dinsdag over de afkoop van de carillo naffaire. Het college van b en w vraagt de raad om een uitspraak, zonder zelf met een voorstel te komen. Klokkeneigenaar Pieter de Boer in Drachten eist 85.000 gulden van de ge meente. Door die minnelijke schikking stelt De Boer de gemeente in de gele genheid om van de reeds jaren slepende gerechte lijke procedures af te ge raken. Uit een eerder overleg werd duidelijk dat wethouder R. van de Wijnckel bereid is 75.000 gulden op tafel te leg gen. Beide partijen liggen nog steeds overhoop over de opbouw van het carillon in de tuin van de Fries. De Middel burgse rechtbank ver oordeelde Aardenburg vorig jaar tot het in oor spronkelijke staat we- deropbouwen van het klokkenspel. Menings verschil over die oor spronkelijke staat werd aanleiding voor nieuwe gerechtelijke procedu res, die nog altijd lopen. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de raad tijdens een extra verga dering begin deze maand een beslissing zou nemen. Toen was een mededeling van het college voor de raadsle den geen aanleiding zich uit te spreken. De Boer wil voor woensdag 12.00 uur uitsluitsel over het besluit van de gemeen te. De kwestie komt dinsdag aan de orde in de raadsvergadering, die om 19.30 uur op het Aardenburgse ge meentehuis begint. De carilloneigenaar kan dus tijdig op de hoogte worden gebracht. MIDDELBURG - Het gemak waarmee in België wapens kunnen worden gekocht, houdt niet alleen de tweede kamer bezig. Ook politierech ter mr G. Nomes in Middel burg stelde gistermiddag 'het een goede zaak te vinden dat de Nederlandse minister van justitie bij zijn collega in Bel gië aandringt op een spoedige ratificatie van het verdrag, dat de wapenhandel aan ban den legt'. „Het gebeurt hier nog al eens, dat mensen hier terecht staan wegens het ongeoorloofde bezit van wapens die in België zijn gekocht", zei hij. Donderdagmiddag stonden twee Zeeuwen terecht voor illegaal wapen bezit. E. L. (60) uit IJzendijke had een pistool gekocht op de markt in Eeklo (B). Hij dacht dat het om een alarmpi stool ging. Toen hij ontdekte dat het een 'echt' pistool was, probeerde hij het te verkopen. Daarvoor koos hij een bar in Oostburg uit, en juist dat had hij niet moeten doen, vond offi cier van justitie mr C. Nijmeijer. Hij liet doorschemeren dat het publiek in een bar in sommige gevallen het laat ste is bij wie een vuurwapen veilig is. Hij eiste dan ook een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken, een boete van 600 en verbeurdverklaring van het pistool en de inbeslaggeno- men munitie. Politierechter Nomes veroordeelde L. tot een boete van 600 gulden. Ook uit België kwam het alarmpistool van J. P. N. (33) uit Nieuwdorp. Het kogelgeweer dat bij hem thuis werd aangetroffen had hij eveneens bij onze zuiderburen gekocht. Uit verschillen de processen-verbaal bleek, dat C. een aantal keren door onbekenden was lastiggevallen. „Ik werd wanhopig. Daarom heb ik de wapens gekocht", zei C., die er verder op wees dat het alarmpistool een dichte loop had. De eis was een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee weken en een boete van 400 gulden. De politierechter maakte er dezelfde gevangenisstraf -voorwaardelijk- van en een boete van 300 gulden. KAPELLE Bij een ongeluk op hei kruispunt De Vier Wegen in Kapelle is donderdagochtend rond tien voor half twaalf de 29-jarige automobilist H. M. R. uit 's-Heer-Arendskerke zwaar gewond geraakt. De 77-jarige automobilist J. de F. uit Zaamslag raakte licht gewond. Hun auto's zijn zwaar beschadigd, een derde auto is licht beschadigd. De F. reed de afslag van de rijksweg A58 af en verleende hierbij geen voor rang aan R., die uit de richting Kapel le kwam. Om een botsing te voorko men remden beiden automobilisten, die hierdoor in een slip raakten en tegen de auto van de 30-jarige N. V. uit Kapelle botsten, die voor het kruis punt stond te wachten. R. is overgebracht naar het zieken huis De Bevelanden in Goes met vier gebroken ribben en een gaatje in zijn long. De F. liep een hoofd- en hand- wond op, maar kon na behandelin g in het ziekenhuis weer naar huis. (Van onze Haagse redacteuri DEN HAAG - Vanuit de Twee de Kamer is gereageerd op de berichten over materiaalfou ten die zijn geconstateerd in de schuiven van de Ooster- schelde-stormvloedkering. Het D'66-Kamerlid Dick Tom mei laat in schriftelijke vra gen aan minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) door schemeren dat volgens hem het gesignaleerde gebrek in Ide honderden buizen van de pijlerdam-schuiven, de ople vering van de dam kan vertra gen. Hij wil weten hoe de minister daarover denkt en in hoeverre het euvel kostenver hogend werkt voor de Ooster- scheldewerken. Zoals gemeld heeft een woord voerder van de Deltadienst van Rijkswaterstaat inmid dels gezegd, dat de materiaal fouten zonder gevolg zijn voor de voortgang van het werk aan Ide stormvloedkering en de op levering in 1986. Het nog niet becijferde schadebedrag wordt volgens hem gedekt door de verzekering. Tommei wil verder van de minister weten wanneer het onderzoek bij Rijkswaterstaat naar het gebrek van de stalen buizen is begonnen. Hij wil een duidelijk inzicht in alle resul taten van dat onderzoek tot- nutoe, zo blijkt tenslotte uit de vragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 11