Theater Concerten Schwejk Films Koffieconcert Ovehi Tahiti Carré Vrouwen De vier baarden musiceren nagenoeg als voorheen Eerbetoon Nederland DONDERDAG 21 MAART 1985 THE DUBLINERS Door Dolf Rue sink) Blikjes bier gaan in record-tempo van de hand in het Londense Dominion Theatre aan de op zaterdagavond voor St. Patricks Day druk bevolkte Tottenham Court Road. Een met emoties omgeven concert van de Ierse Dubliners vindt daar plaats, want alle opbrengsten gaan naar onderzoek in het Richmond Hospital van Dublin, waar vorig jaar Luke Kelly aan een hersentumor overleed. De dood van de in The Dubliners vaak op de voorgrond optredende Kelly heeft niet geresulteerd in het opdoe ken van de groep, die in de O'Donog- hues pub zowel haar muzikale als kameraadschappelijke wortels heeft. Ronnie Drew (49), John Sheanan (45) en Barney McKenna (45) hebben in gitarist Sean Cannon een jonge com pletering van het Ierse folkkwartet gevonden. „Geen kwestie van een echte opvolger", verduidelijkt de rus tige en vaderlijk acterende John Sheanon, enkele uren voor het bene fiet-optreden. „Sean speelde al mee, toen Luke Kelly al ernstig ziek was. Hij is dus gewoon bij de groep geble ven. Niets bij The Dubliners is eigen lijk geregeld, de dingen gebeuren ge woon". We wisten niet hoe het precies met Luke zou gaan. Hoe lang hij na .'twee zware operaties nog zou leven was voor ons allemaal een vraag. Luke Kelly en heeft anderhalf jaar geleden nog meegespeeld in Carré. Een fantastisch concert, waarvan di gitale opnamen zijn gemaakt. Die nu achteraf uniek blijken te zijn. Polydor wil zo'n veertien nummers uitbrengen op een elpee en ze hebben ons ter beoordeling cassettes gestuurd". Die elpee 'Live in Carré' is inmiddels uitgebracht. In het met veel Ieren bevolkte Domi nion zorgen The Dubliners met vrien den voor een eerbetoon aan hun overleden kameraad. Het duo Irish Mist, entertainer Brendan Blake, harpiste Geraldine MeMahow en Ier- lands onvolprezen zanger Paddy Reilly zingen en spelen geld bijeen voor tumor-onderzoek. Ronnie Drew draagt één nummer speciaal op aan de man die met zijn machtige stem het schuim van een glas bier kon vegen. „The town I loved so wel". De vier baarden musiceren nog nagenoeg hetzelfde als voorheen. 'Johan Sabastian' Sheanan, zo ge noemd vanwege zijn walsen, en 'Banjo Barney' McKenna zorgen voor een solide instrumentale ondergond, ter wijl Ronnie Drew's zware en Sean Cannon's hoge stem een sfeervolle vertolking van traditionals en heden daags folkmateriaal bepalen. Een oud-vriendin van Luke Kelly las voorafgaande aan het concert in het Dominion een gedicht voor. Een eer bewijs aan de zanger, die zo sterk was in het uitdragen van eenzaamheid. Een paar minuten van opvallende stilte in een voor het overige gezellig rumoerige ambiance. Hebben The Dubliners nummers la ten vallen? Ronnie: „Luke had na tuurlijk nummers die bijna strikt per soonsgebonden waren. Vergelijk het met Louis Armstong, van die man kun je niet ieder nummer door een ander laten nazingen. Het gevoel in bepaalde composities is echter zo sterk, dat je ze kunt blijven brengen, omdat de inhoud de vertolking over treft". Veel van de huidige nummers hebben een 'anti-oorlog'-thema: 'Greenfields of Friends', 'The Old Man's Tale' en het actuele 'The Button Pusher'. Ron nie: „Wij zijn geen propagandisten, dat is het grote verschil met veel folk- en protestzangers. Als muzikant moet je niet gaan doceren en uitleggen wat je opvattingen zijn. Het publiek is geen domme massa, die zich geen eigen mening kan vormen. Wij bren gen anti-war-songs met satire. John: „Met Nederland hebben we een speciale band. Het publiek staat er snel open voor onze muziek. In Fries land komen we al jaren en spelen we altijd steevast het Friese volkslied, van negentig jaar naar onze optre dens. Ze spreekt geen woord Engels. De tekst kennen we niet, maar dat is niet nodig, want iedereen zingt het uit volle borst mee. In Hamburg hebben we dat ook eens met een De populaire Ierse folkgroep de Dubliners die vanaf 21 maart tot en met 2 april a.s. door ons land touren, zullen ook te zien zijn op de televisie: morgen, vrijdag, bij het NCRV-programma WisselsHet programma begint om 16.45 uur op Ned. 1. Op zaterdag 23 maart zijn ze te beluisteren op Hilversum 3, bij het door Jan Rietman gepresen teerde NCRV-programma 'Los- Vast'. De aanvang van het pro gramma is om 12.03 uur. Tenslotte 29 maart bij het KRO-programma 'Van twaalf tot twee' van Ted de Braak, dit programma begint om 12.03 uur op Hilversum 1. plaatselijk lied geprobeerd. Daar ble ken wij het echter beter te kennen dan het publiek. De taal hoeft trou wens niet altijd een probleem te zijn. Zo komt in Berlijn altijd een dame Na afloop nemen we haar altijd mee naar een Ierse pub en drinkt ze een paar glazen Guinness met ons mee. De muziek overbrugt taal en lands grenzen". The Dubliners beschouwen zichzelf niet als een georganiseerd optredend gezelschap. Ronnie: „Toen we 22 jaar geleden begonnen, was er nog hele maal geen muziekindustrie. Zo is dat voor ons gevoel altijd gebleven. De enige verandering is, dat we nu vier microfoons op het podium hebben, terwijl we het vroeger met één moes ten doen. We zijn een ontzettend ongeorganiseerde bende. We gedra gen ons zo, omdat het ons leven is. We zijn ouderwets en dat al 22 jaar lang. Veel hedendaagse muziek zien we ook niet zo zitten. Beginnende folkmuzi- kanten hebben vaak een verkeerde motivatie. Bandjes worden samenge steld, men gaat nummers bedenken, elpees worden uitgedacht en er moét geld worden verdiend. Dat is toch niet natuurlijk! Wij begonnen, omdat John toevallig leuk viool speelde en ik zingen ontzettend aardig vind". Sinds vorig jaar heeft de Vlissingse formatie Feed- Back niet meer voor de taak gestaan een zaal aangenaam bezig te houden. De Piek in Vlissingen kan zaterdag opnieuw kennismaken met een groep die er na een bezettingswisseling en wat veranderingen in het repertoire weer echt zin in heeft. Een bezoekje aan de oefènruimte van Feed-Back leert dat de band niet van plan is de inzet van het bezoekersaantal af te laten hangen. Ook het handjevol aanwezigen krijgt een soepel lopende, overtuigende set voorgeschoteld. Ondanks invloeden uit jazz, soul en funk wil de groep toch geen ander predikaat dan 'pop' aan haar muziek geven. De verwantschap met eerder genoemde muzieksoorten uit zich onder meer in de wijze waarop de blazerssectie - Cor de Jonge (saxofoons) en Hans Notebaart (trompet) - de muziek 'inkleurt'. Maar Henk Feij (zang, gitaar) vertelt dat ook iemand als Van Morrison voor hem als belangrijke bron van inspiratie geldt. Met Aad van Os (zang, gitaar) schrijft Henk de nummers. Nummers, waarin de invloeden echter niet meer duidelijk naar één artiest terug te leiden zijn. Dank zij de samenzang met drummer Louis Filius en bassist Ad Osté kan de groep bogen op keurig afgewerkte zangpartijen. Zelf vinden de leden van Feed-Back dat het totaalgeluid 'strakker' is geworden. Belangrijkste ambitie is net het bereiken van een bepaalde status in de regio en daarbuiten; de groep is tevreden met een optreden waaraan zowel de muzikanten als de mensen in de zaal plezier beleefd hebben. Feed-Back In het kader van de podium café activiteiten in De Piek te Vlissingen treedt vrijdag de gitarist Mandrie op. Hij speelt met grote perfectie zowel rock 'n roll, blues, ragtime als klas- srek. Mandrie maakt daarbij gebruik van acoustische en elektrische gita ren. Aanvang 21.00 uur. h) de Middelburgse Bar American vrijdagavond Nederlandse hard-rock. De uit het Gooi afkomstige Kick Band speelt naast covers (Michael Schenker, Dio, Thin Lizzy e.a.) ook eigen werk waaruit een voorkeur voor ®elodieuze hard-rock spreekt. Het eigen werk en de covers houden el kaar ongeveer in evenwicht. Het op treden begint om 21.30 uur. De Zuidbevelandse Juke Joints zijn zaterdag te horen en te zien het jongerencentrum De Klomp te Ove- zande. Deze rythm bluesformatie treedt met regelmaat binnen en bui ten Zeeland op. Het reportoire is geïnspireerd op Texas-blues. Daar naast is er ruimte voor blues- en rockklassiekers. Het optreden in De Klomp begint om 21.00 uur. In de Midgard te Middelburg treden zaterdag (vanaf 20.00 uur) Ivy Green en Social View op. Ivy Green ontwik kelde zich van punkband tot een volgroeide groep met een eigen ge zicht. Verrassend is het gebruik van de blazers te noemen in muziek die door sommigen tot de garage-rock gerekend wordt. Social View is afkom stig uit Middelburg en maakt new- wave die beïnvloed is door de Britse groep The Cure. Onze zuiderburen, in het bijzonder het organisatiebureau Konsertforum Deinze, halen de komende maanden een aantal boeiende popmuzikanten in huis. Zo zullen The Stranglers woensdag 27 maart optreden in de Brielpoort in Deinze, vanaf 20 uur. The Cocteau Twins bezoeken maan dag 1 april zaal Vooruit in Gent. Dat optreden begint om 20.30 uur. Verder komt Howard Jones donderdag 11 april naar de Brielpoort. Aanvang: 20.00 uur. The Sisters of Mercy treden vrijdag 12 april op in zaal Vooruit, vanaf 20.30 uur. In mei volgen boven dien Chris Rea (Brielpoort, 1 mei vanaf 20.00 uur) en Richard Thomp son (zaal Vooruit, vanaf 20.30 uur, 14 mei). Het cabaret Dubbel en Dwars treedt vrijdagavond op in het Zuidlandtheater te Terneuzen met het programma 'Mag ik even afrekenen' (20.00 uur) Jack Spijkerman (tekst, conférence, zang, snaren, stokken), Adrie van der Wulp (tekst, muziek, snaren, toetsen, stokken) en Joop van Dijk (muziek, zang, toetsen, stokken) brengen authentiek, maatschappijkritisch cabaret, waarin allerlei actuele onderwerpen aan bod komen. Toneelgroep Dé Appel geeft vrijdagavond in de Middelburgse Schouwburg een voorstelling van 'Wach ten op Godot', absurdistisch toneel van Samuel Bec kett (20.30 uur). De regie is van Hugo Maerten, spelers zijn Aus Greidanus, Peter van der Linden, Robert Prager en Henk Votel. Tejater Taps speelt vrijdag in het Vestzaktheater te Vlissingen twee eenakters: 'Het verhaal van de dieren tuin' van Edward Albee en 'Footfalls' van Samuel Beckett. (20.30 uur). 'The Zoo-story' gaat over mensen, die figuurlijk gesproken evenals dieren, afgescheiden van elkaar leven, geen contact met elkaar hebben en emotioneel onbekwaam worden. Spelers zijn Jan Frij- ters en Martien Lardenoy, 'Het geluid van voetstappen' van Beckett is een uiteenzetting in beweging en poëzie tussen moeder en dochter. Speelsters is Carina Larde noy. Jacques Martens regisseerde beide stukken. Jeugdcircus Reinardi brengt zaterdagmiddag in Den Dullaert in Hulst een programma met echte circusnummers als koorddansen, fietsen op één wiel, acrobatiek, jongleren, evenwichtskunst, show en clowns. De voorstelling begint om 14.00 uur. Lenny Kuhr en Herman Pieter de Boer treden zaterdagavond op in gemeenschapscentrum De Welle- vaete in Sint-Annaland met hun programma 'De Kuhr- en de Boer-show' (20.00 uur). Het programma bestaat uit liedjes, verhalen, bekentenissen, poëzie en licht. Zij worden begeleid door Freek Dicke, de gitarist, die al sinds 1978 met Lenny Kuhr samenwerkt. Cabaret Dubbel en Dwars in 'Mag ik even afrekenen'. 9 Het Middelburgs Theater geeft zaterdag in het Minitheater in Middelburg een voorstelling van 'Gie ren op 't veilig nest', een blijspel van Harold MacPher- son (20.00 uur). Mary Fleet, haar broer Tony en haar dochter Pat krijgen met allerlei, verwikkelingen te maken wanneer er vreemde gasten in hun hotel logeren. Zaterdagavond is in het Vestzaktheater te Vlissin gen 'De reis naar Ithaka' te zien, circustheater door Jack Wouterse (20.30 uur). Hoofdpersoon is de reiziger, op weg naar Ithaka. Onderweg bekijkt hij zijn souve nirs en fantaseert er, samen met zijn hond, op los over de beleefde avonturen. De schrijfster Mischa de Vreede houdt dinsdag in de openbare bibliotheek van Goes twee lezingen in het kader van de boekenweek (20.00 uur). Op tienjarige leeftijd kwam zij vanuit Indonesië naar Nederland. Dertien jaar later publiceerde zij haar eerste dichtbun del 'Met Huid en Haar' waarvoor zij de prijs van de stad Amsterdam kreeg. Sindsdien schreef zij veel kinder boeken, romans en dichtbundels. Mischa de Vreede zal dinsdag uit eigen werk voordragen. Daarna is gelegen heid tot het stellen van vragen. Frans van de Velde (linksi en Bob Snijders in 'De brave soldaat Schwejk'. Het Reizend Volkstheater uit Antwerpen is deze week drie keer in Zeeland te zien met de voorstelling 'De brave soldaat Schwejk', naar de roman van de ruim honderd jaar geleden geboren Tsjech Jaroslav Hasek en geregisseerd door zijn in Nederland wonende landgenoot Zdenek Kraus. Deze laatste heeft voor een niet alledaags toneelbeeld gekozen, waarbij de bijna vijftig rollen door slechts vier acteurs (Frans van de Velde, Dimitri Dupont, Bob Snijers en Carry Goossens) en één actrice (Danni Heylen) worden vertolkt. Bijzonder is dat wanneer zij niet spelen, zij zich terzijde van het speelvlak bevinden, waar zij, zichtbaar voor het publiek, veranderingen aanbrengen in kleding en dergelijke voor hun volgende opkomst. Alleen Frans van de Velde, die bij het gezelschap gezien wordt als 'de gedroomde, eerlijke Schwejk-figuur', is uitsluitend te zien in de.hoofdrol. Het verhaal gaat over een man die opgeroepen wordt om voor keizer en vaderland te strijden en na een poging om daaraan te ontsnappen - door iedereen tot waanzin te drijven - toch in het leger terecht komt. Ook dan slaagt hij erin de zaken grondig in de war te sturen. In de optiek van Zdenek Kraus is het een muzikale komedie geworden, waarvoor Bob Snijers de vertaling maakte en de teksten van de liederen schreef, die muzikaal werden onderlijnd door Jean Lam- brechts. 'De brave soldaat Schwejk' is vanavond (donderdag) in de schouwburg in Middelburg, vrijdag in de Prins van Oranje in Goes en zaterdag in de Concertzaal in Zierikzee. De aanvang is steeds om 20.00 uur. In het kader van het jongeren-muziekjaar houdt de Rotaract Club Zeeuwsch-Vlaanderen vrijdag een mu ziekavond in het gemeenschapscentrum Den Dullaert in Hulst (20.30 uur) Daniël Sadkowski (piano), Raphaël Mijsbergen (viool), Huug Steketee (trompet), en Lies- beth Niesten (dwarsfluit) spelen werken van Chopin, Beethoven, Brahms, Haydn. Stamitz en Ibert. De Christelijke Oratorium Vereniging Goes geeft zaterdag in de Geerteskerk in Kloetinge een uitvoering van de Johannes Passion van J. S. Bach (20.00 uur). Medewerkenden zijn Tannie Willemstijn (sopraan), Myra Kroeze (alt), Harry Geraerts (tenor), Alex Ver meulen (tenor), Math Dirks (bas/bariton) en Hans Smout (bas). Het begeleidend orkest is het Viotta Ensemble uit Den Haag. De algehele leiding is in handen van Izaak Ruissen. Zaterdagavond treedt The South Jazz Band op nieuw op in jazzcafé Porgy Bess in Terneuzen (21.00 uur). Het orkest staat onder leiding van Henk van Belkom, en speelt vooral Chicago-jazz. The South Jazz Band heeft in zijn 28-jarig bestaan een internationaal reputatie opgebouwd. De King Oliver Creole Conserven Blik treedt zater dag op in De Ruyterzaal van Brittania in Vlissingen (21.00 uur). Deze achtmansformatie legt zich vooral toe op het bewaren van muziek zoals die in de twintiger jaren door een aantal legendarische orkesten werden gespeeld. Vooral de muzikale sfeer van de opnamen gemaakt tussen 1923 en 1927 door King Oliver, Louis Armstrong, Jerry Roll Morton en Thomas Morris spreken de band aan. Ronald Brautigam (piano) en Valter Despaij (cello) geven zondag in de Hofzaal van het Markiezenhof in Bergen op Zoom een koffieconcert 12.00 uur). Zij zullen werken uitvoeren van Girolamo Frescobaldi. Ludwig van Beethoven, Robert Schumann, Sergei Rachmani- nov en Boris Papandopulo. Zondag (passiezondag) wordt in de Sint Baafskerk in Aardenburg voor de tweeëndertigste maal de Mat- theus Passion van J. S. Bach uitgevoerd. Aan de uitvoering, die van 14.00 tot 18.00 uur duurt, werken mee Hilary Reynolds (sopraan), Catherine Patriasz (alt), Roland Bufkens (tenor). Ruud van der Meer (bas), Ad van Baasbank (tenor) en Peter Kooy (bas), het koor van de Nederlandse Bach Vereniging, het Utrechts Symfonie Orkest, Schola Cantorum van de Sint Baafs- kathedraal in Gent en het jongenskoor van de Sacra mentskerk uit Breda. Dirigent is Jos van Veldhoven. Het Brabants Saxofoonkwartet (BSK) geeft zondag in het lunchcafé stadhuis Goes een koffieconcert (12.00 uur). Het ensemble, dat in 1977 werd opgericht door Jean Pennings, hoofdvakdocent saxofoon aan het Brabants conservatorium in Tilburg, bestaat uit Jean Pennings, sopraansaxofoon, Jan de Jong, altsaxofoon, Ron Pat, tenorsaxofoon en René de Jong, baritonsaxofoon. Het kwartet geeft veel concerten in binnen- en buitenland. Daarnaast werden een groot aantal radio-opnamen gemaakt. Op het programma van zondag staan werken van I. Albeniz, J. B. Singelée, Scott Joplin, K. Schoon- enbeek, F. Devresse en J. Absil. De Russische film 'Oblomov' van Nikita Mikhalkov draait vanavond, donderdag iri 't Beest in Goes (21.00 uur) en zondag in De Klomp in Ovezande (20.30 uur). 'Oblomov' is de verfilming van de gelijknamige roman van I. A. Gontsjarow uit 1859 over het totale 'niets doen'. Het Filmhuis Zuidland vertoont vanavond in het Zuidlandtheater te Terneuzen de film 'Dusman' (de vijand) van Zeki Okten (20.00 uur). Ook deze derde film van de Turkse scenarioschrijver Yilmaz Güney gaat over de misstanden en de gevolgen van sociale, politieke en militaire repressie in zijn land. Het Filmtheater Meccano in Middelburg heeft deze en begin volgende week zes films voor volwassenen en twee films voor kinderen op het programma staan. Vanavond, 20.30 uur: 'Nostalghia' van Tarkovsky. De film gaat over een Russische professor die tijdens een reis door Italië het verlangen naar zijn geboortegrond voelt groeien. Vrijdag, 20.00 en 22.00 uur: 'Los Santos Innocentes' van Mario Camus. Deze Spaanse film naar het boek van Miguel Delibes gaat over de feodale omstandighe den waarin een arme boerenfamilie in de jaren zestig leeft. Zaterdag, 15.00 uur: 'De Koning en de Vogel' voor kinderen van 8 tot 12 jaar. De tekenfilm gaat over het sprookje van de boze koning die een arm herderinnetje wil trouwen, maar het meisje houdt van een schoor steenveger. Zaterdag, 23.00 uur: 'Fanny en Alexander' van Ingmar Bergman met Gunn Wallgren en Allan Edwall. Het verhaal gaat over de lotgevallen van een gezin aan het begin van deze eeuw in een kleine Zweedse stad. Zondag, 15.00 uur: 'Reggae Sunsplash', een muziekfilm voor 12 jaar en ouder over het tweede Sunsplash- festival op Jamaica. Zondag, 20.30 uur: 'Narayama' van Shohei Imamura. De film schetst het leven in een 19e eeuws bergdorpje in Japan, waar de ouden van dagen op hun zeventigste door hun kinderen de berg op worden gedragen om te sterven. Maandag, 20.30 uur: 'Der Beginn aller Schrecken is Liebe' van Helke Sanders. De film gaat over een driehoeksverhouding, die stuk loopt op verborgen vooronderstellingen en associaties. Woensdag, 20.30 uur: Marathon Man' van John Schle- singer met Dustin Hoffman, en Laurence Olivier. Babe, een wereldvreemde student, raakt betrokken bij aller lei ongelooflijke gebeurtenissen. De ZVU vertoont woensdag in het Alhambratheater in Vlissingen de film 'La mort en direct' (Death Watch) van Bertrand Tavernier met Romy Schneider en Harvey Keitel in de hoofdrollen (20.00 uur). De film gaat over een televisie-verslaggever die een reportage maakt van een vrouw die een fatale kwaal heeft. Zaterdag is in De Stoelemat in Bergen op Zoom een wervelende folkloreshow te zien: Ovehi Tahiti (20.15 uur). De show wordt uitgevoerd door een groepje jeugdige Tahitianen met een grote liefde voor dans, ritme, zang en muziek. Veel Tahitiaanse volksdrachten zullen tijdens de verschillende dansen worden getoond. De traditionele muziekinstrumenten, welke bespeeld wor den, zijn de 'toere', een holle cilinder uit mirohout, de Hawaiaanse gitaar, de 'pohoe'. een oude met stokken of met de hand geslagen trommel, en de 'fakeetee'. De dansen geven een beeld van oeroude overlevering en stralen blijdschap, levensvolheid, levensdrang en zinnelijkheid uit. De actrice Nel Kars geeft zondag in de kapel van Sint-Maarten in Hoogelande een voorstelling van 'Carré Vrouwen' (14.30 uur). Dit soloprogramma bestaat uit vier onderdelen, ge schreven door vier heren: 'Ik praat er graag een beetje over' van Ger Beukenkamp is het verhaal van een huisvrouw in een flat, die zich afvraagt of de carrière van haar man belangrijker is dan haar eigen leven. In 'Ik wil over Hannie Schaft niet praten' van Theo Kling en Ton Kors geeft een vriendin van de verzetsstrijdster Hannie Schaft een persoonlijk en emotioneel relaas van haar ervaringen. 'Colombijn-Roosmarijn' van Theo Kling geeft een indruk van de wereld van het circus en het variété. Een vrouw neemt het niet langer dat de man waar ze van houdt, een spelletje met haar speelt. 'Zusters' van Hugo Heinen is een monoloog over Mina Kruseman, een bekende actrice uit de vorige eeuw. Mina Kruseman maakte zich sterk voor de vrouwene mancipatie. V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 9