in 1984 Ontslag vervolging in zaak euthanasie in verpleegtehuis CBS: ruim één miljoen misdrijven De Vries: heroverweging lastenverlaging bedrijven Nederlander beschuldigt Franse politicus Le Pen van marteling EIGEN ONDERZOEK DRAMA BHOPAL Omvangrijke fraude in Nijmegen ontrafeld GEZIEN WINSTHERSTEL NIET ZO NODIG TIJDENS DIENST IN VREEMDELINGENLEGIOEN Druk op België om wapenwet te veranderen Uitkeringstrekkers krijgen steun bij start eigen bedrijf PZC/binnen-buitenland DEN HAAG/DANBURY (ANP) - Volgens het Amerikaanse chemie-concern Union Carbide is de giframp in de Indische stad Bhopal vorig jaar december „het gevolg van een zeldzame combinatie van ongewone gebeurtenissen" ge weest. Bij de ramp kwamen ruim 2.500 inwoners van Bhopal om het leven en liepen naar schatting 200.000 mensen verwondingen op. De PZC, al ruim 200 jaar merkvast DONDERDAG 21 MAART 1985 UTRECHT (ANP) - Het door de huisartsen geregistreerde aantal griepgeval len is vorige week flink gedaald. Dat betekent het einde van een griepgolfje dat in de week van 3 tot 10 maart een „top" bereikte met 56 patiënten per 10.000 inwoners. Vorige week was het landelijk gemiddelde nog maar 38 per 10.000. In Groningen, Friesland en Drente zakte het aantal grieppatienten van 79 tot 46. in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg van 78 naar 37, in Overijssel, Gelderland en de Zuidelijke IJsselmeerpolders van 35 naar 27 en in Utrecht, Noord-Holland en Zuid-Holland van 48 naar 40 per 10.000. Minister Korthals Altes DEN HAAG (GPD) - Minister Korthals Altes van justitie gaat druk uitoefenen op de Belgische regering om de Wapenwet in dat land te wijzigen. Hij deed die toezegging woens dag in de Tweede Kamer tijdens de voortzetting van de behande ling van het wetsontwerp Wa pens en Munitie. Het wetsvoor stel, waarover volgende maand wordt gestemd, kan rekenen op de steun van bijna alle fracties. Nederland, België en Luxem burg hebben in 1970 een over eenkomst gesloten om de handel in en het gebruik van illegale wapens in de Benelux effectiever te bestrijden. Volgens die over eenkomst moet de wetgeving in die drie landen op elkaar worden afgestemd. België is nog niet tot de parlementaire behandeling daarvan overgegaan. Volgens PvdA-woordvoerder Stoffelen staan de Belgen onder zware druk van de wapenindus trie in dat land. Op verzoek van de Kamer heeft de minister in het wetsontwerp een aantal beperkingen aange bracht in de uitbreiding van de controlebevoegdheid van de po litie om een mogelijke inbreuk op vrijheid en privacy te voorko men. Union Carbide wijt giframp aan toeval De conclusie van Union Carbide staat in het woensdag verschenen onder zoeksrapport van het bedrijf. De con cernleiding zegt daarin dat de ramp is ontstaan doordat een grote hoeveel heid water terechtkwam in een op slagtank die was gevuld met methyl- isocyanaat. Hoe dat water in de tank is gevloeid is volgens Union Carbide een raadsel. In het rapport wordt zelfs de mogelijkheid niet uitgesloten dat het water „met opzet" in de tank is gekomen. Een poging tot reconstruc tie van deze veronderstelling ont breekt in het rapport. Het onderzoeksrapport gaat niet in op een drie maanden voor de ramp in Bhopal verschenen eigen intern rap port van Union Carbide waarin wordt DEN HAAG (ANP) Met ingang van 1 mei 1985 kunnen uitkeringsgerech tigden die een eigen bedrijf willen beginnen maar over onvoldoende middelen beschikken, onder bepaal de voorwaarden steun krijgen op grond van de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen van de Bijstandswet. De,steun kan bestaan uit een aanvul ling op het inkomen tot aan het bijstandsniveau gedurende de aan loopperiode (zes maanden) en een krediet van maximaal 25.000 gulden. De aanloopperiode kan nog met een jaar worden verlengd. Hiertoe heeft staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken en Werkgelegenheid de bij standsregeling gewijzigd. Tot nu toe was de Rijksgroepsrege ling Zelfstandigen alleen van toepas sing op mensen die al een zelfstandig bedrijf hebben en tijdelijk in financië le moeilijkheden verkeren. ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotter dam heeft woensdag de 34-jarige arts E. L. ont slagen van rechtsver volging wegens plegen •van euthanasie. Wel is de arts een boete opge legd van vijfhonderd gulden, waarvan de helft voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, wegens het opstellen van een valse overlijdensverklaring. L. beëindigde op 15 de cember 1983 het leven van een aan een onge neeslijke vorm van kan ker lijdende 72-jarige pa tiënte in Rotterdam. Dit gebeurde op herhaalde lijk en uitdrukkelijk ver zoek van de patiënte. De rechtbank is van me ning dat L., bij het inwil ligen van het verzoek van zijn patiënte, zorg vuldig te werk is gegaan. Het is bovendien met zijn taak als arts te ver enigen dat hij aan het leven van de vrouw een eind maakte. De officier van justitie, mr. R.A.F. Gerding, vroeg twee weken gele den de arts voor beide feiten schuldig te ver klaren maar hem geen straf op te leggen. In zijn vonnis verwierp de rechtbank één van de belangrijkste verwijten van het openbaar minis terie en de inspectie voor de volksgezond heid. Dat was dat de arts bij zijn beslissing om de vrouw een „zach te dood" te laten ster ven, procedurele fouten heeft gemaakt onder an dere door geen collega arts te raadplegen. De rechtbank is van me ning, dat L. goed overleg heeft gevoerd met ande re deskundigen en met de familie van de vrouw. Bovendien was L. op de hoogte van de progno ses van de artsen van het Bergwegziekenhuis, waar de vrouw tot juni was opgenomen. Het verhogen van de dosis morfine was de enige manier om het lijden van de vrouw nog te verlichten, maar zij wees dit af. De rechtbank consta teert dat het handelen van de arts door de „noodtoestand" was ge rechtvaardigd en dat hij dit terecht kon op vatten als een onder deel van zijn taak als arts. gewezen op mogelijk ontsnappingsge vaar van methyl-isocyanaat. Het onderzoek van Union Carbide heeft tweeëneenhalve maand ge duurd. Wat zich precies in de opslag tank heeft afgespeeld is nog steeds niet duidelijk maar volgens de leider van het onderzoeksteam, directeur Van Mynen is de conclusie van Union Carbide „in hoge mate waarschijn lijk". Hij concludeert dat op basis van 500 laboratoriumproeven. In de eerste berichten over de gif ramp werd voortdurend gesproken over een reeks elkaar snel opvolgen de gebeurtenissen. Uit het onder zoeksrapport van Union Carbide blijkt evenwel dat ruim 24 uur voor de ramp, al een gaslek van het me thyl-isocyanaat was geconstateerd. Op 2 december was ook een stijging van de druk in de opslagtank gecon stateerd en ging de temperatuur in de tank omhoog. Ruim 24 uur later constateerde een bedrijfsleider dat er methyl-isocya naat ontsnapte. Tussen de ontdekking van het MIC- lek en het geven van gifalarm heeft blijkens het rapport minstens drie kwartier gezeten. Directeur Van My nen schatte dat de veiligheidsklep waaruit het giftige MIC stroomde ze ker twee uur open heeft gestaan. De druk in de opslagtank moet in die periode 90 keer zo hoog zijn geweest dan normaal. De temperatuur was opgelopen tot boven de 200 graden. Normaal gesproken houdt een koelin stallatie het MIC in de tank op nul graden. De voorzitter van de Raad van Be stuur van Union Carbide, Anderson, kondigde op een persconferentie in het Amerikaanse Danburry een aan tal wijzigingen in de voorschriften en procedures binnen het concern aan. Hij weigerde tijdens de persconferen tie in te gaan op de vraag wie schuld heeft aan de giframp. De top van Union Carbide wees de verantwoorde lijkheid voor de ramp in Bhopal van de hand. „Iedereen heeft een eigen verantwoordelijkheid voor de eigen veiligheid in de eigen fabriek", aldus Anderson. De fabriek in Bhopal blijft dicht tot het onderzoek achter de rug is. DEN HAAG (ANP) - Het aantal ter kennis van de politie gekomen mis drijven bedroeg in 1984 1.068.991 te gen 973.216 in 1983. Dit is een toena me van 9,8 procent, zo blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het totaal aantal vermogensmisdrij- ven steeg van 752.350 tot 834.558 10,9 procent). In deze categorie vond de grootste stijging plaats bij diefstal met braak (19,6 procent), gevolgd door winkeldiefstal met 15,2 procent. Het totaal aantal kleine diefstallen 'leeg met 4,2 procent; binnen deze "ategorie bleef het aantal fietsdief- tallen nagenoeg gelijk, 182.632 in 1983 en 185.256 in 1984. Het aantal utodiefstallen daarentegen steeg 'an 19.819 in 1983 tot 22.437 in 1984 13,2 procent). e misdrijven tegen openbare orde en ezag stegen met 10,3 procent, de sdrijven tegen leven en persoon tegen met 6,4 procent en vernielin gen stegen met met 12,2 procent, et aantal misdrijven uit de Wegen- erkeerswet bleef gelijk (79.700), zij et dat het aantal misdrijven „door- 'jden na ongeval" toenam met 10,3 rocent en het aantal misdrijven jijden onder invloed van alcohol aaide met 3,3 procent. oedingsvoorlichting - Twee par ticuliere organisaties op het gebied 'an voorlichting over voeding zijn een sie aangegaan. Het zijn de stichting ederlands Instituut voor de Voeding 1VVin Amsterdam en de Stichting t Wetenschapplijke Voorlichting op oedingsgebied in Den Haag. Geza- enlijk hebben ze de Stichting Voe- ing Nederland opgericht. Tot de fu- le is besloten omdat beide organisa- ïes eigenlijk dezelfde dingen deden, dus een woordvoerster. AMSTERDAM (ANP) In samenwerking met de Stichting World Press Photo en de Stichting 'Krant in de klas' heeft een jury van kinderen uit de vijfde en zesde klas van het basisonderwijs een keuze gemaakt uit de ingezonden foto's. De jury van volwassenen heeft recentelijk al de 'World Press Photo' van het jaar gekozen. De scholieren zijn op deze foto nog aan het overleggen welke 'plaat' zij zullen kiezen. Het werd uiteindelijk een foto die door de Noor Olav Forsing in Ethiopië werd gemaakt. AALSMEER (ANP) In Aalsmeer werd woensdag een spectaculaire proef gehouden met een nieuw type lanceerbare reddingsboot. In plaats van via davits te water gelaten te worden, kan deze reddingsboot vanaf het achterschip van een groter vaartuig of een boorplatform worden 'afgeschoten'. Aangezien de boot zelfrechtend is, kan na de lancering direct weg gevaren worden. De nieuwe wijze van te water laten levert geen gevaar op voor de opvarenden. Zij zitten in speciaal geconstrueerde stoelen. Op de foto de lancering van de reddingsboot vanaf 20 meter hoogte. NIJMEGEN (ANP) - Een speciaal, vanuit Nijmegen opererend recher cheteam meent na een ruim een jaar speurwerk een omvangrijke fraude zaak te hebben ontrafeld, waarbij fiscus en uitkerende instanties voor in totaal meer dan 5,6 miljoen gulden zijn benadeeld. In totaal werden 38 verdachten aan gehouden en verhoord, onder wie de vijf hoofdverdachten uit Nijmegen, Oss. Vroomshoop en het Gelderse Oosterhout. Dit heeft een woordvoerder van de Nijmeegse politie woendag meege deeld. Het fraudeonderzoek kwam be gin vorig jaar op gang nadat GAK en belastingdienst eind 1983 op het spoor kwamen van een in Nijmegen geves tigde koppelbazenorganisatie. Dat spoor leidde al snel naar omvangrijke frauduleuze handelingen, gepleegd door in West-Duitsland geregistreerde rechtspersonen die vanuit Nijmegen werden geleid. De totale omzet van die schijnondernemingen over 1983 bedroeg volgens de politiewoordvoer der meer dan 12 miljoen gulden. In maart vorig jaar werden op 63 adressen in 24 plaatsen in Nederland huiszoekingen verricht, waarbij een grote hoeveeelheid administratie in beslag werd genomen. Daarna volgde aanhouding en verhoor van de ver dachten, hetgeen volgens de Nijmeeg se politie 275 processen-verbaal ople verde. Het totale dossier van ruim 1100 pagina's wordt binnenkort over gedragen aan justitie in Arnhem. De schade van ruim 5,6 miljoen gul den voor fiscus en andere instanties is volgens de politiewoordvoerder vast gesteld aan de hand van in beslag genomen stukken. Omdat die stuk ken niet compleet zijn, bedraagt de werkelijke schade volgens de woord voerder enkele veelvouden van dat bedrag. Het rechercheteam zegt grote tijd winst te hebben geboekt met het automatisch verwerken van gegevens over de frauduleuze praktijken. Retourverpakkingen Het toene mende gebruik van wegwerpverpak kingen leidt tot meer vuil op straat, tot meer huisvuil en daarmee tot hogere reinigingslasten voor de bur ger. Minister Winsemius (milieu) moet daarom het gebruik van retourver pakkingen stimuleren, zo staat in een brief van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) aan Winse mius. DEN HAAG (GPD) - CDA-fractielei- der Bert de Vries zet grote vraagte kens bij de voor volgend jaar geplan de lastenverlichting voor het be drijfsleven van in totaal 2 miljard gulden. Gezien het snelle winsther stel van de bedrijven is een dergelij ke tegemoetkoming van de overheid niet meer zo hard nodig, aldus De Vries in een interview met het blad De Werkgever van de Nederlands Christelijke Werkgeversbond. Vooral als de lastenverlichting hogere lasten voor de burgers meebrengt of moet worden opgebracht door „extra pijnlijke bezuinigingen op de begro ting" is een heroverweging „alleszins redelijk", zegt De Vries. Hij meent dat een gedeelte van de twee miljard gulden gebruikt zou kunnen worden voor verlaging van belastingen en premies om daarmee de koopkracht van de burgers te verbeteren. Over de noodzaak van twee miljard extra bezuinigingen, zoals minister Ruding van financiën aan het kabi net heeft voorgesteld, geeft De Vries geen definitief oordeel. De zeven miljard gulden, die volgens het regeerakkoord van het kabinet moeten worden bezuinigd, zijn vol gens de christen-democraat „een goed uitgangspunt". Hij verwacht dat ook met deze ombuiging het tekort van de overheid teruggebracht kan worden tot het streefgetal van dat regeerak koord (7,5 procent van het nationale inkomen). Maar aan de andere kant vindt De Vries ook dat moet worden ingegre pen als ministers meer geld uitgeven dan volgens de begrotingen mag. Ook Ruding sprokkelt 'zijn' twee miljard gulden voornamelijk bijeen door op die begrotingen te bezuinigen waar overschrijdingen hebben plaats ge vonden. Evenals Ruding noemt De Vries als voorbeelden de posten huur subsidie en studiefinanciering. Van andere ombuigingen - ambtenarensa larissen, sociale uitkeringen - wil De Vries in ieder geval in de voorjaarsno ta niets weten. Bij de begroting voor volgend jaar ligt dat voor het CDA anders. De Vries noemt een „bevriezing van de uitkeringen bespreekbaar". Bescher ming van de koopkracht van vooral de mensen met de laagste inkomens moet dan worden beschermd door verlaging van premies en belastin gen, aldus de christen-democraat. WASHINGTON (UPI) - Amerikaanse onderzoe kers hebben een nieuw geneesmiddel voor het bestrijden van hartin farcten gevonden. Het middel zou tweemaal zo effectief zijn als het sinds enkele jaren toe gepaste streptokinase. Bij proeven in' 13 hartklinieken bleek het nieuwe medicijn, 'tissue plasminogen activator (TPA), door bloedprop- pen verstopte hart- kransslagaders bij onge veer 60 procent van de patiënten weer te ope nen. Bij streptokinase, dat in 1982 door de Ame rikaanse gezondheids autoriteiten werd goed gekeurd, is dat percen tage circa 35 procent. PT A is een enzym dat door het lichaam wordt geproduceerd. Strepto kinase is een enzym dat door bacteriën wordt ge maakt. Beide kunnen ook langs de weg van genetische manipulatie worden vervaardigd. Het ziet er naar uit dat deze middelen ook werkzaam zijn als zij via een normale injectie worden toegediend. Dat zou veel levens redden, omdat personeel van ambulances of patiën ten bij een hartaanval snel zouden kunnen handelen. i advertentie) Wie binnentreedt, denkt eerst beland te zijn bij het Instituut voor de Vrede. Er hangt een serene rust. miniem verstoord door zwak papiergeritsel. De schaar is de grootste herriemaker, zo stil is het er. Het is de rust van het verleden, minutieus gerangschikt. Carrières van politici van het begin tot het einde. Conflicten, die begonnen als onschuldige meningsverschilletjes en ten slotte uitgroeiden tot de val van een kabinet. Vergeten mensen, vergeten foto's, vergeten leed. het is er allemaal met een druk op de knop uit te halen. Van A tot Z. Eens vroeg een redacteur om te plagen of hij ook wist welk merk whisky Peer de Schuymer dronk. De vraag werd serieus genomen. Na een half uur kwam een negatief antwoord. Onze excuses, zei de documentalist, we zijn tot 1700 teruggegaan. Gebleken is. aldus de documentalist, dat hij wel whisky dronk, maar verschillende merken, dus van merkvastheid was geen sprake. x riRlJS (AFP-ANP) - Een Nederland se ex-soldaat van het Franse Vreem- delingenleger heeft verklaard dat de extreemrechtse leider Jean-Marie Le Pen zich schuldig heeft gemaakt aan martelingen tijdens de Algerijnse Onafhankelijkheidsoorlog. Ook een ex-burgemeester van Algiers beticht Le Pen van martelpraktijken. Beide verklaringen staan woensdag afgedrukt in de Franse krant Libéra- tion die op 12 februari jl. al twee getuigenverklaringen tegen Le Pen publiceerden. De Nederlander maak te net als Le Pen deel uit van het eerste regiment parachutisten in Al giers. „Ik begrijp niet waarom Le Pen nu ontkent dat hij heeft gemarteld", zegt hij. Willem Vaal, een Amsterdammer van oorsprong die in 1955 legionair werd, was verbonden aan het hoofdkwartier van de parachutisten die in een felle strijd gewikkeld waren met de Alge rijnse bevrijdingsbeweging FLN om Algiers. Hij werkte onder de inlichtin genofficier Faulques die tot taak had „hardleerse" verdachten tot bekente nissen te bewegen. Vaal haalde zulke verdachten op en in die rol leerde hij Le Pen kennen. Le Pen, sinds 1957 officier in het Vreemdelingenleger en belast met in lichtingenwerk, was bij Vaal opgeval len omdat hij veel harder optrad tegen verdachten dan andere officie ren. Libération komt verder voor de dag met een Algerijnse getuige, Mohamed Moulay, wiens vader in maart 1957 in Algiers zou zijn doodgemarteld door Franse parachutisten. Die parachu tisten stonden naar zijn zeggen onder bevel van Le Pen, die tegenwoordig voorzitter is van het Nationale Front. De krant beschikt verder over een uit 1966 daterende verklarsng van de vroegere minister en toenmalige bur gemeester van Algiers, Jacques Che- vallier. Die beschuldigt Le Pen ervan een Algerijnse werknemer van hem, Hadj Boukalfa, te hebben gemarteld. De eerste beschuldigingen tegen Le Pen, die Libération op 12 februari publiceerde, waren afkomstig van vijf Algerijnse getuigen. Neem ook een abonnement op de PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT en u ontvangt de krant 2 weken gratis NAAM Al )RES WOONPLAATS POSTCODE GIRO/B ANKREKNR Ik wil de krant daarna voor 65,40 per kwartaal In enveloppe doen. zonder postzegel verzenden aan Administratie PZC, Antwoordnr 2, 4330 VB Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 5