Bijstandsvrouwen protesteren tegen weigeren van subsidie Bewoners van Het Heem in Breskens boos over uitbreiding van camping Weer grond beschikbaar Hulst voor woningbouw in vrije sector Jo Ivens uit Hulst dirigeert de Johannes Passion in Parijs COMMISSIE 'BEDOL VEN' ONDER KINDERSCHAAR PZC/ provincie Veiligheidsdagen in Middelburg goed bezocht PROCEDURE EEN FARCE Mondigheid Brief IN UITBREIDINGSPLAN TRA GEL NEDERLANDS KAMERORKEST EN KOOR mmm Vlaamse toneelgroep in Sas van Gent 21 Wafelactie Westdorpe Dansavond in Axel voor alleenstaanden Katholieke ouderenbonden biljarten tegen elkaar Visclub Axel houdt openingswedstrijd van het seizoen Trimloop in Sint-Jansteen Lezing yogaleraar in Oostburg Stomapatienten bijeen in Oostburg Ons bedleeslampje (17,50schijnt deze boekenweek op „Goed gebundeld": 19 Nederlandse top-auteurs, speciaal voor Bruna gebundeld voor maar 10,-. Daaronder „Leven en werk" van M. C. Escher 49^50" 39,50*. En ook dat is te geef.(Geldig t/m 30.03.85.) Elke week iets nieuws DONDERDAG 21 MAART 1985 TERNEUZEN De presentatie woensdagmiddag in één van de commissiekamers van het Terneuzense stadhuis was indrukwekkend. De leden van de gemeentelijke commissie bezwaar- en beroepsschriften werden bijna bedolven onder 'een blije kinderschaar', die aan de hand van moeder het protest kwam onderstrepen. Het draaide allemaal om een bezwaarschrift, ingediend door het comité 'Vrouwen in de Bijstand'. wen terecht kunnen. En zij stelde samenvattend vast dat alleenstaande vrouwen met kinderen nauwelijks WESTDORPE - De fietscrossclub 'De Kreekcrossers' houdt zaterdag een grote wafelactie in Westdorpe. Met deze verkoopactie - waartoe het vol tallige bestuur met de dames vanaf tien uur 's morgens op pad gaat - hoopt men de clubkas wat te kunnen spekken, met het oog op de in de komende maanden te houden wed strijden. De gemeenteraad van Terneuzen be sloot in december geen subsidie toe te kennen aan het comité, dat daar in het kader van de emancipatorische activiteiten wel degelijk recht op dacht te hebben. Het comité, dat overigens ook in Hulst, Hontenisse en Axel geen ge hoor vond (en zelfs geen antwoord kreeg), strijdt al geruime tijd voor een verbetering van de positie van de AXEL De soos voor alleenstaanden Axel en omgeving houdt zaterdag een dansavond in 'De Halle' in Axel. De dansavond begint om acht uur. Er wordt bovendien een spelletje bin- gespeeld en er is ook een loterij. Het muzikale gedeelte wordt verzorgd door het dansorkest 'The Williams'. SINT-JANSTEEN In het gemeen schapscentrum 'De Warande' in Sint- Jansteen werd een biljartwedstrijd gespeeld tussen twaalf leden van de afdeling Sint-Jansteen van de rooms- katholieke bond van ouderen en twaalf leden van de afdeling Axel. De wedstrijd is gewonnen door de Steen- se biljarters met een verschil van zeven caramboles. Na een nederlaagtoernooi speelden de ouderen uit Clinge een revanchewed- slrijd tegen de biljarters van de afde ling Koewacht van de roomskatholie- ke bond van ouderen in het gemeen schapscentrum 'De Vlaschaard' te Koewacht. De winst ging naar de Clingse ouderen. De tien spelers uit Clinge maakten in tien beurten 388 caramboles. De spelers uit Koewacht kwamen niet verder dan 306 carambo les. MIIDDELBURG - De veiligheidsda gen die de afgelopen twee dagen in de Middelburgse Schouwburg werden gehouden, hebben meer dan driedui zend bezoekers getrokken. De beurs was een initiatief van de commissie veiligheid van de Zeeuwse Vrouwen raad. Mevrouw P. Aronson-Gobitz, voorzit ter van de commissie veiligheid, is razend enthousiast over de grote op komst. „Geweldig en het leuke was vooral dat de mensen echt geïntres- seerd waren. Velen staan niet dage lijks stil bij de gevaren die zich kun nen voordoen." In allerlei stands werd voorlichting gegeven over 'doodgewo ne dingen'. De Middelburgse plant soenendienst toonde een hele reeks gevaarlijke planten die in vele huis houdens te vinden zijn. Een voorlich tingsfunctionaris van de PZEM gaf een eenvoudige cursus over hoe een stekker aan een snoer moet worden gemaakt. De diverse organisaties ga ven ook dia- en filmvoorstellingen, die bij iedere voorstelling volledig bezet waren. De organisatie is vooral verheugd over het te verwachten sneeuwbalef fect. De dagen zijn weliswaar beëin digd, maar zullen voortleven in lessen op scholen. Totaal bezochten zo'n achthonderd leerlingen van middel baar- en hoger beroepsonderwijs de manifestatie. Velen namen folderma teriaal mee dat voor scripties zal worden gebruikt. Docenten die niet in staat waren met hun lesgroepen de beurs te bezoeken, namen mappen vol materiaal mee om een les over veilig heid te geven. Het enthousiasme onder de bezoekers bleek vooral uit het commentaar op de quizformulieren. Behalve met het beantwoorden van de quizvragen maakten velen kenbaar dat twee da gen eigenlijk te kort zijn en dat ze maar weer gauw moesten worden her haald. Als het aan de commissie vei ligheid ligt zal er zeker een herhaling komen, maar er zijn hiervoor nog geen plannen gemaakt. 'bijstandsmoeder'. „Die verkeert nog steeds in een achterstandsituatie ver geleken met de mannen in de bij stand", constateerde woordvoerster mr M. Uijen woensdagmiddag. De raad vond dat er voor 'vrouwen in de bijstand' voldoende voorzieningen zijn (rechtshulp, sociale dienst, kinde ropvang enzovoort) en wees op grond daarvan het subsidieverzoek van de hand. Woordvoerster Uijen beweerde in een lang betoog het tegendeel. Zij noemde als voorbeeld dat in kinder dagverblijf 'De Wipwap' in Terneuzen alleen kinderen van werkende vrou- BRESKENS De bewoners van Het Heem bij Breskens zullen ernstig bezwaar aantekenen tegen de handelwijze van burgemeester en wethouders van Oostburg inzake de uitbreiding van camping nv Zeebad in Breskens bij Het Heem. De bewoners ontvingen vorige week een brief van b en w met de mededeling dat een gedeelte van het terrein door Zeebad gebruikt mag worden als overloopterrein. mogelijkheden hebben zich verder te ontwikkelen. Daarbij speelt de zorg voor kinderen een belangrijke rol. maar is ook de financiële positie van belang. Het comité probeert al geruime tijd iets te doen aan de mondigheid en weerbaarheid van de vrouw. En daarbij wordt extra aandacht be steed aan de 'zelfhulp', zo maakte mr Uijen duidelijk. Het comité wil met de subsidie en het verzoek werd woensdagmiddag nogmaals nadruk kelijk onderstreept voorlichtings activiteiten ontplooien, thema-bij eenkomsten beleggen, spreekuren houden en bovendien een permanen te ruimte huren. De commissie formuleert op korte termijn een advies aan b en w van Terneuzen. En dat advies wordt ver volgens voorgelegd aan de raad. Die zelfde weg gaat een hernieuwd subsi dieverzoek van 'Vrouwen voor Vrede'. Ook dat verzoek werd eind vorig jaar door de raad afgewezen, waarna een bezwaarschrift volgde. 'Vrouwen voor Vrede' onderstreepte via een woord voerster woensdag nog eens dat er wel degelijk sprake is van emancipatori sche activiteiten. En zonder subsidie is het bijna onmogelijk activiteiten te ontplooien. De bewoners zijn hierover flink gepi keerd. omdat de planologische proce dure om het terrein dat naast Het Heem ligt te bestemmen tot kampeer terrein nog loopt. Zij vinden dat de bezwaarschriftprocedure op deze wij ze tot een farce wordt gemaakt. De gemeente Oostburg en gedeputeerde staten worden van hun bezwaar tegen deze gang van zaken op de hoogte gebracht. De bewoners van Het Heem hebben tijdens een hoorzitting in december van het vorig jaar zo'n zestig bezwaar schriften aangevoerd tegen de uitbrei ding van camping Zeebad op een perceel ten oosten van Het Heem. Daarna vond het gesprek plaats met de delegatie van de Partij van de Arbeid, waaruit het compromisvoor stel voort kwam. Een gesprek met burgemeester C. T. Spijkerboer leidde tot een aantal wensen van de Heem commissie met betrekking tot een groengordel, een strook met sta-cara- vans als extra buffer en een afraste ring. De Heem-bewoners vernamen uit de krant dat de commissie plano logie alle door hen ingediende bezwa ren naast zich neer had gelegd. In de brief aan de bewoners van Het Heem laten b en w weten dat Zeebad gevraagd heeft om het terrein te bestemmen tot overloopterrein. B en w hebben daartegen geen bezwaar omdat het terrein voldoet aan de uitgangspunten die gehanteerd „wor den bij het overloopbeleid. B en w zijn verder van mening dat van het overloop terrein in 1985 beperkt gebruik zal worden gemaakt. Het overloopbeleid geldt in de gemeente Oostburg slechts gedurende de piek periode van maximaal drie weken en is gerelateerd aan de capaciteit van het aanwezige sanitair en de terrein oppervlakte. De bewoners van Het Heem hebben nu opnieuw het gevoel gemanipuleerd te worden door een onverwacht ge meentelijk overloopbeleid ten gunste van Zeebad waardoor de onrust in Het Heem nodeloos groeiende is. AXEL De Axelse hengelsportver eniging GOA (Geduld Overwint Al les) houdt zaterdag de openingswed strijd van het seizoen. Een zeewed strijd die meetelt voor het clubkam pioenschap dat in een serie van vier wedstrijden wordt beslist. De senioren worden nu verwacht tus sen het oude gemaal en Zeedorp. De wedstrijd duurt van 14.45 tot 17.45 uur, de inschrijving staat tot 13.45 uur open in clublokaal café Zonnehoek in Axel. Daar wordt meteen na afloop ook de rpijsuitreiking gehouden. SINT-JANSTEEN De sportvereni ging 'Sint-Aloy' uit Graauw houdt zaterdag een trimloop in Sint-Jan steen en omstreken. De deelnemers! sters) kunnen kiezen uit de afstanden 3, 6.5, of 13 kilometer. De start van alle afstanden is om precies 15.00 uur. Inschrijven is moge lijk vanaf 14.00 uur in de kantine op het gemeentelijk sportpark in Sint- Jansteen. Daar is ook de start van de trimlopen. In de accommodatie van de voetbalvereniging VV Steen is ook was- en kleedgelegenheid. Na afloop is er voor alle deelnemers een herinne ring. De mijnenjager 'Delfzijl' tijdens de zoekactie naar de vermiste containers van de 'Contract Voyager' VLISSINGEN De mijnenjager 'Delfzijl' van de koninklijke marine is woensdag een intensieve zoekactie begonnen naar de drie nog vermiste containers, die twee weken geleden van het dek sloegen van het Liberiaanse containerschip 'Contract Voyager' tijdens de aanvaring met het Bulgaarse schip 'Vitosha'. In totaal kwamen veertien containers in de Westerschelde terecht. De zoekactie, met behulp van de modernste sonarapparatuur, begon om zeven uur 's morgens voor de kust van Westkapelle en eindigde op de rede van Vlissingen. Ook werd het ankergebied voor de boulevard van Vlissingen Wielingen noord af gezocht. Het vaarwater Deurloo wordt eveneens 'afgetast'. De mari ne neemt het gebied bewesten de lijn Vlissingen-Breskens voor haar rekening en rijkswaterstaat het ge bied ten oosten van deze 'grens'. De marine zal uiterlijk tot vanmorgen elf uur helpen meezoeken. De 'Delf zijl' is ingeschakeld op verzoek van rijkswaterstaat. Het vinden van de drie containers is aldus rijkswaterstaat zeer be langrijk, omdat nog steeds niet vaststaat, dat de containers geen gevaar voor de scheepvaart zullen opleveren. De containers zijn lucht dicht of behoren dat althans te zijn en het is niet denkbeeldig dat ze net onder het wateroppervlak drijven, waardoor het gevaar be staat dat een schip met één van de containers in aanvaring komt. Ver moed wordt wel dat de containers, die geladen zijn met pinda's, rubber en fotomateriaal, zijn gezonken, maar zekerheid daarover is er niet. HULST De gemeerte Hulst heeft na jaren eindelijk weer grond beschik baar voor de bouw van woningen in de vrije sector. In het nieuwe uitbrei dingsplan Tragel, gelegen tussen Hulst en de kern Sint-Jansteen, wil len b en w naast sociale woningbouw ook kavels voor vrije bebouwing (twee onder één kap en vrijstaand) gaan verkopen. Met de situering van het plan Tragel wil het Hulster colle ge de vraag naar bouwgrond stimule ren. Bouwgrond voor woningen in de vrije sector is vrij urgent in de gemeente Hulst. In de kern Hulst zelf is daar voor al jaren geen grond meer te koop: de grond in de plannen Hooghuis en Moerschans is inmiddels vrijwel ge heel bebouwd. HULST De Hulster dirigent en organist Jo Ivens reist zaterdag af naar Parijs om daar voor een dui zendkoppig publiek in de 'Notre Dame' leiding te geven aan een opvoering van de Johannes Passion van Johann Sebastiaan Bach. De Hulstenaar beschouwt het hele ge beuren als een hoogtepunt in zijn muzikale carrière en hij is niet de enige, want vrijwel het hele passie spel in de kathedraal van de Franse lichtstad is een Nederlandse aange legenheid. De opvoering van het ruim twee uur durende muziekstuk wordt verzorgd door het 30 man sterke Dordts Ka merorkest en het Toonkunstkoor uit Breda. Verder treden als solisten op de sopraan Hanneke Kaasschieter, de tenor Ad van Baasbank, de bari tons Jos van der Lans en Ruud van der Meer en de Engelse alt Rachel- Ann Morgan. „We waren natuurlijk allemaal erg blij met de uitnodiging van de muziekcommissie van de Notre Dame om in die kerk op te treden", vertelt Ivens. „Maar met die uitnodiging begon het hele kar wei pas". De Hulstenaar, die ook het Hulster Gemengd Koor onder zijn hoede heeft, doelt op de voorbereidingen die 10 maanden in beslag hebben genomen. „Met het orkest en de solisten moest minder gerepeteerd worden dan met het koor. Begrijpe lijk want deze mensen zijn profs. Niettemin betekende het een stuk of zeven repetities en met het koor nog veel meer", aldus de dirigent. De generale repetitie voor het muziek spektakel werd maandag gehouden in de Sacramentskerk in Breda en verliep zonder veel noemenswaardi ge problemen. Ivens ziet dan ook weinig problemen voor het optreden aanstaande zaterdag. Organist Tyn van Eyk zal in de avonduren het passiespel begeleiden. -A. -P, Dirigent Jo Ivens Jo Ivens is zichtbaar trots dat de Franse muziekdeskundigen hem hebben uitgenodigd. „Maar er is meer", vervolgt hij. „Op 9 juni gaat het Hulster Gemengd Koor dat inmiddels ook al een internationale naam heeft weten op te bouwen naar de Franse hoofdstad om in die zelfde 'Notre Dame' een hoogmis te zingen. In Parijs is onlangs de reclamecam pagne voor de uitvoering van de Johannes Passion door de Neder landse muziekgezelschappen begon nen. Enkele in Frankrijk opererende organisaties zoals de Nederlandse ambassade en het 'Institute Néer- landaise' verlenen medewerking. De Hulster dirigent verwacht een tot de nok gevulde kathedraal. „Het is voor Frankrijk ook een vrij uniek gebeuren", legt hij uit. „Hier in Nederland is er zeker rond de vas tentijd een hele cyclus van passie spelen maar in dat land is het aanbod van dergelijke opvoeringen veel minder". Het is vrijwel zeker dat Jo Ivens ook een orgelconcert zal verzorgen .in Parijs en dat een uitvoering in de St.-Paul's kathedraal in Londen in het verschiet ligt, alleen kan hij nog niet met zekerheid zeggen wanneer. Het uitbreidingsplan Tragel is overi gens op zich niet nieuw. Eind jaren zeventig bijvoorbeeld werd er nog uitgegaan van een plan voor ongeveer 900 woningen. Anno 1985 is die ge dachte aangepast aan de realiteit: het ontwerp-bestemmingsplan Tragel gaat nu uit van een kleine 600 wonin gen. Voor de bouw daarvan wordt gedacht aan een periode van tien jaar: 60 huizen per jaar. OOSTBURG De Brabantse yogale raar Jan van Zon houdt vrijdag 22 maart een lezing over spiertherapie in het multifunctioneel centrum Den Hoekzak in Oostburg. De voordracht begint om 20.00 uur. Van Zon gaat in op een systeem van spiertesten en massagetechnieken dat bekend staat onder de naam 'Touch for Health'.' Het heeft alles te maken met geblok keerde energiestromen in het li chaam. Er worden tevens enkele spiertesten gedemonstreerd. Verder is het de bedoeling dat er na de lezing een cursus in West-Zeeuwsch-Vlaan- deren wordt opgestart. SAS VAN GENT - De stichting Sas Promotion in Sas van Gent houdt vrijdag 22 maart in samenwerking met de gemeentelijke culturele com missie een toneeluitvoering in cultu reel centrum De Speije aan de Wilhel- minalaan. In het kader van de ver broedering tussen Zeeuwsch-Vlaan- deren, Frans-Vlaanderen en Bel- gisch-Vlaanderen is gekozen voor een toneelstuk uit Belgisch-Vlaanderen. Het Nieuw Assenees Toneel uit het naburige Assenede brengt het toneel stuk 'Tien jaar later, het jaar TIEN', van de Vlaamse schrijver Walter van den Broeck. Het stuk speelt zich af in de jaren 1980-1981 in de streek van Balen-Wezel, in de schaduw van het zinkbedrijf 'Vieille Montagne'. De opvoering wordt gebracht in het dialect van de streek rond Assenede en Boekhoute. Het is geprojecteerd op de verschillende industrieën rond het kanaal van Gent naar Terneuzen. De hoofdrollen worden vertolkt door Da niël Buysse, Rosa Dedecker Hilde 't Sestigh en Pierre Bekart. De regie is in handen van Rik Ricourt. Het toneelstuk begint om 20.00 uur. Overigens hebben b en w op dit moment, in overleg met de stede- bouwkundige. nog slechts plannen uitgewerkt voor drie jaar. Achter grond daarvan is, aldus het voorstel, dat 'economische omstandigheden meestal tot zich wijzigende behoeften leiden'. In de tussentijd zullen de gebieden, waarvoor nog geen woning bouwplannen zijn ontwikkeld, een agrarische bestemming krijgen. Met het plan Tragel. direct gelegen naast het grootwinkelcentrum Torro, wordt aansluiting gezocht met de woonkern Sint-Jansteen. Bij de be bouwing wordt rekening gehouden met de drukke rijksweg 60 Hulst Belgische grens; dat geldt ook voor de woningbouw langs de Zoetevaart. Daar wordt aan de westzijde een geluidwal van ruim twee meter aange legd. B en w van Hulst gaan er vanuit dat er voor de bouwgrond 'aanvaardba re' prijzen uit de bus komen. Een definitieve vaststelling is echter nog niet klaar. Over het bestemmings plan vergadert donderdag (vandaag) de commissie ruimtelijke ordening om 19.00 uur in het stadhuis. B en w willen overigens een bezwaar schrift van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap on gegrond verklaren. Het college is niet gevoelig voor het standpunt dat in het noordelijk plangebied een te groot deel met de bestemming 'uit te werken woongebied' is opgenomen. Volgens het Landbouwschap is niet te verwachten dat die grond in de ko mende periode ook daadwerkelijk voor woningbou zal worden gebruikt. B en w vinden echter dat de behoefte aan de bouwgrond wel degelijk aan toonbaar is aan de hand van reële bouwcijfers. OOSTBURG - In het St. Antoniuszie- kenhuis in Oostburg komt zaterdag de Nederlandse vereniging van sto mapatienten (Harry Bacon club) bij een. Op het programma staat onder andere een lezing van de Vlissingse uroloog dr. C. IJ. Ponsioen. Tevens is er een informatiestand van de Harry Bacon club. De bijeenkomst begint om kwart voor twee 's middags. Het St. Antoniuszie- kenhuis is te vinden aan de Pastoor van Genklaan 6 in Oostburg. (Advertentie) A

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 39