Forum over inrichting van Markiezaatsgebied Leerlingen in Brouwershaven gaven nieuw plantsoen vorm Werkloosheid Tholen en St.-Philipsland gedaald 21.22.23 EN 25 MAART 1985.UNIEKE KLASSE AANBIEDINGEN AUTOMOBIELBEDRIJF V.D. VUET-GOES B.V. INWONER BEKLAA GT ZICH BIJ B EN W 3 JAAR SUPER-GARANTIE EN GRATIS ONDERHOUD SUPER INRUTL-VOORDEEL OP UW HUIDIGE AUTO. Administratie van bibliotheek Tholen geautomatiseerd DOOR NATUUR EN LANDSCHAP BOOMFEESTDAG OP SCHOUWEN EN THOLEN Werkloosheid op Schouwen-Duiveland iets gedaald PZC/streek 20 Straofesst Renesse Plattelandsvrouwen Noordwelle bijeen Onmogelijk Or anj e vereniging Renesse vergaderde Ontspanningsavond in Sint-Annaland Oud-papieractie Cursus tuinkruiden in Sint-Annaland Collecte Plattelandsvrouwen St.-Annaland bijeen Collecte Wij houden Open Huis met alle Austin- modellen met bovendien fantastische aanbiedingen op de Austin Metro en Austin Montego. Maar het begint al direkt bij de o zo voordelige Austin Mini, op extra brede 12-inch wielen. De Austin Mini. Al 25 jaar eigentijds, v.a. 11.475,-. Meesterlijke klasse ontdekt u ook bij Austin Maestro. Zeer doordacht van lijn, komfort en tech niek. De zuinige Austin Maestro is leverbaar met een 1.3, 1.6 en een supersnelle 2.0 EFi krachtbron en al vanaf 17.500,-. De gerestylde Austin Metro in 3- of 5-deurs uitvoering. Ruim, goed toegankelijk, sportief en de behendigheid zelve in de stad. Vanaf 14.790,-. De nieuwe Austin Montego stond in het middelpunt van de belangstelling op de RAI personenauto-ten toonstelling. Nu staat de Austin Montego bij ons in de showroom en klaar voor een proefrit. Austin Montego, absolute topklasse vanaf 21.890,-. Let op onze superaanbiedingen op Austin Metro en Austin Montego. Klem Frankrijk 23, tel. 01100-28751, Goes DONDERDAG 21 MAART 1985 Mosselschelpen oorzaak vele lekke fietsbanden in Yerseke YERSEKE - Kapotgereden mosselschelpen bezorgen vele fietsers en bromfietsers in de omgeving van Yerseke overlast. Om de haverklap zitten zij met een lekke band. W. Nieuwenhuijzen uit Yerseke werd het te gortig. Hij stuurde een brief aan de gemeenteraad van Reimerswaal en vraagt daarin om gepaste maatregelen. In een ontwerp-antwoord stelt het college van burgemeester en wethouders dat er helaas weinig aan gedaan kan worden. „Soms zie ik vrachten met scheipen bij mij door de straat komen", schrijft Nieuwenhuijzen, „en dan denk ik hoe veel lekke banden zullen we weer hebben van deze te hoog opgeladen vracht". Hij heeft sind april 1984 bijge houden hoe vaak hij een band moest plakken met een mosselschelp er nog in. De Yersekenaar kwam tot vijf stuks. „Maar de schade kan natuur lijk gemakkelijk groter zijn", aldus de bezwaarde, „want ik heb alleen de aanwijsbare gevallen genoteerd". Eén keer moest hij een vrijwel nieuwe binnenband vervangen, omdat die vol gaatjes zat. Ook een nog goede bui tenband kon richting vuilnisbak. Hij was op verschillende plaatsen te zeer aangetast door scherpe mosselschel pen. THOLEN De administratie van de bibliotheek in de stad Tholen is sinds woensdag geautomatiseerd. Bij de bibliotheken in Sint-Annaland en Sint-Maartensdijk gebeurde dit al eerder dit jaar, zodat nu alle biblio theken op het eiland Tholen aange sloten zijn op de computer van de provinciale bibliotheek in Middel burg. De streepjescode op de nieuwe lezers- kaarten en de boeketiketten wordt afgelezen door een zogenaamde lees pen, die de nummers van de streepjes code doorgeeft aan de computer. De lezerskaart is dus altijd nodig wan neer boeken worden geleend. Nieuw is ook dat men met de lezerskaart nu in alle Zeeuwse bibliotheken terecht kan. In de geautomatiseerde catalo gus is het bezit van alle Zeeuwse bibliotheken verwerkt met de aandui ding in welke bibliotheek welk boek aanwezig is. De komende tijd wordt door de biblio theekmedewerkers, wanneer nodig, uitleg gegeven over de nieuwe manier van boeken lenen, verlengen en inle veren en over het werken met de geautomatiseerde catalogus. Wan neer de lezers aan dit nieuwe systeem gewend zijn is er voor de bibliotheek medewerkers meer tijd beschikbaar voor ander bibliotheekwerk, zoals het beantwoorden van vragen van lezers en het organiseren van diverse activi teiten. SEROOSKERKE (SCH) - In Seroos- kerke werd het jaarlijkse Straofeest gehouden. Dank zij het goede weer was de publieke belangstelling goed. Om 13.00 uur stonden vele schoolkin deren met versierde fietsen bij het dorpshuis opgesteld. Na zorgvuldige jurering werden als winnaars aange wezen: Marieke Schouw (4-6 jaar), Nelleke Bom (6-8 jaar) en Hellen van Splunter (vanaf 9 jaar). Ook de paar den waren fraai versierd. Er waren prijzen beschikbaar gesteld aan de berijdsters van de drie mooist ver sierde viervoeters. Dat waren Ger- maine van Wijnen, Annemarie van der Wielen en Margreet van de Stol- pe. Daarna volgde het ringsteken te paard en per fiets (voor de jeugd). Na spannende wedstrijden won Annema rie van der Wielen de beker bij de ruiters/amazones. Zij kreeg de beker voor de derde keer en mocht hem derhalve houden. Bij de fietsen(sters) werden de prijzen gewonnen door Marieke Schouw (4-6 jaar), Monique Hage (6-8 jaar) en Marianne Bouwman (vanaf 9 jaar). Na afloop van de wed strijden opende burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer het Stra ofeest officieel. De muzikale begelei ding werd verzorgd door 'Luctor et Emergo' uit Renesse. Het avondpro gramma bestond uit toneel en dans. De plaatselijke toneelclub bracht het stuk 'Zo'n stadse deerne' van Ina Assinck op de planken. De klucht werd gedeeltelijk in Zeeuws dialect opgevoerd. Het spel werd door de volle zaal met luid applaus beloond. De avond werd besloten met een bal onder leiding van 'De Delta Boys'. Het toneelstuk wordt zaterdag (23 maart) nogmaals opgevoerd voor de bejaarden van de Westhoek. Dat ge beurt in het dorpshuis te Serooskerke, aanvang 14.00 uur. Niet alleen de aanschaf van nieuwe banden en reparatiemateriaal bracht de briefschrijver ertoe de Reimers- waalse raad in te lichten. „Kinderen van 12, 13 en 14 jaar worden vooral door deze narigheden geteisterd", stelt de Zuidbevelander. „Probeert U zich eens in te denken hoe vervelend het is om dan met z'n tweeën op éên fiets te moeten rijden. Schooltassen NOORDWELLE - In het dorpshuis in Ellemeet wordt dinsdagavond 26 maart (acht uur) een bijeenkomst gehouden van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Noordwelle. De heer Van Schaik uit Vlissingen, van de Nederlandse Fede ratie van Amateur-Wijnmakers en Bierbrouwers Gilden, zal een praatje houden over de geschiedenis en het maken van wijn. Er zal ook gelegen heid zijn wijn te proeven. moeten verwisseld worden. En vaak gaan lekke banden samen met regen achtig weer". Zijn laatste opmerking kan hij boekstaven aan de hand van een vrij simpel voorbeeld. Veel boeren gebruiken mosselschelpen om hun landwegen te verharden. Bij nat weer kleven zij aan autobanden en komen vervolgens op de openbare weg te recht. De rijkspolitiegroep Reimerswaal wil, evenals het college van b en w, wel iets aan het probleem doen, maar ziet zich voor een schier onmogelijke opgave geplaatst. Op grond van het reglement verkeersregels en -tekens kan proces-verbaal opgemaakt wor den als mensen voor het verkeer schadelijke spullen op het wegdek achterlaten. Controle is echter zeer moeilijk. Plaatsvervangend groeps commandant van Reimerswaal, M. Verkerke, vertelt dat in het najaar van 1984 regelmatig toezicht op het vervoer van schelpen is gehouden, BERGEN OP ZOOM De stichting Natuur en Landschap Het Markiezaat houdt vrijdag 12 april een forumavond in café de Ster, Korenbeursstraat 40 in Bergen op Zoom. Na een korte inleiding door de voorzitter van de stichting, L. van Oosten, komen vijf studenten van de Katholieke Universiteit Nijmegen aan het woord. Zij zullen een toelichting geven op hun boek 'Bouwen op drijfzand'. Dat is een analyse van de bestem- mings- en inrichtingsproblematiek van het Markiezaatsgebied. Een van de conclusies uit het boek is dat de gemeente Bergen op Zoom dient af te zien van woningbouw op de Bergse Plaat, die op dit moment wordt opgespoten in het Markie- zaatsmeer. Volgens de studenten zijn de onze kerheden met betrekking tot de economische uitvoerbaarheid van die bouwplannen zo groot dat het gemeentebestuur van de Markie- zenstad ze maar beter kan laten varen. Vervolgens verzorgt de vo gelwerkgroep van de stichting een dia-presentatie. De avond wordt beëindigd met een forumdiscussie. In het forum heb ben, naast een vertegenwoordiger van de stichting en een aantal Nijmeegse studenten, leden van de gemeenteraad van Bergen op Zoom zitting en de wethouder van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening P. van der Velden. Het doel van de stichting Natuur en Landschap Het Markiezaat is op te komen voor de natuurbelangen in het betrokken gebied. In dat verband wil de stichting dat de gemeente Bergen op Zoom haar plan om woningen te bouwen op de Bergse Plaat herziet. De stichting stelt dat er geen nood zaak meer is om huizen neer te zetten op de landtong. Voorts wor den de plannen financieel onhaal baar geacht. De natuurbescher mers vrezen dat de investering toch zal moeten worden terugverdiend. Zij zijn daarom bang dat er in de toekomst een of ander recreatie project op de Bergse Plaat tot stand zal komen. De stichting is verder van mening dat het beheer en het bestuur van het Markiezaatsgebied niet bij de lagere overheden hoort te liggen omdat het om een nationaal na- tuurbezit gaat. De forumavond be gint om 19.30 uur. maar hij weet niet of er processen- verbaal zijn opgemaakt. Technische eisen stellen aan de vervoermidde len, zoals een afgesloten laadbak, is, volgens hem, niet haalbaar. Fietsenmaker A. Duinkerke uit Yerse ke meldt desgevraagd dat regelmatig mensen bij hem komen die lekke banden hebben door toedoen van mosselschelpen. „Maar dat is eigen aan ons dorp", verklaart hij. „We leven er allemaal van". Ook het Rei- merswaalse college van b en w wijst daarop in zijn antwoord aan Nieuwen- huyzen. De briefschrijver vindt dat echter een weinig steekhoudend argu ment. „Tot voor enkele jaren werden de schelpen binnen veertien dagen afgevoerd in vrachtwagens", legt hij uit. „Indien het om een enkel ongeluk je zou gaan, had ik geen klacht gede poneerd. Het is nu echter constant raak op de Postweg door de Yerseke Moer en de weg naar Kruiningen. Bovendien, als de oorzaak bij een glasfabriek zou liggen, zou het hele dorp op stelten staan". RENESSE - Tijdens een - slecht be zochte - ledenvergadering van de Oranjevereniging 'Juliana' in Renes se is in grote linen het programma vastgesteld voor de viering van ko ninginnedag op 30 april en de herden king van de bevrijding, 40 jaar gele den. Besloten werd de festiviteiten te ope nen met een jeep anno 1945, met daarin muzikanten in oude militaire uniformen. Om 8.30 volgt de traditio nele koraalmuziek vanaf de kerkto ren. Het ochtendprogramma staat verder in het teken van de kinderen: vanaf 9.30 uur worden kinderspelen in de dorpskern georganiseerd en voor de allerkleinsten zal in de gemeen schapsruimte van de lagere school een poppenkastvoorstelling worden gegeven. Ondanks een afwijzend be stuursvoorstel, werd besloten vanaf twee uur een optocht te houden, on der het thema 'bevrijding'. Voorts wordt nog gedacht aan een turnde- monstratie of volksspelen. Sluitstuk 's avonds vormt een Oranjebal (vanaf 19.30 uur) in het dorpshuis, met mu ziek van het vijfmansorkest 'Silver- sound', met ter afwisseling play-back- wedstrijden en een handicap-dans wedstrijd. SINT-ANNALAND - Het hervormd open jeugdwerk in Sint-Annaland houdt zaterdagavond een ontspan ningsavond in hwt het hervormd ver enigingsgebouw aan de Kerkring. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. SINT-ANNALAND - In Sint-Anna land wordt dinsdag 26 maart vanaf 18.30 uur oud papier opgehaald door vrijwilligers van de zendingscommis sie. De baten komen ten goede aan de zending van de gereformeerde ge meente. Ongeveer honderd kinderen uit de gemeente Brouwershaven plantten ruim 1400 struiken in het kader van de Boomplantdag. BROUWERSHAVEN - Niet door sneeuw en kou gehinderd plantten woens dag ongeveer honderd basisschoolleerlingen uit de gemeente Brouwersha ven ruim 1400 struiken in het nieuwe plantsoen aan de Kromwal in Brouwershaven. De nationale boomfeestdag 1985 ging met de aanplant van deze hoeveelheid groen de gemeente zeker niet ongemerkt voorbij. Over een oppervlakte van 1500 vierkante meter zetten de kinderen uit de vijfde en zesde klassen bovendien nog 24 jonge lindebomen neer. De Brouwershavense wethouder van openbare werken, S. J. Loschacoff-de Kanter, was bij de aanplantingen aan wezig. De ploeterende schooljeugd werd bijgestaan door medewerkers van de gemeentelijke plantsoenen dienst. In het stadje Tholen werd woensdag op alternatieve wijze invulling gege ven aan de boomfeestdag. De 240 leerlingen van de drie lagere scholen en de plaatselijke school voor moeilijk lerende kinderen trokken in groepen van dertig kinderen door de Thoolse binnenstad om ieder plekje van afval te ontdoen. Ruim drie ton aan straat- afval - plastic bakjes, papier, troep - werd op de meerijdende tractor-met aanhanger gegooid. Volgens een woordvoerder van de gemeente was de plantsoenendienst van deze hoe veelheid erg geschrokken. Leerlingen uit de klassen van de lage re scholen op Westerschouwen heb ben ook hun boompje bijgedragen SINT-ANNALAND De Huishoude lijke Voorlichting ten Plattelande (HVP) begint een cursus over tuin kruiden in Sint-Annaland. De cursus bestaat uit drie lessen en wordt ge houden maandag 15 april en dinsdag 28 mei in zaal Van Dijke aan de Hoenderweg. Aanvang half acht. De derde les (het klaarmaken van krui dengerechten) wordt gegeven in de huishoudschool in Tholen, dinsdag 4 juni. aan de nationale groenviering. In Burgh-Haamstede plantten scholie ren van De Kirreweie en Onder de Wieken 75 abelen langs de Krayen- steinweg. Renesse werd verrijkt met 25 abelen, neergezet door scholieren van de plaatselijke school 't Steape- l'of. Leerlingen van de Noordwellese school De Stove plantten 16 leilinden aan de Dorpsring. De activiteiten wer den afgesloten in Serooskerke, alwaar kinderen van De Schelphoek de Dorpsweg met 17 essen opsierden. Bij ST-PHILIPSLAND - De in Sint-Phi- lipsland en Anna Jacobapolder ge houden collecte ten bate van het Na tionaal Reumafonds heeft 1.690,- op gebracht. SINT-ANNALAND - De afdeling Sint- Annaland van de bond van Platte landsvrouwen hield een bijeenkomst. De stichting Buitenlanders West-Bra bant gaf voorlichting over een Marok kaans gezin. Aan de hand van een diaserie vertelden de heren Sidali en Langeberg over de leefwijze van de Marokkanen. De vergadering werd geleid door de presidente, mevrouw C. Weijler-Dourlein. OUWERKERK - De collecte ten bate van de epilepsiebestrijding heeft in Ouwerkerk 224,50 opgebracht. alle aanplantingen waren vertegen woordigers van het gemeentebestuur aanwezig. De Zierikzeese loco-burgemeester L. van Gastel gaf met het planten van de eerste boom langs de Grevelingen- straat in Zierikzee de aanzet voor 185 leerlingen om kuilen te graven voor de resterende 74 bomen. Met linden, iepen, eiken, wilgen, essen en kastan jebomen moet de omgeving langs de Grevelingenweg een wat parkachti ger aanzien krijgen. Aan de actie deden de leerlingen uit de hoogste klassen van alle plaatselijke lagere scholen mee. Na afloop kregen de deelnemers onder leiding van de Jeugdnatuurwacht een 'groene' rond leiding door de stad. Leerlingen van de lagere school in Sirjansland hebben de gemeente Dui- veland een nog groener aanzien gege ven met het planten van 25 lindebo men aan de Lage Weg te Sirjansland. Bovendien werd ook het schoolplein met een aantal bomen opgesierd. On geveer dertig kinderen deden aan de activiteiten mee. In Sint-Philipsland namen 65 kinderen van de drie plaat selijke lagere scholen deel aan het planten van 60 knotbomen aan de provinciale weg in SintPhilipsland. De gemeente Middenschouwen zag in het dorp Scharrendijke haar groen voorziening groeien. Na een toespraak I van de burgemeester van Midden- schouwen, W. den Boer, gingen ruim 25 lagere school leerlingen - uit 't| Meetje te Ellemeet en de Helgerzee- school te Scharrendijke - aan het werk I om de omgeving van de ijsbaan langs het plaatselijke sportveldencomplex van bomen te voorzien. Ongeveer 151 grauwe elzen vonden hun definitieve I groeiplaats. Daarnaast is er 100 stuks bosplantsoen - elzen, wilgen en eiken- geplant. ZIERIKZEE In februari is op Schouwen-Duiveland in vergelijking met de maand januari het aantal werkloze mannen met drie gedaald tot 821. Het aantal werkloze vrou wen, zo blijkt verder uit een bericht van het arbeidsbureau Zierikzee, daalde met vijf tot 352. Zierikzee telde met 314 mannen en 139 vrouwen in februari de meeste werklozen van de Schouwen-Duive- landse gemeenten. In die maand wa ren in Westerschouwen 130 mannen en 50 vrouwen zonder werk, in Mid denschouwen 80 mannen en 32 vrou wen, in Duiveland 111 mannen en 45 vrouwen, in Bruinisse 76 mannen en 32 vrouwen en in Brouwershaven 110 mannen en 54 vrouwen. In februari zijn bij het arbeidsbureau Zierikzee veertig vacatures gemeld en dertig vacatures vervallen. Eind fe bruari stonden er nog 54 openstaande vacatures geregistreerd. Een zes inge schrevenen volgen inmiddels een cur sus zinvol solliciteren. Deze cursus duurt drie weken en wordt gehouden in het gewestelijk arbeidsbureau in Goes. THOLEN - De werkloos heid op Tholen en Sint Philipsland vertoonde in februari hetzelfde beeld als in de rest van Zeeland. Het aantal werkloze mannen en vrouwen nam ook in de ze gemeenten af, in ver gelijking met de maand januari. Bij de mannen daalde het aantal werk lozen met 54 en bij de vrouwen met 15. In ver gelijking met de maand februari van het vorig jaar zijn er nu 248 werk lozen op Tholen en Sint Philipsland minder. De gemiddelde werk loosheid ligt in het rayon van het geweste lijk arbeidsbureau te Tholen op 16,6 voor de mannen en 13,9 voor de vrouwen. Provinciaal is dat cijfer 11,9 procent voor de mannen en 15 procent voor de vrou wen. Landelijk gezien is 15.8 procent van de mannen werkloos en 17.9 procent van de vrouwelijke beroepsbe volking, voor zover ie dere werkzoekende zich ook bij de arbeidsbu- reau's heeft ingeschre ven. Bij de mannen daalde de werkloosheid het snelst in het grondwerk, waar 16 mannen werk vonden. Daarnaast scoorde ook de bouwnij verheid met 10 werklo zen minder, vrij hoog. Deze twee categoriën verschaffen op Tholen en Sint-Philipsland ook het meeste werk. Ook de categorie los arbeiders kan daar onder gere kend worden en daar vonden 11 mannen werk. Bij de vrouwen bood deze categorie ook aan de meeste mensen werk. Ondanks de toename van het aantal arbeids plaatsen in de bouwnij verheid blijft de werk loosheid in deze catego rie het hoogst bij de mannen. Voor vrouwelij ke werknemers is de werkloosheid het hoogst in de categoriën ver koopsters en los ar beidsters. AUSTIN ROVER GRANDIOZE OE.. AUSTIN SHOW Aktie geldig t/m 30 april 1985. Prijzen zijn inkl. BTW af fabriek, exkl. rijklaarmaakkosten. Wijzigingen voorbehouden. Profiteer tot 1988 van Supergarantie met gratis onderhoudsbeurten. Als u nu de beslissing neemt om een nieuwe Austin Metro of Austin Montego aan te schaffen, ontvangt u 3 jaar lang de Supergarantie en onderhoudsbeurten gratis. AI STIN MONTEGO VANAF 21.890.-. OR. Super inruilvoordeel. Vindt u deze zekerheden overbodig en heeft u liever kontant super voordeel, dan willen wij u graag een grandioos inruil-aanbod op uw huidige auto doen. Als u nu naar de showroom komt, dan helpen wij u graag met kiezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 34