Forum over inrichting van Markiezaatsgebied Boomfeestdag slechts in drie Bevelandse gemeenten gevierd Op Bevelanden weer daling werkloosheid 21,22,23 EN 25 MAART 1985.UNIEKE KLASSE AANBIEDINGEN AUTOMOBIELBEDRIJF V.D. VUET-GOES B.V. mSSEi ei tèFimm PZC/streek 3 JAAR SUPER-GARANTIE EN GRATIS ONDERHOUD SUPER INRUH-VOORDEEL OP UW HUIDIGE AUTO. INWONER BEKLAAGT ZICH BIJ Administratie van bibliotheek Tholen geautomatiseerd DOOR NATUUR EN LANDSCHAP 'HEEMTOCi rr KORTGEENSE KINDEREN MEER LANGDURIG WERKLOZEN 20 METRO YERSEKE - Kapotgereden mosselschelpen bezorgen vele fietsers en bromfietsers in de omgeving van Yerseke overlast. Om de haverklap zitten zij met een lekke band. W. Nieuwenhuijzen uit Yerseke werd het te gortig. Hij stuurde een brief aan de gemeenteraad van Reimerswaal en vraagt daarin om gepaste maatregelen. In een ontwerp-antwoord stelt het college van burgemeester en wethouders dat er helaas weinig aan gedaan kan worden. Schieting Oudelande Jaarverdagering ANBO Hansweert Bekendmaking uitslag aquariumkeuring in hotel in Wemeldinge Handboogclub in Kwadendamme huidige jubilaris Collecte Weduwen en weduwnaars bijeen in Goes Klaverjastoernooi in Wemeldinge Wij houden Open Huis met alle Austin- modellen met bovendien fantastische aanbiedingen op de Austin Metro en Austin Montego. Maar het begint al direkt bi j de o zo voordelige Austin Mini, op extra brede 12-inch wielen. De Austin Mini. Al 25 jaar eigentijds, v.a. 11.475,-. Meesterlijke klasse ontdekt u ook bij Austin Maestro. Zeer doordacht van lijn, komfort en tech niek. De zuinige Austin Maestro is leverbaar met een 1.3, 1.6 en een supersnelle 2.0 EFi krachtbron en al vanaf 17.500,-. De gerestylde Austin Metro in 3- of 5-deurs uitvoering. Ruim, goed toegankelijk, sportief en de behendigheid zelve in de stad. Vanaf 14.790,-. De nieuwe Austin Montego stond in het middelpunt van de belangstelling op de RAI personenauto-ten- toonstelling. Nu staat de Austin Montego bij ons in de showroom en klaar voor een proefrit. Austin Montego, absolute topklasse vanaf 21.890,-. Let op onze superaanbiedingen op Austin Metro en Austin Montego. Klem Frankrijk 23, tel. 01100-28751, Goes DONDERDAG 21 MAART 1985 miimiiTMiimiiimiiiii:;:::: muiiiiiiiiiiiuiii „Soms zie ik vrachten met scheipen bij mij door de straat komen", schrijft Nieuwenhuijzen, „en dan denk ik hoe veel lekke banden zullen we weer hebben van deze te hoog opgeladen vracht". Hij heeft sind april 1984 bijge houden hoe vaak hij een band moest plakken met een mosselschelp er nog in. De Yersekenaar kwam tot vijf stuks. „Maar de schade kan natuur lijk gemakkelijk groter zijn", aldus de bezwaarde, „want ik heb alleen de aanwijsbare gevallen genoteerd". Eén keer moest hij een vrijwel nieuwe binnenband vervangen, omdat die vol gaatjes zat. Ook een nog goede bui tenband kon richting vuilnisbak. Hij was op verschillende plaatsen te zeer aangetast door scherpe mosselschel pen. Niet alleen de aanschaf van nieuwe banden en reparatiemateriaal bracht de briefschrijver ertoe de Reimers- THOLEN De administratie van de bibliotheek in de stad Tholen is sinds woensdag geautomatiseerd. Bij de bibliotheken in Sint-Annaland en Sint-Maartensdijk gebeurde dit al eerder dit jaar, zodat nu alle biblio theken op het eiland Tholen aange sloten zijn op de computer van de provinciale bibliotheek in Middel burg. De streepjescode op de nieuwe lezers- kaarten en de boeketiketten wordt afgelezen door een zogenaamde lees pen, die de nummers van de streepjes code doorgeeft aan de computer. De lezerskaart is dus altijd nodig wan neer boeken worden geleend. Nieuw is ook dat men met de lezerskaart nu in alle Zeeuwse bibliotheken terecht kan. In de geautomatiseerde catalo gus is het bezit van alle Zeeuwse bibliotheken verwerkt met de aandui ding in welke bibliotheek welk boek aanwezig is. De komende tijd wordt door de biblio theekmedewerkers, wanneer nodig, uitleg gegeven over de nieuwe manier van boeken lenen, verlengen en inle veren en over het werken met de geautomatiseerde catalogus. Wan neer de lezers aan dit nieuwe systeem gewend zijn is er voor de bibliotheek medewerkers meer tijd beschikbaar voor ander bibliotheekwerk, zoals het beantwoorden van vragen van lezers en het organiseren van diverse activi teiten. OUDELANDE - In café 'Centrum' hield de handboogvereniging 'Zorg- vlied' een schieting op de liggende wippen. De uitslag: hoofdvogel, C. Westdorp, Eens gezindheid, 's-Heerenhoek; eerste zijvogel, Ch. Korstanje, Doel naar Hoger, Wol- phaartsdijk; tweede zijvogel, P. Stoutha- mer, Zorgvlied, Ellewoutsdijk; eerste bo- venkal, A. de Jonge, Soranus, Heinkens- zand; tweede bovenkal. G. Voet, Soranus: eerste onderkal, J. Goetheer, Juliana, Ou delande, tweede onderkal, W. Remijnse, Edele Handboog, Oudelande, eerste klep, B. Meijer, St.-Andries, Wemeldinge, tweede klep C. Rentmeester Cz, Willem Teil, Ove- zande: derde klep, C. Westdorp, Eensge zindheid. Meeste kleine vogels (6). C. Stou- thamer. Edele handboog. Uitslag tweede wip: eerste hoofd vogel Jos Rentmeester, Willem Teil; tweede hoofdvo gel. G. Voet, Soranus; eerste zijvogel, P. Stouthamer. Zorgvlied; tweede zijvogel, mej. v. Koeveringe; derde zijvogel mej J. de Rijke, beiden Ons Genoegen, Oudelande; vierde zijvogel Ch. Korstanje, Doel naar Hoger; eerste kal, A. v. Koeveringe, Edele Handboog, tweede kal G. Voet, Soranus; derde kal B. Meijer, St. Andries; vierde kal A. Rentmeester CZ, Willem Teil. Meeste kleine vogels (8): N. Schouwenaar, Juliana. De vliegende vogelpijzen waren voor: P. Daalman, ADLM, Kwadendamme en mevr. A. Korsanje, Doel naar Hoger. waalse raad in te lichten. „Kinderen van 12, 13 en 14 jaar worden vooral door deze narigheden geteisterd", stelt de Zuidbevelander. „Probeert U zich eens in te denken hoe vervelend het is om dan met z'n tweeën op één fiets te moeten rijden. Schooltassen moeten verwisseld worden. En vaak gaan lekke banden samen met regen- HANSWEERT - De afdeling Hans- weert van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) houdt woensdag 27 maart vanaf 14.00 uur in het gebouw 'Kaj-Munk' te Hansweert haar jaarvergadering. Voorzitter A. de Poorter opent de bijeenkomst. Op de agenda staat onder meer de verkiezing van een nieuwe secretaris. W. L. Potter legt de pen neer. De organisatie van een reis in 1985 wordt voorts besproken. Tevens wordt het één en ander verteld over de in 1986 in te stellen landelijke bondsraad van de ANBO. achtig weer". Zijn laatste opmerking kan hij boekstaven aan de hand van een vrij simpel voorbeeld. Veel boeren gebruiken mosselschelpen om hun landwegen te verharden. Bij nat weer kleven zij aan autobanden en komen vervolgens op de openbare weg te recht. De rijkspolitiegroep Reimerswaal wil, evenals het college van b en w, wel iets aan het probleem doen, maar ziet zich voor een schier onmogelijke opgave geplaatst. Op grond van het reglement verkeersregels en -tekens kan proces-verbaal opgemaakt wor den als mensen voor het verkeer schadelijke spullen op het wegdek achterlaten. Controle is echter zeer moeilijk. Plaatsvervangend groeps commandant van Reimerswaal, M. Verkfirke, vertelt dat in het najaar van 1984 regelmatig toezicht op het vervoer van schelpen is gehouden, maar hij weet niet of er processen- verbaal zijn opgemaakt. Technische eisen stellen aan de vervoermidde len, zoals een afgesloten laadbak, is, volgens hem, niet haalbaar. Fietsenmaker A. Duinkerke uit Yerse ke meldt desgevraagd dat regelmatig mensen bij hem komen die lekke banden hebben door toedoen van mosselschelpen. „Maar dat is eigen aan ons dorp", verklaart hij. „We leven er allemaal van". Ook het Rei- merswaalse college van b en w wijst daarop in zijn antwoord aan Nieuwen- huyzen. De briefschrijver vindt dat echter een weinig steekhoudend argu ment. „Tot voor enkele jaren werden de schelpen binnen veertien dagen afgevoerd in vrachtwagens", legt hij uit. „Indien het om een enkel ongeluk je zou gaan, had ik geen klacht gede- -poneerd. Het is nu echter constant raak op de Postweg door de Yerseke Moer en de weg naar Kruiningen. Bovendien, als de oorzaak bij een glasfabriek zou liggen, zou het hele dorp op stelten staan". BERGEN OP ZOOM v. De stichting Natuur en Landschap Het Markiezaat houdt vrijdag 12 april een forumavond in café de Ster, Korenbeursstraat 40 in Bergen op Zoom. Na een korte inleiding door de voorzitter van de stichting, L. van Oosten, komen vijf studenten van de Katholieke Universiteit Nijmegen aan het woord. Zij zullen een toelichting geven op hun boek 'Bouwen op drijfzand'. Dat is een analyse van de bestem- mings- en inrichtingsproblematiek van het Markiezaatsgebied. Een van de conclusies uit het boek is dat de gemeente Bergen op Zoom dient af te zien van woningbouw op de Bergse Plaat, die op dit moment wordt opgespoten in het Markie- zaatsmeer. Volgens de studenten zijn de onze kerheden met betrekking tot de economische uitvoerbaarheid van die bouwplannen zo groot dat het gemeentebestuur van de Markie- zenstad ze maar beter kan laten varen. Vervolgens verzorgt de vo gelwerkgroep van de stichting een dia-presentatie. De avond wordt beëindigd met een forumdiscussie. In het forum heb ben, naast een vertegenwoordiger van de stichting en een aantal Nijmeegse studenten, leden van de gemeenteraad van Bergen op Zoom zitting en de wethouder van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening P. van der Velden. Het doel van de stichting Natuur en Landschap Het Markiezaat is op te komen voor de natuurbelangen in het betrokken gebied. In dat verband wil de stichting dat de gemeente Bergen op Zoom haar plan om woningen te bouwen op de Bergse Plaat herziet. De stichting stelt dat er geen nood zaak meer is om huizen neer te zetten op de landtong. Voorts wor den de plannen financieel onhaal baar geacht. De natuurbescher mers vrezen dat de investering toch zal moeten worden terugverdiend. Zij zijn daarom bang dat er in de toekomst een of ander recreatie project op de Bergse Plaat tot stand zal komen. De stichting is verder van mening dat het beheer en het bestuur van het Markiezaatsgebied niet bij de lagere overheden hoort te liggen omdat het om een nationaal na- tuurbezit gaat. De forumavond be gint om 19.30 uur. WEMELDINGE - Bondsexpert en keurmeester W. A. Tomey maakt don derdag 28 maart in Wemeldinge de uitslag bekend van de door de Neder landse Bond Aqua Terra, district Zee land, verrichte aquariumkeuring. Hij doet dat op een bijeenkomst van de Wemeldingse aquariumvereniging 'De Vuurneon' die om 20.00 uur in hotel 'Vredebest' begint. Na de pauze zal Tomey aan de hand van dia's nader ingaan op de samenstelling van de gekeurde aquaria. Vier leden van 'De Vuurneon' hebben onder anderen aan de wedstrijd meegedaan. KWADENDAMME - De handboog vereniging 'Victoria' vierde feest om dat haar lid, P. J. Traas, 15 jaar schutter was. Voorzitter Allemekin- ders hing hem de medaille van ver dienste om. De jubilaris schonk voor de tweede wip 23 extra prijzen en voor de eerste wip op elke witte vogel een gulden extra. Uitslag eerste wip: eerste hoofdvogel, G. Haasdonk, Willem Teil, Ovezande; tweede hoofdvogel, B. Meijer, St-Andries, Wemel dinge; eerste zijvogel, Jac. Vermuë, Jacoba van Beieren, Goes; tweede zij vogel, J. Kos ten, Doel naar Hoger, Wolphaartsdijk; der de zijvogel, P. Rentmeester, Willem Teil; vierde zijvogel, L. de Jonge, Victoria, Kwa dendamme; eerste kal, W. Boudens; tweede kal, P. de Baar, beiden Willem Teil: derde kal, Jac. Vermuë, Jacoba van Beieren; meeste kleine vogels (7) Th. Kootstra, Vic toria. De vliegende vogelprijzen waren voor; H. v. Stee, Diana en C. D. Raas, Vooruitgang, Kwadendamme. Uitslag tweede wip: eerste hoofd vogel, Jac. Vermuë, jacobva van Beieren; tweede hoofdvogel en eerste zijvogel. G. Voet, Soranus, Heinkenszand; tweede zijvogel, Ch. Korstanje; derde zijvogel, mevrouw A. Korstanje, beiden Doel naar Hoger; vierde zijvogel, P. J. Traas, Victoria; eerste kal, A. Rijk, ADLM Kwadendamme; tweede kal, B. Looy, Victoria; derde kal, G. Haasdonk, Willem Teil; vierde kal, M. Repkes, Victo ria. Meeste kleine vogels (6) Jac. de Baar, Willem Teil. Bij 'De Hollandse Hoeve' in Goes ontbrak het nog aan wat groen. Scholieren plantten daar tachtig bomen. GOES - De Nationale Boomfeestdag 1985 is woensdag op Noord- en Zuid-Beveland met mate gevierd. Alleen de gemeenten Goes, Borsele en Kortgene deden eraan mee. In de drie Noordbevelandse kernen Kats, Colijnsplaat en Kortgene maakten lagere schoolkinderen voor het eerst een zogenaamde heemtocht door hun dorp. Deze wordt in de jaargetijden zomer en herfst opnieuw gemaakt. Het vergaren van kennis over bomen stond in de gemeente Kortgene cen traal. Medewerker H. de Vos van gemeentewerken uit Colijnsplaat be geleidde de vijfde- en zesdeklassers van de vier Kortgeense lagere scholen op een informatieve ronde door de drie verschillende dorpen. Als hove nier in opleiding kon hij de kinderen, met medewerking van de onderwij zers, goed wegwijs maken in bomen- land. Alleen in Kats kon de lagere schooljeugd de handen uit de mou wen steken. De Middenstraat kreeg er door hun toedoen vier iepen bij. De dienst gemeentewerken van de gemeente Goes verenigde woensdag het aangename met het nuttige. Rondom het enige tijd geleden ge opende sportcentrum in recreatie park 'De Hollandse Hoeve' ontbrak het nog aan groen. Ook de dit jaar daar te openen stadscamping vroeg nog om een afscheiding. Ongeveer 240 scholieren uit de wijk Goese Polder zorgden ervoor dat aan deze groenbe- hoefte kon worden voldaan. Zij plant ten in totaal 80 bomen, waaronder een groot aantal eiken, populieren en es sen. Burgemeester mr W. Blanken van Goes gaf als eerste het goede voor beeld door een schop in de grond te zetten. De Zeeuwse commissaris der koningin dr C. Boertien gaf ook acte de presence in het nu goed van groen voorziene recreatiepark aan de noord zijde van de Ganzestad. Na afloop brachten de jeugdige boomplanters een bezoek aan de manifestatie 'Boom en plant in stad en land' die vanaf vandaag, donderdag, tot en met donderdag 26 maart in 'De Hollandse Hoeve' wordt gehouden. Belangstel lenden kunnen daar dagelijks van 13.30 tot 16.30 uur terecht. In de gemeente Borsele waren woens dagochtend scholieren liit Nieuw- dorp, 's-Heerenhoek en Borssele in de weer met groenbeplanting. Ir J. W. Bosch van Staatsbosbeheer had hen dinsdag al op de hoogte gesteld van het nut van de Nationale Boomfeest dag. Hij had op de deelnemende scholen in de drie kernen een praatje gehouden. In Nieuwdorp mochten de WAARDE - De collecte ten bate van het Nationaal Reumafonds heeft in Waarde 789,75 opgebracht. kinderen aan de slag in de Beatrix- straat. Op de speelplaats aan de Margrietstraat plantten zij een grote lindeboom. Alleen de openbare lagere Franck van Borsseleschool deed in Borssele mee aan de boomplantdag. De reformato rische ds G. H. Kerstenschool zag van deelname af. Het parkeerterrein bij de nieuwe sportzaal aan de Troyeweg werd door de kinderen van de Franck van Borsseleschool van bomen en struiken voorzien. De vijfde en zesde klassers van de roomskatholieke Don Bosco-school in 's-Heerenhoek plaat sten slechts één boom, maar wel een belangrijke: de eerste in de groenschil die rondom het dorp moet komen. Alle scholieren die in de gemeente Borsele 's morgens actief waren ge weest, kwamen na afloop bijeen in het 's-Heerenhoekse verenigingsgebouw 'De Jeugdhoeve'. Als beloning voor het planten van met name lindebo men en een aantal struiken kregen zij tekenfilmpjes te zien en ontvingen zij een tractatie. De Bevelandse gemeenten Reimers waal, Kapelle en Wissenkerke lieten de met een sneeuwbui begonnen boomfeestdag als een gewone, door deweekse dag aan zich voorbijgaan. Reimerswaal doet maar één keer in de twee jaar mee. Kapelle had geen aanplantingsproject voorhanden. Wissenkerke heeft wel eens activitei ten in het kader van de boomfeestdag ontplooid, maar liet evenals vorig jaar verstek gaan. GOES - In gebouw De Villa aan de Van de Spiegelstraat 4 in Goes komt vanavond (donderdag) de groep voor weduwen en weduwnaars bijeen. In deze groep, waarin naast gesprekken en ontmoeting en het gezelligheidsas pect een grote rol speelt is iedere weduwe en weduwnaar welkom. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. WEMELDINGE - De klaverjasvereni- ging 'Klavertje 4' houdt vrijdag 29 maart vanaf 20.00 uur een klaverjas toernooi in hotel 'Vredebest' in We meldinge. Iedere kaartspeler die het klaverjassen onder de knie heeft, kan aan de activiteit deelnemen. GOES - De werkloosheid op Noord- en Zuid-Beveland is in februari bij de mannen en de vrouwen gedaald in vergelijking met januari. In totaal stonden bij het arbeidsbureau Goes 130 mensen minder ingeschreven. Het aantal werklozen bedraagt nu op de Bevelanden 2815. De daling is vooral toe te schrijven aan seizoensinvloeden. Een vergelijking tussen de eerste twee maanden van dit jaar en die van 1984 geeft een nog positiever beeld: 500 werkloze mannen minder oftewel 20 procent van het totale aantal. Ten opzichte van februari 1984 is het aan tal vrouwen zonder baan met 41 nog licht gestegen. Deze cijfers zijn enigs zins geflatteerd door de zogenaamde 57,5 jarigen-maatregel. Mensen zon der werk van 57,5 jaar en ouder hoe ven zich niet meer bij een arbeidsbu reau te melden. Een toename van structurele werkge legenheid is voorts een belangrijke factor. K. Verhage, arbeidsmarkton derzoeker bij het Goese arbeidsbu reau, zegt dat het hier gaat om één of twee nieuwe arbeidsplaatsen bij klei nere bedrijven. Er is sprake van een algemene tendens. Met name perso neel algemene dienst, bouwvak- en metaalarbeiders profiteren hiervan. Grote projecten zoals de bouw van een nieuwe Total-raffmaderij in het Sloe-gebied, drukken eveneens de werkloosheid. Begin februari werkten hieraan bijna 300 Zeeuwen. In totaal 1100 mensen waren toen werkzaam op het terrein van de nieuwe fabriek. f Het gunstigere getij laat zich ook afmeten aan het aantal vacatures dat de eerste maanden van 1985 is gemeld bij het Goese arbeidsbureau: 251 va catures, ruim 100 meer in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar. De 103 in februari opgegeven open ar beidsplaatsen betroffen met name de arbeidscatgeoriën handels- en kan toorpersoneel en bouwvak- en metaalarbeiders. Het arbeidsbureau in Goes kon de afgelopen maand 94 vacatures uit zijn kaartenbak verwij deren. Het werloosheidspercentage op Noord- en Zuid-Beveland ligt 5,5 pro cent onder het landelijke gemiddelde. Van de mannelijke beroepsbevolking was eind februari 10,1 procent zonder werk. Bij de vrouwen bedroeg dit percentage 12,2 procent. Het Beve landse rayon kent één zorgwekkend probleem: een toename van het aan tal mensen dat langdurig werkloos is. Van de 2815 haanlozen stonden er eind februari 1400 langer dan een jaar ingeschreven; 50 procent van het tota le aantal. Dezelfde maand vorig jaar lag dat percentage nog op 45. AUSTIN ROVER GBANDIOZE OE aushn SHOW Aktie geldig t/m 30 april 1985. Prijzen zijn inkl. BTW af fabriek, exkl. rijklaarmaakkosten. Wijzigingen voorbehouden. Profiteer tot 1988 van Supergarantie met gratis onderhoudsbeurten. Als u nu de beslissing neemt om een nieuwe Austin Metro of Austin Montego aan te schaffen, ontvangt u 3 jaar lang de Supergarantie en onderhoudsbeurten gratis. Al.sjIN Ml flK) W \l 11.790.-. AUSTIN MONTEGO VANAF 31.890.-. OE Super in rui [voordeel. Vindt u deze zekerheden overbodig en heeft u liever kontant super- voordeel, dan willen wij u graag een grandioos inruil-aanbod op uw huidige auto doen. Als u nu naar de showroom komt, dan helpen wij u graag met kiezen. ll Mosselschelpen oorzaak vele lekke fietsbanden in Yerseke

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 30