Marinie zoekt Weinig kritiek Koopmans- en op plannen Vissershaven Jo Ivens uit Hulst dirigeert de Johannes Passion in Parijs PZC/ provincie BELEMMERING VOOR ANDERE WONING Scharenslijpduo perst bejaarde af Auto onherstelbaar beschadigd bij ongeluk Zeelandbrug TOELICHTING TIJDENS INFORMATIEAVOND Positief advies voorzieningenfonds NEDERLANDS KAMERORKEST EN KOOR Waterschap Schouwen bezorgd over de veiligheid van Oosterscheldedijken 21 Veiligheidsdagen in Middelburg goed bezocht Uitslag Schade Ledenvergadering PvdA Middelburg Ons bedleeslampje (17,50) schijnt deze boekenweek op „Goed gebundeld": 19 Nederlandse top-auteurs, speciaal voor Bruna gebundeld voor maar 10,-. Daaronder „Leven en werk" van M.C. Escher 49^50" 39,50*. En ook dat is te geef. (Geldigt/m 30.03.85.) Elke week iets nieuws. [aXFOffii]®! DONDERDAG 21 MAART 1985 Van Bruna hoeft niemand meer onder de dekens te lezen. VLISSINGEN - Het echtpaar Jan (26) en Matie (19) Kole uit Vlissingen is sinds vorige week dakloos. Het echtpaar werd in verband met een huurschuld van (inclusief deurwaarderskos ten) ruim drieduizend gulden uit zijn woning in de Vlissingse wijk Bossenburgh gezet. Sindsdien zijn zij naarstig op zoek naar een ander onderkomen, maar door de huurschuld bij de verhuurder van hun vorige woning, de firma Sin ke Komejan uit Middelburg, weigert ook de woningbouwcorporatie Basco hen een huurcontract. Ook de Vlis singse sociale dienst kan volgens wet houder A. Hoefkens (CDA) geen uit komst bieden. Volgens wethouder Hoefkens is alles in het werk gesteld om het echtpaar, waarvan de vrouw zes maanden zwan ger is, aan een woning te helpen. „Dat is niet gelukt, omdat Basco op grond van een bestuursbeslissing een huur contract weigert. Ik heb begrepen dat dat inderdaad verband houdt met de ZIERIKZEE Een vrouw, van wie de rijkspolitie Schouwen-Duiveland momenteel alleen bekend is dat zij krullend blond haar heeft en een spijkerbroek en een witte jas draagt, heeft dinsdag voor het slijpen van enkele messen en scharen ruim twee honderd gulden afgedwongen van een bejaarde vrouw in Bruinisse. De in een zorgwoning bij het bejaar denoord in 't Opper wonende me vrouw P. E. H. betaalde de vrouw bij aflevering van het slijpwerk met hon derd gulden. Na dat geld in ontvangst te hebben genomen wist de scharens- lijpster, die bij het afhalen van de messen en scharen in gezelschap was van een man, mevrouw H. te bewegen haar nog een tweede honderd-gulden- biljet en vervolgens ook nog enig kleingeld af te staan. - De rijkspolitie zoekt getuigen die een nader signalement van de scharenslij pers kunnen geven. Tevens waar schuwt de politie voor de activiteiten van het duo. MIIDDELBURG - De veiligheidsda gen die de afgelopen twee dagen in de Middelburgse Schouwburg werden gehouden, hebben meer dan driedui zend bezoekers getrokken. De beurs was een initiatief van de commissie veiligheid van de Zeeuwse Vrouwen raad. Mevrouw P. Aronson-Gobitz, voorzit ter van de commissie veiligheid, is razend enthousiast over de grote op komst. „Geweldig en het leuke was vooral dat de mensen echt geïntres- seerd waren. Velen staan niet dage lijks stil bij de gevaren die zich kun nen voordoen." In allerlei stands werd voorlichting gegeven over 'doodgewo ne dingen'. De Middelburgse plant soenendienst toonde een hele reeks gevaarlijke planten die in vele huis houdens te vinden zijn. Een voorlich tingsfunctionaris van de PZEM gaf een eenvoudige cursus over hoe een stekker aan een snoer moet worden gemaakt. De diverse organisaties ga ven ook dia- en filmvoorstellingen, die bij iedere voorstelling volledig bezet waren. De organisatie is vooral verheugd over het te verwachten sneeuwbalef fect. De dagen zijn weliswaar beëin digd, maar zullen voortleven in lessen op scholen. Totaal bezochten zo'n achthonderd leerlingen van middel baar- en hoger'beroepsonderwijs de manifestatie. Velen namen folderma teriaal mee dat voor scripties zal worden gebruikt. Docenten die niet in staat waren met hun lesgroepen de beurs te bezoeken, namen mappen vol materiaal mee om een les over veilig heid te geven. Het enthousiasme onder de bezoekers bleek vooral uit het commentaar op de quizformulieren. Behalve met het beantwoorden van de quizvragen maakten velen kenbaar dat twee da gen eigenlijk te kort zijn en dat ze maar weer gauw moesten worden her haald. Als het aan de commissie vei ligheid ligt zal er zeker een herhaling komen, maar er zijn hiervoor nog geen plannen gemaakt. huurschuld van de familie Kole", al dus de wethouder. Plaatsvervangend hoofd van de afdeling verhuur van Basco, de heer C. Essenburg beaamt dat. „Dat is een gentlemen's agree ment tussen verhuurders", zo zegt hij, „Het bestuur heeft besloten geen wo ningen te verhuren aan mensen die elders een huurschuld hebben". Di recteur A. Sinke van de firma Sinke Komejan zegt echter niets te weten van een dergelijke herenafspraak. Jan en Matie Kole huurden sinds augustus van het vorig jaar de woning in Bossenburgh. De eerste drie maan den leverde de betaling van de huur (677,30 gulden per maand), geen pro blemen op, maar in november nam Jan Kole op medisch advies ontslag als onderhoudsmonteur bij een onder aannemer van Péchiney. Doordat de uitbetaling van zijn WW-uitkering moeizaam op gang kwam, raakte het echtpaar Kole in de problemen. Pas in februari werd die uitkering voor het eerst volledig en op tijd betaald en over die maand betaalden Jan en Matie ook weer de huur. „Wij zijn in december naar de sociale dienst gestapt, maar daar zei men dat het niet zo'n vaart zou lopen met uitzetting. Wij hebben toen een aan vraag voor bijstand gedaan in ver band met de huurachterstand. In ja nuari kregen we bericht dat die was afgewezen. Waarom, dat is ons niet bekend", aldus Jan Kole. Omstreeks half ianuari stelde Kole via de sociale ZIERIKZEE De auto van D. M.'uit Capelle aan de IJssel is woensdag omstreeks kwart voor tien uur geheel vernield op de Zeelandbrug, na een slippartij gevolgd door een botsing met een bestelbusje bestuurd door F. D. uit Terneuzen. De bestuurster M. en de chauffeur van het busje bleven ongedeerd. De perso nenauto slipte op het met natte sneeuw bedekte wegdek en sloeg over de kop na eerst zijdelings het uit tegenovergestelde richting naderende bestelbusje te hebben geschampt. De auto moest worden weggesleept, het busje werd licht beschadigd. dienst een betalingsregeling voor aan Sinke Komejan. Die kwam er op neer dat de lopende huur betaald zou worden, alsmede een aflossing van 93 gulden per maand van de schuld. Dat bedrag was gebaseerd op de normen die worden gesteld in het Bijstandsbe sluit Landelijke Normering. Een der gelijke aflossing was voor de verhuur der echter niet aanvaardbaar. Direc teur Sinke: „Wij moeten ook de belan gen van de eigenaar (het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds-red.) behar tigen. Op die manier zou het zo'n dertig maanden duren voor de schuld was afgelost". Uiteindelijk deed Kole het aanbod om driehonderd gulden in de maand af te lossen. „Dat was voor ons wel accep- tabel", aldus Sinke, „Maar dan moet er wel op tijd worden betaald en dat gebeurde niet". Dat leidde er toe dat de inmiddels ingeschakelde deur waarder het echtpaar op 12 maart uit huis zette. Jan en Matie Kole voor de woning in Bossenburgh die zij in verband met een huurschuld moesten verlaten. „Een verhuizer heeft onze spulletjes buiten gezet. Dat gebeurde heel netjes. Maar toen kwam de gemeente om onze spullen naar de opslag te brengen en die kwakten alles zo in een container", aldus Matie Kole, die schat dat de inboedel voor duizenden guldens schade heeft opgelopen. Sinds zij uit het huis zijn gezet, doen Jan en Matie Kole al het mogelijke om een andere woning te krijgen. De gemeente kan hen daarbij nauwelijks helpen, zo blijkt uit de woorden van wethouder Hoefkens. „De sociale dienst mag geen leningen verstrekken om schulden te saneren. En hier geldt ook geen woonruimtewet op grond waarvan we een huis kunnen vorde ren. We hebben echt al het mogelijke geprobeerd". Maar dat alles neemt volgens de wethouder niet weg dat het echtpaar beslist niet over straat hoeft te zwerven. Het echtpaar slaapt nu afwisselend in hun auto en bij de bejaarde ouders van Jan. „We hebben hen verwezen naar de stichting Sja- loom. Die instantie is door het rijk aangewezen voor de opvang van dak lozen". Die oplossing is voor de Koles echter niet aanvaardbaar. „Ik heb ook nog vier katten en twee honden en straks nog een baby. Daar kan ik toch niet mee in dat tehuis gaan zitten". Wethouder Hoefkens noemt de hou ding van het ABP 'keihard'. Direc teur Sinke zegt daarover: „Iets wat heel hard lijkt, is vaak een betere oplossing", daarmee aangevend dat het beter is nu een einde te maken aan de huurovereenkomst, dan de schuld verder op te laten lopen. Hij stelt met nadruk dat de firma Sinke Komejan altijd bereid is positief mee te werken aan een betalingsregeling. „Maar dan moeten de mensen wel op tijd bij ons komen", zo zegt hij. De mijnenjager 'Delfzijl' tijdens de zoekactie naar de vermiste containers van de 'Contract Voyager'. VLISSINGEN De mijnenjager 'Delfzijl' van de koninklijke marine is woensdag een intensieve zoekactie begonnen naar de drie nog vermiste containers, die twee weken geleden van het dek sloegen van het Liberiaanse containerschip 'Contract Voyager' tijdens de aanvaring met het Bulgaarse schip 'Vitosha'. In totaal kwamen veertien containers in de Westerschelde terecht. De zoekactie, met behulp van de modernste sonarapparatuur, begon om zeven uur 's morgens voor de kust van Westkapelle en eindigde op de rede van Vlissingen. Ook werd het ankergebied voor de boulevard van Vlissingen Wielingen noord af gezocht. Het vaarwater Deurloo wordt eveneens 'afgetast'. De mari ne neemt het gebied bewesten de lijn Vlissingen-Breskens voor haar rekening en rijkswaterstaat het ge bied ten oosten van deze 'grens'. De marine zal uiterlijk tot vanmorgen elf uur helpen meezoeken. De 'Delf zijl' is ingeschakeld op verzoek van rijkswaterstaat. Het vinden van de drie containers is aldus rijkswaterstaat zeer be langrijk, omdat nog steeds niet vaststaat, dat de containers geen gevaar voor de scheepvaart zullen opleveren. De containers zijn lucht dicht of behoren dat althans te zijn en het is niet denkbeeldig dat ze net onder het wateroppervlak drijven, waardoor het gevaar be staat dat een schip met één van de containers in aanvaring komt. Ver moed wordt wel dat de containers, die geladen zijn met pinda's, rubber en fotomateriaal, zijn gezonken, maar zekerheid daarover is er niet. VLISSINGEN Betrokkenen en be langstellenden hebben woensdag tij dens een informatieavond kritiek geuit op sommige punten van de plannen die rond de Vlissingse Koop- mans- en Vissershaven bestaan. Wet houder W'. Wisse (PvdA) van openba re werken, architect Brinkman en directeur van de dienst gemeente werken ing W. A. van Bochove licht ten de plannen tijdens de bijeen komst in het stadhuis toe aan de hand van tekeningen. Ten aanzien van de verbinding naar het gebied rond het Arsenaal, kregen de plannen van architect Brinkman MIDDELBURG - De afdeling Middel burg van de PvdA houdt vanavond (donderdag) in de Concert- en Ge hoorzaal aan de Singelstraat 13 een openbare ledenvergadering. Deze be gint om half acht. kritiek-te verduren van de heer Slem- mer -eveneens architect- Deze be pleitte een brede trap om het gebied te bereiken, in plaats van de geplande kleine trapjes die de verschillende hoogteverschillen moeten overbrug gen. Mevrouw A. J. Meijer-Brouwer, PvdA- raadslid, uitte bezwaren tegen het feit dat het rondeel tussen Koopmans- en Vissershaven in de huidige plannen niet voor rolstoelrijders toegankelijk is. Volgens de architect is dit niet te vermijden. Een helling waarover rol stoelen gemakkelijk naar boven en beneden kunnen is op die plek vol gens hem niet te realiseren. De geplande zogenaamde 'dobberlad ders' die mensen vanuit hun boten aan wal moeten helpen, stuitten op kritiek van enkele aanwezige loodsen die liever een 'gangway' in gebruik zagen, zoals in sommige plaatsen ge bruikelijk is. Door een 'gangway' is het niet nodig om recht tegen de kademuur op te klauteren. De plannen rond Koopmans- en Vis sershaven moeten omstreeks 1988 ten uitvoer worden gebracht en in 1990 zou het gebied klaar moeten zijn. HULST De Hulster dirigent en organist Jo Ivens reist zaterdag af naar Parijs om daar voor een dui zendkoppig publiek in de 'Notre Dame' leiding te geven aan een opvoering van de Johannes Passion van Johann Sebastiaan Bach. De Hulstenaar beschouwt het hele ge beuren als een hoogtepunt in zijn muzikale carrière en hij is niet de enige, want vrijwel het hele passie spel in de kathedraal van de Franse lichtstad is een Nederlandse aange legenheid. De opvoering van het ruim twee uur durende muziekstuk wordt verzorgd door het 30 man sterke Dordts Ka merorkest en het Toonkunstkoor uit Breda. Verder treden als solisten op de sopraan Hanneke Kaasschieter, de tenor Ad van Baasbank, de bari tons Jos van der Lans en Ruud van der Meer en de Engelse alt Rachel- Ann Morgan. „We waren natuurlijk allemaal erg blij met de uitnodiging van de muziekcommissie van de Notre Dame om in die kerk op te treden", vertelt Ivens. „Maar met die uitnodiging begon het hele kar wei pas". De Hulstenaar, die ook het Hulster Dirigent Jo Ivens Gemengd Koor onder zijn hoede heeft, doelt op de voorbereidingen die 10 maanden in beslag hebben genomen. „Met het orkest en de solisten moest minder gerepeteerd worden dan met het koor. Begrijpe lijk want deze mensen zijn profs. Niettemin betekende het een stuk of zeven repetities en met het koor nog veel meer", aldus de dirigent. De generale repetitie voor het muziek spektakel werd maandag gehouden in de Sacramentskerk in Breda en verliep zonder veel noemenswaardi ge problemen. Ivens ziet dan ook weinig problemen voor het optreden aanstaande zaterdag. Organist Tyn van Eyk zal in de avonduren het passiespel begeleiden. Jo Ivens is zichtbaar trots dat de Franse muziekdeskundigen hem hebben uitgenodigd. „Maar er is meer", vervolgt hij. „Op 9 juni gaat het Hulster Gemengd Koor dat inmiddels ook al een internationale naam heeft weten op te bouwen naar de Franse hoofdstad om in die zelfde 'Notre Dame' een hoogmis te zingen. In Parijs is onlangs de reclamecam pagne voor de uitvoering van de Johannes Passion door de Neder landse muziekgezelschappen begon nen. Enkele in Frankrijk opererende organisaties zoals de Nederlandse ambassade en het 'Institute Néer- landaise' verlenen medewerking. De Hulster dirigent verwacht een tot de nok gevulde kathedraal. „Het is voor Frankrijk ook een vrij uniek gebeuren", legt hij uit. „Hier in Nederland is er zeker rond de vas tentijd een hele cyclus van passie spelen maar in dat land is het aanbod van dergelijke opvoeringen veel minder". Het is vrijwel zeker dat Jo Ivens ook een orgelconcert zal verzorgen in Parijs en dat een uitvoering in de St.-Paul's kathedraal in Londen in het verschiet ligt, alleen kan hij nog niet met zekerheid zeggen wanneer. VLISSINGEN - Het voorstel van b en w van Vlissingen om een zogenaamd voorzieningenfonds in te stellen is woensdag positief ontvangen door zowel de commissie financiën als de commissie voor sociale aangelegen heden. Het voorstel kwam tot stand naar aanleiding van de algemene beschouwingen, waarbij van ver schillende kanten op een voorzienin genfonds was aangedrongen. Volgens het voorstel komt per 1 april van dit jaar een bedrag beschikbaar van dertigduizend gulden. Met uitke ringen uit dat fonds worden mensen geholpen bij de aanschaf van duurza me gebruiksgoederen, waarvoor zij op geen enkele andere wijze het geld bijeen kunnen brengen. Bij het voor stel was een lijst gevoegd van goede ren, waarvoor een bijdrage kan wor den gegeven. Die lijst was in de ogen van M. Bode (CDA) van de commissie sociale aangelegenheden, nogal kort. „Ik zou graag zien dat de commissie de bevoegdheid krijgt om daarvan af te wijken", zo zei hij. Met de commis sie doelde hij op de commissie be zwaarschriften ABW, die het college gaat adviseren over de verstrekking van bijdragen uit het fonds. Bode pleitte verder voor een beperking van het aantal malen per jaar dat een beroep gedaan kan worden. Die sug gestie kreeg, in tegenstelling tot zijn eerste voorstel, geen steun van de overige commissieleden. Wethouder A. Hoefkens (CDA) maakte duidelijk dat de commissie inderdaad de be voegdheid heeft om in extreme geval len af te wijken van de lijst. Hij pleitte er echter voor het eerste jaar de 'strakke omschrijving' te hanteren. In de commissie finaciën werden nau welijks woorden vuil gemaakt aan het voorstel. De commissie kon zich daar unaniem mee verenigen. ZIERIKZEE Dijkgraaf M. J. Steur van het waterschap Schouwen-Dui veland heeft woensdag in een alge mene vergadering in Zierikzee op nieuw de bezorgdheid van het dage lijks waterschapsbestuur uitgespro ken over mogelijke gevolgen voor de Oosterschelde-dijken bij hoge water standen na sluiting van de in 1986 te voltooien stormvloedkering. Uit studies van het laboratorium voor grondmechanica in Delft blijkt dat het met de veiligheid van de dijken achter de stormvloedkering bij stag- nante hoge waterstanden hoger dan 1.80 tot 2.00 meter plus NAP niet zo best gesteld zal zijn, aldus de dijkgraaf. Verder merkte hij op dat het niet aangaat voor het doorstaan van deze waterstanden gedurende langere tijd eventueel weer kostbare werken aan de dijken te verrichten. De kering dient op een zodanig tijdstip te wor den gesloten dat dergelijke water standen niet optreden, aldus dijk graaf Steur. Uit de algemene vergade ring werden zijn woorden onder streept door enkele hoofdingelanden, zoals A. Padmos, die zei: „Het zou toch al te zot zijn wanneer de dijken binnen de kering zonder verdere kost bare ingrepen nog gevaar zouden lo pen". De algemene vergadering volgde het voorstel van het dagelijks bestuur een tegen eventuele verdere concentratie van waterschappen gerichte motie van het waterschap Het Vrije van Sluis niet te ondersteunen. De door dijkgraaf Steur als 'voorbarig' aange merkte motie werd voor kennisgeving aangenomen. Echtpaar door huurschuld sinds vorige week dakloos

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 21