Aantal werklozen met ruim 400 gedaald almanak PIJLERDAM ALS BOUWPLAAT TOTALE LEECVERKOOP Staatssecretaris heeft geen tijd voor gesprek Neus gestoten Meer mankementen in buizen voor schuiven in stormvloedkering Bontmodehuis Van der Meer INZET BUSSEN EN ANDERE BOTEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Twee arrestaties in Axelse ontvoeringszaak bontafdeling ZEEUWSE VER VANGING NOODZAKELIJK Meetapparatuur gestolen op Neeltje Jans MIDDELBURG Gedepu- ;eerde staten en de Provincia le Stoombootdiensten (PSD) in Zeeland werken aan een noodplan om bij langdurige stremmingen van een van de veerdiensten over de Wester- schelde de overlast voor de passagiers tot een minimum te beperken. Beeldscherm van onze 200 bontmantels voor de helft of minder PZC ZE DONDERDAG 21 MAART 1985 Gedeputeerde staten hebben de di rectie van de PSD gemachtigd, om bij storingen van ernstige aard op een van de lijnen, bussen in te zetten om de gestrande passagiers in de gelegen heid te stellen gebruik te maken van de andere bootdienst over de Schelde. Bovendien zal bekeken worden in ïoeverre het mogelijk is om in nood- 'evallen schepen van particulieren (er s al een aanbod binnen van een sleep- in bergingsbedrijf uit Vlissingen) te luren, waarmee voetgangers en fiet sers kunnen worden overgezet. Een werkgroep zal de details van het ïoodplan uitwerken. Gedeputeerde J. de Voogd maakte dat woensdag lekend tijdens een persconferentie. Directe aanleiding tot de maatregelen /ormt de ernstige stagnatie, die vori- (eweek vrijdag optrad bij de veerver- 1XEL De politie heeft woensdag in iet Utrechtse Maarssen twee arresta- ies verricht in de ontvoeringszaak ran het artiestenduo Black Cristel lit Axel. De twee mannen, de 36- arige J. W. en de 39-jarige W. O. uit llaarssen, zijn op transport naar ixel gezet, waar ze woensdagavond irriveerden en in verzekerde bewa- ing zijn gesteld. Zij worden vandaag donderdag) verhoord, let artiestenpaar, Fred Irving en zijn 'riendin Joyce, werd maandag rond iet middaguur overvallen in zijn wo- ling in één van de Axelse nieuwbouw wijken. Zes mannen dwongen Fred en loyce mee te gaan; ze werden in de wider bij Utrecht weer uit de auto ;ezet. De overvallers namen geluids- ipparatuur uit de woning mee. Ook egden zij beslag op de auto van het •aar. De dagelijkse werkomgeving van het bedrijf waar wij met noeste arbeid een karig beleg de boterham verdienen, wordt sinds kort opgesierd met ap paratuur waarvan een be langrijk onderdeel sterk lijkt op het televisietoestel in onze huiskamer. Met dat verschil dat het scherm in de kantoorruimte in plaats van Benny Hill of Zeg'ns Aaa beelden uitstraalt waarom minder te lachen valt. Daar onze technische kennis weinig ver reikt, kijken wij telkens weer vol ontzag toe als iemand die daarvoor heeft doorgeleerd en trouwens zelf thuis ook radio's repareert, het beeldscherm weet te vullen met allerlei gegevens over per soneelsbestanden, ziektever zuimen en vakantiedagen. Bisteren wilden wij ook wel eens wat gegevens aan het apparaat ontfutseld zien. Dat trof slecht: de begaafde medewerker die als bij tover slag het benodigde cijfermate riaal kan laten uitzenden, was al naar huis. In het kader van de arbeidstijd-verkorting Dat we dat nog mogen bele ven: een beeldscherm dat met ATV is. We hebben er maar even om gelachen. Maar met Benny Hill gaat ons dat toch stukken beter af. De leerlingen van de Willibrordusschool in Zierikzee laten trots de bouwplaten van de stormvloedkering zien die zij in elkaar hebben gezet. i Advertentie) NEELTJE JANS - Vanaf vandaag (donderdag) kan iedere Oosterschel- de-enthousiast in zijn of haar woon kamer een eigen stormvloedkering bouwen. Dat is te danken aan een idee van Henk de Muijnck, voorlich ter van de directie sluizen en stuwen van rijkswaterstaat, die op de prop pen is gekomen met bouwplaten van pijlers. Na enig knip- en plakwerk kunnen die bouwplaten in elkaar gezet worden en is in enkele uren een stormvloedkering compleet. De leer lingen van de vijfde en zesde klassen van de Willibrordusschool in Zierik zee hebben de bouwplaten enige tijd geleden al gekregen om ze eens uit te proberen. Het resultaat daarvan was woensdagmidag in het Topshuis op de Neeltje Jans te zien. Daar werden ook de eerste officiële bouwplaten gepresenteerd. Henk de Muijnck kwam op het idee om de bouwplaten te maken toen hij in contact kwam met enkele Zeeuwse jongeren, waarbij bleek dat ze vrijwel niets van het gebeuren in de Ooster- scheldemonding wisten. Dat bracht hem ertoe iets te bedenken waardoor jongeren ook meer over de storm vloedkering zouden leren. Mede om die reden zijn de bouwplaten ook voorzien van de nodige algemene toe lichting over de Oosterscheldewer- ken. De Muijnck vertelde dat de pla ten bijvoorbeeld erg geschikt zijn voor scholen die projecten over de Ooster- schelde willen doen. Ze kunnen daar bij niet alleen de lessen handvaardig heid inschakelen, maar ook lessen waarin andere informatie over de Oos- terschelde, de kering en het milieu wordt gegeven. De rijkswaterstaat-voorlichter heeft de bouwplaten aan de hand van echte tekeningen zelf uitgetekend en ze ver volgens met behulp van zijn kinderen Jeroen (13), Veerle (10) en Jorinne (7) uitgeprobeerd. Later zijn de bouwpla ten naaf de school van zijn zoons gegaan, de Willibrordusschool. De Muijnck vindt de platen niet te moei lijk. „Als de jeugd van tegenwoordig om kan gaan met computers, dan moeten ze dit zeker kunnen", hij geeft verder aan dat ook ouderen er het nodige plezier aan kunnen beleven. Vanaf vandaag zijn er twee soorten bouwplaten in het informatiecentrum van de Neeltje Jans te koop. Het kleine pakket van ongeveer 7 gulden is een model van een pijler en het grote pakket, van zo'n 13 gulden, is daar een aanvulling op. Dat wil zeg gen een tweede pijler en een bewe- gingswerk ertussen. NOORDSTRAAT 27 - TERNEUZEN binding tussen Vlissingen en Bres- kens. Duizenden passagiers werden gedupeerd, doordat op die lijn vrijwel de gehele dag en een deel van de avond geen boten konden varen als gevolg van een defect aan de hefbrug van de aanleginrichting in Vlissingen. Gedeputeerde De Voogd zei gisteren, dat het provinciebestuur en de direc tie van de PSD afgelopen vrijdag tal van mogelijkheden hebben onder zocht om de verbinding op de een of andere manier provisorisch te herstel len, opdat in ieder geval voetgangers en fietsers overgevaren zouden kun nen worden. Zo is overwogen om de veerboot naast de fuik aan te laten leggen. Voorts is - aldus de gedepu teerde - onderzocht of het mogelijk was de veerboot uit te laten wijken naar de terminal van de Olau-lijn of de kaden van de NV Haven van Vlissingen. Ook is met de gedachte gespeeld de aanleginrichting van de PSD-werkplaats in te schakelen. Maar al die eventuele oplossingen t/LISSINGEN - De dalende tendens in de werkloosheid in Zeeland vanaf midden 1984 - die in januari even werd onderbroken - zette zich in februari terder voort. De totale werkloosheid liep met 421 personen terug tot een liveau van 13.970 mannen en vrouwen. De werkloosheid onder vrouwen daalde met 115, die onder mannen met 306. Procentueel komt dit neer op 2,4 respectievelijk 3,2 procent. leze ontwikkeling steekt gunstig af bij het landelijke beeld, dat een praktisch lelijk blijvende werkloosheid geeft te zien. Dat blijkt uit cijfers van het listrictsbureau voor de arbeidsvoorziening in Zeeland. De werkloosheid in het gewest Goes is met 12,1 procent het laagst, terwijl Zeeuwsch-Vlaanderen met 13,7 procent aan kop blijft. Tegenover een daling ran de werkloosheid staat een verdere toename van het aantal beschikbare vacatures. In februari werden 528 nieuwe vacatures bij de Zeeuwse arbeidsbu reau's gemeld. De nieuw ingediende vacatures hadden vooral betrekking op de beroepsgroepen metaal, handelspersoneel, bouw, kantoorpersoneel, chauf feurs, personeel algemene dienst en horecapersoneel. Met name het aantal werkloze mannen in de bouw, metaal, chauffeurs, personeel algemene dienst en horeca vertoonde een duidelijke daling. In vergelijking met dezelfde maand van vorig jaar is de werkloosheidsdaling spectaculair: ruim 2300 werkloze mannen minder, dat is een teruggang met 22 procent. Eind februari stonden nog 1670 schoolverlaters als werkzoekende ingeschre ven, vorig jaar waren dat er 1969. Noodplan voor langdurige stremming veerdiensten (Van onze Haagse re dacteur) DEN HAAG - De kan sen op behoud van het Sint-Liduinazieken- huis in Hulst worden steeds kleiner. Staats secretaris drs J. P. Van der Reijden (volksge zondheid) heeft beslo ten geen gevolg te ge ven aan een per tele gram verzonden uitno diging van het zoge naamde breed plat form uit Hulst voor een persoonlijk gesprek over het ziekenhuis. Dat onderhoud zou maandag 25 maart kunnen plaatsvinden, omdat de bewindsman op die dag toch naar Zeeuwsch-Vlaanderen afreist om in Terneu- zen de plaatselijke CDA-afdeling toe te spreken. Een woordvoerster van het ministerie van WVC zei woensdag echter, dat die dag „zo vol zit, dat de staatssecretaris geen kans ziet om in het programma in te breken". Zij voegde er aan toe, nog niet te we ten of Van der Reijden inmiddels een telegram van deze strekking naar het platform heeft teruggestuurd. Maar in ieder geval is er „geen sprake van een ge sprek". De kans dat zich op korte termijn een ande re gelegenheid voor doet voor een gesprek is niet groot, omdat, al dus de woordvoerster, „zijn hele agenda tot 1 juni vol zit". Van der Reijden. Het telegram, waarin Van der Reijden voor het onderhoud werd uitgenodigd, is maan dag aan de bewinds man verzonden. Het initiatief wasvolgens woordvoerder drs A. Koopmans „een laatste beroep, voordat de staatssecretaris binnen afzienbare tijd een be slissing over het zieken huis zal nemen". Koop- mans erkende dinsdag, d'at de kansen op een wijziging van het stand punt niet groot zijn. „Het neemt echter niet weg dat er in Hulst nog steeds hoop is" In het breed platform zijn onder meer verte genwoordigd het ge meentebestuur van Hulst, alle geledingen van het Sint-Liduina- ziekenhuis, de huisartsen, de politie ke partijen, de werk groep Behoud Zieken huis en de Rotary Hulst/Hontenisse. VLISSINGEN Het Libanese vrachtschip 'Sirt' (7697 brt) heeft woensdagmiddag onge veer een half uur vastgezeten op een talud ter hoogte van De Leugenaar vlak voor de Vlis- singse Boulevard. Het compu tersysteem, dat zorgt voor de voortstuiving en de besturing, was uitgevallen, waardoor het schip uit de koers liep en strandde. Dat gebeurde om streeks half vier. De 'Sirt', die met het voorschip tegen de glooiing lag, werd vlot- getrokken door de sleper 'Bo xer' van de Union. Deze sleper trok de 'Sirt' ook terug in de Sardijngeul. Onder begeleiding van de slepers 'Zwitserland' van Muller/Wijsmuller, 'Breed- bank''Evertsen' en 'Banckert' van de Nieuwe Vlissingse Sleep dienst en de 'Boxer' vervolgde de 'Sirt', die ongeladen was, de reis naar Antwerpen. Het pa trouillevaartuig V85 van de ver keersdienst van DGSM regelde tijdens het vlottrekken het scheepvaartverkeer in de om geving. GOES - De materiaalfout die vorige maand in één van de schuiven voor de stormvloedkering Oosterschelde is gevonden, blijkt niet op zichzelf te staan. Onderzoek bij Grootint in Zwijndrecht, waar de schuiven in elkaar worden gezet, heeft te zien gegeven dat in 20 procent van de buizen voor het draagsysteem van de schuiven zwakke plekken zitten. Nagegaan moet nog worden of dat ook het geval is bij de vijftien schuiven die tot nu toe in de pijlerdam zijn gehangen. De kans bestaat dat ze op wat langere termijn - na de voltooiing van de kering - tijdelijk moeten worden verwijderd zodat de ondeugdelijke buizen kunnen worden vervangen. De zwakke plekken zijn ontstaan Een woordvoerder van rijkswater bij het zogenaamde warm walsen staat vertelde woensdag dat de van de stalen platen waaruit de kwaliteit van de aangeleverde bui buizen worden vervaardigd. Dat zen door middel van steekproeven gebeurt bij een bedrijf in het Lim- regelmatig wordt gecontroleerd, burgse Pannerden. Door het ver- Tot vorige maand bij een akoesti- hitten van het staal zijn materiaal- sche test van het laswerk tijdens veranderingen opgetreden. De bui- de fabricage van een van de schui- zen zijn plaatselijk bros geworden, ven een materiaalfout aan het licht waardoor ze kunnen scheuren. Dat trad, is bij dergelijke routinecon- gevaar doet zich met name voor bij tröles niets onrustbarends geble- die delen van de schuifconstructie ken. Het onderzoek van alle buizen die trekspanningen moeten opvan- die tot dusver zijn gebruikt, is gen. De schuiven bestaan uit wa- bijzonder tijdrovend, zodat het terkerende platen en een vakwerk van buizen. (Slot zie pagina 23 kol. 7) (Slot zie pagina 23 kol. 2) ZIERIKZEE Op het werkeiland Neeltje Jans en op een opslagterrein bij Schelphoekhaven, nabij Seroos- kerke (S), is voor een waarde van een kleine twintigduizend gulden aan meetapparatuur en gereedschappen van de aannemerscombinatie Dos- bouw gestolen. De vermissing kwam deze week aan het licht' bij een materiaal-inventari satie maar de diefstal kan volgens de rijkspolitie reeds enige maanden gele den hebben plaatsgevonden. Tot de inmiddels als vermist aangege ven meetapparatuur behoren onder meer een dertienduizend gulden kos tende oscilloscoop en een multimeter die op het werkeiland thuishoorden. Uit een nissenhut op het terrein bij Schelphoek zijn behalve gereedschap pen een compressor en een lastrans- formator gestolen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 15