IN DE VRIJDAGKRANT: Opening van bonden naar hervatting cao-overleg Uitlating Lubbers over raketten België aanleiding spoeddebat Ohago KABINET MARTENS O VERLEEFT DEBA T Verlaging ziekengeld uitgesteld de PZC vandaag Als't schoon moet bel dan 045-7194 66. De schoon makers van Nederland. Vazal INDUSTRIEBOND FNV'SOEPELER' Veronica Evacuatie Controle Kernafval Nog koud 228e jaargang no. 67 Woensdag 20 maart 1985 vrijdagkrant BRUSSEL - Het Belgische parlement gaat akkoord met de (snelle) plaatsing van zestien kruisraketten in Florennes. Gisteravond tegen middernacht, toen het debat nog voortduurde, was duidelijk dat het kabinet-Martens kon rekenen op voldoende stemmen uit de christen-democratische en liberale coalitiepartijen om het debat te overleven. DEN HAAG (GPD) - De Industriebonden van FNV, CNV en de vakcentrale MHP hebben openingen gemaakt voor hervat ting van het cao-overleg in de metaal-industrie en bij Akzo, Hoogovens en Philips. De CNV- en de MHP-bond willen in elk geval verder praten. De Industriebond FNV toonde zich dinsdag bereid in bepaalde gevallen de invoering van de 36-urige werkweek uit te stellen. Af en toe zon, midd.agtempera.tuur drie graden. Een zwakke oostelijke, in de avond een veranderlijke wind. Minimum temperatuur dichtbij het vriespunt. Mees 3ZC: experimentele Elke vrijdag ander nieuws... PROVINCIAL lVan onze correspondent) WASHINGTON - De Amerikaanse Senaat heeft dinsdag ingestemd met de bouw van 21 nieuwe exemplaren van de omstreden MX-raket. President Reagan heeft hiermee een eerste belangrijke politieke overwinning behaald in zijn tweede ambtstermijn. De Senaat moet nu nog een keer stemmen over het beschikbaar stellen van de 1.5 miljard dollar (bijna zes miljard gulden) en vervolgens zal het Huis van Afgevaardigden zich nog moeten uitspreken. De uitslag is tot op het laatste moment onzeker geweest en leverde Reagan met de stemverhouding 55 tegen 45 een onverwacht ruime marge op. Het Witte Huis heeft de volksvertegenwoordigers onder zware druk gezet. Republikeinse senatoren, die in 1986 moeten worden herkozen kregen te horen dat zij niet op hulp van het Witte Huis behoefden te rekenen als zij tegen de raket zouden stemmen, waarvoor president Reagan de naam 'Vredesbewaarder' heeft bedacht. Volgens de president en zijn ministers van buitenlandse zaken en defensie is de voortgezette aanmaak van de MX noodzakelijk voor een sterke Amerikaan se onderhandelingspositie bij de wapenbesprekingen in Genève. Belgisch parlement akkoord met raketten (Van onze correspondent) De twijfel over de uitkomst van het kamerdebat was dinsdagmiddag al voorbij, toen Luc Van den Brande, fractieleider van de grootste rege ringspartij CVP, besloot het kabinet toch het vertrouwen te schenken en het plaatsingsbesluit goed te keuren. Van den Brande was de belangrijkste tegenstander van plaatsing in de CVP. Hij werd maandag en dinsdag in langdurige fractievergaderingen on- DEN HAAG (GPD) - De verla ging van de Ziektewetuitke ring is voor minstens een maand uitgesteld. De Eerste Kamer heeft dinsdag besloten de behandeling van het wets voorstel pas op 2 april voort te zetten, zodat de voorgestel de verlaging van het zieken geld tot 75 procent van het loon niet op 1 april kan in gaan. Eerder op de dag had minister De Koning (sociale zaken), al laten weten geen bezwaar te hebben tegen een uitstel. De schorsing van de beraad slagingen werd voorgesteld door CDA-senator Franssen en zijn VVD-collega Heijmans. De twee fracties vinden het onverstandig dat tijdens de lopende cao-onderhandelin gen de maatregel al wordt doorgevoerd. Het bedrijfsle ven heeft CDA en VVD bena derd om een beslissing over het wetsvoorstel uit te stellen. In het cao-overleg eisen de bonden onder meer dat de werkgever het ziekengeld blijft aanvullen tot het netto-loon. Minister van sociale zaken De Koning is bereid aan de wen sen van de Kamer tegemoet te komen. In een radio-interview zei hij dat de cao-onderhande lingen vergemakkelijkt kun nen worden, indien de Ziekte wet-maatregel enige tijd wordt uitgesteld. De Koning zegde toe de zaak in het kabinet aan de orde te zullen stellen. Hij maakte duidelijk niet te zwaar te tillen aan de tegen valler van 70 miljoen, die elke maand uitstel veroorzaakt. De wijziging van de Ziekte wet houdt een verlaging in van het uitkeringspercentage (thans 80 procent van het loon) tot 75 procent per 1 april en tot 70 procent volgend jaar; bovendien moeten voor taan over het ziekengeld de sociale premies worden be taald. der druk gezet om het kabinet van CVP-premier Martens toch te steu nen. Met hem gaven nog twee andere CVP'ers hun verzet op. Slechts twee CVP'ers, Dhoore en Deloore, zouden de voorbije nacht tijdens de stem ming bij hun afwijzing blijven. Totaal mochten zeven leden van de regeringspartijen uit de boot vallen zonder dat de meerderheid van de coalitie (113 van de 212 kamerleden) in gevaar zou komen. Zowel de Vlaamse als de Waalse socialisten, alsmede de beide rechtse oppositie partijen Volksunie (Vlaams) en FDF (Franstalig Brussels) zouden tegen de plaatsing stemmen. CVP-voorman Van den Brande ging „om" nadat men het erover eens was geworden dat over de kruisraketten kwestie afzonderlijk zou worden ge stemd. De regering én de liberale coalitiepartners PVV en PRL wilden één stemming over de plaatsing en het financiële beleid van het kabinet- Martens. Ze wilden er zo een vertrouwenskwes tie van maken. Door een gescheiden stemming behield het handjevol kriti sche CVP'ers echter de mogelijkheid de plaatsing te verwerpen zonder daarmee meteen ook het financiële beleid af te keuren en het kabinet dus naar huis te sturen. Een hoofdpunt in de debatten was het feit dat de kruisraketten al van Ame rika naar België onderweg waren voordat het parlement over het plaat singsbesluit was ingelicht. Ook de regeringspartijen vonden dat niet al lemaal even fraai, maar stelden dat het kabinet formeel correct heeft ge handeld. De oppositie verweet het kabinet-Martens echter ronduit onde mocratisch optreden. nacht van donderdag op vrijdag offi cieel het groene licht had gegeven. Dat het transport geheim was gehou den had volgens Martens te maken met „redenen van nationale veilig heid". Dat verweer noemde Tobback echter „een vijgeblad uit een wel heel droog seizoen". De socialistische voorman hekelde ook de steun die de Belgische rege ring van de Nederlandse premier Lubbers kreeg. „Gefeliciteerd daar mee, meneer de eerste minister", spotte Tobback. Volgens de SP-leider heeft het Belgische kabinet zich door de noordelijke bondgenoot, die nota bene zelf nog steeds niet beslist heeft, laten ringeloren. Oppositieleider Louis Tobback (SP) trok eerder op de dag fel van leer tegen premier Martens. Hij verweet hem zich te hebben gedragen als 'vazal' van de Verenigde Staten. Bel gië heeft geen enkele controle meer over de inzet van deze wapens of over dat deel van de basis in Florennes waar zij staan opgesteld, betoogde Tobback. Ook de liberale fractieleider Beysen, die het overigens van harte met de plaatsing eens was, zette vraagtekens bij het ontbreken van bevoegdheden van de Belgische regering ten aanzien van de kruisraketten en de basis. Volgens Tobback heeft de razendsnel le plaatsing bewezen „dat de VS ston den te trappelen van ongeduld, om hun vuiligheid hier te komen afstor ten". Premier Martens stelde dat de Amerikaanse vliegtuigen die de raket ten en de kernkoppen hebben aange voerd, niet eerder vanuit de Verenigde Staten zijn vertrokken, dan nadat de Belgische regering daartoe in de GRONINGEN (ANP) - Een bekeuring voor rijden door rood licht heeft woensdagmorgen bij de gemeentepoli tie van Groningen nog een feestelijk tintje gekregen. De bekeurde, mevrouw F.W. Groeneveld uit Groningen, ontving daar namelijk een taart uit handen van haar bekeurder. Zij had dit te danken aan het feit dat haar bekeuring de 200.000-ste was die het bureau Afhande lingssysteem van de politie in Groningen had ver werkt. Dit bureau werd in 1982 opgericht en verwerkt vrijwel alle uitgedeelde bekeuringen in de stad Groningen. Pogingen om de „bezitter" van de 100.000-ste bekeuring destijds feestelijk te vieren mislukten omdat de bekeur de een valse naam had opgegeven. Mevrouw Groeneveld moet haar boete overigens wel betalen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG - De Tweede Kamer bespreekt vanavond de positieve uitlatingen van premier Lubbers over de Belgische beslissing kruisraketten te plaatsen. Het spoeddebat wordt gehouden op verzoek van CPN- fractievoorzitter mevrouw Brouwer. Lubbers zei vrijdag na afloop van de ministerraad dat hij de Belgische beslissing „begrijpelijk" vond. Boven dien zou elke andere beslissing van het Belgische kabinet „een verkeerd signaal aan de Sowjet Unie" hebben gegeven, aldus Lubbers. Tijdens het vragenuurtje van dinsdag herhaalde de Het overleg in de metaal en bij de drie grote ondernemingen liep enkele we ken geleden vast omdat onenigheid met de' werkgevers bleef bestaan over de invoering van de 36-urige werk week. De werkgevers willen daar niet aan als de vakbeweging blijft vast houden aan integrale invoering. Zij vrezen grote problemen in de organi satie binnen hun bedrijven alsmede moeilijkheden bij het vinden van aan vullende arbeidskrachten voor func ties waarvoor op de arbeidsmarkt weinig of geen mensen te vinden zijn. premier dat bij de vaststelling van het aantal SS-20- raketten aan Sowjetzijde de Nederlandse regering afhankelijk is van de gegevens van de Verenigde Staten. Lubbers benadrukte dat de Russen nooit de cijfers van de Amerikanen hebben tegengesproken. Tussentijdse vaststelling van het aantal Russische raketten is niet noodzakelijk, meent de premier. Het komt erop aan wat er per 1 november van dit jaar aan Sowjetzijde staat. Dat moment is bepalend voor de Nederlandse beslissing plaatsing van kruisraketten in Nederland al dan niet toe te staan. De Industrie- en Voedingsbond CNV liet dinsdag weten dat het overleg over de cao's moet worden voortgezet bij het punt waar ze zijn afgebroken. De Unie BLHP (behorend tot de MHP) is bereid het overleg te hervat ten op basis van een afspraak dat verder gepraat wordt als onderzocht is wat de effecten van verkorting van de werktijd van 40 tot 38 zijn. De werkgevers hechten sterk aan aan dat onderzoek en wensen niet eerder over een 36-urige werkweek te praten. De Industriebond FNV toonde zich dinsdag ook wat soepeler in zijn opstelling. De organisatie verklaarde zich bereid de lijn te volgen die de Grafische bond van de FNV heeft ingenomen bij het afsluiten van de cao voor de grafische industrie. Daar werd een 36-urige werkweek afgesproken met dien verstande dat in bedrijven waar de problemen te groot zijn voor spoedige invoering, uitstel mogelijk is tot in 1988. De FNV-bond heeft dinsdag aange kondigd dat op 1 april een ultimatum zal ingaan wanneer van werkgevers kant niet de bereidheid wordt ge toond om over verkorting van de werkweek serieus verder te praten. Wanneer de werkgevers afwijzend rea geren, zullen acties worden voorbe reid. Ingeval driekwart van de leden in de betrokken bedrijven en sectoren ermee akkoord gaan, zullen eventueel ook stakingen worden gevoerd. De Industrie- en Voedingsbond van het CNV is aan acties nog niet toe. Stakingen komen helemaal nog niet aan de orde. De Unie BLHP heeft stakingen en andere acties op dit moment ook niet in haar strategie staan. Axels paar enkele uren ontvoerd Minister Brinkman komt Vero nica tegemoet: de omroep krijgt meer tijd om de A-status te bewijzen. PAGINA 2 De oorlog tussen Iran en Irak woedt in alle hevigheid verder. Gisteren werden 800 buiten landers uit Teheran geëva cueerd. PAGINA 3 Een politiecommissie waar schuwt minister Korthals Al- tes van justitie tegen 'oneigen lijke' elementen in grote ver keerscontroles. De politie zou daarbij zich moeten beperken tot verkeer en vervoer. PAGINA 5 De tweede kamer wil dat het publiek snel over de opslag van kernafval wordt geïnfor meerd. PAGINA 13 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 4 Varia: 9 Provincie: 13, 15, 17 en 19 Sport: 20 en 21 ■■■■■■■■■Mi (Advertentie) WESTDUIN HOTEL heeft het in huis! Koudekerke, tel. 01185-2510, telex 30186 een prima a la carte- restaurant, waar we dus vlees serveren van de Horeca vleesspecialist te Serooskerke. Tel. 01189-1350. Fred Irving en zijn vriendin Joyce:...nachtmerrie AXEL Zes mannen hebben maandag een samenwonend paar uit Axel ontvoerd. De man nen vielen rond het middaguur onder valse voorwendsels de woning van Fred Irving en zijn vriendin Joyce binnen (de twee vormen samen het country-duo Black Cristel) en dwongen het paar mee te gaan. Met drie auto's werd via België naar de provincie Utrecht gereden, waar Fred en Joyce rond vier uur 's middags in de poldef uit de auto werden gezet. Uit de woning van het artiestenduo hebben de mannen geluidsapparatuur meegenomen, waar van volgens Irving de waarde ongeveer veertien duizend gulden bedraagt. Het gaat om appara tuur dat het duo gebruikt bij optredens. Tevens werd ook de auto van het paar gestolen. In Utrecht werd Fred Irving onder bedreiging van fysiek geweld gedwongen een afstandsverklaring voor die auto (een dure Mercury) te tekenen. Maandagmiddag, even na twaalf uur, belde een man aan bij de woning van Fred en Joyce in één van de Axelse nieuwbouwwijken. Fred deed open, waarna de man vroeg of er een Turks koffiehuis was gevestigd. Na een ontkennend antwoord sprongen er plotseling nog vijf mannen tevoorschijn en drongen onder het uiten van scheldwoorden en dreigementen de woning bin nen. Zij droegen overigens geen wapens. Terwijl het paar in bedwang werd gehouden, werd inderhaast de geluidsapparatuur in auto's overgeladen. Vervolgens moest Irving de sleutels en papieren van zijn auto afgeven en werd het paar gedwongen in één van de auto's te stappen. Het duo kreeg daarbij geen gelegenheid zich aan te kleden. Fred gisteravond: „We waren aan het repeteren. Joyce zat in een korte broek, ik in een overhemd. Joyce kreeg zelfs niet de kans een paar schoenen aan té doen". In Utrecht werd het paar uit de auto gezet en op het hart gedrukt geen contact met de politie op te nemen. In de polder duurde het overigens bijna een uur voordat Fred en Joyce een telefoon ontdekten: eerst belden zij een vriend in de stad Utrecht die hen kon overreden de politie te bellen. Fred: „Aanvankelijk durfden we dat niet. De mannen hadden gezegd dat ze ons in dat geval iets zouden aandoen". De Utrechtse politie heeft het paar daarna verhoord, waarbij de nadruk lag op het signale ment van de overvallers. Vervolgens werden Fred en Joyce op de trein naar Kruiningen gezet; het paar was maandagavond tegen elf uur weer terug in Axel. De Axelse rijkspolitie heeft Fred Irving en zijn vriendin dinsdag vrijwel de hele dag verhoord. De politie heeft inmiddels ook vermoedens over de daders, maar wilde daarover gisteravond in het belang van het onderzoek niets meedelen. „We hebben nog geen volledig overzicht", aldus een woordvoerder. Overigens is het niet uitgeslo ten dat er op korte termijn arrestaties zullen worden verricht. „Het was een nachtmerrie", aldus Fred en Joyce gisteravond, „ook al zijn we dan niet mishan deld. In ieder geval kunnen we optredens voor lopig wel vergeten". Het duo Black Cristel zou op 7 april optreden in een bar in Axel. (Advertentie) Hago Nederland B V. Vestigingen te Amsterdam-Rotterdam Groningen - Almelo - Apeldoorn Roosendaal - Eindhoven - Maastricht Heerlen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1