IN DE VRUMGKRANT: korte invoeg- strook SNEEUW OVERVALT ZUIDEN EN MIDDEN VAN EUROPA Moebarak en Hoessein onverwacht naar Irak CPB: voorzichtig met arbeidstijdverkorting BIETJES EN BRAADWORST de rLl vandaag Polemoloog prof Röling overleden Dollarkoers flink lager Nieuw waarschuwingsbord CENTRAAL ECONOMISCH PLAN: Ongemak op de veerdienst: een gemiste kans SLAG OM MOERASSEN LIJKT ONBESLIST EG nog steeds verdeeld over toetreden Spanje en Portugal Bruinvis weer zeewaardig Raketbesluit Klachten Barbecue Strohalm Smaakmaker Boeman Guur weer 228e jaargang no. 66 Dinsdag 19 maart 1985 vrijdagkrant Gekookte bietjes, QQ Braadworst, 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Zonnige perioden en plaatselijk een regen- of sneeuwbui. Maximum tem peratuur rond vier graden. Zwakke tot matige noordoosten wind. Uw huiscomputer op de RAI en in de PZC Elke vrijdag ander nieuws.. Wr Test-Zeeuwsch-Vlaande ren is het jaar 1985 on der een weinig gelukkig ge sternte begonnen. Als ge volg van noodzakelijke werkzaamheden aan de beide aanleg- inrichtingen van de veerboten in Breskens en in Vlissingen vertoont het spreekwoordelijke isolement van de streek weer volop overeenkomsten met de beginjaren vijftig. Dezelfde veerboten, die dertig, vijfendertig jaar geleden de verbinding onderhielden, moesten noodgedwongen worden in gelegd. Op die 'oudjes' is geen plaats voor vrachtauto's en bussen. Het steekt de West-Zeeuwsvlamingen dat 'Middelburg' niet met een betere op lossing voor de dag is kunnen komen om de periode van begin februari tot half mei op comfortabeler en gemak kelijker wijze te overbruggen. Hoe kwetsbaar de beide oude veerboten Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn, is de afgelopen weken bij herha ling gebleken. Bij een bijna halvering van de capaciteit zorgen technische storingen en vertraging wegens mist voor extra ongemak en veel leed onder de duizenden West-Zeeuwsvla mingen die dagelijks gebruik van de veerboot (moeten) maken. Het uitval len van de veerdienst afgelopen vrij dag gedurende ruim elf uur en de bepaald lauwe reactie van de Stoom bootdiensten is als een koude douche ervaren. West-Zeeuwsch-Vlaanderen voelt zich terecht tekort gedaan. De halfslachtige maatregelen van vrijdag brachten geen enkele op lossing voor de honderden gestrande reizigers in Vlissingen, in hoofdzaak scholieren en werknemers van bedrij ven aan de Walchers-Bevelandse kant van de Westerschelde. De Stoomboot diensten met gedeputeerde J. D. de Voogd voorop hebben die dag een kans gemist de getergde inwoners van dit landsdeel aan zich te verplichten. Extra bussen om de passagiers snel, veilig en voordelig naar Kruiningen te vervoeren waren er niet bij; evenmin bussen aan de 'overkant' om de West- Zeeuwsvlaamse passagiers van Perk- polder naar hun bestemmingen in het Westen te rijden. Wél is, zo verklaarde 'vlootvoogd' De Voogd zaterdag in deze krant, hard gestudeerd op aller lei mogelijkheden de gestrande passa giers over te zetten. Maar helaas.... Neen, dat was geen beste beurt van het provinciale apparaat dat verant woordelijk is voor een goede gang van zaken bij de veerdiensten. Het is nauwelijks aan te nemen, dat zo'n enkele duizenden guldens kostende operatie op een totale begroting voor de veren van meer dan dertig miljoen gulden financieel niet haalbaar zou zijn. De motivering dat geen speciale bussen naar Kruiningen zijn ingezet omdat er wel openbaar vervoer was, is een dooddoener. Waar ging het vrij dag om? Gedupeerde reizigers helpen, niet hen op eigen houtje maar wat laten aanrommelen. Nood breekt wet. Jammer dat gedeputeerde De Voogd en Stoombootdirecteur Osinga dat vrijdag niet inzagen. De provincie reageerde anderhalf jaar geleden heel wat alerter, toen de werknemers van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland in sta king gingen. De staking was nauwe lijks uitgeroepen of gedeputeerde sta ten haastten zich naar de rechter. De onevenredig grote maatschappelijke en economische schade van de sta kingsactie voor met name Zeeuwsch- Vlaanderen werd een van de belang rijkste motiveringen voor toekenning van de eis van de provincie namelijk een verbod van de staking. Nog on langs heeft het Gerechtshof in Den Haag het hoger beroep van de ambte narenvakbond Abva/Kabo over deze zaak verworpen. Ook bij die gelegen heid is nog eens duidelijk gesteld dat de opvatting van de provincie een vergaande maatschappelijke ontrege ling—juist is. Nu is een mogelijk vele dagen durende staking van beide veerdiensten op de Westerschelde van een andere orde dan het uitvallen van de veerdienst Vlissingen-Breskens ge durende een periode van elf uur als gevolg van mankementen. Maar wie er op het moment zelf mee te maken heeft, maakt het niet uit of de boot een dag later wél of niet zal varen. Iemand die drie, vier, vijf of zes uur in Vlissingen op de boot staat te wach ten, denkt niet aan morgen. Naar ons gevoel heeft dit element niet meege speeld bij de beoordeling van de situa tie. Het is prachtig als in de kantoren van de verantwoordelijke gedeputeer de en de directie van de PSD hard wordt gestudeerd, maar als de studie geen resultaat oplevert, is het huis werk slecht gedaan. De honderden gestrande passagiers hadden beter verdiend. Heel wat meer waardering bestaat voor de Breskense vissers, die geen afwachtende houding aanna men, maar meteen de daad bij het woord voegden. De overheid werd op dat moment volstrekt afgetroefd door het particuliere initiatief. Heel wat passagiers konden op die manier gratis worden geholpen. Dat is een houding die méér aanspreekt dan het weinig actieve gebeuren in de burelen in Vlissingen en Middelburg, waar gewoonlijk over de inzet van veerbo ten wordt beslist. Misschien hebben provincie en PSD ervan geleerd. Dim Gijzelingsplan Vier gedetineer den uit het huis van bewaring in Scheveningen zijn eind vorige week overgeplaatst na geruchten over een op handen zijnde gijzelingsactie. blijft nog hoog (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG - De werkloosheid in ons land blijft hoog. In het gisteren verschenen Centraal Economisch Plan voorziet het Centraal Economische Planbureau (CPB) geen verdere daling van de werkloosheid dan tot een gemiddelde van 790.000. Op het ogenblik staan ongeveer 800.000 mensen als werkloos ingeschreven bij de arbeidsbureaus. GRONINGEN (ANP) - Op 78- jarige leeftijd is zaterdagavond in zijn woonplaats Groningen de bekende Nederlandse pole moloog prof.mr. B.V.A. Röling overleden. Prof. Röling was al geruime tijd ernstig ziek. Dit is maandagavond bekendgewor- den. Röling wordt vandaag ge cremeerd. Prof. Röling, die vele publikaties over vraagstukken van oorlog en vrede op zijn naam brtacht, was jarenlang Nederlands lid van de Pugwash-groep, waarbinnen hoogleraren uit oost en west spraken over de problematiek rond bewapening en veiligheid. Door in zijn benadering vredes onderzoek en volkenrecht te combineren heeft professor Rö ling baanbrekend werk verricht. (Zie ook pagina 6). De kosten van het levensonderhoud zullen dit jaar meer stijgen dan in september vorig jaar nog werd veron dersteld, bij de presentatie van de Miljoenennota en van de Macro Eco nomische Verkenning (MEV). CPB en kabinet gingen toen nog uit van prijs stijgingen in 1985 met anderhalf pro cent, het planbureau verwacht echter dat het levensonderhoud dit jaar 2 tot 2,5 procent duurder zal uitvallen. In niet geringe mate vloeit de grotere stijging van de prijzen voort uit de hoge koers van de dollar. Volgens het Planbureau gaat de lichte verbetering van de economische si tuatie in Nederland, zoals die zich vorig jaar begon af te tekenen, onver minderd voort. Het overheidstekort neemt verder af. In de MEV werd het tekort voor 1985 geraamd op 8,4 pro cent van het nationaal inkomen; het CEP komt nu uit op 8 procent van een overigens iets hoger geschat natio naal inkomen. Het kabinet ontkomt echter niet aan extra bezuinigingen als het volgend jaar wil uitkomen op het tekort dat het zich ten doel heeft gesteld. Dat zei drs. P. B. de Ridder, de nieuwe direc teur van het Centraal Plan Bureau bij de presentatie van het Centraal Eco nomisch Plan 1985. De Ridder stelde vast dat zonder extra bezuinigingen het financierings tekort volgend jaar blijft steken op het peil van 1985. Zelfs zou het tekort in de jaren daarna weer kunnen gaan stijgen. De CPB-directeur stelt zich daarmee op achter minister van financiën Ru- ding. Die voor '86 twee miljard extra wil korten Mede als gevolg van dalende collectie ve lasten (belastingen en sociale pre mies samen) stijgt de koopkracht van de modale werknemer in het bedrijfs leven, over het hele jaar 1985 geno men, met 1 a 1,5 procent en 1,5 a 2 procent wanneer ook incidentele loonsverhoging (promoties e.d.) wor den meegerekend. Overheidsperso neel en mensen in bedrijven en instel lingen waarin een loonbeleid wordt gevoerd als voor ambtenaren geldt, blijven in koopkracht ongeveer gelijk met het afgelopen jaar. Door het ombuigingsbeleid gaan uit keringstrekkers er in koopkracht wel op achteruit. Afhankelijk van de hoogte van de uitkering gaan uitke ringsgerechtigden er maximaal 5 procent op achteruit, of blijven in het gunstigste geval gelijk. Voor de detailhandel en voor andere bedrijven die voor de binnenlandse markt werken, kan 1985 enige ople ving brengen. Volgens het Centraal Plan Bureau zal de particuliere con sumptie voor het eerst sinds 1979 weer kunnen toenemen. Het planbureau gaat wel uit van „een blijvend vertrouwen in de Amerikaan se economie", maar het stelt vast dat „de opleving in Europa geleidelijk aan kracht wint, met name door het her stel van de bedrijfsinvesteringen". Ook wat die bedrijfsinvesteringen in Nederland aangaat, is het CPB opti mistischer dan een half jaar geleden. Gemiddeld wordt een stijging van het bedrag dat aan investeringen wordt besteed, verwacht met 5,5 procent; in september ging het CPB nog uit van een groei met 5 procent. In lijn met de verschuiving naar de binnenlandse afzet lijkt de export niet langer zo sterk meer toe te nemen als in de jaren '83 en '84. Toen werd - na een gelijk gebleven export in 1982 - ineens een jaarlijkse toene ming van de uitvoer geregistreerd met ruim 6 procent. Hoewel het CPB nog steeds een (bescheiden) vergro ting van marktaandelen voorspelt, verwacht het dat de uitvoer in 1985 met 'slechts' 4,5 procent zal stijgen. (zie ook pagina 3) MUNCHEN (AP) In de binnenstad van München viel maandag zoveel sneeuw dat er aardig wat werk verzet moest worden om de straten een beetje begaanbaar te maken. Ook de non op de foto droeg haar steentje bij om de toegang tot de Asamkerk in München weer vrij te maken. MÜNCHEN/ROME/WENEN (AP/UPI) - Hevige sneeuw val heeft maandag onverwacht veel overlast veroor zaakt in het zuiden en midden van Europa. In de Bondsrepubliek moesten wegen worden afgesloten en het luchtverkeer werd verstoord. Duizenden inwoners van Beieren konden niet op hun werk komen en zeker één automobilist verloor het leven door het teruggekeerde winterweer. In totaal zijn zeker drie mensen om het leven gekomen. In München viel ongeveer 30 centimeter sneeuw en tot 170 kilometer in de omtrek kwam het verkeer tot stilstand. In Baden-Württemberg ontstonden door sneeuw en ijs kilometerslange files op de snelwegen. De bewoners van de Italiaanse hoofdstad Rome wer den in de nacht van zondag op maandag voor het eerst in veertien jaar verrast door een maartse sneeuwbui. In Potenza in Zuid-Italië werd een grote snelweg afgesloten ten gevolge van het slechte weer, en in Campobasso, waar een halve meter sneeuw viel, bevro ren de al in bloei staande fruitbomen en moesten scholen worden gesloten. Ook in Oostenrijk heeft de sneeuw voor chaotische taferelen gezorgd. Maandag hebben zich overal in het land verkeersopstoppingen voorgedaan en viel in het oostelijk deel van Oostenrijk de elektriciteit uit. Sneeuw viel er vooral in Stiermarken waar de straten bèdekt werden door een 50 centimeter hoge laag. In Wenen viel een decimeter sneeuw. In de buurt van Salzburg zijn reddingsploegen op zoek gegaan naar twee verdwenen skiërs, een Oostenrijker en een West duitser. BAGDAD/TEHERAN (AFP/DPA/UPI/RTR) - De bloedige toespitsing van de oorlog tussen Irak en Iran heeft maandag president Hosni Moebarak van Egypte en koning Hoessein van Jordanië onverwacht samen uit Amman naar Irak doen reizen. BRUSSEL (AP) - De ministers van buitenlandse zaken van de EG zijn er maandag na twee dagen van bespre kingen over de toetredingsvoorwaar den voor Spanje en Portugal op nieuw niet in geslaagd tot overeen stemming te komen. Dit is maandag door functionarissen van de EG mee gedeeld. DEN HAAG (GPD) Het Centraal Economisch Planbureau (CPB) ver wacht dat het aantal arbeidsplaatsen zal in 1985 voor het eerst duidelijk gaan toenemen. Gerekend in volle- tijdbanen zal er in 1985 voor 4.540.000 mensen werk zijn. Dat betekent, ver geleken met 1984, een toeneming met 25.000, waarvan 20.000 in de bedrij ven. De nieuwe directeur van het CPB, drs. P. B. de Ridder toont zich erg terughoudend over de invloed die werktijdverkorting kan hebben op het aantal mensen dat in die banen zijn brood kan verdienen. Het effect van arbeidstijdverkorting kan volgens het CPB leiden tot deel name van een groter aantal mensen in het arbeidsproces. Na de eerste stap arbeidstijdverkorting (atv) tot 38 uur is de overcapaciteit in bedrijven (te veel personeel voor te weinig werk) goeddeels weggewerkt. Bij de volgen de stap lijkt de herbezetting (het (Slot zie pag. 3 kol. 6) Volgens Jordanië - dat net als Egy pte Irak al sinds 1980 met materieel steunt - zullen de beide staatshoofden in Bagdad praten over de 'militaire behoeften van Irak'. Iran waarschuwde dat zij dit met gevaar voor leven doen, omdat de Iraakse hoofdstad Bagdad door Iraanse aanvallen bedreigd wordt. Te heran wees een nieuw voorstel van Irak voor een bestand van de hand. Kort voor de Egyptische president en de Jordaanse koning arriveerden ont stond paniek in Bagdad, doordat zich een zware explosie voordeed vlakbij het regeringscentrum en het paleis van president Saddam Hoessein. De explosie in Bagdad was de derde van deze aard in Irak in korte tijd. Iran zegt dat zij worden veroorzaakt door van land afgevuurde raketten. Irak geeft de explosies toe, maar wijt deze aan aanslagen. Iran verklaarde bij luchtanvallen vier Iraakse vliegtuigen te hebben neerge haald, waarvan een bij Teheran. Irak meldde nieuwe bombardementen op zes Iraanse steden. Irak vierde maandag 'de overwin ning' in het offensief dat Iran in gezet had om via een doorbraak in het gebied bij de rivier de Tigris de voor Iraak belangrijke weg van Basra naar Bagdad af te snijden. Beide partijen verklaarden overigens „beslissende" overwinningen te heb ben geboekt in deze tot dusverre zwaarste slag in de Golfoorlog. Een Amerikaanse functionaris verklaarde dat de slag om de moerassen 'onbe slist' is gebleven. Volgens Iran vielen in de jongste slag in zes dagen 12.000 doden en gewon den aan Iraakse zijde. Irak zei maan dag dat alleen al zaterdag 15.000 Iraanse soldaten sneuvelden toen zij de weg Basra-Bagdad poogden af te snijden, maar werden teruggeslagen. Irak verklaarde in het weekeinde dat Iraanse luchtruim ingaande van daag, dinsdag, 18.00 uur ook oorlogs gebied wordt. Daarop besloten al maandag vele internationale lucht vaartmaatschappijen hun vluchten op Teheran en Bagdad te staken. PZC De nieuwe directeur van het Centraal Planbureau, drs. P. B. de Ridder tij dens zijn persconferentie. AMSTERDAM (ANP/DPA) - De koers van de Amerikaanse dollar is maan dag op de Europese valutamarkten flink gedaald. De belangrijkste oor zaak daarvan is de tijdelijke sluiting van 71 spaarbanken in de Ameri kaanse staat Ohio wegens financiële problemen. Deze kwestie heeft het vertrouwen in het bankstelsel in de VS aangetast. Op de wisselmarkt in Amsterdam werd maandag voor de dollar een officiële middenkoers vastgesteld van 3,8180 gulden. (Advertentie) Het kabinet-Martens lijkt het besluit tot plaatsing van kruis raketten in België te overle ven. PAGINA 3 De Belgische loodsen klagen over de verkeerspost in Ter- neuzen PAGINA 9 MTS'ers in Vlissingen staan op eigen benen: ze richten een bedrijf op voor de produktie van barbecues. PAGINA 9 Een persoonlijk gesprek met staatssecretaris Van der Reij- den vormt de laatste strohalm voor het behoud van het Hul ster ziekenhuis. PAGINA 11 Stephan van den Berg debu teert zaterdag in de zwaarste surfmarathon ter wereld: de Elfstedentocht. De wereld kampioen fungeert als 'smaakmaker' PAGINA 14 HARLINGEN (ANP) - Een bruinvis van 95 centimeter lengte, die het afgelopen weekeinde in de haven van Harlingen werd gevangen is gisteren door rijkspolitie te water weer naar open zee gebracht. Op de foto wordt het dier door een politieman en een medewerker van het Harderwijkse dolfinarium (r.) op het dek van een poli- tieboot gelegd. DEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat gaat bij korte invoegstroken langs autosnelwegen waarschuwingsborden plaatsen. Het streven is dat de borden nog voor 1 april bij die toeritten staan. De borden hebben de tekst „korte invoeg strook" in wit op een blauwe achtergrond. De borden worden geplaatst als de lengte van de invoegstrook minder is dan 200 meter en deze strook niet in een vluchtstrook over gaat. Dit laatste is vooral het geval langs oudere autosnelwegen. Gebleken is dat de weggebruiker er behoefte aan heeft van te voren voor dergelijke korte invoegstroken te worden gewaarschuwd, aldus het ministerie. André Wurth wil niet langer de boeman zijn van de voetbal trainers in Zeeland en trad daarom af als voorzitter van het rayon. PAGINA 15 Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie, achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 9, 10, 11 en 13 Sport: 14 en 15 Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. 500 gram */0 500gë253.< kilo 500 g §25 3.98 gQg Werkloosheid *-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1